رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی

[="Tahoma"][="Indigo"]بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم

مقلّد آیت الله مکارم شیرازی هستم.ایشان فتوایی دارند مبنی بر وجوب اطاعت از دستورات راهنمایی و رانندگی.اما متاسفانه پاسخ های بعضی استفتائات ایشان بسیار کلّی است و برای همین سوال را اینجا مطرح کردم:

1.آیا قوانین راهنمایی و رانندگی در هر شرایطی واجب است،و یا در شرایطی که عقلاً هیچ خطری نباشد(و یا اجرای قانون خطرناک باشد) قابل نقض است؟
برای مثال در بسیاری از معابر شهر تهران،سرعت های غیر متعارف نصب شده است.برای مثال ((20km)) و یا ((30km))،در حالی که در بعضی از اوقات آن سرعت،سرعت بسیار خطرناکی است و ممکن است خودرویی از پشت به ما برخورد کند.و همچنین سرعت های بالاتر در آن محل،هیچ خطر عقلانی ای ندارند

2.میگویند خوردن و جویدن در حال رانندگی ممنوع است.حال آیا اگر ساعت 2 شب،با تسلّط بر رانندگی،آدامسی بجویم و یا لغمه ی کوچکی در دهان بگذاریم،معصیت کرده ایم؟

3.آیا رعایت قوانین جزئی مانند همین تابلو ها و عبور از خط عابر پیاده هم شرعاً واجب است و یا بهتر است رعایت شود؟
با تشکر

مقلّد آیت الله مکارم شیرازی
[/][/]

با نام و یاد دوست

رضاهو;325006 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم مقلّد آیت الله مکارم شیرازی هستم.ایشان فتوایی دارند مبنی بر وجوب اطاعت از دستورات راهنمایی و رانندگی.اما متاسفانه پاسخ های بعضی استفتائات ایشان بسیار کلّی است و برای همین سوال را اینجا مطرح کردم: 1.آیا قوانین راهنمایی و رانندگی در هر شرایطی واجب است،و یا در شرایطی که عقلاً هیچ خطری نباشد(و یا اجرای قانون خطرناک باشد) قابل نقض است؟ برای مثال در بسیاری از معابر شهر تهران،سرعت های غیر متعارف نصب شده است.برای مثال ((20km)) و یا ((30km))،در حالی که در بعضی از اوقات آن سرعت،سرعت بسیار خطرناکی است و ممکن است خودرویی از پشت به ما برخورد کند.و همچنین سرعت های بالاتر در آن محل،هیچ خطر عقلانی ای ندارند 2.میگویند خوردن و جویدن در حال رانندگی ممنوع است.حال آیا اگر ساعت 2 شب،با تسلّط بر رانندگی،آدامسی بجویم و یا لغمه ی کوچکی در دهان بگذاریم،معصیت کرده ایم؟ 3.آیا رعایت قوانین جزئی مانند همین تابلو ها و عبور از خط عابر پیاده هم شرعاً واجب است و یا بهتر است رعایت شود؟ با تشکر

با سلام و عرض ادب

درتمام موارد فوق رعایت قانون مربوطه لازم است و تخلف از آن جایز نیست.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم به شماره02517840001

جناب نور لطفا نظر مقام معظم رهبری را هم در مورد پرسش مطرح شده بیان فرمایید.

حیا;325407 نوشت:
جناب نور لطفا نظر مقام معظم رهبری را هم در مورد پرسش مطرح شده بیان فرمایید

با سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر بزرگوار

نظر مقام معظم رهبری هم مطابق همان بود که بیان شد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم به شماره02517743232

سلام
وا اسفاه بر ما.
یعنی اگر بخوان قیامت اینجوری مو رو از ماست بکشند بیرون که من یکی بی شک جهنمی هستم.
در زمان رانندگی نباید چیزی راننده بخوره؟ احترام به قوانین حتی تا موارد جزیی هم واجبه؟

باسلام

لطفااگرامکان داردفتوای مقام معظم رهبری راقراردهید.

سلام خدمت استاد نور گرامی
البته در یکی از تاپیک ها در مورد نظر رهبری آمده بود آمده بود که(البته اگر اشتباه به یاد نداشته باشم):
مثلا اگر نصف شب باشد و حق کسی ضایع نشود،اگر جایی زده باشد 50km و شما 60km بروید،معصیت نکرده اید.
بنده ام سوالم به همین مساله(در پست اول) بر میگرده.جایی که خوف خطر عقلاً و عرفاً نباشد

[="Tahoma"][="Indigo"]به نقل از استاد پارسا:
- سوال:

آیا قوانین و مقرراتی راهنمایی و رانندگی واجب است؟ این را هم پرسیدم که اگر هرج مرج و حق الناس نشود باز هم اشکال دارد یا نه؟

من چندین بار از سایت مقام معظم رهبری استفتا کرد که آیا قوانین و مقراراتئ راهنمایی و رانندگی واجب است؟ این را هم پرسیدم که اگر هرج مرج و حق الناس نشود باز هم اشکال دارد یا نه؟

ولی در هر صورت جواب می دادن رعایت قوانیبن واجب است.

