والدین و ارتباط با فرزندان

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
والدین و ارتباط با فرزندان

بسم الله النور

سلام

مدتهاست که به چند مساله دینی فکر میکنم و پیگیر جواب و تحقیق براشون هستم ... چند باری از امام جماعت مسجد و دیگر دوستانی که به هرحال میشد به نظرات شون اعتنایی کرد پرسیدم و البته در بحث به جایی رسیدیم که میگفتند حق با شماست ولی نمیشه کاریش کرد !

تصمیم گرفتم اینجا هم مطرح کنم تا ببینیم به راستی اگر حرف من درسته ( این من ، فکر کنم ما هست ... چون درد خیلی ها بوده از قدیم تا الان که در ذیل شرح میدم) پس چرا فرهنگ سازی نکنیم ؟ تا درست بشه اگر هم غلط هست بگید چرا غلط هست تا ما دست از این اندیشه غلط برداریم.

دیر زمانی با این تفکرات بزرگ شدیم که احترام پدر و مادر واجب هست ، همیشه باید در مقابل خواست پدر و مادر سر شرمندگی و تمکین به جای می آوردیم ... و چه چپ میگفتند چه راست باید میگفتیم چشم !

به راستی در دین اسلام این قانون وجود داره یا زاییده عرف جامعه است ؟؟؟

بچه بودیم ، تحقیق کردیم دیدیم ، انگار جدا تو قرآن و اسلام و احادیث فرموده شده که احترام پدر و مادر واجب هست و تمکین از اونها در همه حال الا وقتیکه خواستی غیر از اراده و خواست خداوند داشته باشند ....

خوب گفتیم الحمدلله جواب مساله داده شد پس ما به بردگی خودمون ادامه بدیم به خانواده و والدین !

کمی گذشت دوباره کنجکاو شدیم ببینیم اینکه میگه اراده خدا ، بریم ببینیم اراده خدا و تعالیم الهی در چیست ؟ اصلا کجا ازش رد میشیم ؟

خوب که مطالعه کردیم دیدیم بله ، مثلا خداوند برای ما مسلمانان اعتقادات دینی و انجام فرایض الهی مانند نماز و روزه و ... رو واجب کرده و حالا اگر به خاطر تعالیم اشتباه پدر و مادر ، نهی کنند بچه رو از این اعمال حسنه ، میتونی سرپیچی کنی

گفتیم الحمدلله که ما این مشکل رو نداریم پس باید کماکان به بردگی خویش ادامه بدیم !

گذشت تا اینکه :

به راستی ، من ، خودم رو ، متولد نمودم ؟ یعنی با خواست خودم ، با اجی مجی لاترجی و از اینحرفا متولد شدم یا اینکه من حاصل تعامل و نزدیکی و تولید مثل والدین خودم هستم ؟
طبیعتا جوابش حاصل تولید مثل بودن و امر کاملا غیر ارادی و خارج از خواست من بوده است ....

پس اینجا تازه میرسیم به مبحثی که میخام مطرح کنم ....

همیشه در جوامع اسلامی به خصوص ایران ( از قبل تا بعد اسلام) متاسفانه عرف حاکم بوده تا قوانین الهی و اجتماعی ...
به راستی آیا در قرآن و اسلام ، خدای متعال تنها گفته ما باید احترام والدین رو ( حتی در حد بردگی!) به جا بیاریم و والدین هیچ حقوق متقابلی برای ما ندارند ؟

اینچنین میشه که در طول تاریخ والدین به جایگاه بالاتر میرسند و هرچه هم که تلاش کنی تنها از چند آیه و حدیث برای اثبات حقانیت خود استفاده میکنند !

و اینگونه میشه که امثال مرحوم شریعتی ها و ... میان ، پدر مادر شما مقصرید و .... رو مینویسند( کاری به مباحث مطرح شده در این مقالات و کتاب ها اصلا ندارم ، فقط میگم چرایی نوشتن اینا برمیگرده به جواب پرسش نهایی بنده )

اگر به اسلام رجوع کنیم میبینیم که والدین و فرزندان دقیقا به مانند دولت و مردم ، که امام علی علیه السلام فرمودند ، نسبت به همدیگر حق و حقوقی دارند که هر یک باید در جای خود رعایت ش کنند وگرنه : خارج خواست و اراده خداوند هست

جالب اینجاست که سالهاست در کشور ما والدین ، ارباب و فرزندان رعیت آنان هستند ... بدون اجرای بسیاری از دستورات الهی

سوال من این هست که :

وقتی که بنده حتی دست خودم هم نبوده بیام دنیا ، با خواست و تمایل جنسی و جسمی ! اشخاصی دیگر وارد این دنیا شدم ( و به قول دوستان گریه ی نوزاد از برای این است که از عالم ملکوت الهی به جبر و زور خارج میشه و دلش نمیخاد بیاد روی زمین چون گنداب زمین رو میشناسه)
آیا اونها ابتدا به ساکن به بنده حق مالکیت و... دارند یا این منی که عملا و علمی ! ابتدا به ساکن بدون خواست خودم و به جبر و زور والدین به دنیا اومدم ؟

یعنی اونها ابتدا حق شون گردن من هست یا از همون ابتدا حق من ( من نوزاد !) گردن اونهاست ؟

مشخصا معتقدم که حق ما گردن اون ها هست ... و این پاداش ! شایدم تنبیه ! یا خواست خداوند هست برای والدین ... به خاطر ارضای جنسی و ... همدیگر ! ( بله تمامی دلایل کاملا درست و صحیح تولید مثل رو میدونم و این رو گفتم)

اینطور میخام بگم که : والدین بخواهند و نخواهند زیر بار دین کاری که انجام دادند باید برند و این تو اسلام هم اومده و تو قوانین هم هست که مثلا باید والدین تا 18 سالگی وظیفه دارند بی هیچ منتی تمامی نیازهای بچه خودشون رو تامین کنند .... چرا که اونها خواستند ما بیاییم ...

حالا که اومدیم ، بین من و والدین یک رابطه شکل میگیره ، حق متقابل .... احترام متقابل ....
اینجا اسلام میگه هم والدین نسبت به فرزندان حق دارند هم ما به والدین ...

به راستی چرا در جامعه ما قرن هاست این حق رعایت نمیشه الا برای والدین ؟
چه زندگی های بسیاری که تباه شده و نابود شده فقط به خاطر خواست غیرمنطقی والدین ... ازدواج های اجباری، طلاق های اجباری، درس خواندن های اجباری، تحصیل در رشته اجباری و ....

به راستی آیا اینها جز حقی هست که والدین دارند بر ما ؟ یعنی من باید افسار بردگی خودم رو در دست کسانی بزارم که به من و علائق من هیچ اهمیتی ندهند ؟

چرا باید تحصیل در رشته های درسی مان را نیز مطابق میل آنان انجام دهیم ؟ چرا باید ازدواج مان مطابق میل آنان باشد ؟

میدانم امروزه روز اوضاع بسیار متفاوت شده ، ولی حرف من حرف نسل های سوخته ای است که سالهای سال سوخته اند و امروزه روز نیز هرچند کم شده از تعداد سوخته ها ولی کماکان هستند کسانیکه تمامی زندگیشان فدای خواست والدین شده است

در حالیکه در اسلام به هیچ عنوان ذکر نشده است که والدین چنین حقی دارند و در مرات بالاتر هم بیان شده است که اتفاقا والدین اگر قصور انجام دهند در وظایف شان محکوم هستند

چه بسیار پدرانی که دم از اسلام محمدی میزنند و نماز میخانند و .... ولی روایت واضح پیامبر را مبنی بر شکسته شدن جناق سینه یکی از یاران خویش به خاطر بدرفتاری با خانواده پس از مرگ نشنیده اند یا به سخره میگیرند ....

از شما عزیزان می پرسم، شما در شرایط ما باشید ، واقعا به راستی احترام کاملا یک طرفه خود را رعایت میکنید ؟؟؟ و اگر نکنید محکوم هستید ؟
توسط کدام دادگاه ؟ کدام محکمه عادلانه ؟

اگر عدل علی علیه السلام این است ... اگر عدل محمد ص این است ... اگر عدل خدا این است ... پس جدا باید در عقاید خود تامل مجدد کنیم ....

هرچند مطمئن هستم که عدل خدا بالاتر از توهماتی است که جامعه ی والدین سالار و عرف سالار .... حاکم نموده است.

یکی ائمه جماعات میگفت حتی اگر پدر شما معاویه و یزید هم باشند باید احترام آنان را نگه دارید ... سوال اینجاست ، برفرض احترام شان را نگه هم داشتیم ولی اگر احترام شما را شکستند و .... باز هم باید سکوت کنی در برابر ظلم ؟

مگر علی علیه السلام نفرمود ، ظالم و مظلوم عین هم هستند اگر مظلوم در مقابل حق خود از ظالم دفاع نکند ؟

ممنون میشم دوستان نظرشون رو بگن ، چون من دیگه رسما خسته شدم از دیدن این همه تفسیر اشتباه دینی

بارها تذکر هم داده ام که اقا جان شما وقتی حدیث میگی احترام پدر و مادر واجب هست پشت بندش رو هم بگو که همه ائمه و اولیا و اوصیا گفتند نباید خانواده ت ازت بترسند ... نباید فرزندان ت رو له کنی و ....

یا حق

پی نوشت : من از این دست مقالات :

http://www.islamicecenter.com/ketaabkhaaneh/KHAANEVAADEH/hoqooq_waaledain_farzandaan_paakniyaa_01.html

بسیار خوندم و قبولشونم دارم ....
اگر دوستان میخان نظر بدن خواهشا عقیده واقعی خودشون رو بگن و فارغ از مغلطه و فرار از واقعیت نظر بدن ... یا بیان حدیث بزارند و ... چرا که مطمئنا مطمئن باشید احادیث درست هستند این ما هستیم کج میفهمیم و کج میگیم ش ...

با تشکر

با نام و یاد دوست

سلام بر شما
زمان زيادي از اين سؤال گذشته است ولي به دليل اهميت اين سؤال آن را پاسخ مي دهم. البته ممكن است سؤال شود كه چرا قبلا جواب نداده ايد؟
الان وضع ما خوب شده و كارشناس همكار دارم قبلا دست تنها بودم و گاهي براي تنظيم نرم افزارها و يا كثرت سؤالات برخي بي پاسخ مي مانند.

آقاي قرائتي مي فرمود به شهيد بهشتي گفتم چه كنيم در تبليغ و ارتباط با نسل جوان موفق باشم
فرمودند به جوانان بگوييد حساب دين را از حساب دينداران جدا كنيد. يعني اين كه هركاري كه دينداران جامعه انجام مي دهند الزاما ديني نيست. متأسفانه برخورد سليقه اي با دين و رسومات غلط سبب شده كه ما از مسير اصلي خارجي شويم به همين دليل مي بينيم كه به جاي حق سالاري، مرد سالاري، زن سالاري، والدين سالاري، پدر سالاري، مادرسالاري يا فرزند سالاري روي كار مي آيد و بعد از مدتي براي اعتراض نقطه مقابل آنها ظهر پيدا مي كند يعني گاهي مثلا والدين سالاري است و گاهي فرزند سالاري.
اگر بخواهيم دقيق شويم بايد بدانيم كه انسان مخلوق است و خداوند حكيم براي ارتباط انسان با خودش، ديگران، خدا و طبيعت برنامه و قانون دارد.
رساله حقوق امام سجاد عليه السلام را ببينيد حقوق مختلف و متقابلي بيان شده است.
رعايت احترام به والدين به معناي بردگي نيست. يعني احترام به اين نيست كه حتما با كسي ازدواج كنيم كه آنها مي خواهند يا شغل يا رشته اي انتخاب كنيم كه آنها مي پسندند. انسان مي تواند براساس مصالح واقعي ( نه كاذب) خود و برخلاف نظر والدين عمل كند و در عين حال حرمت ها را نگه دارد.

حقوق متقابل
همان گونه كه اگر فرزند به والدين ظلم كند مورد عاق آنها واقع مي شود اگر والدين هم به فرزندشان ظلم كنند مورد عاق آنها واقع مي شوند. اين كه ما ترغيب شده ايم به حرمت آنها را نگه داريم به دليل اين است كه زمينه وجود ما را انها فراهم كردند و براي پرورش ( حداقل پرورش جسمي) ما خون دل خورده اند.

استفتا
به استفتا زير دقت كنيد برخي موارد مصالح معنوي بر رعايت نظر والدين اولويت دارد ولي در عين حال بايد احترام آنها را داشت

علاقه به دروس حوزوي
پرسش : من استعداد و علاقه زيادي نسبت به دروس حوزه و تبليغ دين به شيوه‌هاي مختلف دارم، ولي والدين من مخالفند و مي‌گويند دروس دانشگاهي خودت را ادامه بدهيد آيا اشتغال به درس حوزه براي من واجب است يا تبعيت از والدينم؟

پاسخ :
آيات عظام خامنه اي، مكارم شيرازي، نوري همداني و فاضل لنكراني: طلبه شدن به خاطر نيازي که به روحاني متعهد در جامعه وجود دارد، واجب کفايي است اگر بتوانيد رضايت والدين را کسب نماييد خيلي بهتر است، اما اگر هم قانع نشدند، رضايت آنان شرط نيست و لازم نيست سخن آنان را اطاعت نماييد. [ 1 ]

نمونه ديگر
سؤال:
جوانى هستم كه مايلم در راه وظيفه و خدمت به مسلمين مشغول شوم و اكنون بين تحصيل در حوزه يا دانشگاه مردد مى باشم، لطفا با توجه به نيازهاى كنونى كشور بفرماييد، كدام مسير را انتخاب نمايم كه رضايت امام زمان ـ عجّل اللّه تعالى فرجه الشّريف ـ را جلب كرده باشم؟

پاسخ
آيت الله بهجت: تحصيل در حوزه به رضايت آن حضرت ـ عجّل اللّه تعالى فرجه الشّريف ـ نزديك تر است، ان شاءاللّه.[2]

تذكر تربيتي: در مواردي كه اختلاف داريد بهتر است با استفتا از مرجع تقليد خودتان از بن بست ترديد خارج شويد

پي نوشت ها:
-------------------------------------------------
1 . استفتاي شفاهي از دفتر مقام معظم رهبري در قم؛آيت الله فاضل لنکراني، جامع المسائل، ج1،س 2246؛ آيت الله مکارم شيرازي، استفتائات، ج1،س 1604؛ آيت الله نوري همداني،استفتائات، ج1،س 540.
2. آيت الله بهجت، استفتائات، احكام تعليم و تعلّم،سؤال 728.
منبع: نرم افزار تافته جدانابافته

حقوق فرزندان
نظام حقوق فرزندان در قرآن مجید: بررسی حقوق فرزندان بر والدین بر اساس آیات قرآن مجید و احادیث و روایات اسلامی ...، پدیدآورنده: عباسعلی کامرانیان، ناشر: نور قرآن و اهلبیت (ع) گلی خوشبو از جانب خداوند (حقوق فرزندان)، پدیدآورنده: ابوالقاسم شهبازورزنه (ویراستار)، رضا بصیرت (محقق)، ناشر: شهاب الدین
حقوق فرزندان در مکتب اهل بیت (ع)، پدیدآورنده: محمدجواد طبسی، ناشر: بوستان کتاب قم
حقوق مدنی خانواده: اولاد، روابط پدر و مادر و فرزندان، نسب، همبستگی خانوادگی و حمایت از کودکان، فرزندخواندگی، پدیدآورنده: ناصر کاتوزیان، ناشر: شرکت سهامی انتشار
نگاهی دیگر به حقوق فرزندان از دیدگاه اسلام، پدیدآورنده؛بهرام محمدیان، ناشر؛انجمن اولیاء و مربیان
..........
حقوق والدين - فرزندان

حقوق متقابل والدین و فرزندان، پدیدآورنده؛سیدحسن اسعدی، ناشر؛انجمن اولیاء و مربیان.
[=B Mitra]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

حقوق متقابل والدين و فرزندان
آموزه هاى اهل بيت عليهم السلام براى زندگى بهتر
عبدالكريم پاك نيا
- فهرست -

[/HR]

موضوع قفل شده است