جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه به حربی بودن شرکت ها پی ببریم؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  7
  حضور
  9 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  22

  چگونه به حربی بودن شرکت ها پی ببریم؟
  سلام بزرگواران،

  بنده در رشته نرم افزار مشغول تحصیل هستم و در انواع مختلفی به نرم افزارها احتیاج پیدا می کنم. فتاوای مراجع عظام را از طریق همین انجمن و همینطور مرجع تقلید خود جویا شدم.

  حالا سوال اینجاست که ما که فن تحقیقاتی و توانمان در حدی نیست که بتوانیم اطلاعات دقیق یک شرکت سازنده/ناشر را طوری جمع آوری کنیم که متوجه بشیم این شرکت از کمک به کفار حربی راضیست یا به آن ها مالیات می دهد یا نه؟

  بله، مایکروسافت را به دلیل عمومیت داشتن و تحقیقی که دوستان دیگر انجام دادند به نتیجه رسیدیم.

  بنده به این نرم افزار نیاز دارم که متوجه شدم مرکز آن در سان فرانسیسکو آمریکاست.

  در ضمن مرجع بنده آیت الله مکارم شیرازی است

  حالا ما تا کی میتونیم به نرم افزارهای ایرانی و آزاد رجوع کنیم؟
  خیلی از نرم افزارهای آزاد (open source) هم مشکلاتی دارن که بحث دربارشون نیاز به نام بردن و تحلیل داره و اهداف تبلیغاتی رو دنبال می کنن.

  تشکر

 2. صلوات ها 3


 3.  

 4. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  21,802
  حضور
  180 روز 9 ساعت نامشخص
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  58882  با نام و یاد دوست


  چگونه به حربی بودن شرکت ها پی ببریم؟


  چگونه به حربی بودن شرکت ها پی ببریم؟


 5. صلوات ها 4


 6. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  علاقه
  علوم اسلامي
  نوشته
  5,557
  حضور
  148 روز 19 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  27
  صلوات
  31864  نقل قول نوشته اصلی توسط ltwid نمایش پست ها
  سلام بزرگواران، بنده در رشته نرم افزار مشغول تحصیل هستم و در انواع مختلفی به نرم افزارها احتیاج پیدا می کنم. فتاوای مراجع عظام را از طریق همین انجمن و همینطور مرجع تقلید خود جویا شدم. حالا سوال اینجاست که ما که فن تحقیقاتی و توانمان در حدی نیست که بتوانیم اطلاعات دقیق یک شرکت سازنده/ناشر را طوری جمع آوری کنیم که متوجه بشیم این شرکت از کمک به کفار حربی راضیست یا به آن ها مالیات می دهد یا نه؟ بله، مایکروسافت را به دلیل عمومیت داشتن و تحقیقی که دوستان دیگر انجام دادند به نتیجه رسیدیم. بنده به این نرم افزار نیاز دارم که متوجه شدم مرکز آن در سان فرانسیسکو آمریکاست. در ضمن مرجع بنده آیت الله مکارم شیرازی است حالا ما تا کی میتونیم به نرم افزارهای ایرانی و آزاد رجوع کنیم؟ خیلی از نرم افزارهای آزاد (open source) هم مشکلاتی دارن که بحث دربارشون نیاز به نام بردن و تحلیل داره و اهداف تبلیغاتی رو دنبال می کنن. تشکر
  با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالتان

  بله کسب اطلاع از خصوصیات یاد شده همه نرم افزارها کار مشکلی است و وقتی در مورد نرم افزاری به نتیجه نرسیدید لازم است طبق فتوای مرجع خود یعنی رعایت حق کپی رایت ، عمل کنید ، اما در مورد نرم افزار خاصی که فرمودید چون در کشور آمریکاست و طبیعتا به دولت آن مالیات می دهد نیازی به رعایت حق کپی رایت آن طبق نظر مرجع شما نیست . (1)

  همیشه موفق و سلامت باشید

  پی نوشت:
  1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم


 7. صلوات ها 3


 8. #4

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  7
  حضور
  9 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  22  بازی ها، انیمیشن ها و نرم افزارهایی که در کشور آمریکا و کلاً محارب منتشر می شوند شامل این حکم هستند؟ (حتی اگر توسط شرکت های کوچک تولید و منتشر شوند؟)

  انتشار اینترنتی چطور؟ مثلاً یک بازی تولید و از طریق پورتال اینترنتی به فروش برسد (بصورت فیزیکی منتشر نمی شود)

  سوال دیگر اینکه بعضی رسانه ها در کشورهای دیگر تولید، اما در کشورهای محارب منتشر می شوند. مثلاً بازی های ژاپنی و ... (البته بعضاً در کشور آمریکا شعبه ای دارند.)
  مثل بازی Angry Birds که استودیوی سازنده آن واقع در کشور فنلاند است و نسخه هایی از بازی کرک شده در بازار موجود هستند.

  یا یک حالت دیگر که با توجه به فتوای آیت الله مکارم شیرازی اطلاع دارم استفاده از آن صحیح نیست اما: انیمیشن قصر متحرک هاول را که چندین ماه پیش دانلود کرده بودم و به دلیل مشغله مشاهده نکردم. حالا که تحقیق کردم متوجه شدم هم سازنده و هم ناشرش ژاپنی هستند. اما زبان انیمیشن انگلیسی هست و تو ویکی پدیا هم برای این انیمیشن دو ناشر ذکر شده، یکی ژاپنی و دیگری آمریکایی. حالا با توجه به اینکه انیمیشن بنده زبان اصلیست حکم استفاده از آن چیست؟

  تشکر از صبر و پاسخگویی شما
  ویرایش توسط LTWID : ۱۳۹۱/۱۲/۲۶ در ساعت ۱۳:۵۲

 9. صلوات ها 2


 10. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  علاقه
  علوم اسلامي
  نوشته
  5,557
  حضور
  148 روز 19 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  27
  صلوات
  31864  نقل قول نوشته اصلی توسط ltwid نمایش پست ها
  بازی ها، انیمیشن ها و نرم افزارهایی که در کشور آمریکا و کلاً محارب منتشر می شوند شامل این حکم هستند؟ (حتی اگر توسط شرکت های کوچک تولید و منتشر شوند؟) انتشار اینترنتی چطور؟ مثلاً یک بازی تولید و از طریق پورتال اینترنتی به فروش برسد (بصورت فیزیکی منتشر نمی شود) سوال دیگر اینکه بعضی رسانه ها در کشورهای دیگر تولید، اما در کشورهای محارب منتشر می شوند. مثلاً بازی های ژاپنی و ... (البته بعضاً در کشور آمریکا شعبه ای دارند.) مثل بازی angry birds که استودیوی سازنده آن واقع در کشور فنلاند است و نسخه هایی از بازی کرک شده در بازار موجود هستند. یا یک حالت دیگر که با توجه به فتوای آیت الله مکارم شیرازی اطلاع دارم استفاده از آن صحیح نیست اما: انیمیشن قصر متحرک هاول را که چندین ماه پیش دانلود کرده بودم و به دلیل مشغله مشاهده نکردم. حالا که تحقیق کردم متوجه شدم هم سازنده و هم ناشرش ژاپنی هستند. اما زبان انیمیشن انگلیسی هست و تو ویکی پدیا هم برای این انیمیشن دو ناشر ذکر شده، یکی ژاپنی و دیگری آمریکایی. حالا با توجه به اینکه انیمیشن بنده زبان اصلیست حکم استفاده از آن چیست؟ تشکر از صبر و پاسخگویی شما
  با تشکر از سؤالات مجدد شما

  تمام تولیداتی که در کشور های محارب صرف نظر از شکل انتشار تولید شده و طبعا به آن کشور مالیات پرداخت می کنند مشمول حکم بالا هستند.

  اگر منافع هر محصولی منحصرا مربوط به کشورهای حربی یا مالیات دهندگان به آنها باشد حال چه تولید کننده و چه ناشر ، همان حکم بالا را دارد در غیر این صورت رعایت کپی رایت لازم است .

  اگر تولید کننده و ناشر مربوط به غیر کشور های حربی باشد رعایت حق کپی رایت لازم می گردد. (1)

  در پناه حضرت حق باشید

  پی نوشت:
  1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم


 11. صلوات ها 2


 12. #6

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  7
  حضور
  9 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  22  در مورد پاسخ فوق، بازی معروف Pro Evolution Soccer که در مسابقات داخلی هم حضور دارد، با توجه به اینکه ناشر آن شرکت کونامی هست، استفاده اش مشکل دارد؟
  البته کونامی برای این سری بازی اخیراً در خبری اعلام کرده بود که قصد دارد در انگلستان شعبه ای تأسیس کند.

  حالا بر فرض شرکت هایی که رسانه های مختلف عرضه می کنند هم در کشور غیر حربی و هم در کشور حربی شعبه داشته باشند، در این حالت مشمول رعایت حق کپی رایت است؟ حتی اگر محصولی که ما استفاده می کنیم بدانیم ناشر آن از کشور حربیست. واضح تر توضیح دهم. آن محصول دو ناشر دارد، مثلاً یکی برای بازار آمریکا (کشور حربی) و دیگری برای کشور ژاپن (غیر حربی).

 13. صلوات


 14. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  علاقه
  علوم اسلامي
  نوشته
  5,557
  حضور
  148 روز 19 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  27
  صلوات
  31864  نقل قول نوشته اصلی توسط ltwid نمایش پست ها
  در مورد پاسخ فوق، بازی معروف pro evolution soccer که در مسابقات داخلی هم حضور دارد، با توجه به اینکه ناشر آن شرکت کونامی هست، استفاده اش مشکل دارد؟ البته کونامی برای این سری بازی اخیراً در خبری اعلام کرده بود که قصد دارد در انگلستان شعبه ای تأسیس کند. حالا بر فرض شرکت هایی که رسانه های مختلف عرضه می کنند هم در کشور غیر حربی و هم در کشور حربی شعبه داشته باشند، در این حالت مشمول رعایت حق کپی رایت است؟ حتی اگر محصولی که ما استفاده می کنیم بدانیم ناشر آن از کشور حربیست. واضح تر توضیح دهم. آن محصول دو ناشر دارد، مثلاً یکی برای بازار آمریکا (کشور حربی) و دیگری برای کشور ژاپن (غیر حربی).
  با تشکر از سؤال مجددتان

  در مواردی که منافع یک محصول مشترک بین کافر حربی و غیر حربی است رعایت حق کپی رایت لازم است. (1)

  همیشه موفق و سرفراز باشید

  پی نوشت:
  1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم


 15. صلوات


 16. #8

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۱
  نوشته
  5
  حضور
  3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  19

  تعجب سوالی در رابطه با موضوع کپی رایت
  با سلام

  دانلود نرم افزار های قفل شکسته ای مانند نرم افزار های مخصوص موبایل قرآن کریم که یک تولید کننده خارجی ( که احتمال میدیم مسلمان باشه ) و محصول خودش رو در فروشگاه های نرم افزار آمریکایی به فروش میرسونه. اشکال شرعی داره؟
  اگر ندونیم مسلمونه یا نه چی؟
  چون تولید کنندگان ایرانی تولید نرم افزار برای گوشی های جدید که 6-7 سالی هست که وارد ایران شدند رو جدی نگرفتند و مدل ایرانی اون وجود نداره.
  این محصولات قرآنی که به قیمت 5 الی 10 دلار در فروشگاه های آنلاین نرم افزاری آمریکایی به فروش می رسن غالبا محصول کشور های پاکستان یا مصر هستند و بیشترشون هم مال مهندسان نرم افزار مسلمانی هستند که در کشور های غربی و اروپایی زندگی می کنند.

  حکم دانلود این طور نرم افزار های مذهبی خارجی چیست؟ باید به دلار ازشون خریداری کنم یا اگر قفل شکسته شو دانلود کنم مشکلی نداره؟

  مرجع : مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای

 17. صلوات


 18. #9

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  این مهمتر از علاقه مندیِ:از آدمای الکی مومن مــتـــنــــفــــــــرم!
  نوشته
  2,130
  حضور
  2 روز 3 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  197
  صلوات
  13520  سلام به همه دوستان گرامی

  نقل قول نوشته اصلی توسط skydl2011 نمایش پست ها
  دانلود نرم افزار های قفل شکسته ای مانند نرم افزار های مخصوص موبایل قرآن کریم که یک تولید کننده خارجی ( که احتمال میدیم مسلمان باشه ) و محصول خودش رو در فروشگاه های نرم افزار آمریکایی به فروش میرسونه. اشکال شرعی داره؟ اگر ندونیم مسلمونه یا نه چی؟ چون تولید کنندگان ایرانی تولید نرم افزار برای گوشی های جدید که 6-7 سالی هست که وارد ایران شدند رو جدی نگرفتند و مدل ایرانی اون وجود نداره. این محصولات قرآنی که به قیمت 5 الی 10 دلار در فروشگاه های آنلاین نرم افزاری آمریکایی به فروش می رسن غالبا محصول کشور های پاکستان یا مصر هستند و بیشترشون هم مال مهندسان نرم افزار مسلمانی هستند که در کشور های غربی و اروپایی زندگی می کنند. حکم دانلود این طور نرم افزار های مذهبی خارجی چیست؟ باید به دلار ازشون خریداری کنم یا اگر قفل شکسته شو دانلود کنم مشکلی نداره؟ مرجع : مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای
  دوست بزرگوار، تاپیک زیر رو مطالعه ای اجمالی بفرمایید، اگه پاسخ سوالتون رو دریافت نکردید، در همون تاپیک پیگیری بفرمایید لطفا:

  http://www.askdin.com/thread6670-32.html

  ممنون از شما

  اگه توی مدت محدودی که در خدمتتون بودم، کوتاهی، بدی، توهین و یا ... کردم
  شما به بزرگی خودتون ببخشید و حلال کنید
  بعضی مواقع آدم لبریز می شه و نمی دونه چی کار می کنه و چی می گه
  شما ببخشید :)


 19. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود