حدود قدرت شیطان

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حدود قدرت شیطان

با سلام

سوال من در مورد حدود قدرت شیطان هست اما بخشی که مرتبط با شیطان باشد در فروم پیدا نکردم برای همین در بخش خدا شناسی موضوع را مطرح کردم اگر بخش مرتبطی وجود دارد تاپیک را لطفا به بخش مربوطه انتقال دهید. سوالاتم را بصورت جداگانه مطرح میکنم:

1-آیا شیطان توانایی خواندن فکر انسان را دارد؟
2-آیا شیطان همانند خدا از آینده انسان آگاهی دارد؟
3-آیا شیطان میتواند در دنیای مادی تصرف کند؟

با نام و یاد دوست

quote=a1ireza;316643]آیا شیطان توانایی خواندن فکر انسان را دارد؟
با سلام
شیطان از طائفه جن است وچنان که خداوند متعال به دفعات در قرآن کریم بیان کرده است دشمن آشکار انسان است.
بهترین منبع برای شناخت شیطان وقدرت وتوانایی او قرآن کریم است.وقرآن کید او را ضعیف می داند،ان کید الشیطان کان ضعیفا،نقشه شیطان ضعیف است.(نساء/76)
تمام کاری که شیطان نسبت به انسان انجام می دهد نقشه کشی برای گمراهی اوست وخود نیز اعتراف دارد که فقط انسان را دعوت به کارهای زشت می کند،
در آیه 22سوره ابراهیم آمده است که وقتی قیامت برپا می شود شیطان به پیروان خود می گوید:خداوند به شما وعده حق داد ومن به شما وعده باطل دادم وتخلف کردم ومن بر شما تسلطی نداشتم جز اینکه دعوتتان کردم وشما پذیرفتید.پس مرا ملامت نکنید بلکه خودرا ملامت کنید.
وقتی این دو آیه را کنار هم قرار دهیم می بینیم که قدرت شیطان کم وضعیف است وصزفا انسان را وسوسه می کند وتسلطی برانسان ندارد پس نمی تواند فکر انسان را بخواند،بلکه با توجه به اعمال انسان وعلایق او که از رفتار ومنش او به دست می آید متناسب با این علایق او را دعوت به بدیها می کند.

a1ireza;316643 نوشت:
آیا شیطان همانند خدا از آینده انسان آگاهی دارد؟

خیر،کس که آگاه به غیب است خداوند متعال است وآن کسی که خدا راضی به آگاهی او از غیب باشد که پیامبر است.
عالم الغیب فلا یظهر علی غیبه احدا الا من ارتضی من رسول،عالم به غیب خداوند است وهیچکس را براسرار غیبش آگاه نمی سازد مگر رسولانی که آنها برگزیده است.(سوره جن/25.26)
آگاهی از آینده علم به غیب است چون آینده هنوز نیامده است،وبه تصریح آیه خداوند راضی نیست که غیر از پیامبران آشنای به غیب باشد وشیطان نه تنها رسول نیست بلکه دشمن آنهاست.
تا قبل از بعثت رسول اکرم (ص)جن ها پنهانی به آسمانها رفته وبه استراق سمع می پرداختند وبه بعضی از اخبار آینده آگاهی پیدا می کردند،چون تدببیر عالم ملک در ملکوت صورت می گیرد وکسی که راه به آنجا داشته باشد می تواند به اخبار این عالم آگاهی پیدا کند وجن ها که از جمله آنها شیطان است این کار را انجام می دادندولی بعد از رسالت حضرت محمد (ص)نگهبانان آسمانی این اجازه را به آنها ندادند.
وانا کنا نقعد منها مقاعد للسمع فمن یستمع الان یجد له شهابا رصدا،واینکه قبل از این به استراق سمع در آسمانها می نشستیم اما اکنون هر کس بخواهد این کاررا بکند شهابی در کمین اوست.(جن/9)
لذا الان شیطان هیچ راهی برای آگاهی از آینده ندارد.

a1ireza;316643 نوشت:
آیا شیطان میتواند در دنیای مادی تصرف کند؟

چنان که در آیه 22سوره ابراهیم نقل شد کار شیطان فقط وسوسه ودعوت است وهیچ تسلط ونفئذی در انسانها وعالم هستی ندارد وتدبیر عالم به دست خداست وهیچ چیزی به غیر اذن او در عالم رخ نمی دهد.

تسلط شیطان بر بشر محدود می باشد به اینکه خود بشر بخواهد دست ارادت به او بدهد. چنانکه خداوند می فرماید: «انه لیس له سلطان علی الذین آمنوا و علی ربهم یتوکلون* انما سلطانه علی الذین یتولونه؛ همانا شیطان بر مردمی که ایمان دارند و به پروردگار خویش اعتماد و توکل می کنند تسلطی ندارد. تسلط او منحصر است به اشخاصی که خودشان ولایت شیطان را می پذیرند» ( نحل: 99-100).

قرآن کریم از زبان شیطان در روز قیامت، نقل می کند که در جواب کسانی که به او اعتراض می کنند و او را مسئول گمراهی خویش می شمارند می گوید: «و ما کان لی علیکم من سلطان الا ان دعوتکم فاستجبتم لی فلا تلومونی و لوموا انفسکم؛ من در دنیا قوه اجبار و الزامی نداشتم. حدود قدرت من فقط دعوت بود. من شما را به سوی گناه خواندم و شما هم دعوت مرا پذیرفته و اجابت کردید. پس مرا ملامت نکنید، خویشتن را ملامت کنید که به دعوت من پاسخ مثبت دادید. ارتباط من با شما صرفا در حدود دعوت و اجابت بود و بس» (ابراهیم/22).

a1ireza;316643 نوشت:
آیا شیطان توانایی خواندن فکر انسان را دارد؟ 2-آیا شیطان همانند خدا از آینده انسان آگاهی دارد؟ 3-آیا شیطان میتواند در دنیای مادی تصرف کند؟

سلام
1- ظاهرا توانایی خواندن افکار و ذهنیات انسان را دارد و این می تواند به ساختار لطیف جسمانی او مرتبط باشد که امکان ارتباط با ابعاد لطیف مادی بدن انسان را برایش فراهم می کند اما به عقل و قلب انسان راه ندارد و نمی تواند از آن باخبر شود به عبارت دیگر فقط قادر به درک ذهنیات است که محل ظهورش مغز انسان می باشد
2- از آیات قرآن دانسته می شود در گذشته شیاطین به آسمانهای معنوی راه داشته اند و می توانسته اند از آنجا آینده را مطلع شوند اما با بعثت نبی اکرم ص این راه بر آنها بسته شده است اما معنایش این نیست که از طریق علوم غریبه ای که دارند نتوانند به برخی امور آینده مطلع شوند
3- شیطان خود یک موجود مادی است و مانند سایر موجودات تصرف دارد اما آنها بطور ذاتی از انسانها پرهیز دارند و خیلی کم در دنیای انسانها تصرف می کنند و ظاهرا زمینه این تصرفات را نیز خود انسانها فراهم می کنند
والله الموفق

[h=2]تأثیر گذاری شیطان در زندگی انسان
[/h]مقدمه:
تأثیر شیطان بر زندگی معنوی انسان به نحو تسلط نیست (1) هرچند او می تواند بر زندگی مادی انسان تأثیر اجباری را بگذارد که برای دفع آن نیز می توان از توصیه های شرعی بهره برد. (2)
(1) * إِنَّ عِبادي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطانٌ إِلاَّ مَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْغاوينَ (حجر: 42) بر بندگانم تسلّط نخواهى يافت مگر گمراهانى كه از تو پيروى مى‏كنند.
* إِنَّهُ لَيْسَ لَهُ سُلْطانٌ عَلَى الَّذينَ آمَنُوا وَ عَلى‏ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ، إِنَّما سُلْطانُهُ عَلَى الَّذينَ يَتَوَلَّوْنَهُ وَ الَّذينَ هُمْ بِهِ مُشْرِكُونَ (نحل: 99 و 100) او، بر كسانى كه ايمان دارند و بر پروردگارشان توكّل مى‏كنند، تسلّطى ندارد. تسلّط او تنها بر كسانى است كه او را به سرپرستى خود برگزيده‏اند، و آنها كه نسبت به او [خدا] شرك مى‏ورزند (و فرمان شيطان را به جاى فرمان خدا، گردن مى‏نهند).
* وَ ما كانَ لَهُ عَلَيْهِمْ مِنْ سُلْطانٍ إِلاَّ لِنَعْلَمَ مَنْ يُؤْمِنُ بِالْآخِرَةِ مِمَّنْ هُوَ مِنْها في‏ شَكٍّ وَ رَبُّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ حَفيظٌ (سبأ: 21) او سلطه بر آنان نداشت جز براى اينكه مؤمنان به آخرت را از آنها كه در شكّ هستند باز شناسيم و پروردگار تو، نگاهبان همه چيز است!
(2) * إِنىّ‏ِ أُعِيذُهَا بِكَ وَ ذُرِّيَّتَهَا مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيم (آل عمران: 36) (همسر عمران گفت:) او (مریم) و فرزندانش را از (وسوسه‏هاى) شيطان رانده شده، در پناه تو قرار مى‏دهم.
* وَ إِمَّا يَنْزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ سَميعٌ عَليمٌ (اعراف: 200؛ فصلت: 36) و هر گاه وسوسه‏اى از شيطان به تو رسد، به خدا پناه بر كه او شنونده و داناست!
* فَإِذا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطانِ الرَّجيمِ (نحل: 98) هنگامى كه قرآن مى‏خوانى، از شرّ شيطان مطرود، به خدا پناه بر!
* وَ قُلْ رَبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ هَمَزاتِ الشَّياطينِ (مؤمنون: 97) و بگو: «پروردگارا! از وسوسه‏هاى شياطين به تو پناه مى‏برم!
* سوره ناس.
هشت تأثیر شیطان بر زندگی انسان عبارت است از:

1) وسوسه
قَالَ لَأَتخَِّذَنَّ مِنْ عِبَادِكَ نَصِيبًا مَّفْرُوضًا، وَ لَأُضِلَّنَّهُمْ وَ لَأُمَنِّيَنَّهُمْ وَ لاََمُرَنَّهُمْ فَلَيُبَتِّكُنَّ ءَاذَانَ الْأَنْعَامِ وَ لاََمُرَنهَُّمْ فَلَيُغَيرُِّنَّ خَلْقَ اللَّهِ وَ مَن يَتَّخِذِ الشَّيْطَنَ وَلِيًّا مِّن دُونِ اللَّهِ فَقَدْ خَسِرَ خُسْرَانًا مُّبِينًا، يَعِدُهُمْ وَ يُمَنِّيهِمْ وَ ما يَعِدُهُمُ الشَّيْطانُ إِلاَّ غُرُوراً (نساء: 118 - 120) او گفته است: «از بندگان تو، سهم معيّنى خواهم گرفت! و آنها را گمراه مى‏كنم! و به آرزوها سرگرم مى‏سازم! و به آنان دستور مى‏دهم كه (اعمال خرافى انجام دهند، و) گوش چهارپايان را بشكافند، و آفرينشِ پاك خدايى را تغيير دهند! (و فطرت توحيد را به شرك بيالايند!)» و هر كس، شيطان را به جاى خدا ولى خود برگزيند، زيانِ آشكارى كرده است. شيطان به آنها وعده‏ها (ى دروغين) مى‏دهد و به آرزوها، سرگرم مى‏سازد در حالى كه جز فريب و نيرنگ، به آنها وعده نمى‏دهد.
الشَّيْطانُ يَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَ يَأْمُرُكُمْ بِالْفَحْشاءِ. (بقره: 268) شيطان، شما را (به هنگام انفاق،) وعده فقر و تهيدستى مى‏دهد و به فحشا (و زشتيها) امر مى‏كند.
قَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَ زَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطانُ ما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام: 43) دلهاى آنها قساوت پيدا كرد و شيطان، هر كارى را كه مى‏كردند، در نظرشان زينت داد!
فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّيْطانُ لِيُبْدِيَ لَهُما ما وُورِيَ عَنْهُما مِنْ سَوْآتِهِما وَ قالَ ما نَهاكُما رَبُّكُما عَنْ هذِهِ الشَّجَرَةِ إِلاَّ أَنْ تَكُونا مَلَكَيْنِ أَوْ تَكُونا مِنَ الْخالِدينَ. (اعراف: 20) سپس شيطان آن دو را وسوسه كرد، تا آنچه را از اندامشان پنهان بود، آشكار سازد و گفت: «پروردگارتان شما را از اين درخت نهى نكرده مگر بخاطر اينكه (اگر از آن بخوريد،) فرشته خواهيد شد، يا جاودانه (در بهشت) خواهيد ماند!»
أَ لَمْ تَرَ أَنَّا أَرْسَلْنَا الشَّياطينَ عَلَى الْكافِرينَ تَؤُزُّهُمْ أَزًّا (مریم: 83) آيا نديدى كه ما شياطين را بسوى كافران فرستاديم تا آنان را شديداً تحريك كنند؟!

2) جنون
الَّذينَ يَأْكُلُونَ الرِّبا لا يَقُومُونَ إِلاَّ كَما يَقُومُ الَّذي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطانُ مِنَ الْمَسِّ (بقره: 275) كسانى كه ربا مى‏خورند، (در قيامت) برنمى‏خيزند مگر مانند كسى كه بر اثر تماسّ شيطان، ديوانه شده (و نمى‏تواند تعادل خود را حفظ كند گاهى زمين مى‏خورد، گاهى بپا مى‏خيزد).
آكل الربا لا يخرج من الدنيا حتى يتخبطه الشيطان. رباخوار از دنيا بيرون نمى‏رود مگر اين كه به نوعى از جنون مبتلا خواهد شد. (تفسير عياشى، جلد 1 صفحه 152 حديث 503.)

3) ترسهای مُزمن
إِنَّ الَّذينَ تَوَلَّوْا مِنْكُمْ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعانِ إِنَّمَا اسْتَزَلَّهُمُ الشَّيْطانُ بِبَعْضِ ما كَسَبُوا (آل عمران: 155) كسانى كه در روز روبرو شدن دو جمعيت با يكديگر (در جنگ احد)، فرار كردند، شيطان آنها را بر اثر بعضى از گناهانى كه مرتكب شده بودند، به لغزش انداخت.
إِنَّما ذلِكُمُ الشَّيْطانُ يُخَوِّفُ أَوْلِياءَهُ (آل عمران: 175) اين فقط شيطان است كه پيروان خود را (با سخنان و شايعات بى‏اساس،) مى‏ترساند.

4) غفلت
وَ إِذا رَأَيْتَ الَّذينَ يَخُوضُونَ في‏ آياتِنا فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ حَتَّى يَخُوضُوا في‏ حَديثٍ غَيْرِهِ وَ إِمَّا يُنْسِيَنَّكَ الشَّيْطانُ فَلا تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّكْرى‏ مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمينَ (انعام: 68) هر گاه كسانى را ديدى كه آيات ما را استهزا مى‏كنند، از آنها روى بگردان تا به سخن ديگرى بپردازند! و اگر شيطان از ياد تو ببرد، هرگز پس از ياد آمدن با اين جمعيّت ستمگر منشين!
وَ قالَ لِلَّذي ظَنَّ أَنَّهُ ناجٍ مِنْهُمَا اذْكُرْني‏ عِنْدَ رَبِّكَ فَأَنْساهُ الشَّيْطانُ ذِكْرَ رَبِّهِ فَلَبِثَ فِي السِّجْنِ بِضْعَ سِنينَ (یوسف: 42) و به آن يكى از آن دو نفر، كه مى‏دانست رهايى مى‏يابد، گفت: «مرا نزد صاحبت [سلطان مصر] يادآورى كن!» ولى شيطان يادآورى او را نزد صاحبش از خاطر وى برد و بدنبال آن، (يوسف) چند سال در زندان باقى ماند.
اسْتَحْوَذَ عَلَيْهِمُ الشَّيْطانُ فَأَنْساهُمْ ذِكْرَ اللَّهِ أُولئِكَ حِزْبُ الشَّيْطانِ أَلا إِنَّ حِزْبَ الشَّيْطانِ هُمُ الْخاسِرُونَ (مجادله: 19) شيطان بر آنان مسلّط شده و ياد خدا را از خاطر آنها برده آنان حزب شيطانند! بدانيد حزب شيطان زيانكارانند!

5) فراموشی
قالَ أَ رَأَيْتَ إِذْ أَوَيْنا إِلَى الصَّخْرَةِ فَإِنِّي نَسيتُ الْحُوتَ وَ ما أَنْسانيهُ إِلاَّ الشَّيْطانُ أَنْ أَذْكُرَهُ وَ اتَّخَذَ سَبيلَهُ فِي الْبَحْرِ عَجَباً (کهف: 63) گفت: «به خاطر دارى هنگامى كه ما (براى استراحت) به كنار آن صخره پناه برديم، من (در آن جا) فراموش كردم جريان ماهى را بازگو كنم- و فقط شيطان بود كه آن را از خاطر من برد- و ماهى بطرز شگفت‏آورى راه خود را در دريا پيش گرفت!»

6) رنج جسمانی
وَ اذْكُرْ عَبْدَنا أَيُّوبَ إِذْ نادى‏ رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الشَّيْطانُ بِنُصْبٍ وَ عَذابٍ (ص: 41) و به خاطر بياور بنده ما ايّوب را، هنگامى كه پروردگارش را خواند (و گفت: پروردگارا!) شيطان مرا به رنج و عذاب افكنده است.

7) سحر
وَ اتَّبَعُوا ما تَتْلُوا الشَّياطينُ عَلى‏ مُلْكِ سُلَيْمانَ وَ ما كَفَرَ سُلَيْمانُ وَ لكِنَّ الشَّياطينَ كَفَرُوا يُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ وَ ما أُنْزِلَ عَلَى الْمَلَكَيْنِ بِبابِلَ هارُوتَ وَ مارُوتَ وَ ما يُعَلِّمانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّى يَقُولا إِنَّما نَحْنُ فِتْنَةٌ فَلا تَكْفُرْ فَيَتَعَلَّمُونَ مِنْهُما ما يُفَرِّقُونَ بِهِ بَيْنَ الْمَرْءِ وَ زَوْجِهِ وَ ما هُمْ بِضارِّينَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلاَّ بِإِذْنِ اللَّهِ وَ يَتَعَلَّمُونَ ما يَضُرُّهُمْ وَ لا يَنْفَعُهُمْ وَ لَقَدْ عَلِمُوا لَمَنِ اشْتَراهُ ما لَهُ فِي الْآخِرَةِ مِنْ خَلاقٍ وَ لَبِئْسَ ما شَرَوْا بِهِ أَنْفُسَهُمْ لَوْ كانُوا يَعْلَمُونَ (بقره: 102) و (يهود) از آنچه شياطين در عصر سليمان بر مردم مى‏خواندند پيروى كردند. سليمان هرگز (دست به سحر نيالود و) كافر نشد ولى شياطين كفر ورزيدند و به مردم سحر آموختند. و (نيز يهود) از آنچه بر دو فرشته بابل «هاروت» و «ماروت»، نازل شد پيروى كردند. (آن دو، راه سحر كردن را، براى آشنايى با طرز ابطال آن، به مردم ياد مى‏دادند. و) به هيچ كس چيزى ياد نمى‏دادند، مگر اينكه از پيش به او مى‏گفتند: «ما وسيله آزمايشيم كافر نشو! (و از اين تعليمات، سوء استفاده نكن!)» ولى آنها از آن دو فرشته، مطالبى را مى‏آموختند كه بتوانند به وسيله آن، ميان مرد و همسرش جدايى بيفكنند ولى هيچ گاه نمى‏توانند بدون اجازه خداوند، به انسانى زيان برسانند. آنها قسمتهايى را فرامى‏گرفتند كه به آنان زيان مى‏رسانيد و نفعى نمى‏داد. و مسلما مى‏دانستند هر كسى خريدار اين گونه متاع باشد، در آخرت بهره‏اى نخواهد داشت. و چه زشت و ناپسند بود آنچه خود را به آن فروختند، اگر مى‏دانستند!!

8) مشارکت در اموال و اولاد
وَ اسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنهُْم بِصَوْتِكَ وَ أَجْلِبْ عَلَيهِْم بخَِيْلِكَ وَ رَجِلِكَ وَ شَارِكْهُمْ فىِ الْأَمْوَالِ وَ الْأَوْلَادِ وَ عِدْهُمْ وَ مَا يَعِدُهُمُ الشَّيْطَنُ إِلَّا غُرُورًا (اسراء: 64) هر كدام از آنها را مى‏توانى با صدايت تحريك كن! و لشكر سواره و پياده‏ات را بر آنها گسيل دار! و در ثروت و فرزندانشان شركت جوى! و آنان را با وعده‏ها سرگرم كن!- ولى شيطان، جز فريب و دروغ، وعده‏اى به آنها نمى‏دهد.

موضوع قفل شده است