قرار گرفتن شست پا بر روی زمین در هنگام سجده

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قرار گرفتن شست پا بر روی زمین در هنگام سجده

سلام
در هنگام سجود باید نوک انگشتان پا در زمین قرار گیرد؟(شست پا ها)یا مستحب است

برای من بسیار دشوار است
مرجع اقای صافی گلپایگانی

با نام و یاد دوست

amirhasan.king;327693 نوشت:
سلام در هنگام سجود باید نوک انگشتان پا در زمین قرار گیرد؟(شست پا ها)یا مستحب است برای من بسیار دشوار است مرجع اقای صافی گلپایگانی

با سلام و عرض ادب

نمازگزار واجب است در هر ركعت از نمازهاي واجب و مستحب، بعد از ركوع دو سجده كند و سجده آن است كه پيشاني و كف دو دست و سر دو زانو و سر دو انگشت بزرگ پاها را بر زمين بگذارد البته اگر معذور هستید تکلیفی ندارید و به هرمقدار که برایتان مقدور باشد واجب است روی زمین بگذارید.

رساله مراجع،م1045(مطابق با نظر آیه الله صافی)

من نمیتوانم انگشت بزرگ پای راست خودر ا هنگام سجود بر زمین بگذارم و هر موقع این کار را میکنم انگشت کنار ان هم با ان برزمین قرار میگیرد تکلیف چیست؟
مرجع اقای صافی

اگر سریع پاسخ دهید بسیار ممنون میشوم

به نام خدا

سلام علیکم

amirhasan.king;330849 نوشت:
من نمیتوانم انگشت بزرگ پای راست خودر ا هنگام سجود بر زمین بگذارم و هر موقع این کار را میکنم انگشت کنار ان هم با ان برزمین قرار میگیرد تکلیف چیست؟

با اجازه اساتید بزرگوار

در سجده بايد سر دو انگشت بزرگ پا را به زمين بگذارد، و اگر انگشتان ديگر پا يا روي پا را به زمين بگذارد، و سر دو انگشت بزرگ را به زمين نگذارد، يا به واسطه بلند بودن ناخن، سر شست به زمين نرسد، نماز باطل است. و كسي كه به واسطه ندانستن مسأله نمازهاي خود را اينطور خوانده، بايد بنابر احتياط لازم دوباره بخواند.(1)

همونطور که ملاحظه می فرمایید ، شرط ، قرار گرفتن شست پا بر روی زمین هست ؛ بنابراین در صورتی که شست پای شما به زمین رسیده اما در کنار اون انگشت دیگر هم به زمین برسه این مبطل نماز شما نیست .

پی نوشت:
1. آیت الله صافی گلپایگانی ، توضیح المسائل ، احکام سجده، مسأله
1071

amirhasan.king;330849 نوشت:
من نمیتوانم انگشت بزرگ پای راست خودر ا هنگام سجود بر زمین بگذارم و هر موقع این کار را میکنم انگشت کنار ان هم با ان برزمین قرار میگیرد تکلیف چیست؟ مرجع اقای صافی

با سلام و عرض ادب و احترام

قرارگرفتن سایر انگشتان بر روی زمین علاوه بر انگشت بزرگ پا مبطل نماز نیست.

آیه الله صافی،توضیح المسائل،م1071

موضوع قفل شده است