صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تردید تاریخ ایران و اسلام ؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  نوشته
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4

  تردید تاریخ ایران و اسلام ؟
  با سلام و خسته نباشید سوال از بزرگان داشتم آیا امام علی در حمله اعراب به ایران و کشتار ایرانیان نقش داشتند یا نه غیر از منبع اسلامی میخواستم بپرسم ممنون میشم جواب بدهیند

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  3,942
  حضور
  21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11090
  به نام الله

  تردید تاریخ ایران و اسلام ؟


  کارشناس: استاد مقداد 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,786
  حضور
  28 روز 13 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4832  نقل قول نوشته اصلی توسط afshinrazavi نمایش پست ها
  با سلام و خسته نباشید سوال از بزرگان داشتم آیا امام علی در حمله اعراب به ایران و کشتار ایرانیان نقش داشتند یا نه غیر از منبع اسلامی میخواستم بپرسم ممنون میشم جواب بدهیند
  با عرض سلام و ادب

  براي روشن شدن جواب بايد به سه مورد از درگيريهاي مسلمانان با نيروهاي جنگي ايران ساساني اشاره كرد و آن سه مورد عبارتند از جنگ پل، جنگ بويب و جنگ قادسيه و در ضمن توضيح اين درگيريها جواب سؤال روشن مي شود.

  جنگ پل(جسر)
  اين جنگ را جنگ جسر هم مي گويند و به مناسبت محلي كه اين جنگ در آنجا روي داد، جنگ و شكست قس الناطف نيز ناميده مي شود.
  خلاصه اين جنگ اين است: عمر بن خطاب ابوعبيد ثقفي را مأمور جنگ با ايرانيان كرد و مثني بن حارثه را هم كه يكي از فرماندهان بود همراه او فرستاد.نيروهاي مسلمان به جبهه جنگ آمدند. ابوعبيد و نيروهايش از پلي كه بر روي شط بود عبور كردند و در اين طرف پل با نيروهاي ايراني درگير شدند. فرمانده كل سپاه ايران در آن زمان رستم فرخ زاد بود و فرمانده نيروهاي عمل كننده سرداري به نام مرادنشاه بود كه در ميان ايرانيان بهمن و در ميان عرب ذوالحاجب ناميده مي شد. در اين جنگ نيروهاي ابوعبيد ثقفي شكست سختي خوردند. ابوعبيد، برادر و برادرزاده اش كشته شدند و بقيه نيروها را مثني بن حارثه از معركه بيرون برد و به طرف حيره نزديك نجف كنوني عقب نشيني كردند. خبر شكست نيروهاي مسلمان به مدينه رسيد و عمر بن خطاب بسيار ناراحت شد و تا يكسال اين ناراحتي در او ديده مي شد.
  جنگ پل در رمضان سال سيزدهم هجري به وقوع پيوست. (1)

  جنگ بويب
  بويب دروازه عراق و نزديك كوفه و نجف فعلي بود. نيروهاي مسلمانان در اين منطقه با نيروهاي ايراني درگير شدند. فرماندهي نيروهاي عمل كننده ايران با سرداري به نام مهران بود. در اين جنگ مهران كشته شد و نيروهاي ايراني شكست سختي خوردند و مسلمانان با اين پيروزي شكست پل را جبران كردند. اين جنگ در سال چهاردهم هجري روي داد. (2)

  جنگ قادسيه
  شكست بويب ايرانيان را وحشت زده كرد و براي همين سپاهي عظيم به فرماندهي رستم فرخ زاد تدارك ديده شد تا خطر هجوم مسلمانان به قلمرو ايران در عراق از بين برود. اين خبر به مدينه رسيد و عمر بن خطاب تصميم گرفت تا سپاه مسلمانان را تقويت كند. (3)

  شيخ مفيد در ارشاد آورده است: خبر تدارك عظيم ايرانيان براي جنگ، به عمر بن خطاب رسيد. عمر بن خطاب هراسان شد و به مسجد آمد. مردم هم به مسجد آمدند عمر بن خطاب گفت: اي مسلمانان! شيطان لشكر خود را فراهم كرده و به سوي شما روي آورده است. حالا بگوييد كه رأي شما چيست؟ طلحه بلند شد و گفت: به نظر من بهتر است كه خود شما شخصاً به جبهه برويد و فرماندهي كنيد. اين براي نيروهاي مسلمان تقويت روحيه مي آورد.

