شک در نجاست

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شک در نجاست

سلام
روزنامه ای که در آن دستمال کاغذی نجسی بود را مچاله کردم و رطوبت را وفت خنکیش را کمی حس کردم و فقط در قسمت کوچی از روزنامه رطوبت کاملا معلوم بود و ناگهان از دست من افتاد روی فرش ولی ثانیه ای بود و تماس زیادی نداشت و سریع برداشتمش و فرش را لمس کردم ولی رطوبت قابل تشخیصی نداشت ، آیا فرش نجس است؟ در ضمن دقیق نمیدونم توی کدوم قسمت از منطقه 20 در 20 سانتی متری فرش افتاد چون دقیق یادم نیست

با نام الله

کارشناس بحث: اسراء

حکمت;327816 نوشت:
با نام الله

کارشناس بحث: اسراء

legend;327797 نوشت:
سلام
روزنامه ای که در آن دستمال کاغذی نجسی بود را مچاله کردم و رطوبت را وفت خنکیش را کمی حس کردم و فقط در قسمت کوچی از روزنامه رطوبت کاملا معلوم بود و ناگهان از دست من افتاد روی فرش ولی ثانیه ای بود و تماس زیادی نداشت و سریع برداشتمش و فرش را لمس کردم ولی رطوبت قابل تشخیصی نداشت ، آیا فرش نجس است؟ در ضمن دقیق نمیدونم توی کدوم قسمت از منطقه 20 در 20 سانتی متری فرش افتاد چون دقیق یادم نیست

فکر میکنم این سوال را بنده چند روز پیش جواب دادم دقیقا با همین الفاظ و کلمات هم پرسیده شده بود
اگر یقین دارید رطوبت ان مسریه بوده و یقین دارید که دقیقا قسمت دارای رطوبت به فرش اصابت کرده ، فرش نجس است وتمام قسمت 20در 20 نجس محسوب میشود ولی اگر در یکی از این دو مطلب شک دارید فرش طاهر محسوب می شود .

من همیشه بااین رطوبت مشکل دارم.خوب چه رطوبتی مسریه؟
آیامیشه عرق کف دست روهم رطوبت مسری حساب کرد؟
اگرجسم مقابل راخیس نکردولی درعین حال مرطوب بودمسری محسوب نمیشه؟

شک در نجاست دلیل نجاست نیست

اما با یقین باید نجاست را برطرف نمود

الذین امنوا;328277 نوشت:
من همیشه بااین رطوبت مشکل دارم.خوب چه رطوبتی مسریه؟
آیامیشه عرق کف دست روهم رطوبت مسری حساب کرد؟
اگرجسم مقابل راخیس نکردولی درعین حال مرطوب بودمسری محسوب نمیشه؟

باسلام
فرمودید رطوبت مسریه چه رطوبتی است و از کجا بفهمیم که این رطوبت مسریه است یا نه؟
جواب اینست که رطوبت مسریه همانطور که از اسمش هم معلومه یعنی سرایت کننده ،رطوبتی که سرایت کننده باشد مسریه است . و فهمیدن اینکه این رطوبت مسریه است یانه امری است عرفی و تشخیص ان بعهده ی عرف گذاشته شده است (همیشه تشخیص موضوعات بعهده ی عرف است )
اگر کسی در این زمینه وسواس شده ،تشخیص خودش برایش حجیت ندارد و نباید به ان اعتنا کند بلکه باید به تشخیص عرف مراجعه کند .
موفق باشید

با سلام
رطوبت مسری باید سرایت کند یعنی شما باید با چشم خیسی را ببینید مثلا لباسی که با لباسشویی تمام اتوماتیک خشک شده اگه روی نجسی بیفتد رطوبتش مسری نیست و لباس پاک میمونه.منم خیلی تحقیق کردم و به این چواب رسیدم .موفق باشید

amirdehaghan;329471 نوشت:
با سلام
رطوبت مسری باید سرایت کند یعنی شما باید با چشم خیسی را ببینید مثلا لباسی که با لباسشویی تمام اتوماتیک خشک شده اگه روی نجسی بیفتد رطوبتش مسری نیست و لباس پاک میمونه.منم خیلی تحقیق کردم و به این چواب رسیدم .موفق باشید

همانطور که قبلا عرض کردم رطوبت مسریه یعنی رطوبتی که میدانیم سرایت کننده است و خیسی و رطوبت ان به اشیائی که به انها برخورد میکند سرایت میکند . اما اگر شک در سرایت کننده بودن ان داشتیم اصل براینست که سرایت نکرده است .

موضوع قفل شده است