آخه اینکه من از خط عابر پیاه عبور نکنم یا اینکه بدون راهنما زدن مسیر خود را تغییر دهم اگر حق الناس نشود چه اشکالی با شرع دارد؟ اینکه از کجا در آمده؟ اصلا خود آنان که این حرف را می زنند برای عبور از خیابان همیشه از خط عابر پیاده عبور می کنند؟

یعنی من برای اینکه از ایستگاه اتوبوس به آن طرف خیابان بروم باید چند کلیومتر تا سر چهارراه بروم یا جایی دیگر که خط عابر پیاده داشته باشد بروم بعد صبر کنم چراغ سبز بشه دوباره چند کیلومتر برگردم!!!!!فقط برای اینکه از عرض چند متری خیابان عبور کنم؟

آیا ممکن است مسئولین استفتا دقیقا این مسئله نپرسیده و فقط به حکم آقا که می فرمایند واجب است بسنده کرده باشند؟

شما لطف کنید اگر می شود این را پیگیری کنید چون سایت آقا هم اینگونه سوالات که اینجا پرسیدم را جواب نمی دهد.

لطف کنید حتما جواب را بدهید آخر چیزی نیست که بتوان آن را اجرا یا اینکه علی الحساب احتیاط کرد.

پاسخ:

پرسشگر گرامي با سلام و سپاس از ارتباطتان با اين مركز،
رعایت قوانین طبق نظر تمامی مراجع لازم است و خلاف مقررات نباید صورت بگیرد.

البته مقرراتی که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده و مورد تایید فقهای شورای نگهبان قرار گرفته است و به اصطلاح قانون کشوری شده است، رعایت این گونه قوانین لازم است.

البته این یک واجب عقلی است و آثار مختص به خود را دارد؛ بدین معنا که اگر شخصی بر خلاف مقررات عمل کرد، قانون جلویش را می گیرد و احیانا او را جریمه می کند و در صورتی که مزاحمت با حقوق افراد در جامعه نداشته باشد، مثلا سد معبر نکند یا ضرری به مال و حیثیت دیگران نزند، گناهی که با ارتکاب آن جهنمی بشود انجام نداده؛ مثلا کسی که از روی خط عابر پیاده عبور نمی کند به جهنم نمی رود.

ولی اگر حق دیگری را ضایع بکند یا باعث سد معبر بشود و یا مزاحمتی برای دیگران ایجاد بکند، در این صورت ها رعایت نکردن این قانون غیر از مجازات دنیوی ، عقوبت اخروی دارد و حرام و گناه است . (1)

-----------------------------------------------------------------------------------
1. آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات ، س 1955 به بعد
و سئوال از دفتر رهبری به شماره 7112467

-------------------------------------------------------
http://www.pasokhgoo.ir/node/34072

اگر ممکن است نظر آیت الله مکارم را در چنین مواردی جویا شوید
یا حق:Gol:

[/]

الذین امنوا;325519 نوشت:
باسلام لطفااگرامکان داردفتوای مقام معظم رهبری راقراردهید.

با سلام و عرض ادب

نظر مقام معظم رهبری در این پست بیان شد:

نور;325462 نوشت:
با سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر بزرگوار نظر مقام معظم رهبری هم مطابق همان بود که بیان شد. استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم به شماره02517743232

موفق و موید باشید.

رضاهو;325630 نوشت:
سلام خدمت استاد نور گرامی البته در یکی از تاپیک ها در مورد نظر رهبری آمده بود آمده بود که(البته اگر اشتباه به یاد نداشته باشم): مثلا اگر نصف شب باشد و حق کسی ضایع نشود،اگر جایی زده باشد 50km و شما 60km بروید،معصیت نکرده اید. بنده ام سوالم به همین مساله(در پست اول) بر میگرده.جایی که خوف خطر عقلاً و عرفاً نباشد

با سلام و عرض ادب و متشکر از پیگیری شما

با استفتای شفاهی از دفتر معظم له حکم بطور مطلق بیان شد و حتی اظهار داشتند درمثل موارد مذکور هم رعایت قوانین لازم است اما بهتر است جهت دریافت پاسخ دقیق تر منتظر دریافت استفتای کتبی از دفتر ایشان باشیم.

همواره به سلامت باشید.

سلام. اگر هنگام عبور از خیابان از دو سه متر آن طرف تر از خط عابر عبور کنیم باز هم خلاف قانون و خلاف شرع مرتکب شده ایم؟
مقلد رهبر هستم

نور;325663 نوشت:
با سلام و عرض ادب و متشکر از پیگیری شما

با استفتای شفاهی از دفتر معظم له حکم بطور مطلق بیان شد و حتی اظهار داشتند درمثل موارد مذکور هم رعایت قوانین لازم است اما بهتر است جهت دریافت پاسخ دقیق تر منتظر دریافت استفتای کتبی از دفتر ایشان باشیم.

همواره به سلامت باشید.

سلام استاد بزرگوار
آیا پاسخ استفتاء کتبی رو دریافت فرمودید؟

:Gol:

رضاهو;400128 نوشت:
سلام استاد بزرگوار
آیا پاسخ استفتاء کتبی رو دریافت فرمودید؟

با سلام و عر ض ادب

هنوز استفتای کتبی دریافت نشده است اما پاسخ ارائه شده از قسمت استفتائات دفتر، خدمت دوستان عرض شد.

موفق و موید باشید.

تو ایران همیشه حق با کسیه که ماشینش مدل بالا تره ، ندیدی اونی که ماشین شاشی بلند سوار میشه چراغ قرمز رد می کنه ، پارک ممنوع پارک دوبل می کنه ، دور زدن ممنوع 180 درجه میزنه.. :khaneh::khaneh::khaneh:

نور;400237 نوشت:
با سلام و عر ض ادب

هنوز استفتای کتبی دریافت نشده است اما پاسخ ارائه شده از قسمت استفتائات دفتر، خدمت دوستان عرض شد.

موفق و موید باشید.

با سلام چرا ما اینقدر موضوعات رو متضاد میشنویم بعضا هرجایی در مورد یه موضوعی یه چیزی میگن
آقای فلاح زاده در سری برنامه های زلال احکام که تلویزیون میذاشت گفته بودن که دعایت قوانینی از نظر شرعی واجب هست که روح اون قوانین الزام آور باشه مثلا در مورد قوانین راهنمایی و رانندگی رد شدن از چراغ قرمز روحش الزام آوره اما این که تمام موارد ریز قانونی شرعا رعایتش واجب باشه میگفتن خیر واجب نیست

dinshenasii;400312 نوشت:
با سلام و عر ض ادب

موفق و موید باشید.
با سلام چرا ما اینقدر موضوعات رو متضاد میشنویم بعضا هرجایی در مورد یه موضوعی یه چیزی میگن
آقای فلاح زاده در سری برنامه های زلال احکام که تلویزیون میذاشت گفته بودن که دعایت قوانینی از نظر شرعی واجب هست که روح اون قوانین الزام آور باشه مثلا در مورد قوانین راهنمایی و رانندگی رد شدن از چراغ قرمز روحش الزام آوره اما این که تمام موارد ریز قانونی شرعا رعایتش واجب باشه میگفتن خیر واجب نیست

با سلام و احترام

البته تا کلام ایشان را نشنویم نمی توان قضاوت کرد ولی ممکن است ایشان درصدد جایگاه احکام در قوانین بوده باشند و لزوم در مقام بیان حکم شرعی نبوده اند به هرحال همانطور که بیان شد،در این موارد لازم به استفتائات کتبی از دفاتر آیات عظام است که خود دوستان هم می توانند از طریق پایگاههای اطلاع رسانی مراجع در این زمینه اقدام نمایند.

موفق و موید باشید.

[="Arial Black"][="Blue"]سلام
اگر دکتر به کسی گفته باشه که بالا و پایین رفتن زیاد از پله براش ضرر داره و از رفتن غیر ضروری پله خودداری کنه، این شخص میتونه از پل عابر عبور نکنه و از عرض خیابون رد بشه؟
مقلد رهبرم هستم انشالله
[/]

گناه تا کی؟;517165 نوشت:
سلام
اگر دکتر به کسی گفته باشه که بالا و پایین رفتن زیاد از پله براش ضرر داره و از رفتن غیر ضروری پله خودداری کنه، این شخص میتونه از پل عابر عبور نکنه و از عرض خیابون رد بشه؟
مقلد رهبرم هستم انشالله

با سلام و عرض ادب

درصورتی که استفاده از پله برایش ضرر عقلایی دارد و البته در تمام موارد رعایت می کند و همچنین برایش مقدور نیست از مسیر دیگری که بدون پله یا با خط کشی عابرپیاده باشد عبور کند ازباب اینکه اضطرار اقتضا می کند جایز است.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

[="Arial Black"][="Blue"]

نور;517201 نوشت:
با سلام و عرض ادب

درصورتی که استفاده از پله برایش ضرر عقلایی دارد و البته در تمام موارد رعایت می کند و همچنین برایش مقدور نیست از مسیر دیگری که بدون پله یا با خط کشی عابرپیاده باشد عبور کند ازباب اینکه اضطرار اقتضا می کند جایز است.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

متشکرم از پاسختون
ببخشید ضرر عقلایی رو خیلی متوجه نشدم. آیا منظور این هست که عقل انسان یا افراد عاقل تشخیص بدن که این کار ضرر داره؟ حتی اگر ضررش تدریجی باشه؟
با سپاس فراوان[/]

گناه تا کی؟;517209 نوشت:
متشکرم از پاسختون
ببخشید ضرر عقلایی رو خیلی متوجه نشدم. آیا منظور این هست که عقل انسان یا افراد عاقل تشخیص بدن که این کار ضرر داره؟ حتی اگر ضررش تدریجی باشه؟
با سپاس فراوان

با سلام و عرض ادب مجدد

تشخیص خود فرد که دیگران هم آن تشخیص را تصدیق کنند یا با تشخیص فرد متخصص مانند دکترمتعهد منظور است.

موفق و موید باشید.

موضوع قفل شده است