جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: منظور شریعتی از توحید وجود

نوشته
    713
    حضور
    15 روز 21 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    1594

منظور شریعتی از توحید وجود

با سلام

چندی پیش نگاهم به کتاب اسلام شناسی دکتر شریعتی افتاد. کنجکاو شدم نظریات ایشان را در باب اسلام شناسی بدانم ولی فرصت زیادی برای مطالعه دقیق کتاب را نداشتم. ایشان بحثی در باره اعتقاد به "توحید وجود" داشتند و ذکر کرده بودند که با "وحدت وجود" فلاسفه و همچنین نظر "وحدت شخصی" عرفا متفاوت است.
    من دقیقاً متوجه تفاوت بین وحدت وجود و "توحید وجود" که ظاهرا از مکشوفات خودشان است نشدم. فارغ از این که نظر ایشان درست یا غلط است کسی از دوستان هست که به طور خلاصه این تفاوت را برای من تشریح کند؟؟؟

با تشکر
    عکس روی تو چو در آینه ی جام افتاد
    عارف از خنده ی می در طمع خام افتاد
    حسن روی تو به یک جلوه که در آینه کرد
    این همه نقش در آیینه ی اوهام افتاد
    این همه عکس می و نقش نگارین که نمود
    یک فروغ رخ ساقیست که در جام افتاد.

2. صلوات ها 3

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

منظور شریعتی  از توحید وجود

منظور شریعتی  از توحید وجود

ویرایش توسط حکمت : ۱۳۹۲/۰۱/۱۱ در ساعت ۱۸:۱۸

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,331
    حضور
    28 روز 18 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3967

توحید از نگاه دکتر شریعتی

نقل قول نوشته اصلی توسط aminjet نمایش پست ها
    با سلام

چندی پیش نگاهم به کتاب اسلام شناسی دکتر شریعتی افتاد. کنجکاو شدم نظریات ایشان را در باب اسلام شناسی بدانم ولی فرصت زیادی برای مطالعه دقیق کتاب را نداشتم. ایشان بحثی در باره اعتقاد به "توحید وجود" داشتند و ذکر کرده بودند که با "وحدت وجود" فلاسفه و همچنین نظر "وحدت شخصی" عرفا متفاوت است.
    من دقیقاً متوجه تفاوت بین وحدت وجود و "توحید وجود" که ظاهرا از مکشوفات خودشان است نشدم. فارغ از این که نظر ایشان درست یا غلط است کسی از دوستان هست که به طور خلاصه این تفاوت را برای من تشریح کند؟؟؟

با تشکر
    با سلام خدمت شما دوست گرامی

توحید از نگاه دکتر شریعتی علاوه بر مسئله ای که در مباحث اعتقادی مطرح می شود مبنی بر یگانگی خداوند و نیز توحید اوصاف و افعال، دارای مرتبه ای دیگر است که در آن موجب یکپارچگی بین انسان ها نیز می شود. از نظر ایشان توحید باید خود را در جامعه نیز نشان دهد و مبنای عمل در جامعه باشد و از این رو انسان ها نیز مانند خداوند به یگانگی و وحدت برسند.

دکتر شریعتی :«يک فلسفه جهان‌بينی و جهان‌شناسی كه همان طور كه می‌خواهد به جهان وحدت بدهد، از نظر خلقت (نيز می‌خواهد) به انسان وحدت بدهد، و همان طوری كه می‌خواهد بين تمام عناصر جهان وحدت بدهد ـ جهان را به خير و شر تقسيم نمی‌كند ـ، همان طور می‌خواهد زيربنايی برای وحدت گروه‌ها و نژادها و طبقات بشری بسازد. و بنابر اين توحيد خدا، در عين حال كه حقيقت توجيه كننده عالم است زير بنای توحيد انسان هم هست، و توحيد معبود زيربنای توحيد عابد، كه انسان‌ها باشند، هست... » (1)

موفق باشید

1. برای اطلاع بیشتر در این زمینه می توانید به http://www.shariati.com/farsi/tohids...hidsherk3.html مراجعه کنید

7. صلوات ها 5

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری