آیا این موارد خمس دارند؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این موارد خمس دارند؟

ایا این اموال خمس دارن مرسی
1)مادر من ارث پدریش رو گرفت یه خونه باهاش خرید که 40 ملیون بود الان شده 80 ملیون
2) خمس کتاب و وسایلی مثل بخاری و .... که پول نیستن رو چه طوری باید داد؟
ایا به قیمتی که سال ها پیش خریدیم باید بدیم یا به قیمت الان؟

3)ایا حقوق بازنشتگی خمس داره؟
4) ایا مثلا پدر من که تصمیم به دادن خمس اموال داره ولی الان نمی خواد بده برای من اشکال داره که از اموال پدرم استفاده کنم؟(یعنی شبهه ناک نمیشه؟)
5)ایا پول هایی که از پدرمون میگیریم (مثلا دانش اموزان دبیرستانی که پول ماهانه یا هفتگی از پدرشون میگیرن ) بعد از یک سال یه مقدار پول اضافی بیاد مثلا 200 هزار تومن این پول خمس داره؟
6) ایا پول خمس یا زکات رو میتونیم خودمون به دلخواه خودمون به فقرا یا مساکین بدیم؟
و اگر نه اون خمس و زکاتی که به فقرا و مساکین دادیم چی میشه؟ ایا باید دوباره بدیم؟

مرجع خودم آیه الله مکارم
مرجع والدین رهبری

با نام و یاد دوست

aligoogle;325634 نوشت:
ایا این اموال خمس دارن مرسی 1)مادر من ارث پدریش رو گرفت یه خونه باهاش خرید که 40 ملیون بود الان شده 80 ملیون 2) خمس کتاب و وسایلی مثل بخاری و .... که پول نیستن رو چه طوری باید داد؟ ایا به قیمتی که سال ها پیش خریدیم باید بدیم یا به قیمت الان؟ 3)ایا حقوق بازنشتگی خمس داره؟ 4) ایا مثلا پدر من که تصمیم به دادن خمس اموال داره ولی الان نمی خواد بده برای من اشکال داره که از اموال پدرم استفاده کنم؟(یعنی شبهه ناک نمیشه؟) 5)ایا پول هایی که از پدرمون میگیریم (مثلا دانش اموزان دبیرستانی که پول ماهانه یا هفتگی از پدرشون میگیرن ) بعد از یک سال یه مقدار پول اضافی بیاد مثلا 200 هزار تومن این پول خمس داره؟ 6) ایا پول خمس یا زکات رو میتونیم خودمون به دلخواه خودمون به فقرا یا مساکین بدیم؟ و اگر نه اون خمس و زکاتی که به فقرا و مساکین دادیم چی میشه؟ ایا باید دوباره بدیم؟

با سلام و عرض ادب

لطفا برای دریافت پاسخ کامل نام مرجع تقلیدتان را بیان نمایید.

باتشکر از شما

aligoogle;325634 نوشت:
ایا این اموال خمس دارن مرسی 1)مادر من ارث پدریش رو گرفت یه خونه باهاش خرید که 40 ملیون بود الان شده 80 ملیون

با سلام و عرض ادب

ارث و پول فروش آنها خمس ندارد، هرچند قيمت آنها افزايش يافته باشد، مگر اينکه نگهدارى آن به قصد تجارت و زياد شدن قيمت باشد؛ که در اين صورت، پس از فروش بنا بر احتياط واجب بايد خمس ارزش افزوده آن پرداخت شود.(1)

aligoogle;325634 نوشت:
2) خمس کتاب و وسایلی مثل بخاری و .... که پول نیستن رو چه طوری باید داد؟ ایا به قیمتی که سال ها پیش خریدیم باید بدیم یا به قیمت الان؟

هزينه زندگى خمس ندارد، يعنى آنچه را انسان از درآمدش در بين سال مصرف خوراک و پوشاک و مسکن و اثاث خانه و ازدواج و جهيزيه دختر و زيارت واجب يا مستحب و بذل و بخشش و ميهمانى و مانند آن مى کند، چنانچه در آن زياده روى نکرده باشد خمس ندارد و تنها آنچه در آخر سال اضافه مى ماند خمس دارد; ولى هرگاه چيزى جزء مؤونه سال گردد، مانند خانه و فرش و وسايل ديگر، اگر بعداً آن را بفروشند به قيمت آن خمس تعلّق نمى گيرد مخصوصاً اگر بخواهند آن را تبديل به مثل کنند.(2)

