صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: منظور از این احادیث چیست؟ (به زنانتان پر و بال ندهید! )

علاقه
    اسلام
    نوشته
    453
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    1033

تعجب منظور از این احادیث چیست؟ (به زنانتان پر و بال ندهید! )

از رسول الله ص در جامع الاخبار روایت شده که پروبال زنانتان را بچینید , و بزنان پروبال ندهید.
    و همچنین از امام علی ع در نامه معروفش به امام حسن ع میفرماید اگر میتوانی کاری کنی که زنت جز تو مردی نامحرمی را نشناسد انجام بده.

از کارشناسان میخوام منظور این احادیث رو روشن تر بیان کنند

2. صلوات ها 10

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 22 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58310

با نام و یاد دوست

منظور از این احادیث چیست؟ (به زنانتان پر و بال ندهید! )

منظور از این احادیث چیست؟ (به زنانتان پر و بال ندهید! )
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۱/۱۲/۰۹ در ساعت ۲۲:۴۱

5. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعات و تحقيقات قراني
    نوشته
    1,718
    حضور
    29 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    336
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5705

به نام خدا
    با سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط قدس شریف نمایش پست ها
    از رسول الله ص در جامع الاخبار روایت شده که پروبال زنانتان را بچینید , و بزنان پروبال ندهید.
    در خصوص اين روايت با توجه به اينكه متن عربي آنرا هم نياورده ايد بنده اين روايت را در جامع الاخبار نيافتم تا سند و يا حتي متن آنرا بطور دقيق مطالعه كنم .
    اما مطلبي كلي در مورد رواياتي كه در تقبيح يا مذمت زنان وارد شده است خدمتتان عرض مي كنم و ان اينكه بسياري از رواياتي كه در اين زمينه داريم ناظر به زماني خاص است به اين معنا كه در برهه اي از زمان زنان به دليل عدم مهارت ها و تربيت صحيح و به دليل غلبه اين قشر ، برخي روايات در اين باب- يعني در باب مذمت زنان - وجود داشت كه اين دست روايات نه ناظر به همه ي زنان و نه ناظر به همه ي زمانهاست بلكه در شرايط خاص زماني و فرهنگي صادر شده است دليل عدم اطلاقش هم اين است كه در همان زمان صدور چنين رواياتي ، توصيف و يا سيره معصومين (ع) با زنان فرهيخته و فاضله به گونه اي متفاوت بود .
    بطور كلي بر روي چنين رواياتي حتي در صورت صحت اسناد ، نبايد حساب اطلاق در هر زمان و در خصوص تمامي زنان باز نمود .(1)
    پس شرايط و فضاي صدور روايت را همواره بايد مد نظر قرار داد .

(1)- استاد جوادي آملي در اين زمينه مي فرمايند :
    " اگر شرايط درست براى فراگيرى آنها در ‏صحنه تعليم و تربيت فراهم شود...مثلاً اگر زنان مستعد به حوزه‌ها و دانشگاه‌هاى علمى راه يابند و همانند مردان به فراگيرى علوم بپردازند ‏و در دروس مشترك آگاهى كامل يابند ديگر نمى‌توان گفت رواياتى كه در نكوهش زنان آمده و احاديثى كه در ‏پرهيز از مشورت با آنها وارد شده و ادلّه‌اى كه در نارسايى عقول آنان رسيده اطلاق دارد و هيچگونه ‏استثنايى نسبت به زنان دانشمند و محقق ندارد بلكه قطعاً اين گونه زنان، مستثنى خواهند بود و در اين ‏زمينه تمايزى با مردها ندارند" ر.ك: زن در آينهٔ جلال و جمال، ص 37 ـ 36

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۱/۱۲/۱۱ در ساعت ۰۹:۴۵

7. صلوات ها 12

علاقه
    مطالعات و تحقيقات قراني
    نوشته
    1,718
    حضور
    29 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    336
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5705

نكته ديگري كه در بررسي روايات بايد بدان اهتمام نمود عرضه روايت به قرآن و نيز سيره صحيح معصومين (ع) است .حال بايد ببينيم آيا روايت فوق مخالف قرآن كريم است يا موافق ؟
    اگر در روايت فوق مراد اين است كه حتي در صورتي كه زنان سخن درست و صحيح بگويند و رفتار صحيح داشته باشند هم از آنان نپذيريد و به آنان مجال اظهار نظر هم ندهيد ولو حق بگويند كه در اين صورت روايت با آيات شريفه قرآن در تضاد خواهد بود زيرا خداوند متعال در قرآن كريم مي فرمايد :
    فبشر عباد * الذين يستمعون القول فيتبعون احسنه أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ(2)
    پس بشارت ده به آن بندگان من كه به سخن گوش فرامى ‏دهند و بهترين آن را پيروى مى ‏كنند اينانند كه خدايشان راه نموده و اينانند همان خردمندان
    زيرا بندگان خدا موظفند سخنان را بشنوند و از بهترين آن پيروي كنند و اين مساله جنسيت بردار نيست .

(2)- زمر /17 و18

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۲/۰۲/۱۱ در ساعت ۱۸:۱۸

9. صلوات ها 11

علاقه
    مطالعات و تحقيقات قراني
    نوشته
    1,718
    حضور
    29 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    336
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5705

و اما عرضه روايت بر سيره صحيح معصومين (ع)
    در اين خصوص مثالها و مصاديق بسياري وجود دارد . سيره مبارك حضرت زهراي مرضيه و خطبه فدكيه ايشان مورد استناد است كه حضرت امير (ع) از اظهار نظر ايشان و بيان واقعيات توسط حضرتشان (س) ممانعت ننمودند و نيز سخنان آن حضرت (س) براي ائمه هدي (ع) حجت بود و اين دقيقا مغاير با روايتي است كه شما نقل نموديد .
    يكي از مهمترين دلايل ديگر ، سيره نبي مكرم (ص) است كه هم در بحث توصيه هاي اخلاقي ، رويه ايشان بر خلاف نقل مورد بحث است و هم در سيره عملي با همسرانشان و هم در توصيه به تكريم همسران بر خلاف روايت مذكور ، توصيه نموده اند .
    در توصيه هاي اخلاقي فرمودند :
    و من‌ دفع‌ مؤ‌مناً‌ دفعة‌ لیذله‌ بها او لطمه‌ لطمةً‌ او اَتی‌ الیه‌ امراً‌ یکرهه، لعنته‌ الملاَّئکُهُ‌ حتی‌ یرضیه‌ من‌ حقه‌ و یتوب‌ و یستغفر...( 3)‌‌ آنکه‌ مومنی‌ را به‌ قصد تحقیر (از نزد خویش) براند یا به‌ او سیلی‌ بزند، یا با او برخوردی‌ ناخوشایند داشته‌ باشد؛ ملائکه‌ او را نفرین‌ کنند، تا آنگاه‌ که‌ آن‌ مؤ‌من‌ را نسبت‌ به‌ حقش‌ راضی‌ کند و از کردارش‌ (نسبت‌ به‌ او) توبه‌ کند و آمرزش‌ بخواهد
    در توصيه به تكريم همسران فرمودند:
    نزدیکترین شما به جایگاه من در روز رستاخیز کسانی هستند که با همسرانشان بهتر رفتار نمایند و باز فرمودند: بهترین مردم در دین باوری کسانی هستند که نسبت به همسرانشان مهربانتر باشند و من از همه شما نسبت به خانواده ام مهربانترم.( 4)
    در زمينه سيره عملي رسول گرامي اسلام (ص) نيز به رفتار آن حضرت (ص) با حضرت خديجه كبري(س) ، حضرت فاطمه زهرا (س) رجوع كنيد كه تكريم و تمجيد آن حضرت (ص) از حضرت خديجه همواره چه در زمان حيات و چه وفات ايشان ، مشهور است و نشاندهنده اوج تكريم نسبت به حضرت خديجه (س) است و حتي سيره پيامبر اكرم (ص) با ساير همسرانشان كه بعضا آن حضرت (ص) را آزار مي نمودند نيز حاكي ازشيوه مذكور در روايت مورد نظر نبود.(5)

(3)- علل‌ الشرایع‌ ، ج 2،ص210
    (4)- وسائل الشيعه، ج 14، ص 11
    (5)- در اين زمينه ر.ك: نقش عايشه در تاريخ اسلام ، علامه مرتضي عسگري

11. صلوات ها 11

علاقه
    مطالعات و تحقيقات قراني
    نوشته
    1,718
    حضور
    29 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    336
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5705

و همچنین از امام علی ع در نامه معروفش به امام حسن ع میفرماید اگر میتوانی کاری کنی که زنت جز تو مردی نامحرمی را نشناسد انجام بده.
    در نامه 31 نهج البلاغه آمده است :
    وَ اکفُف عَلَیهِنَّ مِن اَبصارِهِنَّ بِحِجابِکَ اِیّاهُنَّ فَاِنَّ شِدَّه الحِجابِ اَبقی عَلَیهِنَّ وَ لَیسَ خُروجُهُنَّ مِن اِدخالِکَ عَلَیهِنَّ مَن لا یُوثَقُ بِهِ عَلَیهِنَّ وَ اِن استَطَعتَ اَن لایَعرِفنَ غَیرَکَ فَافعَل "
    " تا می توانی کاری کن که زن تو با مردان بیگانه معاشرت نداشته باشد و هیچ چیز بهتر از خانه ، زن را حفظ نمی کند . همان طور که بیرون رفتن آنان از خانه و معاشرت با مردان بیگانه در خارج خانه برایشان مضر و خطرناک است وارد کردن مرد بیگانه بر او در داخل خانه و اجازه معاشرت در داخل خانه نیز مضر و خطرناک است . اگر بتوانی کاری کنی که جز تو مرد دیگری را نشناسد ، چنین کن .
    در پاسخ به چند نكته اشاره مي كنيم :
    اول اينكه اختلاط به طور کلی حرام نیست (1)انچه حرام است اختلاطی است که در آن فضا ، بیشتر به عنصر جنسیت توجه شود اما اختلاطی که در آن ، برخوردهای زن و مرد برپایه انسانیت استوار باشد ، حرمت شرعی ندارد.(2) و (3)

(1)- علامه سيد محمد حسين فضل ا... ، دنیای زن ، ص86
    (2)- همو،نقش و جایگاه زن در حقوق اسلامی ، ص66
    (3)- نگاهي به موضوع زن و حق حضور در اجتماع با استناد به آيات و روايات،مرکز امور زنان و خانواده - ریاست جمهوری

13. صلوات ها 10

علاقه
    مطالعات و تحقيقات قراني
    نوشته
    1,718
    حضور
    29 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    336
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5705

دوم اينكه در سيره عملي معصومين (ع) مناسباتي در خور توجه وجود دارد . رفت و آمد سلمان فارسي (رحمةالله عليه) در خانه امير المومنين (ع) و گفتگوي او با حضرت زهراي مرضيه (س) و مدد كاري او در خانه حضرت امير (ع) نسبت به حضرات زهرا (س) (4) و نيز برگرفتن ذخائر معنوي و دريافت توصيه هاي اخلاقي و ديني از حضرت زهرا (س) خود گواه مطلبي متفاوت در اين زمينه است(5) همچنين در ايام بيماري حضرت (س) ، عمر و ابوبكر به عيادت ايشان (س) آمدند و حضرت امير (ع) از ايشان (س) براي ملاقات آن دو نفر اذن گرفتند .اين مسائل گوياي اين مطلب است كه حضرت زهرا (س) مردان ديگري را نيز مي شناختند و با آنها صحبت مي كردند لذا بنظر مي رسد آنچه از روايت مورد نظر شما مستفاد مي شود اين است كه از اختلاط حرام بايد پرهيز نمود .

(4)- سلمان رضي الله خود مي گويد :
    روزی در خانه فاطمه بودم، دیدم آن بانو نشسته بود و آسیابی پیش روی وی قرار داشت و به وسیله آن مقداری جو آرد می کرد. ناگاه دسته آسیاب را نگاه کردم، دیدم خون آلود است و در آن سو، حسین ـ که در آن هنگام کودک شیرخواری بود ـ بر اثر گرسنگی به شدت گریه می کرد. رو به زهرا کرده، گفتم:
    ای دختر رسول خدا! چندان خود را به زحمت نینداز، فضه ـ کنیز شما ـ اکنون در خدمت حاضر است. [از او کمک بخواهید].
    فرمود: «رسول خدا(ص) به من سفارش فرمود تا کارهای خانه را یک روز من و روز دیگر فضه انجام دهد. دیروز نوبت فضه بود و امروز نوبت من است.»
    عرض کردم: من، بنده آزاد شده شما هستم و حاضر به خدمت شما می باشم؛ یا آسیاب کردن جو را به عهده من بگذارید یا پرستاری حسین را.
    فرمود: «من برای پرستاری حسین مناسب تر هستم، تو آسیاب کردن را بر عهده گیر.» (بیت الاحزان، محدّث قمی، ص20)

(5)- سلمان می گوید، روزی فاطمه را دیدم که چادری وصله دار و ساده بر سر دارد. در شگفتی ماندم و گفتم: عجبا! دختران پادشاه ایران و قیصر روم بر کرسیهای طلایی می نشینند و پارچه های طلابافت به تن می کنند. وه! این دختر رسول خداست که نه چادرهای گران قیمت بر سر دارد و نه لباسهای زیبا بر تن! فاطمه(ع) که سلمان را انسانی شایسته و صالح در باره پاداش تلاشهای خویش دانست، به او فرمود:
    «یا سلمان! اِنَّ اللّه ذَخَر لنا الثیاب و الکراسی لیومٍ آخِر»؛
    ای سلمان! خداوند بزرگ لباسهای زینتی و تختهای طلایی را برای ما در روز قیامت ذخیره کرده است.( کوکب الدرّی، ج2، ص175؛ بحارالانوار، ج8، ص303؛ کتاب عوالم، ج11، ص264)

15. صلوات ها 9

علاقه
    اسلام
    نوشته
    453
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    1033

کاربر طاهر لطفا نمیشه یه کارشناس مرد جواب بدن؟ تشکر

17. صلوات ها 2

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 22 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58310

با نام و یاد دوست

سلام

کاربر طاهر لطفا نمیشه یه کارشناس مرد جواب بدن؟ تشکر

اگر به نظر شما در پاسخی که استاد بزرگوار سرکار هدی ارائه نمودند ایراد و اشکالی وجود داره مطرح بفرمایید.

و گرنه چه مشکلی داره که ایشون پاسخگو باشند؟

اتفاقا ایشون در اینگونه موارد تخصص و مهارت کافی و لازم رو دارند

در حدیث از مولا امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) داریم که:

« لاتنظر الی من قال و لکن انظر الی ما قال »

به گوینده سخن توجه نکنید بلکه به خود سخن بنگرید که اگر حرف حقی است بپذیرید

لذا خواهشمندم بدون توجه به اینگونه موارد در مباحث انجمن شرکت نمایید.

با تشکر

پیروز و موفق باشید

19. صلوات ها 8

علاقه
    و...
    نوشته
    116
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    199

عزيز چون زن احساساتيه يا به گفته امام علي ناقص العقل هستن
    ودر کاراشون احساساتي عمل مي کنند و از روي عقل و منطق عمل نمي کنن
    خوب با اين اوصاف اگه بپرن هم به خودشون صدمه ميزنن هم موجب خسارت به جنابتان مي شون
    پس بهشون بال پريدن در مساىل مهمي که احساسات نبايد در ان نفوذ کند نده
    يدف نري کل بال و پرشون در تمام مساىلو بچيني موجب ظلم به طرف بشي
    گر مرد رهي ميان خون بايد رفت از پاي فتاده سرنگون بايد رفت
    تو پاي به راه در نه و هيچ مپرس. خود راه بگويدت که چون بايد رفت

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری