تغییر حکم دیه!!!؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تغییر حکم دیه!!!؟

به نام خدا
با سلام
چندی پیش خبرهایی در مورد تغییر دیه زن شنیدیم
آیاتی که مربوط به دیه است در مطلب زیر آورده شده

در دو آیه از آیات قرآن دیه آمده است: ۱. (و ما کان لمؤمن أن یقتل مؤمناً إلاّ خطأً و من قتل مؤمناً خطأً فتحریر رقبه مؤمنه و دیه مسلّمه إلى أهله إلاّ أن یصّدّقوا فان کان من قوم عدوّ لکم و هو مؤمن فتحریر رقبه مؤمنه و إن کان من قوم بینکم و بینهم میثاق فدیه مسلّمه إلى أهله و تحریر رقبه مؤمنه فمن لم یجد فصیام شهرین متتابعین توبه من الله و کان الله علیماً حکیماً) نساء/۹۲ هیچ فرد با ایمانى مجاز نیست که مؤمنى را به قتل برساند, مگر این که این کار از روى خطا و اشتباه از او سرزند; و (در عین حال) کسى که مؤمنى را از روى خطا به قتل رساند باید یک برده مؤمن را آزاد کند و خونبهایى به کسان او بپردازد; مگر اینکه آنها خونبها را ببخشند. و اگر مقتول, از گروهى باشد که دشمنان شما هستند (و کافرند) ولى مقتول با ایمان بود, (تنها) باید یک برده مؤمن را آزاد کند (و پرداختن خونبها لازم نیست). و اگر جمعیتى باشد که میان شما و آنها پیمانى برقرار است, باید خونبهاى او را به کسان او بپردازد, و یک مؤمن برده (نیز) آزاد کند. و آن کسى که دسترسى(به آزاد کردن برده) ندارد, دو ماه پى در پى روزه بگیرد. این یک (یک نوع تخفیف) توبه الهى است و خداوند دانا و حکیم است. این آیه شریفه به قاعده اشتراک زنان با مردان در احکام به صراحت دلالت بر وجوب دیه در قتل غیرعمد زنان دارد. ۲. (یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم القصاص فى القتلى الحرّ بالحرّ و العبد بالعبد و الأنثى بالأنثى فمن عفى له من أخیه شىء فاتباع بالمعروف و أداء الیه باحسان ذلک تخفیف من ربّکم و رحمه فمن اعتدى بعد ذلک فله عذاب ألیم) بقره/۱۷۸ اى افرادى که ایمان آورده اید! حکم قصاص درمورد کشتگان, بر شما نوشته شده است: آزاد در برابر آزاد, و برده در برابر برده, و زن در برابر زن, پس اگر کسى از سوى برادر دینى خود چیزى به او بخشیده شود, (و حکم قصاص او تبدیل به خونبها گردد) باید از راه پسندیده پیروى کند. (و صاحب خون, حال پرداخت کننده دیه را در نظر بگیرد) و او [= قاتل] نیز به نیکى دیه را (به ولى مقتول) بپردازد (و در آن مسامحه نکند) این, تخفیف و رحمتى است از ناحیه پروردگار شما! و کسى که پس از آن تجاوز کند, عذاب دردناکى خواهد داشت. این آیه شریفه که درباره احکام قتل عمد است به حکم اشتراک احکام میان زنان و مردان, دلالت بر دیه در قتل زنان دارد.( منبع : لینک منبع
اما در روایات در این مورد صحبت شده و دیه زن را نصف آورده اند (از همان منبع بالا میتوانید استفاده کنید)

اما چند سوال
بر فرض دیه بر اساس دینمان یکسان نباشد حال دو سوال پیش می آید
1- آیا در شرع ما مشکلی وجود داشته که حالا نمایندگان مجلس خواستار تغییر آن هستند؟
1-1 آیا این شائبه پیش نخواهد آمد که از فردا هر کس هر جای دین را به طریقی و با یک همچین سیاستی (کلاه شرعی) تغییر دهد؟
2- نکته دیگر این است که مجلس تصمیم گرفته که دیه را مساوی کند، آیا این پول را از جیب مبارک خودشان پرداخت میکنند یا از جیب جامعه. تقریبا نصف جامعه مرد هستند حال اگر این مردها راضی نباشند از جیب آنها مجلس به زنها پول بدهد این خود خلاف نیست؟

با نام الله

کارشناس:استاد سعید

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و تشکر

شما می توانید به آدرس http://www.askquran.ir/thread35201.html مراجعه فرمایید.

موضوع قفل شده است