جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: همنشين بد

علاقه
    تفسیر
    نوشته
    64
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    244

همنشين بد

در عصر پيامبراسلام (ص ) در ميان مشركان ، دو نفر با هم دوست بودند، نام اين دو نفر، عقبه و ابىبود.
    عقبه ، آدم سخى و بلند نظر بود، هر زمان از مسافرت برمى گشت ، سفره مفصلىترتيب مى داد و دوستان و بستگان را به مهمانى دعوت مى كرد، و در عين آنكه در صفمشركان بود، دوست مى داشت كه پيامبر اسلام (ص ) را نيز مهمان خود كند.
    درمراجعتاز يكى از مسافرتها، سفره گسترده اى ترتيب داد و جمعى ، از جمله پيامبر (ص ) رادعوت كرد.
    دعوت شدگان به خانه او آمدند، و كنار سفره غذا نشستند، پيامبر (ص)نيز وارد شد و كنار سفره نشست ، ولى از غذا نخورد، و به عقبه فرمود: من از غذاى تو نمى خورم مگر اينكه به يكتائى خداوند، ورسالت من گواهى دهى.
    عقبه ، به يكتائى خدا ورسالت پيامبر(ص ) گواهى داد و به اين ترتيب قبول اسلام كرد.
    اين خبر به گوش دوستعقبه يعنىابىرسيد،او نزد عقبه آمد و به وى اعتراض شديد كرد و حتى گفت : تو از جاده حق منحرف شده اى .
    عقبه گفت : من منحرف نشده ام ، ولى مردى بر من وارد شد و حاضر نبود از غذايمبخورد جز اينكه به يكتائى خدا و رسالت او گواهى بدهم ، من از اين ، شرم داشتم كه اوسر سفره من بنشيند ولى غذا نخورده برخيزد.
    ابى گفت من از تو خشنود نمى شوم مگراينكه در برابر محمد(ص ) بايستى و او را توهين كنى و...
    عقبه فريب دوست نابابخود را خورد، و از اسلام خارج شد و مرتد گرديد و در جنگ بدر در صف كافران شركت نمودو در همان جنگ به هلاكت رسيد.
    دوست ناباب اوابىنيز در سال بعد در جنگ احد در صف كافران بود و بدسترزم آوران اسلام كشته شد.
    آيات 27 و 28 و 29 سوره فرقان در مورد اين جريان نازلگرديد، و وضع بد عقبه را در روز قيامت ، كه بر اثر همنشينى با دوست بد، آنچنانمنحرف گرديد، منعكس نمود و به همه مسلمانان هشدار داد كه مراقب باشند و افراد منحرفرا به دوستى نگيرند، كه در آيه 28 سوره فرقان چنين آمده كه در روز قيامت مىگويد:يا ويلتى ليتنى لم اتخذ فلاناً خليلاً: اىواى بر من كاش فلان (شخص ‍ گمراه ) را دوست خود، انتخاب نكرده بودم.[1]

تا توانى ميگريز از ياربد
    يار بد، بدتر بود از ماربد
    مار بد، تنها تو را بر جانزند
    يار بد بر جان و بر ايمانزند

[1] - محمد محمدى اشتهاردى، داستان دوستان، ج 1.

2. صلوات ها 7

3.  

نوشته
    312
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1445

نشانه های دوستان بد :

1 . جاهل و احمق:

امام علی علیه السلام فرمود : « إحذر مجالسة الجاهل کما تأمن مِن مصاحبة العاقل. »

همانطوری که از نشست و برخاست با دوست عاقل آسوده ای ، از خطر همنشینی جاهل دوری کن. (1)

2 . حسود :

امام علی علیه السلام فرمود : « الحاسد یُظهِر وُدَّه فی أقواله و یُخفی بُغضه فی افعاله ، فَلَه إسم الصّدیق و صفة العدوّ . »
    انسان حسود دوستی خود را در حرف هایش اظهار می دارد و بغض و کینه اش را در کارهایش پنهان می کند. در ظاهر دوست ، ولی در باطن دشمن است. (2)

3 . فاسق و فاجر

امام علی علیه السلام فرمود :« إیّاکم و مصادقة الفاجر فإنّه یبیع مصادقة بالتّافه (3) المُحتقر »

از رفاقت با دوستان فاجر و بدکار دوری نما ، به خاطر آنکه دوست فاجر ( در جاهایی که منافعی برایش دارد ) این دوستی و رفاقت را به یک چیز ناقابل و کوچک می فروشد ( و همه چیز را زیر پاخواهد گذاشت) . (4)

4 . شرور و آلوده

امام علی علیه السلام فرمود :« مَن صَحِبَ الأشرار لَم یَسلِم »

کسی که بااشرار و انسان های آلوده دوستشود ، سالم نخواهد ماند. (5)

5 . بخیل و خسیس :

امام علی علیه السلام فرمود : « إیّاک و مصادقة البخیل فإنّه یقعد عنک أحوج ماتکون إلیه »

از رفاقت با انسان بخیل و خسیس دوری کن ، به خاطر آنکه هر وقت محتاج و نیازمند وی شدی ، او خود را از تو نیازمندتر و گرفتار تر در ظاهر نشان می دهد. (6)

6 . دروغگو

امام علی علیه السلام فرمود : « إیّاک و مصادقة الکذّاب فإنّه یقرّب علیک البعید و یبعد علیک القریب »

از دوست شدن با انسان بسیار دروغگو اجتناب کن. برای آنکه دور را برایت نزدیک می سازد و نزدیک را دور می گرداند ( از کوه کاهی و از کاه کوهی می سازد. ) (7)

7 . حیله گر

امام علی علیه السلام فرمود : « إیّاک و صُحبة مَن اَلهاک و أغراک فإنّه یخذلک و یوبقک »

از دوست شدن با کسانی که تو را به بازی می گیرند و فریب می دهند دوری کن. زیرا چنین دوستانی تو را به خواری و نابودی می کشانند. (8)

8 . عیب جو و دنبال نقطه ضعف بودن :

امام علی علیه السلام فرمود :« إیّاک و معاشرة متتبعی عیوب النّاس فإنّه لم یسلم مصاحبهم منهم »

از معاشرت و دوست شدن با کسانی که دنبال عیوب و نقطه ضعف مردم اند دوری کن، زیرا دوستان چنین افرادی از ضرر آنها سالم نمی مانند ( به خاطر آنکه کم کم رفقاء خودشان را مبتلا به این صفت زشت می کنند ، و یا در صدد گرفتن نقطه ضعف دوستانش برای از بین بردن آبرویشان می باشند ). (9)

(1) غرر الحکم ، فصل 4 ، شماره 29
    (2) غرر الحکم ، فصل 1 ، شماره 2127
    (3) التافة : الحقیر الخسیس ؛ بحار الأنوار ، ج 6 ، ص 310
    (4) غرر الحکم ، فصل 5 ، شماره 11
    (5) غرر الحکم ، فصل 77 ، شماره 597
    (6) غرر الحکم ، فصل 5 ، شماره 16
    (7) غرر الحکم ، فصل 5 ، شماره 20
    (8) غرر الحکم ، فصل 5 ، شماره 62
    (9) غرر الحکم ، فصل 5 ، شماره 19
    ویرایش توسط رضوان : ۱۳۸۸/۱۰/۲۹ در ساعت ۲۲:۳۱
    اگر خدا بهت فرمود که لیاقت شهادت را نداری؛ بگو : مگر آنچه را که تا بحال به من داده ای لیاقتش را داشته ام!
    کدام نعمت تو را من لیاقت داشته ام که این یکی را داشته باشم؟!
    مگر تو تا بحال در بذل نعمت هایت به لیاقت من نگاه می کردی؟!

5. صلوات ها 5

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری