صفحه 3 از 11 نخست 12345 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا "یمانی" صرف نظر از مصداق حجت است؟

علاقه
    حق، افزایش آگاهی
    نوشته
    1,254
    حضور
    144 روز 40 دقیقه
    دریافت
    25
    آپلود
    0
    گالری
    68
    صلوات
    6254

جواب سوال من نه بود که فرمودید
    جواب شما هم بله ممکن است

ولی ایا منطقی نیست که انسان یقین را پیروی کند و به دنبان ظن و گمان نرود

وَمَا لَهُمْ بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِنْ یتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنَّ الظَّنَّ لَا یغْنِی مِنَ الْحَقِّ شَیئًا«28»
    آنها هرگز به این سخن دانشی ندارند، تنها از گمان بی‌پایه پیروی می‌کنند با اینکه «گمان» هرگز انسان را از حق بی‌نیاز نمی‌کند.

قطعا احادیث مربوطه را بهتر از من می شناسید
    مثلا
    در حدیثی از امام رضا علیه السلام حرکت یمانی هم‌زمان با شورش سفیانی و خراسانی در یک سال، یک ماه و یک روز بیان شده است. حضرت فرموده است: « خروج سفیانی، یمانی و خراسانی در یک سال، یک ماه و یک روز و ترتیب آن‌ها همچون رشته‌ی مهره‌ها پشت سر هم خواهد بود. سختی از هر سو پدید آید. وای بر کسی که با آن‌ها مخالفت و دشمنی کند». بحارالانوار، ج52، ص232. (دنبال متن عربیش گشتم متاسفانه پیدا نکردم )

در این احادیث جوری سخن گفته شده که حرفی از شک کردن به این سه شخصیت و این که چه کسانی هستند پدید نمی آید و اصولا واضح است (پس از خروج) که یمانی کیست خراسانی کیست و سفیانی کیست.

پس به نظر من بهتر است منتظر آن روز خروج شویم تا حقیقت بر ما روشن شود
    همان گونه كه [عذاب را] بر تقسيم‏ كنندگان نازل كرديم
    همانان كه قرآن را جزء جزء كردند
    [به برخى از آن عمل كردند و بعضى را رها نمودند]
    پس سوگند به پروردگارت كه از همه آنان خواهيم پرسيد
    از آنچه انجام مى‏ دادند (آیه ۹۰ تا ۹۳ حجر)

امام علی علیه السلام:
    مؤمن دنیا را سپر دینش قرار می‌دهد و فاجر دینش را سپر دنیایش. غررالحکم، ح 1546

2. صلوات ها 5

علاقه
    نصرت
    نوشته
    47
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    53

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت برادر عزیز حق دوست

نقل قول نوشته اصلی توسط حق دوست نمایش پست ها
    جواب سوال من نه بود که فرمودید
    جواب شما هم بله ممکن است

ولی ایا منطقی نیست که انسان یقین را پیروی کند و به دنبان ظن و گمان نرود

وَمَا لَهُمْ بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِنْ یتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنَّ الظَّنَّ لَا یغْنِی مِنَ الْحَقِّ شَیئًا«28»
    آنها هرگز به این سخن دانشی ندارند، تنها از گمان بی‌پایه پیروی می‌کنند با اینکه «گمان» هرگز انسان را از حق بی‌نیاز نمی‌کند.

قطعا احادیث مربوطه را بهتر از من می شناسید
    مثلا
    در حدیثی از امام رضا علیه السلام حرکت یمانی هم‌زمان با شورش سفیانی و خراسانی در یک سال، یک ماه و یک روز بیان شده است. حضرت فرموده است: « خروج سفیانی، یمانی و خراسانی در یک سال، یک ماه و یک روز و ترتیب آن‌ها همچون رشته‌ی مهره‌ها پشت سر هم خواهد بود. سختی از هر سو پدید آید. وای بر کسی که با آن‌ها مخالفت و دشمنی کند». بحارالانوار، ج52، ص232. (دنبال متن عربیش گشتم متاسفانه پیدا نکردم )

در این احادیث جوری سخن گفته شده که حرفی از شک کردن به این سه شخصیت و این که چه کسانی هستند پدید نمی آید و اصولا واضح است (پس از خروج) که یمانی کیست خراسانی کیست و سفیانی کیست.

پس به نظر من بهتر است منتظر آن روز خروج شویم تا حقیقت بر ما روشن شود

بله برادر شکی که واقع می شود از طرف کسانی است که همیشه شبهه فراکنی می کنند و این امر طبیعی است که شک انسان را یا گمراه می کند یا شخص را به تحقیق وا می دارد لذا کسانی که تحقیق و بررسی نمی کنند قطعا در شک می مانند چرا که قرآن نیز در آیه ای که خودتان درج کردید می گوید: " ما لهم من علم " لذا اگر به منبع علم محمد و آل محمد صلوات الله علیهم رجوع کنند قطعا شکی نمی ماند چرا در تاپیکهای قبلی ذکر کردم که امام صادق علیه السلام فرمود: امر ما از روز روشن روشنتر می باشد... لذا این قاطعیت در کلام امام صادق ع بنابه فرموده های محمد و آل محمد است که شک را زایل می کنند توسط علمشان که علمی الهی می باشد.

بنده حقیر کی باشم که از شما روایت رو بهتر بشناسم... شما استاد هستید الحمد لله بزرگوار

روایتی که خواستی را تقدیمتان می کنم برادر عزیز...

ثم قال ابی جعفر عليه السلام: ...خروج السفياني واليماني والخراساني في سنة واحدة وفي شهر واحد في يوم واحد ونظام كنظام الخرز يتبع بعضه بعضا فيكون البأس من كل وجه، ويل لمن ناواهم. وليس في الرايات أهدى من راية اليماني هي راية هدى لانه يدعو إلى صاحبكم، فإذا خرج اليماني حرم بيع السلاح على [الناس و] كل مسلم وإذا خرج اليماني فانهض إليه، فإن رأيته راية هدى، ولا يحل لمسلم أن يلتوي عليه، فمن فعل فهو من أهل النار، لانه يدعو إلى الحق وإلى طريق مستقيم. بحار الانوار ج52 ص 232

اگر خروجشان یکی است تکلیف این آیه چه می شود؟

هَلْ يَنظُرُونَ إِلاَّ أَن تَأْتِيهُمُ الْمَلآئِكَةُ أَوْ يَأْتِيَ رَبُّكَ أَوْ يَأْتِيَ بَعْضُ آيَاتِ رَبِّكَ يَوْمَ يَأْتِي بَعْضُ آيَاتِ رَبِّكَ لاَ يَنفَعُ نَفْسًا إِيمَانُهَا لَمْ تَكُنْ آمَنَتْ مِن قَبْلُ أَوْ كَسَبَتْ فِي إِيمَانِهَا خَيْرًا قُلِ انتَظِرُواْ إِنَّا مُنتَظِرُونَ

آيا جز اين انتظار دارند كه فرشتگان به سويشان بيايند يا پروردگارت بيايد يا پاره‏اى از نشانه‏هاى پروردگارت بيايد [اما] روزى كه پاره‏اى از نشانه‏هاى پروردگارت [پديد] آيد كسى كه قبلا ايمان نياورده يا خيرى در ايمان آوردن خود به دست نياورده ايمان آوردنش سود نمى‏بخشد بگو منتظر باشيد كه ما [هم] منتظريم (۱۵۸) انعام

ایمان کسی بعد از قیام اولیاء یا عذاب الهی نفعی ندارد مگر اینکه از قبل ایمان داشته باشند. حالا یمانی که دعوتش حق است و سرپیچی از وی حرام است و جهنم و هدایت به صراط و راه مستقیم می کند دعوتی و شناختی قبل از دعوتش نمی باشد!؟

با تشکر....
    و الحمد لله وحده...

ویرایش توسط ansar : ۱۳۹۱/۱۲/۲۵ در ساعت ۲۲:۴۷
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرج محمد و آل محمد بحق محمد و آل محمد و العن اعداء محمد و آل محمد بحق محمد و آل محمد و ثبتنا علی ولایه محمد و آل محمد
    یارب انک سمیع الدعاء

4. صلوات ها 2

علاقه
    حق، افزایش آگاهی
    نوشته
    1,254
    حضور
    144 روز 40 دقیقه
    دریافت
    25
    آپلود
    0
    گالری
    68
    صلوات
    6254

با عرض سلام و خسته نباشید
    ممنون که زحمت حدیث را کشیدید

به این جمله شرطی دقت کنید
    واذا خرج اليماني فانهض إليه، فإن رأيته راية هدى، ولا يحل لمسلم أن يلتوي عليه، فمن فعل فهو من أهل النار

شرط رفتن به سمت یمانی در زمان خروج وی دانسته شده

نقل قول نوشته اصلی توسط ansar نمایش پست ها
    اگر خروجشان یکی است تکلیف این آیه چه می شود؟
    ببخشید منظورتان از خروجشان یکی است چیه متوجه نشدم.

در رابطه با سوره انعام

این سوره به اتفاق قرآن پژوهان مكى[۱] و ششمین سوره در ترتیب مصحف است كه بین دو سوره مائده و اعراف قرار گرفته و پنجاه و پنجمین سوره در ترتیب نزول است كه پس از سوره حجر و پیش از سوره صافات شبانه در مكه نازل شده است.[۲]

فضاى نزول سوره

چنان كه پیشتر اشاره شد به احتمال قوى سوره مباركه انعام در سال چهارم یا پنجم بعثت، یعنى یك یا دو سال پس از آن كه پیامبر صلى الله علیه و آله مأمور به آشكار كردن دعوت خود شد فرود آمد.[۲۵]
    مشركان كه با سخنان و تعالیم جدیدى مواجه شده بودند و تأثیر شگرف آن را بر مردم مشاهده تلاش گسترده‌اى را براى تخریب شخصیت پیامبر صلى الله علیه و آله و رویاروئى با مى‌كردند تعالیم حیاتبخش اسلام سامان دادند و با شبهه‌افكنى درباره آموزه‌هاى قرآنى مانع از ایمان آوردن عموم مردم و گسترش دین اسلام در جامعه خود شدند.
    مشركان مكه پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله را به دروغگویى متهم و اعلام كردند كه پیامبران باید از فرشتگان باشند؛ نه از نوع انسان. آنان معاد را انكار كرده، آن را به سخره مى‌گرفتند و شرك و بت‌پرستى را برتر از یگانه‌پرستى مى‌دانستند. آیات خدا را تكذیب مى‌كردند، اعجاز قرآن را زیر سؤال برده و مى‌گفتند: قرآن چیزى جز سخنان پیامبر صلى الله علیه و آله نیست و تقاضاى معجزات دیگرى مى‌كردند. در چنین فضایى سوره مباركه انعام نازل شد و ضمن ارائه پاسخ‌هاى منطقى و مستدل به شبهات مشركان و ابطال عقاید نادرست آنها، اصول و بنیادهاى دین اسلام را بیان كرد.

هر وقت که فضای جامعه مثل اون زمان شد و بعد مدعی دلایل خودش را مطرح کرد و دعوتش را اشکار کرد و اتمام حجت کرد بله خدا هم اونوقت به خاطر اینکه بی دلیل و از سر عناد فرستاده اش رد شده هشدار به عذاب میده.
    که تمام این شرایط بعد از خروج اتفاق میوفته
    در معنای خروج هم همینطور که میدونید یعنی قیام علنی که منجربه جنگ میشه . مثل خروج امام حسین و گرنه مخالفت کلامی خروج محسوب نمیشه.

در مورد اینکه فرمودید بنده استادم هم اصلا اینطور نیست و فقط یک مهندس مکانیکم و در زمینه دین هیچ تخصصی ندارم بلکه فقط طالب حقیقت هستم .و ادامه بحث را میسپارم به متخصصین چون میترسم از روی بیسوادیم چیزی بگم که اشتباه باشه و خدا هم گفته بدون علم مجادله نکنید
    به امید اینکه خدا همه ما را به راه راست هدایت کند.
    با تشکر

همان گونه كه [عذاب را] بر تقسيم‏ كنندگان نازل كرديم
    همانان كه قرآن را جزء جزء كردند
    [به برخى از آن عمل كردند و بعضى را رها نمودند]
    پس سوگند به پروردگارت كه از همه آنان خواهيم پرسيد
    از آنچه انجام مى‏ دادند (آیه ۹۰ تا ۹۳ حجر)

امام علی علیه السلام:
    مؤمن دنیا را سپر دینش قرار می‌دهد و فاجر دینش را سپر دنیایش. غررالحکم، ح 1546

6. صلوات ها 6

علاقه
    نصرت
    نوشته
    47
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    53

با سلام خدمت کلیه عزیزان خصوصا برادر عزیز حق دوست

نقل قول نوشته اصلی توسط حق دوست نمایش پست ها
    ممنون که زحمت حدیث را کشیدید

به این جمله شرطی دقت کنید
    واذا خرج اليماني فانهض إليه، فإن رأيته راية هدى، ولا يحل لمسلم أن يلتوي عليه، فمن فعل فهو من أهل النار

شرط رفتن به سمت یمانی در زمان خروج وی دانسته شده

خواهش می کنم برادر زحمتی نبود وظیفه بود...

بله برادر عزیز بنده هم با شما موافقم و در مورد همین کلمه شرطی "اگر" بحث می کنیم.

لانه يدعو إلى صاحبكم،فإذا خرج اليماني حرم بيع السلاحعلى [الناس و] كل مسلم وإذا خرج اليماني فانهض إليه، فإن رأيته راية هدى، ولا يحللمسلم أن يلتوي عليه، فمن فعل فهو من أهل النار، لانه يدعو إلى الحق وإلى طريقمستقيم. بحار الانوار ج52 ص 232

زیرا شما را به صاحبتان دعوت می کند. پس اگر یمانی خروج کرد.... بنده با شما موافقم عزیز لذا قبل از کلمه شرط "اگر" دعوتی می باشد و آن دعوت به امام مهدی علیه السلام است.

برادر عزیزم نمیشه قسمتی را توضیح بدیم و قسمتهایی را بدون توضیح ترک کنیم لذا روایت اشاره ای مستقیم بر این دارد که قبل از خروج دعوت می کند و اتمام حجت می کند که اگر خروج کرد و دانستیم که یمانی شخصش می باشد آنگاه سرپیچی بعد از قبول حرام است چرا که خداوند متعال کسی را که نمی داند و خبر ندارد را مجازات نمی کند و این از بدیهیات است.

ولی اگر بدانیم و برای ما از قبل ثابت شود دیگر راهی برای سرپیچی نیست و اگر هم انجام شد حرام و جهنم است. حال مرحله دعوت طبق روایت فوق قبل از قیام می باشد. همانگونه که در آیات تاپیک قبلی توضیح داده شده بیان کردیم که خداوند متعال قومی را عذاب یا قیامی را به سرانجام نمی رساند مگر اینکه قبلا دعوت شده باشد و اولیای الله اتمام حجت با مردم کرده باشند.

و ایمان کسی بعد از آن روز (روز عذاب یا قیام ولی خدا) فایده ندارد مگر اینکه از قبل ایمان داشته باشد همانگونه که آیه فرموده است. " لاَ يَنفَعُ نَفْسًا إِيمَانُهَا لَمْ تَكُنْ آمَنَتْ مِن قَبْلُ " كسى كه قبلا ايمان نياورده يا خيرى در ايمان آوردن خود به دست نياورده ايمان آوردنشسود نمى‏بخشد.158 انعام

ببخشید منظورتان از خروجشان یکی است چیه متوجه نشدم.

منظور خروجشان یکی است یعنی اینکه قیام آن سه پرچم در یک زمان واحد است.

هر وقت که فضای جامعه مثل اون زمان شد و بعد مدعی دلایل خودش را مطرح کرد و دعوتش را اشکار کرد و اتمام حجت کرد بله خدا هم اونوقت به خاطر اینکه بی دلیل و از سر عناد فرستاده اش رد شده هشدار به عذاب میده.
    که تمام این شرایط بعد از خروج اتفاق میوفته
    در معنای خروج هم همینطور که میدونید یعنی قیام علنی که منجربه جنگ میشه . مثل خروج امام حسین و گرنه مخالفت کلامی خروج محسوب نمیشه.
    در مورد اینکه فرمودید بنده استادم هم اصلا اینطور نیست و فقط یک مهندس مکانیکم و در زمینه دین هیچ تخصصی ندارم بلکه فقط طالب حقیقت هستم .و ادامه بحث را میسپارم به متخصصین چون میترسم از روی بیسوادیم چیزی بگم که اشتباه باشه و خدا هم گفته بدون علم مجادله نکنید
    به امید اینکه خدا همه ما را به راه راست هدایت کند.
    با تشکر

افرین برادر عزیز پس مجددا شما پاسخ دادید و گفته های بنده را ظاهرا تائید کردید اینجوری که بنده از کلامتان برداشت کردم مبنی براینکه نشان دادن دلایل و آشکار شدن دعوت و اتمام حجت می باشد و کسی را هم بدون دلیل خداوند آن را مجارات نمی کند. و همیشه اولیای خداوند متعال ارسال می شوند که اول بشارت دهند "بشیر" هستند و بعد از عدم قبول دعوت آنها توسط مردم هشدار دهنده " نذیر " می شود.

و تمام این شرایط با توجه به آیات قرآن و روایتهای اهل بیت علیهم السلام قبل از خروج اتقاف می افتند. نه بعد از خروج...

افرین معنای خروج قیام علنی یا همان جنگ است بنده با شما موافقم لذا زمان جنگ یعنی عدم قبول مخالفان قبل از جنگ و جنگ جهت پاکسازی رجس است. حالا چگونه دعوت می کنه در حالی که جنگ می کند؟

برادر شما بزرگوارتر از این حرفا هستید خدا خیرتان دهد همه مردم طالب حق هستند و کیست که حق را تبعیت نکند لذا مردم با دلیل و برهان حق برایشان نمایان میشود. این امر طبیعی است. ان شاء الله مجادله ای در کار نیست برادر عزیز. امید است همه ما به راه راست هدایت شویم.... اللهم امین یارب

ممنون و متشکر برادر عزیزم حق دوست

پس لطفا این موضوع را پیگیری کنید برادر عزیز
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرج محمد و آل محمد بحق محمد و آل محمد و العن اعداء محمد و آل محمد بحق محمد و آل محمد و ثبتنا علی ولایه محمد و آل محمد
    یارب انک سمیع الدعاء

8. صلوات

علاقه
    نصرت
    نوشته
    47
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    53

با سلام و عرض ادب...
    جهت تبیین توضیحات بنده در تاپیک قبلی و استدالال بنده حقیر توضیحات زیرا را خالی از لطف نیست که جهت تدقیق در امر به عرضتان برسانم.

لطفا به آیا قرآن دقت فرمایید:

وَجَاوَزْنَا بِبَنِي إِسْرَائِيلَ الْبَحْرَ فَأَتْبَعَهُمْ فِرْعَوْنُ وَجُنُودُهُ بَغْيًا وَعَدْوًا حَتَّى إِذَا أَدْرَكَهُ الْغَرَقُ قَالَ آمَنتُ أَنَّهُ لا إِلِهَ إِلاَّ الَّذِي آمَنَتْ بِهِ بَنُو إِسْرَائِيلَ وَأَنَاْ مِنَ الْمُسْلِمِينَ ﴿۹۰﴾ آلآنَ وَقَدْ عَصَيْتَ قَبْلُ وَكُنتَ مِنَ الْمُفْسِدِينَ ﴿۹۱﴾

و فرزندان اسرائيل را از دريا گذرانديم پس فرعون و سپاهيانش از روى ستم و تجاوز آنان را دنبال كردند تا وقتى كه در شرف غرق شدن قرار گرفت گفت ايمان آوردم كه هيچ معبودى جز آنكه فرزندان اسرائيل به او گرويده‏اند نيست و من از تسليم‏شدگانم (۹۰)اكنون در حالى كه پيش از اين نافرمانى مى‏كردى و از تباهكاران بودى (۹۱) یونس.

با توجه به آیات فوق و نشانه بارز مبنی بر اینکه ایمان هیچ کسی بعد از قیام یا عذاب مورد قبول نیست. لذا بنده حقیر این آیه را برای شما پیشناد کردم مبنی بر اینکه فرعون لعنه الله قبلا از دعوت حضرت موسی علیه السلام خبر داشت و ادله و معجره های زیادی را دید ولی ایمان نیاورد و تا وقتی که خداوند او را در معرض مرگ قرار داد فرعون گفت ایمان میارم ولی خداوند متعال جوابش را می دهد که "امروز ایمان می آوری در حالی که قبلا عصیان می می کردی؟" لذا دعوت حضرت موسی علیه السلام را بهترین الگو برای دعوتهای الهی می باشد که اول دعوت کرد و بعد انذار و هشدار به عذاب داد که بعد از آن عذابها ایمان هیچ کسی مورد قبول نیست و اگر اینگونه است ایمان فرعون مورد قبول حق تعالی واقع می گشت ولی خداوند جواب فرعون را در آیات فوق می دهد که عرض کردیم.

از کلیه عزیزان کمال تشکر را دارم از اینکه این موضوع را پیگیری می کنند.

بدون ریا تقدیم به همه اسکدینی ها

یارب انک سمیع الدعاء

10. صلوات

نوشته
    2,684
    حضور
    41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7412

