جمع بندی ناراضی بودن پدر و مادر و راههای کسب رضایت آنان

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ناراضی بودن پدر و مادر و راههای کسب رضایت آنان

اگه پدر و مادر کسی از بچه اش ناراضی باشه و بگه هر کاری برای تو کردم همه حرامت دعای بدی در حق بچه اش بکنه و .....

حالا انسان چگونه باید رضایت والدینش رو بگیره ؟
مرجع تقلیدم ایت الله مکارم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: سمیع

aligoogle;327705 نوشت:
اگه پدر و مادر کسی از بچه اش ناراضی باشه و بگه هر کاری برای تو کردم همه حرامت دعای بدی در حق بچه اش بکنه و .....

حالا انسان چگونه باید رضایت والدینش رو بگیره ؟
مرجع تقلیدم ایت الله مکارم

باسمه تعالی
باسلام:
با توجه به اینکه سوال حضرتعالی کلی است .باید عرض کنم:
بالاترین حقی که بعد از حق خداوند بر گردن ما انسانها می باشد،حق پدر ومادر می باشد.آنهم به دلیل آیات متعدد قرانی مانند آیه شریفه 36 سوره نساء:

(واعبدوالله ولا تشرکوا به شیئا و بالوالدین احسانا) و خدا را بپرستید، و هیچ چیز را همتای او قرار ندهید و به پدر و مادر نیکی کنید»
علامه طباطبایى در تفسیر آیه می گوید: «معلوم مى‏شود مسئله احسان به پدر و مادر بعد از مسئله توحید، واجب‏ترین واجبات است، هم چنان که مسئله عقوق (نفرین) بعد از شرک ورزیدن به خدا از بزرگ‏ترین گناهان کبیره است،

به همین جهت این مسئله را بعد از توحید و قبل از سایر احکام اسم برده، نه تنها در این آیات چنین کرده، بلکه در موارد متعددى از کلام خود همین ترتیب را به کار بسته است». (1)هم چنین خداوند در سه آیه دیگر احسان به پدر و مادر را به عنوان وصیت الهی مطرح می کند(2 )مانند آیه 8 سوره عنکبوت که می فرماید:

(و وصینا الانسان بوالدیه حسنا) ما به انسان توصیه کردیم که به پدر و مادرش نیکی کند».

بنابراین همان طوریکه رضایت حق تعالی در گرو انجام دادن دستورات و فرامین الهی است،برای کسب رضایت پدر ومادرنیز باید سخنان انها را البته تا جایی که بر خلاف شریعت نباشد گوش بدهیم و اوامر انها را اطاعت کنیم.تا اگر نارضایتی بر اثر عمل نکردن به دستورات آنها حاصل شده، بر طرف شود.

پی نوشت:
1-ترجمه تفسیر المیزان، ج 13، ص 135.
2-عنکبوت(29) آیه 8 ؛ لقمان(31) آیه 14 ؛ احقاف(46) آیه 115

سلام . بنده هم همین دغدغه های فرمودین رو کم و بیش دارم. پدر و مادر منم نه این که مذهبی نباشن ولی خیلی به ریزه کاری ها اهمیت نمیدن .منم خیلی دوستشون دارم و توی این مواقع سکوت رو ترجیه دادم .توی ذهن خودم بررسی می کنم که این حرف یا درخواستی که والدین به من میگن و گناهی هم توشه آیا به حساب من نوشته میشه یا نه .
اگر اینجور بود که مستقیم و راحت میگم نه مادر عزیزم و راحت میگم این کار به این دلیل گناهه .اغلب اصرار و گاهی قهر چند ثانیه ای هم می کنن ولی بعدش می بینن که فایده نداره و مساله رو رها می کنند.

با این مطلب و نظرات شما الان دیگه حس می کنم این نوع برخوردم اشتباهه و سعی می کنم گناهارو مقدار دهی کنم و اگر دیدم ضررش خیلی زیاد نیست با توجه به واجب بودن احترام به پدر و مادر انجامشون بدم . بنده هم مثل شما دوستان دلم میخواد دیندار باشم ولی اگر دیندای به احترام به پدر و مادر هست پس بهتره کارها رو اولویت بندی کنم تا مبادا گناهی انجام بدم که عمری حسرتشو بخورم .

