جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مضاربه به شرط!

علاقه
    علمی/خانوادگی/روانشناسی ومشاوره/اعتقادات/اهل بیت/انقل
    نوشته
    367
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1232

مضاربه به شرط!

باسلام.اگر کسی بخواهد جنسی را قسطی به من بفروشد یا مضاربه یا هر معامله حلال دیگر.اما شرط کند که به شرطی من این معامله را می کنم که تو قبلش مدتی به من قرض الحسنه بدهی یا تو هم مدتی با من شریک شوی یا امثالهم.آیا این شرطها رباست؟
    مقلد حضرت آیت الله بهجت هستم.
    سوال دیگری هم دارم.کار من طوری است که خدمتی برای مشتری انجام می دهم که مدتی طول می کشد وهزینه آنهم اقساط دریافت می شود.اما گاهی افرادی برای مدتی مراجعه نمی کنند یا می کنند اما اقساطشان را به موقع نمی پردازند. آیا من می توانم در ابتدای کار شرط کنم که اگر اقساط خود را به موقع ندهید مشمول جریمه (بخاطر تورم وکاهش ارزش پول) خواهید شد؟

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

با نام و یاد دوست

مضاربه به شرط!

مضاربه به شرط!

5. صلوات ها 2

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط جوادی نمایش پست ها
    باسلام.اگر کسی بخواهد جنسی را قسطی به من بفروشد یا مضاربه یا هر معامله حلال دیگر.اما شرط کند که به شرطی من این معامله را می کنم که تو قبلش مدتی به من قرض الحسنه بدهی یا تو هم مدتی با من شریک شوی یا امثالهم.آیا این شرطها رباست؟ مقلد حضرت آیت الله بهجت هستم. سوال دیگری هم دارم.کار من طوری است که خدمتی برای مشتری انجام می دهم که مدتی طول می کشد وهزینه آنهم اقساط دریافت می شود.اما گاهی افرادی برای مدتی مراجعه نمی کنند یا می کنند اما اقساطشان را به موقع نمی پردازند. آیا من می توانم در ابتدای کار شرط کنم که اگر اقساط خود را به موقع ندهید مشمول جریمه (بخاطر تورم وکاهش ارزش پول) خواهید شد؟
    با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

1. در غیر قرض ، مشروط کردن معامله ای به معامله حلال دیگر مانعی ندارد .

2. گرفتن جریمه دیرکرد به هر عنوانی حرام است . (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله بهجت در قم

7. صلوات

علاقه
    علمی/خانوادگی/روانشناسی ومشاوره/اعتقادات/اهل بیت/انقل
    نوشته
    367
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1232

خیلی ممنون از زحمتتان استاد.در مورد کاهش ارزش پول وبدهکاریهایی که مدتها از زمان پرداخت آنها گذشته سوالی از خود جنابعالی دارم وآن اینکه امروزه اکثر علما تا آنجا که من اطلاع دارم (رد مظالم) را هم حتی می فرمایند به قیمت روز باید پرداخت شود.اگر این مسئله درست باشد پس مطالبه من هم از بدهکارانم به قیمت روز نباید مانعی داشته باشد.لطفا در این مورد بیشتر توضیح فرمایید.متشکرم.

9. صلوات ها 2

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

خیلی ممنون از زحمتتان استاد.در مورد کاهش ارزش پول وبدهکاریهایی که مدتها از زمان پرداخت آنها گذشته سوالی از خود جنابعالی دارم وآن اینکه امروزه اکثر علما تا آنجا که من اطلاع دارم (رد مظالم) را هم حتی می فرمایند به قیمت روز باید پرداخت شود.اگر این مسئله درست باشد پس مطالبه من هم از بدهکارانم به قیمت روز نباید مانعی داشته باشد.لطفا در این مورد بیشتر توضیح فرمایید.متشکرم.
    با تشکر از سؤالتان

دو مسئله با هم تفاوت دارد چرا که رد مظالمی که گفته می شود باید به قیمت روز باشد موردی است که کسی کالای دیگری را تلف کرده و الان به هر دلیلی مثل نشناختن و یا عدم دسترسی ، قادر به بازپرداخت به صاحبش نیست که در این صورت قیمت آن کالا را باید به روز محاسبه نموده رد مظالم کند .
    اما در مورد بدهی های پولی گذشته که کالایی در میان نبوده باشد نظر مراجع مختلف است که نظر آیت الله بهجت برای تان نقل شد .

همیشه سالم و سربلند باشید

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۱/۱۲/۲۰ در ساعت ۰۷:۳۸

11. صلوات

علاقه
    كارشناس فقه
    نوشته
    17
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    31

سلام باتشکر از سجاد :یه جور دیگه می توان مساله را مطرح کرد که افزایش قیمت در رد مظالم محاسبه می شود یا نه ؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری