بررسی حدیث « يَا عَائِشَةُ، لَا تَكُونِي فَاحِشَةً »

تب‌های اولیه

33 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسی حدیث « يَا عَائِشَةُ، لَا تَكُونِي فَاحِشَةً »

سلام دوستان....
چند روزی است که شبکه ولایت روایتی را آورده است تحت عنوان "يَا عَائِشَةُ،لَا تَكُونِي فَاحِشَة" در واقع توهین اهل سنت است به ایشان!!!!

برای من جالبه که دوستان کلمه طیبه ام المومنین دوست شده اند!!!
اما آیا واقعا چنین است؟؟؟

25329 - حَدَّثَنَا أَبُو بَكْرٍ قَالَ: حَدَّثَنَا أَبُو مُعَاوِيَةَ، عَنِ الْأَعْمَشِ، عَنْ أَبِي الضُّحَى، عَنْ مَسْرُوقٍ، عَنْ عَائِشَةَ، أَنَّ النَّبِيَّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ لَهَا: «يَا عَائِشَةُ، لَا تَكُونِي فَاحِشَة»

الكتاب المصنف في الأحاديث والآثار ج 5 ص 211 ح 25329
قابل ذکره که دوستان مدعی هستند که ام المومنین عایشه به پیامبر فحاشی کرده اند و پیامبر در جواب این جمله را به ایشان گفته اند.
پناه به الله از این همه کذب

با نام و یاد دوست

مکه;324772 نوشت:
سلام دوستان....
چند روزی است که شبکه ولایت روایتی را آورده است تحت عنوان "يَا عَائِشَةُ،لَا تَكُونِي فَاحِشَة" در واقع توهین اهل سنت است به ایشان!!!!

با سلام و عرض ادب

داستان ورود گروهی از یهود بر پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و جسارت آنها به آنحضرت و واکنش همسر پیامبر صلی الله علیه وآله وبرخورد متقابل وی با آنها، در منابع شیعی و سنی آمده است؛ و ذکر این ماجرا تنها در منابع حدیثی اهل سنت نیست؛ تا ما ذکر چنین روایتی را بی احترامی به عایشه بدانیم؛ علاوه بر اینکه واکنش ام المؤمنین عایشه واکنشی عادی و طبیعی در دفاع از آن حضرت بوده است و از برخورد پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله مذمت قابل توجهی استفاده نمی شود؛ بلکه ریشۀ چنین تذکری را می توان در دستورات تعالی بخش اسلام و کمالات والای مربی و امام بشریت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله جستجو نمود.

توضیح:

قرآن کریم در سورۀ مجادله آیات 8 تا 10می فرماید:

«أَ لَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ نُهُوا عَنِ النَّجْوى‏ ثُمَّ يَعُودُونَ لِما نُهُوا عَنْهُ وَ يَتَناجَوْنَ بِالْإِثْمِ وَ الْعُدْوانِ وَ مَعْصِيَةِ الرَّسُولِ وَ إِذا جاؤُكَ حَيَّوْكَ بِما لَمْ يُحَيِّكَ بِهِ اللَّهُ وَ يَقُولُونَ فِي أَنْفُسِهِمْ لَوْ لا يُعَذِّبُنَا اللَّهُ بِما نَقُولُ حَسْبُهُمْ جَهَنَّمُ يَصْلَوْنَها فَبِئْسَ الْمَصِيرُ ؛ يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذا تَناجَيْتُمْ فَلا تَتَناجَوْا بِالْإِثْمِ وَ الْعُدْوانِ وَ مَعْصِيَةِ الرَّسُولِ وَ تَناجَوْا بِالْبِرِّ وَ التَّقْوى‏ وَ اتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ؛ إِنَّمَا النَّجْوى‏ مِنَ الشَّيْطانِ لِيَحْزُنَ الَّذِينَ آمَنُوا وَ لَيْسَ بِضارِّهِمْ شَيْئاً إِلاَّ بِإِذْنِ اللَّهِ وَ عَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ»؛

آيا نديدى كسانى را كه از نجوا [سخنان درگوشى‏] نهى شدند، سپس به كارى كه از آن نهى شده بودند بازمى‏گردند و براى انجام گناه و تعدّى و نافرمانى رسول خدا به نجوا مى‏پردازند و هنگامى كه نزد تو مى‏آيند تو را تحيّتى (و خوشامدى) مى‏گويند كه خدا به تو نگفته است، و در دل مى‏گويند: «چرا خداوند ما را بخاطر گفته‏هايمان عذاب نمى‏كند؟!» جهنم براى آنان كافى است، وارد آن مى‏شوند، و چه بد فرجامى است.

شان نزول

در مورد این آیه دو شان نزول در تفاسیر آمده است که یکی از آنها اینچنین است:

در بسیاری از کتب حدیثی و تفسیری آمده است: گروهى از يهود خدمت پيامبراکرم صلی الله علیه وآله آمدند و بجاى« السلام عليك» گفتند:« السام عليك»يا ابا القاسم (كه مفهومش مرگ بر تو يا ملالت و خستگى بر تو) بود پيامبر اکرم صلی الله علیه وآله در جواب آنها فرمود: و عليكم! (همين بر شما باد!) عايشه مى‏گويد! من متوجه اين مطلب شدم و گفتم: عليكم السام و لعنكم اللَّه و غضب عليكم:

«مرگ بر شما، خدا لعنت كند شما را، و غضب كند» ! پيامبر به من فرمود: مدارا كن و از خشونت و بدگويى بپرهيز.
گفتم:مگر نمى‏شنوى مى‏گويند:« مرگ بر تو» فرمود: مگر تو هم نشنيدى كه من در جواب« عليكم» گفتم، اينجا بود كه خداوند آيه فوق را نازل كرد كه هنگامى كه اين گروه نزد شما مى‏آيند تحيتى مى‏گويند كه خدا چنان تحيتى به شما نگفته است.[1]

:Gol:-----------------------------------------------------------------:Gol:

[1].قریب به این مضمون: سنن ترمذی، ج4،ص162، حدیث:2844:« حدثنا سعيد بن عبد الرحمن المخزومي ، حدثنا سفيان عن الزهري عن عروة عن عائشة قالت : " إن رهطا من اليهود دخلوا على النبي صلى الله عليه وسلم فقالوا السام عليك ، فقال النبي صلى الله عليه وسلم عليكم ، فقالت عائشة : فقلت عليكم السام واللعنة ، فقال النبي صلى الله عليه وسلم يا عائشة إن الله يحب الرفق في الامر كله . قالت عائشة : ألم تسمع ما قالوا ؟ قال : قد قلت عليكم " . وفي الباب عن أبي بصرة الغفاري وابن عمر وأنس وأبى عبد الرحمن الجهني ، حديث عائشة حديث حسن صحيح ».

این حدیث را با اختلافاتی در متن گفتار عایشه و سخن پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله به عایشه در صحیح مسلم و سنن ترمذی، مسند احمد، مصنف ابن ابی شیبه، و... می توان یافت.

در صحیح مسلم آمده که پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله بعد از سخن عایشه فرمودند يا عائشة لا تكوني فاحشة»؛ [1]ای عایشه دشنام دهنده مباش ودر پاسخ زیاده روی و تعدی منما. (که فاحشه اینجا به معنای کار بسیار زشت نمی باشد).

البته در اینکه سخن عایشه به قوم یهود چه بوده در منابع به اجمال و تفصیل آمده؛ اما از آنجا که پیامبر صلی الله علیه وآله در واکنش به گفتار وی فرمودند:لاتکونی فاحشة ...ودر تعلیل آن فرمودند خداوند فحش و ناسزا را دوست نمی دارد متوجه می شویم که وی به آنها ناسزا گفته است؛ همچنان که در یک روایت از صحیح مسلم [2]آمده است عایشه متوجه گفتار آنها شد و به آنها ناسزا گفت.

در منابع شیعی مرحوم کلینی در کافی این ماجرا را به سند خود از امام باقر علیه السلام روایت می نماید که:

مردى يهودى بر پيامبر اکرم صلی الله علیه وآله وارد شد و عايشه آنجا بود، يهودى گفت «السّام عليكم» (كه معنايش «مرگ بر تو» است).
پيامبر صلی الله علیه وآله فرمود:«عليكم».
يهودى ديگرى وارد شد و مانند اوّلى سلام كرد، حضرت همان پاسخ را به او دادند، يهودى سوّم وارد شد و مانند دو نفر اوّل سلام كرد، پيامبر همان جواب را به او دادند، عايشه خشمگين شد و گفت: مرگ و غضب و لعنت بر شما باد اى گروه يهود، اى برادران ميمونها و خوكها.
رسول خدا صلی الله علیه وآله به عايشه فرمود: اگر فحش به صورتى مجسّم مى‏شد بد صورتى داشت، نرمش و مدارا بر هيچ چيز نهاده نشده جز اين كه آن را آراسته، و از هيچ چيز برداشته نشده مگر اين كه آن را زشت كرده است، عايشه گفت: اى رسول خدامگر سخن آنها را نشنيدى كه گفتند «السّام عليكم» (يعنى مرگ بر شما). پيامبر فرمود: چرا شنيدم، آيا تو نشنيدى پاسخى را كه به آنها دادم، گفتم‏«عليكم» (يعنى مرگ بر خودتان).
سپس پيامبر صلی الله علیه وآله فرمود: هر گاه مسلمانى بر شما سلام كند بگوييد:«سلام عليكم». و اگر كافرى سلام كند، بگوييد: «عليك».[3]

با توجه به مجموع این ماجرا می توان نتیجه گرفت:

1) این جریان در منابع شیعی و سنی آمده و منحصر به نقل عامه نیست.

2) همسر پیامبر صلی الله علیه و آله شخصی عادی بوده اند و نه معصوم که چنین برخوردی با مراتب کمالی وی در تنافی باشد؛ لذا چنین برخوردی واکنش طبیعی ام المؤمنین عایشه بوده که اگر شخص عادی دیگری نیز می بود اینچنین می کرد.

3) مسلمانان شیعه و سنی باید از این حدیث الگو بگیرند که اگر در مقابل برخورد زشت غیر مسلمانان شایسته نیست به مانند برخورد آنها عمل شود؛ چگونه ما با یکدیگر رفتار مناسبی نداشته باشیم و بواسطۀ اختلاف مذهبی در برخورد با یکدیگر از حریم شرعی خارج شویم.

موفق باشید.

:Gol:----------------------------------------------------------------:Gol:

[1]. القاموس المحیط،ج2،ص282.«الفاحشة : الزنى ، وما يشتد قبحه من الذنوب ، وكل ما نهى الله عز وجل عنه . والفحشاء : البخل في أداء الزكاة . والفاحش : البخيل جدا ، والكثير الغالب ، وقد فحش ، ككرم ، فحشا . والفحش : عدوان الجواب ، ومنه : " لا تكوني فاحشة " لعائشة ، رضي الله عنها . ورجل فاحش وفحاش . وأفحش : قال الفحش . وتفاحش : أتى به ، وأظهره .

[=Calibri][2].مسلم در باب «النهی عن ابتداء اهل الکتاب بالسلام وکیف یرد علیهم»؛ ج7،ص5، روایت می کند:
( حدثنا ) أبو كريب حدثنا أبو معاوية عن الأعمش عن مسلم عن مسروق عن عائشة قالت اتى النبي صلى الله عليه وسلم أناس من اليهود فقالوا السام عليك يا أبا القاسم قال وعليكم قالت عائشة قلت بل عليكم السام والذامفقال رسول الله صلى الله عليه وسلم يا عائشة لا تكوني فاحشة فقالت ما سمعت ما قالوا فقال أوليس قد رددت عليهم الذي قالوا قلت وعليكم .
( حدثناه ) إسحاق بن إبراهيم أخبرنا يعلى بن عبيد حدثنا الأعمش بهذا الاسناد غير أنه قال ففطنت بهم عائشة فسبتهمفقال رسول الله صلى الله عليه وسلم مه يا عائشة فان الله لا يحب الفحش والتفحشوزاد فأنزل الله عز وجل وإذا جاؤوك حيوك بما لم يحيك به الله إلى آخر الآية.

[3].الکافی، الکلینی، ج2،ص649:بَابُ التَّسْلِيمِ عَلَى أَهْلِ الْمِلَلِ‏:«عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنِ ابْنِ أُذَيْنَةَ عَنْ زُرَارَةَ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ علیه السلام قَالَ دَخَلَ يَهُودِيٌّ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ ص وَ عَائِشَةُ عِنْدَهُ فَقَالَ السَّامُ عَلَيْكُمْ فَقَالَ- رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه وآله عَلَيْكُمْ ثُمَّ دَخَلَ آخَرُ فَقَالَ مِثْلَ ذَلِكَ فَرَدَّ عَلَيْهِ كَمَا رَدَّ عَلَى صَاحِبِهِ ثُمَّ دَخَلَ آخَرُ فَقَالَ مِثْلَ ذَلِكَ فَرَدَّ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه وآله كَمَا رَدَّ عَلَى صَاحِبَيْهِ فَغَضِبَتْ عَائِشَةُ فَقَالَتْ عَلَيْكُمُ السَّامُ وَ الْغَضَبُ وَ اللَّعْنَةُ يَا مَعْشَرَ الْيَهُودِ يَا إِخْوَةَ الْقِرَدَةِ وَ الْخَنَازِيرِ فَقَالَ لَهَا رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه وآله يَا عَائِشَةُ إِنَّ الْفُحْشَ لَوْ كَانَ مُمَثَّلًا لَكَانَ مِثَالَ سَوْءٍ إِنَّ الرِّفْقَ لَمْ يُوضَعْ عَلَى شَيْ‏ءٍ قَطُّ إِلَّا زَانَهُ وَ لَمْ يُرْفَعْ عَنْهُ قَطُّ إِلَّا شَانَهُ قَالَتْ يَا رَسُولَ اللَّهِ أَ مَا سَمِعْتَ إِلَى قَوْلِهِمْ السَّامُ عَلَيْكُمْ فَقَالَ بَلَى أَ مَا سَمِعْتِ مَا رَدَدْتُ عَلَيْهِمْ قُلْتُ عَلَيْكُمْ فَإِذَا سَلَّمَ عَلَيْكُمْ مُسْلِمٌ فَقُولُوا سَلَامٌ عَلَيْكُمْ وَ إِذَا سَلَّمَ عَلَيْكُمْ كَافِرٌ فَقُولُوا عَلَيْك‏».

[="blue"]سلام عليكم !
من از دوستم شنيدم شيعه ها ميگن همسر پيامبر عايشه مرتكب فحشاء شده! من هم پرسيدم چه كسي اين حرفو زده ؟! گفت : حبيب الياسري !!!
سوال
حبيب الياسري كيست؟! با كدام سند اين چنين حرفي زده؟!
ايا علماي ديگه اي هم اينچنين گفته اند؟![/]

مکه;324772 نوشت:
سلام دوستان....

اما آیا واقعا چنین است؟؟؟

25329 - حَدَّثَنَا أَبُو بَكْرٍ قَالَ: حَدَّثَنَا أَبُو مُعَاوِيَةَ، عَنِ الْأَعْمَشِ، عَنْ أَبِي الضُّحَى، عَنْ مَسْرُوقٍ، عَنْ عَائِشَةَ، أَنَّ النَّبِيَّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ لَهَا: «يَا عَائِشَةُ، لَا تَكُونِي فَاحِشَة»
الكتاب المصنف في الأحاديث والآثار ج 5 ص 211 ح 25329
قابل ذکره که دوستان مدعی هستند که ام المومنین عایشه به پیامبر فحاشی کرده اند و پیامبر در جواب این جمله را به ایشان گفته اند.
پناه به الله از این همه کذب

پناه بر خدا از این همه تهمت که به گفته رسول خدا از نشانه های زندیق هست

دوست عزیز اگر کسی به عایشه تهمت فحشا زده است اون هم مسلکان جنابعالی هستند

[="Green"]کارشناس شبکه وهابی کلمه ادعا کرده "فاحشه" فقط و فقط یک معنا دارد و آن هم داشتن روابط زناشویی نامشروع است[/]

این هم سند:

[="Blue"]http://www.aparat.com/v/cLeEn[/]

کمی خجالت بکشید

شيعه ي ياس;325501 نوشت:
سلام عليكم !
من از دوستم شنيدم شيعه ها ميگن همسر پيامبر عايشه مرتكب فحشاء شده! من هم پرسيدم چه كسي اين حرفو زده ؟! گفت : حبيب الياسري !!!
سوال
ايا علماي ديگه اي هم اينچنين گفته اند؟!

با سلام و عرض ادب

دیدگاه شیعه در مورد همسران انبیاء این است که همگی آنها از نسبت زشت به دور بوده اند؛ زیرا چنین امری ابتداء خدشه به دامن پاک پیامبران علیهم السلام خواهد زد؛ لذا اگر در قرآن بحث خیانت است خیانت غیر ناموسی می باشد.

یاسر الحبیب نیز شخصی است مزدور که در راستای تفرقه میان مسلمین در پناه انگلستان فعالیت می کند و سخنان نامربوط وی ربطی به شیعه نخواهد داشت.

موفق باشید.

چه كم بود! بازم دست شما درد نكنه! اسمشو برعكس گفتم اشتباه از من بود نه دوستم! گفتم اون دنيا مديون يك وهابي نشم.

شيعه ي ياس;325501 نوشت:
سلام عليكم ! من از دوستم شنيدم شيعه ها ميگن همسر پيامبر عايشه مرتكب فحشاء شده! من هم پرسيدم چه كسي اين حرفو زده ؟! گفت : حبيب الياسري !!! سوال حبيب الياسري كيست؟! با كدام سند اين چنين حرفي زده؟! ايا علماي ديگه اي هم اينچنين گفته اند؟!

در حديثي از پيامبر اكرم (ص) صريحا آمده است:

ما بَغَت إِمرَأََه نَبِيَُ قَطُْ: (( همسر هيچ پيامبري هرگز آلوده ي عمل منافي عفت نشده است))

در المنثور جلد 6 صفحه 245

حال چه برسد به عايشه رض

شيعه ي ياس;325501 نوشت:
سلام عليكم !
سوال
ايا علماي ديگه اي هم اينچنين گفته اند؟!

با سلام

و تشکر از صدرای گرامی :Gol:

[=century gothic]کسانی به عایشه تهمت فحشا زده اند اهل سنت هست[=century gothic]ن[=century gothic]د :Sham::Sham::Sham:

[=century gothic]
[=century gothic]توجه بفرماييد كه علماي اهل سنت كه داعيه دفاع از ام المومنين را دارند در ضمن همين قصه و در روايات ديگر چگونه انگشت اتهام را به سوي ام المومنين نشانه ميروند كه جاي بسي تاسف است.

آنهم نقل روايات در كتب معتبري چون صحيح بخاري و مسلم و.. :Nishkhand:

[=century gothic] [=arial]مشكوك بودن پيامبر

[=century gothic]در روايت بخاري از همين ماجرا اينگونه آمده است:

[=Book Antiqua] مى گويد : رسول خدا ( صلى الله عليه وآله وسلم ) بر منبر از مردم عليه عبدالله ابن أبىّ كمك خواست و در آن همسرش ، و نيز صفوان را تبرئه كرد كه به جدال لفظى بين عده اى انجاميد ولى وقتى نزد عايشه آمد به او گفت : :Sham:

[=Book Antiqua]يا عايشه بلغني عنك كذا و كذا فان كنت بريئة فسيبرئك الله وان كنت الممت فاستغفري الله وتوبي اليه فان العبد اذا اعترف بذنبه ثم تاب تاب الله عليه...

[=Book Antiqua]صحيح البخاري ج 5 ص 58، كتاب المغازي باب غزوة بنى المصطلق من خزاعة وهي غزوة المريسيع ، باب حديث الافك ؛ مسند احمد ج 6 ص 196 ، المستدرك ج 4 ص 243، مجمع الزوائد ج 10 ص 198، المصنف عبدالرزاق ج 5 ص 417، سنن كبري نسائي ج 5 ص 298.

[=century gothic]اي عايشه ! از تو به من چنين و چنان رسيده (خبر رسيده كه مرتكب چنين گناهي شدي) پس اگر بي گناه باشي خدا تو را تبرئه خواهد كرد و اگر گناه كردى استغفار كن و به درگاه او توبه كن پس اگر عبد به درگاه خدا توبه كند خدا او را مي بخشد . . . :Sham::Sham::Sham::Sham:

[=century gothic]ما كدام را باور كنيم : اعتماد آن حضرت به همسرش و يا ترديد درباره او را؟

آيا اين حديث نشانه مشكوك بودن پيامبر به همسر خود نيست ؟!:Sham::Sham::Sham:
آيا نقل اين حديث در معتبر ترين كتب اهل سنت يعني صحيح بخاري توهين به رسول خدا و تهمت زدن به همسر او نيست!؟:Sham::Sham::Sham:

[=century gothic] [=arial]قهر يك ماهه رسول خدا صلي الله عليه و آله وسلم

[=century gothic]صحيح بخاري در ادامه تهمتها و اهانتها نقل مي كند: [=Book Antiqua]رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم يك ماه پيش عايشه ننشست! [=Book Antiqua]
[=Book Antiqua]قالت ولم يجلس عندي منذ قيل ما قيل قبلها وقد لبث شهرا لا يوحى إليه في شأني بشئ.
[=century gothic][=arial]صحيح بخاري ج 5 ص 59.

[=century gothic]عايشه مي گويد : از زماني كه شايعات درباره من مطرح شده بود پيامبر نزد من نشستند و يك ماه گذشت و آيه اي در شان من نازل نشد.:Sham::Sham:

[=century gothic]آيا مى توان پذيرفت كه پيامبري که خداوند او را مايه رحمت براي جهانيان معرفي مي کند به خاطر شايعاتى بى اساس كه منافقى آن را ساخته و چند نفر نيز آن را تقويت كردند ، قبل از هرگونه تحقيقى رعايت حق همسر را نكرده و يكماه از او جدا باشد؟!
[=Book Antiqua]وما أرسلناك إلا رحمة للعالمين .
[=Book Antiqua]الأ نبياء / 107 .
[=Book Antiqua]آري اينگونه نسبت هاي ناروا به پيامبر خدا در حالي است که خداوند در مورد آن حضرت مي فرمايد :
[=Book Antiqua]« و ما ينطق عن الهوي/ إن هو إلا وحي يوحي » .
[=Book Antiqua] النجم / 3و4 .

[=century gothic] [=arial]عدم نقل قصه توسط اصحاب

[=century gothic] چه شد كه از اصحاب ،اعم از مهاجر و انصار، در مورد واقعه اى به اين مهمى كه يكماه نقل همه مجالس بود حتى يك كلمه چيزى نقل نشد؟

آيا بر دهان همه آنها مهر زده شد؟:Sham:
آيا نبايد غير از عايشه كسى ديگر ، ولو يك نفر، آن را نقل كند؟
آيا نمى توان از همين امر به ساختگى بودن اين داستان پى برد و آن را از بافته هاى عايشه دانست؟

[=century gothic] [=arial]كدام فضيلت؟!!

[=century gothic]بر فرض اين كه داستان فوق صحيح باشد آيا جز اين است كه آيات فوق مى گويد كه صفوان و عايشه زنا نكردند؟
[=Book Antiqua] آيا اين امتيازى براى آن دو به حساب مى آيد؟

[=century gothic] مگر ساير همسران پيامبر ، بلكه جميع پيامبران ، و نيز ساير مؤمنين ، بجز عده بسيار اندكى، به اين گناه آلوده بودند كه آلوده نبودن عايشه براى او امتيازى محسوب شود؟

