صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احکام محرمیت ونگاه

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر 1388
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,900
  صلوات
  13092
  حضور
  3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39

  احکام محرمیت ونگاه
  آیا داشتن دوست غیر همجنس بدون زیر پا گذاشتن اصول و قواعد اسلام گناه است؟
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر 1388
  نوشته
  1,783
  صلوات
  18983
  حضور
  48 روز 22 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  42
  آپلود
  2
  گالری
  340

  دیدن عكس زنان در سایت ها چه حكمی دارد؟
  دیدن عكس زنان در سایت ها چه حكمی دارد؟


 4. #3

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  نوشته
  2,648
  صلوات
  11208
  حضور
  1 روز 8 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  ما درباره فرهنگ جامعه درباره روابط دختر و پسر کاری نداریم . چه بسا فرهنگ غلطی در جامعه وجود داشته باشد که مورد تایید دین نیاشد .اما حقیقت آن است که چنین دوستی‌هایی با آسیب‌ها و خطرات و ناهنجاری‌های مختلف رو به رو است و آینده چنین دوستی‌هایی قابل پیش بینی نیست. غالباً با ادامه یافتن این نوع دوستی‌ها، مشکلات بسیاری به خصوص برای دختران فراهم می‌آورد.
  واقعیت آن است که غریزه جنسی از نیرومندترین غرایز در وجود انسان است که بسیاری از رفتارهای انسانی را شکل می دهد و به گونه های مختلف ظهور و بروز دارد. اسلام که یک مکتب جامع است و مى خواهد مردان و زنان مسلمان ،از یک طرف روحى آرام و اعصابى سالم و چشم و گوشى پاک داشته باشند تا بتوانند قله هاى رفیع انسانی و رستگارى را فتح نمایند و از طرف دیگر به نیازهای غریزی و فطری خود نیز دست یابند ، بنابراین با حساسیت ویژه ، اما واقع بینانه و لحاظ کردن طبیعت و امیال درونى و خواسته هاى نفسانى انسان ، قوانین و احکامى را جهت حفظ و نگه دارى فرد و جامعه در خط اعتدال و میانه روى وضع کرده است . از جمله آن احکام ، چگونگی ارتباط با جنس مخالف است .اینها همه به سبب این است که اسلام از جانب کسى براى هدایت انسان ها فرستاده شده است که خالق فطرت وغریزه با تمامى استعدادهاى بهینه و ذخیره شده در انسان است . بنابراین هر عاملى که موجب تحریک انگیزه هاى شهوانى در جامعه گردد و به آرامش روحى و روانى و عفت عمومى ، صدمه وارد کند، موردتأیید اسلام نیست . اسلام می خواهد انواع لذت های جنسی در محیط و درون خانواده شکل گیرد واز این طریق آرامش روحی و روانی و پیوند های عاطفی نیز برقرار بماند و با طرح آن در محیط جامعه به پیوند خانواده و اجتماع نیز آسیب وارد نشود .
  به جهت همان میل شدید جنسی گاهی اوقات بی آنکه دختر و پسر(به خصوص دختران ) بخواهند ، در شرایطی قرار می گیرند که حتی ارادة خود را از دست می دهند و دیگر نمی توانند از ارتباط جنسی خود داری کنند و ناخود آگاه و بی آنکه که بخواهند ،کم کم در آن شرایط بدون بازگشت قرار می گیرند و زمانی متوجه می شوند که کار از کار گذشته است ، یعنی با فراهم شدن شرایط دیگر، ارادة جلوگیری بسیار سخت و دشوار است . به خصوص آنکه پسران فریب کار و متاسفانه حرفه ای درفریب دختران جوان در این موارد ، شیاد و تردست هستند ، پس چرا نباید این جریان را از سرچشمه بست ؟ به همین خاطر در اسلام حتی خلوت کردن زن و مرد (دختر و پسر) نامحرم در مکانی که رفت و آمد نباشد ، حرام و گناه است . در آخر این که مگر غیر از این است که تمام روابط جنسی بین دختران و پسران از همین ارتباط های به ظاهر ساده و دوستانه آغاز شده است ؟ و متأسفانه به همین ارتباط جنسی ختم نشده ، بلکه عاملی برای پدید آمدن بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و روانی نیز می شود. بهترین شاهد بر ادعای فوق مراجعه به واقعیات موجود در اجتماع است، شما در باره طلاق‌ها ، فسادهای جنسی، اعتیاد و افسردگی‌ها مقداری تحقیق کنید ، ببینید نقطه شروع این نابسامانی‌ها از کجا بوده ؟ بسیاری از آنها با یک نگاه ساده یا یک ارتباط کلامی کوچک با نامحرم شروع شده و به تدریج به ایجاد محبت و عشق و مشغول شدن فکر انجامیده و در انتها به قرار و مدار و . . .
  اما مسئله این است که چون جوانان و نوجوانان مخصوصا دختران جوان، هنوز به سنی نرسیده‌اند که عاقبت برخی از کارها برایشان تجربه شده باشد، فقط همان ابتدای کار را که شیرین است می‌بینند و خدای ناکرده به دوستی با پسران نامحرم تن می‌دهند و به این ترتیب وارد دامی می‌شوند که خلاصی از آن بسیار دشوار است . 5. #4

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  نوشته
  2,648
  صلوات
  11208
  حضور
  1 روز 8 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  فتوای ایت الله سیستانی - دیدن زنان نامحرم در اینترنت


  منبع :سایت ایت الله سیستانی
  1

  § سؤال : نگاه کردن به زنان نا محرم خارجی با ظاهر غير معمول (و حتی بدون لباس ) در سايتهای اينترنتی که نگاه کردن به انها در حال حاضر گريبانگير اکثر جوانان شده است چه حکمی دارد؟

  § جواب : نگاه با شهوت جايز نيست و بدون ان هم به احتياط واجب نيست.


 6. #5

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  نوشته
  2,648
  صلوات
  11208
  حضور
  1 روز 8 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نگاه كردن به فيلم و عكس نامحرم چه حكمي دارد؟
  تماشا كردن فيلم‏هاي محرك جايز نيست و نگاه كردن به عكس زنان نامحرم در صورتي كه شناخته شده باشند و ياموجب تهييج شهوت شود اشكال دارد و فرقي بين فيلم زنده و غير زنده در اين جهت نيست.

  احکام محرمیت ونگاه 7. #6

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  نوشته
  2,648
  صلوات
  11208
  حضور
  1 روز 8 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  احکام محرمیت ونگاه
  1 سؤال: نگاه كردن به تصویر مستهجن چه حكمى دارد با توجه به اینكه انسان به حرام نمى افتد؟ پاسخ: بنابر احتیاط جایز نیست.  2
  سؤال: موقع كار با اینترنت با تصاویر غیر شرعى برخورد می كنیم تكلیف چیست؟

  پاسخ: به تصاویر مبتذل نباید با شهوت نگاه كنید بلكه بدون شهوت هم بنابر احتیاط واجب جایز نیست.


  3
  سؤال: نگاه كردن به تصویر عورت مرد و زن نامحرم غیر مسلمان چه حكمى دارد اگر احتمال مفسده نرود؟

  پاسخ: با شهوت جایز نیست بلكه بدون شهوت هم بنابر احتیاط واجب جایز نیست.


  4
  سؤال: آیا نگاه کردن به نقاشى هاى مبتذل منظور یادگیرى نحوه جماع با همسر و تنوعات در مقاربتهاى جنسى براى مردى که ازدواج كرده است و مى خواهد تنوعى در جماع با همسرش در زمینه مقاربت جنسى داشته باشد ایراد دارد ؟  پاسخ: اگر بدون شهوت باشد بنابر احتیاط واجب جایز نیست .


  5
  سؤال: دیدن ترانه هاى تصویرى (شو) زن یا مرد چه حكمى دارد؟ و اگر حرام است ما این سؤال را از معلم دینى پرسیدیم و گفتند اگر بر روى انسان تأثیرى نداشته باشد مسأله ندارد. آیا این حرف درست مى باشد یا نه؟

  پاسخ: ملاك حرام بودن این است كه نواختن آلات مخصوص موزیك به نحوى باشد كه مناسب مجالس لهو و لعب و عیاشى ها باشد. چه تأثیر بگذارد و چه نگذارد.


  6
  سؤال: آیا نگاه كردن به تصویر مبتذل حرام است؟

  پاسخ: با شهوت و ترس وقوع در حرام، حرام است و بدون آن هم ـ بنابر احتیاط واجب جایز نیست.


  7
  سؤال: آیا نگاه كردن به عكس زنهاى مبتذل كه خودشان راضى هستند دیگران عكسهاى آنها را ببینند و در صورتیكه فرد از خودش مطمئن باشد كه در حرام نمى افتد اشكال دارد ? گناه كبیره است یا صغیره یا مكروه است یا هیچكدام ؟ لطفا اگر حدیث یا آیه اى در این خصوص داریم ذكر بفرمائید ؟

  پاسخ: نگاه التذاذى به آن جایز نیست و همچنین است بنابر احتیاط واجب اگر نگاه غیر التذاذى مى باشد .


  8
  سؤال: مشاهده تصاویر ورزشى زنان كه قسمتى از بدن آنان عریان است بطور مستقیم و یا غیر مستقیم از تلویزیون براى مردان چه حكمى دارد ؟ آیا متاهل یا مجرد بودن مرد تفاوتى در حكم مسئله مى كند ؟  پاسخ: نگاه كردن به شهوت و خوف وقوع در حرام ، حرام است و همچنین بنابر احتیاط واجب اگر بدون شهوت و خوف وقوع در حرام باشد و فرقى میان متاهل و غیره در حكم مذكور نیست .


  9
  سؤال: حكم دیدن عكس زن خارجى نیمه عریان را بفرمائید ؟  پاسخ: نگاه التذاذى جایز نیست و بدون التذاذ هم بنابر احتیاط جایز نیست .


  10
  سؤال: نشانه ریبه در دیدن عكس زنان چیست ؟

  پاسخ: ریبه یعنى خوف وقوع در عمل حرام مثل استمناء و زنا و دیدن عكس هائى كه انسان با نگاه به آن مأمون از این افعال حرام نیست جایز نیست و براى شكستن شهوت كه انسان دچار لغزش و انحراف نشود ، اشتغال به كارهاى مفید مثل تفریحات سالم ، ورزش و مطالعه و امثال آن مفید مى باشد.


  11
  سؤال: نگاه كردن به تصاویر انسانها (اعم از عكس، نقاشی، نقاشى متحرك و فیلم) در چه صورت اشكال دارد؟

  اگر عدم لذت شرط است آیا نگریستن به هر چهره اى (خود چهره یا تصاویر آن) كه انسان از آن خوشش مى آید حرام است؟ چون ظاهراً انسان از هر چه خوشش بیاید لذت مى برد؟


  پاسخ: اگر بدون لذت جنسى باشد و نترسد كه به حرام مى افتد جائز است تنها خوش آمدن ملاك حرمت نیست باید لذت جنسى باشد.

  براساس فتوای آیت الله سیستانی


 8. #7

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,531
  صلوات
  8695
  حضور
  3 روز 11 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  دیدن عکس زنان در سایت:
  اقایان امام .تبریزی .خامنه ای سیستانی .فاضل .وحید:اگر با قصد لذت باشد حرام است بنابر احتیاط واجب بدون قصد لذت وترس افتادن به حرام نیز جایز نیست
  ایات عظام:بهجت .صافی.مکارم . نوری:نگاه به انان جایز نیست .هر چند بدون قصد لذت باشد

  ویرایش توسط اسراء : 1388/08/19 در ساعت 19:20 دلیل: فونت


 9. #8

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,531
  صلوات
  8695
  حضور
  3 روز 11 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  دا شتن دوست غیر همجنس بدون زیر پا گذاشتن به اصول قواعد اسلامی :
  اگر طبق فرض سوال پیش برویم جواب این است اشکال ندارد ولی انچه حقیقت دارد این است چنین فرضی در خارج وجود ندرد به چند دلیل :
  1-در قران اشاره به این دارد دوست غیر همجنس نگیرید( ولا متخذ اخدان)
  2-حکایت حضرت یوسف در قران در سوره یوسف در ایه: 24(ان زن قصد او کرد واو نیز اگر برهان برهان پروردگار نمیدید قصد وی مینمود ) ما که از حضرت یوسف پاکدامن بالاتر نیستیم واین حکایت خود ببیانگر این است عده ای خاص (که به تعبیر همان ایه مخلصین)ازاین خطر نجات پیدا میکنند .
  3- اقل چیزی که دراین دوستی هست این است که باید به چهره هم نگاه کنند وارتباط به عنوان دوستی باید صمیمی باشد درحالیکه نگاه به قصد لذت وحتی خوف (احتمال) مفسده باشد از منظر دین (فتوای مراجع) )این ارتباط حرام است
  4-بدیهی است با اندکی تامل وجدان ادمی گواه میدهد دراین ارتباط یا از ابتدا به قصد منفی یا بعدا به قصد منفی میانجامد
  5البته روایات ما که از* طبیبان جان* بیان شده به روشنی ما را در این موضوع راهنما ئ خواهند کرد که همگی (روایات) در صدد این هستند چنین چیزی امکان پذیر نیست

  ویرایش توسط مدیر سایت : 1388/08/05 در ساعت 10:18 دلیل: تغيير فونت


 10. #9

  عضویت
  جنسیت مهر 1388
  نوشته
  6
  صلوات
  39
  حضور
  12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام

  یه سوال:
  آیا یک پسر بالغ از نظر شرعی مجاز هست که با یک خانم بالغ و نا محرم، شوخی کند؟

  بالغ یا ممیز

  ویرایش توسط Logical : 1388/07/22 در ساعت 22:32


 11. #10

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  نوشته
  2,648
  صلوات
  11208
  حضور
  1 روز 8 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط logical نمایش پست ها
  با سلام

  یه سوال:
  آیا یک پسر بالغ از نظر شرعی مجاز هست که با یک خانم بالغ و نا محرم، شوخی کند؟

  بالغ یا ممیز

  سلام

  خیر مجاز نیست

  چون ممکن است حریم ها ازبین برود و همچنین سو برداشت شود پس بهتر است انسان از مواضعی که مورد تهمت قرار میگیرد دوری نماید
  موفق باشید


صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود