آیا محبت برخی حسابها را عوض می کند ؟

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
آیا محبت برخی حسابها را عوض می کند ؟

سلام
دین و عقل یکسری احکام عادی دارند که در شرایط معمولی لازم است رعایت شوند اما وقتی شرر محبت جان انسانها را می گدازد جایی برای این احکام و توصیه ها نمی ماند . قرآن کریم نمونه ای از آن را برای ما ذکر می کند :
[سوره يوسف (12): آيات 83 تا 86]
قالَ بَلْ سَوَّلَتْ لَكُمْ أَنْفُسُكُمْ أَمْراً فَصَبْرٌ جَمِيلٌ عَسَى اللَّهُ أَنْ يَأْتِيَنِي بِهِمْ جَمِيعاً إِنَّهُ هُوَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ (83) وَ تَوَلَّى عَنْهُمْ وَ قالَ يا أَسَفى‏ عَلى‏ يُوسُفَ وَ ابْيَضَّتْ عَيْناهُ مِنَ الْحُزْنِ فَهُوَ كَظِيمٌ (84) قالُوا تَاللَّهِ تَفْتَؤُا تَذْكُرُ يُوسُفَ حَتَّى تَكُونَ حَرَضاً أَوْ تَكُونَ مِنَ الْهالِكِينَ (85) قالَ إِنَّما أَشْكُوا بَثِّي وَ حُزْنِي إِلَى اللَّهِ وَ أَعْلَمُ مِنَ اللَّهِ ما لا تَعْلَمُونَ (86)
ترجمه:
83- (يعقوب) گفت نفس (و هوى و هوس) مساله را چنين در نظرتان تزيين داده، من شكيبايى مى‏ كنم شكيبايى جميل (و خالى از كفران)، اميدوارم خداوند همه آنها را به من باز گرداند چرا كه او عليم و حكيم است.
84- و از آنها روى برگرداند و گفت وا اسفا بر يوسف!، و چشمان او از اندوه سفيد شد اما او خشم خود را فرو مى‏برد (و هرگز كفران نمى‏ كرد).
85- گفتند بخدا تو آن قدر ياد يوسف مى‏كنى تا مشرف به مرگ شوى يا هلاك گردى!
86- گفت من تنها غم و اندوهم را به خدا مى ‏گويم (و شكايت نزد او مى‏ برم) و از خدا چيزهايى مى‏ دانم كه شما نمى‏ دانيد.

طبق قاعده ، دین به انسان اجازه نمی دهد کاری کند که موجب آسیب قابل اعتنا به بدن شود اما وقتی پای اقتضائات محبت مطلوب به میان می آید دیگر جایی برای منع نمی ماند چه اینکه محبت الهی مقصدی است که فوق آن مقصدی نیست . به عبارت دیگر همه چیز مقدمه این عشق است و او مقدمه چیزی نیست .
و شاید بتوان از این قاعده استفاده و برخی اقتضائات محبتهای عادی را نیز توجیه کرد مانند اعتراض یک زن به شوهرش بخاطر توجه به همسر دیگر چه اینکه این امر در دایره محبت ورزی است که اقتضائات خاص خودش را دارد .
لذا اگر در نقلهای دینی چنین چیزی را از زنان الهی مانند همسران انبیاء و اولیاء بشنویم باید به اغماض از آن عبور کرد
نظرتان چیست ؟
والله الموفق