صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيا خداوند داراي نفس است؟

علاقه
    تعجب از اینهمه نادانی نادانی خودم و دیگران
    نوشته
    138
    حضور
    3 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    329

آيا خداوند داراي نفس است؟

آيا خداوند داراي نفس است؟:
    المائدة : 116 وَ إِذْ قالَ اللَّهُ يا عيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَ أَنْتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُوني‏ وَ أُمِّيَ إِلهَيْنِ مِنْ دُونِ اللَّهِ قالَ سُبْحانَكَ ما يَكُونُ لي‏ أَنْ أَقُولَ ما لَيْسَ لي‏ بِحَقٍّ إِنْ كُنْتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ ما في‏ نَفْسي‏ وَ لا أَعْلَمُ ما في‏ نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ
    و آن گاه كه خداوند به عيسى بن مريم مى‏گويد: «آيا تو به مردم گفتى كه من و مادرم را بعنوان دو معبود غير از خدا انتخاب كنيد؟!»، او مى‏گويد: «منزهى تو! من حق ندارم آنچه را كه شايسته من نيست، بگويم! اگر چنين سخنى را گفته باشم، تو مى‏دانى! تو از آنچه در روح و جان من است، آگاهى و من از آنچه در ذات (پاك) توست، آگاه نيستم! بيقين تو از تمام اسرار و پنهانيها با خبرى.

کمتر اثبات کن! بیشتر بیاموز!

2. صلوات ها 7

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11165

با نام الله

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 4

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

با سلام خدمت شما کاربر گرامی

وَإِذْ قَالَ اللّهُ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَأَنتَ قُلتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِي وَأُمِّيَ إِلَـهَيْنِ مِن دُونِ اللّهِ قَالَ سُبْحَانَكَ مَا يَكُونُ لِي أَنْ أَقُولَ مَا لَيْسَ لِي بِحَقٍّ إِن كُنتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِي وَلاَ أَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ [1]

و آنگاه كه خداوند به عيسى بن مريم مى‏گويد: «آيا تو به مردم گفتى كه من و مادرم را به عنوان دو معبود غير از خدا انتخاب كنيد»؟! او مى‏گويد: «منزهى تو! من حق ندارم آنچه را كه شايسته من نيست، بگويم! اگر چنين سخنى را گفته باشم، تو مى‏دانى.تو از آنچه در روح و جان من است، آگاهى؛ و من از آنچه در ذات توست، آگاه نيستم. به يقين تو از تمام اسرار و پنهانى ‏ها با خبرى».

علامه طباطبایی(ره) در توضیح این آیه می فرماید:

اينكه عیسی(ع) گفت" تَعْلَمُ ما فِي نَفْسِي‏" توضيح مى‏دهد مقدار نفوذ علم بارى تعالى را و بيان مى‏كند كه در روز قيامت علم خداى تعالى كه پادشاه حقيقى است از قبيل علمى كه پادشاهان از راه گزارشات مملكت به احوال رعيت خود پيدا مى‏كنند نيست، بلكه خداى سبحان لطيف و خبير به هر چيز است كه از آن جمله خصوص نفس عيسى بن مريم است، خداى سبحان عالم است به هر چيز، ليكن نه چون علم يكى از ما به ديگرى و علم آن ديگرى به ما، بلكه او آنچه را كه مى‏داند به احاطه مى‏داند، و بدون اينكه چيزى به او احاطه يابد" وَ لا يُحِيطُونَ بِهِ عِلْماً" پس خداى تعالى معبوديست نامحدود و بر خلاف او هر چيزى محدود و مقدر است به طورى كه از حدود خود نمى‏تواند تجاوز كند، از همين جهت مسيح (ع) براى اينكه حق مطلب را ادا كرده باشد جمله ديگرى را ضميمه كرد و آن اين بود كه گفت:" وَ لا أَعْلَمُ ما فِي نَفْسِكَ" [3]

ویرایش توسط اندیشمند : ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ در ساعت ۱۰:۲۲
    اللهم صل علي محمد و آل محمد