[=century gothic][=arial]شأن نزول آيات افك

[=century gothic]حاكم نيشابورى در مستدرك از عايشه روايتى نقل مى كند كه به خوبى مى رساند اهل افك تهمت را بر چه كسى وارد كردند .:Sham:
[=Book Antiqua]البته او اسامى كسانى راكه عنوان «عصبة» بر آنان صادق باشد نمى آورد ولى معلوم است كه آنان بايد كسانى باشند كه اهل سنت نخواستند با معرفى آنها آبروى كسانى كه بايد حفظ شود ريخته گردد .
:khaneh:
[=Book Antiqua] «عن عايشة قالت : اهديت مارية إلى رسول اللّه ومعها ابن عم لها . قالت : فوقع عليها وقعة فاستمرت حاملا . قالت : فعز لها عند ابن عمها . قالت : فقال اهل الافك والزور : «من حاجته إلى الولد ادعى ولد غيره» وكانت امّه قليلة اللبن فابتاعت له ضائنة لبون فكان يغذى بلبنها فحسن عليه لحمه . قالت عايشة : فدخل به علىّ النبى صلى الله عليه وآله وسلم ذات يوم فقال : «كيف ترين»؟ فقلت : من غذى بلحم الضأن يحسن لحمه . قال : «ولا الشبه» قالت : فحملنى ما يحمل النساء من الغيرة أن قلت : ما أرى شبها . قالت : وبلغ رسول اللّه ما يقول الناس فقال لعلى ... ».
[=century gothic][=arial]المستدرك ج 4 ص 39 انفاق ابي بكر و عمر علي ماريه[=arial] ، إمتاع الأسماع ، المقريزي ج 5 ص 336
[=century gothic] [=Book Antiqua]عايشه مى گويد : «مارية» به همراه پسر عمويش به رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم اهداء گرديده بود . او (بعد از مدتي که به عنوان همسر پيامبر نزد رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم بود ) حامله شد . حضرت او را نزد پسر عموى او ( و در مشربه أمّ ابراهيم ) نهاد . اهل افك گفتند كه چون او ( يعنى پيامبر صلى الله عليه وآله وسلم ) به فرزند نياز داشت ، فرزند غير را به خود نسبت داد . [=Book Antiqua]چون شير مادر ابراهيم فرزند زسول خدا ( يعنى ماريه ) كم بود ، ابراهيم را با شير گوسفند تغذيه مي کردند لذا فربه شد .
روزى پيامبر صلى الله عليه وآله وسلم او را نزد من آورد و گفت : او را چگونه مى بينى؟
[=Book Antiqua] گفتم : هر کس از شير گوسفند استفاده كند فربه مى شود .
پيامبر فرمود : آيا ابراهيم شبيه من نيست ؟:Sham::Sham:
عايشه مي گويد : من از روى حسادت گفتم : شباهتى ندارد . :Sham::Sham::Sham:
و بعد تهمت هاي نارواي مردم ( نسبت به ماريه ) به گوش پيامبر صلى الله عليه وآله وسلم رسيد ، حضرت نيز على (عليه السلام) را فرستاد ... ( دنباله آن را از حديث مسلم نقل مى كنيم ) .

[=century gothic]در نقل حاکم نيشابوري عايشه به چند نكته اشاره مى نمايد :
[=century gothic] 1 ، اهل افك تهمت زنا به ماريه زدند .
[=century gothic] 2 ، عايشه از روى حسادت حاضر نشد بگويد كه او( يعنى ابراهيم ) شبيه رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم مى باشد .
[=century gothic] 3 ، به على عليه السلام مأموريت تحقيق داده شد ... .
[=century gothic] مسلم نيشابوري كه در ضمن 10 صفحه حديث افك را از عايشه نقل كرده است در آخر آن حديثى در ضمن سه سطر از انس اينگونه مى آورد :
[=Arial Narrow] «عن انس أنّ رجلا كان يتهم بأم ولد رسول اللّه صلى الله عليه وآله وسلم فقال رسول اللّه صلى الله عليه وآله وسلم لعلى : اذهب فاضرب عنقه فأتاه على فاذا هو في ركىّ يتبرد فيها فقال له على أخرج فناوله يده فأخرجه فاذا هو مجبوب ليس له ذكر فكف علىّ عنه ثمّ أتى النبى صلى الله عليه وآله وسلم فقال يا رسول اللّه انّه لمجبوب ما له ذكر» .
[=century gothic]صحيح مسلم ج 8 ص 119 كتاب صفات المنافقين و احكامه، الاستيعاب ابن عبدالبر ج 4 ص 1912.

[=century gothic]انس بن مالک مي گويد : (در ميان مردم شايعه هاي پخش شده بود و) به مردي تهمت مي زدند که فرزند رسول خدا از آن اوست وقتى تهمت مذكور به گوش پيامبر رسيد على را فرستاد كه گردن متهم را بزند . حضرتش رفت و چون او را مجبوب كسى كه آلت مردان نداشته باشد يافت دست از او برداشت .

[=century gothic]

[=century gothic]شما را به خدا آيا اين داستان ها با مقام پيامبري که خداوند در مورد او مي فرمايد : :Sham::Sham::Sham:
[=century gothic]و ما ينطق عن الهوي/ إن هو إلا وحي يوحي .:Hedye:
[=century gothic][=arial]النجم / 3و4 .

[=century gothic]سازگاري دارد ؟!!!
[=Arial Narrow]آرى ، اگر قرار باشد آياتى در تبرئه كسى نازل شود حق اين است كه درباره ماريه نازل گردد كه برگشت آن به رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم مى باشد كه ابراهيم را پسر غير و در حقيقت زنا زاده دانسته اند .

[=century gothic][=arial]حسادت عايشه به ماريه

[=century gothic]اگر واقعا اين روايات از جناب عايشه رسيده باشد علت نسبت آيه افك به خود چيزي جز حسادت عايشه به ماريه نيست چرا كه كنيزي مورد توجه رسول خدا قرار مي گيرد و فرزندي از او متولد مي شود و اين درحالي است كه عايشه پس از سالها زندگي با پيامبر همچنان بي فرزند است !
در روايات زير خود عايشه به حسادت خود تصريح مي كند :

[=Book Antiqua]أخبرنا محمد بن عمر حدثني موسى بن محمد بن عبد الرحمن بن حارثة بن النعمان عن أبيه عن عمرة عن عائشة قالت ما غرت على امرأة إلا دون ما غرت على مارية وذلك أنها كانت جميلة من النساء جعدة وأعجب بها رسول الله صلى الله عليه وسلم وكان أنزلها أول ما قدم بها في بيت لحارثة بن النعمان فكانت جارتنا فكان رسول الله عامة النهار والليل عندها ...ثم رزق الله منها الولد وحرمنا منه
[=century gothic][=arial]الطبقات الكبرى ، محمد بن سعد ، ج 8 ، ص 212 – 213

[=century gothic]عايشه مي گويد : [=Book Antiqua]حسادتم به ماريه بيش از حسادتم به تمامي زنان بود به خاطر اينكه او زن زيبايي بود از قبيله جعده و رسول خدا از او خيلي خوشش مي آمد و پيامبر ماريه را در ابتداي اسير شدنش در منزل حارثه بن نعمان جاي داد و ماريه كنيز ما بود رسول خدا نيز اكثر روزها و شبها نزد او بود ... سپس خدا به او فرزند روزي كرد و ما را از فرزند محروم كرد.[=Book Antiqua]
[=Book Antiqua]در اينجا بد نيست جمله اى را كه ابو داود در سنن از رسول خدا نقل كرده است متذكر شويم كه خود يكي از دلايل حسادت عايشه است :
[=Arial Narrow]جاء رجل إلى النبي صلى الله عليه وسلم فقال : إني أصبت امرأة ذات حسب وجمال ، وإنها لا تلد ، أفأتزوجها ؟ قال : لا . ثم أتاه الثانية فنهاه ، ثم أتاه الثالثة فقال : تزوجوا الودود الولود فإني مكاثر بكم الأمم .
[=Book Antiqua]سنن ابي داوود ج 1 ص 455 كتاب النكاح.

[=century gothic]مردي نزد رسول خدا آمد و گفت : [=Book Antiqua]من با زني كه داراي اصل و نسب و زيبايي است آشنا شده ام اما او بچه دار نمي شود (عقيم است) آيا با او ازدواج كنم حضرت فرمودند : نه ، آن مرد براي دوم آمد حضرت او را نهي كرد ، براي بار سوم آمد بازحضرت او را نهي كرد پس حضرت فرمود : با زن با محبت كه فرزنددار مي شود ازدواج كنيد كه من به زيادي شما به امتهاي ديگر افتخار مي كنم.
[=century gothic]همچنين نقل مي كند كه عمر گفت :
[=Book Antiqua]حصير في البيت خير من امرأة لا تلد .
[=Book Antiqua] سنن ابي داوود ج 2 ص 232 كتاب الطب باب في الطيرة.

[=century gothic] حصيرى كه در منزل است بهتر است از زنى كه نازا باشد .

[=century gothic] [=arial]خبر رسول خدا از برائت ماريه

[=Book Antiqua]إن جبريل أتاني فأخبرني أن الله قد برأ مارية وقريبها مما وقع في نفسي ، وبشرني أن في بطنها مني غلاما وأنه أشبه الخلق بي ، وأمرني أن أسميه إبراهيم وكناني بأبي إبراهيم ...
[=Book Antiqua]تاريخ مدينة دمشق ، ابن عساكر ، ج 3 ، ص 46 ؛ كنز العمال ، المتقي الهندي ، ج 11 ، ص 471 .
[=century gothic]جبرئيل بر من نازل شد و به من خبر داد كه خدا ماريه و خويشاوند (پسر عموي) او را تبرئه كرد و به من بشارت داد كه از من در شكم او فرزندي است كه شبيه ترين مردم به من است و مرا امر كرد كه نام او را ابراهيم بگذارم و كنيه مرا ابو ابراهيم گذارد ...:Sham:

[=century gothic][=arial]ادامه شايعات تا هنگام مرگ ابراهيم

[=Book Antiqua]فلما توفى إبراهيم قال رسول الله صلى الله عليه وسلم ان إبراهيم ابني وانه مات في الثدي وان له لظئرين تكملان رضاعه في الجنة
[=Book Antiqua]صحيح مسلم ، مسلم النيسابوري ، ج 7 ، ص 76 ، 77، مسند أبي يعلى ، أبو يعلى الموصلي ، ج 7 ، ص 205 ، صحيح ابن حبان ، ابن حبان ، ج 15 ، ص 401 ، البداية والنهاية ، ابن كثير ، ج 5 ، ص 331
[=century gothic]پس زماني كه ابراهيم از دنيا رفت رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: همانا ابراهيم فرزند من است و او در شيرخوارگي از دنيا رفته است

[=century gothic][=arial]شخصيت تهمت زنندگان :Sham::Sham:

[=century gothic] يكى از مطالبى كه در روايت بدان تصريح شده اين است كه افرادى جزء تهمت زنندگان بودند كه باور كردن آن بسيار سخت است . :Sham::Sham:
[=Book Antiqua]قال عروة أيضا لم يسم من أهل الإفك أيضا الا حسان بن ثابت ومسطح بن أثاثة وحمنة بنت جحش في ناس آخرين لا علم لي بهم غير أنهم عصبة كما قال الله تعالى وان كبر ذلك يقال عبد الله بن أبي ابن سلول.
[=century gothic]صحيح بخاري ج 5 ص 56 كتاب المغازي باب حديث الافك.
[=century gothic]همچنين عروه نقل مي كند كه كسي از اهل افك نام برده نشد جز حسان بن ثابت و مسطح بن اثاثه و حمنة دختر جحش و در مردم كساني ديگري بودند كه من چيزي نمي دانم جز آنكه گروه (عصبه) بودند همانگونه كه خدا عزوجل فرموده است اگر چه آن را كسي بزرگ كرده است كه گفته مي شود عبدالله بن ابي ابن سلول.
[=century gothic]چگونه مى توان پذيرفت كه مسطح بن اثاثة ، ربيب نعمت ابوبكر، به دختر ولى نعمتش آن هم به پيروى از يك منافق ، نسبتى ناروا بدهد؟:Sham::Sham:
يا چگونه مى توان پذيرفت كه حسان بن ثابت ،شاعر مخصوص پيامبر ( صلى الله عليه وآله وسلم )، به همسر ممدوحش چنان تهمتى بزند؟
مگر مى توان قبول كرد كه حمنة ،همسر طلحة بن عبيد اللّه، درباره دختر عموى شوهرش مطلب ناروائى بگويد و شوهرش نيز ساكت باشد؟
:Sham::Sham:

[=century gothic] [=arial]تاملي در معناي عصبة

[=century gothic] در قرآن از گروه تهمت زنندگان با كلمه «عصبة» ياد كرده است .
[=Book Antiqua]«راغب» در «مفردات» معناى آن را جماعتى مى داند كه همكارى دارند . عبد اللّه بن ابىّ و مسطح و حمنة نه با هم نسبتى داشتند و نه از يك قبيله بودند و نه همه جزء منافقين به حساب مى آمدند و نه همه از انصار بودند و نه همه از قريش؛ بنابراين بعيد است که بتوان آنها را در تحت يك مجموعه جمع نمود تا عنوان «عصبة» بر آنها صادق باشد و مناسب اصطلاح عرب مخصوصا کلام فصيح خداوند نيست که اين چنين لغت «عصبة» را استعمال کرده باشد . اما طبق نظر شيعه که اين کار را نقشه طراحي شده منافقين مي دانند اين استعمال صحيح و مطابق لغت عرب بوده ، و بنابراين اين اشکال وارد نيست .

[=century gothic][=arial]اجراي حد قذف توسط پيامبر

[=century gothic]ترمذي مى گويد كه بعد از نزول آيات افك ، رسول خدا ( صلى الله عليه وآله وسلم ) بر 3 نفر يعني حسان و حمنة و مسطح ، حد قذف جارى كرد . :Sham::Sham:
[=Book Antiqua]حدثنا بندار أخبرنا ابن أبي عدى عن محمد بن إسحاق عن عبد الله بن أبي بكر عن عمرة عن عائشة قالت : لما نزل عذرى قام رسول الله صلى الله عليه وسلم على المنبر فذكر ذلك وتلا القرآن فلما نزل امر برجلين وامرأة فضربوا حدهم
[=century gothic][=arial]الف ـ سنن ترمذى ، ج 5 ، ص 17، سوره فرقان ، سنن ابي داوود ج 2 ص 358 باب حد القذف ، سنن ابن ما جه ج 2 ص 857

[=century gothic]عايشه مي گويد زماني كه آيه در برائت من نازل شد رسول خدا منبر رفت و ماجرا را ياد كرد و آيه را خواند پس زماني كه از منبر پايين آمد امر كرد آن دو مرد و يك زن را آوردند و بر آنها حد جاري كرد.
[=century gothic][=Book Antiqua]ابو داود در حديثِ بعد ، اسامى آن سه نفر را مطابق آنچه كه در متن گذشت مى نويسد .
سؤال ما اين است كه در كدام حديث ، غير از همين حديث عايشه ، آمده است كه رسول خدا ( صلى الله عليه وآله ) بر افراد مذكور حد خدا را جارى كرده باشد؟:Sham::Sham:
از اين گذشته مگر نه اين است كه حد هنگامى جارى مى شود كه در حضور حاكم شرع گواهى دهند؟
پس چطور بر حسان و مسطح و حمنة حد جاري شد با اينکه به اقرار اهل سنت در اين زمينه دو شاهد عادل وجود نداشته است به عنوان مثال ايشان مي گويند که مسطح تنها در حضور مادرش اين قضيه را مطرح کرده بود .

[=century gothic][=arial]تعارضي آشكار

[=century gothic]عايشه در ماجراي افك نقل كرد كه من چون لاغر و سبك بودم وقتي هودج رابرداشتند متوجه نشدند كه من در آن نيستم و جامانده ام و در نقلهاي ديگر معارض با آن وجود دارد كه حاكي از چاق بودن وي هنگام ازداوج با رسول خدا است.
[=Book Antiqua]عن عائشة رضي الله تعالى عنها قالت لما أرادوا أن يدخلوني على النبي صلى الله عليه وسلم سمنوني بالقثاء والرطب فتسمنت حتى جعل الناس يتعجبون من سمني.
[=Book Antiqua]الاحاد و المثاني ضحاك ج 5 ص 397.
[=century gothic]از عايشه نقل شده است كه گفت :[=Book Antiqua] زماني كه تصميم گرفتند كه من با پيامبر ازدواج كنم مرا با خيار و رطب چاق كردند پس آنقدر چاق شدم كه مردم از چاقي من تعجب كردند.
[=century gothic]اين دو چگونه با هم سازگار است ابتداي ازدواج با رسول خدا اينقدر چاق باشد و بعد از مدتي اينگونه لاغر كه نبودن او در هودج احساس نشود ؛ مگر اينكه العياذ بالله بگوييد رسول خدا او را آنقدر سختي داده كه اينقدر لاغر شده است!.:Sham:

[=century gothic]قضاوت با شما دوست گرامي روايات و استدلال شيعه را بپذيريد يا خير.:Hedye:

[=century gothic]

سلام عليكم جميعا و رحمه الله

نقل قول:

شايد دهها بار بنده اين مطالب را از اساتيد شنيده ام و يك بار ديگر به حكم نقل سخن از استاد براي شما عزيز گرامي نقل قول ميكنم.

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

الزَّانِي لَا ينْكِحُ إِلَّا زَانِيةً أَوْ مُشْرِكَةً وَالزَّانِيةُ لَا ينْكِحُهَا إِلَّا زَانٍ أَوْ مُشْرِكٌ وَحُرِّمَ ذَلِكَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ(النور/3)
مرد زناکار جز با زن زناکار يا مشرک ازدواج نمي‌کند؛ و زن زناکار را، جز مرد زناکار يا مشرک، به ازدواج خود درنمي‌آورد؛ و اين کار بر مؤمنان حرام شده است!

برادر گرامي

شيعيان معتقد به عصمت نبي اكرم صلي الله عليه و آله و سلم و همچنين معتقد به عصمت حضرت زهراء سلام الله عليها و اثني عشر امام بعد النبي (ص) هستند.

چگونه ممكن است

كسي معتقد به عصمت نبي اكرم در تمام احوال از زمان تولد تا وفاتش باشد ولي به او چنين نسبتي بدهد ؟ لطفا كمي فكر كنيد.

و بعد آن
اگر كسي بگويد همسر يكي از انبياء زنا كار بوده او زنديق و كافر است.

چون :
1- نسبت زنا به ايشان يعني اتهام جهل به انبيا ء و اتهام جهل به ايشان يعني
الف : دروغ بود ن ادعاي نبوتشان
ب: العياذ بالله جاهل بودن يا دروغ گو بودن ... كسي كه جرات ندارم نامش را در پس اين عبارات ببرم ( نتيجتا و حداقل يعني صفت سبحان متعلق به او نيست)

2- نسب تمام انبياء از نطفه هاي پاك و رحم هاي پاك است

اتهام زنا دادن به يكي از آنها نتيجه اش را حتما ميتوانيد حدس بزنيد.

و نهايتا اينكه حكم امهات مومنين را خداوند فرموده
آنها اگر يك گناه مرتكب شوند دو گناه بر ذمه دارند و اگر يك كار خير بكنند دو پاداش دريافت ميكنند.

لذا مشخص است ايشان عصمت نداشته اند و كسي كه عصمت نداشته باشد و طبق نص صريح قرآن ممكن است مرتكب خطا هم شود نميتوان دين را از او گرفت و هرچه او انجام ميدهد را معيار قرار داد.

ام المومنين عايشه بر اساس معيارهايي كه در سنت و كتاب است نيز از اين قاعده مثتثني نيست و او بر اساس روايات فريقين خطاهائي مرتكب شده

و لي با اين وجود او همسر نبي اكرم است و طبق آنچه كه عرض شد فحاشي ( نسبت عالمانه و عامدانه زنا ) هاشم زهي به ايشان دروغ بستن به خداوند سبحان و شريعت منزل و نبي اكرم (ص) است / والسلام

و من الله التوفيق

ياحق

بابا کدوم شخص نادان و بی عقلی گفته است که عایشه مرتکب فحشا شده است هر کس گفته است هیچ چیزی حثما ندانسته است
ایت الله قزوینی : ما عقیده نداریم که عایشه مرتکب فحشا و زنا زادگی شده است
دوستانی که چنین ادعایی دارند باید عقیده شون رو عقب بکشند چون دارند از ایمه و مرجع تقلید به قول خودشون جلو می زنند

علی مع الحق;325505 نوشت:
کارشناس شبکه وهابی کلمه ادعا کرده "فاحشه" فقط و فقط یک معنا دارد و آن هم داشتن روابط زناشویی نامشروع است

بنده شخصا با آقای سید عقیل هاشمی تماس گرفتم.
ایشان فرمودند:
اول آنکه در آن روز و در آنجا که آقای بهروزی با شبکه تماس گرفته بود ما داشتیم معنی کلمه "فاحشه" را در یکی از آیات قرآن بررسی می کردیم و به این نتیجه رسیدیم.
دوم آنکه بنده اشتباه کرده ام و معنی فاحشه تنها این نیست و اتفاقا قرار شد در یکی از برنامه های زنده خود این توضیح را بدهند که در آن روز اشتباه کرده اند.

صدرا;325513 نوشت:
دیدگاه شیعه در مورد همسران انبیاء این است که همگی آنها از نسبت زشت به دور بوده اند؛ زیرا چنین امری ابتداء خدشه به دامن پاک پیامبران علیهم السلام خواهد زد؛ لذا اگر در قرآن بحث خیانت است خیانت غیر ناموسی می باشد.

البته یادم هست یک بار آیت الله یزدانی در برنامه کلمه طیبه گفتند یکی از زنان پیامبر بعد از وفات ایشان مرتد شده و با کسی دیگر از کفار ازدواج کرده است. یادم نیست کدوم رو گفتند.

با تشکر از تمامی دوستانی که در این بحث شرکت کردند.

خدا رو شکر تا به این لحظه همگی چه شیعه و چه سنی به نقطه نظری مشترک در مورد همسران پیامبر رسیدیم و همگی آنان را پاکدامن و طاهره دانستیم و اگر هم اشتباهی جزئی داشته باشند ریشه از معصوم نبودن آنان هست.

خوب همین اعلام همبستگی قصد من از ایجاد این تایپک بود که به حمد الله حاصل شد.

انشالله در ادامه ی حیات این سایت همین اعلام همبستگی و نظریات مشترک سرلوحه تمامی دوستان باشد.

مکه;325662 نوشت:
البته یادم هست یک بار آیت الله یزدانی در برنامه کلمه طیبه گفتند یکی از زنان پیامبر بعد از وفات ایشان مرتد شده و با کسی دیگر از کفار ازدواج کرده است. یادم نیست کدوم رو گفتند.

درکتب شما آمده که ام المومنین قتیله مرتد شده است (توهین دیگری بر همسران پیامبر)

قتيلة
يقال هي أخت الأشعث بن قيس
قال أبو عبيدة تزوجها النبي صلى الله عليه وسلم حين قدم عليه وفد كندة سنة عشر فتوفي قبل أن يقدم عليه
ويقال إنها ارتدت
فالله أعلم

سير أعلام النبلاء ج 2 ص 260 ، اسم المؤلف: محمد بن أحمد بن عثمان بن قايماز الذهبي أبو عبد الله الوفاة: 748 ، دار النشر : مؤسسة الرسالة - بيروت - 1413 ، الطبعة : التاسعة ، تحقيق : شعيب الأرناؤوط , محمد نعيم العرقسوسي

علی مع الحق;325681 نوشت:
درکتب شما آمده که ام المومنین قتیله مرتد شده است (توهین دیگری بر همسران پیامبر) قتيلة يقال هي أخت الأشعث بن قيس قال أبو عبيدة تزوجها النبي صلى الله عليه وسلم حين قدم عليه وفد كندة سنة عشر فتوفي قبل أن يقدم عليه ويقال إنها ارتدت فالله أعلم سير أعلام النبلاء ج 2 ص 260 ، اسم المؤلف: محمد بن أحمد بن عثمان بن قايماز الذهبي أبو عبد الله الوفاة: 748 ، دار النشر : مؤسسة الرسالة - بيروت - 1413 ، الطبعة : التاسعة ، تحقيق : شعيب الأرناؤوط , محمد نعيم العرقسوسي

وأما الواقدي فروى عن ابن أبي الزناد، عن هشام، عن أبيه، أن الوليد بن عبد الملك كتب إليه يسأله: هل تزوج النبي قتيلة أخت الأشعث؟ فقال: ما تزوجها قط، ولا تزوج كندية إلا أخت بني الجون، فلما أتي بها وقدمت المدينة نظر إليها فطلقها ولم يبن بها.

سير أعلام النبلاء ج 2 ص 492

علی مع الحق;325681 نوشت:
درکتب شما آمده که ام المومنین قتیله مرتد شده است (توهین دیگری بر همسران پیامبر) قتيلة يقال هي أخت الأشعث بن قيس قال أبو عبيدة تزوجها النبي صلى الله عليه وسلم حين قدم عليه وفد كندة سنة عشر فتوفي قبل أن يقدم عليه ويقال إنها ارتدت فالله أعلم سير أعلام النبلاء ج 2 ص 260 ، اسم المؤلف: محمد بن أحمد بن عثمان بن قايماز الذهبي أبو عبد الله الوفاة: 748 ، دار النشر : مؤسسة الرسالة - بيروت - 1413 ، الطبعة : التاسعة ، تحقيق : شعيب الأرناؤوط , محمد نعيم العرقسوسي

هدفت از این سوالات چیه؟؟؟ بر فرض اشتباهاتی هم داشته باشند!!!
می خواهید بگویید همسران پیامبر اشتباهاتی داشته اند؟؟؟؟
خوب مگر حضرت آدم که پیامبر بود اشتباه نداشت (به قول شما ترک اولی) یا این همه پیامبر بعد از او!!!
یا خود شما مگر اشتباه ندارید؟!!!

[="Black"]

استدلال;325720 نوشت:
هدفت از این سوالات چیه؟؟؟ بر فرض اشتباهاتی هم داشته باشند!!! می خواهید بگویید همسران پیامبر اشتباهاتی داشته اند؟؟؟؟ خوب مگر حضرت آدم که پیامبر بود اشتباه نداشت (به قول شما ترک اولی) یا این همه پیامبر بعد از او!!! یا خود شما مگر اشتباه ندارید؟!!!

اشتباه و ترک اولی یه بحثه گناه یه بحث!....[/]

استدلال جان زیاد ناراحت نباش...
وقتی بحث مال باشه این جماعت میشن بیت المال...

همین صفحه قبل میگفتند که این چیزها در قاموس پیامبر نیست!!!
حالا جالبه دلیلش رو هم بنده عرض کردم:

وأما الواقدي فروى عن ابن أبي الزناد، عن هشام، عن أبيه، أن الوليد بن عبد الملك كتب إليه يسأله: هل تزوج النبي قتيلة أخت الأشعث؟ فقال: ما تزوجها قط، ولا تزوج كندية إلا أخت بني الجون، فلما أتي بها وقدمت المدينة نظر إليها فطلقها ولم يبن بها.

امیدوارم باعث هدایت بشه

مکه;325668 نوشت:
با تشکر از تمامی دوستانی که در این بحث شرکت کردند. خدا رو شکر تا به این لحظه همگی چه شیعه و چه سنی به نقطه نظری مشترک در مورد همسران پیامبر رسیدیم و همگی آنان را پاکدامن و طاهره دانستیم و اگر هم اشتباهی جزئی داشته باشند ریشه از معصوم نبودن آنان هست. خوب همین اعلام همبستگی قصد من از ایجاد این تایپک بود که به حمد الله حاصل شد. انشالله در ادامه ی حیات این سایت همین اعلام همبستگی و نظریات مشترک سرلوحه تمامی دوستان باشد.

با تشكر از شما كه چنين حركت هوشمندانه و هدفمندي را تئوري ريزي و بستر سازي كرده ايد
انشا الله كه خداوند رحمات و نعماتش را بر شما ساري و جاري بفرمايد

آجرك الله كاربر مكه

[=&quot]مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاء بَيْنَهُمْ(فتح/29)[/]
[=&quot]محمد [ص] پيامبر خداست و كسانى كه با اويند بر كافران سختگير [و] با همديگر مهربانند[/]

استدلال;325720 نوشت:
می خواهید بگویید همسران پیامبر اشتباهاتی داشته اند؟؟؟؟
خوب مگر حضرت آدم که پیامبر بود اشتباه نداشت (به قول شما ترک اولی) یا این همه پیامبر بعد از او!!!
یا خود شما مگر اشتباه ندارید؟!!!

بحث بر سر گناه کار بودن یا نبودن همسران پیامبر نیست
بحث این هست که شما دوستان عمری چرا به همسران پیامبر توهین میکنید؟
چرا به ام المومنین عایشه و ام المومنین قتیله انواع القاب ناشایست نسبت داده اید؟
آیا حیا ندارید؟

مکه;325714 نوشت:

اولا شما اگر زحمتی میکشیدید و دو خط بالای همین روایت را میخوانید نوشته است:

روى داود بن أبي هند، عَنْ عِكْرِمَةَ، عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ أَنَّ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وسلم تزوج قتيلة أخت الأشعث بن قيس، فمات قبل أن يخبرها فبرأها الله منه.

ثانیا در رابطه با ازدواج پیامبر (ص) با ام المومنین قتیله و مرتد شدن او بعد از فوت پیامبر(ص) و سپس ازدواجش با ابوجهل روایات صحیح السند در کتابتان آمده که غیر قابل انکار میباشد

" أَنَّ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ مَلَكَ بِنْتَ الْأَشْعَثِ قُتَيْلَةَ، وَتَزَوَّجَهَا عِكْرِمَةُ بْنُ أَبِي جَهْلٍ بَعْدَ ذَلِكَ، فَشَقَّ ذَلِكَ عَلَى أَبِي بَكْرٍ مَشَقَّةً شَدِيدَةً، فَقَالَ لَهُ عُمَرُ: يَا خَلِيفَةَ رَسُولِ اللهِ، إِنَّهَا لَيْسَتْ مِنْ نِسَائِهِ، وَلَمْ يُخَيِّرْهَا النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، وَلَمْ يَحْجُبْهَا، وَقَدْ بَرَّأَهَا اللهُ مِنْهُ بِالرِّدَّةِ الَّتِي ارْتَدَّتْ مَعَ قَوْمِهَا، فَاطْمَأَنَّ أَبُو بَكْرٍ وَسَكَنَ "
معرفت الصحابه ابی نعیم ج6 ص3246

رسول اله صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وسَلَّمَ تَزَوَّجَ قُتَيْلَةَ، فَارْتَدَّتْ مَعَ قَوْمِهَا فَلَمْ يُخَيِّرْهَا رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وسَلَّمَ، وَلَمْ يَحْجِبْهَا، فَبَرَّأَهُ الله منها.
تاریخ ابی زرعه ج1 ص492

***سوال از دوستان اهل سنت؟؟؟***

در روایات شما آمده است ام المومنین قتیله و قومش به سبب مخالفت با امام زمان خود یعنی ابوبکر و جنگ با او مرتد شدند

جال سوال اینجاست چرا ام المومنین عایشه و قومش به سبب مخالفت و جنگیدن با امام زمان خود یعنی امام علی (ع) مرتد نشده است؟؟؟

[="YellowGreen"]

kheymegahabalfazl;325763 نوشت:
با تشكر از شما كه چنين حركت هوشمندانه و هدفمندي را تئوري ريزي و بستر سازي كرده ايد
انشا الله كه خداوند رحمات و نعماتش را بر شما ساري و جاري بفرمايد

آجرك الله كاربر مكه

[=&quot]مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاء بَيْنَهُمْ(فتح/29)[/]
[=&quot]محمد [ص] پيامبر خداست و كسانى كه با اويند بر كافران سختگير [و] با همديگر مهربانند[/]

جالب است!!!!برای خود می برید و می دوزید!!!شما در قران ایه ای را به ما نشان دهید که در مدح زنان پیامبر باشد؟!در تاپیک عصمت حضرت زهرا سلام الله علیها بنده در پستی اشاره به اعمال ناشایست عایشه کردم!ظاهرا این پست را نادیده گرفتید.و جالب اینجاست که هیچ کدام از دوستا اهل سنت به سخنان بنده که در آن پست اشاره کرده بودم ایرادی نگرفتند و این یعنی حرفهای بنده را پذیرفتند...[/]

[="YellowGreen"]یه چیز دیگه!!!این آیه اصلا درباره زنان پیامبر نیست!!!به چند دلیل: در ابتدای آیه خدا به زنان پیامبر نصیحت میکند ودر انتهای آیه پیامبر را هم سنخ این زنان قرار میدهد.چرا صحیح نیست؟چون زنانی که قراره از پیامبر اطاعت کنند خداوند آن زنان را هم مرتبه پیامبر قرار نمیده؛چون شان پیغمبر میاد پایین...تطهیری که آیه آورده با کلمه انما آورده .یعنی طهارت مخصوص و ویژه است و اکتسابی نیست!سوم اینکه اگه زمان نزول این آیه نطهیر صورت بگیره یعنی پیامبر قبل از آن گناهی و پلیدی ای داشته و نمیتوان پیامبر را در آن وارد کرد.در ثانی اگر بگیم از ابتدای تولد باشه در مورد پیامبر درست درمیاد اما درمورد زنان پیامبر درست در نمیاد زیرا از ابتدای تولد آنها مومن نبودند و شرک داشتند...قبل از بعثت رجس داشتند و بعد از وفات پیامبر هم رجس داشتند چرا که عایشه جنگ بر علیه حضرت علی علیه السلام راه انداخت.اکر تطهیر مطلق بود پس باید عایشه آن کار را نمیکرد!!!آیه 4 و 5 سوره تحریم...علت نزول این آیات اذیت کردن بیش از اندازه 2 همسر پیامبر بود پس معلوم میشود این آیه به زنان پیامبر برنمیگردد

اینم دلیل اینکه عایشه طاهره نبود!!!!!!!!
[/]

[="YellowGreen"]

جناب خیمه گاه ابوالفضل،مکه در بحث عصمت حضرت زهرا سلام الله علیها شرکت داشتد و در آنجا مطالبی در باب مصداق آیه در شان نزول اهل بیت علیهم السلام بیان شد.عجیب است با وجود آنهمه مناظره چرا باز عایشه را طاهره میخوانند؟!!

[/]

باغ بهشت;325874 نوشت:
جالب است!!!!برای خود می برید و می دوزید!!!

عرض ادب به دوست بزرگوار و برادر بنده حقير باغ بهشت، اما بزرگوار ما خياط نيستيم

باغ بهشت;325874 نوشت:
شما در قران ایه ای را به ما نشان دهید که در مدح زنان پیامبر باشد؟!در تاپیک عصمت حضرت زهرا سلام الله علیها بنده در پستی اشاره به اعمال ناشایست عایشه کردم!ظاهرا این پست را نادیده گرفتید.و جالب اینجاست که هیچ کدام از دوستا اهل سنت به سخنان بنده که در آن پست اشاره کرده بودم ایرادی نگرفتند و این یعنی حرفهای بنده را پذیرفتند...

عزيز من دقت كنيد به كلام مكه و پاسخ كلام من بي ايشان

جناب مكه عملكردي داشتند به جهت همبستگي اهل تشيع و تسنن در زمينه اينكه دشمنان اسلام بر اين باور هستند كه عايشه نستجير باالله مرتكب به زنا شدند ايشان منظورشان از طاهره بودن همين بحث زنا مي باشد البته اين نگاه من از تفكر ايشان است شايد ايشان طاهره را به گونه اي ديگر تعريف كرده باشند اما يقينن منظورشان همين است چون فرمودند كه ما مي دانيم عايشه رض طاهره هست اما مي دانين مشكلاتي هم داشته كه آن به علت معصوم نبودن ايشان هست پس يقينان هدف ايشان از كلمه طاهره بر سر مبرا بودن ايشان از زنا هست و ما هم به خاطر اين رويكزد هوشمندانه ايشان از جناب مكه تقدير و تشكر كرديم اين به نظر شما ايرادي دارد؟ از دوستان اهل تشيع مي پرسم اين ايرادي دارد؟

در حديثي از پيامبر اكرم (ص) صريحا آمده است:

ما بَغَت إِمرَأََه نَبِيَُ قَطُْ: (( همسر هيچ پيامبري هرگز آلوده ي عمل منافي عفت نشده است))

در المنثور جلد 6 صفحه 245

باغ بهشت;325903 نوشت:
جناب خیمه گاه ابوالفضل،مکه در بحث عصمت حضرت زهرا سلام الله علیها شرکت داشتد و در آنجا مطالبی در باب مصداق آیه در شان نزول اهل بیت علیهم السلام بیان شد.عجیب است با وجود آنهمه مناظره چرا باز عایشه را طاهره میخوانند؟!!

بزرگوار گفتم منظور من از طاهره به قول حضرت رسول(ص) مبرا بودن از عمل منافي عفت است

شيعه ي ياس;325518 نوشت:
چه كم بود! بازم دست شما درد نكنه! اسمشو برعكس گفتم اشتباه از من بود نه دوستم! گفتم اون دنيا مديون يك وهابي نشم.

یاعلی
دمت گرم ماشاالله به دقت شما
خدا حفظتون کنه:Kaf:

باغ بهشت;325897 نوشت:
یه چیز دیگه!!!این آیه اصلا درباره زنان پیامبر نیست!!!به چند دلیل: در ابتدای آیه خدا به زنان پیامبر نصیحت میکند ودر انتهای آیه پیامبر را هم سنخ این زنان قرار میدهد.چرا صحیح نیست؟چون زنانی که قراره از پیامبر اطاعت کنند خداوند آن زنان را هم مرتبه پیامبر قرار نمیده؛چون شان پیغمبر میاد پایین...تطهیری که آیه آورده با کلمه انما آورده .یعنی طهارت مخصوص و ویژه است و اکتسابی نیست!سوم اینکه اگه زمان نزول این آیه نطهیر صورت بگیره یعنی پیامبر قبل از آن گناهی و پلیدی ای داشته و نمیتوان پیامبر را در آن وارد کرد.در ثانی اگر بگیم از ابتدای تولد باشه در مورد پیامبر درست درمیاد اما درمورد زنان پیامبر درست در نمیاد زیرا از ابتدای تولد آنها مومن نبودند و شرک داشتند...قبل از بعثت رجس داشتند و بعد از وفات پیامبر هم رجس داشتند چرا که عایشه جنگ بر علیه حضرت علی علیه السلام راه انداخت.اکر تطهیر مطلق بود پس باید عایشه آن کار را نمیکرد!!!آیه 4 و 5 سوره تحریم...علت نزول این آیات اذیت کردن بیش از اندازه 2 همسر پیامبر بود پس معلوم میشود این آیه به زنان پیامبر برنمیگردد اینم دلیل اینکه عایشه طاهره نبود!!!!!!!!

دوست بزرگوار مجدد مي گويم دوست ما مكه هم عنوان كرد عايشه طاهره هست يعني عمل خلاف عفت انجام نداده ولي جناب مكه گفتند كه ايشان اشتباهي داشته دليل بر نداشتن عصمت است و همه دوستان شيعه هم به آن اذعان داشته اند

ما كه نگفتيم ايشان معصومند شما آيه تطهير را براي ما كالبد شكافي مي كنيد، در تاپيك عصمت اگر يادتان باشد من به عنوان سني از اولش گفتم كه ايه در شان پنج تن است، بنده گفتم آنها معصومند، بنده گفتم تكوينيست، بنده با يكي از برادران شيعي كه گفت در شان زنان نيز هست مباحثه كردم و دليل و مدرك آرودم در شان پنج تن است پس براي من شيعه و سني فرق نمي كند اگر كسي از حقيقت فرار كند واقعيت را مي گويم و كتمان نمي كم اين بايد براي دوستان اعم از شيعه و سني اثبات شده باشد

من نمی دونم وقتی شیعه و سنی سر این مسئله عاری بودن زنان پیامبر از این گناه بزرگ هم عقیده اند بحث بیش از این برای چیست؟

با سلام و عرض ادب خدمت همۀ دوستان گرامی

هدف از طرح این تایپیک این بود که وجود چنین روایتی که پیامبر اکرم صلی الله علیه واله به همسر خود فرمودند :«یا عایشه لاتکونی فاحشة»، به معنای عمل فحشا که از این کلمه ابتداء به ذهن می رسد نخواهد بود؛ بلکه این سخن پیامبر اکرم مربوط به برخورد عایشه با افرادی از یهود بود که به پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله بی احترامی نمودند و عایشه نیز متقابلا به همان شکل با آنها برخورد نمود، لذا آنحضرت به همسر خود فرمودند عایشه فحش دهنده مباش که خداوند فحش را دوست نمی دارد.

وچنین سخنی مذمتی خاص برای عایشه به همراه نمی آورد؛ بلکه پیامبر به او می آموزند که منطق اسلام در چنین مواردی که دشمن بابی ادبی وارد می شود مقابلۀ با مثل نخواهد بود.

و ما نیز به دوستان عرض کردیم چنین روایتی تنها منحصر به این مصداق نبوده بلکه درسی است برای همه مسلمانان که در برخورد با یکدیگر از حریم ادب در گفتار خارج نشوند و اختلافات باعث این نشود که در خطاب به یکدیگر حریمها را بشکنند.

موفق باشید.

موضوع قفل شده است