جمع بندی اگر خدا قادره ، پس چرا انجام نمیده؟

تب‌های اولیه

54 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اگر خدا قادره ، پس چرا انجام نمیده؟

سلام

خدا میگه که قادره، خب پس چرا من که میدونم خدا قادره و ایمان دارم که قادره پس چرا حاجت منو نمیده؟ چرا اینهمه باید طول بکشه؟

چرا خدا بجای اینکه 3 روزه حاجت منو بده ! سه ماهه حاجت منو میده؟ مگه خدا به هر کاری قادر نیست؟

با نام و یاد دوست

unttiittlled;325167 نوشت:
سلام

خدا میگه که قادره، خب پس چرا من که میدونم خدا قادره و ایمان دارم که قادره پس چرا حاجت منو نمیده؟ چرا اینهمه باید طول بکشه؟

چرا خدا بجای اینکه 3 روزه حاجت منو بده ! سه ماهه حاجت منو میده؟ مگه خدا به هر کاری قادر نیست؟

با سلام خدمت شما دوست گرامی

خداوند قادر مطلق است و می تواند خواسته های ما را برآورده کند ، خداوند علاوه بر اینکه قادر مطلق است، عالم است و از تمام حالات درونی ما با خبر است و همچنین از خواسته های ما نیز خبر دارد، از سوی دیگر قادر مطلق نیز است و می تواند آنچه می خواهیم را به ما بدهد ، از سوی دیگر خیر خواه بندگان نیز است و بخیل هم نیست تا نعمتی را از بندگان دریغ کند . اما خداوند در کنار تمام این اوصاف حکیم مطلق نیز است که باید با توجه به آن افعال را الهی را بفهمیم .
بسیاری از اوقات خواسته های ما به نفع ما نیست و اینکه ما در پی امری هستیم به خاطر آن است که اطلاعات کمی داریم و از اموری که در آینده ممکن است اتفاق بیفتد و نیز تاثیراتی که هر اتفاقی برای ما دارد، بی خبریم. در این موارد خدای مهربانی که بر تمام این وقایع آگاه است، اگر ببیند که دعایی برای بنده ای مفید نیست، با توجه به خیر خواهی اش ، آن را مستجاب نمی کند.
گاهی از اوقات دعاها به خاطر گناه ها برآورده نمی شود. چنانجه در دعای کمیل می خوانیم: اللهم اغفر ذنوب التی تحبس الدعا(1) خداوندا گناهانی که دعاهای من را حبس می کنند (مانع از استجابت می شوند) ببخش. از این رو یکی از آداب دعا کردن ، استغفار کردن است.

گاهی عدم استجاب دعا از آن رو است که خداوند فردی را می آزماید که تا چه میزان بر ایمان خویش استوار است و علی رغم اینکه دعایش مستجاب نمی شود ، باز هم بر کار خویش اصرار می ورزد.

البته دعاهایی که برآورده نمی شوند ، بدون نتیجه نیستند بلکه موجب بخشش گناهان و ارتقاء درجه مومنان می شود. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که صرفا انجام دعا نیز کافی نیست بلکه فرد باید در طلب آن خواسته تلاش کند.

با توجه به مطالب فوق ، عدم استجابت دعا به معنای عدم قدرت مطلق خداوند نیست بلکه به عوامل مختلفی ربط دارد که باید به آنها توجه کرد.

موفق باشید

1. دعای کمیل، مفاتیح الجنان

سلام این تاپیکم مکمل پاسخ کارشناس محترم می باشد

http://www.askdin.com/thread8438.html

این دیگه از اون سوال ها بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مگه شما هر کار که قادرید انجام می دهید؟شما قادر نیستید سرتون بکوبید به دیوار؟بله که هستید ایا می کوبید؟ایا یک معلم نمی تواند به همه نمره 20 بدهد البته که می تواند ولی نمی دهد هر کس توانست 20 می گیرد...البته به جز غیر انتفاعی ها!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

سلام خدا میگه که قادره، خب پس چرا من که میدونم خدا قادره و ایمان دارم که قادره پس چرا حاجت منو نمیده؟ چرا اینهمه باید طول بکشه؟ چرا خدا بجای اینکه 3 روزه حاجت منو بده ! سه ماهه حاجت منو میده؟ مگه خدا به هر کاری قادر نیست؟

سلام
خدا قادر است تمام آب ابر رو یکباره و سیل گونه بر روی زمین جاری کند اما آنرا قطره قطره می بارد چون فرود آمدن سیل گونه ، رحمت نیست نقمت است
العاقل بالاشاره
عاقل به اشاره ای می فهمد
والله الموفق

و سلام نامی از نامهای خداست.
باعرض سلام خدمت شما دوست عزیز.
هرچی خواستم بگم دیدم دوستان و عزیزان بزرگوار و کارشناسان بزرگوار خیلی زیبا جواب دادند.

فقط میخوام یه داستان زیبا بگم.
زمانی یک پیرزن فرتوت در خانه اش تنها نشسته بود که احساس تشنگی کرد به سمت لیوان آب رفت تا آب بنوشد . خداوند به جبرئیل دستور داد لیوان آب را به زمین بریزد. جبرئیل همان کرد. و زمانی که دلیل کار را از خدا پرسید . خداوند فرمود چون صدای دعای او را دوست داشتم این کار را کردم تا دوباره صدایش را بشنوم.

مشکلات زیادی دلیل بر نخواستن خدا نسیت . شاید دلیل این است که خدا دوست دارد صدایت را بشنود.
هرکه در این بزم مقرب تر است / جام بلا بیشترش میدهند.
و درضمن ما در تولد بشر بودیم با سختی کشیدن و کمک به هم نوعان به انسانیت رسیدیم و این دنیا امتحانیست از بلاها ، رنجها و .... تا ما از پل انسانیت به پل آدمیت برسیم.و به آدمیت رسیدن جز به خدا رسیدن محقق نشود.زمانی که به خدا برسی هر بلا برای تو حکم نزدیک تر شدن به وجود خدا و رسیدن به عالم روح و معنا است.و برای به آدمیت رسیدن ابتدا باید نفس را شناخت و کنترلش کرد.

قرآن کریم می فرماید:

(وَعَسَى أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَعَسَى أَنْ تُحِبُّوا شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَكُمْ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ)

و بسا چیزی را خوش نمی دارید با اینکه آن برای شما خیر است، و بسا چیزی را دوست می دارید با اینکه آن برای شما بد است، و خدا می داند و شما نمی دانید.
پس می بینید که در بسیاری اوقات، برآورده نشدن حاجات شما به صلاح شماست و همه اینها از حکمت خداونده.

اصلا ممکنه برای شما خیر هم باشه، اما خداوند مصلحت دیگه ای رو در نظر گرفته باشه
. با توجه به این حدیث امام صادق علیه السلام عرض کردم که فرمودند:

هنگامی که خداوند بنده مؤمنش را حسابرسی می کند می فرماید:
این حساب و ثواب را می دانی برای چیست؟
بنده می گوید: نه ای پروردگار من
پس خداوند می فرماید: در فلان شب برای فلان حاجت مرا خواندی و من آن را برای تو ذخیره نمودم
پس بنده چون عظمت ثواب الهی را می نگرد می گوید:
خدای من! ای کاش هیچ یک از حاجات مرا برنمی آوردی و همه را برایم ذخیره می کردی.

خداوند بزرگ نسبت به بندگانش مهربانترین است. اینو مطمئن باشید.
در ضمن متن امضای بنده حقیر هم با این موضوع مرتبطه

فاطمیون 18;326647 نوشت:
مشکلات زیادی دلیل بر نخواستن خدا نسیت . شاید دلیل این است که خدا دوست دارد صدایت را بشنود.

مگه هر کسی که حاجتش برآورده می شه دیگه صداش قطع می شه؟ دوباره خواسته جدیدی براش ایجاد می شه و دوباره و دوباره شروع می کنه دعا کردن. این طور نیست؟

مؤمن;326750 نوشت:

مگه هر کسی که حاجتش برآورده می شه دیگه صداش قطع می شه؟ دوباره خواسته جدیدی براش ایجاد می شه و دوباره و دوباره شروع می کنه دعا کردن. این طور نیست؟

راست ميگي همينطوريه
ولي من تو اين پستها که گذاشته شده نديدم کسي ادعا کرده کرده باشه که هرکس دعاهاش براورده بشه ديگه دعا نميکنه که شما انقدر ناراحت شديد

مؤمن;326750 نوشت:

وسلام نامی از نامهای خداست.
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوست عزیز مومن

اولا سوال شما هیچ تناسبی نسبت به صحبت من نداشته است.
ثانیا شما با جدا کردن قسمتی از صحبت من داری سفسته میکنی چون اگه کلا میخوندی همچین سوالی نمی پرسیدی.
صدرصد مومنی که جایگاهش نزد خدا بالاتر باشه درد و بلایش هم بیشتر است. نه به این دلیل که اگر بلا نبیند خدا صدایش را نشنود. بلکه به این دلیل بلا میدهد که بیشتر بشنود.
هرکه در این بزم مقرب تراست / جام بلا بیشترش میدهند.

امام صادق(ع) فرمودند: «به راستی که سخت ترین مردم در بلا، پیغمبرانند سپس کسانی که به آنان نزدیک اند به ترتیب مقام و منزلتی که در نزد خداوند متعال دارند». هم چنین حضرت در جایی دیگه فرمود: «مومن به اندزه ایمان و خوبی کردارش گرفتار می شود، هر کس ایمان و عملش درست است بلای او بیشتر است، و هر کس ایمانش سست و کردارش نادراست، گرفتاری کمتری دارد». باز فرمود: «خدا مردمی را دوست ندارد، جز اینکه آنها را گرفتار کند». باز حضرت فرمود: «بر مومن چهل شب نگذرد جز اینکه مایه غم و اندوهی به او می رسد، تا یادآوری باری او باشد». هم چنین از امام سجاد(ع) نقل شده که قرمودند: «در نزد من بسیار بد است که مردی در دنیا به عافیت و راحتی بگذراند و هیچ مصیبتی را نبیند».(اصول کافی، باب بلا، ج4، ص80-100)

رئوف;326482 نوشت:
بسیاری از اوقات خواسته های ما به نفع ما نیست و اینکه ما در پی امری هستیم به خاطر آن است که اطلاعات کمی داریم و از اموری که در آینده ممکن است اتفاق بیفتد و نیز تاثیراتی که هر اتفاقی برای ما دارد، بی خبریم
رئوف;326482 نوشت:
گاهی از اوقات دعاها به خاطر گناه ها برآورده نمی شود.

رئوف;326482 نوشت:
گاهی عدم استجاب دعا از آن رو است که خداوند فردی را می آزماید که تا چه میزان بر ایمان خویش استوار است و علی رغم اینکه دعایش مستجاب نمی شود ، باز هم بر کار خویش اصرار می ورزد.

رئوف;326482 نوشت:
البته دعاهایی که برآورده نمی شوند ، بدون نتیجه نیستند بلکه موجب بخشش گناهان و ارتقاء درجه مومنان می شود

ریحانه سادات;326710 نوشت:
پس می بینید که در بسیاری اوقات، برآورده نشدن حاجات شما به صلاح شماست و همه اینها از حکمت خداونده.
ریحانه سادات;326710 نوشت:
اصلا ممکنه برای شما خیر هم باشه، اما خداوند مصلحت دیگه ای رو در نظر گرفته باشه

با عرض سلام
با این ترتیب چنین خواهد بود که ما (مسلمین) به آنچه از خواسته هایمان که میرسیم باید آنرا خواست و مصلحت خداوند بدانیم و آنچه را هم که به آن نرسیده ایم همینطور.
با توجه به اینکه برخی دعا ها، دعا های دنیوی و برخی اخروی میباشد و اینکه مورد بحث ما دعاهای دنیوی است، سوالی که وجود دارد این است که با وجود اعتقاد ما به پشتیبانی خداوند ار مسلمین، علت عدم موفقیت مسلمین در شکل فردی، خانوادگی و اجتماعی و مواجهه آنها با بالاترین ارقام فقر مالی، فرهنگی و اجتماعی در مقایسه با بسیاری از ملل دیگر - علیرغم پشتیبانی خداوند - چیست؟ مگر غیر از این است که دعا باید نقطه اثری مالی، اجتماعی، فرهنگی یا دستاورد دیگری از این دست داشته باشد؟
به عبارت دیگر، در همین چهارچوب نیاز های دنیوی، علت موفقیت بیشتر آنها که دعا نمیکنند نسبت به آنها که دعا میکنند و انجام امور خود را به او وامیگذارند چیست؟
با تشکر

چالشگر;326874 نوشت:
با عرض سلام
با این ترتیب چنین خواهد بود که ما (مسلمین) به آنچه از خواسته هایمان که میرسیم باید آنرا خواست و مصلحت خداوند بدانیم و آنچه را هم که به آن نرسیده ایم همینطور.
با توجه به اینکه برخی دعا ها، دعا های دنیوی و برخی اخروی میباشد و اینکه مورد بحث ما دعاهای دنیوی است، سوالی که وجود دارد این است که با وجود اعتقاد ما به پشتیبانی خداوند ار مسلمین، علت عدم موفقیت مسلمین در شکل فردی، خانوادگی و اجتماعی و مواجهه آنها با بالاترین ارقام فقر مالی، فرهنگی و اجتماعی در مقایسه با بسیاری از ملل دیگر - علیرغم پشتیبانی خداوند - چیست؟ مگر غیر از این است که دعا باید نقطه اثری مالی، اجتماعی، فرهنگی یا دستاورد دیگری از این دست داشته باشد؟
به عبارت دیگر، در همین چهارچوب نیاز های دنیوی، علت موفقیت بیشتر آنها که دعا نمیکنند نسبت به آنها که دعا میکنند و انجام امور خود را به او وامیگذارند چیست؟

با تشکر

عرض سلام خدمت شما دوست عزیز و گرامی.
دوست عزیز ما اعتقاد داریم خدا ما را کمک میکنه این درست.
اما آیا باور همداریم خدا مارا کمک میکند؟؟؟؟؟؟؟
اگه اعتقاد داشته باشی ولی باور نداشته باشی چه فایده ای داره.

فرق اعتقاد و باور.
اهل یک روستا به خارج از شهر رفتند تا برای بارش باران دعا کنند.(اعتقاد)
از میان آن جمع تنها کودکی با خود چتر آورد.(باور)

روزی یک کوه نورد که از کوه درحال سقوط بود در یک نقطه گیر میکند.هوا مه آلود بود. شخص چون به خدا اعتقاد داشت از او یاری خواست.جبرئیل آمد و به فرد گفت خداوند فرمود طنابت را ببر تا نجات دهم.چون شخص خدا را باور نداشت از انجام کار ممانعت کرد.صبح روز بعد روزنامه ها این چنین نوشتند. شخص کونوردی که سقوط کرد در فاصله یک متری از سطح زمین بر اثر سرما جان داد.
هروقت وجود خدارو باور کردی مشکلت حل میشه.
درضمن قرار نیست خدا لقمه رو درست کنه بزاره دهن کسی. شما به سمت پیشرفت حرکت کن ، برکت از جانب خدا می آید.
درضمن دقیقا منظورتون کدوم عقب موندگی و عدم موفقیت مسلموناست؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کی گفت بالاترین درصد فقر باری مسلموناست؟؟؟؟؟؟اگه هم باشه آیا دلیلش خودمونیم یا خدا؟؟؟؟؟؟؟
تا جایی که من میدونم بالاترین و متمدن ترین فرهنگ دنیا واسه مسلموناست. پس منظور از فقر فرهنگی و اجتماعی که گفتید چی هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

درضمن شما چون دعا میکنید وضع مالیتون باید خوب بشه؟؟؟؟؟؟؟؟ یعنی بشینیم دعا کنیم و خدا بده و خودمون کاری انجام ندیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یعنی ما هم باید مثل ملل دیگر همچون آمریکا و کشورهای ذالک به کشورهای دیگه حمله کنیم و از ثروتشون به نفع خودمون سوء استفاده کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟تا کشور متمدن و پیشرفته بشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟باید مردامون مثل ملل دیگه بی غیرت بشن و ناموسشون رو به حراج بزارن تا متمدن بشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اونوقت با چهار پایان چه فرقی داریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ انسانیت و آدمیت چی میشه پس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ودرآخر کارهای ناپسندی که خدا مارا از انجام اونها منع کرد رو کنار گذاشتیم ، که تا از خدا چیزی خواستیم بهمون بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دستوراتش رو انجام دادیم که منتظر باشیم تا دعا کردیم بهمون بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آخرین برگ سفرنامه ی باران این است / زمین چرکین است.

Unttiittlled;325167 نوشت:
سلام خدا میگه که قادره، خب پس چرا من که میدونم خدا قادره و ایمان دارم که قادره پس چرا حاجت منو نمیده؟ چرا اینهمه باید طول بکشه؟ چرا خدا بجای اینکه 3 روزه حاجت منو بده ! سه ماهه حاجت منو میده؟ مگه خدا به هر کاری قادر نیست؟

سلام عليكم :Gol:

إِنَّ اللَّه عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

﴿بقره/20﴾
خدا بر همه چيز تواناست

دوست عزيز، الله عز وجل بر همه چيز قادر و تواناست اما ملزومه ي توانايي الله منوط بر خواستن شماست

إِنَّ اللّهَ لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ (رعد/11)
داوند سرنوشت هیچ قوم (و ملتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند!

خداوند مي خواهد بگويد: زندگي تو همان است كه تو خلق مي كني
مسير زندگي ما انسانها را تصميماتمان رغم ميزند
خيلي از وقت ها مشكلاتي كه در زندگي ما وارد مي شود فكر مي كنيم مسببش ديگرانند در صورتي كه مسبب اصلي همه مصائب، مشكلات و بدبختي ها خودمان هستيم

وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَالَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَالْمُحْسِنِینَ (عنكبوت/69)
و کسانی که در راه ما کوشیده‌اند به یقین راه‌های خود را بر آنان می‌نماییم و در حقیقت‌خدا با نیکوکاران است .

دوست عزيز آيا آنچه را خداوند از شما مي خواهد انجام مي دهيد تا خداوند خواسته هاي شما را جامع عمل بپوشاند.

يَهْدي بِهِ اللَّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوانَهُ سُبُلَ السَّلامِ وَ يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِهِ وَ يَهْديهِمْ إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقيمٍ (مائده/16)
خداوند به بركت آن (قران)، كسانى را كه از خشنودى او پيروى كنند، به راه‏هاى سلامت، هدايت مى ‏كند و به فرمان خود، از تاريكيها به سوى روشنايى مى ‏برد و آنها را به سوى راه راست، رهبرى مى ‏نمايد

از خدا بخواهيد كه صلاح شما برآورده شود و نه حاجت شما چون خداوند علاوه بر قادر حكيم نيز هست اگر چيزي به نفع و صلاح بنده اش نباشد نمي دهد مگر به موقع و در زمان مقررش

كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ وَهُوَ كُرْهٌ لَّكُمْ وَعَسَى أَن تَكْرَهُواْ شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَّكُمْ وَعَسَى أَن تُحِبُّواْ شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَّكُمْ وَاللّهُ يَعْلَمُ وَأَنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ ﴿بقره/216﴾
بر شما كارزار واجب شده است در حالى كه براى شما ناگوار است و بسا چيزى را خوش نمى‏داريد و آن براى شما خوب است و بسا چيزى را دوست مى‏داريد و آن براى شما بد است و خدا مى‏داند و شما نمى‏دانيد

فاطمیون 18;326890 نوشت:
ا اعتقاد داریم خدا ما را کمک میکنه این درست.
اما آیا باور همداریم خدا مارا کمک میکند؟؟؟؟؟؟؟
اگه اعتقاد داشته باشی ولی باور نداشته باشی چه فایده ای داره.

من هم خدمت شما سلام عرض میکنم و از پاسخ شما متشکرم.
در رابطه با نکاتی که در بالا از شما نقل کردم باید عرض کنم به هر حال ما انسانیم و در روی زمین و در جامعه انسانی زندگی میکنیم. ایده آل نیستیم. دین اسلام هم برای برای انسان های ایده آل نیامده. برای ما و امثال ما و همین مردم عوام آمده. پس نمیتوان از همه انتظار باوری که شما دارید را داشت. قرار نبوده و نیست که اسلام فقط برای خدا باوران معصوم باشد.
عرض من این است:
انتظاری از خداوند داریم، اجابت نمیشود و به مشکلات سختی میخوریم.... میگوییم (خدا نخواست)،
انتظار دیگری داریم... اجابت میشود، میگوییم خدا را شکر که اجابت شد،
انتظاری نداریم ولی اتفاق ناگواری میافتد ... میگوییم خواست خدا بود،
انتظاری نداریم، اتفاق خوبی میافتد... بازمیگوییم خدایا شکر که چنین قسمت کردی
آیا عیر از این است؟
اینجا نقش قوانین لایتفیر آفریدگار که برای هر معلولی علتی قرار داده چه میشود؟ شما چگونه با باور عمیقتان تا بحال توانسته اید بر این قوانین غلبه کنید؟ آیا با این باور عمیق من میتوانم بیمار رو به مرگی را که دچار ایست قلبی شده نجات دهم یا باید به او شوک الکتریکی بدهم؟
باور ها تا کجا کارسازند؟
آیا با باور من خداوند قوانین خود را تغییر میدهد؟
من قسمت های دیگری را که شما طرح فرمودید پاسخ نمیگویم. چون با تعداد علامت های سوالی که شما در متن خود گداشته اید بدون شک این (باور) را شما دارید که حق با شماست و با یک سفیه دارید بحث میکنید. به عقیده من در یک گفتگوی صمیمی و منطقی دوطرفه نیازی به این رفتار نیست.... شاید مسئله ای فرهنگی باشد که خود شما هم به آن اشاره داشتید!
با تشکر

جمله اول

چالشگر;326919 نوشت:
دین اسلام هم برای برای انسان های ایده آل نیامده

جمله دوم

چالشگر;326919 نوشت:
برای ما و امثال ما و همین مردم عوام آمده

اينها يعني چه من متوجه نشدم چون با هم تناقض دارند؟

چالشگر;326919 نوشت:
انتظاری از خداوند داریم، اجابت نمیشود و به مشکلات سختی میخوریم.... میگوییم (خدا نخواست)، انتظار دیگری داریم... اجابت میشود، میگوییم خدا را شکر که اجابت شد، انتظاری نداریم ولی اتفاق ناگواری میافتد ... میگوییم خواست خدا بود، انتظاری نداریم، اتفاق خوبی میافتد... بازمیگوییم خدایا شکر که چنین قسمت کردی آیا عیر از این است؟

بزرگوار عذاب هاي الهي و نعمات الهي كلا به دو دسته تقسيم مي شود

عذاب ها:

1. براي ارتكاب به عصيان هاي ما است كه انجام داده ايم

فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ فَزَادَهُمُ اللّهُ مَرَضاً وَلَهُم عَذَابٌ أَلِيمٌ بِمَا كَانُوا يَكْذِبُونَ ﴿بقره/10﴾

در دلهايشان مرضى است و خدا بر مرضشان افزود و به [سزاى] آنچه به دروغ مى گفتند عذابى دردناك [در پيش] خواهند داشت

2. اين عذاب از نوع رحمت است و نه مشقت به جهت بالا بردن سطح كلاس هاي ما خداوند ما را در سير مشكلات و پست بلندي هاي زندگي قرار مي دهد تا ما را آزايش كند و نتيجه ان رحمت است

وَإِذِ ابْتَلَى إِبْرَاهِيمَ رَبُّهُ بِكَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنِّي جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِمَامًا (بقره/124)
و چون ابراهيم را پروردگارش با كلماتى بيازمود و وى آن همه را به انجام رسانيد [خدا به او] فرمود من تو را پيشواى مردم قرار دادم

نعمات:

1. بعضي از نعمت ها براي افزايش عذابست كه آنقدر خداوند به ما نعمت مي دهد تا عذابهاي ما را زياد كند

وَلَا یحْسَبَنَّ الَّذِینَ كَفَرُوا أَنَّمَا نُمْلِی لَهُمْ خَیرٌ لِأَنْفُسِهِمْ إِنَّمَا نُمْلِی لَهُمْ لِیزْدَادُوا إِثْمًا وَلَهُمْ عَذَابٌ مُهِینٌ«178»
آنها که کافر شدند، (و راه طغیان پیش گرفتند،) تصور نکنند اگر به آنان مهلت می‌دهیم، به سودشان است! ما به آنان مهلت می‌دهیم فقط برای اینکه بر گناهان خود بیفزایند؛ و برای آنها، عذاب خوارکننده‌ای (آماده شده) است!

2. خداوند نعماتي را كه به بعضي مي دهد به خاطر شكر و سپاس گذاري آنهاست

وَعَدَ اللّهُ الَّذِينَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ لَهُم مَّغْفِرَةٌ وَأَجْرٌ عَظِيمٌ ﴿مائده/9﴾
خدا كسانى را كه ايمان آورده و كارهاى شايسته كرده‏اند به آمرزش و پاداشى بزرگ وعده داده است

اما در نتيجه همان مطلبي مي شود كه من در پست قبلي گفتم

إِنَّ اللّهَ لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ (رعد/11)
داوند سرنوشت هیچ قوم (و ملتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند!

خداوند مي خواهد بگويد: زندگي تو همان است كه تو خلق مي كني
مسير زندگي ما انسانها را تصميماتمان رغم ميزند
خيلي از وقت ها مشكلاتي كه در زندگي ما وارد مي شود فكر مي كنيم مسببش ديگرانند در صورتي كه مسبب اصلي همه مصائب، مشكلات و بدبختي ها خودمان هستيم

وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَالَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَالْمُحْسِنِینَ (عنكبوت/69)
و کسانی که در راه ما کوشیده‌اند به یقین راه‌های خود را بر آنان می‌نماییم و در حقیقت‌خدا با نیکوکاران است .

چالشگر;326874 نوشت:
با عرض سلام
با تشکر

باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز.

اولا جواب سوالهای قبلیم رو ندادید.
دقیقا منظورتون کدوم عقب موندگی و عدم موفقیت مسلموناست؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کی گفت بالاترین درصد فقر باری مسلموناست؟؟؟؟؟؟اگه هم باشه آیا دلیلش خودمونیم یا خدا؟؟؟؟؟؟؟
تا جایی که من میدونم بالاترین و متمدن ترین فرهنگ دنیا واسه مسلموناست. پس منظور از فقر فرهنگی و اجتماعی که گفتید چی هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟

درضمن شما چون دعا میکنید وضع مالیتون باید خوب بشه؟؟؟؟؟؟؟؟ یعنی بشینیم دعا کنیم و خدا بده و خودمون کاری انجام ندیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یعنی ما هم باید مثل ملل دیگر همچون آمریکا و کشورهای ذالک به کشورهای دیگه حمله کنیم و از ثروتشون به نفع خودمون سوء استفاده کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟تا کشور متمدن و پیشرفته بشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟باید مردامون مثل ملل دیگه بی غیرت بشن و ناموسشون رو به حراج بزارن تا متمدن بشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اونوقت با چهار پایان چه فرقی داریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ انسانیت و آدمیت چی میشه پس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ودرآخر کارهای ناپسندی که خدا مارا از انجام اونها منع کرد رو کنار گذاشتیم ، که تا از خدا چیزی خواستیم بهمون بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دستوراتش رو انجام دادیم که منتظر باشیم تا دعا کردیم بهمون بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

چالشگر;326919 نوشت:
من هم خدمت شما سلام عرض میکنم و از پاسخ شما متشکرم.
در رابطه با نکاتی که در بالا از شما نقل کردم باید عرض کنم به هر حال ما انسانیم و در روی زمین و در جامعه انسانی زندگی میکنیم. ایده آل نیستیم. دین اسلام هم برای برای انسان های ایده آل نیامده. برای ما و امثال ما و همین مردم عوام آمده. پس نمیتوان از همه انتظار باوری که شما دارید را داشت. قرار نبوده و نیست که اسلام فقط برای خدا باوران معصوم باشد.
عرض من این است:
انتظاری از خداوند داریم، اجابت نمیشود و به مشکلات سختی میخوریم.... میگوییم (خدا نخواست)،
انتظار دیگری داریم... اجابت میشود، میگوییم خدا را شکر که اجابت شد،
انتظاری نداریم ولی اتفاق ناگواری میافتد ... میگوییم خواست خدا بود،
انتظاری نداریم، اتفاق خوبی میافتد... بازمیگوییم خدایا شکر که چنین قسمت کردی
آیا عیر از این است؟
اینجا نقش قوانین لایتفیر آفریدگار که برای هر معلولی علتی قرار داده چه میشود؟ شما چگونه با باور عمیقتان تا بحال توانسته اید بر این قوانین غلبه کنید؟ آیا با این باور عمیق من میتوانم بیمار رو به مرگی را که دچار ایست قلبی شده نجات دهم یا باید به او شوک الکتریکی بدهم؟
باور ها تا کجا کارسازند؟
آیا با باور من خداوند قوانین خود را تغییر میدهد؟
من قسمت های دیگری را که شما طرح فرمودید پاسخ نمیگویم. چون با تعداد علامت های سوالی که شما در متن خود گداشته اید بدون شک این (باور) را شما دارید که حق با شماست و با یک سفیه دارید بحث میکنید. به عقیده من در یک گفتگوی صمیمی و منطقی دوطرفه نیازی به این رفتار نیست.... شاید مسئله ای فرهنگی باشد که خود شما هم به آن اشاره داشتید!
با تشکر

ثانیا
باورها تا جایی کار سازند که حضرت موسی با گفتن بسم الله الرحمن الرحیم از روی آب رد میشد.
باورها تا جایی کار سازند که حضرت عیسی با باور به خدا مرده زنده میکرد.
باورها تاجایی کارسازند که امام سجاد (ع) گفت اگر با باور قلبی برای یک مرده 70 بار سوره حمد را بخوانی زنده میشود.
باورها تاجایی کارسازند که حضرت موسی دریا شکافت.
باورها تاجایی کارسازند که رزمندگان با دست خالی در هشت سال دفاع مقدس پیروز شدند.

منظور ایده آل از نظر شما چی هست؟؟؟؟؟ که اسلام فاقد اون باشه؟؟؟؟؟؟؟
قرار نیست شما تا دعا کردید اجابت بشه.شما تلاش کردید و از خدا خواستید که خدا بهتون نداد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آمریکا که ادعای پیشرفت داره کشوره ایده آل محسوب میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تاحالا شکل معماری کاخ سفید رو دیدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟برید ببینید که دقیا بر مبنای معماری اسلامی درست شد.
ارتش آمریکا خوردن گوشت خوک رو بخاطر انگلی که داره و با هیچ آزمایشی از بین نمیره رو برای گروه ویژه خودش ممنوع کرد.حرفی که اسلام 1400 سال پیش زد.

اگه خواستید صدها مبحث که اسلام 1400 پیش گفت(باذکر آیه قرانی و احادیث) و در این دهه و چند دهه قبل توسط دانشمندان غربی و لاییک (با ذکر نام دانشمند و کتاب منبع) کشف شده است را خواهم نوشت.
و اعتراف دانشمندانی که گفتند با تحقیق در کتاب قرآن و دین اسلام توانستند به برخی از کشفیات بزرگ برسند. (با سند)

شما که میگویید جواب باقی سوالات مرا نمیدهید و در یک گفتگوی صمیمی و منطقی دوطرفه نیازی به این رفتار نیست.بنده با شخص شما هیچ مشکلی ندارم.فقط میخوام بدونم شما که دم از مشکلات فرهنگی میزنید و ..... مشکلات را بازگو کنید تا من نیز به راه درست هدایت شوم.
من فقط میگویم شما مشکلاتی که میگوید در اسلام وجود دارد را بگویید تا ماهم بفهمیم.
شما میگویید فلان مشکل در اسلام وجود دارد وقتی از شما میپرسم کدام مشکل میگویید در بحث دوستانه نیازی به اینگونه بحثها نیست. آیا این صحبت شما درست است؟؟؟؟؟
من فقط میخوام مشکلاتی که گفتید اسلام دارد را از کتاب قرآن به من ثابت کنید.

kheymegahabalfazl;326921 نوشت:
جمله اول نقل

نوشته اصلی توسط : چالشگر
دین اسلام هم برای برای انسان های ایده آل نیامده

جمله دوم نقل

برای ما و امثال ما و همین مردم عوام آمده

اينها يعني چه من متوجه نشدم چون با هم تناقض دارند؟

با عرض سلام
تناقضی ندارند. دین اسلام دینی فراگیر و جهان شمول است. هم برای عرب دوران جاهلیت آمده و هم برای ما و هم برای انسان های آینده. هیچکدام از ما هم کامل نیستیم ولی دین ما کامل است. پس غیرمنطقی نخواهد بود اگر انتظارات کاملا منطقی از دین خود داشته باشیم. (توجه داشته باشید گفتگوی ما در خصوص تعریف ما از دعا و مکانیزم عمکرد آن و انتظاراتی است که از دعا داریم و بنده در رابطه با اصل دعا اظهار نظری نکرده ام. )
بنده دنبال این پاسخ هستم که چگونه دعا مستجاب میشود و یا نمیشود. دنبال مکانیزم عملکرد ان هستم. یدون شک عملکرد دعا جایی خارج از قوانین ثابت و لایتغیر الهی نمیتواند داشته باشد و نیز نمیتواند آنها را نقض کند. بگذارید مثال ساده ای بزنم: آیا اگر تمام مردم دنیا جمع شوند و آنگونه که دوستمان فاطمیون 18 فرمودند همه هم باور داشته باشند و از خدا بخواهند که در شرایط عادی ترکیب اکسیژن و هیدروژن بجای آب مثلا نفت تولید کند آیا این دعا مستجاب میشود؟ البته که نه. چون میلیارد ها سال است که این قانون ثابت و بدون تغییر بوده و در اینده هم خواهد بود و این بخشی از عدالت خالق است که نقض شدنی نیست.
مطالب ارزشمندی هم که در رابطه با عذاب و رحمت الهی فرمودید، هرچند ارتباط مستقیمی به دعا ندارد ولی نهابتا خارج از چهارچوب قوانین مدون آفریدگار نمیباشد و این موضوع حتی به وضوح در متن آیات مشاهده میشود. پس (به عقیده من) شاید بهتر باشد ما نظام آفرینش، مجیط پیرامون خود و تعامل خود با جهان اطراف را بیشتر از زاویه شناخت قوانین ببینیم تا دعا ها و انتظارات نابجا (شاید بیان خوبی نباشد) و اعتقاد بدون پشتوانه منطقی.

با عرض سلام

فاطمیون 18;326988 نوشت:
منظور ایده آل از نظر شما چی هست؟؟؟؟؟ که اسلام فاقد اون باشه؟؟؟؟؟؟؟

فاطمیون 18;326988 نوشت:
من فقط میگویم شما مشکلاتی که میگوید در اسلام وجود دارد را بگویید تا ماهم بفهمیم.

فاطمیون 18;326988 نوشت:
شما میگویید فلان مشکل در اسلام وجود دارد وقتی از شما میپرسم کدام مشکل میگویید در بحث دوستانه نیازی به اینگونه بحثها نیست. آیا این صحبت شما درست است؟؟؟؟؟ من فقط میخوام مشکلاتی که گفتید اسلام دارد را از کتاب قرآن به من ثابت کنید.

من تصور میکنم شما یا با پیش داوری مطالب من را خوانده اید یا بدون دقت. در هر صورت خواهش میکنم قسمت هایی از عرایض من را که شما را به نتیجه گیری های فوق رسانده بفرمایید تا راه برای ادامه گفتگو باز شود. در ضمن نیازی به تکرار علامت سوال نمیباشد. اگر یک بار هم از این علامت استفاده کنید من متوجه میشوم شما سوال پرسیده اید. با تکرار علامت سوال همان سوء تفاهم قبلی برای من ایجاد میشود که یا شما عصبانی هستید یا طرف مقابل خود را یک سفیه و نادان میپندارید که به هر حال چون بحث با یک سفیه فایده ای ندارد من (در صورت تکرار این روش ) از ادامه گفتگو با شما خودداری میکنم و مزاحم شما نمیشوم.
با تشکر

چالشگر;327105 نوشت:
با عرض سلام

من تصور میکنم شما یا با پیش داوری مطالب من را خوانده اید یا بدون دقت. در هر صورت خواهش میکنم قسمت هایی از عرایض من را که شما را به نتیجه گیری های فوق رسانده بفرمایید تا راه برای ادامه گفتگو باز شود. در ضمن نیازی به تکرار علامت سوال نمیباشد. اگر یک بار هم از این علامت استفاده کنید من متوجه میشوم شما سوال پرسیده اید. با تکرار علامت سوال همان سوء تفاهم قبلی برای من ایجاد میشود که یا شما عصبانی هستید یا طرف مقابل خود را یک سفیه و نادان میپندارید که به هر حال چون بحث با یک سفیه فایده ای ندارد من (در صورت تکرار این روش ) از ادامه گفتگو با شما خودداری میکنم و مزاحم شما نمیشوم.
با تشکر

دوست عزیز شما شبهه طرح کردید و بنده از شما به صورت کاملا منطقی سوال پرسیدم.
و شما تا زمانی که پاسخ سوالات بنده را عرض نفرمایید بحث را ادامه نخواهم داد.
بنده هیچوقت حتی در مخیله خود نگنجاندم که شما آدم سفیه و نادان باشید.
اما مطمئنم شما به دنبال سفسته هستید.چون اگر نبودید تمامی سوالات بنده را جواب میدادید.
بنده برای تمامی سوالات شما پاسخ آورده ام.اما شما حتی به یک سوال بنده نیز جواب ندادید.
ببخشید اما تا زمانی که پاسخ سوالات پستهای قبلی را ندادید بنده را از ادامه بحث با خود معاف کنید.
سلسله ی موی دوست حلقه ی دام بلاست / هرکه در این حلقه نیست فارغ از این ماجراست.

چالشگر;326874 نوشت:
با عرض سلام
با تشکر

چند مطلب :

- مطلب اول خطاب به همه ی دوستان است و آن اینکه لطفا در بحث های خود با دیگران با احترام بیشتری بنویسیم، همه ما در پی فهمی بهتر و عمیق تر از دین اسلام هستیم و چه بهتر است که با اخلاق اسلامی ، همدیگر را در این مسیر یاری کنیم.

- رسیدن یا نرسیدن به امر دعا شده، به عوامل مختلفی مربوط است که در پاسخ نخست بدان اشاره شد.

- پاسخ سوال شما در پاسخ قبلی بنده به صورت مختصر اشاره شد. یکی از عوامل مهم در برآورده شدن دعاها، این است که فردی که دعا می کند، در پی دعای خود تلاش و کوشش کند و عوامل مهم در برآورده شدن آن مانند مشورت، برنامه ریزی، تلاش و پشتکار داشته باشد. این مسئله در آیه از آیات قرآن نیز بیان شده است : إِنَّ اللّهَ لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ 1 خدا چيزی را که از آن مردمی است دگرگون نکندتا آن مردم خود دگرگون شوند . طبق این آیه، جامعه زمانی دچار تغییر و شروع به روند پیشرفت خواهد کرد که مردمان آن جامعه در پی تغییر و پیشرفت باشند و در این راه تلاش و کوشش کنند . اگر جامعه ای تنها به دعا کردن بسنده کند و در عمل لوازمات پیشرفت را تهیه نکند، در عمل تغییری در آن حاصل نخواهد شد.

موفق باشید

1. رعد 11

فاطمیون 18;327121 نوشت:
دوست عزیز شما شبهه طرح کردید و بنده از شما به صورت کاملا منطقی سوال پرسیدم.
و شما تا زمانی که پاسخ سوالات بنده را عرض نفرمایید بحث را ادامه نخواهم داد.
بنده هیچوقت حتی در مخیله خود نگنجاندم که شما آدم سفیه و نادان باشید.
اما مطمئنم شما به دنبال سفسته هستید.چون اگر نبودید تمامی سوالات بنده را جواب میدادید.
بنده برای تمامی سوالات شما پاسخ آورده ام.اما شما حتی به یک سوال بنده نیز جواب ندادید.
ببخشید اما تا زمانی که پاسخ سوالات پستهای قبلی را ندادید بنده را از ادامه بحث با خود معاف کنید.
سلسله ی موی دوست حلقه ی دام بلاست / هرکه در این حلقه نیست فارغ از این ماجراست.

با عرض سلام و تشکر. هم از پاسختان و هم از اینکه درخواست من را رد نکردید.
من در اینجا سعی میکنم تا جاییکه میتوانم پاسخ سوالات شما رابدهم:

فاطمیون 18;326890 نوشت:
کی گفت بالاترین درصد فقر باری مسلموناست؟

جدول زیر فهرست توزیع ثروت جهانی در بین چند کشور میباشد. همانگونه که مشاهده میفرمایید جدود 90 درصد ثروت جهان در اختیار این 28 کشور است که البته کشور هایی چون پاکستان، ترکیه و اندونزی هم در آین حدول قرار دارند ولی درصد ثروت نسبتا کمی را به خود اختصاص داده اند ضمن اینکه ترکیه کشوری کاملا اسلامی نیز نمیباشد. تمام کشور های دیگر جهان از حمله کشور های اسلامی 10 درصد باقیمانده را تشکیل میدهند.

رتبه کشور درصد شاخص جینی جمعیت بزرگسال (میلیون) درصد بزرگسالان ثروت در بزرگسالان به دلار درصد ثروت
- جهان ۸۹٫۲ ۳٬۶۹۷٫۵۱۸ ۱۰۰ ۳۳٬۸۹۳ ۱۰۰
۱ ژاپن ۵۴٫۷ ۱۰۰٫۹۳۳ ۲٫۷ ۲۲۷٬۶۰۰ ۱۸٫۳
۲ چین ۵۵٫۰ ۸۴۲٫۰۶۳ ۲۲٫۸ ۳٬۸۸۵ ۲٫۶
۳ اسپانیا ۵۷٫۰ ۳۲٫۱۶۵ ۰٫۹ ۸۶٬۹۵۸ ۲٫۲
۴ کره
جنوبی ۵۷٫۹ ۳۳٫۲۴۲ ۰٫۹ ۴۱٬۷۷۷ ۱٫۱
۵ ایتالیا ۶۰٫۹ ۴۶٫۴۱۶ ۱٫۳ ۱۲۲٬۲۵۰ ۴٫۵
۶ فنلاند ۶۲٫۱ ۳٫۳۲۸ ۰٫۰۹ ۳۷٬۱۷۱ ۰٫۱۵
۷ استرالیا ۶۲٫۲ ۱۳٫۶۹۰ ۰٫۴ ۹۴٬۷۱۲ ۱٫۰
۸ هلند ۶۵٫۰ ۱۲٫۰۴۶ ۰٫۳ ۱۴۴٬۴۰۶ ۱٫۴
۹ جمهوری
چین ۶۵٫۵ ۱۵٫۴۷۶ ۰٫۴ ۱۰۵٬۶۱۳ ۱٫۳
۱۰ بنگلادش ۶۶٫۰ ۶۶٫۴۸۳ ۱٫۸ ۲٬۴۲۴ ۰٫۱
۱۱ آلمان ۶۶٫۷ ۶۴٫۸۱۰ ۱٫۸ ۱۰۹٬۷۳۵ ۵٫۷
۱۲ هند ۶۶٫۹ ۵۷۰٫۵۹۵ ۱۵٫۴ ۱٬۹۸۹ ۰٫۹
۱۳ ویتنام ۶۸٫۲ ۴۴٫۰۲۵ ۱٫۲ ۱٬۹۸۶ ۰٫۱
۱۴ کانادا ۶۸٫۸ ۲۲٫۷۶۴ ۰٫۶ ۹۵٬۶۰۶ ۱٫۷
۱۵ بریتانیا ۶۹٫۷ ۴۳٫۸۷۱ ۱٫۲ ۱۶۹٬۶۱۷ ۵٫۹
۱۶ پاکستان ۶۹٫۸ ۶۷٫۹۶۸ ۱٫۸ ۲٬۶۳۳ ۰٫۱
۱۷ روسیه ۶۹٫۹ ۱۰۷٫۴۹۳ ۲٫۹ ۴٬۱۴۰ ۰٫۴
۱۸ تایلند ۷۱٫۰ ۴۰٫۱۶۰ ۱٫۱ ۶٬۷۱۷ ۰٫۲
۱۹ ترکیه ۷۱٫۸ ۴۰٫۳۹۱ ۱٫۱ ۱۶٬۲۱۸ ۰٫۵
۲۰ فرانسه ۷۳٫۰ ۴۴٫۳۵۸ ۱٫۲ ۱۱۴٬۶۵۰ ۴٫۱
۲۱ نیجر ۷۳٫۶ ۵۱٫۴۳۱ ۱٫۴ ۸۶۲ ۰٫۰
۲۲ آرژانتین ۷۴٫۰ ۲۳٫۳۰۷ ۰٫۶ ۴۰٬۲۲۵ ۰٫۷
۲۳ مکزیک ۷۴٫۹ ۵۶٫۱۳۲ ۱٫۵ ۲۳٬۳۰۵ ۱٫۰
۲۴ اندونزی ۷۶٫۴ ۱۲۴٫۴۴۵ ۳٫۴ ۲٬۴۲۱ ۰٫۲
۲۵ سوئد ۷۷٫۶ ۵٫۵۴۶ ۰٫۱۵ ۸۳٬۹۱۸ ۰٫۶
۲۶ برزیل ۷۸٫۴ ۱۰۴٫۲۱۳ ۲٫۸ ۱۵٬۹۵۸ ۱٫۳
۲۷ ایالات
متحده آمریکا ۸۰٫۱ ۲۰۲٫۸۶۵ ۵٫۵ ۲۰۱٬۳۱۹ ۳۲٫۶
۲۸ سوئیس ۸۰٫۳ ۵٫۴۹۷ ۰٫۱ ۲۲۲٬۶۴۱ ۱٫۰

فاطمیون 18;326890 نوشت:
اگه هم باشه آیا دلیلش خودمونیم یا خدا؟
من معتقدم دلیلش باور های نادرست مسلمین است نه خدا. اگر برداشتی از مطالب من داشتید که دلیل آنرا خدا دانسته ام لطفا بفرمایید.

فاطمیون 18;326890 نوشت:
منظور از فقر فرهنگی و اجتماعی که گفتید چی هست؟

من تمایل ندارم مثال بزنم چون بحث در مورد (موارد) از حوصله این تاپیک خارج است و باید در تاپیک مستقلی در این رابطه صحبت کرد. شاید هم از حوصله این سایت خارج باشد و ما متعهد به رعابت ضوابط سایت هستیم. اما صرفا بعنوان پاسخی برای سوال شما توحه شما را به یکی از شاخص های فرهنگی، اجتماعی بنام رانندگی جلب میکنم. لازم نیست در مورد نحوه رانندگی در یک مکان مشترک که هم من میشناسم و هم شما توضیح بیشتری بدهم. فقط به این بسنده میکنم که حتی بر اساس تعالیم دینی پایمال کردن حق دیگران گناهی بزرگ است و این گناه تا زمانیکه مظلوم رضایت ندهد نزد خالق قابل بخشش نیست. در مکان مشترکی که هردوی ما و تمام بزرگواران دیگر میشناسند توسط هر راننده در هر روز چند بار حق دیگران پایمال میشود؟ آیا شما کسی(از جمله خودتان) را میشناسید که رعایت حقوق دیگران را بکند؟ این افراد اگر هم باشند نادرند.
امیدوارم با من موافق باشید که این فقر فرهنگی و اجتماعی است.

فاطمیون 18;326890 نوشت:
درضمن شما چون دعا میکنید وضع مالیتون باید خوب بشه؟یعنی بشینیم دعا کنیم و خدا بده و خودمون کاری انجام ندیم؟

اتفاقا نه! من هم همین را عرض میکنم و به همین دلیل میخواهم بدانم مکانیزم عملکرد دعا چیست و در چه شرایطی مستجاب میشود و در چه شرایطی نباید به دعا دل بست.
فاطمیون 18;326890 نوشت:
یعنی ما هم باید مثل ملل دیگر همچون آمریکا و کشورهای ذالک به کشورهای دیگه حمله کنیم و از ثروتشون به نفع خودمون سوء استفاده کنیم؟تا کشور متمدن و پیشرفته بشیم؟باید مردامون مثل ملل دیگه بی غیرت بشن و ناموسشون رو به حراج بزارن تا متمدن بشن؟اونوقت با چهار پایان چه فرقی داریم؟انسانیت و آدمیت چی میشه پس؟

پاسخ تمام سوالات شما (نه) است.
فاطمیون 18;326890 نوشت:
ودرآخر کارهای ناپسندی که خدا مارا از انجام اونها منع کرد رو کنار گذاشتیم ، که تا از خدا چیزی خواستیم بهمون بده؟
دستوراتش رو انجام دادیم که منتظر باشیم تا دعا کردیم بهمون بده؟

به نکات جالبی اشاره فرمودید که شاید بتواند محور ادامه گفتگو باشد! سوال این است:
آیا این یک پیش شرط از جانب خداوند است که باید کارهای ناپسند کنارگذاشته شود تا او ما را اجابت کند؟
اگر پاسخ (بلی) است، چرا ما کارهای ناپسند را کنار نمیگذاریم؟ آیا این چیزی جز فقر اجتماعی و فرهنگی است؟ جه عواملی باعث شده جوامع اسلامی آلوده به این کار های ناپسند باقی بمانند؟
و باز اگر جواب (بلی) است، ملل دیگر که به زعم شما آلوده در امور ناپسند هستند چگونه به خواسته های خود میرسند؟ آیا غیر از دعا کردن راه های دیگری برای رسیدن به خواسته های دنیوی وجود دارد؟
با تشکر

چالشگر;327102 نوشت:
با عرض سلام

عليكم سلام و رحمه الله

كاربر عزيز و بزرگوار جناب چالشكر مطالبي كه فرموديد خود به چند محور تقسيم مي شود كه آنها را مورد بررسي قرار مي دهم

چالشگر;327102 نوشت:
بنده دنبال این پاسخ هستم که چگونه دعا مستجاب میشود و یا نمیشود. دنبال مکانیزم عملکرد ان هستم.

ببينيد دوست عزيز ما نبايد در عالم تكوين(خلقت) به دنبال اكسير و كيمياي زندگي برويم بلكه آن چيزي كه در عالم نباتي وجود دارد خودمان هستيم
به قول ناپلئون كه بسيار زيبا فرمود: زندگي را آن طور كه تو مي خواهي بساز وگرنه زندگي از شما آن طور كه خود مي خواهد مي سازد
اين بدان معاست كه خودمان سازنده پيرامون زندگي خود هستيم و دقيقا همان آيه 11 سوره رعد
خداوند در عالم تكوين تمامي تسليحات و ابزار هاي موجود را براي رشد و تكامل زندگي نباتي قرار داده و همان طور كه اختيار و امكان رسيدن ما به لقاء الله را قرار داده
حال شما براي راه اندازي مكانيزم دعا نياز به لازمه داريد و لازمه آن خودتان هستيد
مثال: اگر شما يك ماشين آلات صنعتي داريد، زماني مكانيزم نيروي محركه آن شروع به فعاليت مي كند كه اين سيستم مكانيزه را اول روشن كنيد پس لازمه فعاليت ماشين آلات شما هستيد و بايد اول دست بر روي كليد روشن ببريد
مكانيزيم استجابت دعا نيز خود شما هستيد
فلذا به همين جهت است كه خداوند فرمود:
وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ ﴿60﴾
و پروردگارتان فرمود مرا بخوانيد تا شما را اجابت كنم در حقيقت كسانى كه از پرستش من كبر مى‏ورزند به زودى خوار در دوزخ درمى‏آيند

ببين خداوند به صراحت درقرآنش مي فرمايد مرا بخوانيد تا شما را اجابيت كنم اما لازمه اجابت را خود فرد دانسته و بهمين جهت فرموده كسي كه من را پرستش نكند او را اجابت نخواهم كرد و به آتش دوزخ خواهم انداخت

فعاليت نيروي محركه مكانيزيم بر ملزومه ي تلاش براي رسيدن به هدف و انجام فرايض الهيست

داستاني برابتان مي نويسم

[=&quot]بلعم باعورا که در عصر حضرت موسی (ع) می زیست و بر اثر علم و تقوا به مقامی رسیده بود و به همین دلیل، دعایش مستجاب می شد، وقتی که هوس های نفسانی به او راه یافت و با موسی (ع) در ماجرای جنگ با عمالقه، مخالفت کرد، این موقعیت از او گرفته شد و دیگر دعایش به استجابت نمی رسید; تاریکی گمراهی او را فرا گرفت. خداوند نیز در قرآن او را چنین نکوهش می کند: «فمثله کمثل الکلب; مثل او همچون سگ است »[/]

[=&quot]اعراف آیه 176.
[/]

ديديد كه بلعم باعورا با انجام فرايض مي توانست تصرف در طبيعت كند اما با خروج از تفوا و پيروي از هواي نفساني اين قدرت از او سلب شد

چالشگر;327102 نوشت:
آیا اگر تمام مردم دنیا جمع شوند و آنگونه که دوستمان فاطمیون 18 فرمودند همه هم باور داشته باشند و از خدا بخواهند که در شرایط عادی ترکیب اکسیژن و هیدروژن بجای آب مثلا نفت تولید کند آیا این دعا مستجاب میشود؟

اگر دعا را بزرگ كردم به اين دليل است كه بايد تعريف درستي از دعا داشته باشيم
دعا به معناي طلب و درخواست اموري است و استجابت آن يعني حل شدن آن مشكل
لكن ممكن است شما براي طلب و درخواست اموري به آقايي رجوع كنيد و آن آقا هم براي شما شروطي را لازم بفرمايد شما براي استجاب آن امور بايد عواملي را در نظر بگيريد تا شرط ان اقا را برآورده بفرماييد و در نتيجه آن مرد هم استجاب كند طلب و دعاي شما را.