7. صلوات ها 5

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

نفس در لغت بر چند قسم است :نفسی که حیات انسان به واسطه آن است و هنگامی که می گویند نفسش خارج شد یعنی روحش خارج شد و دوم آنکه منظور از نفس شیء همان ذات شی ء است.وقتی می گویند: قتل فلان نفسه‏ یعنی ذاتش(خودش) را کشت و بر همین معنا حمل می شود قول خداوند در آیه 28 سوره آل عمران که می فرماید: «وَ يُحَذِّرُكُمُ اللَّهُ نَفْسَهُ» یعنی ذاتش[ذات خدا][2]

در نتیجه نفس خدا چیزی غیر از ذاتش نیست زیرا خداوند بسیط است و مرکب از اجزاء نمی باشد.
    خداوند مانند انسان ها دارای نفس نیست زیرا در این صورت ترکیب در ذات الهی لازم می آید و این محال است.ذات خداوند مجرد و بسيط بوده و دور از هر نوع اجزاء، جسميت و تركيب و اجزاي خارجي و عقلي است. يعني خداوند، نه داراي مادّه و صورت ، و نه داراي جنس و فصل است. او موجودي است كه ذات او عين وجودش است و از اجزاي عقلي پيراسته است.
    ویرایش توسط اندیشمند : ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ در ساعت ۱۰:۲۳

9. صلوات ها 6

نوشته
    1,278
    حضور
    1 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3932

دلائل مختلفي را فلاسفه و متكلّمين براي نفي تركيب از ذات باري تعالي آورده اند. به جهت اختصار به يكي از آن استدلال مي كنيم.
    «خداوند واجب الوجود است و واجب الوجود اقتضا دارد كه تركيب در وجود او راه نداشته باشد. زيرا هر چيزي كه مركب است، نياز به اجزا دارد و هر جزء از اجزاء مركب، غير از خود آن است، و هر نيازمند به غير، ممكن است و اگر خداوند تعالي مركب باشد، ممكن خواهد شد و اين خلاف فرض ما است. زيرا ذات خداوند واجب است نه ممكن، وقتي واجب شد تركيب در او راه ندارد.[4]

و از طرفي ديگر اگر خداوند مركب از اجزاء باشد، لازم مي آيد محدود به حدّي باشد، و محدوديت وجود، موجب نقصان و نيازمند به غير خواهد بود. در حالي كه فرض ما اين است كه خداوند، هيچ گونه نقص و احتياجي در وجود خود ندارد، بلكه ذات او مستجمع جميع كمالات مي باشد.

حديثي از امام رضا ـ عليه السلام ـ نقل شده كه آن حضرت در پاسخ زنديقي كه از او خواست خدا را بر او تعريف كند فرمود: خداوند محدود به حدي نيست، عرض كرد: چرا؟ فرمود: هر محدودي متناهي است به يك حد و مرزي، وقتي احتمال حدود در او باشد، احتمال نقصان در او خواهد بود، و خدا محدود به حدي نيست نه زيادت در او راه دارد و نه قابل تجزيه است.[5]

[1] سوره مائده ، آیه 116
    [2] ترجمه تفسير الميزان ج‏6 354 -355 با دخل و تصرف ، نويسنده: علامه طباطبايى- سيد محمد باقر موسوى همدانى‏، ناشر: دفتر انتشارات اسلامى‏ ، مكان چاپ: قم‏ ، سال چاپ: 1374 ش‏ ، نوبت چاپ: پنجم‏
    [3] التبيان في تفسير القرآن، ج‏4، ص: 69 با دخل و تصرف، ، نويسنده: شيخ طوسى‏ ، ناشر: دار إحياء التراث العربي‏ ، مكان چاپ: بيروت‏ ، بی تا
    [4] شرح تجريد ، ص 292، نصير الدين طوسي ، طبع جامعه مدرسين
    [5] بحار الانوار، ج 3، ص 15، باب 2، ح1مجلسي، محمد باقر
    ویرایش توسط اندیشمند : ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ در ساعت ۱۰:۲۴

11. صلوات ها 5

علاقه
    موبایل..کام..کتاب
    نوشته
    37
    حضور
    4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    147