راستی اون احادیثی که در مورد برخوردهای خاص با والدینه مثل اون غذا خوردن با مادر که امام سجاد (ع) بود رو اگر از اینها بیشتر بزارین خیلی خوب میشه . ممنونم :Gol:

آنها را به‌ جز در معصیت‌ خداوند، اطاعت‌ كنید و به‌ آنها نگاه‌ تند مكنید. در حدیث‌ است‌ كه‌ اگر كسی‌ به‌ پدر و مادرش‌ نگاه‌ تندی‌ بكند هر چند كه‌ آن‌ دو به‌ او (فرزند) ستم‌ روا داشته‌ باشند، خداوند از آن‌ فرزند نمازی‌ قبول‌ نمی‌كند.۲ و آن‌ كسی‌ كه‌ از سر مهربانی‌ و محبت‌ به‌ پدر و مادر بنگرد، خداوند برای‌ او ثواب‌ یك‌ حج‌ مقبول‌ نویسد.۳ از آن‌ سو كسی‌ كه‌ رابطه‌ خوبی‌ با پدر و مادر نداشته‌ باشد، به‌ عنوان‌ «عاق‌» معروف‌ است‌، پیامبر اكرم‌(ص‌) آستانه‌ عقوق‌ (قطع‌ رابطه‌) را گفتن‌ یك‌ اف‌ تعیین‌ می‌كنند.۴ عاق‌ والدین‌ (كسی‌ كه‌ به‌ پدر و مادر خوبی‌ نكند و آن‌ دو را آزار دهد) بنابر روایات‌ دچار آثار و عواقب‌ شومی‌ می‌شود:
۱. در قرآن‌ از عاق‌ والدین‌ به‌ عنوان‌ جبار (متكبر) و بدبخت‌ اسم‌ برده‌ شده‌ است‌.۵
۲. از تمامی‌ بركات‌ شب‌ قدر محروم‌ است‌.۶
۳. دچار فقر و ذلت‌ می‌شود.۸
۴. عاق‌ والدین‌ در همین‌ دنیا نتیجه‌ كارش‌ را می‌بیند.۹
۵. ملك‌الموت‌ (مامور قبض‌ ارواح‌، عزراییل) هنگام‌ مرگ‌ در چهره‌ او اخم‌ كند.۱۰
۶. به‌ بهشت‌ وارد نشود. امام‌ صادق (ع‌) می‌فرماید: «سه‌ دسته‌ بهشت‌ را نبینند؛ عاق‌ والدین‌ و آن‌ كس‌ كه‌ هر گاه‌ به‌ شراب‌ دست یابد آن‌ را بخورد و آن‌ كس‌ كه‌ چون‌ كار خوبی‌ انجام‌ دهد، بسیار منت‌ نهد».11

--------------------------------------------
پی‌نوشت‌ها:
۱. المستدرك‌، ج‌ ۱۵، ص‌ ۱۹۹.
۲. الوسائل‌ الشیعه‌، ج‌ ۲۱، ص‌ ۵۰۱.
۳. نهج‌الفصاحه‌، ص‌ ۱۶۷۶.
۴. «ادنی‌ العقوق‌ اف‌» كافی‌، ج‌ ۲، ص‌ ۳۴۸.
۵. «ولم‌ یجعلنی‌ جبارا شقیا»، (سوره‌ مریم‌، آیه‌ ۳۲).
۶. مستدرك‌، ج‌ ۷، ص‌ ۴۳۱.
۷. مستدرك‌، ج‌ ۱۳، ص‌ ۳۳۲.
۸. مستدرك‌، ج‌ ۱۵، ص‌ ۱۹۵.
۹. مجموعه‌ ورام‌، ج‌ ۲، ص‌ ۷۸.
۱۰. مستدرك‌، ج‌ ۱۵، ص‌ ۶۷۶.
۱۱. وسائل‌ الشیعه‌، ج‌ ۹، ص‌ ۴۵۴.
به نقل از روزنامه اعتماد

[="Tahoma"][="Indigo"]

omidheidari;331786 نوشت:
با این مطلب و نظرات شما الان دیگه حس می کنم این نوع برخوردم اشتباهه و سعی می کنم گناهارو مقدار دهی کنم و اگر دیدم ضررش خیلی زیاد نیست با توجه به واجب بودن احترام به پدر و مادر انجامشون بدم .

سلام خدمت دوستان گرامی
بنده هم با این قسمت موافق نیستم.اینکه فرمودید ((واجب بودن احترام پدر و مادر))،که البته بهتره در این مورد بگیم ((واجب بودن اطاعت از پدر و مادر)) در غیر از موارد گناه ها هست.اینکه شما مقدار دهی کنید،نباید کار درستی باشه،چرا که امر حرامی را مرتکب شدید برای یک امری که واجب نیست.زیرا اطاعت از پدر و مادر در موارد حرام،هرچند کوچک جایز نیست.
[/]

رضاهو;331979 نوشت:

سلام خدمت دوستان گرامی
بنده هم با این قسمت موافق نیستم.اینکه فرمودید ((واجب بودن احترام پدر و مادر))،که البته بهتره در این مورد بگیم ((واجب بودن اطاعت از پدر و مادر)) در غیر از موارد گناه ها هست.اینکه شما مقدار دهی کنید،نباید کار درستی باشه،چرا که امر حرامی را مرتکب شدید برای یک امری که واجب نیست.زیرا اطاعت از پدر و مادر در موارد حرام،هرچند کوچک جایز نیست.

ممنونم از انتقادتون .اشتباه حرف بنده واضحه . الان این سوال توی ذهن بنده ایجاد شد که وقتی والدین کوچکترین نافرمانی رو بنا بر بی احترامی میدونن آیا این اشتباه ماست یا ایشان ؟ و این که همون طور که در احادیث گفته شده اگر نافرمانی خدا رو ازتون خواستن قبول نکنین .خب این درست . ولی گفته نشده که چطور بگیم که بی احترامی به حساب نیاد .

بزارین یه مثال خدمتتون عرض کنم . من و مادر عزیزم یه برای تفریح به یه پارک رفته بودیم . محیط شلوغی بود مادرم هم از این جور جاها خیلی خوششان میاد.ایشان از بنده خواستن که چون محیط پر از آدمه و شلوغه از محیط با گوشیم فیلم برداری کنم . من چنین کاری رو درست نمیدونسم و احتمال میدادم افراد راضی نباشن ازشون فیلم گرفته بشه .

برای همین درخواست مادرم رو با احترام و توضیح رد کردم .ولی مادرم قبول نمی کردند و اخم به ابرو می آودند. الان اگر میشه کار بنده رو تحیل کنین و بفرمایین اشتباه بوده یا درست . اگر اشتباه بوده کار صحیح چی بوده ؟

فکر کنم خودم جواب و پیدا کردم :

در صحیفه سجادیه اینطور هست که :

̶ پروردگارا آنچه از‌ ناحیه من‌ به‌ آنها آزار رسیده ‌و‌ یا‌ کارى ناخوشایندشان انجام داده ام ‌و‌ یا‌ حقى را‌ از‌ ایشان ضایع کرده ام همه را‌ وسیله آمرزش گناهانشان ‌و‌ بالا رفتن مقاماتشان ‌و‌ زیادى حسناتشان قرار ده‌، ای‌ خدایى که‌ بدیها را‌ چندین برابر به‌ خوبیها تبدیل مى فرمایى.

̶ خدایا آنچه را‌ که‌ پدر ‌و‌ مادرم در‌ گفتار به‌ من‌ تعدى کردند ‌و‌ یا‌ در‌ عمل درباره من‌ بد رفتارى نمودند ‌و‌ یا‌ حقى را‌ از‌ من‌ ضایع کردند ‌و‌ یا‌ از‌ آنچه واجب ‌و‌ وظیفه‌ ایشان بوده، کوتاهى کرده اند، همه را‌ به‌ آنها بخشیدم و‌ ‌آن را‌ وسیله احسان ‌و‌ محبت به‌ ایشان گردانیدم و‌ از‌ تو‌ مى خواهم که‌ تبعات ‌و‌ گرفتارى ‌آن را‌ از‌ آنها بردارى زیرا که‌ من‌ درباره خودم ایشان را‌ متهم نمى کنم و‌ آنها را‌ در‌ نیکى به‌ خودم سهل انگار نمى دانم. ای‌ خداى من‌ نسبت به‌ آنچه پدر و‌ مادرم به‌ خاطر تربیت من‌ انجام داده اند دلگیر نیستم.

̶ زیرا که‌ آنها حقوقشان بر‌ گردن من‌ واجب تر است ‌و احسانشان به‌ من‌ قدیمى تر است ‌و‌ منتشان بر‌ من‌ بزرگتر از‌ ‌آن است که‌ آنها را‌ تقاص به‌ عدل کنم ‌و‌ یا‌ مقابله به‌ مثل نمایم ‌و اگر چنین کنم پس‌ اینهمه زحمتشان در‌ راه تربیت من‌ چه مى شود ‌و‌ آن همه حراست ‌و‌ مواظبتى که‌ با‌ سختى ‌و‌ ناراحتى از‌ من‌ داشتند چگونه به‌ حساب مى آید ‌و‌ آن همه فشار ‌و‌ گرفتارى که‌ براى آسایش من تحمل نمودند چه مى شود؟!

پرسش:
اگر پدر و مادر کسی از بچه اش ناراضی باشد و بگویند هر کاری برای تو کردیم همه حرامت باشد و دعای بدی در حق بچه اش بکنند.حالا انسان چگونه باید رضایت والدینش را بگیرد؟
پاسخ:
بالاترین حقی که بعد از حق خداوند بر گردن ما انسانها می باشد، حق پدر و مادر می باشد. آنهم به دلیل آیات متعدد قرآنی که بعد از سفارش به توحید، بلافاصله در مورد حق والدین سخن به میان آورد. مانند:
الف:«
وَ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ لا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئاً وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْسانا(1)
و خدا را بپرستید، و هیچ چیز را همتای او قرار ندهید و به پدر و مادر نیکی کنید.»
ب: «وَ إِذْ أَخَذْنا ميثاقَ بَني‏ إِسْرائيلَ لا تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللَّهَ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْسانا(2) (و به ياد آوريد) زمانى را كه از بنى اسرائيل پيمان گرفتيم كه جز خداوند يگانه را پرستش نكنيد و نسبت به پدر، مادر احسان کنید.»
ج:«قُلْ تَعالَوْا أَتْلُ ما حَرَّمَ رَبُّكُمْ عَلَيْكُمْ أَلاَّ تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئاً وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْسانا(3)
بگو بيائيد آنچه را پروردگارتان بر شما حرام كرده است برايتان بخوانم اينكه چيزى را شريك خدا قرار ندهيد و به پدر و مادر نيكى كنيد.»
بنابراین همان طوریکه رضایت حق تعالی در گرو انجام دادن دستورات و فرامین الهی است،برای کسب رضایت پدر و مادر اگر در قید حیات هسند، علاوه بر عذرخواهی نسبت به خطاهای گذشته، باید سخنان انها را البته تا جایی که بر خلاف شریعت نباشد گوش بدهیم و اوامر انها را اطاعت کنیم. تا اگر نارضایتی بر اثر عمل نکردن به دستورات آنها حاصل شده، بر طرف شود.
اگر به رحمت الهی رفتند، به نیت انها کار خیر مانند نماز، قرآن، صدقه، دعا، خیرات و... انجام بدهید تا به برکت چنین اموری خیری، مشمول دعای آنان گردید.
پی نوشت:
1.نساء/36.
2.بقره/83.
3.انعام/151.

موضوع قفل شده است