مثالي مي زنم: از بانك وام مي خواهيد و بانك براي استجابت دعاي شما يعني وام، شروطي را لازم مي داند يكيش ضامن هست و شما هم بدنبال ضامن يعني تلاش براي حل اين شرط مي كنيد تا بتوانيد استجابت وام كنيد

حال شما مي خواهيد براي توليد نفت ساختار شكني كنيد و از آميختگي اكسيژن و هيدروژن توليد نفت كنيد اين منافات با قوانين ماده و طبيعت ندارد به اين دليل كه خداوند علم را بنا نهاد تا بشر خواسته هاي خودتان را برآورده كنيد
خداوند فرايض را در طبيعت تكوين نمود تا شما بتوانيد استجابت خواسته كنيد.
داستاني برايتان تعريف مي كنم:
امام محمد باقر در كلاس درسش فرمود ما مي توانيم به واسطه علم و آب كه خاموش كننده آتش است، آتشي را برافروخته كنيم كه از اتش چوب و ذغال گداخته تر شده و حتي حديد(آهن) را هم بسوزاند
در صورتي كه در قرن 18 علم به اين تكنولوزي رسيد كه بتواند با سوزاندن هيدروزن به واسطه اكسيزن كه از اجزاي اب هستن نتيجه اي حاصل مي شود به نام اكسيدروزن كه دقيقا اين موضوع در صنعت جوش فلزات مورد استفاده قرار مي گيرد
ببينيد دعاي آنها يعني طلب آنها اين بود چگونه ميشود كه به اين تكنولوزي رسيد كه توانستند به واسطه علم به اين جايگاه برسند
حال اگر شما بخواهيد كه نفت توليد كنيد با توجه به فرمولي كه داديد مي توانيد با دعا به اين جايگاه برسيد اما اين دعا لازه اي دارد ان هم تلاش و حركت براي هدف به جهت استجابت آن است.

چالشگر;327102 نوشت:
مجیط پیرامون خود و تعامل خود با جهان اطراف را بیشتر از زاویه شناخت قوانین ببینیم تا دعا ها و انتظارات نابجا (شاید بیان خوبی نباشد) و اعتقاد بدون پشتوانه منطقی.

براي تحولات و دگرگوني همه ما نياز به تغييرات زاويه در قوانين داريم اگر قرار باشد ما پيرو قوانين عمل كنيد، قوانين ما را آن جايي كه خود مي خواهد مي برد و نه آنچه كه ما مي خواهيم
به قول ژوزف مورفي كه بسيار زيبا گفت كساني كه در زندگي اهل ريسك نيستند جايگاهي در زندگي ندارند ما بايد ريسك در زوايه ديد داشته باشيم تا مسير زندگيمان تغيير كند

چالشگر;327176 نوشت:
با عرض سلام و تشکر. هم از پاسختان و هم از اینکه درخواست من را رد نکردید.
من در اینجا سعی میکنم تا جاییکه میتوانم پاسخ سوالات شما رابدهم:

جدول زیر فهرست توزیع ثروت جهانی در بین چند کشور میباشد. همانگونه که مشاهده میفرمایید جدود 90 درصد ثروت جهان در اختیار این 28 کشور است که البته کشور هایی چون پاکستان، ترکیه و اندونزی هم در آین حدول قرار دارند ولی درصد ثروت نسبتا کمی را به خود اختصاص داده اند ضمن اینکه ترکیه کشوری کاملا اسلامی نیز نمیباشد. تمام کشور های دیگر جهان از حمله کشور های اسلامی 10 درصد باقیمانده را تشکیل میدهند.

رتبه کشور درصد شاخص جینی جمعیت بزرگسال (میلیون) درصد بزرگسالان ثروت در بزرگسالان به دلار درصد ثروت
- جهان ۸۹٫۲ ۳٬۶۹۷٫۵۱۸ ۱۰۰ ۳۳٬۸۹۳ ۱۰۰
۱ ژاپن ۵۴٫۷ ۱۰۰٫۹۳۳ ۲٫۷ ۲۲۷٬۶۰۰ ۱۸٫۳
۲ چین ۵۵٫۰ ۸۴۲٫۰۶۳ ۲۲٫۸ ۳٬۸۸۵ ۲٫۶
۳ اسپانیا ۵۷٫۰ ۳۲٫۱۶۵ ۰٫۹ ۸۶٬۹۵۸ ۲٫۲
۴ کره
جنوبی ۵۷٫۹ ۳۳٫۲۴۲ ۰٫۹ ۴۱٬۷۷۷ ۱٫۱
۵ ایتالیا ۶۰٫۹ ۴۶٫۴۱۶ ۱٫۳ ۱۲۲٬۲۵۰ ۴٫۵
۶ فنلاند ۶۲٫۱ ۳٫۳۲۸ ۰٫۰۹ ۳۷٬۱۷۱ ۰٫۱۵
۷ استرالیا ۶۲٫۲ ۱۳٫۶۹۰ ۰٫۴ ۹۴٬۷۱۲ ۱٫۰
۸ هلند ۶۵٫۰ ۱۲٫۰۴۶ ۰٫۳ ۱۴۴٬۴۰۶ ۱٫۴
۹ جمهوری
چین ۶۵٫۵ ۱۵٫۴۷۶ ۰٫۴ ۱۰۵٬۶۱۳ ۱٫۳
۱۰ بنگلادش ۶۶٫۰ ۶۶٫۴۸۳ ۱٫۸ ۲٬۴۲۴ ۰٫۱
۱۱ آلمان ۶۶٫۷ ۶۴٫۸۱۰ ۱٫۸ ۱۰۹٬۷۳۵ ۵٫۷
۱۲ هند ۶۶٫۹ ۵۷۰٫۵۹۵ ۱۵٫۴ ۱٬۹۸۹ ۰٫۹
۱۳ ویتنام ۶۸٫۲ ۴۴٫۰۲۵ ۱٫۲ ۱٬۹۸۶ ۰٫۱
۱۴ کانادا ۶۸٫۸ ۲۲٫۷۶۴ ۰٫۶ ۹۵٬۶۰۶ ۱٫۷
۱۵ بریتانیا ۶۹٫۷ ۴۳٫۸۷۱ ۱٫۲ ۱۶۹٬۶۱۷ ۵٫۹
۱۶ پاکستان ۶۹٫۸ ۶۷٫۹۶۸ ۱٫۸ ۲٬۶۳۳ ۰٫۱
۱۷ روسیه ۶۹٫۹ ۱۰۷٫۴۹۳ ۲٫۹ ۴٬۱۴۰ ۰٫۴
۱۸ تایلند ۷۱٫۰ ۴۰٫۱۶۰ ۱٫۱ ۶٬۷۱۷ ۰٫۲
۱۹ ترکیه ۷۱٫۸ ۴۰٫۳۹۱ ۱٫۱ ۱۶٬۲۱۸ ۰٫۵
۲۰ فرانسه ۷۳٫۰ ۴۴٫۳۵۸ ۱٫۲ ۱۱۴٬۶۵۰ ۴٫۱
۲۱ نیجر ۷۳٫۶ ۵۱٫۴۳۱ ۱٫۴ ۸۶۲ ۰٫۰
۲۲ آرژانتین ۷۴٫۰ ۲۳٫۳۰۷ ۰٫۶ ۴۰٬۲۲۵ ۰٫۷
۲۳ مکزیک ۷۴٫۹ ۵۶٫۱۳۲ ۱٫۵ ۲۳٬۳۰۵ ۱٫۰
۲۴ اندونزی ۷۶٫۴ ۱۲۴٫۴۴۵ ۳٫۴ ۲٬۴۲۱ ۰٫۲
۲۵ سوئد ۷۷٫۶ ۵٫۵۴۶ ۰٫۱۵ ۸۳٬۹۱۸ ۰٫۶
۲۶ برزیل ۷۸٫۴ ۱۰۴٫۲۱۳ ۲٫۸ ۱۵٬۹۵۸ ۱٫۳
۲۷ ایالات
متحده آمریکا ۸۰٫۱ ۲۰۲٫۸۶۵ ۵٫۵ ۲۰۱٬۳۱۹ ۳۲٫۶
۲۸ سوئیس ۸۰٫۳ ۵٫۴۹۷ ۰٫۱ ۲۲۲٬۶۴۱ ۱٫۰

باعرض سلام خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز (چالشگر)

اولا اگه بخواهید ثروت رو برسی قرار دهید . مشخص میشود که ایران جزوء ثروتمندترین کشورهاست.
از نظر سوخت=دومین ذخایر نفت دنیا . دومین ذخایر گاز دنیا . سومین ذخایر اورانیم دنیا .
از نظر معادن= سومین ذخایر آهن دنیا . اولین ذخایر ذوغال سنگ دنیا .
از نظر محصولات غذایی= تنها کشور دنیا که دارای چهار فصل است.
اگه با تمام سرمایه ایران درصدبالایی از ملت ایران در فقر بسر میبرند.دلیل بر مشکل داشتن دین اسلام نیست.
اگر آقای x زعفرون رو با کیسه به اسپانیا میفروشد و بعد اسپانیا با بهترین بسته بندی با هفت برابر قیمت به ما میفروشد چه ارتباطی به اسلام دارد.
اگه مایل باشی از این جور مثالا تا دلت بخواد برات میزنم.البته نه در این تاپیک بلکه به صورت خصوصی با نام اشخاص.
آیا اسلام گفت آقای x , y ,w و .... دزدی کنید؟

چالشگر;327176 نوشت:
من تمایل ندارم مثال بزنم چون بحث در مورد (موارد) از حوصله این تاپیک خارج است و باید در تاپیک مستقلی در این رابطه صحبت کرد. شاید هم از حوصله این سایت خارج باشد و ما متعهد به رعابت ضوابط سایت هستیم. اما صرفا بعنوان پاسخی برای سوال شما توحه شما را به یکی از شاخص های فرهنگی، اجتماعی بنام رانندگی جلب میکنم. لازم نیست در مورد نحوه رانندگی در یک مکان مشترک که هم من میشناسم و هم شما توضیح بیشتری بدهم. فقط به این بسنده میکنم که حتی بر اساس تعالیم دینی پایمال کردن حق دیگران گناهی بزرگ است و این گناه تا زمانیکه مظلوم رضایت ندهد نزد خالق قابل بخشش نیست. در مکان مشترکی که هردوی ما و تمام بزرگواران دیگر میشناسند توسط هر راننده در هر روز چند بار حق دیگران پایمال میشود؟ آیا شما کسی(از جمله خودتان) را میشناسید که رعایت حقوق دیگران را بکند؟ این افراد اگر هم باشند نادرند.

آیا اسلام گفت حق کسی را پایمال کنید؟نامه ی امام علی (ع) با مالک اشتر رو بخونید . تا ببینید تفکر اسلام درباره ی فرهنگ و اجتماع چقدر ولا و بزرگ هست.
من میگم شما نباید دین رو باشخص بسنجید.
شما باید شخص رو با دین بسنجید.
نباید تا فلان روحانی دزدی کرد یا خطایی کرد بگویید اسلام بد است.
بلکه باید بگویید آن شخص بد است.
کل حرف من اینه.

چالشگر;327176 نوشت:
اتفاقا نه! من هم همین را عرض میکنم و به همین دلیل میخواهم بدانم مکانیزم عملکرد دعا چیست و در چه شرایطی مستجاب میشود و در چه شرایطی نباید به دعا دل بست.
در شرایطی که کاملا از ته دل و با باور باشد.زمانی که شما دعا کنید و در آخر بگویید خدا من که میدونم درست نمیشه ، به نظر شما این جور دعا درسته؟شما وقتی به خدا شک داشته باشی و بعد دعا کنید این دعا چه فایده ای داره؟

چالشگر;327176 نوشت:
پاسخ تمام سوالات شما (نه) است.

خداروشکر یه جا کاملا باهم موافقیم.

چالشگر;327176 نوشت:
به نکات جالبی اشاره فرمودید که شاید بتواند محور ادامه گفتگو باشد! سوال این است:
آیا این یک پیش شرط از جانب خداوند است که باید کارهای ناپسند کنارگذاشته شود تا او ما را اجابت کند؟
اگر پاسخ (بلی) است، چرا ما کارهای ناپسند را کنار نمیگذاریم؟ آیا این چیزی جز فقر اجتماعی و فرهنگی است؟ جه عواملی باعث شده جوامع اسلامی آلوده به این کار های ناپسند باقی بمانند؟
و باز اگر جواب (بلی) است، ملل دیگر که به زعم شما آلوده در امور ناپسند هستند چگونه به خواسته های خود میرسند؟ آیا غیر از دعا کردن راه های دیگری برای رسیدن به خواسته های دنیوی وجود دارد؟
با تشکر

به نظر من جواب فقط پایین بودن سطح سوا دینی و فرهنگی مردم است.
70% مردم ما تلاش نمیکنند و فقط دنبال معجزه و شانس هستن.
میخوان توخونه بشینن و دعا کنند و دعاشون مقبول بشه.
بابا به خدا اگه شما برای داشتن چیزی دعا کنید و خودتون هم تلاش کنید اگه به مشکل بخورید خدا کمک میکنه.شما برید به سمتش خدا هم خلاهاتون رو پر میکنه.
مردم کشورهای دیگه باهم متهد هستن و اگه دعا هم کنن خودشون هم تلاش میکنن.
به ما از ابتدایی زیراب زنی یاد دادن.
یه صندلی میذاشتن آهنگ میزدن و هر وقت آهنگ قطع میشد کسی که نتونست بشینه میسوخت.من و شما هم برای اینکه نسوزیم نمیذاشتیم رفیقمون بشینه.مشکل مردم ما اینه.
تو ژاپن دوتا صندلی میذارن با 20 نفر آدم زمانی که آهنگ قطع میشه روی هر صندلی که افراد بیشتری جمع بشن اون گروه برنده است.این کاره درسته که اسلام هم به کار گروهی سفارش اکید داره ام ما فقط دنبال کار فردی هستیم و هروقتم به نتیجه نمیرسیم میگه دین اسلام و خدا و همه بدن.
ژاپن و اسپانیا و آمریکا و انگلیس و آلمان و فرانسه دارن درباره دین اسلام تحقیق میکنن و میخوان از توش برای پیشرفت کشورشون استفاده کنن ما فقط از رو قرآن خوندن رو یاد میگیریم.چرا چون میگن صواب داره.تا حالا شده بریم چیزی رو که قرآن میگه تحقیق کنیم.
دوست عزیز مشکل ما خودمونیم نه دین اسلام.
آخرین برگ سفرنامه ی باران این است ، زمین چرکین است

[="Navy"]

فاطمیون 18;327229 نوشت:
آیا اسلام گفت حق کسی را پایمال کنید؟نامه ی امام علی (ع) با مالک اشتر رو بخونید . تا ببینید تفکر اسلام درباره ی فرهنگ و اجتماع چقدر ولا و بزرگ هست.
کل حرف من اینه.

همیشه همینه که بدبختی های ما؛ تقصیر اسلام نیست. تقصیر مسلمینه!
اما

دینی که بعد از 1400 سال نتونسته پیروانش رو از دزدی و ...دور کنه و نتونسته حتی یک جامعه پیشرفته بسازه؛ میدونید به چه دردی میخوره؟؟[/]

با عرض سلام

رئوف;327133 نوشت:
- مطلب اول خطاب به همه ی دوستان است و آن اینکه لطفا در بحث های خود با دیگران با احترام بیشتری بنویسی

به سهم خود به دیده منت. اگر لغزشی بوده پوزش میطلبم.
رئوف;327133 نوشت:
یکی از عوامل مهم در برآورده شدن دعاها، این است که فردی که دعا می کند، در پی دعای خود تلاش و کوشش کند و عوامل مهم در برآورده شدن آن مانند مشورت، برنامه ریزی، تلاش و پشتکار داشته باشد

مطلبی که شما میفرمایید عقلا درست است. عقل این را نمیپذیرد که صرفا با گفتن یک ذکر مشکلی حل شود و به نظر میرسد این مطلب باید جزء لاینفک دعا ها باشد. اما چنین نیست. من به دعایی برنخوردم که درکنار ذکر دعا تاکیدی بر راهکارهای عملی رسیدن به مقصد داشته باشد و اصولا در دعا ها تنها تاکید بر نوع دعا و احتمالا دفعات تکرار ذکر است و اینکه مثلا اگر این ذکر به این مقدار تکرار شود شما به نتیجه میرسی و بس. این مطلب چگونه قابل توجیه است؟
kheymegahabalfazl;327215 نوشت:
به قول ناپلئون كه بسيار زيبا فرمود: زندگي را آن طور كه تو مي خواهي بساز وگرنه زندگي از شما آن طور كه خود مي خواهد مي سازد
اين بدان معاست كه خودمان سازنده پيرامون زندگي خود هستيم

تا اینجا با شما موافقم. اما نقش دعا در این میان چیست؟

حال شما براي راه اندازي مكانيزم دعا نياز به لازمه داريد و لازمه آن خودتان هستيد
مثال: اگر شما يك ماشين آلات صنعتي داريد، زماني مكانيزم نيروي محركه آن شروع به فعاليت مي كند كه اين سيستم مكانيزه را اول روشن كنيد پس لازمه فعاليت ماشين آلات شما هستيد و بايد اول دست بر روي كليد روشن ببريد
مكانيزيم استجابت دعا نيز خود شما هستيد

در مثالی که زدید پاره ای فعل و انفعالات فیزیکی و شیمیایی باعث راه اندازی موتور میشود و نقش ما تصمیم و اراده برای روشن کردن این ماشین است. دعا با چه بخشی از این مثال مشابهت دارد؟
ببين خداوند به صراحت درقرآنش مي فرمايد مرا بخوانيد تا شما را اجابيت كنم اما لازمه اجابت را خود فرد دانسته و بهمين جهت فرموده كسي كه من را پرستش نكند او را اجابت نخواهم كرد

سوال: آنهایی که او را نمیپرستند و او را نخوانده اند چگونه در زندگی دنیوی خود به خواسته هایشان میرسند؟
فاطمیون 18;327229 نوشت:
اولا اگه بخواهید ثروت رو برسی قرار دهید . مشخص میشود که ایران جزوء ثروتمندترین کشورهاست.
از نظر سوخت=دومین ذخایر نفت دنیا . دومین ذخایر گاز دنیا . سومین ذخایر اورانیم دنیا .
از نظر معادن= سومین ذخایر آهن دنیا . اولین ذخایر ذوغال سنگ دنیا .
از نظر محصولات غذایی= تنها کشور دنیا که دارای چهار فصل است.

فاطمیون 18;327229 نوشت:

1- من مشخصا در رابطه با ثروتمند بودن یا نبودن ایران صحبت نکردم. اگر چنین بوده لطفا جمله من را بیاورید
2- مواردی چون نفت، معادن و خاک حاصلخیز از خصوصیات طبیعی یک منطقه محسوب شده و ربطی به موضوع مورد بحث و یا قومیت یا دین ساکنین آن ندارد.
3- منظور از ثروت در جدول ارائه شده ثروت طبیعی نیست بلکه ثروت ناشی از عملمرد مردم و حکومت ها میباشد.
فاطمیون 18;327229 نوشت:
اگه با تمام سرمایه ایران درصدبالایی از ملت ایران در فقر بسر میبرند.دلیل بر مشکل داشتن دین اسلام نیست.

باز لازم است عرض کنم من چنین بیانی نداشتم. من در این تاپیک در مورد دعا سوال دارم
فاطمیون 18;327229 نوشت:
نقل

کل حرف من اینه.

این مطلب را فقط در پاسخ به فرمایش شما که فرمودید ما دارای فقر فرهنگی و اجتکاعی نیستیم آوردم.... صرفا مثالی بود از هزاران نمونه. اشاره ای به دین یا اسلام نداشتم.
فاطمیون 18;327229 نوشت:
در شرایطی که کاملا از ته دل و با باور باشد.زمانی که شما دعا کنید و در آخر بگویید خدا من که میدونم درست نمیشه ، به نظر شما این جور دعا درسته؟شما وقتی به خدا شک داشته باشی و بعد دعا کنید این دعا چه فایده ای داره؟

دنیای واقعی، دنیایی که من و شما در آن زندگی میکنیم دنیای باور مطلق نیست. ساختار وجودی ما اینچنین است. شما هم به همه چیز و تمام خواسته های خود باور مطلق ندارید. این یک واقعیت است. از سوی دیگر اگر قرار بود دعا در شرایط باور مطلق مستجاب شود اولا باید این مطلب به دفعات و روش های گوناگون در تمام دعا ها یادآوری میشد(چون شرط احابت بود) و تانیا اگر قرار بود با باور مطلق نتیجه حاصل شود دعا دیگر مورد نیاز نبود! باور کار خود را میکرد.
فاطمیون 18;327229 نوشت:
به نظر من جواب فقط پایین بودن سطح سوا دینی و فرهنگی مردم است.
70% مردم ما تلاش نمیکنند و فقط دنبال معجزه و شانس هستن.
میخوان توخونه بشینن و دعا کنند و دعاشون مقبول بشه.

من هم فکر میکنم به نتیجه ای مشترک در یک بخش رسیدیم و شما هم به این نکته اشاره فرمودید که مشکلی فرهنگی وجود دارد.
فاطمیون 18;327229 نوشت:
ما فقط از رو قرآن خوندن رو یاد میگیریم.چرا چون میگن صواب داره

نه فقط این نیست. ما مسابقات حفظ و قرائت قرآن را هم داریم!

b-neshan;327316 نوشت:
[="navy"]

اما

دینی که بعد از 1400 سال نتونسته پیروانش رو از دزدی و ...دور کنه و نتونسته حتی یک

جامعه پیشرفته بسازه؛ میدونید به چه دردی میخوره؟؟[/]

هه هه هه منو نخندون!
بازم ازون حرفا زدي
کلمه مسلمان از اسلام گرفته شده و تنها از روي حرف ادم مسلمان نميشه ,به کسي ميگن مسلمان که طبق دستورات اسلام عمل کنه پس مشکلات ما تقصير مسلمونا نيست تقصير مسلمان نماهاست و تقصير شما هم هست چون نسبت بيرا به مسلمونا زديد وکسي که اسلام و مسلمين را نشناسه شايد با حرفهاي نسنجيده شما گمراه بشه
شما جوري ميگيد ديني که نتونسته پيروانش را از کارهاي دزدي و... دور کنه که هر کي ندونه فکر ميکنه اسلام اسم شخصيه که بايد کار کنه اسلام مال حرام خوري را حرام دونسته اگه کسي بخوره که ديگه مسلمان نيست, مسلمان نماست اين که ربطي به اسلام ومسلمين نداره که شما به کل مسلمين توهين ميکنيد
اگه هم ميبيني مسلمونا پيشرفت انچناني نکردن فقط يکي از صدها دلايلش اينکه مسلمان نماها نميزارن اسلام درست کار کنه

چالشگر;327321 نوشت:
در مثالی که زدید پاره ای فعل و انفعالات فیزیکی و شیمیایی باعث راه اندازی موتور میشود و نقش ما تصمیم و اراده برای روشن کردن این ماشین است. دعا با چه بخشی از این مثال مشابهت دارد؟

گفته هاي شما فرضيات موضوع است ما بر اين باور هستيم كه ماشين آلات شما كاملا مجهز و كامپايل شده به همه نرم افزار ها و سخت افزار ها است حال براي راه اندازي نياز به ارگانيزم چه دارد؟
جواب: خود انسان

دعا در واقع همان خواسته و طلب شما از توليدات يك ماشين است حال ماشين مي خواهد نياز شما يعني توليدات شما را استجابت كند و لازمه استجابت حركت ارگانيزمي شما به سمت دكمه روشن است

چالشگر;327321 نوشت:
آنهایی که او را نمیپرستند و او را نخوانده اند چگونه در زندگی دنیوی خود به خواسته هایشان میرسند؟

با خدا پادشاهي كن، بي خدا باش هرچه خواهي كن

بعضي از نعمت ها براي افزايش عذابست كه آنقدر خداوند به ما نعمت مي دهد تا عذابهاي ما را زياد كند

وَلَا یحْسَبَنَّ الَّذِینَ كَفَرُوا أَنَّمَا نُمْلِی لَهُمْ خَیرٌ لِأَنْفُسِهِمْ إِنَّمَا نُمْلِی لَهُمْ لِیزْدَادُوا إِثْمًا وَلَهُمْ عَذَابٌ مُهِینٌ«178»
آنها که کافر شدند، (و راه طغیان پیش گرفتند،) تصور نکنند اگر به آنان مهلت می‌دهیم، به سودشان است! ما به آنان مهلت می‌دهیم فقط برای اینکه بر گناهان خود بیفزایند؛ و برای آنها، عذاب خوارکننده‌ای (آماده شده) است!

با سلام خدمت عزیزان
در پست های قبلی در مورد اراده صحبت داشتیم و اینکه مطرح شد شرط اجابت دعا اراده است. اما آیا همیشه اراده کافی است؟ آیا با داشتن اراده و دعا کردن در کنار آن هرکاری میتوان کرد؟ پاسخ (نه) است. در واقع تنها اموری در دنیا امکان پذیر است که با (قوانین) آفرینش سازگار باشد و قوانین آفرینش نیز مسلمان و غیر مسلمان نمیشناسد. اگر قوانین را بشناسیم امکان انجام داریم و اگر آنها را نشناسیم دعا به تنهایی کارساز نیست. اما سوال همچنان این است که در این چهارچوب و با این باور که در سراسر گیتی بجز قانون های لایتغیر چیزی حاکم نیست، دعا چگونه بر قوانین اثر میگذارد؟
به کلیپی برخوردم که بخشی از سخنرانی ریچارد داوکینز در مورد فیزیک کوانتم است. خوشبختانه کلیپ زیرنویس فارسی دارد و برای همه قابل استفاده است. در مورد محتوای سخنرانی نمیخواهم گفتگو کنم اما از دقیقه 8:15 به آخر کلیپ تا 7:20 به آخر کلیپ، ایشان مثال جالبی از یک باور نامحتمل توسط یک ژنرال امریکایی ارائه میدهد که شنیدن آن خالی از لطف نیست. خصوصا نتیجه ای که از این باور نامحتمل عاید ایشان میشود.
آدرس کلیپ این است:
http://www.youtube.com/watch?v=VusWQ31kIxw&list=FL6q5x6qKTx12L7MWVqaMk9Q&index=76

چالشگر;327346 نوشت:
آیا با داشتن اراده و دعا کردن در کنار آن هرکاری میتوان کرد؟ پاسخ (نه) است. در واقع تنها اموری در دنیا امکان پذیر است که با (قوانین) آفرینش سازگار باشد و قوانین آفرینش نیز مسلمان و غیر مسلمان نمیشناسد. اگر قوانین را بشناسیم امکان انجام داریم و اگر آنها را نشناسیم دعا به تنهایی کارساز نیست. [=14]
http://www.youtube.com/watch?v=vuswq31kixw&list=fl6q5x6qktx12l7mwvqamk9q&index=76

يه سري اتفاقات افتاده که هيچ علمي نتونست اثباتش کنه
ميدوني شهيد حاج ابراهيم همت چه جوري از اروند رود رد شد بزار من بگم
شهيد ابراهيم همت وقتي ميخواست از اروند رود رد بشه به خودش طناب بست تا با افرادش بتونن رد شن ولي سر طناب را به جايي گره نزد که يکي از افراد شهيد به او گفت که حاج ابراهيم يادت رفت طنابا به جايي گره بزني که حاج ابراهيم در جواب گفت سر طنابو گذاشتم امام زمان بگيره
الان هنوز که هنوزه امريکا و هيچ علمي نتونست اثبات کنه ولي اتفاق افتاد
در رابطه با کليپتم اگه تونستم دان کنم و مشکلي داشت ميگم

چالشگر;327346 نوشت:

اما سوال همچنان این است که در این چهارچوب و با این باور که در سراسر گیتی بجز قانون های لایتغیر چیزی حاکم نیست، دعا چگونه بر قوانین اثر میگذارد؟

خدایی که این قوانین را در این عالم قرار داده، چه اشکالی داره که برای دعا کردنم آثاری قرار داده باشه

معظم;327352 نوشت:
خدایی که این قوانین را در این عالم قرار داده، چه اشکالی داره که برای دعا کردنم آثاری قرار داده باشه

با عرض سلام
من نگفتم اشکالی دارد. اتفاقا خودم هم دنبال همین موضوع هستم. من معفقدم (اگر) دعا کردن در شرایطی کارساز باشد، فرایندی که رخ میدهد (باید و باید) در چهارچوب قوانین کائنات باشد چون در سراسر کائنات چیزی خارج از حوزه قوانین او وجود ندارد. من دنبال این اثباتم. در غیر این صورت چیزی که در دفاع از دعا کردن باقی میماند بیشتر تعصب است تا استدلال و تعصب، رفتار و حالتی است که هرکس با هر دین و مسلکی - چه الهی و چه غیر الهی - نسبت به مقدسات خود دارد. از خصوصیات تعصب این است که برای انسان متعصب ممکن است نادرستی های همسو با اعتقادش هم درست جلوه کند و او خود را موظف به دفاع از آنها بداند، بدون اینکه متوجه باشد که دارد از موضوعی نادرست و باطل دفاع میکند. اگر استدلال را از باور های خود کناربگذاریم و به تعصب بسنده کنیم دیگر شاید تفاوت چندانی میان ما و یک بت پرست باقی نماند.
با تشکر

b-neshan;327316 نوشت:

اما

دینی که بعد از 1400 سال نتونسته پیروانش رو از دزدی و ...دور کنه و نتونسته حتی یک

جامعه پیشرفته بسازه؛ میدونید به چه دردی میخوره؟؟

دوست گرامی باید توجه داشت که انتظار ما از دین چیست ؟ آیا ما از دین توقع داریم که انسان خوب بسازد؟ یا اینکه وظیفه دین این است که آموزه هایی ارائه کند که انسان ها با اختیار خود از آنها پیروی کنند و در نتیجه به سعادت برسند. این آموزه ها باید با فطرت انسان ها و نیازهای او سازگار باشند. این آموزه ها باید راهگشا باشند و انسان ها را در رسیدن به اهداف معنوی و اخروی و حتی دنیوی راهنمایی کنند .
به نظر می رسد وظیفه دین، مورد دوم است . دین اختیار انسان ها را از آنها سلب نمی کند تا اینکه مجبور باشند راه درست را انتخاب کنند بلکه آموزه های خوب را به آنها ارائه می کند و آنها باید با اراده و خواست خود از آنها پیروی کنند ، چنان چه در قرآن کریم می فرماید: انا هديناه السبيل اما شاكرا و اما كفورا(1) ما به حقيقت راه (حق و باطل ) را به انسان نموديم، حالا خواهد هدايت پذيرد و شكر اين نعمت گويد و خواهد آن نعمت را كفران كند.
با توجه به مطالب فوق، در بررسی یک دین باید به آموزه های آن توجه کرد و میزان موفقیت آن را نباید صرفا در عملکرد پیروان آنها بررسی کرد، بلکه باید دید آموزه های دین چقدر با فطرت انسانی و شرایط مختلف انسان مطابق است .

موفق باشید

1. انسان .3

چالشگر;327321 نوشت:

مطلبی که شما میفرمایید عقلا درست است. عقل این را نمیپذیرد که صرفا با گفتن یک ذکر مشکلی حل شود و به نظر میرسد این مطلب باید جزء لاینفک دعا ها باشد. اما چنین نیست. من به دعایی برنخوردم که درکنار ذکر دعا تاکیدی بر راهکارهای عملی رسیدن به مقصد داشته باشد و اصولا در دعا ها تنها تاکید بر نوع دعا و احتمالا دفعات تکرار ذکر است و اینکه مثلا اگر این ذکر به این مقدار تکرار شود شما به نتیجه میرسی و بس. این مطلب چگونه قابل توجیه است؟

دوست گرامی ، تکرار ادعیه و اموری مانند آن دارای دلایلی است که فعلا موضوع صحبت ما آن نیست، اما در مورد سوال اصلی شما باید عرض کنم که اینکه در کنار دعا باید تلاش و کوشش داشت و به فعالیت در آن زمینه پرداخت، اصلی مشخص است و نیازی نیست که در متن ادعیه به آن اشاره شود . اینکه این مسئله مورد توجه و عنایت دین ما بوده است، بسیار روشن است به طور مثال در سیره پیامبر (ص) و امامان معصوم(ع) می بینیم که آنها علاوه بر اینکه برای مسائل مختلفی دعا می کردند ولی هرگز دست از تلاش و کوشش و فعالیت در مورد امور زندگی برنمی داشتند. امامان شیعه همیشه در کار و تلاش و فعالیت اجتماعی حضور داشتند و هرگز به دعا کردن اکتفا نکرده اند.
مورد دیگر، آیه ای است که در پاسخ قبلی خدمتتان ارائه شد، ان اللّه لا یغیر ما بقوم حتى یغیروا ما بانفسهم(1)
در آیه ای دیگر می فرماید : وَأَن لَّيْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى (2)
که هر دو آیه اشاره ای است به نقش تلاش انسان در رسیدن به اهدافش.

موفق باشید

1. رعد / 13
2. نجم/ 39

چالشگر;327361 نوشت:
با عرض سلام
من نگفتم اشکالی دارد. اتفاقا خودم هم دنبال همین موضوع هستم. من معفقدم (اگر) دعا کردن در شرایطی کارساز باشد، فرایندی که رخ میدهد (باید و باید) در چهارچوب قوانین کائنات باشد چون در سراسر کائنات چیزی خارج از حوزه قوانین او وجود ندارد. من دنبال این اثباتم. در غیر این صورت چیزی که در دفاع از دعا کردن باقی میماند بیشتر تعصب است تا استدلال و تعصب، رفتار و حالتی است که هرکس با هر دین و مسلکی - چه الهی و چه غیر الهی - نسبت به مقدسات خود دارد. از خصوصیات تعصب این است که برای انسان متعصب ممکن است نادرستی های همسو با اعتقادش هم درست جلوه کند و او خود را موظف به دفاع از آنها بداند، بدون اینکه متوجه باشد که دارد از موضوعی نادرست و باطل دفاع میکند. اگر استدلال را از باور های خود کناربگذاریم و به تعصب بسنده کنیم دیگر شاید تفاوت چندانی میان ما و یک بت پرست باقی نماند.
با تشکر

خدا قانون است و هر چه را که بخواهد مي شود و براي اجابت کردن دعا ها نياز به هيچ بايدي ندارد چون خودش به وجود اورنده قوانين است

تعصب يعني از چيزي سخت جانب داري کردن, در امري زياد پايبندو مقيد بودن پس تعصب با عقل هم مي تونه همراه باشه و ميتونه همراه نباشه
و اما در رابطه با دعا
خيلي ها هستن که با دعا و توسل حاجت گرفتن که هيچ علمي نتونسته ثابتش کنه و غير ممکن بود از نظر دانشمندان ولي اتفاق افتاد
اما بت پرستها تعصب بدون دليل دارن به چيزي دل بستن که کاري نميتونه براشون کنه و اين خيلي فرق ميکنه با دعا که خيلي ها مورد رحمت حدا قرار گرفتن و حاجت روا شدن

رئوف;327371 نوشت:
دوست گرامی ، تکرار ادعیه و اموری مانند آن دارای دلایلی است که فعلا موضوع صحبت ما آن نیست، اما در مورد سوال اصلی شما باید عرض کنم که اینکه در کنار دعا باید تلاش و کوشش داشت و به فعالیت در آن زمینه پرداخت

با عرض سلام و تشکر
اتفاقا سوال اصلی من همان دلایلی است که دعایی را معتبر میکند. من در مورد تاکید فرآن کریم بر اینکه انسانها نتیجه عمل خویش را برداشت میکنند شک ندارم. لطفا راهنمایی بفرمایید در مورد آن دلایل کجا میتوان بحث و گفتگو کرد.
با تشکر

b-neshan;327316 نوشت:

اما

دینی که بعد از 1400 سال نتونسته پیروانش رو از دزدی و ...دور کنه و نتونسته حتی یک جامعه پیشرفته بسازه؛ میدونید به چه دردی میخوره؟؟

باعرض سلام خدمت شما دوست عزیز بابت سوال بی مزه تون.
بعضی از آدمهای که نه اسلام رو میشناسن و اون رو قبول دارن و به دروغ میگن ما مسلمون هستیم و هر دزدی و غلطی میکنن ربطی به اسلام نداره.جواب سولاتتم در پستهای قبلی داده شده. توسط من یا دوستان دیگر یا توسط کارشناسان عزیز.برو بخون.

چالشگر;327383 نوشت:
با عرض سلام و تشکر
اتفاقا سوال اصلی من همان دلایلی است که دعایی را معتبر میکند. من در مورد تاکید فرآن کریم بر اینکه انسانها نتیجه عمل خویش را برداشت میکنند شک ندارم. لطفا راهنمایی بفرمایید در مورد آن دلایل کجا میتوان بحث و گفتگو کرد.
با تشکر

سلام خدمت شما دوست عزیز.
به نظر من نتیجه عمل ما ربطی به خدا نداره و بستگی به کار خودمون داره.
ما یاد گرفتیم اسم جبرمون رو بزاریم قسمت.
نمونه بارز این مدعا.
2سال قبل از زلزله بم برخی از مردمان بم رفتن دفتر فرماندار و گفتن خونه هامون گلی هست و ما میخواییم خونه هامون رو بکوبیم و از نو بسازیم که دوام بیشتری داشته باشه اما میراث فرهنگی اجازه این کار رو به ما نمیده و میگه این خونه ها جزء تمدن ما هست و آثار باستانی و تاریخی ما هست و نباید خراب بشن. در نتیجه فرماندار هم حرف میراث فرهنگی رو زد و گفت راست میگن نباید خراب کنید.
2 سال بعد که زلزله اومد و اون همه خرابی و کشته بر جای گذاشت . گفتن قسمت بود و انداختن تقصیر خدا.
به نظر شما این جبر بود یا قسمت؟ تقصیر اسلام کجا بود؟
تصمیم احمقانه یه عده باعث اون همه خرابی و کشته شد و نتیجه این عمل هم خودشون بودن و ربطی هم به خدا نداره.
به نظر من از بحث اصلی کاملا خارج شدیم و این تاپیک از ظرفیت اون خارجه باید برای ادامه بحث یه تاپیک جدید زده بشه.
سال خوبی رو هم برات آرزومندم.

شهامت;327374 نوشت:
خدا قانون است و هر چه را که بخواهد مي شود و براي اجابت کردن دعا ها نياز به هيچ بايدي ندارد چون خودش به وجود اورنده قوانين است

با عرض سلام
او خود قانون است و قادر مطلق ولی این بدان معنا نیست که اموری که محال عقلی است نیز انجام میدهد. به طور مثال آیا میتوان انتظار داشت که او در قالب انسانی بر ما ظاهر شود؟ چنین چیزی امکان وقوع ندارد و عدم تحققش از سوی خداوند به معنای ضعف قدرت خداوند نیست. آیا میتوان دعا کرد و از او انتظار داشت در فضای دوبعدی مربعی خلق کند که سه ضلع داشته باشد؟ نه! ولی این هم به معنای ناتوانی او نیست بلکه به معنای عدم ظرفیت آن شی و امتناع ذاتی آن در حوزه قوانین حاکم بر حهان است.
شهامت;327374 نوشت:
خيلي ها هستن که با دعا و توسل حاجت گرفتن که هيچ علمي نتونسته ثابتش کنه و غير ممکن بود از نظر دانشمندان ولي اتفاق افتاد

اتفاق افتادن اموری که علم امروزی ما نمیتواند آنها را ثابت کند به منزله غیر علمی و یا خارج از حوزه قوانین کائنات بودن نیست. به معنی نقص علم ماست. شاهد آن پیشرفت های متعدد علمی در مواردی میباشد که در گذشته های دور و نزدیک جز افسانه، تخیل، حادو یا حتی معجزه تصور نمیشدند.
فاطمیون 18;327541 نوشت:
به نظر من نتیجه عمل ما ربطی به خدا نداره و بستگی به کار خودمون داره.

عرض من هم همین است. فقط کمی وسیع تر. ما موجوداتی هستیم که در دنیایی مملو از قوانین ثابت زندگی میکنیم. در این قوانین نقص، ناهماهنگی و خلایی وجود ندارد (به معنی مطلق کلمه). امکان انحام هرکاری در این وادی در صورت شناخت قوانین آن مقدور است. تا چقدر آنها را بشناسیم و از چه طریقی آنها را طلب کنیم. در مورد جبر و قسمت نیز همین است. اصولا آنچه ما آن را اراده خالق میدانیم همین است! این جهان قانون است و فقط قانون! استثنایی برای هیچ کس وجود ندارد. قوانین فیریک این را حکم میکند که خانه ساخته شده از خشت و گل بر اثر لرزش ترک بخورد و ویران شود و اگر کسی زیر آوار آن ماند صدمه ببیند. مطمئن باشید اگر کسی هم نجات یابد به این علت است که آوار به اندازه لازم برای صدمه زدن به قسمت های حساس بدن او نخورده است. شاید او اگر یک میلیمتر اتطرف تر بود صدمه میدید.
در ضمن سال نو به شما بزرگوار و تمام دوستان جدیدم مبارک!

چالشگر;327605 نوشت:
با عرض سلام
عرض من هم همین است. فقط کمی وسیع تر. ما موجوداتی هستیم که در دنیایی مملو از قوانین ثابت زندگی میکنیم. در این قوانین نقص، ناهماهنگی و خلایی وجود ندارد (به معنی مطلق کلمه). امکان انحام هرکاری در این وادی در صورت شناخت قوانین آن مقدور است. تا چقدر آنها را بشناسیم و از چه طریقی آنها را طلب کنیم. در مورد جبر و قسمت نیز همین است. اصولا آنچه ما آن را اراده خالق میدانیم همین است! این جهان قانون است و فقط قانون! استثنایی برای هیچ کس وجود ندارد. قوانین فیریک این را حکم میکند که خانه ساخته شده از خشت و گل بر اثر لرزش ترک بخورد و ویران شود و اگر کسی زیر آوار آن ماند صدمه ببیند. مطمئن باشید اگر کسی هم نجات یابد به این علت است که آوار به اندازه لازم برای صدمه زدن به قسمت های حساس بدن او نخورده است. شاید او اگر یک میلیمتر اتطرف تر بود صدمه میدید.

عرض سلامی دوباره خدمت شما دوست بزرگوار و تبریک سال نو خدمت شما و دیگر عزیزان.

درسته فیزیک میگه گل و خشت دوام نداره اما اگر شما تمام قوانین نظام آفرینش را رعایت کنید و بلای بیاید از حد علم فعلی بالاتر باشد ، آنگاه شاهد قدرت لم یزال خداوند میشید.
نمونه بارز این مدعا.
حتما سانامی اندوزی رو یادتون میاد که هیچ خونه ای سالم نماند. اما در حیرت همگان مسجدی که در روستا واقع شده بود هیچ آسیبی ندید و از حد علم فراتر بود.حتی قانون فیزیک هم میگم این قدرت سونامی میبایست مسجد را خراب میکرد. قانون فیزیک در قبول آن عاجز ماند.
خبرگزاری‎ فــرانـســه‎ گزارش‎ داد، در روستـای‎ كاجو كه‎‎‎ صدها خانه بـه طور كـلـی‎ ویران‎ شـده‎‎‎ است‎ مسجد روستا به طور معجـزه آسایی‎ سالـم‎ مانده‎ است‎.

جایی که جبر وجود نداشته باشد حتما خدا وجود دارد.جایی مثل بم که جبر وجود داشت حتی مسجد هم خراب شد.
به نظر بنده اگه ما آدما تمام تلاشمون رو بکنیم برای رسیدن به هدفی حتما جایی که قانون فیزیک عاجز بماند خدا کمک میکند.به شرط کنار گذاشتن جبر و جدا کردن آن از قسمت.
مشکل ما اینه یکجا نشستیم و میخواهیم خودمون کار نکنیم و خدا همه چی بهمون بده.

خدا به کسی کمک نمیکند تا زمانی که ما جبر را کنار بگذاریم و تمام تلاش مان را برای رسیدن به هدف به کار ببریم.آنوقت اگر علم عاجز ماند خدا معجزه میکند.

نمونه بارز این مدعا.
8سال جنگ دفاع مقدس که ما هیچ نداشتیم و ارتش عراق تا دندان مسلح بود و تمام دنیا نیز به آن کمک کردند.

چالشگر;327605 نوشت:
با عرض سلام
او خود قانون است و قادر مطلق ولی این بدان معنا نیست که اموری که محال عقلی است نیز انجام میدهد. به طور مثال آیا میتوان انتظار داشت که او در قالب انسانی بر ما ظاهر شود؟ چنین چیزی امکان وقوع ندارد و عدم تحققش از سوی خداوند به معنای ضعف قدرت خداوند نیست. آیا میتوان دعا کرد و از او انتظار داشت در فضای دوبعدی مربعی خلق کند که سه ضلع داشته باشد؟ نه! ولی این هم به معنای ناتوانی او نیست بلکه به معنای عدم ظرفیت آن شی و امتناع ذاتی آن در حوزه قوانین حاکم بر حهان است.

اتفاق افتادن اموری که علم امروزی ما نمیتواند آنها را ثابت کند به منزله غیر علمی و یا خارج از حوزه قوانین کائنات بودن نیست. به معنی نقص علم ماست. شاهد آن پیشرفت های متعدد علمی در مواردی میباشد که در گذشته های دور و نزدیک جز افسانه، تخیل، حادو یا حتی معجزه تصور نمیشدند.

عجب!!!
١ بله منم ميدونم که خدا اين چنين کارارا نميکنه مثلا خدا نميتونه زمين را تو تخم مرغ جا کنه واين دليل ضعف خدا نيست ولي حرف من سر دعا بود من تا حالا نديدم کسي دعا کنه که خدايا زمين را تو تخم مرغ بذار ا چون هيچ احتياجي به اين کار نيست وکسي که چنين حرفي بزنه که ديگه اسمش دعا نيست
2 نخير هر چيزي که اتفاق بيفته حتما نبايد دليل علمي داشته باشه چون علم بر خدا نميتونه غلبه کنه حالا چندتا مثال ميزنم با علم ثابت کن
١ گاهي اتفاق افتاده کسي مرده و ديگه از هيچ کس و علميم کاري بر نيومده چون علم نتونسته بر خدا غلبه کنه و روح را از خدا بگيره ولي بعضيا با دعاي اطرافيان و توسل کردن باعث شد که طرف به زندگي برگرده بدونه هيچ باور علمي
2 داستان کوه طور که بالاي بني اسرائيل به پرواز در اومده و موجب وحشت بني اسرائيل شده را با کدوم علم ميشه اثبات کرد که کوه به پرواز در بياد
3 چرا جنازه ي شهدا از بين نميره چرا شهيد جزداني را بعد از 22سال سالم پيدا کردن چرا بدن حر از بين نرفت مگه طبق علم نبايد بعد از مرگ بدن از بين بره بذار خودم بگم چون علم در برابر خدا هيچه
من به همين ميزان مثال بسنده ميکنم اميدوارم متذکر شوي

چالشگر;327383 نوشت:
با عرض سلام و تشکر
با تشکر

دوست گرامی بنده متوجه منظور شما نشدم، منظور شما دلیل تکرار ادعیه است؟ یا اینکه تاکید بر عمل در کنار دعا در روایات ، مورد نظر شماست ؟
لطفا منظور خود را بیان کنید

موفق باشید

فاطمیون 18;327634 نوشت:
درسته فیزیک میگه گل و خشت دوام نداره اما اگر شما تمام قوانین نظام آفرینش را رعایت کنید و بلای بیاید از حد علم فعلی بالاتر باشد ، آنگاه شاهد قدرت لم یزال خداوند میشید.
شهامت;327637 نوشت:
نخير هر چيزي که اتفاق بيفته حتما نبايد دليل علمي داشته باشه چون علم بر خدا نميتونه غلبه کنه

با سلام خدمت هردو بزرگوار
اجتمالا من نتوانسته ام منظور خود را خوب برسانم. بگذارید از زاویه ای دیگر ان را بیان کنم: (هرآنچه) قابل رخ دادن است، هر آنچه اتفاق افتاده یا خواهد افتاد، همه و همه تابع قوانیی است که برای این کائنات در نظر گرفته شده و در (شرایط یکسان) تکرار پذیر میباشد. (هیچ چیز) در سراسر کائنات از حیطه این قوانین خارج نیست. یکی از دلایل آن (حتی از دیدگاه جاری ما) میتواند این باشد که او نیاز به دیدن عمل ما ندارد تا تسبت به آن عکس العمل نشان دهد. بنا بر این باید عکس العمل (هر) عملی مشخص، تعیین و تبیین شده باشد.
این موضوع مثل این میماند که شما کره ای فرضی (هندسی) را در نظر بگیرید و متحرک هایی با حرکات رندوم یا اتفاقی را روی این کره رها کنید (با این پیش قرض که متحرک ها بتوانند روی سطح کره حرکت کنند). حال به هر سمتی و با هر سرعتی که این متحرک ها جرکت کنند همچنان روی سطح این کره خواهند بود و از حیطه آن نمیتوانند خارج بشوند.
در نظام آفرینش، سطح این کره فرضی تمام کائنات است و متحرک ها محتوای کائنات از جمله ما انسان ها هستیم که نمیتوانیم از تیررس قوانین مدون کائنات (لوح محفوظ) خارج شویم. اما در کنار این موضوع دو نکته دیکر را باید در نظر داشته باشید تا مواردی چون سالم ماندن مسجد و یا زنده شدن یک مرده و موارد نادر مانند آن توجیه شود:
1- همیشه قوانین دارای یک یا دوپارامتر ساده و ملموس نیستند که به راحتی توسط ما قابل درک باشند. مثلا وقتی ما راجع به قوانین موسوم به چهار عمل اصلی صحبت میکنیم همه درکی تقریبا یکسان از جمع و ضرب و ... داریم. اما وفتی با استفاده از همین چهار عمل میخواهیم یک رابطه پیجیده ریاضی مثل یک انتگرال تریبل و یا جتی یک رابطه جند معادله چند مجهولی را حل کنیم دیگر حداقل برای بسیاری از ما امکان درک آن وجود ندارد.
2- ما همه قوانین را نمیدانیم. شاید بهتر باشد بگوییم ما تقریبا هیچ چیز نمیدانیم. وقتی نمیدانیم برایمان مجهول و معماست ولی وقتی بفهمیم حل شده و تکرار پذیر خواهد بود. صد ها و هزاران سال قبل شاید در نقاطی از زمین انسان هایی پیدا میشدند که صاعقه را خدا یا معجزه خدا بدانند و بر آن سجده کنند. اما وقتی نیکلاس تسلا قوانین (های ولتاژ) را شناخت، توانست بدون اسیب دیدن خود را در معرض ولتاژ بالا قرار دهدو مسئله حل شد.
فاطمیون 18;327634 نوشت:
در حیرت همگان مسجدی که در روستا واقع شده بود هیچ آسیبی ندید

فاطمیون 18;327634 نوشت:
جایی که جبر وجود نداشته باشد حتما خدا وجود دارد.جایی مثل بم که جبر وجود داشت حتی مسجد هم خراب شد.

با پوزش این نتیجه گیری درست نیست. نمیتوان گفت چون آنجا جبر نبوده مسجد سالم ماند و چون در اینجا جبر بوده مسجد خراب شده. آیا ما ابزار سنجشی برای میزان جبر در یک جامعه داریم؟ آیا شرط سالم ماندن یک مسجد در یک بلیه طبیعی عدم ظلم در جامعه و از سوی دیگر پیش شرط ویرانی مسجد در همان شرایط ظلم در جامعه است؟
ما زمانی میتوانیم چنین مطلبی را اظهار کنیم که به تمام حواشی حیات انسانی در آنجا و اینجا اشراف (کامل) داشته باشیم و در کنار آن تنها و تنها شرط بقای یک مسجد از سوی خالق در شرایط سونامی عدم وجود جبر باشد.
شهامت;327637 نوشت:
ثلا خدا نميتونه زمين را تو تخم مرغ جا کنه

مثال خوبی نزدید! بر حسب اتفاق این یکی از پدیده های جاری در بسیاری از نقاط کائنات است. با این تفاوت که کراتی بسیار بزرگتر از زمین در حال بلعیده شدن توسط اجرامی کوچکتر از تخم مرغ هستند. میتوانید در این رابطه به مقالات مربوط به حفره های سیاه یا سیاهچاله های فضایی (Black Holes) مراجعه کنید.
شهامت;327637 نوشت:
علم نتونسته بر خدا غلبه کنه

شهامت;327637 نوشت:
علم در برابر خدا هيچه

یعنی واقعا شما علم را در برابر آنچه از خدا تصور میکنید میدانید؟ این که شرک است! یکی از صفات او (عالم) است. علم کل یا همان لوح محفوظ از آن اوست، در مقابل او نیست.
با تشکر

چالشگر;327716 نوشت:
اجتمالا من نتوانسته ام منظور خود را خوب برسانم. بگذارید از زاویه ای دیگر ان را بیان کنم: (هرآنچه) قابل رخ دادن است، هر آنچه اتفاق افتاده یا خواهد افتاد، همه و همه تابع قوانیی است که برای این کائنات در نظر گرفته شده و در (شرایط یکسان) تکرار پذیر میباشد. (هیچ چیز) در سراسر کائنات از حیطه این قوانین خارج نیست. یکی از دلایل آن (حتی از دیدگاه جاری ما) میتواند این باشد که او نیاز به دیدن عمل ما ندارد تا تسبت به آن عکس العمل نشان دهد. بنا بر این باید عکس العمل (هر) عملی مشخص، تعیین و تبیین شده باشد.
این موضوع مثل این میماند که شما کره ای فرضی (هندسی) را در نظر بگیرید و متحرک هایی با حرکات رندوم یا اتفاقی را روی این کره رها کنید (با این پیش قرض که متحرک ها بتوانند روی سطح کره حرکت کنند). حال به هر سمتی و با هر سرعتی که این متحرک ها جرکت کنند همچنان روی سطح این کره خواهند بود و از حیطه آن نمیتوانند خارج بشوند.
در نظام آفرینش، سطح این کره فرضی تمام کائنات است و متحرک ها محتوای کائنات از جمله ما انسان ها هستیم که نمیتوانیم از تیررس قوانین مدون کائنات (لوح محفوظ) خارج شویم. اما در کنار این موضوع دو نکته دیکر را باید در نظر داشته باشید تا مواردی چون سالم ماندن مسجد و یا زنده شدن یک مرده و موارد نادر مانند آن توجیه شود:
1- همیشه قوانین دارای یک یا دوپارامتر ساده و ملموس نیستند که به راحتی توسط ما قابل درک باشند. مثلا وقتی ما راجع به قوانین موسوم به چهار عمل اصلی صحبت میکنیم همه درکی تقریبا یکسان از جمع و ضرب و ... داریم. اما وفتی با استفاده از همین چهار عمل میخواهیم یک رابطه پیجیده ریاضی مثل یک انتگرال تریبل و یا جتی یک رابطه جند معادله چند مجهولی را حل کنیم دیگر حداقل برای بسیاری از ما امکان درک آن وجود ندارد.
2- ما همه قوانین را نمیدانیم. شاید بهتر باشد بگوییم ما تقریبا هیچ چیز نمیدانیم. وقتی نمیدانیم برایمان مجهول و معماست ولی وقتی بفهمیم حل شده و تکرار پذیر خواهد بود. صد ها و هزاران سال قبل شاید در نقاطی از زمین انسان هایی پیدا میشدند که صاعقه را خدا یا معجزه خدا بدانند و بر آن سجده کنند. اما وقتی نیکلاس تسلا قوانین (های ولتاژ) را شناخت، توانست بدون اسیب دیدن خود را در معرض ولتاژ بالا قرار دهدو مسئله حل شد.

با پوزش این نتیجه گیری درست نیست. نمیتوان گفت چون آنجا جبر نبوده مسجد سالم ماند و چون در اینجا جبر بوده مسجد خراب شده. آیا ما ابزار سنجشی برای میزان جبر در یک جامعه داریم؟ آیا شرط سالم ماندن یک مسجد در یک بلیه طبیعی عدم ظلم در جامعه و از سوی دیگر پیش شرط ویرانی مسجد در همان شرایط ظلم در جامعه است؟
ما زمانی میتوانیم چنین مطلبی را اظهار کنیم که به تمام حواشی حیات انسانی در آنجا و اینجا اشراف (کامل) داشته باشیم و در کنار آن تنها و تنها شرط بقای یک مسجد از سوی خالق در شرایط سونامی عدم وجود جبر باشد.

مثال خوبی نزدید! بر حسب اتفاق این یکی از پدیده های جاری در بسیاری از نقاط کائنات است. با این تفاوت که کراتی بسیار بزرگتر از زمین در حال بلعیده شدن توسط اجرامی کوچکتر از تخم مرغ هستند. میتوانید در این رابطه به مقالات مربوط به حفره های سیاه یا سیاهچاله های فضایی (black holes) مراجعه کنید.

یعنی واقعا شما علم را در برابر آنچه از خدا تصور میکنید میدانید؟ این که شرک است! یکی از صفات او (عالم) است. علم کل یا همان لوح محفوظ از آن اوست، در مقابل او نیست.
با تشکر

بازهم سلام خدمت دوست خوبم چالشگر عزیز.
اولا بحث ما از بحث اصلی تاپیک کاملا خارج شده.
ثانیا بنده از تمام صحبت های شما اینگونه استنباط میکنم که شما میگویید.خدا کاری نمیکند که خارج از قانون باشد.و هرکاری هم که کند علم فعلی ما نمیتواند به آن جواب بگویید و حتما هر کار خدا دلیل و منطقی دارد.
اما به نظر بنده قانون جزء است و خدا کل ، و تعمیم جزء به کل اشتباه است.

حرفهای شما قبول شاید هر اتفاقی دلیلی داشته باشد که در آینده علم به آن پاسخ گوید.

سوال:
1) آیا کوهی که دوست عزیز شهامت بیان کردند که به پرواز درامد را علم میتواند حتی در آینده پاسخ گوید؟
2) آیا شکافتن دریا توسط حضرت موسی که با 12 مسیر به وجود آمد ، آنهم با زدن عصا بر زمین را علم میتواند در آینده پاسخ گوید و عصایی بسازند که با زدن به زمین دریا شکافته شود یا از آسمان غذا بیاید یا چشمه به وجود آید و امثالهم؟
3)حضرت عیسی صدها بار مرده زنده کرده و 2 مورد هم نبود که بگویید مورد نادری بود را علم چگونه پاسخ میگوید.
4) آیا خدا نمیتواند کاری انجام دهد که خارج از علم و منطق باشد؟ مانند سوالات 1و2و3

به نظر بنده قدرت خدا محدود به زمان ومکان و حتی محدود به قانون نیست ، بلکه فراتر از آن است.
و اگر خدا بخواهد میتواند به شخصی قدرتی ماوراء طبیعه دهد ، همانگونه که به پیغمبرانش داد.
به نظر من این بحث در خداشناسی و عرفان وجود داره که توان و حد این تاپیک از اون خارجه.

بحث اصلی ما بر سر دعا بود.
خدا اگر بخواهد دعای شخصی را مقبول میکند و اگر نخواهد دعای شخصی را مقبول نمیکند.
و این هم در علم ما نیست که بگوییم کدام اتفاق خواست خدا بود و کدام اتفاق خواست خدا نبود. مثاله اصلی این است که خداوند قادر تواناست و خداوند قادر مطلق است و اگر هم دعای را مقبول نمیکند دلیل بر ناتوانی خدا نیست.و اگر دعاهای بی منطق را برآورده نمیکند برای برهم نخوردن نظم آفرینش است.نه ناتوانی او. و حتی این حرفم اشتباه که بگیم دعای هرکس قبول شد آدم خوبی هست و دعای هرکس که قبول نشد آدم بدی هست.یا بالعکس.

البته دوست عزیز شما نگفتید که خدا ناتوان است و بنده هم نمیگویم شما چنین حرفی زدید ، فقط دارم کلی عرض میکنم ، اینو گفتم که تو پستت نگی به من داری تهمت میزنی.

رئوف;327647 نوشت:
دوست گرامی بنده متوجه منظور شما نشدم، منظور شما دلیل تکرار ادعیه است؟ یا اینکه تاکید بر عمل در کنار دعا در روایات ، مورد نظر شماست ؟
لطفا منظور خود را بیان کنید

با عرض سلام.
نمیدانم چرا این پست شما را ندیدم! به هر حال از دیر پاسخ گفتن پوزش میخواهم. منظور من دلایل تکرار ادعیه است. اگر همانطور که بحث شد و توافق کلی در آن مورد وجود دارد، این باور و عمل دعا کننده باشد که عامل آنچه ما (اجابت دعا) میخوانیم میشود، چرا در ادعیه بر این بعد تاکید نشده و بر تکرار دعا و اذکار تاکید شده است؟
با تشکر

فاطمیون 18;327731 نوشت:
سوال:
1) آیا کوهی که دوست عزیز شهامت بیان کردند که به پرواز درامد را علم میتواند حتی در آینده پاسخ گوید؟
2) آیا شکافتن دریا توسط حضرت موسی که با 12 مسیر به وجود آمد ، آنهم با زدن عصا بر زمین را علم میتواند در آینده پاسخ گوید و عصایی بسازند که با زدن به زمین دریا شکافته شود یا از آسمان غذا بیاید یا چشمه به وجود آید و امثالهم؟
3)حضرت عیسی صدها بار مرده زنده کرده و 2 مورد هم نبود که بگویید مورد نادری بود را علم چگونه پاسخ میگوید.
4) آیا خدا نمیتواند کاری انجام دهد که خارج از علم و منطق باشد؟ مانند سوالات 1و2و3

1) بحث در مورد توانایی علم (ما) به پاسخ گفتن به این سوال چه در حال یا آینده نیست. ممکن است در آینده بشر قادر به پاسخ باشد یا نباشد ولی این موضوع از (علمی) بودن و (تابع قوانین کائنات) بودن آن چیزی کم نمیکند. ضمن اینکه سیر پیشرفت علمی بشر اختمال دستیابی او به تکنولوژی لازم برای این مار در آینده را نیز نشان میدهد.
2) در این مورد هم پاسخ، همان است با این توضیح که با توجه به اینکه این اتفاق در انجیل هم بیان شده، دانشمندان مسیحی را بر این داشته که در مورد آن بررسی و تحقیق کنند. یکی از احتمالاتی که آنها داده اند، که میتواند درست باشد یا نباشد، همزمانی این رویداد با گذر سنگی آسمانی از کنار زمین (که در همان دوره تاریخی رخ داده) و تاثیر آن بر منطقه و آبهای رود نیل میباشد. البته من در صدد دفاع از این مقوله نیستم.
3) باز هم همان پاسخ! هیچ کاری بدون دلیل انجام نمیشود ولی ممکن است دلیلش یر ما و حتی نسل انسان تا ابد پوشیده بماند. در هر صورت روح و جسم فرد مرده اجزایی از همین جهان هستند و تابع قوانین حاکم بر همین حهان.
4) من عرض میکنم نه! علم او بسیط و حاکم بر حهان هستی است. نقطه ای، جایی و خلایی در این میان وجود ندارد که در لوح محفوظ او نباشد. نیازی برای آفریدگار وجود ندارد. نیازی برای او در طول عمر محدود نسل بشر(به باور برخی علمای یهودی و اسلامی حدود 10000 سال) نسبت به میلیارد ها سال عمر کائنات
متصور نیست که بخواهد بنا به عملکرد موجودی بنام انسان از میان میلیارد ها میلیارد موجود دیگر عکس العملی دفعتا نشان داده و روشی متفاوت با مبانی آفرینشی که میلیارد ها سال قدمت دارد برگزیند.

فاطمیون 18;327731 نوشت:
خدا اگر بخواهد دعای شخصی را مقبول میکند و اگر نخواهد دعای شخصی را مقبول نمیکند.

خواستن و نخواستن او هم (ببخشید بیان دیگری نمیتوانم بیاورم) دلبخواهی نیست. از روی قوانینی است که وعظ کرده و کلیات آنرا شاید ما در برخی موارد تا حدودی بدانیم. بر این باوریم که او ظلم نمیکند. پس این میتواند یکی از قوانین در رابطه با اجابت دعا باشد. دعایی که بر پایه ظلم به دیگری باشد مستجاب نمیشود. بر این باوریم که او عادل است. پس اجابت دعا نباید او را از عدل خارج کند... خوب این هم قانون دوم! اما راستی عدل چیست؟ یک تعریف از عدل همان است که ما در طول زندگی روزمره خود در همه جا میبینیم، مثال بسیار ساده آن همان 2+2=4 است. این علامت تساوی در تمام کائنات وجود دارد، در تمام کاتنات ترکیب اکسیژن و هیدروژن (=) است با آب. عدالت خالق (ایجاب) میکند که در هر جایی این دو عنصر در شرایط مناسب وجود داشتند آب تولید شود. اگر این پایداری در نظام هستی وجود نداشت هستی پابرجا نمیبود. این (=) در کنه جزء جزء هستی است. وقتی ما آنرا میشناسیم برای آن نامگذاری میکنیم. آنرا علم ریاضی، علم قیزیک و شیمی مینامیم در حالیکه این علم همان عدالت است و وقتی انرا نمیشناسیم به آن جادو، سحر و معجزه میگوییم. اما آنرا هرچه بنامیم و به هر نوع به آن نگاه کنیم تغییری در اصل آن حاصل نمیشود... آن عدالت است.

[="Navy"]

رئوف;327363 نوشت:

دوست گرامی باید توجه داشت که انتظار ما از دین چیست ؟ آیا ما از دین توقع داریم که انسان خوب بسازد؟ یا اینکه وظیفه دین این است که آموزه هایی ارائه کند که انسان ها با اختیار خود از آنها پیروی کنند و در نتیجه به سعادت برسند. این آموزه ها باید با فطرت انسان ها و نیازهای او سازگار باشند. این آموزه ها باید راهگشا باشند و انسان ها را در رسیدن به اهداف معنوی و اخروی و حتی دنیوی راهنمایی کنند .
به نظر می رسد وظیفه دین، مورد دوم است . دین اختیار انسان ها را از آنها سلب نمی کند تا اینکه مجبور باشند راه درست را انتخاب کنند بلکه آموزه های خوب را به آنها ارائه می کند و آنها باید با اراده و خواست خود از آنها پیروی کنند ، چنان چه در قرآن کریم می فرماید: انا هديناه السبيل اما شاكرا و اما كفورا(1) ما به حقيقت راه (حق و باطل ) را به انسان نموديم، حالا خواهد هدايت پذيرد و شكر اين نعمت گويد و خواهد آن نعمت را كفران كند.
با توجه به مطالب فوق، در بررسی یک دین باید به آموزه های آن توجه کرد و میزان موفقیت آن را نباید صرفا در عملکرد پیروان آنها بررسی کرد، بلکه باید دید آموزه های دین چقدر با فطرت انسانی و شرایط مختلف انسان مطابق است .

موفق باشید

1. انسان .3

با سلام و تبریک سال جدید

در مورد وظیفه دین!
مطابق ادعای ادیان ،قراره که دین سعادت دنیوی و اخروی انسان رو فراهم کنه؛ که یکی از شروط به تحقق پیوستن این آرمان، تریت انسان خوبه.. و صد البته با اختیار و نه به اجبار

مورد دومی که شما فرمودید یعنی:

نقل قول:
وظیفه دین این است که آموزه هایی ارائه کند که انسان ها با اختیار خود از آنها پیروی کنند و در نتیجه به سعادت برسند. این آموزه ها باید با فطرت انسان ها و نیازهای او سازگار باشند. این آموزه ها باید راهگشا باشند و انسان ها را در رسیدن به اهداف معنوی و اخروی و حتی دنیوی راهنمایی کنند .

کاملن متینه.
خوبه که بررسی بشه که اسلام چقدر در این زمینه موفق بوده

================
دستاوردهای اسلام.
بعد فردی:
مطابق ادعای تشیع،بلافاصله بعد از رحلت رسول، صحابه خیلی نزدیک اون حضرت شروع کردن به پایمال کردن حق حضرت علی.

تعجبی نداره که جامعه اسلامی کنونی بدین شکله. وقتی که 23 سال تعلیمات نزدیک پیامبر، نمیتونه وفای به عهد رو در صحابه نزدیک پیامبر و اون 120 هزار نفری که واقعه غدیر رو دیدن ایجاد کنه، چه انتظاری از مردم پیامبر ندیده این دوره میشه داشت؟

بجز ائمه که معصوم بودن؛ چند درصد مردم توسط اسلام ، انسانهای خوبی شدن؟
تنها گذاشتن حضرت علی، پیان شکنی با امام حسین و ....
مردم شام هم که سرباز معاویه بودند...
و
.
.
خلاصه اینکه در اخلاقی کردن مردم اون دوره زمونه، اسلام چقدر موفق بوده؟

تکلیف مردم مسلمان این دوره هم مشخصه

این از موفقیت اسلام در تربیت انسان خوب

===============
ادعای اسلام نه تنها فراهم کردن سعادت در دنیایی هست که ما هیچ کدوم ندیدیم، بلکه تامین سعادت برای دنیای افراد هم هست.
و چه قسمت زیادی از آیه های قرآن؛خصوصن مدنی ها ؛ به احکام اجتماعی اختصاص داره.

از بعد اجتماعی و حکومت
تا کنون- بجز حکومت معصومین-؛ چند حکومت اسلامی موفق داشته ایم؟ به حکومتهای اسلامی که در حال حاضر در جهان هستند نگاه کنید، یک جامعه پیشرفته نشون بدید که در اون اکثریت افراد مسلمون هستند! یا حکومت اسلامیه!

-------------
البته جواب همیشه اینه که عیب و ایراد از افراده و نه از تعلیمات.
عقلانی که این همه آدم در طول این همه سال مشکل دار بوده باشند؟
حتی[="red"] بر فرض[/] اینکه این حرف درست باشه، این بحث پیش میاد:

حالا که مردم به اندازه کافی خوب نیستند تا این سیستم بی عیب و نقص، یعنی اسلام رو به جوبی اجرا کنند، چرا ؛ همچنان بر اجرا کردن این سیستم برای مردم پافشاری میشه؟

===
فرض کنید شما بهترین سیستم آموزشی ممکن رو دارید و همه عقلا و دانشمندان بر بهتر بودن این سیستم اعتراف دارند. اما در عمل میبینید که این سیستم عالی برای دانش آموزان مدرسه شما نتیجه نداده(به علت مشکل دار بودن دانش آموزان و نه سیستم) و در عوض سیستمهایی که بهتر نیستند برای دانش آموزان شما نتیجه بهتری فراهم میکنند.
عقلانی نیست روش خودتون رو عوض کنید و از دست از این سیستم عالی بردارید و روش دیگه ای امتحان کنید؟[/]

b-neshan;327977 نوشت:

با سلام و تبریک سال جدید

در مورد وظیفه دین!
مطابق ادعای ادیان ،قراره که دین سعادت دنیوی و اخروی انسان رو فراهم کنه؛ که یکی از شروط به تحقق پیوستن این آرمان، تریت انسان خوبه.. و صد البته با اختیار و نه به اجبار

مورد دومی که شما فرمودید یعنی:

کاملن متینه.
خوبه که بررسی بشه که اسلام چقدر در این زمینه موفق بوده

================
دستاوردهای اسلام.
بعد فردی:
مطابق ادعای تشیع،بلافاصله بعد از رحلت رسول، صحابه خیلی نزدیک اون حضرت شروع کردن به پایمال کردن حق حضرت علی.

تعجبی نداره که جامعه اسلامی کنونی بدین شکله. وقتی که 23 سال تعلیمات نزدیک پیامبر، نمیتونه وفای به عهد رو در صحابه نزدیک پیامبر و اون 120 هزار نفری که واقعه غدیر رو دیدن ایجاد کنه، چه انتظاری از مردم پیامبر ندیده این دوره میشه داشت؟

بجز ائمه که معصوم بودن؛ چند درصد مردم توسط اسلام ، انسانهای خوبی شدن؟
تنها گذاشتن حضرت علی، پیان شکنی با امام حسین و ....
مردم شام هم که سرباز معاویه بودند...
و
.
.
خلاصه اینکه در اخلاقی کردن مردم اون دوره زمونه، اسلام چقدر موفق بوده؟

تکلیف مردم مسلمان این دوره هم مشخصه

این از موفقیت اسلام در تربیت انسان خوب

===============
ادعای اسلام نه تنها فراهم کردن سعادت در دنیایی هست که ما هیچ کدوم ندیدیم، بلکه تامین سعادت برای دنیای افراد هم هست.
و چه قسمت زیادی از آیه های قرآن؛خصوصن مدنی ها ؛ به احکام اجتماعی اختصاص داره.

از بعد اجتماعی و حکومت
تا کنون- بجز حکومت معصومین-؛ چند حکومت اسلامی موفق داشته ایم؟ به حکومتهای اسلامی که در حال حاضر در جهان هستند نگاه کنید، یک جامعه پیشرفته نشون بدید که در اون اکثریت افراد مسلمون هستند! یا حکومت اسلامیه!

-------------
البته جواب همیشه اینه که عیب و ایراد از افراده و نه از تعلیمات.
عقلانی که این همه آدم در طول این همه سال مشکل دار بوده باشند؟
حتی بر فرض اینکه این حرف درست باشه، این بحث پیش میاد:

حالا که مردم به اندازه کافی خوب نیستند تا این سیستم بی عیب و نقص، یعنی اسلام رو به جوبی اجرا کنند، چرا ؛ همچنان بر اجرا کردن این سیستم برای مردم پافشاری میشه؟

===
فرض کنید شما بهترین سیستم آموزشی ممکن رو دارید و همه عقلا و دانشمندان بر بهتر بودن این سیستم اعتراف دارند. اما در عمل میبینید که این سیستم عالی برای دانش آموزان مدرسه شما نتیجه نداده(به علت مشکل دار بودن دانش آموزان و نه سیستم) و در عوض سیستمهایی که بهتر نیستند برای دانش آموزان شما نتیجه بهتری فراهم میکنند.
عقلانی نیست روش خودتون رو عوض کنید و از دست از این سیستم عالی بردارید و روش دیگه ای امتحان کنید؟

اولا) ..............................................
ثانیا زمانی که آقای کرباسچی شهرداری تهران کار میکردند در تمامی میادین شهر گل میکاشتند و مردم گلها را میکندند.زمانی که از آقای کرباسچی سوال شد چرا با اینکه منردم گلها را میکنند بازهم گل میکارید .
گفتند تا زمانی که فرهنگ گل نکندن در مردم شکوفا نشود آنقدر میکارم تا این فرهنگ شکوفا شود.
دین اسلام هم همین است تا زمانی که این فرهنگ در مردم ایجاد نشود و سئاد دینی آنها بالا نرود ما انقدر تبلیغ میکنیم تا این امر محقق شود.
صدبار گفتم ولی بازم میگم اگه منظورت از کشور پیشرفته آمرکا هست برو تحقیق کن برای پشرفت کشورش در زمینه اقتصادی از کجا الگو گرفت بعد بیا بحث کن.

چالشگر;327809 نوشت:
با عرض سلام.
نمیدانم چرا این پست شما را ندیدم! به هر حال از دیر پاسخ گفتن پوزش میخواهم. منظور من دلایل تکرار ادعیه است. اگر همانطور که بحث شد و توافق کلی در آن مورد وجود دارد، این باور و عمل دعا کننده باشد که عامل آنچه ما (اجابت دعا) میخوانیم میشود، چرا در ادعیه بر این بعد تاکید نشده و بر تکرار دعا و اذکار تاکید شده است؟
با تشکر

1) بحث در مورد توانایی علم (ما) به پاسخ گفتن به این سوال چه در حال یا آینده نیست. ممکن است در آینده بشر قادر به پاسخ باشد یا نباشد ولی این موضوع از (علمی) بودن و (تابع قوانین کائنات) بودن آن چیزی کم نمیکند. ضمن اینکه سیر پیشرفت علمی بشر اختمال دستیابی او به تکنولوژی لازم برای این مار در آینده را نیز نشان میدهد.
2) در این مورد هم پاسخ، همان است با این توضیح که با توجه به اینکه این اتفاق در انجیل هم بیان شده، دانشمندان مسیحی را بر این داشته که در مورد آن بررسی و تحقیق کنند. یکی از احتمالاتی که آنها داده اند، که میتواند درست باشد یا نباشد، همزمانی این رویداد با گذر سنگی آسمانی از کنار زمین (که در همان دوره تاریخی رخ داده) و تاثیر آن بر منطقه و آبهای رود نیل میباشد. البته من در صدد دفاع از این مقوله نیستم.
3) باز هم همان پاسخ! هیچ کاری بدون دلیل انجام نمیشود ولی ممکن است دلیلش یر ما و حتی نسل انسان تا ابد پوشیده بماند. در هر صورت روح و جسم فرد مرده اجزایی از همین جهان هستند و تابع قوانین حاکم بر همین حهان.
4) من عرض میکنم نه! علم او بسیط و حاکم بر حهان هستی است. نقطه ای، جایی و خلایی در این میان وجود ندارد که در لوح محفوظ او نباشد. نیازی برای آفریدگار وجود ندارد. نیازی برای او در طول عمر محدود نسل بشر(به باور برخی علمای یهودی و اسلامی حدود 10000 سال) نسبت به میلیارد ها سال عمر کائنات
متصور نیست که بخواهد بنا به عملکرد موجودی بنام انسان از میان میلیارد ها میلیارد موجود دیگر عکس العملی دفعتا نشان داده و روشی متفاوت با مبانی آفرینشی که میلیارد ها سال قدمت دارد برگزیند.

خواستن و نخواستن او هم (ببخشید بیان دیگری نمیتوانم بیاورم) دلبخواهی نیست. از روی قوانینی است که وعظ کرده و کلیات آنرا شاید ما در برخی موارد تا حدودی بدانیم. بر این باوریم که او ظلم نمیکند. پس این میتواند یکی از قوانین در رابطه با اجابت دعا باشد. دعایی که بر پایه ظلم به دیگری باشد مستجاب نمیشود. بر این باوریم که او عادل است. پس اجابت دعا نباید او را از عدل خارج کند... خوب این هم قانون دوم! اما راستی عدل چیست؟ یک تعریف از عدل همان است که ما در طول زندگی روزمره خود در همه جا میبینیم، مثال بسیار ساده آن همان 2+2=4 است. این علامت تساوی در تمام کائنات وجود دارد، در تمام کاتنات ترکیب اکسیژن و هیدروژن (=) است با آب. عدالت خالق (ایجاب) میکند که در هر جایی این دو عنصر در شرایط مناسب وجود داشتند آب تولید شود. اگر این پایداری در نظام هستی وجود نداشت هستی پابرجا نمیبود. این (=) در کنه جزء جزء هستی است. وقتی ما آنرا میشناسیم برای آن نامگذاری میکنیم. آنرا علم ریاضی، علم قیزیک و شیمی مینامیم در حالیکه این علم همان عدالت است و وقتی انرا نمیشناسیم به آن جادو، سحر و معجزه میگوییم. اما آنرا هرچه بنامیم و به هر نوع به آن نگاه کنیم تغییری در اصل آن حاصل نمیشود... آن عدالت است.

سلام خدمت دوست عزیزم چالشگر
بنده از تمامی صحبتهای شما این دستگیرم شد که قدرت خدا در چهارچوب علم هست نه فراتر از علم.
چون شما دوست عزیز معجزات تمامی پیغمبران را در چهار چوب علم میدانید و با زبان بی زبانی میگویید که خدا قدرتی ندارد.
به نظر بنده علم حتی اگر در نهایت و در قله خود قرار بگیرد بازهم قدرت خدا فراتر از علم است.

1)پیغمبر به معراج خداوند رفت آیا علم میتواندروزی وسیله ای بسازد که بتواند با آن به عرش خدا رفت؟؟؟
2)آیا علم میتواند ادعا کند با یک عصای کاملا معمولی به سنگ بزند و از آسمان غذا نازل شود 0 یا دوازده چشمه به وجود آید(اشاره به معجزه حضرت موسی)
اگر بگویید عصای موسی(ع) معمولی نبود پس چرا بنی اسرائیل نتئانستند با آن عصا کاری انجام دهند؟
به نظر بنده شما قدرت خداوند را فقط در انحصار علم جای دادید .اگر اینگونه بود چه دلیلی به وجود خدا بود؟
بنده از ادامه این بحث کناره گیری میکنم چون قطعا به هیچ نتیجه ی مشترکی نمیرسیم.
در پایان هم اگر به شما دوست عزیز در طول این بحث بی احترامی کردم از شما معذرت میخواهم.
سال خوب و خوشی را داشته باشید.

سلام

سلام/
خدا همانیست که ما میخواهیم کاش ما نیز همانی بودیم که خدا میخواست.
خدائی که میگه قادره خودش میگه حکیم هم هستش.
الله خدائیست که قادرهست/رازق هست/حکیم هست/لطیف هست/قریب هست/.....
اما نکنه خدایی که ما پیرستیم الله نباشه یعنی خدای هر کدوممون فقط چندتا صفت داشته باشه مثلا خدای قادرِ رازقِ کریمِ رحیم باشه مثلأ.نکنه خدایی که تو ذهن ماست همون غول چراغ باشه.
اللهم اخرجنی من ظلمات الوهم.

سلام/
خدا همانیست که ما میخواهیم کاش ما نیز همانی بودیم که خدا میخواست.
خدائی که میگه قادره خودش میگه حکیم هم هستش.
الله خدائیست که قادرهست/رازق هست/حکیم هست/لطیف هست/قریب هست/.....
اما نکنه خدایی که ما پیرستیم الله نباشه یعنی خدای هر کدوممون فقط چندتا صفت داشته باشه مثلا خدای قادرِ رازقِ کریمِ رحیم باشه مثلأ.نکنه خدایی که تو ذهن ماست همون غول چراغ باشه.
اللهم اخرجنی من ظلمات الوهم.

چالشگر;327716 نوشت:

مثال خوبی نزدید! بر حسب اتفاق این یکی از پدیده های جاری در بسیاری از نقاط کائنات است. با این تفاوت که کراتی بسیار بزرگتر از زمین در حال بلعیده شدن توسط اجرامی کوچکتر از تخم مرغ هستند. میتوانید در این رابطه به مقالات مربوط به حفره های سیاه یا سیاهچاله های فضایی (black holes) مراجعه کنید.

با تشکر

هه هه هه هه ببخشيد نتونستم نه جلو خندمو بگيرم نه خندمو ننويسم
در رابطه با بقيه جوابات بايد بگم مثل اينکه فايده ي نداره دوباره برگشتيم سر خونه اولمون
اما اين دوتا جوابات رو موخم بود لازم ديدم توضيح بدم

من نخواستم زمينو متلاشي کنم که ميگي اجرامي کوچک دارن کرات بزرگو مي بلعن چرا حرفمو بد تفسير ميکني
ايا خدا ميتونه زمينو به همين شکلي که هست و به همين اندازه و محيط و قابل زندگي درون تخم مرغي به همين اندازه ي که تخم مرغ وجود داره جا کنه
اقاي عزيز چرا حرف ميزاري دهنم من نگفتم علم در برابر خدا است من گفتم خدا همان به وجود اورنده علم است ولي از حرفاي شما اين برداشت ميشه که علم بر خدا برتره و خدا نميتونه از علم تجاوز کنه
هعي!!!!!

با عرض سلام

فاطمیون 18;329337 نوشت:
بنده از تمامی صحبتهای شما این دستگیرم شد که قدرت خدا در چهارچوب علم هست نه فراتر از علم.

نه منظور من این نیست. اگر چنین برداشتی داشته باشیم معنی آن این است که علم را چیزی خارج از حیطه مالکیت آفریدگار میدانیم و این میتواند نوعی شرک باشد. منظور من این است که علم او (بسیط) است و همانطور که عرض کردم جایی و چیزی خارج از علم او وجود ندارد. در این میان ما انسان ها تنها قطره هایی از دریای این علم را درک کرده ایم و به همین دلیل هر آنچه غیر از این چند قطره را میبینیم آن را ناشناخته و غیر قابل تحلیل می پنداریم. قطعا با رشد علمی بشر تعداد این قطره ها بیشتر میشود. ولی از قطره تا دریا فاصله ایست بزرگ!
فاطمیون 18;329337 نوشت:
چون شما دوست عزیز معجزات تمامی پیغمبران را در چهار چوب علم میدانید و با زبان بی زبانی میگویید که خدا قدرتی ندارد.

نه اینطور نمیگویم. با این توضیح که تفاوتی بین علم او و قدرتش وجود ندارد. او عالم و فادر است اما در عین حال واحد است. پس در مرتبه او تمام صفات باید تبدیل به واحد شوند کما اینکه قبلا عرض کردم عدل او هم با علمش تفاوتی نمیکند.
فاطمیون 18;329337 نوشت:
1)پیغمبر به معراج خداوند رفت آیا علم میتواندروزی وسیله ای بسازد که بتواند با آن به عرش خدا رفت؟؟؟

روش متقن و خلل ناپذیری که برای دستیابی به یک (خواسته یا نتیجه) در این جهان وجود دارد و خود حکایتی از سیطره علمی واحد در سراسر کائنات است، چند پیش شرط برای رسیدن آگاهانه به خواسته ها قرار داده. این پیش شرط ها منطقی و غیر قابل انکارند. از جمله این پیش شرط ها برای رسیدن به یک هدف میتوان موارد زیر را نام برد:
- شناخت دقیق هدف و اینکه هدف چیست و چه موقعیتی دارد.
- شناخت مسیر رسیدن به هدف و اینکه این مسیر دارای چه خصوصیاتی است.
- داشتن ابزاری برای طی این مسیر. ابزاری که بتواند ما را از موقعیت فعلیمان به موقعیت جدید منتقل کند.
البته امیدوارم از سه سطر بالا برداشت صزفا فیزیکی نکنید. این اصول برای همه چیز صادق است.
حال اگر تمام پیش شرط ها برای رسیدن به هر هدفی فراهم شود آن مقصود فراهم میشود.... (این یکی از قوانین لایتغیر است) آیا کسی میتواند اینها را انکار کند؟ با این توضیح هر آنچه در این (فرمول) بگنجد لاجرم قابل دستیابی است. (معراج) حداقل در حال حاضر برای ما موضوعی ناشناخته است. شاید برای همیشه هم ناشناخته باقی بماند. پس تا زمانیکه ناشناخته است حداقل اولین شرط دستیابی به آن حاصل نشده است. به شروط بعدی پس از دستیابی به شرط اول باید پرداخته شود.
فاطمیون 18;329337 نوشت:
بنده از ادامه این بحث کناره گیری میکنم چون قطعا به هیچ نتیجه ی مشترکی نمیرسیم.
در پایان هم اگر به شما دوست عزیز در طول این بحث بی احترامی کردم از شما معذرت میخواهم.
سال خوب و خوشی را داشته باشید.

من از این بابت متاسفم و امیدوارم در این تصمیم تجدید نظر کنید. تازه داشتیم دوست میشدیم! همانطور که پاسخگوی محترم اشاره داشتند همه دنبال یافتن حقیقتیم و غرضی در کار نیست. در هر صورت امیدوارم یاز هم بتوانیم در مباحث دیکر با هم گفتگو داشته باشیم. از حضور شما متشکرم و من هم سال بسیار خوبی را برای شما آرزو میکنم.
شهامت;329370 نوشت:
هه هه هه هه ببخشيد نتونستم نه جلو خندمو بگيرم نه خندمو ننويسم

با عرض سلام.... از اینکه موجبات شادی شما را فراهم آوردم خوشحالم!
شهامت;329370 نوشت:
هعي!!!!!

شاد باشید

چالشگر;329585 نوشت:
با عرض سلام

نه منظور من این نیست. اگر چنین برداشتی داشته باشیم معنی آن این است که علم را چیزی خارج از حیطه مالکیت آفریدگار میدانیم و این میتواند نوعی شرک باشد. منظور من این است که علم او (بسیط) است و همانطور که عرض کردم جایی و چیزی خارج از علم او وجود ندارد. در این میان ما انسان ها تنها قطره هایی از دریای این علم را درک کرده ایم و به همین دلیل هر آنچه غیر از این چند قطره را میبینیم آن را ناشناخته و غیر قابل تحلیل می پنداریم. قطعا با رشد علمی بشر تعداد این قطره ها بیشتر میشود. ولی از قطره تا دریا فاصله ایست بزرگ!

نه اینطور نمیگویم. با این توضیح که تفاوتی بین علم او و قدرتش وجود ندارد. او عالم و فادر است اما در عین حال واحد است. پس در مرتبه او تمام صفات باید تبدیل به واحد شوند کما اینکه قبلا عرض کردم عدل او هم با علمش تفاوتی نمیکند.

روش متقن و خلل ناپذیری که برای دستیابی به یک (خواسته یا نتیجه) در این جهان وجود دارد و خود حکایتی از سیطره علمی واحد در سراسر کائنات است، چند پیش شرط برای رسیدن آگاهانه به خواسته ها قرار داده. این پیش شرط ها منطقی و غیر قابل انکارند. از جمله این پیش شرط ها برای رسیدن به یک هدف میتوان موارد زیر را نام برد:
- شناخت دقیق هدف و اینکه هدف چیست و چه موقعیتی دارد.
- شناخت مسیر رسیدن به هدف و اینکه این مسیر دارای چه خصوصیاتی است.
- داشتن ابزاری برای طی این مسیر. ابزاری که بتواند ما را از موقعیت فعلیمان به موقعیت جدید منتقل کند.
البته امیدوارم از سه سطر بالا برداشت صزفا فیزیکی نکنید. این اصول برای همه چیز صادق است.
حال اگر تمام پیش شرط ها برای رسیدن به هر هدفی فراهم شود آن مقصود فراهم میشود.... (این یکی از قوانین لایتغیر است) آیا کسی میتواند اینها را انکار کند؟ با این توضیح هر آنچه در این (فرمول) بگنجد لاجرم قابل دستیابی است. (معراج) حداقل در حال حاضر برای ما موضوعی ناشناخته است. شاید برای همیشه هم ناشناخته باقی بماند. پس تا زمانیکه ناشناخته است حداقل اولین شرط دستیابی به آن حاصل نشده است. به شروط بعدی پس از دستیابی به شرط اول باید پرداخته شود.

عرض سلام و ادب و احترام خدمت دوست عزیزم چالشگر.
بنده گفتم ما باهم به نتیجه نمیرسم چون شما باور دارید که تمامی معجزاتی که خداوند به پیغمبرانش داده در چهار چوب علم بوده.اما بنده باور دارم فراتر از علم بوده.

چالشگر;329585 نوشت:
من از این بابت متاسفم و امیدوارم در این تصمیم تجدید نظر کنید. تازه داشتیم دوست میشدیم! همانطور که پاسخگوی محترم اشاره داشتند همه دنبال یافتن حقیقتیم و غرضی در کار نیست. در هر صورت امیدوارم یاز هم بتوانیم در مباحث دیکر با هم گفتگو داشته باشیم. از حضور شما متشکرم و من هم سال بسیار خوبی را برای شما آرزو میکنم.

دوست عزیز بنده اگه گفتم دیگه بحث نمیکنم منظورم در این تاپیک هست نه در تاپیکهای دیگه.
در این تاپیک به این دلیل از ادامه بحث ممانعت میکنم زیرا دو باور کاملا متضاد باهم داریم.
بنده از همان روز اول شمارا دوست خود میدانستم و میدانم.و در تاپیک های دیگر هم اگر شما امر بفرمایید در خدمت شما هستم.

موضوع قفل شده است