سلام
    نظر شخصی
    خداوند اینکه چطوریه وچه شکلی و غیره سوال های هست که همیشه تو ذهن انسان هاست و هیچ وقت هم جواب اینا ها ور نخواهیم یافت چون ذهن انسان عاجزتر و ضعیفتره و فکردن به اینا گناهه و حق اینو نداریم فکر کنیم
    منظور از نفس به نظر من دادن حق زندگی به بشر هست چرا که انسان جز گل چیزی نیست و این حق زندگی کردن که خداوند بر خلق خودش بخشید

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط جویا نمایش پست ها
    آيا خداوند داراي نفس است؟: المائدة : 116 وَ إِذْ قالَ اللَّهُ يا عيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَ أَنْتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُوني‏ وَ أُمِّيَ إِلهَيْنِ مِنْ دُونِ اللَّهِ قالَ سُبْحانَكَ ما يَكُونُ لي‏ أَنْ أَقُولَ ما لَيْسَ لي‏ بِحَقٍّ إِنْ كُنْتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ ما في‏ نَفْسي‏ وَ لا أَعْلَمُ ما في‏ نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ و آن گاه كه خداوند به عيسى بن مريم مى‏گويد: «آيا تو به مردم گفتى كه من و مادرم را بعنوان دو معبود غير از خدا انتخاب كنيد؟!»، او مى‏گويد: «منزهى تو! من حق ندارم آنچه را كه شايسته من نيست، بگويم! اگر چنين سخنى را گفته باشم، تو مى‏دانى! تو از آنچه در روح و جان من است، آگاهى و من از آنچه در ذات (پاك) توست، آگاه نيستم! بيقين تو از تمام اسرار و پنهانيها با خبرى.
    سلام
    انسان دارای روح واحدی است اما وقتی این روح به مدیریت جسم و بدن مشغول می شود نام جدیدی بر آن نهاده می شود و آن نفس است
    بر این اساس جهت توجه خدای باریتعالی به مخلوقات و تدبیر امور آنها نفس اوست
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

14. صلوات ها 2

نوشته
    713
    حضور
    15 روز 21 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    1594

با سلام

اگر بنا به تعریفی که جای دیگر از جناب عرفان علوی درباره نفس خوانده ام "نفس چیزی جز مراتب علمی هرکس نیست." از آنجا که خدا کاملترین مرتبه علمی را داراست نمی توان گفت نفس خدا همان علم اوست؟؟؟
    ویرایش توسط aminjet : ۱۳۹۱/۱۲/۱۵ در ساعت ۱۰:۳۷
    عکس روی تو چو در آینه ی جام افتاد
    عارف از خنده ی می در طمع خام افتاد
    حسن روی تو به یک جلوه که در آینه کرد
    این همه نقش در آیینه ی اوهام افتاد
    این همه عکس می و نقش نگارین که نمود
    یک فروغ رخ ساقیست که در جام افتاد.

16. صلوات

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط aminjet نمایش پست ها
    نفس خدا همان علم اوست؟؟؟
    سلام
    علم الهی هم مراتب دارد
    والله الموفق
    هردو عالم یک فروغ روی اوست

18. صلوات

علاقه
    تعجب از اینهمه نادانی نادانی خودم و دیگران
    نوشته
    138
    حضور
    3 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    329

نقل قول نوشته اصلی توسط اندیشمند نمایش پست ها
    نفس خدا چیزی غیر از ذاتش نیست زیرا خداوند بسیط است و مرکب از اجزاء نمی باشد.
    حضرت عیسی می فرماید: فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ ما في‏ نَفْسي‏ وَ لا أَعْلَمُ ما في‏ نَفْسِكَ
    این تقابل می رساند که نمی تواند منظور از نفس خود خداوند باشد! کلمه «فی» در «فی نفسک» حکایت از مرکب بودن خداوند دارد که محال عقلی است.
    سؤال اینجاست چرا باید حضرت عیسی این چنین شبهه دار سخن بگوید. خصوصا که ایشان متهم به ادعای الوهیت است. چنانچه در صدر آیه آمده است. آیا درست است ایشان در نفی این اتهام باز از واژگانی استفاده کند که این اتهام را تقویت می کند؟

کمتر اثبات کن! بیشتر بیاموز!

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری