ادای نذر با توجه به تورم

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ادای نذر با توجه به تورم

سلام علیکم
در سال گذشته در مسیر بیمارستان برای شفای فرزندم قربانی گوسفندی برای مرکز خیریه ای داشتم در آن لحظه مبلغ دویست هزار تومان برای یک گوسفند از خاطرم گذشت. به دلایلی نذرم ادا نشد و در حال حاضر با توجه به اولاً تورم و بالا رفتن قیمت ها و دوماً خطور کردن مبلغ دویست هزار تومان در ان لحظه باید چگونه نذر را ادا کنم؟ آیا می توان به میزان همان مبلغ گوشت خریداری و اهدا نمایم؟تشکر و التماس دعا
مرجع تقلید: آیت اله مکارم شیرازی

با نام الله

کارشناس بحث: نور

فرشاد 7;323266 نوشت:
در سال گذشته در مسیر بیمارستان برای شفای فرزندم قربانی گوسفندی برای مرکز خیریه ای داشتم در آن لحظه مبلغ دویست هزار تومان برای یک گوسفند از خاطرم گذشت. به دلایلی نذرم ادا نشد و در حال حاضر با توجه به اولاً تورم و بالا رفتن قیمت ها و دوماً خطور کردن مبلغ دویست هزار تومان در ان لحظه باید چگونه نذر را ادا کنم؟ آیا می توان به میزان همان مبلغ گوشت خریداری و اهدا نمایم؟تشکر و التماس دعا مرجع تقلید: آیت اله مکارم شیرازی

با سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر بزرگوار

در صحت نذر و لازم الاجرا بودن آن شرایطی بیان شده است از جمله اینکه:
1.نذر در صورتى صحيح است که براى آن صيغه خوانده شود، خواه به عربى باشد يا زبانهاى ديگر، بنابراين اگر بگويد چنانچه فلان حاجت من روا شود براى خدا بر من است که فلان مقدار مال را به فقير بدهم، نذر او صحيح است، بلکه اگر بگويد نذر مى کنم براى خدا اگر فلان حاجت من رواشود فلان کار خير را انجام دهم، کافى است.
2.نذر زن اگر مزاحم حقوق شوهر باشد بى اجازه او باطل است
3.نذر در صورتى صحيح است که از انسان بالغ و عاقل انجام شود و از روى اختيار و قصد باشد، بنابراين نذر از روى اجبار، يا به واسطه عصبانى شدن و از دست دادن اختيار، صحيح نيست.

اگر نذر با این شرایط محقق شود باید انجام شود و در فرض سوال همانطور که نذر کرده اید(دادن گوسفند یا مبلغ مشخص) باید عمل کنید(البته اگر فقط در دل نیت کرده باشید و بر زبان نیاورده باشید واجب نیست نذر را بجا آورید)

آیه الله مکارم،توضیح المسائل،احکام نذر

موضوع قفل شده است