aligoogle;325634 نوشت:
3)ایا حقوق بازنشتگی خمس داره؟

به نظر مقام معظم رهبری،در صورتى که از مخارج سال اضافه بيايد، پرداخت خمس آن واجب است.(3)
به نظر آیه الله مکارم:حقوق بازنشستگى و يا مبلغى که به عنوان بازخريد کار داده مى شود جزء درآمد همان سال محسوب مى گردد و اگر چيزى تا آخر سال از آن باقى نماند خمس ندارد، امّا اگر اضافه بماند خمس دارد.(4)

aligoogle;325634 نوشت:
4) ایا مثلا پدر من که تصمیم به دادن خمس اموال داره ولی الان نمی خواد بده برای من اشکال داره که از اموال پدرم استفاده کنم؟(یعنی شبهه ناک نمیشه؟)

برای اطلاع از پاسخ این سوال به استفتایی از آیه الله مکارم توجه نمایید:
پدرم اعتقاد چندانى به مسائل دینى ندارد، و فقط نماز و روزه را به جا مى آورد; آن هم کاملا سرسرى، امّا بقیّه تکالیف مانند خمس و زکات و مانند آن را رعایت نمى کند. نمى خواهم اموال ایشان در مسائل زندگى من داخل شود، امّا اصرار دارند که به من کمک کنند. لطفاً در این مورد به سؤالات زیر پاسخ دهید:
1ـ چه کار کنم؟ تکلیف غذا خوردن در آن جا چیست؟
2ـ مبلغى که تاکنون کمک کرده اند، مرا به ایشان زیاد وابسته کرده است. به نظر شما چه کارى در این شرایط مناسب است؟
3ـ عدم رعایت فروع دین، عدم اعتقاد عملى به اصول را نشان مى دهد. دوستى با ایشان من را نسبت به دین و حلال و حرام و واجبات بى تفاوت مى کند. چگونه مى توان این مطلب را به ایشان متذکّر شد به طورى که ناراحت نشود، و از طرف من نیز اتمام حجّت شده باشد. با توجّه به این که ایشان بسیار عاطفى هستند، و به کوچکترین انتقادات سازنده اى ناراحت مى شوند، و اشک مى ریزند؟
1:شما مى توانید از مال ایشان استفاده کنید، و خمسش را بپردازید.
2: وابستگى به پدر چیز مهمّى نیست. سعى کنید با اخلاق خوش و منطق مؤدّبانه، پدر را به راه راست بیاورید.
3: سعى کنید با تواضع و بردبارى و زبان خوش، تدریجاً در ایشان نفود کنید، و هرگز مأیوس نشوید. و تذکّرات در خلوت باشد، نه در جلوى مردم، و به صورت خیراندیشى باشد، نه به صورت انتقاد و خشونت و بدانید سهل انگارى در فروع، همیشه دلیل بر عدم ایمان به اصول نیست.(5)

aligoogle;325634 نوشت:
5)ایا پول هایی که از پدرمون میگیریم (مثلا دانش اموزان دبیرستانی که پول ماهانه یا هفتگی از پدرشون میگیرن ) بعد از یک سال یه مقدار پول اضافی بیاد مثلا 200 هزار تومن این پول خمس داره؟

اگر این پولها به فرزند هدیه می شود، و از مخارج سالش زياد آيد احتياط واجب آن است که خمس آن را بپردازد(6)

aligoogle;325634 نوشت:
6) ایا پول خمس یا زکات رو میتونیم خودمون به دلخواه خودمون به فقرا یا مساکین بدیم؟ و اگر نه اون خمس و زکاتی که به فقرا و مساکین دادیم چی میشه؟ ایا باید دوباره بدیم؟

زکات باید به فقیر داده شود و اگر باشرایطش پرداخت شده باشد صحیح است ولی در مورد خمس،نیمی از خمس سهم امام و نیم دیگر آن سهم سادات است و برای پرداخت خمس در راهی که منظور است باید از دفتر مرجع تقلید کسب اجازه نمایید و درمواردی که پرداخت شده ضمن تماس با دفتر مرجع تقلیدتان مصالحه نمایید درغیر این صورت به عنوان خمس محاسبه نمی شود.

1.آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س859
2.آیه الله مکارم،توضیح المسائل،م1497
3.آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س872
4.آیه الله مکارم،توضیح المسائل،م1524
5.پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم به آدرس:
http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0#
6.
آیه الله مکارم،توضیح المسائل،م1477

الحمدلله همکارمحترم (استاد نور)پاسخ دادند مفصل

موضوع قفل شده است