رادر عزیزم ضمن تشکر از فرمایشات جنابعالی. به عرضتان برسانم که از راه تطابق با قرآن کریم و اجماع روایتهای اهل بیت علیهم السلام و تطبیق امر حجیت یمانی اثبات می گردد. لذا روایتهای زیادی را از طریق تطبیق و اجماع آنها وجود دارد که این امر را اثبات کند.
    باسلام خدمت شما برادر عزیزم جناب انصار وبقیه دوستانی که در این بحث شرکت کرده اند.
    بنده مطالبی که نوشته بودید را به طور کامل مطالعه کردم ومطالب دوست عزیزمان آقای حق دوست وبقیه عزیزان.
    جناب انصار دیدگاهی که شما در مورد یمانی دارید بیشتر از شخصیت واقعی اوست که بنده توضیح می دهم.
    حجت در لغت چنان که در مفردات راغب والمصباح المنیر آمده است به معنای دلیل روشن وراهنما است .وقرآن در مورد فلسفه ارسال انبیاءم می فرماید:ما آنها را فرستادیم تا مردم بر خدا دلیلی نداشته باشند وحجت(حقیقت وراه)برآنها تمام شود.لذا به اولیای الهی از این جهت که موجب اتمام حجت می شوند وبا وجود آنها حقیقت برمردم کاملا آشکار می شود وبعد از آن بهانه ای ندارند حجج الهی می گویند.
    اما در اصطلاح حدیثی شیعه به انبیاءالهی وبعد از آنها به ائمه اطهار حجت اطلاق می شودچنان که در کتب حدیثی مانند اصول کافی کتابی دارند تحت عنوان کتاب الحجةکه در مورد اهل بیت بحث می کند ولذا گفتن حجت به معنایی که در مورد اهل بیت به کار می رود در مورد دیگران استعمال نداردویمانی نیز از این قاعده مستثنی نیست.
    عن الباقر(ع) (... وليس في الرايات راية أهدى من راية اليماني، هي راية هدى، لأنه يدعو إلى صاحبكم، فإذا خرج اليماني حرم بيع السلاح على الناس وكل مسلم، وإذا خرج اليماني فانهض إليه فإن رايته راية هدى، ولا يحل لمسلم أن يلتوي عليه، فمن فعل ذلك فهو من أهل النار، لأنه يدعو إلى الحق وإلى طريق مستقيم) الغيبة - محمد بن ابراهيم النعماني ص 264 از امام باقر علیه السلام فرمودند: در بین پرچمها پرچمی هدایتگر تر از پرچم یمانی نیست، آن پرچم هدایت است، چون شما را به سوی صاحبتان(امام مهدی ع) دعوت می کند، پس اگر یمانی خروج (قیام) کرد فروختن اسلحه بر مردم و تمام مسلمانان حرام می شود، و اگر یمانی خروج کرد به سوی او بشتاب چون پرچم او پرچم هدایت است، و بر هیچ مسلمانی جایز نیست از او سرپیچی کند، پس هر کس آن را انجام داد(سرپیچی) از اهل جهنم می باشد، چون او به سوی حق و راه مستقیم دعوت می کند. برادر عزیزم این روایت می گوید هر کسی سرپیچی کند از اهل جهنم است. و سرپیچی یا عدم پیوستن به یمانی یکی است که موجب جهنم می باشند حالا شما چگونه استنباط کردید نمی دانم امیداورم بیشتر در روایت دقت کنید و به کلامتان نیز برگردید و بررسی کنید. ممنونم عزیز...
    در اصل ظهور یمانی روایت زیاد داریم اما اینکه هر کس به او ایمان نیاورد اهل جهنم است اولا باید دقت کنید که روایت یلتوی دارد یعنی مخالفت وسرپیچی کند با اینکه می داند یمانی همان کسی است که در روایات گفته شده باز با او همراه نشود.ولی شما بهتر می دانید وقتی پنج دعوت همزمان وجود دارد وتنها یکی از آنها در مسیر صحیح است وآخرالزمان دوره فتنه است.چه بسا کسی نتواند یمانی را بشناسد ویا اینکه شک داشته باشد کدام یک از اینها یمانی است وبه خاطر همین به او نپیوندد.آیا این آدم اهل آتش است؟
    ثانیا:در مباحث اعتقادی با یک روایت نظر نمی دهند وخبر واحد در اعتقادات حجیت ندارد واین روایت اینچنین است ونمی توان براساس آن با قطع ویقین حکم کرد هر کس به یمانی ایمان نیاورد وارد جهنم خواهد شد.
    ما هم دوست داریم روایی بحث کنیم. اگر هم لازم باشد با برادر عزیزمان کریم بحث را فقط روایی پیش ببریم. بله برادر ولی دعوت یمانی هم همانند سایر دعوتهای انبیاء و فرستاده ها می باشد. چرا که این را کلام الله می گوید نه ما... " سُنَّةَ اللَّهِ الَّتِي قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلُ وَلَن تَجِدَ لِسُنَّةِ اللَّهِ تَبْدِيلًا ﴿۲۳﴾ سنت الهى از پيش همين بوده و در سنت الهى هرگز تغييرى نخواهى يافت (۲۳) الفتح
    البته بنده ربط این آیات به دعوت یمانی را نفهمیدم.آنچه مسلم است دعوت یمانی بسوی مسیر صحیح وامام زمان (عج)است.ولی مقایسه دعوت وتبلیغ یمانی با انبیاءوهمانند دانستن آنها زیاد درست به نظر نمی رسد.اولا انبیاءمعصوم هستند واز جانب خداوند رسالت مستقیم دارند، ولی یمانی چنین نیست.
    آیاتی هم که ذکر کردیدبیشتر مربوط به سرگذشت امت های پیشین وهلاک آنها به خاطر عدم ایمان به خداوند وعدم قبول دعوت انبیاءاست.

12. صلوات ها 5

نوشته
    2,684
    حضور
    41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7412

هَلْ يَنظُرُونَ إِلاَّ أَن تَأْتِيهُمُ الْمَلآئِكَةُ أَوْ يَأْتِيَ رَبُّكَ أَوْ يَأْتِيَ بَعْضُ آيَاتِ رَبِّكَ يَوْمَ يَأْتِي بَعْضُ آيَاتِ رَبِّكَ لاَ يَنفَعُ نَفْسًا إِيمَانُهَا لَمْ تَكُنْ آمَنَتْ مِن قَبْلُ أَوْ كَسَبَتْ فِي إِيمَانِهَا خَيْرًا قُلِ انتَظِرُواْ إِنَّا مُنتَظِرُونَ آيا جز اين انتظار دارند كه فرشتگان به سويشان بيايند يا پروردگارت بيايد يا پاره‏اى از نشانه‏هاى پروردگارت بيايد [اما] روزى كه پاره‏اى از نشانه‏هاى پروردگارت [پديد] آيد كسى كه قبلا ايمان نياورده يا خيرى در ايمان آوردن خود به دست نياورده ايمان آوردنش سود نمى‏بخشد بگو منتظر باشيد كه ما [هم] منتظريم (۱۵۸) انعام ایمان کسی بعد از قیام اولیاء یا عذاب الهی نفعی ندارد مگر اینکه از قبل ایمان داشته باشند. حالا یمانی که دعوتش حق است و سرپیچی از وی حرام است و جهنم و هدایت به صراط و راه مستقیم می کند دعوتی و شناختی قبل از دعوتش نمی باشد!؟
    افرین معنای خروج قیام علنی یا همان جنگ است بنده با شما موافقم لذا زمان جنگ یعنی عدم قبول مخالفان قبل از جنگ و جنگ جهت پاکسازی رجس است. حالا چگونه دعوت می کنه در حالی که جنگ می کند؟
    با توجه به آیات فوق و نشانه بارز مبنی بر اینکه ایمان هیچ کسی بعد از قیام یا عذاب مورد قبول نیست.
    آنچه از آیات مورد اشاره به صراحت به دست می آید این است که ایمان هنگام رسیدن مرگ فایده ندارد چون ایمان حقیقی نیست بلکه به خاطر ترس از مرگ و عذاب اخروی است والا اگر ایمان در آخرین لحظات عمر واقعی باشد وبه خاطر ترس از جهنم نباشد مورد قبول قرار می گیرد وایمان فرعون نیز به خاطر ترس از مرگ وآخرت بود.
    اما اینکه ایمان بعد ازظهور فایده ندارد شما با کدامین دلیل چنین سخنی می گوید وآیه مورد اشاره ربطی به بطلان ایمان بعد از ظهور ندارد واگر قرار است بعد از ظهور کسی ایمان نیاورد وقبل آن مومن وکافر مشخص شده اند دیگر چه نیازی به ظهور است؟با برداشت شما همه چیز با خروج یمانی حل ومشخص می شود.حال دیگر چه نیازی به حضرت حجت است.
    اینکه ما تصور کنیم حضرت برای جنگ تشریف می آورند تا معاندین را از بین ببرندبرداشت غلطی است.
    این همه روایت می گوید:بعد از ظهور آنحضرت یملأالارض قسطا وعدلا کما ملئت ظلما وجورا،(کمال الدین،ج1،ص257)با ظهور آنحضرت زمین پر از قسط وعدل می شودهمانطور که قبل آن پر از ظلم وستم است.
    اگر مردم بعد از ظهور ایمان نیاورند چطور پر از عدل خواهد شد؟شما وقتی دعای افتتاح را می خوانید واینکه بعد از ظهور زمین به چه آبادنی خواهد رسیدمتوجه می شوید که بیشر اموردر عصر ظهور فرهنگی وتبیین چهره واقعی دین است که خود عامل اساسی در دیندار شدن اکثر مردم است.بله آدمهای قلیلی هم خواهند بودشبیه صدام وهیتلر وغیره که قابل اصلاح نیستند وباید کشته شوند.ولی اکثریت مردم با دیدن معارف حقیقی دین وچهره اصلی آن خود ایمان خواهند اورد واین امور بعد از ظهور رخ خواهد داد.

14. صلوات ها 6

علاقه
    نصرت
    نوشته
    47
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    53

با سلام خدمت برادر عزیزمان کریم خوش آمدید

حجت در لغت چنان که در مفردات راغب والمصباح المنیر آمده است به معنای دلیل روشن وراهنما است .وقرآن در مورد فلسفه ارسال انبیاءم می فرماید:ما آنها را فرستادیم تا مردم بر خدا دلیلی نداشته باشند وحجت(حقیقت وراه)برآنها تمام شود.لذا به اولیای الهی از این جهت که موجب اتمام حجت می شوند وبا وجود آنها حقیقت برمردم کاملا آشکار می شود وبعد از آن بهانه ای ندارند حجج الهی می گویند.
    اما در اصطلاح حدیثی شیعه به انبیاءالهی وبعد از آنها به ائمه اطهار حجت اطلاق می شودچنان که در کتب حدیثی مانند اصول کافی کتابی دارند تحت عنوان کتاب الحجةکه در مورد اهل بیت بحث می کند ولذا گفتن حجت به معنایی که در مورد اهل بیت به کار می رود در مورد دیگران استعمال نداردویمانی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بنده با فرمایشات شما موافقم ولی خوب است یک نکته ای را مد نظر داشته باشد. بنده در مورد عبارت "حجت" یعنی یکی از اولیای خداوند است که قبول آن یعنی بهشت با سایر اعمال عبادی و عدم قبول آن جهنم حتی اگر اعمال عبادی اعمال شود.
    کلا در کلام عربی و اکثر زبانها این قاعده مستثنی نیست مبنی بر اینکه هر عبارتی معناهای مختلفی دارد و در جمله معنی آن کلمه مشخص می شود. مثال:
    من کنت مولاه فهذا علی مولاه . اگر فقط همین کلمه "مولاه" را بر کسی بخوانیم معنی آن دوست داشتن است و محبت به علی ع لذا اگر جمله را کامل با بدون نقص درج کنیم مولات معنی ولایت را می دهد
    الست اولی بکم من افسکم قالوا بلی قال فمن کنت مولاه فهذا علی مولاه اللهم والی من والاه و عادی من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذله....
    لذا منظور بنده کلمه در عبارت معنی خودش را می دهد نه تنهایی.
    با شما موافقم ...

در اصل ظهور یمانی روایت زیاد داریم اما اینکه هر کس به او ایمان نیاورد اهل جهنماست اولا باید دقت کنید که روایت یلتوی دارد یعنی مخالفت وسرپیچی کند با اینکه میداند یمانی همان کسی است که در روایات گفته شده باز با او همراه نشود.ولی شما بهترمی دانید وقتی پنج دعوت همزمان وجود دارد وتنها یکی از آنها در مسیر صحیح استوآخرالزمان دوره فتنه است.چه بسا کسی نتواند یمانی را بشناسد ویا اینکه شک داشتهباشد کدام یک از اینها یمانی است وبه خاطر همین به او نپیوندد.آیا این آدم اهل آتشاست؟

شما جواب خودتان را دادید لطفا دقت کنید. کلمه یلتوی در روایت موجود است لذا کسی جز حجج الهی نیستند از حیث اینکه کسی که از آنها سرپیچی کند از اهل حهنم می شود.
    برادر گفتید پنج دعوت فکر کنم منظور شما پنج علامت باشد درسته؟ سفیانی و یمانی و قتل نفس زکیه و صیحه و خسف در بیدا
    در بین علامتهای حتمی که در فوق ذکر کردیم دو پرچم است و بقیه آنها حادثه های حتمی هستند.
    لذا برادر غیر از یمانی کسی دعوت به حق نمیکند. باطل همیشه باطل است و نیاز به دعوت ندارد و دلیل بارز آن قرآن کریم است که می فرماید: اکثرهم للحق کارهون... این دعوت حق است که نیاز به تببین می باشد و دعوت مردم به خیر و نیکی و موعظه.

همانطور است که شما فرمودید. پس اگر شما می دانید کسانی شک می کنند و از راه به در می شوند لذا چگونه قبل از آن که مردم ندانسته به جهنم بروند که از قبل آن شناختی از صاحب دعوت حق ندارند؟

بنده در تاپیکهای آخری که ارسال کردم گفتم که خداوند قومی را عذاب نمی کند تا اینکه فرستاده ای را برایشان ارسال کند.

چه بسا کسی نتواند یمانی را بشناسد ویا اینکه شک داشتهباشد کدام یک از اینها یمانی است وبه خاطر همین به او نپیوندد.آیا این آدم اهل آتشاست؟

این سوال را خودتان باید جواب بدهید اگر یمانی و سفیانی خروج کردند چگونه بدانیم آن همان یمانی موعود است حق و دیگر جبهه باطل است؟

لذا اگر کسی از قبل یمانی را بشناسد و ادله های وی بر آن شخص مطرح شوند دیگر راهی جز ایمان ندارد در غیر این صورت جهنمی می شود و عدم پیوستن به یمانی که تنها پرچم هدایت است یعنی عدم تبعیت ولایت امام علی ع چرا که یمانی با ادله های اهل بیت ع امر خود را برای مسلمانان نمایان می کند و لا غیر... که سرپیچی از آن موجب جهنم است.

ثانیا:در مباحث اعتقادی با یک روایت نظر نمی دهند وخبر واحد در اعتقاداتحجیت ندارد واین روایت اینچنین است ونمی توان براساس آن با قطع ویقین حکم کرد هر کسبه یمانی ایمان نیاورد وارد جهنم خواهد شد.

بله برادر در علم حدیث این را هم در نظر داشته باشید که روایت واحد بدون داشتن معارض حتی در مسائل اعتقادی اخذ می شود.

و روایتی که واحد باشد و دارای معارض است اخذ نمی شود.

همچنین این روایت صحیح السند از لحاظ رجالی میباشد و شکی در رجال آن نیست. می توانید به تالار انصار www.mahdyeen.org موضوع را بررسی کردند لطفا مراجعه کتید.
    لذا علمای سلف و حتی علمای متاخر این قاعده را تائید می کنند که خبر واحد بدون معارض اخذ می شود حتی در عقاید.

هر چند که این روایت را نیز از رسول خدا صل الله علیه و آله نقل شده است و از عده اشخاصی معتبر که امام باقر علیه السلام آن روایت را نیز ذکر کرده اند.

البته بنده ربط این آیات به دعوت یمانی را نفهمیدم.آنچه مسلم است دعوت یمانی بسویمسیر صحیح وامام زمان (عج)است.ولی مقایسه دعوت وتبلیغ یمانی با انبیاءوهماننددانستن آنها زیاد درست به نظر نمی رسد.اولا انبیاءمعصوم هستند واز جانب خداوندرسالت مستقیم دارند، ولی یمانی چنین نیست.
    آیاتی هم که ذکر کردیدبیشتر مربوط بهسرگذشت امت های پیشین وهلاک آنها به خاطر عدم ایمان به خداوند وعدم قبول دعوتانبیاءاست.

آیاتی که ذکر کردیم را جهت تبیین امر برای برادر عزیزمان حق دوست است که همچنین با موضوعی که با شما داریم نیز ربط دارد مبنی بر اینکه ایمان کسی بعد از قیام یا عذاب الهی سودی ندارد. و شرط آن ایمان قبل از وقوع عذاب و قیام است. که این سنت الهی است لذا یمانی که دعوتی جهانی باید داشته باشد از از این قاعده مستثنا می شود؟

موفق و موید باشید...

یارب انک سمیع الدعاء

16. صلوات

علاقه
    نصرت
    نوشته
    47
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    53

با سلام...

نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست ها
    آنچه از آیات مورد اشاره به صراحت به دست می آید این است که ایمان هنگام رسیدن مرگ فایده ندارد چون ایمان حقیقی نیست بلکه به خاطر ترس از مرگ و عذاب اخروی است والا اگر ایمان در آخرین لحظات عمر واقعی باشد وبه خاطر ترس از جهنم نباشد مورد قبول قرار می گیرد وایمان فرعون نیز به خاطر ترس از مرگ وآخرت بود.
    اما اینکه ایمان بعد ازظهور فایده ندارد شما با کدامین دلیل چنین سخنی می گوید وآیه مورد اشاره ربطی به بطلان ایمان بعد از ظهور ندارد واگر قرار است بعد از ظهور کسی ایمان نیاورد وقبل آن مومن وکافر مشخص شده اند دیگر چه نیازی به ظهور است؟با برداشت شما همه چیز با خروج یمانی حل ومشخص می شود.حال دیگر چه نیازی به حضرت حجت است.
    اینکه ما تصور کنیم حضرت برای جنگ تشریف می آورند تا معاندین را از بین ببرندبرداشت غلطی است.
    این همه روایت می گوید:بعد از ظهور آنحضرت یملأالارض قسطا وعدلا کما ملئت ظلما وجورا،(کمال الدین،ج1،ص257)با ظهور آنحضرت زمین پر از قسط وعدل می شودهمانطور که قبل آن پر از ظلم وستم است.
    اگر مردم بعد از ظهور ایمان نیاورند چطور پر از عدل خواهد شد؟شما وقتی دعای افتتاح را می خوانید واینکه بعد از ظهور زمین به چه آبادنی خواهد رسیدمتوجه می شوید که بیشر اموردر عصر ظهور فرهنگی وتبیین چهره واقعی دین است که خود عامل اساسی در دیندار شدن اکثر مردم است.بله آدمهای قلیلی هم خواهند بودشبیه صدام وهیتلر وغیره که قابل اصلاح نیستند وباید کشته شوند.ولی اکثریت مردم با دیدن معارف حقیقی دین وچهره اصلی آن خود ایمان خواهند اورد واین امور بعد از ظهور رخ خواهد داد.

اما اینکه ایمانبعد ازظهور فایده ندارد شما با کدامین دلیل چنین سخنی می گوید وآیه مورد اشاره ربطیبه بطلان ایمان بعد از ظهور ندارد واگر قرار است بعد از ظهور کسی ایمان نیاورد وقبلآن مومن وکافر مشخص شده اند دیگر چه نیازی به ظهور است؟با برداشت شما همه چیز باخروج یمانی حل ومشخص می شود.حال دیگر چه نیازی به حضرت حجت است.
    برادر عزیز شما ظاهرا کلام بنده را به دقت نخواندید بنده اصلا در مورد عذاب بعد از ظهور نیست بلکه کلام بنده بعد از قیام و عذاب است که ایمان کسی بعد از قیام فایده ندارد لطفا مطالب بنده را با دقت بخوانید ممنون می شم...
    برادر عزیز بحث بنده با شما در مورد حجیت یمانی است و خود یمانی ما را به صاحبمان می رساند حالا به هر نحوی که صلاحدید خودشان باشد آن امر دست خداوند است بلکه چیزی که برای ما مهم است شخص یمانی و حجیت آن است. که در نتیجه عدم تبعیت از وی موجب جهنم می شود.

اینکه ما تصورکنیم حضرت برای جنگ تشریف می آورند تا معاندین را از بین ببرندبرداشت غلطیاست.
    افرین برادر عزیز ما هم این را هم سابقا در تاپیکهای قبل گفتیم که خداوند حاشا فرستاده ای را ارسال کند که فقط کشت و کشتار کند لذا قبل از کشت و کشتار که علت اصلی آن همان معاندان است می باشد که در دوره ظهور قبل از قیام انجام می دهند و آن عناد با صاحب دعوت در هنگام دعوت کردن.

این همه روایت می گوید:بعد از ظهور آنحضرت یملأالارض قسطا وعدلا کما ملئتظلما وجورا،(کمال الدین،ج1،ص257)با ظهور آنحضرت زمین پر از قسط وعدل می شودهمانطورکه قبل آن پر از ظلم وستم است.
    اگر مردم بعد از ظهور ایمان نیاورند چطور پر ازعدل خواهد شد؟
    پر از عدل و داد شدن بعد از قیام است. لذا دولت عدل الهی استوار نمی شود مگر اینکه کل رجس و پلیدی از بین می رود و ان هم با قیام. با شمشیر و در این باره روایت های زیادی داریم که می گویند انقدر می کشد که می گویند در قتل اصراف می کند تا اینکه خداوند رحمت را در قلبش جاری می کند.

شما وقتی دعای افتتاح را می خوانید واینکه بعد از ظهور زمین به چهآبادنی خواهد رسیدمتوجه می شوید که بیشر اموردر عصر ظهور فرهنگی وتبیین چهره واقعیدین است که خود عامل اساسی در دیندار شدن اکثر مردم است.بله آدمهای قلیلی هم خواهندبودشبیه صدام وهیتلر وغیره که قابل اصلاح نیستند وباید کشته شوند.ولی اکثریت مردمبا دیدن معارف حقیقی دین وچهره اصلی آن خود ایمان خواهند اورد واین امور بعد ازظهور رخ خواهد داد.

برادر شما فرق ظهور با خروج را می دانید؟
    ظهور دوره ای است قبل از قیام جهت اتمام حجت و سپس خروج که دوره ای است بعد از ظهور و آن قیام با اسلحه می باشد.
    لذا در فوق منظور شما از خروج است که کل پلیدی ها پاک می شوند و آبادانی فرهنگی و معنوی در زمین جاری خواهد شد.

موفق باشید...
    یارب انک سمیع الدعاء

18. صلوات

علاقه
    نصرت
    نوشته
    47
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    53

برادر عزیز کریم...

لطفا یک تاپیک درج کنید و منتظر جواب بنده باشید.

ممنون و متشکرم
    یارب انک سمیع الدعاء

صفحه 3 از 11 نخست 12345 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)