صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیه ای در نفی مقامات پیامبر!!

علاقه
    تعجب از اینهمه نادانی نادانی خودم و دیگران
    نوشته
    138
    حضور
    3 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    329

آیه ای در نفی مقامات پیامبر!!

آيا خزائن مادي و معنوي خداوند در اختيار پيامبر نيست؟ آيا علم منايا و بلايا جزيي از علم غيب نمي باشد و آيا خداوند اين علم را در اختيار كسي قرار نداده است؟ آيا پيامبر ارزشي و قدرتي بالاتر از فرشته ندارد؟ اگر جواب اين سؤالات مثبت است كه بايد هم مثبت باشد پس اين آیات چه مي گويند:

الأنعام : 50 قُلْ لا أَقُولُ لَكُمْ عِنْدي خَزائِنُ اللَّهِ وَ لا أَعْلَمُ الْغَيْبَ وَ لا أَقُولُ لَكُمْ إِنِّي مَلَكٌ إِنْ أَتَّبِعُ إِلاَّ ما يُوحى‏ إِلَيَّ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الْأَعْمى‏ وَ الْبَصيرُ أَ فَلا تَتَفَكَّرُونَ.
    بگو: «من نمى‏گويم خزاين خدا نزد من است و من، (جز آنچه خدا به من بياموزد،) از غيب آگاه نيستم! و به شما نمى‏گويم من فرشته‏ام تنها از آنچه به من وحى مى‏شود پيروى مى‏كنم.» بگو: «آيا نابينا و بينا مساويند؟! پس چرا نمى‏انديشيد؟!»

ص : 69 ما كانَ لِيَ مِنْ عِلْمٍ بِالْمَلَإِ الْأَعْلى‏ إِذْ يَخْتَصِمُونَ
    من از ملأ اعلى (و فرشتگان عالم بالا) به هنگامى كه (درباره آفرينش آدم) مخاصمه مى‏كردند خبر ندارم!

کمتر اثبات کن! بیشتر بیاموز!

2. صلوات

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۱/۱۲/۱۴ در ساعت ۱۳:۴۷ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 3

علاقه
    وَ الَّذينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّه
    نوشته
    1,268
    حضور
    26 روز 8 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    40
    صلوات
    4572

سلام به شما پرسشگر گرامی

در آیات کریمه قرآن، علم غیب به صورت بالذات و استقلالی و نامحدود، مختص ذات اقدس اله معرفی شده است:

قُلْ لا يَعْلَمُ مَنْ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ الْغَيْبَ إِلاَّ اللَّهُ وَ ما يَشْعُرُونَ أَيَّانَ يُبْعَثُونَ (نمل/65)
    بگو: در آسمان‏ ها و زمين هيچ كس جز خدا غيب نمى‏ داند، و آنان آگاهى ندارند چه زمانى برانگيخته مى‏ شوند

وَ لِلَّهِ غَيْبُ السَّماواتِ وَ الْأَرْض‏ (هود/123)
    نهان آسمان‏ها و زمين فقط در سيطره دانش خداست

اما این مطلب منافاتی ندارد با اینکه خدای متعال بخشی از علوم غیبی خود را در اختیار رسولانش قرار دهد و به آنها تعلیم نماید:

عالِمُ الْغَيْبِ فَلا يُظْهِرُ عَلى‏ غَيْبِهِ أَحَداً
    إِلاَّ مَنِ ارْتَضى‏ مِنْ رَسُولٍ فَإِنَّهُ يَسْلُكُ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ رَصَداً (جن/26و27)
    داناى غيب اوست و هيچ كس را بر اسرار غيبش آگاه نمى‏ سازد، مگر رسولانى كه آنان را برگزيده و مراقبينى از پيش رو و پشت سر براى آنها قرار مى‏ دهد

در آیاتی هم که شما مثال زدید، در واقع علم غیبی استقلالی و ذاتی، از غیر خدا نفی شده و می فرماید هیچ کس جز خدای متعال، به صورت بالذات و استقلالی علم غیب ندارد. بله، خدای متعال بخشی از علوم غیبی خود را به برخی رسولان و پیامبرانش تعلیم داده و آنها هم در راه تعلیم بندگان و هدایت مردم از آن استفاده می کردند.

نمونه های قرآنی آن هم بسیار است؛ از جمله:

در سوره یوسف، وقتی فرزندان یعقوب برادرشان _یوسف_ را شناختند و او هم پیراهنش را داد که به عنوان بشارت و شفا برای چشمان پدر (که از شدت گریه بر فراق یوسف، سفید و نابینا شده بود) ببرند، همین که کاروان از مصر جدا شد و رهسپار کنعان گشت، یعقوب به فرزندانش فرمود:

وَ لَمَّا فَصَلَتِ الْعيرُ قالَ أَبُوهُمْ إِنِّي لَأَجِدُ ريحَ يُوسُفَ لَوْ لا أَنْ تُفَنِّدُونِ (یوسف/94)
    و زمانى كه كاروان [از مصر] رهسپار [كنعان‏] شد، پدرشان گفت: بى‏ ترديد، بوى يوسف را مى‏ يابم اگر مرا سبک عقل ندانيد

فاصله کنعان تا مصر، هشت یا ده روز راه بوده! (1) اما همان گونه که از جمله «فصلت» استفاده می شود، به مجرد حرکت کاروان از مصر، یعقوب بوی خوش پیراهن یوسف را در می یابد. (2) این را می گویند: إخبار غیبی!

جریان سوره روم _که در آیات ابتدایی سوره روم اشاره شده_ حاوی اخبار غیبی است. در داستان خضر و موسی در سوره کهف، باز با اخبار غیبی مواجه هستیم. یکی از معجزات حضرت مسیح (علیه السلام)، خبر دادن از غیب بوده:

وَ أُنَبِّئُكُمْ بِما تَأْكُلُونَ وَ ما تَدَّخِرُونَ في‏ بُيُوتِكُم‏ (آل عمران/49)
    و از آنچه مى‏ خوريد، و در خانه ‏هاى خود ذخيره مى‏ كنيد، به شما خبر مى‏ دهم‏

گزارشات متعددی هم در روایات داریم که انبیا عظام و پیامبر اسلام یا ائمه طاهرین (علی نبینا و آله و علیهم اسلام)، در برخی موارد از علوم غیبی استفاده می کردند و خبرهای غیبی می دادند. (3)

اینها هم مؤید این مطلب قرآنی است که علم غیب، بالذات و به صورت استقلالی و نامحدود مخصوص خدای متعال است اما بخشی از آن، توسط ذات اقدس اله به پیامبران و اولیا تعلیم داده شده است. (4)

پی نوشت
    ------------------
    1- تفسير آسان، ج‏8، ص 195
    2- تفسير نمونه، ج‏10، ص 69
    3- مثال هایش را در تفسير نمونه، ج‏25، ص 144 تا 146 مطالعه فرمایید.
    4- برای اطلاعات بیشتر در این باره، رجوع کنید به: تفسير نمونه، ج‏25، ص 142 (تحقيق گسترده‏ اى پيرامون علم غيب‏)
    ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۹۱/۱۲/۱۹ در ساعت ۱۴:۳۷

7. صلوات ها 10

نوشته
    290
    حضور
    12 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    247

نقل قول نوشته اصلی توسط جویا نمایش پست ها
    يا خزائن مادي و معنوي خداوند در اختيار پيامبر نيست؟ آيا علم منايا و بلايا جزيي از علم غيب نمي باشد و آيا خداوند اين علم را در اختيار كسي قرار نداده است؟ آيا پيامبر ارزشي و قدرتي بالاتر از فرشته ندارد؟ اگر جواب اين سؤالات مثبت است كه بايد هم مثبت باشد پس اين آیات چه مي گويند: الأنعام : 50 قُلْ لا أَقُولُ لَكُمْ عِنْدي خَزائِنُ اللَّهِ وَ لا أَعْلَمُ الْغَيْبَ وَ لا أَقُولُ لَكُمْ إِنِّي مَلَكٌ إِنْ أَتَّبِعُ إِلاَّ ما يُوحى‏ إِلَيَّ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الْأَعْمى‏ وَ الْبَصيرُ أَ فَلا تَتَفَكَّرُونَ. بگو: «من نمى‏گويم خزاين خدا نزد من است و من، (جز آنچه خدا به من بياموزد،) از غيب آگاه نيستم! و به شما نمى‏گويم من فرشته‏ام تنها از آنچه به من وحى مى‏شود پيروى مى‏كنم.» بگو: «آيا نابينا و بينا مساويند؟! پس چرا نمى‏انديشيد؟!» ص : 69 ما كانَ لِيَ مِنْ عِلْمٍ بِالْمَلَإِ الْأَعْلى‏ إِذْ يَخْتَصِمُونَ من از ملأ اعلى (و فرشتگان عالم بالا) به هنگامى كه (درباره آفرينش آدم) مخاصمه مى‏كردند خبر ندارم!
    بارها درباره این آیه و علم غیب پیامبر در این سایت صحبت شده!
    نقل قول نوشته اصلی توسط استدلال نمایش پست ها
    به طور بسیار خلاصه علم غیب ذاتی تنها مخصوص خداست و پیامبر این علم ذاتی را ندارد(قُلْ لا أَقُولُ لَكُمْ عِنْدي خَزائِنُ اللهِ وَ لا أَعْلَمُ الْغَيْبَ وَ لا أَقُولُ لَكُمْ إِنِّي مَلَكٌ إِنْ أَتَّبِعُ إِلّا ما يُوحى إِلَيَّ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الْأَعْمى وَ الْبَصيرُ أَ فَلا تَتَفَكَّرُونَ)مگر اینکه خداوند بخشی از غیب را به پیامبر وحی کند(عالِمُ الْغَيْبِ فَلا يُظْهِرُ عَلى غَيْبِهِ أَحَداً إِلّا مَنِ ارْتَضى مِنْ رَسُولٍ فَإِنَّهُ يَسْلُكُ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ رَصَداً) که البته این وحی به قراین آیاتی که بیان خواهد شد تمام غیب را شامل نمی شود...گفتم تمام غیب را شامل نمی شود چون مثلا خداوند ممکن است بعضی از خبر های منافین را به پیامبر وحی کند مثل:قُلْ لاتَعْتَذِرُوا لَنْ نُؤْمِنَ لَكُمْ قَدْ نَبَّأَنَا اللهُ مِنْ أَخْبارِكُمْ (دقت شود که میفرماید من اخبارکم در حالی که میشد بگوید نَبَّأَنَا اللهُ أَخْبارکم) اما خداوند بعضی از غیب را به پیامبرش وحی نمی کند و پیامبر بعضی از منافقین را نمی شناسد مثل (وَ مِمَّنْ حَوْلَكُمْ مِنَ الْأَعْرابِ مُنافِقُونَ وَ مِنْ أَهْلِ الْمَدينَةِ مَرَدُوا عَلَى النِّفاقِ لاتَعْلَمُهُمْ نَحْنُ نَعْلَمُهُمْ سَنُعَذِّبُهُمْ مَرَّتَيْنِ ثُمَّ يُرَدُّونَ إِلى عَذابٍ عَظيمٍ ) و یا اینکه علم به زمان قیامت که فقط مخصوص خداوند است(يَسْئَلُونَكَ عَنِ السّاعَةِ أَيّانَ مُرْساها قُلْ إِنَّما عِلْمُها عِنْدَ رَبِّي لا يُجَلِّيها لِوَقْتِها إِلّا هُوَ ثَقُلَتْ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ لا تَأْتيكُمْ إِلّا بَغْتَةً يَسْئَلُونَكَ كَأَنَّكَ حَفِيٌّ عَنْها قُلْ إِنَّما عِلْمُها عِنْدَ اللهِ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النّاسِ لا يَعْلَمُونَ )

ویرایش توسط استدلال : ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ در ساعت ۱۵:۴۳

9. صلوات ها 2

نوشته
    2,599
    حضور
    54 روز 8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6491

آيا خزائن مادي و معنوي خداوند در اختيار پيامبر نيست؟ آيا علم منايا و بلايا جزيي از علم غيب نمي باشد و آيا خداوند اين علم را در اختيار كسي قرار نداده است؟ آيا پيامبر ارزشي و قدرتي بالاتر از فرشته ندارد؟ اگر جواب اين سؤالات مثبت است كه بايد هم مثبت باشد پس اين آیات چه مي گويند:

الأنعام : 50 قُلْ لا أَقُولُ لَكُمْ عِنْدي خَزائِنُ اللَّهِ وَ لا أَعْلَمُ الْغَيْبَ وَ لا أَقُولُ لَكُمْ إِنِّي مَلَكٌ إِنْ أَتَّبِعُ إِلاَّ ما يُوحى‏ إِلَيَّ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الْأَعْمى‏ وَ الْبَصيرُ أَ فَلا تَتَفَكَّرُونَ.
    بگو: «من نمى‏گويم خزاين خدا نزد من است و من، (جز آنچه خدا به من بياموزد،) از غيب آگاه نيستم! و به شما نمى‏گويم من فرشته‏ام تنها از آنچه به من وحى مى‏شود پيروى مى‏كنم.» بگو: «آيا نابينا و بينا مساويند؟! پس چرا نمى‏انديشيد؟!»

سلام

اگرآیه قرآن را گزینش نکنید و دیگر آیات (و در اینجا حتی دنباله آیه ) را نادیده نگیرید محال است که چنین نتایجی بگیرید

جواب شما در متن سوالتونه.

میفرماید:

ان اتبع الا مایوحی الی
    تنها از آنچه به من وحی میشود پیروی میکنم....

معلومه که پیامبر(ص) هم مخلوق خداست و به خودی خود از غیب اطلاعی نداره اصلا چنین ادعایی رو هر کسی داشته باشه که پیامبر(ص) بدون خواست خدا از غیب مطلع بودند مشرک هست...

ذلک من انباء الغیب نوحیه الیک وما کنت لدیهم اذ اجمعوا امرهم وهم یمکرون

این از خبرهای غیبی است که بر تو
    وحی شده و تو نزد آنها نبودی زمانیکه در کارشان همدست شدند و توطئه میکردند

حال شما بفرمایید آیا نزول وحی مقام ناچیزیه برای شخصی که فرشته نیست و برعکس انسانی هست همانند دیگر انسانها...

ویرایش توسط Serat : ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ در ساعت ۲۳:۰۳
    امام خامنه ای: زیر پرچم امیرالمومنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند. دشمن همان حرفهایی را میزد که دوست میزند...
    آگاهی خود را بالا ببرید. نقش نخبگان و خواص اینست که این بصیرت را نه فقط در خودشان بلکه در دیگران هم بوجود بیاورند. رسا بگویید روشن بگویید، مبین بگویید آنچه را که میفهمید. سعی هم بکنید آنچه را که فهمیده اید درست باشد.

11. صلوات ها 4

نوشته
    2,599
    حضور
    54 روز 8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6491

ص : 69 ما كانَ لِيَ مِنْ عِلْمٍ بِالْمَلَإِ الْأَعْلى‏ إِذْ يَخْتَصِمُونَ
    من از ملأ اعلى (و فرشتگان عالم بالا) به هنگامى كه (درباره آفرينش آدم) مخاصمه مى‏كردند خبر ندارم!

منبع این جمله
    ؟

امام خامنه ای: زیر پرچم امیرالمومنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند. دشمن همان حرفهایی را میزد که دوست میزند...
    آگاهی خود را بالا ببرید. نقش نخبگان و خواص اینست که این بصیرت را نه فقط در خودشان بلکه در دیگران هم بوجود بیاورند. رسا بگویید روشن بگویید، مبین بگویید آنچه را که میفهمید. سعی هم بکنید آنچه را که فهمیده اید درست باشد.

