در برزخ و آخرت چگونه از عدالت و امامت پرسش می شود ؟؟؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در برزخ و آخرت چگونه از عدالت و امامت پرسش می شود ؟؟؟

با عرض سلام خدمت کارشناس محترم این سایت ... خسته نباشید ...
-------------------------------------------------------------------------------
میدونیم که باید اصول دین رو براساس تحقیق و تفحص بدست آورد .توحید . نبوت . معاد رو باهاشون مشگل ندارم ... ولی ... من قبلا به عدالت خدا اصلا فکر نمیکردم... اصلا برام مهم نبود که چرا خدا به یکی خیلی داده و به یکی اصلا نداده ... تا اینکه یکی از اساتید دبیرستانمون یه بحثی رو در مورد عدالت خدا باز کرد ... این بحث اومد تو ذهنم ... هر چقدر جلوتر میرفتم به عدالت خدا بیشتر مشکوک میشدم ... تا اینکه سر قضایایی اصلا به عدالت خدا و پیغمبر مشکوک شدم ... و این قضیه بیشتر از 10 سال با من بود و هنوزم یه جورایی با من هست ...

سوال من اینه ... همین که من به عدالت خدا باور داشته باشم کافی هست ... یا اینکه باید بتونم اونو ثابتش کنم ... اینی که میگن اینا رو باید با تجزیه و تحلیل بهش برسیم یعنی چی !!!

به عنوان مثال دیگر میدونم اگر بخوام در مورد امامت تحقیق کنم ... ممکن هست تو مسیر هایی بیوفتم که بیراهه باشه ... من حتی شنیدم با خوندن یکی از کتاب های اهل سنت یکی از روحانیان کشورمون هم داشته گمراه میشده .... آیا واقعا نیازه که من برم ته امامت رو در بیارم ...

اساسا اصول دین که من باید با تجزیه و تحلیل بهش برسم رو تو چه حدی ازمون میخوان ؟؟؟

برچسب: 

با نام الله

ftmh_mohammadi;316919 نوشت:
با عرض سلام خدمت کارشناس محترم این سایت ... خسته نباشید ...
-------------------------------------------------------------------------------
میدونیم که باید اصول دین رو براساس تحقیق و تفحص بدست آورد .توحید . نبوت . معاد رو باهاشون مشگل ندارم ... ولی ... من قبلا به عدالت خدا اصلا فکر نمیکردم... اصلا برام مهم نبود که چرا خدا به یکی خیلی داده و به یکی اصلا نداده ... تا اینکه یکی از اساتید دبیرستانمون یه بحثی رو در مورد عدالت خدا باز کرد ... این بحث اومد تو ذهنم ... هر چقدر جلوتر میرفتم به عدالت خدا بیشتر مشکوک میشدم ... تا اینکه سر قضایایی اصلا به عدالت خدا و پیغمبر مشکوک شدم ... و این قضیه بیشتر از 10 سال با من بود و هنوزم یه جورایی با من هست ...

سوال من اینه ... همین که من به عدالت خدا باور داشته باشم کافی هست ... یا اینکه باید بتونم اونو ثابتش کنم ... اینی که میگن اینا رو باید با تجزیه و تحلیل بهش برسیم یعنی چی !!!

به عنوان مثال دیگر میدونم اگر بخوام در مورد امامت تحقیق کنم ... ممکن هست تو مسیر هایی بیوفتم که بیراهه باشه ... من حتی شنیدم با خوندن یکی از کتاب های اهل سنت یکی از روحانیان کشورمون هم داشته گمراه میشده .... آیا واقعا نیازه که من برم ته امامت رو در بیارم ...

اساسا اصول دین که من باید با تجزیه و تحلیل بهش برسم رو تو چه حدی ازمون میخوان ؟؟؟

با سلام خدمت شما دوست گرامی

ظاهرا سوال شما این است که در مورد اصول دین (مانند : عدالت و امامت) چقدر باید تحقیق کرد ؟

در پاسخ باید عرض کرد که همان طور که شما گفتید ، در اصول دین تقلید جایز نیست و اساسا تفاوت اصول دین با فروع دین در همین است که در فروع دین (مانند : نماز و روزه و ...) تقلید جایز است به این معنا که نیازی نیست شما علت تشریع این امور و نیز کیفیت آن را از روی دلیل اجتهادی بدانید .
در مورد اصول دین اما تقلید کافی نیست به این معنا که به صرف گفتن دیگران و اینکه عده ای از انسان ها گفته اند که مثلا خدا وجود دارد ، نمی توان اصول دین را پذیرفت. اما میزان تحقیق در مورد اصول دین چقدر است ؟
در پاسخ به سوال فوق باید عرض کنم که انسان ها شرایط متفاوتی در برابر این سوال دارند. برخی از انسان ها دارای فطرت پاک تری هستند و وجود خداوند و دیگر اصول دین را راحت تر می پذیرند (مانند پیرزنی که با استدلال به چرخ نخ ریسی و اینکه این چرخ بدون وجود علت نمی چرخد پس این جهان به طریق اولی نیازمند علت است ، به خدا ایمان آورد) برخی نیز دلایل بیشتری نیازمند هستند و که دارای پیچیدگی های فلسفی خاصی است . در این بین باید دید که هرکسی با چه میزان از دلایل ، قانع می شود . لازم نیست که فردی برای باور به اصول دین ، تمام استدلالات و نیز شبهات را بررسی کند بلکه اگر دلایل موجود را کافی دانست ، به اندازه کافی تحقیق کرده است .

موفق باشید

به نام خدا

سلام علیکم

سلام

مدتهاست درباره خدا و اسلام و شیعه تحقیق می کنم
سوالم این هست که اگر به نتایجی غیر از باورهای قبلیمون برسیم
چاره کار چیست ؟
اگر احیانا باورهای قبلیمون درست باشه و ما با تحقیق به نتایجی خلاف برسیم
انگاه تکلیف ماچیست ؟
ایا به همان نتایج تحقیقاتمون عمل کنیم ؟ تکلیف از ما ساقط است ؟

بی نظیر;366873 نوشت:
سلام

مدتهاست درباره خدا و اسلام و شیعه تحقیق می کنم
سوالم این هست که اگر به نتایجی غیر از باورهای قبلیمون برسیم
چاره کار چیست ؟
اگر احیانا باورهای قبلیمون درست باشه و ما با تحقیق به نتایجی خلاف برسیم
انگاه تکلیف ماچیست ؟
ایا به همان نتایج تحقیقاتمون عمل کنیم ؟ تکلیف از ما ساقط است ؟

سلام
وقتی تحقیق جامع و کامل و بر اساس اصول و ضوابط علمی باشد و انسان را به علم و یقین برساند معذر ( عذر آور ) است
والله الموفق

حامد;366878 نوشت:
سلام
وقتی تحقیق جامع و کامل و بر اساس اصول و ضوابط علمی باشد و انسان را به علم و یقین برساند معذر ( عذر آور ) است
والله الموفق

البته به این صورتی که شما فرمودین این تحقیق باید ادامه داشته باشه

سلام
چگونه بايد به عدالت خداوند پي برد؟

آيا اينكه بگوييم در زندگي دنيا اگر شري ، كمبودي ، فقداني و امثالهم است مبتني بر حكمت و صلاحي ميباشد...اين ميشود پي بردن به عدالت خداوند؟

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و خداقوت

توی مسایل اعتقادی سرنخ خیلی مهم است
مثل حل مسایل ریاضی و فیزیک و ... می مونه
تفکر منظم
معمولاً نتیجه وقتی بهم ریخته میشه که چند تا مجهول در مسئله ظاهر میشن که نباید بشن و ما خودمون اونها رو وارد کردیم.

شاید منظور دوستی که سوال پرسیدند این است که:
«سرنخ اصلی در مسئله عدل الهی و امامت چیست؟»

مثلاً در مسایل فلسفی: اینکه «هستم و موجوداتی خارج از من هست» یه سرنخ مهم است.

جالبه شما که در عدالت و امامت اشکال دارید چرا اشکالتون رو مطرح نمی کنید؟

حقیر خودم در این موضوع بسیار سوال دارم

معلق;367069 نوشت:
آيا اينكه بگوييم در زندگي دنيا اگر شري ، كمبودي ، فقداني و امثالهم است مبتني بر حكمت و صلاحي ميباشد...اين ميشود پي بردن به عدالت خداوند؟

اما احتمالاً بی ربط هم نگفته اند
باید اول دید خدا کیست
ما کی هستیم
چرا جهان رو خلق کرده
و بعد عدالت رو متناسب با اون تعریف کرد

اینطور بگم:
عدالت یک معلم شبیه عدالت یک مربی فوتبال است
معلم پیچیده ترین مسایل را به بهترین دانش آموزان میدهد
مربی هم فنی ترین مسایل را به بهترین فوتبالیستها میدهد
البته هر دو هم ممکن است که شاگرد رو مجازات کنند.
اما اینجای قضیه مهم است که مربی و معلم اگر فرضاً کامل باشند بیهوده شاگرد را مجازات نخواهند کرد.

حالا آیا عدالت یک پدر و مادر برای تقسیم مهربانی هم اینگونه است؟
حالا آیا عدالت یک پدر و مادر برای تقسیم مال و ثروت هم اینگونه است؟
اختلافی بین عدالت پدر و مادر در تقسیم مال یا تقسیم مهربانی هست؟ یا نیست؟

نمی دونم منظورم رو رساندم یا نه
هدف از خلقت ما و جایگاه خدا در تفسیر از عدالت بسیار مهم است

سوال:
در مورد اصول دین (مانند : عدالت و امامت) چقدر باید تحقیق کرد؟

پاسخ:
در اصول دین تقلید جایز نیست و اساسا تفاوت اصول دین با فروع دین در همین است که در فروع دین (مانند : نماز و روزه و ...) تقلید جایز است به این معنا که نیازی نیست شما علت تشریع این امور و نیز کیفیت آن را از روی دلیل اجتهادی بدانید .
در مورد اصول دین اما تقلید کافی نیست به این معنا که به صرف گفتن دیگران و اینکه عده ای از انسان ها گفته اند که مثلا خدا وجود دارد ، نمی توان اصول دین را پذیرفت. اما میزان تحقیق در مورد اصول دین چقدر است ؟
در پاسخ به سوال فوق باید عرض کنم که انسان ها شرایط متفاوتی در برابر این سوال دارند. برخی از انسان ها دارای فطرت پاک تری هستند و وجود خداوند و دیگر اصول دین را راحت تر می پذیرند (مانند پیرزنی که با استدلال به چرخ نخ ریسی و اینکه این چرخ بدون وجود علت نمی چرخد پس این جهان به طریق اولی نیازمند علت است ، به خدا ایمان آورد) برخی نیز دلایل بیشتری نیازمند هستند و که دارای پیچیدگی های فلسفی خاصی است . در این بین باید دید که هرکسی با چه میزان از دلایل ، قانع می شود . لازم نیست که فردی برای باور به اصول دین ، تمام استدلالات و نیز شبهات را بررسی کند بلکه اگر دلایل موجود را کافی دانست ، به اندازه کافی تحقیق کرده است .

موضوع قفل شده است