صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احکام محرمیت ونگاه

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,895
  حضور
  3 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13019

  احکام محرمیت ونگاه
  آیا داشتن دوست غیر همجنس بدون زیر پا گذاشتن اصول و قواعد اسلام گناه است؟
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 2. صلوات ها 12


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,882
  حضور
  59 روز 36 دقیقه
  دریافت
  42
  آپلود
  2
  گالری
  385
  صلوات
  19668

  دیدن عكس زنان در سایت ها چه حكمی دارد؟
  دیدن عكس زنان در سایت ها چه حكمی دارد؟

 4. صلوات ها 7


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11123  ما درباره فرهنگ جامعه درباره روابط دختر و پسر کاری نداریم . چه بسا فرهنگ غلطی در جامعه وجود داشته باشد که مورد تایید دین نیاشد .اما حقیقت آن است که چنین دوستی‌هایی با آسیب‌ها و خطرات و ناهنجاری‌های مختلف رو به رو است و آینده چنین دوستی‌هایی قابل پیش بینی نیست. غالباً با ادامه یافتن این نوع دوستی‌ها، مشکلات بسیاری به خصوص برای دختران فراهم می‌آورد.
  واقعیت آن است که غریزه جنسی از نیرومندترین غرایز در وجود انسان است که بسیاری از رفتارهای انسانی را شکل می دهد و به گونه های مختلف ظهور و بروز دارد. اسلام که یک مکتب جامع است و مى خواهد مردان و زنان مسلمان ،از یک طرف روحى آرام و اعصابى سالم و چشم و گوشى پاک داشته باشند تا بتوانند قله هاى رفیع انسانی و رستگارى را فتح نمایند و از طرف دیگر به نیازهای غریزی و فطری خود نیز دست یابند ، بنابراین با حساسیت ویژه ، اما واقع بینانه و لحاظ کردن طبیعت و امیال درونى و خواسته هاى نفسانى انسان ، قوانین و احکامى را جهت حفظ و نگه دارى فرد و جامعه در خط اعتدال و میانه روى وضع کرده است . از جمله آن احکام ، چگونگی ارتباط با جنس مخالف است .اینها همه به سبب این است که اسلام از جانب کسى براى هدایت انسان ها فرستاده شده است که خالق فطرت وغریزه با تمامى استعدادهاى بهینه و ذخیره شده در انسان است . بنابراین هر عاملى که موجب تحریک انگیزه هاى شهوانى در جامعه گردد و به آرامش روحى و روانى و عفت عمومى ، صدمه وارد کند، موردتأیید اسلام نیست . اسلام می خواهد انواع لذت های جنسی در محیط و درون خانواده شکل گیرد واز این طریق آرامش روحی و روانی و پیوند های عاطفی نیز برقرار بماند و با طرح آن در محیط جامعه به پیوند خانواده و اجتماع نیز آسیب وارد نشود .
  به جهت همان میل شدید جنسی گاهی اوقات بی آنکه دختر و پسر(به خصوص دختران ) بخواهند ، در شرایطی قرار می گیرند که حتی ارادة خود را از دست می دهند و دیگر نمی توانند از ارتباط جنسی خود داری کنند و ناخود آگاه و بی آنکه که بخواهند ،کم کم در آن شرایط بدون بازگشت قرار می گیرند و زمانی متوجه می شوند که کار از کار گذشته است ، یعنی با فراهم شدن شرایط دیگر، ارادة جلوگیری بسیار سخت و دشوار است . به خصوص آنکه پسران فریب کار و متاسفانه حرفه ای درفریب دختران جوان در این موارد ، شیاد و تردست هستند ، پس چرا نباید این جریان را از سرچشمه بست ؟ به همین خاطر در اسلام حتی خلوت کردن زن و مرد (دختر و پسر) نامحرم در مکانی که رفت و آمد نباشد ، حرام و گناه است . در آخر این که مگر غیر از این است که تمام روابط جنسی بین دختران و پسران از همین ارتباط های به ظاهر ساده و دوستانه آغاز شده است ؟ و متأسفانه به همین ارتباط جنسی ختم نشده ، بلکه عاملی برای پدید آمدن بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و روانی نیز می شود. بهترین شاهد بر ادعای فوق مراجعه به واقعیات موجود در اجتماع است، شما در باره طلاق‌ها ، فسادهای جنسی، اعتیاد و افسردگی‌ها مقداری تحقیق کنید ، ببینید نقطه شروع این نابسامانی‌ها از کجا بوده ؟ بسیاری از آنها با یک نگاه ساده یا یک ارتباط کلامی کوچک با نامحرم شروع شده و به تدریج به ایجاد محبت و عشق و مشغول شدن فکر انجامیده و در انتها به قرار و مدار و . . .
  اما مسئله این است که چون جوانان و نوجوانان مخصوصا دختران جوان، هنوز به سنی نرسیده‌اند که عاقبت برخی از کارها برایشان تجربه شده باشد، فقط همان ابتدای کار را که شیرین است می‌بینند و خدای ناکرده به دوستی با پسران نامحرم تن می‌دهند و به این ترتیب وارد دامی می‌شوند که خلاصی از آن بسیار دشوار است .


 6. صلوات ها 11


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11123  فتوای ایت الله سیستانی - دیدن زنان نامحرم در اینترنت


  منبع :سایت ایت الله سیستانی
  1

  § سؤال : نگاه کردن به زنان نا محرم خارجی با ظاهر غير معمول (و حتی بدون لباس ) در سايتهای اينترنتی که نگاه کردن به انها در حال حاضر گريبانگير اکثر جوانان شده است چه حکمی دارد؟

  § جواب : نگاه با شهوت جايز نيست و بدون ان هم به احتياط واجب نيست.

 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11123  نگاه كردن به فيلم و عكس نامحرم چه حكمي دارد؟
  تماشا كردن فيلم‏هاي محرك جايز نيست و نگاه كردن به عكس زنان نامحرم در صورتي كه شناخته شده باشند و ياموجب تهييج شهوت شود اشكال دارد و فرقي بين فيلم زنده و غير زنده در اين جهت نيست.

  احکام محرمیت ونگاه


 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11123  احکام محرمیت ونگاه
  1 سؤال: نگاه كردن به تصویر مستهجن چه حكمى دارد با توجه به اینكه انسان به حرام نمى افتد؟ پاسخ: بنابر احتیاط جایز نیست.  2
  سؤال: موقع كار با اینترنت با تصاویر غیر شرعى برخورد می كنیم تكلیف چیست؟

  پاسخ: به تصاویر مبتذل نباید با شهوت نگاه كنید بلكه بدون شهوت هم بنابر احتیاط واجب جایز نیست.


  3
  سؤال: نگاه كردن به تصویر عورت مرد و زن نامحرم غیر مسلمان چه حكمى دارد اگر احتمال مفسده نرود؟

  پاسخ: با شهوت جایز نیست بلكه بدون شهوت هم بنابر احتیاط واجب جایز نیست.


  4
  سؤال: آیا نگاه کردن به نقاشى هاى مبتذل منظور یادگیرى نحوه جماع با همسر و تنوعات در مقاربتهاى جنسى براى مردى که ازدواج كرده است و مى خواهد تنوعى در جماع با همسرش در زمینه مقاربت جنسى داشته باشد ایراد دارد ؟  پاسخ: اگر بدون شهوت باشد بنابر احتیاط واجب جایز نیست .


  5
  سؤال: دیدن ترانه هاى تصویرى (شو) زن یا مرد چه حكمى دارد؟ و اگر حرام است ما این سؤال را از معلم دینى پرسیدیم و گفتند اگر بر روى انسان تأثیرى نداشته باشد مسأله ندارد. آیا این حرف درست مى باشد یا نه؟

  پاسخ: ملاك حرام بودن این است كه نواختن آلات مخصوص موزیك به نحوى باشد كه مناسب مجالس لهو و لعب و عیاشى ها باشد. چه تأثیر بگذارد و چه نگذارد.


  6
  سؤال: آیا نگاه كردن به تصویر مبتذل حرام است؟

  پاسخ: با شهوت و ترس وقوع در حرام، حرام است و بدون آن هم ـ بنابر احتیاط واجب جایز نیست.


  7
  سؤال: آیا نگاه كردن به عكس زنهاى مبتذل كه خودشان راضى هستند دیگران عكسهاى آنها را ببینند و در صورتیكه فرد از خودش مطمئن باشد كه در حرام نمى افتد اشكال دارد ? گناه كبیره است یا صغیره یا مكروه است یا هیچكدام ؟ لطفا اگر حدیث یا آیه اى در این خصوص داریم ذكر بفرمائید ؟

  پاسخ: نگاه التذاذى به آن جایز نیست و همچنین است بنابر احتیاط واجب اگر نگاه غیر التذاذى مى باشد .


  8
  سؤال: مشاهده تصاویر ورزشى زنان كه قسمتى از بدن آنان عریان است بطور مستقیم و یا غیر مستقیم از تلویزیون براى مردان چه حكمى دارد ؟ آیا متاهل یا مجرد بودن مرد تفاوتى در حكم مسئله مى كند ؟  پاسخ: نگاه كردن به شهوت و خوف وقوع در حرام ، حرام است و همچنین بنابر احتیاط واجب اگر بدون شهوت و خوف وقوع در حرام باشد و فرقى میان متاهل و غیره در حكم مذكور نیست .


  9
  سؤال: حكم دیدن عكس زن خارجى نیمه عریان را بفرمائید ؟  پاسخ: نگاه التذاذى جایز نیست و بدون التذاذ هم بنابر احتیاط جایز نیست .


  10
  سؤال: نشانه ریبه در دیدن عكس زنان چیست ؟

  پاسخ: ریبه یعنى خوف وقوع در عمل حرام مثل استمناء و زنا و دیدن عكس هائى كه انسان با نگاه به آن مأمون از این افعال حرام نیست جایز نیست و براى شكستن شهوت كه انسان دچار لغزش و انحراف نشود ، اشتغال به كارهاى مفید مثل تفریحات سالم ، ورزش و مطالعه و امثال آن مفید مى باشد.


  11
  سؤال: نگاه كردن به تصاویر انسانها (اعم از عكس، نقاشی، نقاشى متحرك و فیلم) در چه صورت اشكال دارد؟

  اگر عدم لذت شرط است آیا نگریستن به هر چهره اى (خود چهره یا تصاویر آن) كه انسان از آن خوشش مى آید حرام است؟ چون ظاهراً انسان از هر چه خوشش بیاید لذت مى برد؟


  پاسخ: اگر بدون لذت جنسى باشد و نترسد كه به حرام مى افتد جائز است تنها خوش آمدن ملاك حرمت نیست باید لذت جنسى باشد.

  براساس فتوای آیت الله سیستانی

 12. صلوات ها 6


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,787
  حضور
  6 روز 22 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9244  دیدن عکس زنان در سایت:
  اقایان امام .تبریزی .خامنه ای سیستانی .فاضل .وحید:اگر با قصد لذت باشد حرام است بنابر احتیاط واجب بدون قصد لذت وترس افتادن به حرام نیز جایز نیست
  ایات عظام:بهجت .صافی.مکارم . نوری:نگاه به انان جایز نیست .هر چند بدون قصد لذت باشد

  ویرایش توسط اسراء : ۱۳۸۸/۰۸/۱۹ در ساعت ۱۸:۵۰ دلیل: فونت

 14. صلوات ها 4


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,787
  حضور
  6 روز 22 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9244  دا شتن دوست غیر همجنس بدون زیر پا گذاشتن به اصول قواعد اسلامی :
  اگر طبق فرض سوال پیش برویم جواب این است اشکال ندارد ولی انچه حقیقت دارد این است چنین فرضی در خارج وجود ندرد به چند دلیل :
  1-در قران اشاره به این دارد دوست غیر همجنس نگیرید( ولا متخذ اخدان)
  2-حکایت حضرت یوسف در قران در سوره یوسف در ایه: 24(ان زن قصد او کرد واو نیز اگر برهان برهان پروردگار نمیدید قصد وی مینمود ) ما که از حضرت یوسف پاکدامن بالاتر نیستیم واین حکایت خود ببیانگر این است عده ای خاص (که به تعبیر همان ایه مخلصین)ازاین خطر نجات پیدا میکنند .
  3- اقل چیزی که دراین دوستی هست این است که باید به چهره هم نگاه کنند وارتباط به عنوان دوستی باید صمیمی باشد درحالیکه نگاه به قصد لذت وحتی خوف (احتمال) مفسده باشد از منظر دین (فتوای مراجع) )این ارتباط حرام است
  4-بدیهی است با اندکی تامل وجدان ادمی گواه میدهد دراین ارتباط یا از ابتدا به قصد منفی یا بعدا به قصد منفی میانجامد
  5البته روایات ما که از* طبیبان جان* بیان شده به روشنی ما را در این موضوع راهنما ئ خواهند کرد که همگی (روایات) در صدد این هستند چنین چیزی امکان پذیر نیست

  ویرایش توسط مدیر سابق : ۱۳۸۸/۰۸/۰۵ در ساعت ۰۹:۴۸ دلیل: تغيير فونت

 16. صلوات ها 11


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  6
  حضور
  12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  39  با سلام

  یه سوال:
  آیا یک پسر بالغ از نظر شرعی مجاز هست که با یک خانم بالغ و نا محرم، شوخی کند؟

  بالغ یا ممیز

  ویرایش توسط Logical : ۱۳۸۸/۰۷/۲۲ در ساعت ۲۲:۰۲

 18. صلوات ها 5


 19. #10

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11123  نقل قول نوشته اصلی توسط logical نمایش پست ها
  با سلام

  یه سوال:
  آیا یک پسر بالغ از نظر شرعی مجاز هست که با یک خانم بالغ و نا محرم، شوخی کند؟

  بالغ یا ممیز

  سلام

  خیر مجاز نیست

  چون ممکن است حریم ها ازبین برود و همچنین سو برداشت شود پس بهتر است انسان از مواضعی که مورد تهمت قرار میگیرد دوری نماید
  موفق باشید

 20. صلوات ها 10


صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود