فاجعه ای واقعی:22 دقیقه در روز کار مفید کارمندان ایرانی!

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فاجعه ای واقعی:22 دقیقه در روز کار مفید کارمندان ایرانی!

[="Tahoma"][="Navy"]بسمه تعالی
مازیار شیبانی فر در خبرآنلاین نوشت:

خبر بسیار تکان دهنده بود؛ بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی کار مفید کارمندان ایرانی (به خصوص در بخش دولتی) 22 دقیقه در روز است. این در حالی است که سال گذشته این رقم یک ساعت و 4 دقیقه یا به عبارتی 64 دقیقه بود. با این حساب، کار مفید کارمندان نسبت به سال گذشته به یک سوم کاهش یافته است.

کم کاری و به عبارت بهتر فرار از انجام وظیفه که در بخش اداری و ارایه خدمات کارمندان بخش های دولتی و خصوصی بیشتر به چشم می آید، در اصل ریشه در مشکلات فرهنگی و آموزشی کشور دارد و تنها راه درمان آن توجه به نحوه رشد فکری و روانی خردسالان، کودکان و نوجوانان کشور است.

بر اساس همین آمار، وضعیت کارمندان بخش خصوصی بهتر است و کارکنان این بخش در روز حدود 2 ساعت کار مفید دارند. این در حالی است که در حال حاضر بیشتر کارمندان در بخش های دولتی و خصوصی حدود 8 ساعت (از 8 صبح تا 4 بعدازظهر) سر کار هستند. البته در بخش خصوصی ممکن است از کارمندان در روز 1 ساعت بیشتر کار گرفته شود.

[/][/]

در ماده 51 قانون کار میزان مجاز ساعت کار روزانه افراد در بنگاه ها و واحدهای مشمول قانون کار کشور 8 ساعت اعلام شده است که البته کارگر و کارفرما می توانند با توافق ساعات کار برخی روزها را کمتر و برخی دیگر را بیشتر در نظر بگیرند، اما به صورت کلی نمی تواند از 44 ساعت بیشتر باشد.

با یک حساب سرانگشتی مشخص می شود که هر کارمند ایرانی در خوشبینانه ترین شرایط در هفته کمتر از 6 ساعت کار می کند. البته برخی آمارها حکایت از هفته ای حدود 3 ساعت کار مفید دارند. ولی حتی اگر همان هفته ای 6 ساعت را هم در نظر بگیریم، نسبت به سایر کشورهای جهان ساعت مفید بسیار اندکی است. برای نمونه، در حال حاضر ساعت کار مفید هفتگی در ژاپن 40 تا 60 ساعت و در کره جنوبی نیز 54 تا 72 ساعت برآورد می شود.

برای فهم بهتر شرایط، اگر میزان کار مفید کارمندان را به صورت سالانه در نظر بگیریم، بیشتر متوجه ناخوشایند بودن شرایط می شویم. به این ترتیب که اگر ساعت کار مفید یک کارمند در طول سال در کشور ما حدود 800 ساعت باشد، در ژاپن 2420 ساعت، کره جنوبی 1900 ساعت، آلمان 1700 ساعت، افغانستان 950 ساعت است. در میان کشورهای جهان سوم که آماری از آنها در زمینه ساعت کار مفید سالانه منتشر شده است فقط کویت با 600 ساعت و عربستان با 720 ساعت کار مفید کمتری نسبت به کارمندان ایرانی دارند.

پایان خبر.

[="Tahoma"][="Navy"]بسمه تعالی

اصلی ترین علت این مشکل ضعف اعتقادی و اخلاقی است.مشکل سیستم اداری و غیره و غیره مسأله اصلی این فاجعه نیست.بلکه ایراد اصلی در ضعف بنیانهای اعتقادی و اخلاقی جامعه می باشد.
هدر رفتن بیت المال و ضربه به اقتصاد مملکت را بگیر تا بردن نان حرام بر سر سفره و عمل آمدن فرزندان از این مال حرام.ببین چه می شود!!!!!
اگر احساس مسئولیت و تقوا باشد هر کسی مراقب کار و مسئولیت خودش می شود و اگر هر کسی خودش را در محدوده وظایفش اصلاح کند،یقینا جامعه اصلاح خواهد شد.والسلام.
[/]

[="navy"]با سلام و رخصت از اساتید

به نظرم یکی از دلایل اصلی میزان حقوقیه که پرداخت میشه.
در یک کلام چون حقوق کمه(به نسبت خرج) کار هم کم انجام میشه

در واقع طرف به خودش میگه اینها(کارفرماها) که برای کار من ارزشی قائل نمیشن. چرا خودم رو خسته کنم.؟

از طرف دیگه با کمتر کار کردن؛ ساعت کاری کم میشه و چون حقوق ثابته؛ انگار به ازای هر ساعت حقوق بیشتری به فرد داده شده. همین حس خوبی در طرف ایجاد میکنه! افزایش حقوق ساعتی!

البته عوامل زیاد دیگه ای هم هست که شمام اشاره کردید. اما اینی که من گفتم معمولن مغفول میمونه[/]

یانعم الرفیق!
شمابزرگواران صحیح میفرمایید
امااین کلیت وعمومیت نداره
بعضی ازکارمندان هم هستندکه واقعازحمت میکشند
نبایدزحمات اونهانادیده گرفته بشه

این حس مسئولیتی شما میگن از سطوح بالا به پایین باید باشه، یه دلیل دیگه ای هم که خودم بر خوردم اینه که از ارباب رجوع بعضا انتظاراتی دارن و فرق قائل میشن، اما همه هم اینطوری نیستن

تاپیک بسیار خوبی رو ایجاد کردید. ممنون

در مورد صحبت‌های دوستان می‌خواستم چند نکته رو به اندازه‌ی فهم خودم بیان کنم.

در مورد این مسائل بنده با افراد بسیاری بحث داشتم و اکثرا دلایل مشابهی هم میارن. مثلا اینکه این مسائل از سطوح بالای حکومتی به پایین رسوخ می‌کنه و حتی مسائل اخلاقی و تربیتی رو می‌گن که باید از بالا حل بشه.

اما به نظر بنده در این طرز فکر، انسان شبیه به ربات یا رایانه فرض شده و انگار نه انگار که خدا از روح خودش در انسان دمیده. انگار نه انگار که خدا به انسان این عزت رو داده که خودش سرنوشتش رو تعیین کنه.

از این دوستان چند سوال می‌کنم.
در مورد خودتون، در مواردی که در زندگی شخصی راهی را اشتباه یا درست رفتید، بیشترین تاثیر رو چه کسی داشته؟ در مورد انتخاب‌های درست و غلطی که داشتید، چه کسی بیشترین تاثیر رو داشته؟ بنده خودم که هرچی فکر می‌کنم، می‌بینم هرجا اشتباه کردم و هر جا می‌تونستم بهتر عمل کنم ولی نکردم، بیشترین تقصیر متوجه خودم بوده.

اصلا اگر این‌طور نباشه که العیاذباالله عدالت خدا زیر سوال میره. کسانی در زمان حکومت پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) زندگی کرده و کسانی در زمان حکومت یزید و مامون و ...

اصلا اگر این‌طور که دوستان میگن، تا این حد مسائل تربیتی به حاکمیت ربط داشت، پس الان العیاذباالله خداوند داره به ما ظلم می‌کنه که حضرت مهدی (عج) رو نمی‌فرسته.

اگر راست یا کج رفتن هرکس تا این حد تحت تاثیر شرایط بود (مثل اون دوستمون که گفتن چون حقوق پایین هست و گرانی، بعضی میگن که من هم کار نمی‌کنم) پس این وسط اعتقاد به خدا چی میشه؟ پس باز هم العیاذباالله عدالت خدا زیر سوال میره. چون خدا بنده‌ای رو در زمانه‌ای آفریده که اون شخص برای گذران زندگی مجبور به خطا کردن میشه.

این چه استدلالی هست که بعضی از دوستان میارن. هرکس اشتباه کرد، تقصیر به گردن حاکمیت است؟

من هم که گفتم همه اینطور نیستن، شما چرا حاکمیت رو گرفتی؟ ممکنه جایی رییس یک اداره مشکلی داشته باشه و خودش قواعد و اخلاق رو رعایت نکنه، طبیعی هست که رو افراد زیر دستی تاثیر میزاره یا رییس انسان درستی باشه ، اگه معاونانش کارشوت رو درست انجام ندن باز هم تاثیر خودش رو میزاره، اگه چیزی بده برای همه بده نه اینکه مدام شاهد استثنا باشیم، شما درست میگی هرکس مسئول کار های خودشه، من خودم رو میگم که تحت تاثیر محیط و اطرافیان به بیراهه کشیده شدم، اما بعدش فهمیدم که خودم هم مسئولم و نباید براحتی تحت تاثیر محیط به بیراهه کشیده بشم، اما ما نمی تونیم بگیم که هیچکس نباید تحت تاثیر رفتار بقیه قرار بگیره و همیشه حواسش باشه که نکنه الان متاثر بشم شاید تو اون لحظات به این فکر می کنه کارش درسته، انسانه دیگه ، حضرت هم اگه ظهور کنن با تاثیراتی که دارن باعث هدایت شدن خیلی ها میشن، اتفاقا من الان دورو بر خودم خیلی ها رو می بینم که بخاطر مشکلات اقتصادی اعتقاداتشون رنگ باخته، مطابقا بی اعتقادی اثرات دیگه ای هم داره، همینطور که امام علی (ع) فرمود اگر فقر از دری وارد شود ایمان از در دیگری خارج می شود

علی_;316279 نوشت:
من هم که گفتم همه اینطور نیستن، شما چرا حاکمیت رو گرفتی؟ ممکنه جایی رییس یک اداره مشکلی داشته باشه و خودش قواعد و اخلاق رو رعایت نکنه، طبیعی هست که رو افراد زیر دستی تاثیر میزاره یا رییس انسان درستی باشه ، اگه معاونانش کارشوت رو درست انجام ندن باز هم تاثیر خودش رو میزاره، اگه چیزی بده برای همه بده نه اینکه مدام شاهد استثنا باشیم، شما درست میگی هرکس مسئول کار های خودشه، من خودم رو میگم که تحت تاثیر محیط و اطرافیان به بیراهه کشیده شدم، اما بعدش فهمیدم که خودم هم مسئولم و نباید براحتی تحت تاثیر محیط به بیراهه کشیده بشم، اما ما نمی تونیم بگیم که هیچکس نباید تحت تاثیر رفتار بقیه قرار بگیره و همیشه حواسش باشه که نکنه الان متاثر بشم شاید تو اون لحظات به این فکر می کنه کارش درسته، انسانه دیگه ، حضرت هم اگه ظهور کنن تحت با تاثیراتی که دارن باعث هدایت شدن خیلی ها میشن، اتفاقا من الان دورو بر خودم خیلی ها رو می بینم که بخاطر مشکلات اقتصادی اعتقاداتشون رنگ باخته، مطابقا بی اعتقادی اثرات دیگه ای هم داره، همینطور که امام علی (ع) فرمود اگر فقر از دری وارد شود ایمان از در دیگری خارج می شود

علی جان بنده هم تمام منظورم به شما برادر گرامی نبود
بنده با افراد زیادی در مورد این مسئله بحث کردم و بعضی از اون‌ها به شکلی کاملا افراطی و غیر منطقی حاکمیت رو در مورد تمام انحطاط‌های اخلاقی جامعه مقصر می‌دونند

[="Tahoma"][="Black"]

b-neshan;316235 نوشت:
در یک کلام چون حقوق کمه(به نسبت خرج) کار هم کم انجام میشه

سلام
حقوقی که در چین به کارمندان و کارگرانشون هم پرداخته میشه نسبت به ایران کمتره اما ساعت کار مفیدشون چند برابر ایران هست !
اینم شد دلیل؟!
وقتی کسی استخدام شرکت خصوصی و یا دولتی می شود بهش گفته میشه که مثلا شما باید روزی8ساعت کار کنی و ماهانه500تومان بگیری.اگر برای طرف این حقوق کمه نباید قبول کنه نه این که از کارش بزنه!

b-neshan;316235 نوشت:
از طرف دیگه با کمتر کار کردن؛ ساعت کاری کم میشه و چون حقوق ثابته؛ انگار به ازای هر ساعت حقوق بیشتری به فرد داده شده. همین حس خوبی در طرف ایجاد میکنه! افزایش حقوق ساعتی!

وَيْلٌ لِّلْمُطَفِّفِينَ ...
[/]

سلام
قبل از هر چیز بگم که کارمند نیستم :Cheshmak:

به نظر من این آمار کلا" نمی تونه صحیح باشه . هر کدوم از ما تا به حال بار ها به ادارات مراجعه کردیم . اگه قبل از خوندن مطالب اینچنینی از ما می پرسیدند که کار مفید یک کارمند ایرانی چقدره چه جوابی می دادیم؟
اینکه ادارات شلوغه و کارها مدت زیادی طول میکشه درسته ولی آیا علت اون صرفا" کم کاری کارمند هاست .
یه مثال میزنم شما وقتی به یه بانک مراجعه می کنید ازدحام مردم رو می بینید ولی کارمند ها فرصت سر خاروندن( درست نوشتم ؟) ندارند .
حالا ممکنه بگیم همه ادارات و همه ساعات یکسان نیستند که البته کاملا" درسته ولی باید در نظر گرفت که در زمان مشخص کردن تعداد کارمندان به میزان و تخصص لازم و نوع کار توجه میشه . ممکنه به تخصصی نیاز باشه که شاید در سال کلا" چند روز کار مفید لازم داره ولی نبودش فاجعه باره در غیر موارد اینچنینی تعداد متناسب کارمند لازم خواهد بود .

اما برای اثبات بهتر , اگه این حرف درست باشه خوب به کارمندان یک اداره بگیم که روزی فقط نیم ساعت کار کنند و حقوق کامل بگیرند . (مسلما" الان نباید کسی کم کاری کنه ) . حالا کار این اداره رو با سایر ادارات مقایسه کنیم . به نظر شما به چه نتیجه ای می رسیم ؟

با سلام خدمت همه دوستان

1- با این فرض که این آمار در تمامی ادارات دولتی مصداق ندارد. نظر من این است کارمندان دولت در ایران به دلیل این که به مدت 30 سال احساس امنیت نموده و همگی نیز حقوق یکسانی می گیرند و از طرفی ارزشیابی صورت گرفته بعضا صوری بوده و فرقی بین یک کارمند ساعی و یک کارمند تنبل نمی گذارد، باعث شده کارمندان دولتی انگیزه برای کار بیشتر و مفید نداشته باشند.

2- از طرفی باور بفرمائید در برخی ادارات و یا در برخی از واحدهای یک اداره با تراکم نیرو مواجه بوده اما کارمند کاری برای کار کردن ندارد
و در طرف مقابل کارمندان دیگر با تراکم و حجم کاری مواحه هستند و جالب ابنکه سیستم دولتی به همه آنها حقوق یکسانی می دهد.
من کارمندان با انگیزه ای دیده ام که پس از مدتی ، فضای حاکم در ادارات دولتی باعث شده که آنها انگیزه خود را از دست بدهند
بگذریم حرف برای گفتن زیاد است.............

با سلام
بنده اصلا چنین حرفی رو قبول ندارم .من خودم شخصا در اداره ای کار میکنم به یقین میگم خودم و تمام کارمندان حداقل روزی 4 ساعت کامل کار میکنیم.ان 2 ساعت هم میگم کمتر به علت نبود ارباب رجوع است.

dr_mohsen96147;380189 نوشت:
بنده اصلا چنین حرفی رو قبول ندارم .من خودم شخصا در اداره ای کار میکنم به یقین میگم خودم و تمام کارمندان حداقل روزی 4 ساعت کامل کار میکنیم.ان 2 ساعت هم میگم کمتر به علت نبود ارباب رجوع است.
چیزی که عیان است...

عزیز شما درست میفرمایید ولی اگر شما روزی 48 ساعت هم کار کنید میدونید که تنها چند دهم درصد به این آمار اضافه میشه نه بیشتر؟

کلا این آمار قریب به صحت است

موضوع قفل شده است