  عثمان برخاست و گفت: به نظر من بهتر است كه نيروهاي شام، نيروهاي يمن و نيروهاي مكه و مدينه را فراهم كني و به نيروهاي عمل كننده ملحق شوي. عمر بن خطاب پس از پايان سخنان عثمان گفت: اي مسلمانان نظر بدهيد.
  حضرت علي(ع) كه به اين مجلس دعوت شده بود، گفت: اگر اهل شام را از شام حركت بدهي روميان بر سر كودكان و زنان آنان مي ريزند و بر آنان مي تازند. اگر اهل يمن را از يمن حركت بدهي مردم حبشه به كودكان و زنان آنان هجوم مي آورند و اگر مردم مكه و مدينه را كوچ بدهي و به جبهه برويد، اعراب از هر سو به اين دو شهر هجوم مي آورند و تو بايد اندوه كودكان و زنان آنان را به دل بگيري و در مورد كثرت نيروهاي دشمن بايد به اين نكته توجه شود كه ما در زمان پيامبر اسلام با تكيه بر ايمان و ياري خدا مي جنگيديم نه با تكيه بر فزوني عدد و در مورد همپيماني همه ايرانيان در جنگ با مسلمانان بايد بگويم كه ما بايد كار را به خدا بسپاريم و خداوند خودش اين مشكل را حل مي كند و اگر تو خودت به جبهه بروي و ايرانيان تو را ببينند بر شدت حمله خود مي افزايند تا تو را از پاي درآورند. بهتر است كه مردم شام در شام بمانند و مردم يمن، مكه و مدينه در شهرهاي خود بمانند و به مردم بصره بنويس كه سه گروه شوند، يك گروه از زنان و كودكان مراقبت كنند و گروهي مواظب كفار و اهل ذمه باشند و گروهي هم به نيروهاي مسلمانان بپيوندند.
  عمر بن خطاب گفت: رأي درست همين است و من از اين رأي پيروي مي كنم. (4)

  بنابراين علي(ع) در جنگ با ايران نقشي نداشت و فقط در اين مورد نظر مشورتي داده است و به نظر مي رسد كه اگر امام علي(ع) چنين نظري نمي دادند و عمر بن خطاب آنهمه نيرو را وارد عمل مي كرد، كل ايران به آتش كشيده مي شد و با راهنمايي علي(ع) عراق با تلفات كم فتح شد و سرزمين اصلي ايران هم با تلفات كم فتح شد.

  پی نوشتها:

  (1). تاريخ ايران، حسن پيرنيا، عباس اقبال آشتياني، دكتر باقر عاقلي، بخش دوم، ص 49 به بعد؛ تاريخ اسلام، خلفاء، جعفريان، ص 111 به بعد؛ گنجينه تاريخ ايران، عبدالعظيم رضائي، ج 9، ص 444.

  (2). اسلام در ايران، پطروشفسكي، ترجمه كريم كشاورز، ص 40؛ روضه الصفاء، ج 2، بخش دو، ص 1768، انتشارات اساطير، چاپ اول و تاريخ اسلام خلفا، ص 115.

  (3). تاريخ اسلام، خلفاء، ص 115 به بعد...

  (4). الارشاد، ج 1، ص 207، تحقيق موسسه آل البيت، چاپ اول، 1413؛ بحارالانوار، ج 40، ص 253، ح 28 به نقل از ارشاد؛ زندگاني اميرالمؤمنين، سيد هاشم رسولي محلاتي، ص 266 به نقل از ارشاد.

  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 19 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40425  نقل قول نوشته اصلی توسط afshinrazavi نمایش پست ها
  با سلام و خسته نباشید سوال از بزرگان داشتم آیا امام علی در حمله اعراب به ایران و کشتار ایرانیان نقش داشتند یا نه غیر از منبع اسلامی میخواستم بپرسم ممنون میشم جواب بدهیند
  با سلام
  ضمن تشکر از استاد مقداد


  درپاره‏ای از جنگها، مانند جنگ با ایران و روم و فتح بیت­ المقدس امیرالمؤمنین«علیه السلام» مورد مشورت قرار ‏گرفت، ولی خود حضرت در جنگ حضور نداشتند.

  میتوانید در این دو تاپیک جواب سوالات خود را پیدا کنید

  یک شبهه تاریخی (مساله فتوحات اعراب در ایران )

  تاريخ نگاران و رويداد قادسيه  .
  ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۱/۱۲/۰۶ در ساعت ۰۲:۳۹
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  علم
  نوشته
  639
  حضور
  1 روز 6 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  341  پیش بین فتح ایران و روم در قرآن نیز آمده بود و به شکر الله سپاه اسلام این فتح را انجام داد تا معجزه ای دیگر از معجرات الهی بر همگان ثابت شود.

  بی شک امیرالمومنین علی رض با مشورت های هوشمندانه خود نقش به سزایی در این فتح های بزرگ برداشتند.

 10. #6

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  عاشق اباالفضل ع (مريدشم، ديوونشم)
  نوشته
  1,679
  حضور
  57 روز 10 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3253  نقل قول نوشته اصلی توسط ohfreedom نمایش پست ها
  پیش بین فتح ایران و روم در قرآن نیز آمده بود
  اگر سند قرآني را مكتوب بفرماييد ممنون مي شوم
  با تشكر
  ویرایش توسط kheymegahabalfazl : ۱۳۹۱/۱۲/۰۶ در ساعت ۲۳:۵۱

 11. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,786
  حضور
  28 روز 13 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4832  نقل قول نوشته اصلی توسط ohfreedom نمایش پست ها
  پیش بینی فتح ایران و روم در قرآن نیز آمده بود و به شکر الله سپاه اسلام این فتح را انجام داد تا معجزه ای دیگر از معجرات الهی بر همگان ثابت شود.

  بی شک امیرالمومنین علی رض با مشورت های هوشمندانه خود نقش به سزایی در این فتح های بزرگ برداشتند.
  جناب ohfreedom !!!

  آنچه در قرآن آمده پیشگویی پیروزی روم بر ایران است.خداوند متعال در آیات آغازین سوره روم به این موضوع اشاره کرده است:

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ الم(الروم/1)
  الم‌
  غُلِبَتِ الرُّومُ(الروم/2)
  روميان مغلوب شدند!
  فِي أَدْنَى الْأَرْضِ وَهُمْ مِنْ بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَيغْلِبُونَ(الروم/3)
  (و اين شکست) در سرزمين نزديکي رخ داد؛ اما آنان پس از (اين) مغلوبيت بزودي غلبه خواهند کرد...
  فِي بِضْعِ سِنِينَ لِلَّهِ الْأَمْرُ مِنْ قَبْلُ وَمِنْ بَعْدُ وَيوْمَئِذٍ يفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ(الروم/4)
  در چند سال همه کارها از آن خداست؛ چه قبل و چه بعد (از اين شکست و پيروزي)؛ و در آن روز، مؤمنان (بخاطر پيروزي ديگري) خوشحال خواهند شد...

  مفسران بزرگ همگى اتفاق دارند که آيات نخستين اين سوره بدين سبب نازل شد که در آن هنگام که پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) در مکه بود و مؤ منان در اقليت قرار داشتند، جنگى ميان ايرانيان و روميان در گرفت ، و در اين نبرد ايرانيان پيروز شدند.
  مشرکان مکه اين را به فال نيک گرفتند و دليل بر حقانيت شرک خود دانستند! و گفتند: ايرانيان مجوسى هستند و مشرک (دوگانه پرست ) اما روميان مسيحيند و اهل کتاب ، همانگونه که (ايرانيان ) بر (روميان ) غلبه کردند پيروزى نهائى از آن شرک است و طومار اسلام به زودى پيچيده خواهد شد و ما پيروز مى شويم .
  گرچه اينگونه نتيجه گيريها پايه و مايه اى نداشت اما در آن جو و محيط براى تبليغ در ميان مردم جاهل خالى از تأثير نبود، لذا اين امر بر مسلمانان گران آمد.
  آيات فوق نازل شد و قاطعانه گفت : گرچه ايرانيان در اين نبرد پيروز شدند اما چيزى نمى گذرد که از روميان شکست خواهند خورد و حتى حدود زمان اين پيشگوئى را نيز بيان داشت و گفت اين امر فقط در طول چند سال به وقوع مى پيوندد!.
  اين پيشگوئى قاطع قرآن که از يکسو نشانه اعجاز اين کتاب آسمانى و اتکاء آورنده آن به علم بى پايان پروردگار به عالم غيب است ، و از سوى ديگر نقطه مقابل تفأل مشرکان بود، مسلمانان را کاملاً دلگرم ساخت.

  این آیات از يک سو خبر از اصل پيروزى مى دهد«و هم من بعد غلبهم سيغلبون».
  از سوى ديگر خبر از پيروزى ديگرى براى مسلمانان بر کفار مقارن همان زمان «و يومئذ يفرح المؤ منون».

  تاريخ به ما مى گويد که هنوز نه سال نگذشته بود که اين دو حادثه انجام يافت . روميان در نبرد جديدى بر ايرانيان پيروز شدند و مقارن همان زمان مسلمانان با صلح حديبيه (و طبق روايتى در جنگ بدر) پيروزى چشمگيرى بر دشمنان پيدا کردند.(تفسیر نمونه،ذیل ایات آغازین سوره روم).

  اما در رابطه با سخن شما در مورد مشورت های امام علی(ع) به خلفا،تا جایی که تاریخ به ما اطلاعات می دهند جز همان یک مورد،ما مورد دیگری را سراغ نداریم،حال آنکه شما بگونه ای مطرح کرده اید که گویا امام علی(علیه السلام)کاملاً با خلفا همراه و موافق بوده است.

  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 12. صلوات


 13. #8

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  نوشته
  527
  حضور
  3 روز 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  2
  صلوات
  1156  نقل قول نوشته اصلی توسط ohfreedom نمایش پست ها
  بی شک امیرالمومنین علی رض با مشورت های هوشمندانه خود نقش به سزایی در این فتح های بزرگ برداشتند.
  چرا امام علی علیه اسلام که بیشتر از همه در جنگهای پیامبر صلی الله علیه واله وسلم شرکت داشت در این جنگ
  1. تنها به مشورت قناعت کردند
  2. فرماندهی سپاه را نپذیرفتند
  اینها یعنی عدم رضایت
  مشورت هم در حد مصلحت جامعه اسلامی بوده است ، و کم شدن تلفات طرفین جنگ نه به معنای رضایت به این جنگها

  ویرایش توسط سید معصوم : ۱۳۹۱/۱۲/۰۷ در ساعت ۱۶:۱۳
  لا يَتَّخِذِ الْمُؤْمِنُونَ الْكافِرينَ أَوْلِياءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنينَ وَ مَنْ يَفْعَلْ ذلِكَ فَلَيْسَ مِنَ اللَّهِ في شَيْ ءٍ(ال عمران 28)نبايد مؤمنان ، كافران را به جاي مؤمنان به دوستي برگزينند پس هر، كه چنين كند او را با خدا رابطه اي نيست (عربستان در تمام معادلات جهانی در جبهه اسرائیل وامریکا هستند برادران اهل سنت تفکر کنید)

 14. صلوات


 15. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  علم
  نوشته
  639
  حضور
  1 روز 6 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  341  نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست ها
  اما در رابطه با سخن شما در مورد مشورت های امام علی(ع) به خلفا،تا جایی که تاریخ به ما اطلاعات می دهند جز همان یک مورد،ما مورد دیگری را سراغ نداریم،حال آنکه شما بگونه ای مطرح کرده اید که گویا امام علی(علیه السلام)کاملاً با خلفا همراه و موافق بوده است.
  اول آنکه در مورد پیش بینی ایران و روم هم منظور من همین بود که شما آوردید.

  در ثانی در مورد کمک و مدد حضرت علی رض به خلفای راشدین به یاد شما می آورم که در جریان شورش علی خلیفه سوم، حضرت علی رض دو فرزند خویش را پیش مرگ حضرت عثمان رضی الله نمودند و سیدنا حسن و سیدنا حسین رض از جان ایشان حفاظت نمودند.
  نقل قول نوشته اصلی توسط پنج تن نمایش پست ها
  چرا امام علی علیه اسلام که بیشتر از همه در جنگهای پیامبر صلی الله علیه واله وسلم شرکت داشت در این جنگ 1. تنها به مشورت قناعت کردند 2. فرماندهی سپاه را نپذیرفتند اینها یعنی عدم رضایت مشورت هم در حد مصلحت جامعه اسلامی بوده است ، و کم شدن تلفات طرفین جنگ نه به معنای رضایت به این جنگها
  اگر ایشان نظر به کم شدن تلفات جنگ داشتند، حضرت عمر رض را از جنگ نهی می کردند، چرا هیچ روایتی نداریم که ایشان جنگ را منع کرده باشند؟؟؟

 16. #10

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,786
  حضور
  28 روز 13 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4832  نقل قول نوشته اصلی توسط ohfreedom نمایش پست ها
  در ثانی در مورد کمک و مدد حضرت علی رض به خلفای راشدین به یاد شما می آورم که در جریان شورش علی خلیفه سوم، حضرت علی رض دو فرزند خویش را پیش مرگ حضرت عثمان رضی الله نمودند و سیدنا حسن و سیدنا حسین رض از جان ایشان حفاظت نمودند.
  جناب ohfreedom !

  سخن شما در مورد دفاع امام علی(علیه السلام) از عثمان بر فرض درست بودن این ادعا،چه ربطی به سوال و ادعای مورد نظر شما در پست های قبلی دارد،شما ادعا کردید که «بی شک امیرالمومنین علی رض با مشورت های هوشمندانه خود نقش به سزایی در این فتح های بزرگ برداشتند». موضوع مورد بحث مشورت های امیرمومنان علی(علیه السلام) به خلفا در رابطه با فتوحات بوده است نه دفاع از یک خلیفه.

  اما برای مطالعه درباره این موضوع که آیا واقعاً امام علی(علیه السلام) فرزندان بزرگوارش امام حسن و امام حسین(علیهما السلام) را برای دفاع از عثمان فرستاده بود یا خیر به اینجا مراجعه کنید.

  ویرایش توسط مقداد : ۱۳۹۱/۱۲/۰۷ در ساعت ۲۲:۱۴
  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 17. صلوات ها 2


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود