جمع بندی سوالاتی درباره نماز قضا

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالاتی درباره نماز قضا

با سلام.
سوال اول:بنده دیسک کمر دارم ودکتر رکوع وسجده را برای بنده مضر می داند.ولی من نمازهای واجبم را ایستاده می خوانم وفعلا که مشکلی پیش نیامده.اما چون نماز قضای زیادی به عهده دارم چنانچه بخواهم همه آنها را باضافه نمازهای واجب ایستاده بخوانم آنوقت قطعا مشکل پیدا می کنم.می توانم نمازهای قضایم را نشسته بخوانم؟
سوال دوم : در جوانی متاسفانه کسی نبوده که احکام را به ما یاد بدهد.به تازگی فهمیده ام که باید برای بعضی نمازها غسل جنابت می کرده ام ونکرده ام.البته غسل حیض می کرده ام.بعد از ازدواج هم غسل جنابت می کرده ام.
اگر نمازهایی که بدون غسل جنابت خوانده ام باطل باشند هم تعداد بسیار زیادی نماز قضا به گردنم می آید.هم اینکه به هیچ عنوان نمی دانم کدام نمازها وچه تعدادی بوده.اگر واقعا بخواهم یقین کنم تا آخر عمرم باید نماز قضا بخوانم! با توجه به دیسک کمر ومسئولیت زندگی و وقت ضیق آیا چاره ای وجود دارد؟
سوال سوم:متاسفانه به همان دلیل عدم اطلاع درست از احکام متوجه شده ام که مثلا در گذشته دورگاهی وضویم باطل بوده و یا مثلا سایر شرایط کامل نبوده.باز هم نمی دانم کدام نمازها بوده وچون مربوط به جوانی بوده اصلا برایم روشن نیست.در مجموع تکلیفم چیست؟
مقلد حضرت آیت ا... بهجت می باشم.

با نام و یاد دوست

جوادی;317052 نوشت:
با سلام. سوال اول:بنده دیسک کمر دارم ودکتر رکوع وسجده را برای بنده مضر می داند.ولی من نمازهای واجبم را ایستاده می خوانم وفعلا که مشکلی پیش نیامده.اما چون نماز قضای زیادی به عهده دارم چنانچه بخواهم همه آنها را باضافه نمازهای واجب ایستاده بخوانم آنوقت قطعا مشکل پیدا می کنم.می توانم نمازهای قضایم را نشسته بخوانم؟ سوال دوم : در جوانی متاسفانه کسی نبوده که احکام را به ما یاد بدهد.به تازگی فهمیده ام که باید برای بعضی نمازها غسل جنابت می کرده ام ونکرده ام.البته غسل حیض می کرده ام.بعد از ازدواج هم غسل جنابت می کرده ام. اگر نمازهایی که بدون غسل جنابت خوانده ام باطل باشند هم تعداد بسیار زیادی نماز قضا به گردنم می آید.هم اینکه به هیچ عنوان نمی دانم کدام نمازها وچه تعدادی بوده.اگر واقعا بخواهم یقین کنم تا آخر عمرم باید نماز قضا بخوانم! با توجه به دیسک کمر ومسئولیت زندگی و وقت ضیق آیا چاره ای وجود دارد؟ سوال سوم:متاسفانه به همان دلیل عدم اطلاع درست از احکام متوجه شده ام که مثلا در گذشته دورگاهی وضویم باطل بوده و یا مثلا سایر شرایط کامل نبوده.باز هم نمی دانم کدام نمازها بوده وچون مربوط به جوانی بوده اصلا برایم روشن نیست.در مجموع تکلیفم چیست؟ مقلد حضرت آیت ا... بهجت می باشم.

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤالتان

1. در فرض سؤال اگر می دانید ایستاده خواندن نماز های قضا برایتان مضر است می توانید آن ها را نشسته بخوانید.

2. غسل حیض کفایت از غسل جنابت می کند بنابراین تنها نماز هایی را که بین جنابت و غسل حیض خوانده اید باید قضا کنید.
البته توجه داشته باشید که فرض مسئله در جایی است که واقعا جنب شده باشید بسیاری از خانم ها در این مسئله خصوصا در دوران مجردی ، دچار توهم می شوند.

3. لازم است تا جایی که به عسر و حرج نمی افتید حداکثر مقدار نماز قضایی که محتمل می دانید بخوانید.

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله بهجت ره ، توضیح المسائل ، نماز قضا ؛ استفتاء از دفتر معظم له در قم

موضوع قفل شده است