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

آيا خزائن مادي و معنوي خداوند در اختيار پيامبر نيست؟ آيا علم منايا و بلايا جزيي از علم غيب نمي باشد و آيا خداوند اين علم را در اختيار كسي قرار نداده است؟ آيا پيامبر ارزشي و قدرتي بالاتر از فرشته ندارد؟ اگر جواب اين سؤالات مثبت است كه بايد هم مثبت باشد پس اين آیات چه مي گويند: الأنعام : 50 قُلْ لا أَقُولُ لَكُمْ عِنْدي خَزائِنُ اللَّهِ وَ لا أَعْلَمُ الْغَيْبَ وَ لا أَقُولُ لَكُمْ إِنِّي مَلَكٌ إِنْ أَتَّبِعُ إِلاَّ ما يُوحى‏ إِلَيَّ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الْأَعْمى‏ وَ الْبَصيرُ أَ فَلا تَتَفَكَّرُونَ. بگو: «من نمى‏گويم خزاين خدا نزد من است و من، (جز آنچه خدا به من بياموزد،) از غيب آگاه نيستم! و به شما نمى‏گويم من فرشته‏ام تنها از آنچه به من وحى مى‏شود پيروى مى‏كنم.» بگو: «آيا نابينا و بينا مساويند؟! پس چرا نمى‏انديشيد؟!» ص : 69 ما كانَ لِيَ مِنْ عِلْمٍ بِالْمَلَإِ الْأَعْلى‏ إِذْ يَخْتَصِمُونَ من از ملأ اعلى (و فرشتگان عالم بالا) به هنگامى كه (درباره آفرينش آدم) مخاصمه مى‏كردند خبر ندارم!
    سلام
    1- آیه می فرماید "نمی گویم" و این هنری در سخن گفتن است
    2- رسول اکرم ص که بنده ترین بندگان است هیچوقت کمالی را به خود نسبت نمی دهد بلکه به خدا نسبت می دهد اما چون عبد شایسته و مقرب است از همه دارایی های مولایش می تواند بهره مند شود
    3- اظهار عجر و فقر در درگاه الهی که همیشه مشهود عبادالرحمن است بسیارشایسته است لذا شعار این گروه این است : الفقر فخری چه اینکه آنها با تمام وجود باور دارند هرچه دارند از آن خداست و خودشان فقیر محضند
    4- این آیات را با آیات دیگری که معجزات را به انبیاء نسبت می دهد و علوم الهی را بهره آنها می داند مقایسه فرمایید تا رمز کار دستتان بیاید
    5- ما هم همین توانایی و علم ناچیز خود را تماما مدیون خدای متعالیم و اگر بخواهیم حق مطلب را در درگاه الهی ادا کنیم باید بگوییم
    ما هیچ نداریم و هیچ نمی دانیم مگر آنچه تو دادی و تو آموختی
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

14. صلوات ها 6

نوشته
    290
    حضور
    12 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    247

نقل قول نوشته اصلی توسط rahavard نمایش پست ها
    منبع این جمله ؟
    ما كانَ لِيَ مِنْ عِلْمٍ بِالْمَلَإِ الْأَعْلى إِذْ يَخْتَصِمُونَ سوره ص آیه 69
    ویرایش توسط استدلال : ۱۳۹۱/۱۲/۱۷ در ساعت ۱۲:۴۹

16. صلوات ها 3

نوشته
    290
    حضور
    12 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    247

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    ما هم همین توانایی و علم ناچیز خود را تماما مدیون خدای متعالیم و اگر بخواهیم حق مطلب را در درگاه الهی ادا کنیم باید بگوییم ما هیچ نداریم و هیچ نمی دانیم مگر آنچه تو دادی و تو آموختی
    همانطور که انبیا در روز قیامت می گویند:يَوْمَ يَجْمَعُ اللهُ الرُّسُلَ فَيَقُولُ ما ذا أُجِبْتُمْ قالُوا لا عِلْمَ لَنا إِنَّكَ أَنْتَ عَلّامُ الْغُيُوب

18. صلوات ها 4

نوشته
    2,599
    حضور
    54 روز 8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6491

نقل قول نوشته اصلی توسط استدلال نمایش پست ها
    ما كانَ لِيَ مِنْ عِلْمٍ بِالْمَلَإِ الْأَعْلى إِذْ يَخْتَصِمُونَ سوره ص آیه 69

من فکر کردم بدون ذکر منبع فقط صفحه کتاب رو آوردند. کاری که قبلا هم دیده بودم

در اینجا هم مانند همان آیه میفرماید من خود به خود علمی نداشتم (چون در آن زمان حضور نداشتم) تا زمانیکه خداوند به من وحی کرد:

ما كان لى من علم بالملا الاعلى اذ يختصمون 69
    ان يوحى الى الا انما انا نذير مبين 70

مـن هـرگـز عـلمـى بـه گـروه فـرشـتگان در آن روز كه راجع به خلقت بشر مخاصمه مى كردند ندارم (69).

(چون من از ناحيه خود هيچ علمى ندارم)
    تنها آگهى هاى من به وسيله وحى است....(70).

همه این بیانات به این سبب هست که پیامبر اکرم صلی الله علیه واله به مردم بفهماند که او رسول و فرستاده خداست و از پیش خود سخن نمیگوید و هر آنچه که خبر میدهد از جانب خداست

ویرایش توسط Serat : ۱۳۹۱/۱۲/۱۷ در ساعت ۱۷:۵۵

20. صلوات ها 2

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری