جمع بندی سوالی در مورد حضور برخی افراد در مناسبت ها

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالی در مورد حضور برخی افراد در مناسبت ها

با سلام

در برخی از مناسبت ها مثلا سالروز پیروزی انقلاب اسلامی یا حماسه 9 دی برخی افراد را در خیابان میبینم که تیپ ظاهریشان بیشتر شبیه مخالفین انقلاب است تا موافقین آن که البته صدا و سیما هم بگونه ای خاص آنها را در اخبار نشان میدهد که نمیدانم منظور مسئولین صدا و سیما از این کار چیست. حال سوالی که من دارم این است که کسی که در چنین مناسبت هایی شرکت میکند اگر کمترین اطلاعی از اسلام داشته باشد یا کمترین ارادتی به انقلاب و شهدا و رهبری داشته باشد مطمئنا با چنین ظاهری به خیابان نمی آید پس چگونه است که این افراد در چنین مناسبت هایی حضور پیدا میکنند؟

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: امیدوار

a1ireza;319226 نوشت:
با سلام

در برخی از مناسبت ها مثلا سالروز پیروزی انقلاب اسلامی یا حماسه 9 دی برخی افراد را در خیابان میبینم که تیپ ظاهریشان بیشتر شبیه مخالفین انقلاب است تا موافقین آن که البته صدا و سیما هم بگونه ای خاص آنها را در اخبار نشان میدهد که نمیدانم منظور مسئولین صدا و سیما از این کار چیست. حال سوالی که من دارم این است که کسی که در چنین مناسبت هایی شرکت میکند اگر کمترین اطلاعی از اسلام داشته باشد یا کمترین ارادتی به انقلاب و شهدا و رهبری داشته باشد مطمئنا با چنین ظاهری به خیابان نمی آید پس چگونه است که این افراد در چنین مناسبت هایی حضور پیدا میکنند؟

با تشکر

بسمه تعالي
با تقديم سلام و عرض تحيت
نيت و قصد واقعي افراد را كسي جز خداي متعال نمي‌داند، ضمن اينكه در تعاليم آسماني اسلام؛ همواره بر خوش بيني و پرهيز از بديني تاكيد شده است.
بر اين اساس توجه شما را به اين نكات جلب مي كنم:
1- ايمان داراي درجات و مراتب مختلفي است، و هر كسي بر حسب مرتبه ايمان خود رفتارهاي ديني و اخلاقي خود را تنظيم مي كند. از اينرو ممكن است شخصي علي الرغم متدين و با ايمان بودن، در برخي امور، رفتارهاي مخالف شرع هم داشته باشد. اگر به تصاوير و فيلمهاي دوره انقلاب توجه شود، درميابيم بسياري از مرتبطين با حضرت امام ظواهر لازم را رعايت نمي كرده اند.
2- يك ضعف و يا يك كار خلاف را، نبايد به كل شخصيت فرد تعميم دهيم.
3- يك رفتار ناپسند، ممكن است از روي غفلت و نا آگاهي صورت بگيرد و تحليل شخص از موضوع مورد نظر با تحليل ما متفاوت باشد. به نحويكه در بسيار ي از مواقع، با كسب بينش شخص رفتار خود را اصلاح مي كند.
4- گاهي از اوقات ضعف اعتماد به نفس و... باعث مي شود كه افراد رفتارهايي خلاف عقايد خود داشته باشند.
5- اين افراد ممكن است در اين جهت و برحسب غلبه هيجانات جواني، پوشش مناسب را نداشته باشند، اما اين دليلي بر بي ديني آنها نيست.
6- در پاره اي از مواقع نيز، شاهديم كه افراد در كنار تكليف شرعي، به خاطر دفاع از عدالت و پيشرفت كشور خود، در اين صحنه ها حضور مي يابند، از اينرو مي بينيم كه هموطنان غير شيعي و حتي غير مسلم، نيز در اين مراسمات شركت مي كنند.
بر اين مبنا همانطور كه نمي توانيم ادعا كنيم يك محب و شيعه اهل بيت هيچگاه معصيت و گناه نمي كند؛ در اينجا نيز نمي توانيم بگوييم اينگونه افراد با چنين پوششي نمي تواند به امام و رهبري ارادت داشته باشند.
با تشكر

سلام

یه داستانی از امام علی(ع) شنیدم که یکی از طرفدارانشون رو به خاطر جرمی که مرتکب شده بود ، دو برابر جریمه کردند فقط به دلیل این که طرفداری امام(ع) رو میکرد ..

حالا نمیدونم چرا صدا و سیما علاقه داره در مناسبتهای مهم حکومتی مثل انتخابات و راهپیمایی ، شرکت بدحجاب ها رو خیلی نمایان کنه ؟
واقعا حمایت این مردم از نظام افتخار محسوب میشه ؟

از یک طرف تبلیغ زیاد حجاب و از طرف دیگه این کارها...
واقعا این رفتار منافقانه حرص ادم رو درمیاره..

اميدوار;325866 نوشت:
بسمه تعالي
با تقديم سلام و عرض تحيت
نيت و قصد واقعي افراد را كسي جز خداي متعال نمي‌داند، ضمن اينكه در تعاليم آسماني اسلام؛ همواره بر خوش بيني و پرهيز از بديني تاكيد شده است.
1- ايمان داراي درجات و مراتب مختلفي است، و هر كسي بر حسب مرتبه ايمان خود رفتارهاي ديني و اخلاقي خود را تنظيم مي كند. از اينرو ممكن است شخصي علي الرغم متدين و با ايمان بودن، در برخي امور، رفتارهاي مخالف شرع هم داشته باشد. اگر به تصاوير و فيلمهاي دوره انقلاب توجه شود، درميابيم بسياري از مرتبطين با حضرت امام ظواهر لازم را رعايت نمي كرده اند.
2- يك ضعف و يا يك كار خلاف را، نبايد به كل شخصيت فرد تعميم دهيم.
3- يك رفتار ناپسند، ممكن است از روي غفلت و نا آگاهي صورت بگيرد و تحليل شخص از موضوع مورد نظر با تحليل ما متفاوت باشد. به نحويكه در بسيار ي از مواقع، با كسب بينش شخص رفتار خود را اصلاح مي كند.
4- گاهي از اوقات ضعف اعتماد به نفس و... باعث مي شود كه افراد رفتارهايي خلاف عقايد خود داشته باشند.
5- اين افراد ممكن است در اين جهت و برحسب غلبه هيجانات جواني، پوشش مناسب را نداشته باشند، اما اين دليلي بر بي ديني آنها نيست.
6- در پاره اي از مواقع نيز، شاهديم كه افراد در كنار تكليف شرعي، به خاطر دفاع از عدالت و پيشرفت كشور خود، در اين صحنه ها حضور مي يابند، از اينرو مي بينيم كه هموطنان غير شيعي و حتي غير مسلم، نيز در اين مراسمات شركت مي كنند.
بر اين مبنا همانطور كه نمي توانيم ادعا كنيم يك محب و شيعه اهل بيت هيچگاه معصيت و گناه نمي كند؛ در اينجا نيز نمي توانيم بگوييم اينگونه افراد با چنين پوششي نمي تواند به امام و رهبري ارادت داشته باشند.
با تشكر

ببخشید یه سوال هم من دارم :
آیا تاکید صدا و سیما بر حضور این افراد مبنای دینی داره یا نه ؟

[
ببخشید ولی حس میکنم جواب سوال رو کامل ندادید،
سوال در مورد دلیل تاکید صدا و سیما بر حضور این افراد در مناسبت هاست . نه در مورد دیندار بودن یا نبودن شرکت کنندگان .

ضمن عرض سلام و تحيت
با احترام، اگر به متن سوال ارسالي دقت بفرماييد، معلوم مي‌شود كه برداشت حضرتعالي از سوال درست نيست. اما چرا صدا و سيما به گونه‌اي خاص اين اخبار را منعكس مي‌كند، طبعا سوالي است كه مسولين امر بايد پاسخ دهند. آنچنانكه سوالات عديده و مهمتري تاكنون بي پاسخ مانده است!
با تشكر

نقل قول:
یه داستانی از امام علی(ع) شنیدم که یکی از طرفدارانشون رو به خاطر جرمی که مرتکب شده بود ، دو برابر جریمه کردند فقط به دلیل این که طرفداری امام(ع) رو میکرد ..

حالا نمیدونم چرا صدا و سیما علاقه داره در مناسبتهای مهم حکومتی مثل انتخابات و راهپیمایی ، شرکت بدحجاب ها رو خیلی نمایان کنه ؟
واقعا حمایت این مردم از نظام افتخار محسوب میشه ؟

از یک طرف تبلیغ زیاد حجاب و از طرف دیگه این کارها...
واقعا این رفتار منافقانه حرص ادم رو درمیاره..

با اجازه جناب امیدوار
البته سخنان جناب امیدوار ملاک هستند اما بنا به دوره های بسیج و تجربه واطلاعاتی که دارم باید عرایضی را خدمتتون عرض کنم.

بله هزار البته که کار این افراد بد حجاب مشکل دارد، اما باید گفت انها هم جزء این مملکتند در عین اینکه باید احترامشان حفظ شود و در موضوعات مختلف انها را شرکت داد مثل موارد محدود نشان دادنشان در تلوزیون و غیره باید امر به معروف و نهی از منکر به شیوه های مختلف انجام داد.
بنا به اقتضائات زمانه و این شبیه خون فرهنگی باید با احترام متقابل انها را متقاعد کرد چون انها فرزندان این مملکتند اگر مدام محدود و طرد شوند بوسیله بیگانگان گرفتار می شوند.

در یک خانواده اگر فرزند خطا کاری وجود داشته باشد در عین محبت و حفظش سعی در اصلاح او باید کرد تا اینکه مدام طرد و توبیخ وبی اعتنایی...!

ضمنا بعضی احادیث نیاز به کارشناس دارد یعنی من و شما انقدر علمش را نداریم که بدانیم این حدیث مخصوص چه زمان و مکان و موقعیتی است.
و اما هدف صدا وسیما ، که باید گفت نجیب ترین صدا و سیما در کل جهان می باشد و همچنین عاری از اشتباه هم نیست ،
همانطور که جناب امیدوار اشاره کردند احتمالا یکی از دلایلش این هست که یعنی همه مردم در هر ظاهری باز پایبند نظام اسلامی هستند که واقعیت دارد.

که توضیح درست بودن یا نبودنش را دادیم.

ضمنا اصطلاحی در روانشناسی وجود دارد تحت عنوان شرطی سازی بر اساس این اصطلاح( که جای شرحش اینجا نیست) اگر مدام ادم های مذهبی رو به طرفداری از نظام اسلامی نشون داد یا تو تلوزیون فقط مذهبی ها رو نشون داد اینجور القاء میشه که غیر مذهبی ها به نظام عقیده ندارند در اصل :
عقیده به ایران اسلامی=صرفا ادم های مذهبی ها

اما نکته ای که می ماند و البته اول باید به خودم تذکر دهم این هست که ایا خودمان انچه می توانیم انجام دهیم می دهیم.

ضمنا، لا تکلف الله نفسا الا وسعها ، اگر هم اشکالی وارد هست و حرف ما به جایی نمی رسد انچه خودمون میتونیم حداقل انجام بدیم. ان شاءالله:Gol:

اميدوار;333114 نوشت:
ضمن عرض سلام و تحيت
با احترام، اگر به متن سوال ارسالي دقت بفرماييد، معلوم مي‌شود كه برداشت حضرتعالي از سوال درست نيست. اما چرا صدا و سيما به گونه‌اي خاص اين اخبار را منعكس مي‌كند، طبعا سوالي است كه مسولين امر بايد پاسخ دهند. آنچنانكه سوالات عديده و مهمتري تاكنون بي پاسخ مانده است!
با تشكر

بلی حق با شماست...البته بعدا متوجه شدم و دو دقیقه قبل از پاسخ شما متن رو ویرایش کردم و سوالم رو عوض کردم !

جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران جشن ملی است!

هدف صدا و سیما جذب حداکثری و دفع حداقلی است!

نظام اسلامی باشه یا غیر اسلامی، برای همه است!

خود افراد شرکت کننده در اینگونه مراسم میدانند حضور آنها نشانه حمایت از نظام است!

اهل بلا;333577 نوشت:

جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران جشن ملی است!

هدف صدا و سیما جذب حداکثری و دفع حداقلی است!

نظام اسلامی باشه یا غیر اسلامی، برای همه است!

خود افراد شرکت کننده در اینگونه مراسم میدانند حضور آنها نشانه حمایت از نظام است!

از جملات شما این طور برداشت میشه که فقط "نظام" مهمّه . نه "نظام اسلامی" .
که احتمالا صدا و سیما هم همین طور فکر میکنه ..!

اما در مورد بحث "جشن ملی" :
افراد مذهبی که میدونند یکی از اهداف اسلام مبارزه با ملی گرایی و نژاد پرستیه .
و اگر هدف این حرف ها ، گول زدن غیر مذهبی ها برای طرفداری از نظامه (!) ، خیلی بعیده که موثر باشه...

سؤال
در برخی از مناسبت ها به عنوان مثال، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی یا حماسه 9 دی برخی افراد را در خیابان می بینم که تیپ ظاهری شان بیشتر شبیه مخالفین انقلاب است تا موافقین آن که البته صدا و سیما هم بگونه ای خاص آنها را در اخبار نشان می دهد که نمی دانم منظور مسؤولین صدا و سیما از این کار چیست. کسی که در چنین مناسبت هایی شرکت می کند، اگر کمترین اطلاعی از اسلام داشته باشد یا کمترین ارادتی به انقلاب و شهداء و رهبری داشته باشد، با چنین ظاهری به خیابان نمی آید، پس چگونه است که این افراد در چنین مناسبت هایی حضور پیدا می کنند؟

پاسخ:
نيت و قصد واقعي افراد را كسي جز خداي متعال نمي‌داند، ضمن اين كه در تعاليم آسماني اسلام، همواره بر خوش بيني و پرهيز از بديني تأكيد شده است.

1. ايمان، داراي درجات و مراتب مختلفي است، و هر كسي بر حسب مرتبه ايمان خود رفتارهاي ديني و اخلاقي خود را تنظيم مي كند. از اين رو ممكن است شخصی علي الرغم متدين و با ايمان بودن، در برخي امور، رفتارهاي مخالف شرع هم داشته باشد. اگر به تصاوير و فيلم هاي دوره انقلاب اسلامی ایران، توجه شود، درمي ابيم بسياري از مرتبطين با حضرت امام (قدس سره) ظواهر لازم را رعايت نمي كرده اند.
2. يك ضعف و يا يك كار خلاف را، نبايد به كل شخصيت فرد تعميم دهيم.
3. يك رفتار ناپسند، ممكن است از روي غفلت و نا آگاهي صورت بگيرد و تحليل شخص از موضوع مورد نظر با تحليل ما متفاوت باشد. به نحويكه در بسيار ي از مواقع، با كسب بينش شخص رفتار خود را اصلاح مي كند.
4. گاهي از اوقات، ضعف اعتماد به نفس و... باعث مي شود كه افراد رفتارهايي خلاف عقايد خود داشته باشند.
5. اين افراد ممكن است در اين جهت و برحسب غلبه هيجانات جواني، پوشش مناسب را نداشته باشند؛ اما اين دليلي بر بي ديني آنها نيست.
6. در پاره ای از مواقع نيز، شاهديم كه افراد در كنار تكليف شرعي، به خاطر دفاع از عدالت و پيشرفت كشور خود، در اين صحنه ها حضور می يابند، از اين رو می بينيم كه هموطنان غير شيعي و حتي غير مسلمان، نيز در اين مراسمات شركت مي كنند.
بر اين مبنا همان طور كه نمی توانيم ادعا كنيم يك محب و شيعه اهل بيت هيچگاه معصيت و گناه نمي كند؛ در اينجا نيز نمي توانيم بگوييم اين گونه افراد با چنين پوششی نمي تواند به امام و رهبری نظام ارادت داشته باشند.

الحمد کله لله رب العالمین.

موضوع قفل شده است