صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خصوصیات عالم برزخ

نوشته
    2,644
    حضور
    1 روز 12 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11247

خصوصیات عالم برزخ

انسان‌ که‌ از این‌ دنیا میرود، به‌ عالم‌ دیگری‌ به‌ نام‌ برزخ‌ وارد میشود و در آنجا هست‌ تا وقتیکه‌ در صور دمیده‌ شود و مردم‌ از قبرها بیرون‌ آیند، در آن‌ وقت‌ به‌ عالم‌ قیامت‌ وارد میشوند. برزخ‌ به‌ معنای‌ فاصله‌ است‌، فاصله‌ بین‌ دو خشکی‌ یا دو آب‌ یا دو چیز دیگر را برزخ‌ گویند و چون‌ عالمی‌ که‌ انسان‌ پس‌ از مردن‌ در آنجا بسر میبرد، فاصله‌ایست‌ بین‌ عالم‌ دنیا و قیامت‌، آنرا عالم‌ برزخ‌ گویند. برای‌ آنکه‌ خصوصیات‌ عالم‌ برزخ‌ قدری‌ روشن‌ شود، باید توضیح‌ بیشتری‌ در این‌ باره‌ داده‌ شود.

بین‌ این‌ عالَم‌ که‌ عالم‌ جسم‌ و جسمانیات‌ است‌ ـ که‌ فعلاً در آن‌ زندگی‌ مادی‌ خود را می‌گذرانیم‌ ـ و بین‌ عالم‌ اسماء و صفات‌ الهی‌، دو عالم‌ است‌: یکی‌ عالم‌ مثال‌ و دیگری‌ عالم‌ نفس‌. عالم مثال را عالم‌ برزخ‌، و عالم نفس را عالم‌ قیامت‌ نیز گویند. و انسان‌ تا از این‌ دو عالم‌ نگذرد به‌ مقام‌ اسماء و صفات‌ الهیه‌ نخواهد رسید؛ کما اینکه‌ انسان‌ تا از عالم‌ برزخ‌ نگذرد به‌ عالم‌ قیامت‌ نمی‌رسد و به‌ مقام‌ اسماء و صفات‌ کلیه‌ الهیه‌ نمی‌رسد مگر آنکه‌ از نفس‌ و قیامت‌ عبور کند. و مراد از قیامت‌ در اینجا قیامت کبری است‌؛ چون‌ دو قیامت‌ داریم‌: یکی‌ قیامت صغری‌، و آن‌ عبارت‌ است‌ از مردن‌ و وارد در عالم‌ برزخ‌ شدن‌؛ و بر همین‌ اصل‌ رسول‌ الله‌ صلی‌ الله‌ علیه‌ وآله‌ وسلم‌ فرمود: «مَنْ مَاتَ فَقَدْ قَامَتْ قِیَامَتُهُ؛ هر کس‌ بمیرد قیامت‌ او برپا شده‌ است‌». دیگری‌ قیامت‌ کبری‌، و آن‌ عبارت‌ است‌ از خروج‌ از عالم‌ برزخ‌ و مثال‌ و داخل‌ شدن‌ در عالم‌ نفس‌ و قیامت‌. وقتیکه‌ مردم‌ از عالم‌ قبر خارج‌ و بسوی‌ عالم‌ ظهورات‌ نفس‌ کلیه‌ رهسپار میگردند، قیامت‌ کبرای‌ آنان‌ بر پا شده‌ است‌.

عالم‌ ماده‌ دارای‌ هیولی‌ و طبع‌ و جسم‌ و جسمانیات‌ است‌ و عالم‌ نفس‌، تجرد مطلق‌ از ماده‌ و آثار ماده‌ است‌؛ ولی‌ عالم‌ برزخ‌ فاصله‌ بین‌ این‌ دو عالم‌ است‌؛ یعنی‌ ماده‌ نیست‌ ولی‌ آثار ماده‌ از «کَیف‌» و «کَم» و «أیْن‌» و غیرها را دارد. ماده‌، جوهریست‌ که‌ قبول‌ تشکل‌ میکند و صورت‌ جسمیه ‌ بر او عارض‌ میگردد، و آثار جسم‌ نیز در او پیدا میشود؛ و بواسطه‌ قبول‌ تشکل‌ و تجسم‌، آن‌ أعراض‌ انفعالیه‌ای‌ که‌ در جسم‌ پیدا میشود در ماده‌ نیز پیدا میشود، و مثل‌ همین‌ ماده‌ای‌ که‌ در این‌ عالم‌ هست‌ و به‌ صور مختلفه‌ درآمده‌ و مردم‌ می‌بینند، چون‌ خاک‌ و سنگ‌ و آب‌ و درخت‌ و بدن‌ انسان‌ و بدن‌ حیوان‌ و أمثالها در می‌آید.

موجودی‌ که‌ در عالم‌ برزخ‌ است‌ ماده‌ ندارد؛ اما شکل‌ و صورت‌ و حد و کم و کیف‌ و أعراض‌ فعلیه‌ را دارد؛ یعنی‌ دارای‌ اندازه‌ و حدود است‌، دارای‌ رنگ‌ و بوست‌. صورت‌ مردمان‌ برزخی‌ رنگ‌ و حد دارد، و در آنجا خوشحالی‌ و مسرت‌ و غضب‌ و نگرانی‌ هست‌، در آنجا نور هست‌. بنابراین‌، موجودات‌ برزخیه‌ دارای‌ صورت‌ جسمیه‌ هستند ولی‌ هیولی‌ و ماده‌ ندارند.

خداوندا. من بنده حقیری هستم که در مقابل عظمت و مهربانی تو سر به سجده می اورم چرا که تنها تو هستی که من را وجود بخشیدی و من تورا همیشه در همه حال می بویم و میستایم.

2. صلوات ها 11

3.  

علاقه
    عاشق اتم های تک الکترونم!
    نوشته
    88
    حضور
    4 روز 13 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    414

وقتیکه‌ مردم‌ از عالم‌ قبر خارج‌ و بسوی‌ عالم‌ ظهورات‌ نفس‌ کلیه‌ رهسپار میگردند، قیامت‌ کبرای‌ آنان‌ بر پا شده‌ است‌.
    سلام
    میگم موقع قیامت مگه همه اتمها و مولکول ها و سلول ها و آدمها از بین نمی روند و خدا هم در فضای خلا مطلق که ختی یک اتم اکسیژن هم نیست! فریاد میزند و خود را فرمانروای مطلق می نامد!

پس این قبر کجاست که ما ازش برخیزیم؟

5. صلوات

نوشته
    2,644
    حضور
    1 روز 12 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11247

نقل قول نوشته اصلی توسط اتمقلی نمایش پست ها
    سلام
    میگم موقع قیامت مگه همه اتمها و مولکول ها و سلول ها و آدمها از بین نمی روند و خدا هم در فضای خلا مطلق که ختی یک اتم اکسیژن هم نیست! فریاد میزند و خود را فرمانروای مطلق می نامد!

پس این قبر کجاست که ما ازش برخیزیم؟

اگر مراد از زنده شدن در قبر این است که پس از گذاشتن جنازه در قبر، روح به آن جسد بازمی گردد و دوباره شخص به مانند آن چه در دنیا بوده، زنده می شود، باید بگوییم چنین نیست.
    انسان پس از مرگ روحش به بدن برزخی انتقال می یابد، و با آن تا روز قیامت بسر می برد. آن چه در مورد سؤال قبر و مسائل مربوط به شب اول قبر گفته می شود مربوط به این بدن است که با روح انسان حیات یافته است.
    بدن برزخی مادی و جسمانی نیست؛ ولی همین قدر هست که روح با کمک آن می تواند به حیات خود ادامه دهد و درک حقائقی بکند. به عالم برزخ قیامت صغری هم می گویند. در عالم برزخ انسان به حسب شخصیت و منشی که در زندگی داشته فراغت و اشتغال خواهد داشت. انسانهای نیک سیرت به راحتی زندگی می کنند و انسانهای زشت سیرت پشیمان و نگرانند. سؤال نکیر و منکر هم برای امتحان همین شخصیت و منش کلی است. با این وجود در این عالم نیست به طور دقیق اعمال انسان مورد محاسبه قرار نمی گیرد، و آن چه در مورد بهشت و جهنم وارد شده، معمولا مربوط به این عالم نیست.
    با فرارسیدن قیامت، پس از دمیدن صور توسط ملک مقربی به نام اسرافیل، جسم مردگان از قبرها برمی خیزند، و با آن قیامت کبری برپا می شود.

خداوندا. من بنده حقیری هستم که در مقابل عظمت و مهربانی تو سر به سجده می اورم چرا که تنها تو هستی که من را وجود بخشیدی و من تورا همیشه در همه حال می بویم و میستایم.

7. صلوات ها 4

نوشته
    1,017
    حضور
    40 روز 6 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    26
    صلوات
    3623

سلام تشکر

یعنی می فرمایید مثلا اگر عالم ماده را ابتدای یک دالان بدانیم با مردن به وسط دالان می رویم و با قیامت به انتهای دالان پرتاپ میشویم و این یعنی همینطور به عمق فرو می رویم و مسیر برگشت را دیگر طی نمی کنیم درسته؟

و این در صورتی است که همه چیزهایی که در این جهان می بینیم نمونه ی تکامل یافته تر ان را در دو عالم بعدی هم می بینیم اینم درسته؟(مثل آتش و ...)

9. صلوات ها 2

علاقه
    علم ,هنر,معارف,عشق,بهشت
    نوشته
    645
    حضور
    17 روز 3 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1579

نقل قول نوشته اصلی توسط گمنام نمایش پست ها
    عالم‌ نفس‌، تجرد مطلق‌ از ماده‌ و آثار ماده‌ است‌؛ ولی‌ عالم‌ برزخ‌ فاصله‌ بین‌ این‌ دو عالم‌ است‌؛
    سلام

1-اگر قيامت تجرد مطلق است پس بهشت و جهنم جسمانيِ موعود چه ميشود؟

2-آيا برزخ در همين فضا و مكان دنيا است(مانند جن ها) يا خير؟
    ویرایش توسط معلق : ۱۳۹۲/۰۱/۱۹ در ساعت ۱۲:۱۷

11. صلوات ها 2

نوشته
    1,160
    حضور
    5 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2443

نقل قول نوشته اصلی توسط معلق نمایش پست ها
    سلام
    اگر قيامت تجرد مطلق است پس بهشت و جهنم جسمانيِ موعود چه ميشود؟
    سلام بر شما.

جسم طبیعی،یعنی جوهری دارای جهات، که با عقل درک می گردد،ولی فعلیت دادن به این جهات چگونه است،همان است که نظام مربوطه را می سازد یعنی جوهری دیگر است،به عبارتی انچه شما در جسم مادی طول و عرض و ارتفاع می بینید همان حجمی است که به این جوهر طبیعی فعلیت داده است و جهات انرا در سه جهت فعلیت داده و نظام مربوطه را به وجود اورده،که همان جسم تعلیمی است...به عبارتی انچه ظاهر است جسم طبیعی نیست بلکه جسم تعلیمی است...

در هر حال فعلیت جسم طبیعی در نظام مادی به صورت مکانها و حجمهاست،و لی ممکن است همین فعلیت جهات، جوری دیگر باشد و البته نظام خودش را می سازد،مثلا ممکن است چهار بعدی باشد،که البته نظامش نیز مغایر می گردد......مثلا اگر شیلنگ اب را در نظر بگیریم در حالت سه بعدی به صورت استوانه است،والبته داخل وخارج ان نیز متفاوت است،ولی مثلا اگر انرا چهار بعدی در نظر بگیریم داخل و خارج ان یکی می شوند ولی در نظام مادی چنین چیزی غیر ممکن است...و البته ممکن است بیشتر از چهار بعد باشد...اینها من باب مثال بود..

نظام قیامت،نظامی مغایر با ماده است به عبارتی از این مکانها و خصوصیات انها و البته زمان،در انجا خبری نیست،بلکه نظام چیزی دیگر می شود...

در نهج البلاغه نیز حضرت امیر به این نکته اشاره نموده است.

---------------

ویرایش توسط erfan_alavi : ۱۳۹۲/۰۱/۱۸ در ساعت ۲۱:۴۴

هر
    کسی را نتوان گفت که صاحب نظر است -----عشقبازی دگر و نفس پرستی دگر
    است

نه هر
    آن چشم که بیند که سیاه است و سپید ---یا سپیدی ز سیاهی بشناسد بصر است

13. صلوات ها 3

نوشته
    1,160
    حضور
    5 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2443

نقل قول نوشته اصلی توسط معلق نمایش پست ها
    سلام

2-آيا برزخ در همين فضا و مكان دنيا است(مانند جن ها) يا خير؟
    سلام بر شما.

برزخ با دنیا تداخل وجودی ندارد،به عبارتی اینها با هم تزاحم ایجاد نمی کنند، نمی توان برای برزخ طول و عرض جفرافیایی تعیین کرد،به هر حال برزخ در عرض عالم مادی نیست،...

قران عالم برزخ را در زمین می داند،نه روی زمین،البته با انچه در مورد عوالم و ابعاد وجودی گفته شد مشکلی ایجاد نمی کند،...خداوند بهشت را نیز برابر با وسعت اسمانها وزمین می داند،والبته اگر بخواهیم اینها را در عرض عالم مادی در نظر بگیریم ،عالم بهشت با جهنم تداخل و تزاحم ایجاد می کند،ولی با انچه گفته شد جهنم نیز می تواند برابر با وسعت اسمانها وزمین باشد و در بعدی دیگر و بدون تداخل با بهشت........

دنیای اجنه نیز نظامی مغایر با نظام مادی دارد....

اجنه در مرتبه حواس ظاهری برای انسان ظاهر می شوند،یعنی ممکن است برای شخصی جنی ظاهر گردد و ان شخص انرا ببیند و لی فردی که کنار اوست انرا نبیند....یعنی در عالم خارج تشکل پیدا نمی کند....

-----------------------

هر
    است

نه هر

15. صلوات ها 2

نوشته
    1,017
    حضور
    40 روز 6 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    26
    صلوات
    3623

آن چه در مورد سؤال قبر و مسائل مربوط به شب اول قبر گفته می شود مربوط به این بدن است که با روح انسان حیات یافته است.
    سلام
    من یک سوال مبهمی که برام پیش اومده اینه که:
    1- ما شبا که می خوابیم وارد همین بدن برزخی می شویم؟

این و به چند دلیل پرسیدم
    1- اینکه خدا گفته ما شما را هر شب می میرانیم و هر کس را که بخواهیم صبح روح اون و بر می گردانیم
    2-آقای بهجت (ره) گفته بودن :هر شب که شما می خوابید به یکی از سکنات قبر پای می گذارید اما کمتر کسی متوجه آن است
    3-اینکه وقتی توی خوابیم ما چون انسان های عادی هستیم کمتر متوجه می شیم که توی خواب هستیم و اون وقتهایی که متوجه هم اگر بشیم چیز زیادی یادمون نمیاد (از دین و اعمال و رفتارمون توی حالت بیداری که عالم ماده باشه!)

درست فهمیدم؟

-----------------------------
    2-نسبت تصویری عالم قبر از نظر مختصات و مکان هندسی نسبت به بدن مادی ما چگونه است؟(من خیلی برام سوال هست؟)

بهتر اگه مفهموم و برسونم منظورم اینه که ما وقتی می میریم آیا به دورن می رویم ؟...برعکس اون چیزی که مردم تصور می کنن که میریم توی ابر ها و آسمون ها و ...

-و آیا اون هسته درونی که احتمالا کروی هم باشه (مثلا میگم) از لحاظ مکان هندسی با قلب و قفسه سینه ما معادل نیست؟!!!!

اینو به این دلیل پرسیدم که وقتی از امام علی علیه السلام درباره قبر پرسیدن امام( گمان کنم البته دقیق یادم نیست) دست خود را مشت کردن و با آن به قلب خود اشاره کردن (که یعنی میروید اینجا!)

و نکته دومی که به خاطر اون من این سوال و پرسیدم این بود که از امام علی نقلی هست که گفتن:
    انسان موجود وارونه ای است که ریشه در زمین(دنیای ماده و مولکول ) و سر و شاخه در آسمان درون (برزخ ملکوت جبروت و عرش خدا) دارد!!!

درست گفتم ؟

17. صلوات

نوشته
    1,160
    حضور
    5 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2443

نقل قول نوشته اصلی توسط عزرائیل نمایش پست ها

سلام
    من یک سوال مبهمی که برام پیش اومده اینه که:
    1- ما شبا که می خوابیم وارد همین بدن برزخی می شویم؟

-----------------------------
    2-نسبت تصویری عالم قبر از نظر مختصات و مکان هندسی نسبت به بدن مادی ما چگونه است؟(من خیلی برام سوال هست؟)

بدن برزخی،بدنی است که همراه با بدن مادی است،به عبارتی عامل حرکت در بدن مادی از طریق بدن برزخی انجام می گیرد،یک مرتبه از بدن مادی بدن برزخی است که در طول ان قرار دارد و بعد از مرگ از ماده بدن قطع تعلق می کند ولی نه کاملا ....

در وقت خواب حواس ظاهری که مربوط به بدن مادی است ضعیف گشته،والبته توجه به بدن برزخی قویتر می گردد،....

عالم قبر همان برزخ است،و نسبت به بدن مادی از لحاظ مختصاتی نسبتی ندارد،بلکه دو عالم مغایر و جدا هستند،.....به عنوان مثال هیچ مختصاتی نمی توان بین خوابی که دیده اید با عالم ماده پیدا نمایید،یعنی نمی توان گفت این خواب نسبت به بدن من در چه مکانی هست...

ولی در خود عالم برزخ و همچنین عالم مادی(موجودات خودشان) مختصات مکانی می توان متصور شد،البته در عالم برزخ این مختصات به صورت تمثل است،مثلا انسان در عالم خواب می تواند فاصله ای را هم پیاده برود و هم با اراده و بدون پیاده روی،که البته ان پیاده روی تمثل راه رفتن است که برای بدن برزخی ایجاد می شود.....
    ---------------------

هر
    است

نه هر

19. صلوات

علاقه
    علم ,هنر,معارف,عشق,بهشت
    نوشته
    645
    حضور
    17 روز 3 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1579

نقل قول نوشته اصلی توسط erfan_alavi نمایش پست ها
    به عنوان مثال هیچ مختصاتی نمی توان بین خوابی که دیده اید با عالم ماده پیدا نمایید،یعنی نمی توان گفت این خواب نسبت به بدن من در چه مکانی هست...
    سلام
    طبق آنچه كه گفته اند ما يك خيال متصل داريم كه در ذات ما است و يك خيال منفصل داريم كه همانند دنيا بيرون از ما است(مشترك بين همه)
    http://www.askdin.com/thread21314-23.html پست225
    سوال: مگر تجسم اعمال يك امر دروني و شخصي نيست پس برزخ چگونه همانند دنيا بيرون از ما وجود دارد؟
    ویرایش توسط معلق : ۱۳۹۲/۰۱/۲۰ در ساعت ۰۸:۴۰

21. صلوات

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری