تغییر مرجع تقلید به وسیله تغییر ملاک تشخیص اعلم

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تغییر مرجع تقلید به وسیله تغییر ملاک تشخیص اعلم

[="Tahoma"][="Indigo"]بسم الله الرحمن الرحیم
سلام خدمت کارشناسان محترم

سوال اوّل:با توجه به اینکه برای تشخیص اعلم،سه روش وجود دارد،اگر شخصی به واسطه ی رای جمعی از علما(مانند جامعه مدرسین که روش سوّم هست) اعلمیت را برای تقلید تشخیص داد و ایشان را به عنوان مرجع تقلید انتخاب کرد،اگر از دو عادل سوال کرد و ایشان شخص دیگری را به عنوان اعلم به وی معرّفی کردند،آیا میتواند مرجعش را تغییر دهد؟
به عبارتی آیا میتواند از مرجع اعلم شناخته شده از شیوه ی سوّم،مرجعش را به مرجع اعلم شناخته شده از روش دوم تغییر دهد؟

سوال دوم:در مورد برعکس این روال چطور؟(یعنی از اعلمِ شناخته شده از راه دوم به اعلمِ شناخته شده از طریق راه سوم)

سوال سوم:در مورد وضعیت کنونی مقلدانِ پیرو نظر جامعه مدرسین چطور؟ آیا ایشان میتوانند به مرجعی که از راه دوم اعمیتش برایشان ثابت شده رجوع کنند؟

با تشکرّ
یا حقّ:Gol:
[/][/]

با نام و یاد دوست

[="Tahoma"][="Black"]

رضاهو;319086 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم سلام خدمت کارشناسان محترم سوال اوّل:با توجه به اینکه برای تشخیص اعلم،سه روش وجود دارد،اگر شخصی به واسطه ی رای جمعی از علما(مانند جامعه مدرسین که روش سوّم هست) اعلمیت را برای تقلید تشخیص داد و ایشان را به عنوان مرجع تقلید انتخاب کرد،اگر از دو عادل سوال کرد و ایشان شخص دیگری را به عنوان اعلم به وی معرّفی کردند،آیا میتواند مرجعش را تغییر دهد؟ به عبارتی آیا میتواند از مرجع اعلم شناخته شده از شیوه ی سوّم،مرجعش را به مرجع اعلم شناخته شده از روش دوم تغییر دهد؟ سوال دوم:در مورد برعکس این روال چطور؟(یعنی از اعلمِ شناخته شده از راه دوم به اعلمِ شناخته شده از طریق راه سوم) سوال سوم:در مورد وضعیت کنونی مقلدانِ پیرو نظر جامعه مدرسین چطور؟ آیا ایشان میتوانند به مرجعی که از راه دوم اعمیتش برایشان ثابت شده رجوع کنند؟ با تشکرّ یا حقّ

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالتان

در فرض سؤال تفاوتی بین روش های صحیح انتخاب مرجع نیست از هر کدام که به یقین برسد مرجع دیگری اعلم است لازم است تغییر مرجع بدهد . (1)

در پناه حضرت حق سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع ، احکام تقلید ؛ استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

[="Tahoma"][="Indigo"]سلام مجدد خدمت استاد سجاد
فرض این است که شخص،از طریق اعتماد به جامعه مدرسین مرجع فعلی اش را انتخاب کرده(مثلاً آیت الله مکارم).حال از دو عالم عادل سوال میکند و آن دو نفر،نفری غیر از علمای معرفی شده ی جامعه مدرسین را معرّفی میکنند(مثلاً آیت الله جوادی).حال در اینجا آیا میتواند مرجعش را به آیت الله جوادی تغییر دهد و یا واجب است؟(فرض بر این است که اعتمادش از جامعه مدرسین نیز سلب نشده است)

با تشکر
مقلد آیت الله مکارم شیرازی
[/]

[="Tahoma"][="Black"]

رضاهو;319200 نوشت:
سلام مجدد خدمت استاد سجاد فرض این است که شخص،از طریق اعتماد به جامعه مدرسین مرجع فعلی اش را انتخاب کرده(مثلاً آیت الله مکارم).حال از دو عالم عادل سوال میکند و آن دو نفر،نفری غیر از علمای معرفی شده ی جامعه مدرسین را معرّفی میکنند(مثلاً آیت الله جوادی).حال در اینجا آیا میتواند مرجعش را به آیت الله جوادی تغییر دهد و یا واجب است؟(فرض بر این است که اعتمادش از جامعه مدرسین نیز سلب نشده است) با تشکر مقلد آیت الله مکارم شیرازی

بنده هم عرض سلام و احترام مجدد خدمتتان دارم

همان طور که عرض کردم نه تنها مانعی ندارد بلکه در صورتی که اعلم دیگری از طرق شرعی تشخیص داده شد واجب است تغییر مرجع داده شود.

لازم به تذکر نیست که وقتی مرجع اعلمی از یکی از طرق شرعی انتخاب شد نیازی به سؤال مجدد و پیمودن طرق دیگر نیست و این کار چه بسا موجب سردرگمی و گرفتاری بیشتر شود.

همیشه سالم و سربلند باشید[/]

باسلام خدمت جناب سجاد

1- میشه بفرمایید این روشهای انتخاب مرجع یا همان تشخیص اعلم را اولین بار چه کسی بنیان نهاده؟ و آیا از علمای قبل انقلاب بودند؟

2- فقها میگویند اختلاف مراجع در احکام چیز مهمی نیست اما در روایات آمده که "علما امتی کانبیاء بنی اسرائیل! " خوب این چه علمایی هستند که مانند پیامبران بنی اسرائیل یک جهت و یک فکر نیستند؟
یا روایت درست نیست یا منظور از علماء،عرفا هستند نه فقهاء! چون آنها به اوصاف پیامبران شبیه ترند تا فقهای محض!

3- بنظر بنده این روشهای موجود برای تشخیص اعلمیت کامل یا صحیح نیست!
چون بعد از فتنه 88 برخی مراجع، چهره دیگری از خود بروز دادند و جامعه مدرسین هم تا حدودی زیر سوال رفت! و هم مثل اینکه این جامعه، مراعات برخی مراجع را کرده و مرجعیتشان را فسخ نکرده! البته این حرفم براساس احکامی از مرجع فلانی که سال 88 تو سایت گفتگوی قرآنی نقل شد که مطابق اسلام نبود بنظرم یه حکم این بود که آرایش کردن زن برای بیرون رفتن از خانه را جایز گفته بود و...

4- همچنین آنطور که بنده تجربه کردم وقتی از افراد مختلف میپرسی که مرجع تقلید اعلم کیست؟! مرجع خودش را معرفی میکند! پس اینکه از اشخاص دارای علم و عادل هم راهنمایی بخوایم حتما مرجع خودشان را ذکر میکنند!

در خود قرآن هم آمده که تقوا پیشه کنید تا فرقان نصیبتان شود یعنی همان قدرت تشخیص "حق از باطل، حدیث صحیح از جعلی، استنباط صحیح از آیات برای احکام از استنباط غلط، اعلم از نا اعلم و..."

يِا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إَن تَتَّقُواْ اللّهَ يَجْعَل لَّكُمْ فُرْقَاناً

نظر بنده اینکه مرجع باید از متقینی باشد که در خطبه متقین وصفشان ذکر شده و دارای قدرت فرقان هستند و حکم صحیح را میدهند چون استنباطشان از آیات صحیحتر است!

اعلم خداست پس هر که به خدا نزدیکتر، اعلم تر!

مطالبی که عرض کردم نظر صرفا شخصی بود وگرنه تشخیص متقی بودن و دارای فرقان بودن و یا مقرب خداوند، برای افراد عادی و حتی عادل هم شاید ممکن نباشد!

وفقکم الله

[="Tahoma"][="Black"]

اهل بلا;319291 نوشت:
باسلام خدمت جناب سجاد 1- میشه بفرمایید این روشهای انتخاب مرجع یا همان تشخیص اعلم را اولین بار چه کسی بنیان نهاده؟ و آیا از علمای قبل انقلاب بودند؟ 2- فقها میگویند اختلاف مراجع در احکام چیز مهمی نیست اما در روایات آمده که "علما امتی کانبیاء بنی اسرائیل! " خوب این چه علمایی هستند که مانند پیامبران بنی اسرائیل یک جهت و یک فکر نیستند؟ یا روایت درست نیست یا منظور از علماء،عرفا هستند نه فقهاء! چون آنها به اوصاف پیامبران شبیه ترند تا فقهای محض! 3- بنظر بنده این روشهای موجود برای تشخیص اعلمیت کامل یا صحیح نیست! چون بعد از فتنه 88 برخی مراجع، چهره دیگری از خود بروز دادند و جامعه مدرسین هم تا حدودی زیر سوال رفت! و هم مثل اینکه این جامعه، مراعات برخی مراجع را کرده و مرجعیتشان را فسخ نکرده! البته این حرفم براساس احکامی از مرجع فلانی که سال 88 تو سایت گفتگوی قرآنی نقل شد که مطابق اسلام نبود بنظرم یه حکم این بود که آرایش کردن زن برای بیرون رفتن از خانه را جایز گفته بود و... 4- همچنین آنطور که بنده تجربه کردم وقتی از افراد مختلف میپرسی که مرجع تقلید اعلم کیست؟! مرجع خودش را معرفی میکند! پس اینکه از اشخاص دارای علم و عادل هم راهنمایی بخوایم حتما مرجع خودشان را ذکر میکنند! در خود قرآن هم آمده که تقوا پیشه کنید تا فرقان نصیبتان شود یعنی همان قدرت تشخیص "حق از باطل، حدیث صحیح از جعلی، استنباط صحیح از آیات برای احکام از استنباط غلط، اعلم از نا اعلم و..." يِا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إَن تَتَّقُواْ اللّهَ يَجْعَل لَّكُمْ فُرْقَاناً نظر بنده اینکه مرجع باید از متقینی باشد که در خطبه متقین وصفشان ذکر شده و دارای قدرت فرقان هستند و حکم صحیح را میدهند چون استنباطشان از آیات صحیحتر است! اعلم خداست پس هر که به خدا نزدیکتر، اعلم تر! مطالبی که عرض کردم نظر صرفا شخصی بود وگرنه تشخیص متقی بودن و دارای فرقان بودن و یا مقرب خداوند، برای افراد عادی و حتی عادل هم شاید ممکن نباشد!

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

1. این روش های انتخاب مرجع بر پایه حجیت عقلی و شرعی است و ربطی به علمای بعد یا قبل انقلاب ندارد و ریشه آن در کتب فقهی وجود دارد .

روش اول یعنی تشخیص اعلم بواسطه علم به استنباط فقهی حجت است چون علم حجت شرعی است .

روش دوم یعنی پرسش از دو عالم عادل ، حجت است چون بینه ، حجیت شرعی دارد .

روش سوم یعنی شیاع مفید علم ، حجت شرعی است چون علم ، حجت است !

اینها مسائلی نیست که بتوان آن را به سیاست و ... ربط داد .

به هر حال هر کس از یکی از شیوه های یاد شده به یقین و اطمینان برسد و اعلم را بشناسد ، کافی است و نیازی به پیمودن یکی از طرق مثل جامعه مدرسین نیست .

2. این روایت بر فرض صحت و اتقان سند نمی خواهد بگوید علمای امت نباید هیچ اختلافی با هم داشته باشند که این مسئله محال است علما ، عرفا ، فقها یا هر تعبیری که شما می کنید انسان هایی دارای علم هستند و طبیعی است که دیدگاه های مختلفی در مسائل علمی داشته باشند در عین حال اسلام عزیز دستور داده که دین داری ما مطابق نظر علمایی باشد که آنها را اعلم از دیگران می دانیم و قطعا جز این راه حداقل در زمان غیبت ، مسیر دیگری پذیرفته نیست و در قیامت حجیت ندارد .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سجاد;319373 نوشت:

1. این روش های انتخاب مرجع بر پایه حجیت عقلی و شرعی است و ربطی به علمای بعد یا قبل انقلاب ندارد و ریشه آن در کتب فقهی وجود دارد .
روش اول یعنی تشخیص اعلم بواسطه علم به استنباط فقهی حجت است چون علم حجت شرعی است .
روش دوم یعنی پرسش از دو عالم عادل ، حجت است چون بینه ، حجیت شرعی دارد .
روش سوم یعنی شیاع مفید علم ، حجت شرعی است چون علم ، حجت است !
اینها مسائلی نیست که بتوان آن را به سیاست و ... ربط داد .

همیشه موفق و سلامت باشید

باسلام و ممنون از پاسختون

البته در خصوص مراجعی که زمان فتنه به فتنه دام زدند منظورم این نبود که وارد سیاست شدند و.. بلکه منظورم این بود که برخی شروط مرجعیتشان از بین میروند مانند تقوا و حق گویی و ...
یا مراجعی که قبل انقلاب با امام مخالفت و حتی جنگیدند!

مرجع تقليد: كسي كه به فراگيري علوم متعددي كه براي شناخت قرآن و سنت لازم است دست يافته و به عنوان يك كارشناس و فقيه قدرت تبيين فتوا در امور مختلف ديني بر اساس قرآن و سنت و عقل پيدا نموده است. و بر ديگران واجب است كه در عصر غيبت به وي مراجعه و در احكام شرعي از وي پيروي نمايد و بايد داراي شرايط زير باشد:

1ـ مجتهد عالم و در صورت امكان بايد اعلم بوده، احاطه اش در مسائل فقهي از سايرين بيشتر باشد. 2ـ عادل با ورع بوده باشد. 3ـ ثروت خواه و رياست طلب به دنيا نباشد و در حديث آمده: فقيهي كه خويشتن دار، نگهبان دين و مخالف هوي و هوس بوده تنها مطيع و فرمانبردار دستورات الهي باشد. بر مردم عادي است كه از او پيروي كنند و راههايي كه نزد متخصصين فقه متعارف است و با تحصيل مقدمات اجتهاد بدست مي آيد، بدست آورد كه عبارتند: 1ـ فراگرفتن علوم عربي. 2ـ آشنايي با محاورات قرآني. 3ـ آشنايي به منطق. 4ـ دانستن مسائل اصول فقه. 5ـ آشنايي با علم رجال. 6- داشتن تمرين استنباط و...

وفقکم الله لکل خیر

اهل بلا;319395 نوشت:
البته در خصوص مراجعی که زمان فتنه به فتنه دام زدند منظورم این نبود که وارد سیاست شدند و.. بلکه منظورم این بود که برخی شروط مرجعیتشان از بین میروند مانند تقوا و حق گویی و ... یا مراجعی که قبل انقلاب با امام مخالفت و حتی جنگیدند!

به نظر کارشناسان ایا مسائل مطروحه توسط ایشان می تواند سبب سلب مقام مرجعیت دینی شود؟
باتشکر

سجاد;319209 نوشت:

همان طور که عرض کردم نه تنها مانعی ندارد بلکه در صورتی که اعلم دیگری از طرق شرعی تشخیص داده شد واجب است تغییر مرجع داده شود.

سلام علیکم
با تشکر فراوان،متاسفانه بنده ابهامی هنوز دارم که با مثال عرض میکنم(پاسخ استاد سجاد را بارها خواندم،اما ابهامی دارم).از راه سوم تشخیص اعلم(اعتماد به جامعه مدرسین) پی به اعلمیت یا جایز التقلید بودن یک یا چند تن از مراجع برده ایم.حال دو نفر عادل عالم به ما خبر میدهند که شخص الف(که در آن فهرست نبوده) اعلم است،بدون آنکه صریحاً بگوییند مراجع جامعه مدرسین اعلم نیستند.
حال که از دو طریق اعلم ثابت شد:
1.در مورد تقلید اولیه تکلیف چیست؟
2.در صورتی که از یکی از مراجع جامعه مدسین تقلید میکردیم،آیا میتوانیم به مرجعی که آن دو نفر اعلم معرفی کرده اند رجوع کنیم؟(چرا میتوانی؟ مگر شخصی که جامعه مدرسین به عنوان اعلم انتخاب کرده از اعلمیت افتاده است؟
باتشکر

با سلام و خسته نباشید خدمت شما کارشناسان محترم.

همونطور که میدونید عید فطر رو برخی مراجع همون روزی که آیت الله خامنه ای اعلام میکنند،قبول ندارند و میگن باید روز بعدش رو عید فطر گرفت(یعنی روزی که همه مردم ایران عید فطرشونه مقلدین این مراجع باید روزه باشن)
مرجع بنده هم از همین مراجع هستن.پارسال من خیلی سختی روحی کشیدم و عذاب وجدان شدیدی داشتم چون روز عید فطری که رهبرمون اعلام کردن رو روزه بودم و هرچقدر هم به همسرم التماس کردم که از شهر خارج شیم تا روزه رو بشکنیم و اگر گناهی باشه به گردنمون نیفته،ایشون قبول نکردن.
من واقعا هیچوقت این اجازه رو به خودم نمیدم که در چرایی احکام سوال کنم چون حکمت های بیشماری داره که عقل ما از درکش خارجه اما این مساله خیلی فکر منو به خود مشغول کرده که چطوری عید فطر برای ایرانیان متفاوته؟(میدونم مساله در تفاوت نوع استهلال ماهه، اما نمیفهمم چرا مراجع نمیان باهم یک نظرو بدن در مورد مساله به این مهمی)من ازون زمان حسم به مرجعم عوض شده و این کارشون(که روزی که رهبرمون عید کردنو ایشون روز آخر رمضان قرار دادن) به شدت منو تو فکر برده و اصلا قابل هضم نیست.

خواهشا در دو زمینه منو یاری بفرمایید:
1_من فکر میکنم شاید مرجعم اعلم نیست که چنین کاری کرده و در کل احساس اعتمادمو بهشون از دست دادم.لطفا راهنماییم کنین که من باید چه کنم؟مرجعم رو عوض کنم؟
2_در صورتی که مرجعم رو عوض نکردم امسال هم همون شرایط پارسال پیش میاد (به احتمال خیلی زیاد)و وظیفه من چیه؟باید روزه باشم روز عید؟
ممنونم از راهنماییتون

شمیم الزهرا;363841 نوشت:
با سلام و خسته نباشید خدمت شما کارشناسان محترم.

همونطور که میدونید عید فطر رو برخی مراجع همون روزی که آیت الله خامنه ای اعلام میکنند،قبول ندارند و میگن باید روز بعدش رو عید فطر گرفت(یعنی روزی که همه مردم ایران عید فطرشونه مقلدین این مراجع باید روزه باشن)
مرجع بنده هم از همین مراجع هستن.پارسال من خیلی سختی روحی کشیدم و عذاب وجدان شدیدی داشتم چون روز عید فطری که رهبرمون اعلام کردن رو روزه بودم و هرچقدر هم به همسرم التماس کردم که از شهر خارج شیم تا روزه رو بشکنیم و اگر گناهی باشه به گردنمون نیفته،ایشون قبول نکردن.
من واقعا هیچوقت این اجازه رو به خودم نمیدم که در چرایی احکام سوال کنم چون حکمت های بیشماری داره که عقل ما از درکش خارجه اما این مساله خیلی فکر منو به خود مشغول کرده که چطوری عید فطر برای ایرانیان متفاوته؟(میدونم مساله در تفاوت نوع استهلال ماهه، اما نمیفهمم چرا مراجع نمیان باهم یک نظرو بدن در مورد مساله به این مهمی)من ازون زمان حسم به مرجعم عوض شده و این کارشون(که روزی که رهبرمون عید کردنو ایشون روز آخر رمضان قرار دادن) به شدت منو تو فکر برده و اصلا قابل هضم نیست.

خواهشا در دو زمینه منو یاری بفرمایید:
1_من فکر میکنم شاید مرجعم اعلم نیست که چنین کاری کرده و در کل احساس اعتمادمو بهشون از دست دادم.لطفا راهنماییم کنین که من باید چه کنم؟مرجعم رو عوض کنم؟
2_در صورتی که مرجعم رو عوض نکردم امسال هم همون شرایط پارسال پیش میاد (به احتمال خیلی زیاد)و وظیفه من چیه؟باید روزه باشم روز عید؟
ممنونم از راهنماییتون

با سلام و عرض ادب

اگر مرجع تقلیدتان را با تحقیق انتخاب کرده باشید نمی توانید تغییر دهید مگراینکه یقین کنید مرجع دیگری اعلم از مرجع فعلی است درآن صورت باید به مرجع اعلم رجوع نمایید. درمورد رویت هلال و روزه داری هم می توانید به تاپیک مفصلی در این زمینه مراجعه نمایید: http://www.askdin.com/thread21855.html

درسایه عنایات الهی به سلامت باشید.

[="Tahoma"][="Black"]

رضاهو;363778 نوشت:
سلام علیکم
با تشکر فراوان،متاسفانه بنده ابهامی هنوز دارم که با مثال عرض میکنم(پاسخ استاد سجاد را بارها خواندم،اما ابهامی دارم).از راه سوم تشخیص اعلم(اعتماد به جامعه مدرسین) پی به اعلمیت یا جایز التقلید بودن یک یا چند تن از مراجع برده ایم.حال دو نفر عادل عالم به ما خبر میدهند که شخص الف(که در آن فهرست نبوده) اعلم است،بدون آنکه صریحاً بگوییند مراجع جامعه مدرسین اعلم نیستند.
حال که از دو طریق اعلم ثابت شد:
1.در مورد تقلید اولیه تکلیف چیست؟
2.در صورتی که از یکی از مراجع جامعه مدسین تقلید میکردیم،آیا میتوانیم به مرجعی که آن دو نفر اعلم معرفی کرده اند رجوع کنیم؟(چرا میتوانی؟ مگر شخصی که جامعه مدرسین به عنوان اعلم انتخاب کرده از اعلمیت افتاده است؟
باتشکر

در فرض سؤل تقلید اولی شما صحیح است .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

موضوع قفل شده است