مضاربه به شرط!

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مضاربه به شرط!

باسلام.اگر کسی بخواهد جنسی را قسطی به من بفروشد یا مضاربه یا هر معامله حلال دیگر.اما شرط کند که به شرطی من این معامله را می کنم که تو قبلش مدتی به من قرض الحسنه بدهی یا تو هم مدتی با من شریک شوی یا امثالهم.آیا این شرطها رباست؟
مقلد حضرت آیت الله بهجت هستم.
سوال دیگری هم دارم.کار من طوری است که خدمتی برای مشتری انجام می دهم که مدتی طول می کشد وهزینه آنهم اقساط دریافت می شود.اما گاهی افرادی برای مدتی مراجعه نمی کنند یا می کنند اما اقساطشان را به موقع نمی پردازند. آیا من می توانم در ابتدای کار شرط کنم که اگر اقساط خود را به موقع ندهید مشمول جریمه (بخاطر تورم وکاهش ارزش پول) خواهید شد؟

با نام و یاد دوست

[="Tahoma"][="Black"]

جوادی;322576 نوشت:
باسلام.اگر کسی بخواهد جنسی را قسطی به من بفروشد یا مضاربه یا هر معامله حلال دیگر.اما شرط کند که به شرطی من این معامله را می کنم که تو قبلش مدتی به من قرض الحسنه بدهی یا تو هم مدتی با من شریک شوی یا امثالهم.آیا این شرطها رباست؟ مقلد حضرت آیت الله بهجت هستم. سوال دیگری هم دارم.کار من طوری است که خدمتی برای مشتری انجام می دهم که مدتی طول می کشد وهزینه آنهم اقساط دریافت می شود.اما گاهی افرادی برای مدتی مراجعه نمی کنند یا می کنند اما اقساطشان را به موقع نمی پردازند. آیا من می توانم در ابتدای کار شرط کنم که اگر اقساط خود را به موقع ندهید مشمول جریمه (بخاطر تورم وکاهش ارزش پول) خواهید شد؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

1. در غیر قرض ، مشروط کردن معامله ای به معامله حلال دیگر مانعی ندارد .

2. گرفتن جریمه دیرکرد به هر عنوانی حرام است . (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله بهجت در قم[/]

خیلی ممنون از زحمتتان استاد.در مورد کاهش ارزش پول وبدهکاریهایی که مدتها از زمان پرداخت آنها گذشته سوالی از خود جنابعالی دارم وآن اینکه امروزه اکثر علما تا آنجا که من اطلاع دارم (رد مظالم) را هم حتی می فرمایند به قیمت روز باید پرداخت شود.اگر این مسئله درست باشد پس مطالبه من هم از بدهکارانم به قیمت روز نباید مانعی داشته باشد.لطفا در این مورد بیشتر توضیح فرمایید.متشکرم.

جوادی;323862 نوشت:
خیلی ممنون از زحمتتان استاد.در مورد کاهش ارزش پول وبدهکاریهایی که مدتها از زمان پرداخت آنها گذشته سوالی از خود جنابعالی دارم وآن اینکه امروزه اکثر علما تا آنجا که من اطلاع دارم (رد مظالم) را هم حتی می فرمایند به قیمت روز باید پرداخت شود.اگر این مسئله درست باشد پس مطالبه من هم از بدهکارانم به قیمت روز نباید مانعی داشته باشد.لطفا در این مورد بیشتر توضیح فرمایید.متشکرم.

با تشکر از سؤالتان

دو مسئله با هم تفاوت دارد چرا که رد مظالمی که گفته می شود باید به قیمت روز باشد موردی است که کسی کالای دیگری را تلف کرده و الان به هر دلیلی مثل نشناختن و یا عدم دسترسی ، قادر به بازپرداخت به صاحبش نیست که در این صورت قیمت آن کالا را باید به روز محاسبه نموده رد مظالم کند .
اما در مورد بدهی های پولی گذشته که کالایی در میان نبوده باشد نظر مراجع مختلف است که نظر آیت الله بهجت برای تان نقل شد .

همیشه سالم و سربلند باشید

جوادی;323862 نوشت:

جوادی;323862 نوشت:

سلام باتشکر از سجاد :یه جور دیگه می توان مساله را مطرح کرد که افزایش قیمت در رد مظالم محاسبه می شود یا نه ؟
موضوع قفل شده است