دیدن اموات در خواب

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دیدن اموات در خواب

سلام

لطفا اساتید و کارشناسان محترم آداب و شرایط دیدن اموات در خواب را بیان کنید.

به غیر از مطالبی که در این تاپیک گفته شده ...

با تشکر

برچسب: 

با نام الله

taghdir0;319476 نوشت:
آداب و شرایط دیدن اموات در خواب را بیان کنید.

با سلام خدمت شما دوست گرامی
بنده غیر از مواردی که همکار عزیزجناب دانشمند فرموده بودند در روایات واحادیث پیدا نکردم.البته اگر منظورتان را از توضیح بیشتر بفرمایید شاید بهتر بتوانیم راهنمایی کنیم.به هر حال امورعالم به دست خداست وبرای اینکه کسی به خواب انسان بیاید در اصل اذن الهی لازم است،وچون نفوس پاک وسالم امادگی لازم برای دیدن خوابهای صادق را بیشتر دارند اگر انسان همان شرایط مندرج در مفاتیح را رعایت کندان شاءالله خواب فرد مورد نظر را خواهد دید.

سلام
ما اموات و خواب نمی بینیم بلکه اونا میان تو خواب ما (فک کنم ) توی فیلمی که ماه رمضونی نشون میداد که اینطوری بود

دوم اینکه باید قالب برزخی انسان در آن عالم در حال زندگی باشد
امام علی علیه السلام هم میگن :مردم همه در
خوابند وقتی که بمیرند اون وقت بیدار می شوند...که فک کنم مربوط به همین قضیه است

در این صورت اموات هر چه تلاش کنن برای رویت روح فرزندان خود در دنیا موفق نمیشن (که بسیار افسوس هم می خورن)
سوم برای اینکه آن قالب برزخی بیدار شود بی شک تقوا حرف اول را می زند
از موارد مهم تقوی طبق درجه اهمیت می توان به
1*عزلت نشینی
2**-کم خوردن
3***-کم گویی
4****-کم خوابی نام برد که این آخری از همه مهمتر است و مشکل تر!

وقتی این چهار مرحله را (در طی چند ماه مثلا)تمرین کردید بی شک به وفور اموات به خواب شما میان(حتی تو بیداری هم می تونید بینید!)

و جالب اینکه که نه از نماز گفته شد نه دعا و ذکر و نه قرآن خواندن!...در واقع وقتی از این چند خان گذشتید تازه اعمال ما تبدیل به گل و بلبل برزخی میشه در غیر این انسان ممکنه دچار اضلال هم بشود!

با سلام.هر فردی بعد از مردن با توجه به اعمال و خلوص ایمانش، یاکه مورد لطف و رحمت خداوند قرار گرفته باشد؛ آنقدر برایش توانایی میدهند،یکی از این توانایی ها همین آمدن به خواب مومنان و درخواست چیزی که دست آنها از آن کوتاه باشد (به نظر من)و اینکه معمولا به به صورت پرنده ای بر اهل خانواده اش فرود می آیند و از آنها ثواب فاتحه و...میگیرند و آنها را از مردن بیم میدهند....البته با انجام کارها و دعاهایی منقول از ائمه میتوان حتی پیامبر را در خواب دید.:Gol:

کریم;321952 نوشت:
بنده غیر از مواردی که همکار عزیزجناب دانشمند فرموده بودند در روایات واحادیث پیدا نکردم.البته اگر منظورتان را از توضیح بیشتر بفرمایید شاید بهتر بتوانیم راهنمایی کنیم.به هر حال امورعالم به دست خداست وبرای اینکه کسی به خواب انسان بیاید در اصل اذن الهی لازم است،وچون نفوس پاک وسالم امادگی لازم برای دیدن خوابهای صادق را بیشتر دارند اگر انسان همان شرایط مندرج در مفاتیح را رعایت کندان شاءالله خواب فرد مورد نظر را خواهد دید.

اول تشکر میکنم که بعد از یک هفته بالاخره جوابی به این تاپیک داده شد!!!!!

منظورم همین موضوع بود که چطوری میشه بستگانمون که فوت کردن رو در خواب ببینیم، مثلا من خیلی دوست دارم خواب پدرم رو ببینم، البته خوابشو میبینم نه اینکه اصلا نبینم، ولی دوست دارم خواب صادق باشه و بتونم از حال واقعی پدرم اطلاع داشته باشم. خواستم ببینم شما میتونید طبق احادیث و روایات معتبر کمکم کنید یا خیر...

ممنون

آیا این موضوع درسته؟؟؟

برای فهمیدن احوالات شخص مورد نظر در خواب :
بر کف دست راست خویش بنویسد یا رومائیل سپس دست راست را بر گونه چپ قرار دهد و به
خواب رود گفته شده برای فهمیدن احوالات آن شخص مورد نظر در خواب بسیار مجرب و آزموده است
منبع : تحفة الرضویة صفحه ۲۴۵

برای دیدن افراد از دنیا رفته یا پیامبر یا ائمه در خواب :

هر گاه کسی بخواهد پیامبر اکرم یا ائمه علیهم السلام یا افرادی که از دنیا رفته اند در خواب ببیند
تا هفت شب هر شب ۷۰ مرتبه سوره قدر را بخواند و سعی کند هر سوره را با یک نفس بخواند
چنانچه با اعتقاد صحیح باشد به هدف خویش خواهد رسید .

منبع : کشکول شمس ص ۶۱۰

ممنون

به نظر من شما باید از ته دلتون نیت کنین تا به خواستتون برسین...
اتفاقا منم خیلی دوست داشتم که خواب پدر بزرگمو ببینم...
یه روز رفتم مزار و از ته دلم اون لحظه از خدا و بعدشم از پدر بزرگم خواستم که حتی شده برای 1بار هم بیاد به خوابم... باور کنید یک هفته هم طول نکشید که خوابشو دیدم... (البته نه چهرشونو)
باید نیتتون "خالص" باشه تا به چیزی که میخواید برسید...

بقیع غریب;322919 نوشت:
به نظر من شما باید از ته دلتون نیت کنین تا به خواستتون برسین...
اتفاقا منم خیلی دوست داشتم که خواب پدر بزرگمو ببینم...
یه روز رفتم مزار و از ته دلم اون لحظه از خدا و بعدشم از پدر بزرگم خواستم که حتی شده برای 1بار هم بیاد به خوابم... باور کنید یک هفته هم طول نکشید که خوابشو دیدم... (البته نه چهرشونو)
باید نیتتون "خالص" باشه تا به چیزی که میخواید برسید...

من هم نوشتم خواب ایشون رو میبینم. ولی میخوام خواب صادق باشه.

با تشکر از پاسخهای همه ی شما ...

لطفا موضوع رو قفل کنید...
همگی موفق باشید:Gol:

taghdir0;322312 نوشت:
منظورم همین موضوع بود که چطوری میشه بستگانمون که فوت کردن رو در خواب ببینیم، مثلا من خیلی دوست دارم خواب پدرم رو ببینم،

در کتاب الآداب الدینیه از مرحوم فضل بن حسن طبرسی در فصل دوازدهم کتاب آمده است هر گاه خواستی چیزی را در خواب ببینی این دعا را بخوان:اللهم انت الحی الذی لایوصف،والایمان یعرف منه منک،بدت الاشیاءوتعود الیک،فما اقبل منها کنت ملجأه ومنجاه،وما ادبرمنها لم یکن له ملجأ،ولامنجا منک الا الیک فأسئلک بلا اله الا انت وأسئلک ببسم الله الرحمن الرحیم وبحق حبیبک محمدصلی الله علیه وآله سیدالنبیین أن تصلی علی محمد آل محمدوأن ترینی میتی فی الحال التی هی فیها،خداوندا تنها زنده ای که قابل توصیف نیست تویی،سوگند وقتی سوگند است که به نام تو باشد،هر چیزی از تو آغاز شده وبه تو برمی گردد،هر حادثه ای که پیش می آیدپناهگاه ومحل نجات آن تویی،وهر چه برگردد هیج پناهگاه وراه نجاتی از تو ندارد مگر آنکه به سوی تو رود،پس تورا به یکتایی ات می خوانم وبه بسم الله الرحمن الرحیم تو را می خوانم وبه حق حبیب تو که محمد استوآقای پیامبران است تورا می خوانم که برمحمد وخاندانش درود فرستی وامشب فلان میت را با حالتی که دارد به من نشان دهی.(الآداب الدینیه للخزانةالمعینیة،ص322)
این دعا برای دیدن شخص مورد نظر درخواب است،واینکه از کجا بدانیم خواب صادق است یا نه در حدیثی از امام صادق علیه السلام در جلد8اصول کافی ص91که در بیان فرق بین خواب صادق وکاذب می باشد آمده است:خواب صادق بعد از گذشت دو سوم شب وهنگامی که قبل از سحر فرشتگان به سوی زمین می آیند دیده می شود برعکس خواب کاذب که نوعا در اول شب دیده می شود.خوابی که قبل از سحر دیده شود خواب صادق است مگر اینکه شخص جنب باشد ویا وضو نداشته باشد ویا اینکه هنگام خواب خدا را یاد نکرده باشد.
آنچه از این حدیث به دست می آید اگر کسسی با وضو بخوابد وهنگام خوابیدن خدا را یاد کند وخوابش هنگامه سحر که دارای فضیلت خاصی است اتفاق بیفتد خواب صادق است.

کریم;321952 نوشت:

سلام علیکم و رحمه الله
یکی از دوستان حقیر سوالی از بنده پرسیدند:
بیش از 20 سال است که نماز شب می خوانند و تقریبا همیشه برای مومنین بزرگی از صدر اسلام تا شهدای معاصر طلب مغفرت می کنند ولی تا به حال هیچ دعای خاصی برای دیدن ارواح ایشان در خواب نکرده اند. سوالشان این بود که یعنی این همه سال انها را دعا کرده ام آنها اینقدر معرفت ندارند که حتی یکبار یک نشانی حتی در خواب براشون بفرستند که فلانی دعای تو را دریافتیم.و دوستم می گفتند که احتمالا دعای من قبول نشده و فقط وقت خودم را تلف کرده ام.
من هم بهشون گفتم که احتمالا یک سری دعا و اعمال باید قبل از خواب انجام دهی ولی ایشان گفتند خوب شاید این ادعیه برای هر کسی بطور عام لازم باشه ولی برای من که اینهمه سال دعا کرده ام (طلب مغفرت) برای آنها حالا تا آن اذکار خاص دیدن اموات در خواب را نخوانم آنها نباید خودشان یه رضایتی ..چیزی به من نشان دهند؟!
حالا سوال حقیر از شما این است که آیا این موضوع طبیعی است یا در کار ایشان اشکالی هست؟
با تشکر

[="DarkOrchid"]

taghdir0;322854 نوشت:
خواب رود گفته شده برای فهمیدن احوالات آن شخص مورد نظر در خواب بسیار مجرب و آزموده است

با سلام و عرض ادب.. این کار را بدون اذن انجام ندهید ممکن است خطرناک باشد...[/]

*عارف*;576040 نوشت:
حالا سوال حقیر از شما این است که آیا این موضوع طبیعی است یا در کار ایشان اشکالی هست؟

با سلام
من کارشناس نیستم ولی گمون کنم بله طبیعی هست!

با اجازه از صاحب تاپیک بنده هم از اساتید و کارشناسان سایت در این مورد سوالی دارم.

چندین بار پیش اومده که خواب رو در غیر زمانی که به عنوان خواب صادق گفته شده

دیدم اما اون خواب برام تعبیر شده و چندین بار رویای صادقه بوده. تقریبا اونی که دیده بودم رخ

داد یا کاملا در ارتباط با خواب، اتفاقی افتاد که تعبیر داشت. (حالا چه مربوط به زندگی چه احوال مردگان یا زندگان)

خب پس این چی؟

و یه سوال دیگه هم دارم:

من یکی دوبار اون اعمالی که در مفاتیح هست برای دیدن خواب بزرگان انجام دادم و نتیجه ای نگرفتم متاسفانه:Ghamgin:

دلیلش بی لیاقتی بنده هست؟ :Ghamgin:

یک دختر مسلمان;576427 نوشت:
من یکی دوبار اون اعمالی که در مفاتیح هست برای دیدن خواب بزرگان انجام دادم و نتیجه ای نگرفتم متاسفانه

دلیلش بی لیاقتی بنده هست؟

با سلام
نه بی لیاقتی که نیست علت عامیانش اینه که قدتون کوتاه هست!
در واقع قد روحتون کوتاه هست نمی تونه به عالم درونی تر نفوذ کنه !
در واقع اول باید قالب برزخی بر اثر سکوت،کم خوردن -کم خوابیدن _عزلت_ذکر گفتن شروع به رشد و نمو کند و قد بکشه تا برزخیان او را ببیند!

بیشتر مردم خوابیده اند همانطور که امام علی گفتن
الناس نیام اذا موتوا انتبهوا...مردم همه در خوابند، وقتی که بمیرند تازه بیدار می شوند!(یعنی یه چیزایی تازه خالیشون میشه!)

در دعای امام رضا هم هست بیشتر مردن وقتی میمرن و بیدار میشن تازه متوجه میشن همه جانور و چارپا هستن!
یعنی شیطون همه رو در دنیا خواب کرد و به صورت ادم نتونستن برن اون دنیا تا به سرزمین ها افسانه ای و ناشناخته سفر کنن برن انواع پری های رنگا رنگ و با قصر های رویاییشون رو ببینن کیف کنن!:khandeh!:

سلام علیکم و رحمة الله:Gol:
در كتاب مفاتيح الجنان در قسمت باقیات الصالحات آمده :
شيخ كفعمي در مصباح و محدّث فيض در خلاصه الأذكار فرموده است:
ديدم در بعضي كتب اصحاب اماميه كه هر كسي خواسته باشد در خواب، يكي از پيامبران(ع) و امامان(ع) را يا يكي از نزديكان و والدين خود را ببيند، سوره هاي شمس و ليل و قدر و كافرون و اخلاص و معوذتين (فلق و ناس) را بخواند، سپس صد مرتبه سوره توحيد بخواند، سپس صد مرتبه صلوات بر پيامبر(ص) و آل او بفرستد، آن گاه با وضو و به جانب راست بخوابد، ان شاءالله هر كه را اراده كرده باشد، خواهد ديد و با او تكلّم خواهد كرد.
نيز آمده است:
هر کس اين عمل را در هفت شب به جا آورد، بعد از آن كه اين دعا را بخواند: (ان شاء الله کسی را که اراده کرده در خواب خواهد ديد):
اللّهمّ انت الحيّ الّذي لا يوصف ـ و الايمان يُعرف منه، منك بدت الاشياءُ و إليك تعود، فما اقبل منها كنت ملجاهُ و منجاهُ و ما أدْبر منها لم يكن له ملجأٌ و لا ملجا منك إلاّ اليك فإسئلك بلا اله إلاّ أنت و أسئلك ببسم الله الرّحمن الرّحيم و بحقّ حبيبك محمدٍ(ص) سيّد النّبيين و بحقّ عليٍِّ خير الوصيّين و بحقّ فاطمة سيّدة نساء العالمين و بحقّ الحسن(ع) و الحسين(ع) اللّذين جعلتها سيّدي شباب أهل الجنّة عليهم أجمعين السّلام أنْ تصلّي علي محمّدٍ و آل محمّد(ص) و أن تريني ميّتي (إمامي) في الحال الّتي هو فيها.(1)
البته علاوه بر آن اعمال، تحقق اين امور بستگى زيادى به:
1- خصوصيات روحى شخص زنده همچون: طهارت معنوى و صفاى نفس دارد. بدون قابليت‏هاى لازم چه بسا موفقيت حاصل نشود.
2- متوفی مأذون به ارتباط با عالم دنیا باشد، زیرا برخی افراد به دلیل اعمال شان، سالی فقط یک بار و بعضی چند بار اجازه سر کشی به دنیا را دارند یا روح آنان می توانند با ارواح دیگران ارتباط پیدا کنند . برخی ها هر ماه و یا هر هفته یک بار و شهیدان والا مقام و اولیای الهی هر وقت بخواهند،چنین اجازه را دارند .
3- ممکن است متوفی مأذون به ارتباط باشد، لیکن نمی خواهد و دوست ندارد که با هر کسی ارتباط داشته باشد. از این رو افراد زنده ممکن است اعمال ذکر شده را انجام دهند، ولی نتیجه نگیرند . در این صورت با تکرار آن اعمال و اصلاح نفس خویش و انجام کارهای خیر به نیابت از متوفی امید آن است که بتواند فرد مورد نظر را در خواب ببیند .
_________
1. شيخ عباس قمي(ره) ـ كليات مفاتيح الجنان، حاشيه، ص 964 ـ 960.

taghdir0;322854 نوشت:
آیا این موضوع درسته؟؟؟

برای دیدن افراد از دنیا رفته یا پیامبر یا ائمه در خواب :

هر گاه کسی بخواهد پیامبر اکرم یا ائمه علیهم السلام یا افرادی که از دنیا رفته اند در خواب ببیند
تا هفت شب هر شب ۷۰ مرتبه سوره قدر را بخواند و سعی کند هر سوره را با یک نفس بخواند
چنانچه با اعتقاد صحیح باشد به هدف خویش خواهد رسید .

منبع : کشکول شمس ص ۶۱۰

ممنون

امتحان كنيد و ما رو هم مطلع كنيد

مرحوم استادم سيد باقر حكيم ميفرمودند كه براي خواب ديدن اموات درجه1

قبل از اذان صبح بر سر مزارشون
10صلوات
1سوره الرحمن
10 سوره انا انزلناه
1 حمد
1 اخلاص
10 صلوات
سپس خداوند رو بنام تك تك 5 تن قسم ميديد و با ذكر 10 يا الله از خداوند طلب ميكنيد كه متوفي مورد نظر رو در عالم خواب ببينيد و بعد از اذان بلافاصله نماز صبح رو ميخونيد و ميخوابيد ( البته اگر ديگه خوابتون بره ) و بعد خواب متوفي رو ميبينيد

من كه خودم تا الآن جرات نكردم اونوقت شب برم سر قبر يه مرده
حالا اگر خيلي خواهان هستيد امتحان كنيد

عارف;576040 نوشت:
یکی از دوستان حقیر سوالی از بنده پرسیدند:
بیش از 20 سال است که نماز شب می خوانند و تقریبا همیشه برای مومنین بزرگی از صدر اسلام تا شهدای معاصر طلب مغفرت می کنند ولی تا به حال هیچ دعای خاصی برای دیدن ارواح ایشان در خواب نکرده اند. سوالشان این بود که یعنی این همه سال انها را دعا کرده ام آنها اینقدر معرفت ندارند که حتی یکبار یک نشانی حتی در خواب براشون بفرستند که فلانی دعای تو را دریافتیم.و دوستم می گفتند که احتمالا دعای من قبول نشده و فقط وقت خودم را تلف کرده ام.
من هم بهشون گفتم که احتمالا یک سری دعا و اعمال باید قبل از خواب انجام دهی ولی ایشان گفتند خوب شاید این ادعیه برای هر کسی بطور عام لازم باشه ولی برای من که اینهمه سال دعا کرده ام (طلب مغفرت) برای آنها حالا تا آن اذکار خاص دیدن اموات در خواب را نخوانم آنها نباید خودشان یه رضایتی ..چیزی به من نشان دهند؟!
با تشکر

سلام علیکم
نفس دعا کردن عبادت است وحتما این دعا نسبت به کسی که انجام شده می رسد ولی به این معنی نیست که حتما به خواب شخص آمده واعلام رضایت کنند. چون چنین چیزی ما رد احادیث وروایات خود نداریم تا آنجا که بنده می دانم وبزرگان ما مثل امام، آیت الله مرعشی نجفی وغیره که هفتاد سال بیشتر نماز شب خوانده بودند نگفته اند که کسانی را که به آنها دعا کرده اند در خواب آمده واعلام رضایت کرده اند. پس مساله امری طبیعی است.
در عین حال که ارواح مومنان بالاخص بزرگان در بهشت برزخی متنعم هستند واگر قرار باشد به خواب کسانی که به آنها دعا کرده اند آمده واعلام رضایت کنند ا زاصل موطن خود باز خواهند ماند در عین حال که این امور به اذن الهی صورت می گیرد وکار به دست آنها نیست.
بدون شک این دعا که نسبت به دیگران شده عوض خواهد داشت.

چندین بار پیش اومده که خواب رو در غیر زمانی که به عنوان خواب صادق گفته شده

دیدم اما اون خواب برام تعبیر شده و چندین بار رویای صادقه بوده. تقریبا اونی که دیده بودم رخ

داد یا کاملا در ارتباط با خواب، اتفاقی افتاد که تعبیر داشت. (حالا چه مربوط به زندگی چه احوال مردگان یا زندگان)

خب پس این چی؟

اینکه گفته اند خواب یکه مثلا قبل ا زفجر صادق است خواب صادق است به این معن ینیست که اگر در اوقات دیگر خواب ببینیم نمی تواند غیر صادق باشد. این یک نشانه است ومنحصر به آن وقت نیست.

من یکی دوبار اون اعمالی که در مفاتیح هست برای دیدن خواب بزرگان انجام دادم و نتیجه ای نگرفتم متاسفانه

دلیلش بی لیاقتی بنده هست؟

این نوع اعمال چه بسا کوچکترین نقصی نداشته باشد وکامل انجام نگیرد نتیجه ندهد. در عین حال که علت تامه هم نیست که وقتی انجام گرفت حتما خواب مورد نظر را ببینیم. ویااینکه اصلا دیدن این خواب به صلام ما نیست.
تذکر:
دوستان برنامه ها ومواردی را که برای خواب دیدن مطرح می کنند سعی کنند مستند به کتب معتبر باشد. د عین حال همه کابران توجه داشته باشند که اینها به معنای این نیست که حتما خواب مورد نظر را خواهیم دید. هرچند می تواند کمک کند.

جمع بندی: دیدن اموات در خواب
سوال: چطور می توان اموات مورد نظر را در خواب دید؟ واز کجا فهمیده می شود خواب صادق است؟
جواب: در کتاب الآداب الدینیه از مرحوم فضل بن حسن طبرسی در فصل دوازدهم کتاب آمده است هر گاه خواستی چیزی را در خواب ببینی این دعا را بخوان:
اللهم انت الحی الذی لایوصف،والایمان یعرف منه منک،بدت الاشیاءوتعود الیک،فما اقبل منها کنت ملجأه ومنجاه،وما ادبرمنها لم یکن له ملجأ،ولامنجا منک الا الیک فأسئلک بلا اله الا انت وأسئلک ببسم الله الرحمن الرحیم وبحق حبیبک محمدصلی الله علیه وآله سیدالنبیین أن تصلی علی محمد آل محمدوأن ترینی میتی فی الحال التی هی فیها،
خداوندا تنها زنده ای که قابل توصیف نیست تویی، سوگند وقتی سوگند است که به نام تو باشد، هر چیزی از تو آغاز شده وبه تو برمی گردد، هر حادثه ای که پیش می آید پناهگاه، ومحل نجات آن تویی، وهر چه برگردد هیج پناهگاه وراه نجاتی از تو ندارد. مگر آنکه به سوی تو رود. پس تورا به یکتایی ات می خوانم، وبه بسم الله الرحمن الرحیم تو را می خوانم وبه حق حبیب تو که محمد است وآقای پیامبران است تورا می خوانم که برمحمد وخاندانش درود فرستی وامشب فلان میت را با حالتی که دارد به من نشان دهی.[1]
این دعا برای دیدن شخص مورد نظر درخواب است، واینکه از کجا بدانیم خواب صادق است یا نه؟
در حدیثی از امام صادق علیه السلام در بیان فرق بین خواب صادق وکاذب می باشد آمده است:
خواب صادق بعد از گذشت دو سوم شب وهنگامی که قبل از سحر فرشتگان به سوی زمین می آیند دیده می شود. برعکس خواب کاذب که نوعا در اول شب دیده می شود. خوابی که قبل از سحر دیده شود خواب صادق است. مگر اینکه شخص جنب باشد، ویا وضو نداشته باشد ویا اینکه هنگام خواب خدا را یاد نکرده باشد.
آنچه از این حدیث به دست می آید اگر کسی با وضو بخوابد وهنگام خوابیدن خدا را یاد کند وخوابش هنگامه سحر که دارای فضیلت خاصی است اتفاق بیفتد خواب صادق است
.[2]
در عین حال که اشاره شده پرخوری، افکار پریشان وبرخی امور موجب می شود انسان خوابهای آشفته ای ببیند. که هیچ ارزشی ندارند. لذا هر قدر انسان قلبش صاف ونورانی باشد. خواب صادق بیشتر است. ودر مقابل پریشانی قلب موجب أضغاث أحلام است.
ولی اینها علت تامه نیستند. در مواقع دیگر هم می شود خواب صادق دید. ولی این موارد بالخصوص در روایات اشاره شده است.

[/HR][1] . طبرسی فضل بن حسن، الآداب الدینیه للخزانةالمعینیة،ص322، نشرزائر، قم، 1380ش، چاپ اول.

[2] . کلینی محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج8، ص91، تهران، انتشارات دارالکتب الإسلامیة، 1. کلینی محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج8، ص91، تهران، انتشارات دارالکتب الإسلامیة، 1407ق، چاپ چهارم.

موضوع قفل شده است