نصیحت طاووس یمانی به هشام بن عبدالملک که ظلم نکن

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید

هشام بن عبدالملك خليفه اموى در ايّام خلافت خود به قصد حج وارد مكّه شد.
دستور داد يكى از كسانى كه زمان رسول خدا را درك كرده و به شرف مصاحبت آن حضرت نائل شده است حاضر كنند تا از او راجع به آن عصر و آن روزگار سؤ الاتى بكند.
به او گفتند: از اصحاب رسول خدا كسى باقى نمانده است و همه درگذشته اند. هشام گفت : پس يكى از تابعين 1 را حاضر كنيد تا از محضرش استفاده كنيم . طاووس يمانى را حاضر كردند.

طاووس وقتى كه وارد شد :

• كفش خود را جلو روى هشام ، روى فرش از پاى خود درآورد .
  • وقتى هم كه سلام كرد برخلاف معمول كه هر كس سلام مى كرد مى گفت : السلام عليك يا اميرالمؤ منين ، طاووس به السلام عليك قناعت كرد و جمله يا اميرالمؤ منين را به زبان نياورد .
  • به علاوه فورا در مقابل هشام نشست و منتظر اجازه نشستن نشد و حال آن كه معمولا در حضور خليفه مى ايستادند تا اين كه خود مقام خلافت اجازه نشستن بدهد؛
· از همه بالاتر اين كه طاووس به عنوان احوالپرسى گفت : هشام ، حالت چطور است . رفتار و كردار طاووس ، هشام را سخت خشمناك ساخت ، رو كرد به او و گفت : اين چه كارى است كه تو در حضور من كردى .
- چه كردم ؟
- چه كرده اى ؟! چرا كفشهايت را در حضور من درآوردى ؟ چرا مرا اميرالمؤ منين خطاب نكردى ؟ چرا بدون اجازه من در حضور من نشستى ؟ چرا اين گونه توهين آميز از من احوالپرسى كردى ؟
-طاووس :
· امّا اين كه كفشهايم را در حضور تو درآوردم ، براى اين كه من روزى پنج بار در حضور خداوند عزت درمى آورم و از اين جهت بر من خشم نمى گيرد.
· اما اين كه تو را به عنوان امير همه مؤ منان نخواندم ، چون تو واقعا امير همه مؤ منان نيستى ، بسيارى از اهل ايمان از امارت و حكومت تو ناراضى اند.
· اما اين كه تو را به نام خودت خواندم ، زيرا خداوند پيامبران خود را به نام مى خواند و در قرآن از آنها به داوود، يا يحيى ، و يا عيسى ياد مى كند و اين كار، توهينى به مقام انبيا تلقّى نمى شود، بر عكس خداوند ابولهب را با كينه (نه به نام ) ياد كرده است .
· اما اين كه گفتى چرا در حضور تو پيش از اجازه نشستم ، براى اين كه از اميرالمؤ منين على بن ابى طالب شنيدم كه فرمود: اگر مى خواهى مردى از اهل آتش را ببينى ، نظر كن به كسى كه خودش نشسته است و مردم در اطراف او ايستاده اند.
سخن طاووس كه به اين جا رسيد، هشام گفت : اى طاووس مرا موعظه كن .
طاووس گفت : از اميرالمؤ منين على بن ابى طالب شنيدم كه در جهنّم مارها و عقربهايى است بس بزرگ ، آن مار و عقربها ماءمور گزيدن اميرى هستند كه با مردم به عدالت رفتار نمى كند.
طاووس اين را گفت و از جا حركت كرد و به سرعت بيرون رفت .
. 1 تابعين به كسانی گويند كه به شرف مصاحبت پيغمبر اكرم نائل‏ نشده‏اند ولی صحبت از اصحاب پيغمبر را درك كرده‏اند

منبع : داستان راستان ، شهید مطهری ، داستان 118 نقل از سفينه البحار ، ماده " طاووس " .

محمد صالحی – 25 / 11 / 91 – http://mahsan.parsiblog.com