جمع بندی عاجز از دعا كردن برای ظهور حضرت!

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عاجز از دعا كردن برای ظهور حضرت!

سلام.
خدا قوت.
چند وقته مسئله اي خيلي ذهنمو مشغول كرده.
مشكلم اينه كه نميتونم براي ظهور آقا امام زمان عليه السلام دعا كنم.البته با مسئله ي انتظار مشكلي ندارم.
من به اين خاطر نميتونم براي ظهور آقا دعا كنم كه از آخر و عاقبت خودم مي ترسم.
ميترسم آقا بياد و من در دلم اندازه ي ذره اي شك باشه. من كه ميدونم اگه آقا بهم دستور بده برم تو آتش اين كار رو انجام نميدم. نميتونم دروغ بگم فقط به اين خاطر كه مردم بگند اين چه آدم خوبيه!

با راهنمايي خانم tahoor چند تاپيك در اين زمينه مطالعه كردم.اما به جواب نرسيدم.

ازتون خواهش مي كنم كمكم كنيد مشكلم حل بشه.

با تشكر.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: سمیع

گداي اهل بيت;315334 نوشت:
سلام.
خدا قوت.
چند وقته مسئله اي خيلي ذهنمو مشغول كرده.
مشكلم اينه كه نميتونم براي ظهور آقا امام زمان عليه السلام دعا كنم.البته با مسئله ي انتظار مشكلي ندارم.
من به اين خاطر نميتونم براي ظهور آقا دعا كنم كه از آخر و عاقبت خودم مي ترسم.
ميترسم آقا بياد و من در دلم اندازه ي ذره اي شك باشه. من كه ميدونم اگه آقا بهم دستور بده برم تو آتش اين كار رو انجام نميدم. نميتونم دروغ بگم فقط به اين خاطر كه مردم بگند اين چه آدم خوبيه!

با راهنمايي خانم tahoor چند تاپيك در اين زمينه مطالعه كردم.اما به جواب نرسيدم.

ازتون خواهش مي كنم كمكم كنيد مشكلم حل بشه.

با تشكر.

باسمه تعالی
با سلام:
با توجه به اینکه ما باید در اعمال و رفتار خود تابع شریعت باشیم و در شریعت به طور عام یکی از وظایف مهمی که بنا به تصریح حضرت صاحب الزمان مهدی موعود (عج) بر عهده همه منتظران گذاشته شده ،دعا برای تعجیل فرج است.

دعای برای تعجیل فرج بخشی از فرهنگ مهدویت و فرهنگ انتظار است .

پس برای درک ارزش و اهمیت دعای تعجیل فرج باید نگاه ما به آن باتوجه به اهمیت اصل فرهنگ مهدویت باشد نه به صورت جزئی و موردی بنابراین نباید آن را به عنوان یک کار ساده یعنی یک دعای معمولی تلقی کرد .

دعا برای تعجیل امام زمان (عج) به عنوان یک وظیفه و تکلیف در عصر غیبت در روایات بسیاری مورد تاکید قرار گرفته است.

پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و برخی از امامان بزرگوار علیه السلام به چنین دعا کردنی امر فرمودند و حضرت ولی عصر(عج) نیز نه تنها شیعیان خود را به دعا کردن برای تعجیل فرج فرمان داده اند.بلکه کثرت دعا را از آنان خواسته انداکثر الدعا بتعجیل الفرج(1

ادامه دارد.....

ائمه اطهار علیهم السلام مارا به این امر حیاتی و با اهمیت دعوت نموده اند و حضرت ولی عصر (عج) نیز در توقیعی که برای اسحاق بن یعقوب فرستاده اند تاکید فرمودند:برای تعجیل در فرج و ظهور حق دعا کنید که همانا فرج من فرج و گشایش خود شماست ( 2

امام صادق علیه السلام فرمودند همچنین شما شیعیان اگر این عمل یعنی (گریه و دعا کردن برای تعجیل)را انجام دهید خداوند قطعا فرج و گشایش مارا می رساند و اگر انجام ندهیدو دست روی دست بگذارید و بی تفاوت بمانید این امر به نهایت خود می رسد. (3

بنابراین شریعت با توجه به ظرفیت متفاوتی که مردم دارند آنها را توصیه به دعا در فرج حضرت نموده است .
و ما باید به جای پاک کردن مسئله صورت مسئله را حل کنیم که اگر به دستورات شریعت دقیقا عمل کنیم و کاملا تابع دستورات دین باشیم ظرفیت ما بالا می رود و می توانیم به عنوان منتظر واقعی در خدمت امام زمان علیه السلام باشیم

پی نوشت:
1- حضرت مهدی (عج) در توقیع مبارک خطاب به اسماق بن یعقوب ،شیخ صدیق ج2 ص485
2- کمال الدین ج 2 ص 485
3- تفسیر عیاشی ج 2 ،ص 155

دقت داشته باشیم اینکه بعضی ها مي گويند ما گنه كاريم، آلوده ايم، لياقت نداريم براي امام عصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف دعا كنيم. و......

باید بدانیم اينگونه مطالب از ترفندهاي شيطان براي بازداشتن ما از دعا براي فرج به حساب مي آيد.

دعا براي امام علیه السلام ما را به حضرت نزديك مي كند. به علاوه امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) تنها امام نيكوكاران نيست، بر گنه كاران نيز حجت است و از آنان دستگيري مي كند. امام همچون خورشيد برهمگان مي تابد و به صنف خاصي تعلق ندارد. در انحصار ملت و نژاد خاصي نيز نيست

روایات مختلفی به بیان آثار، فوائد و ویژگی هایی که بر دعا کردن برای تعجیل فرج مترتب است، پرداخته است که به پاره ای از آن ها اشاره می کنیم:

1. فرمایش حضرت ولی عصر (ع): بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج که فرج شما در آن است.
2. این دعا سبب زیاد شدن نعمت ها است.
3. اظهار محبت قلبی است.
4. نشانه انتظار است.
5. زنده کردن امر ائمه اطهار (ع) است.
6. مایه ناراحتی شیطان لعین است.
7. نجات یافتن از فتنه های آخرالزمان است.
8. اداء قسمتی ازحقوق آن حضرت است، که اداء حق هر صاحب حقی، واجب ترین امور است.
9. تعظیم خداوند و دین خداوند است.
10. حضرت صاحب الزمان (ع) در حق او دعا می کند

11-فرشتگان درباره اش دعا می کنند.
12-این دعا ثواب کسی که با پیغمبر (ص) شهید شده را دارد.
13-ثواب کسی که زیر پرچم حضرت قائم (ع) شهید شده را دارد.
14-در میان گروه ائمه اطهار (ع) محشور می شود.
15- درجات او در بهشت بالا می رود.
16-به بالاترین درجات شهدای روز قیامت نائل می شود.
17-از تشنگی روز قیامت در امان می ماند.(1

پی نوشت:
1-مکیال المکارم، ج 1، ص 351 (ترجمه سید مهدی حائری قزوینی)

[="teal"]به نام خدا
سلام

جناب سمیع گرامی
خواهشمندم دعایی را برای تعجیل ظهور آقا امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف توصیه نمایید .
با تشکر

[/]

vahid_barvarz;317027 نوشت:
به نام خدا
سلام

جناب سمیع گرامی
خواهشمندم دعایی را برای تعجیل ظهور آقا امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف توصیه نمایید .
با تشکر

باسمه تعالی
باسلام:

يکي از دعاهايي که براي ظهور حضرتش وارد شده، دعاي فرج (الهي عظم البلاء) است.

و در ضمن حدیثی آمده است که حديث را اولين بار شيخ جليل مرحوم فضل بن حسن طبرسي صاحب كتاب تفسير شريف مجمع البیان در كتاب کنوز النجاح نقل كرده است و در بارة شأن صدور آن به ‌طور مختصر مي‌نويسد:

اين دعا را حضرت صاحب‌الزمان، به ابو‌الحسن محمد بن احمد بن ابي الليث در شهر بغداد در مقابر قريش تعليم كرده اند.
ابو الحسن مذكور، از ترس كشته شدن، به مقابر قريش گريخته و پناه برده بود؛
سپس به بركت اين دعا از كشته شدن نجات يافت. ابو الحسن گفته است كه آن حضرت به من تعليم فرمود كه بگو:

اللّهم عَظُمَ البَلاء وَ بَرِحَ الخَفاء وَ انْكَشَفَ الغِطاء وَ انْقَطَعَ الرَّجاء وَ ضاقتِ الأرضُ وَ مُنِعَتِ السّماء وَ أنت المُسْتَعانُ وَ إليكَ المُشْتَكي وَ عَليكَ المُعَوَّلُ في الشِّدَّة وَ الرَّخاء. اللّهم صلِّ علي محمد وَ آل محمد اولي‌الأمر الّذين فَرَضْتَ عَلينا طاعَتهم وَ عَرَّفْتَنا بِذلك مَنْزِلَتَهُم. فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِم فَرَجاً عاجلاً قريباً كَلَمْحِ البَصَر أوهوَ أقْرَبُ. يا محمَّد يا علي يا علي يا محَّمد إكْفياني فإنَّكُما كافياي وأنْصراني فإنَّكما ناصراي، يا مولايَ يا صاحِبَ الزَّمان، الأمان الأمان الأمان، الغوث الغوث الغوث، أدركني أدركني أدركني.

راوي مي‌گويد: امام، در هنگام گفتن يا «صاحب‌الزمان به سينه خود اشاره كرد».
به نظر مي‌رسد اشاره حضرت به اين معنا است كه در وقت گفتن يا صاحب‌الزمان بايد آن حضرت را قصد كنيم.(1

پی نوشت:
1- بحار ج99، ص119و ، المزار شهيد اول، ص210

سلام.
جناب سميع,
به خاطر راهنماييتون ممنون.
من نميخواهم خدايي نكرده شيطان را خوشحال كنم.
من امام زمان (ع) را خيلي دوست دارم و هميشه سلامتيشان را از خدا مي خوام.
دلم نميخواد ناراحتشون كنم.
اما نسبت به اعمالم خيلي حساسم.
نميتونم ادعا كنم كه منتظرم.
توقعم از خودم خيلي بالاست.چون فكر مي كنم انسان اگر اراده كند ميتواند آنگونه شود كه هم خدا دوست داره و هم قلب خودش به آرامش ميرسه.

پرسش:
من به اين خاطر نميتوانم براي ظهور آقا دعا كنم كه از آخر و عاقبت خودم مي ترسم. مي ترسم آقا بياید و من در دلم ذره اي شك باشد. چه باید کرد؟
پاسخ:
با توجه به اینکه ما باید در اعمال و رفتار خود تابع شریعت باشیم و در شریعت به طور عام یکی از وظایف مهمی که بنا به تصریح حضرت صاحب الزمان مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بر عهده همه منتظران گذاشته شده، دعا برای تعجیل فرج است.
دعای برای تعجیل فرج بخشی از فرهنگ مهدویت و فرهنگ انتظار است. پس برای درک ارزش و اهمیت دعای تعجیل فرج باید نگاه ما به آن باتوجه به اهمیت اصل فرهنگ مهدویت باشد نه به صورت جزئی و موردی بنابراین نباید آن را به عنوان یک کار ساده یعنی یک دعای معمولی تلقی کرد .
دعا برای تعجیل امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به عنوان یک وظیفه و تکلیف در عصر غیبت در روایات بسیاری مورد تاکید قرار گرفته است.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و برخی از امامان بزرگوار (علیهم السلام) به چنین دعا کردنی امر فرمودند و حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) نیز نه تنها شیعیان خود را به دعا کردن برای تعجیل فرج فرمان داده اند. بلکه کثرت دعا را از آنان خواسته اند: « أَكْثِرُوا الدُّعَاءَ بِتَعْجِيلِ‏ الْفَرَج فَإِنَّ ذَلِكَ فَرَجُكُمْ
(1) برای تعجیل در فرج، زیاد دعا کنید، همانا فرج من فرج و گشایش خود شماست»
بنابراین شریعت با توجه به ظرفیت متفاوتی که مردم دارند آنها را توصیه به دعا در فرج حضرت نموده است.
و ما باید به جای پاک کردن مسئله صورت مسئله را حل کنیم که اگر به دستورات شریعت دقیقا عمل کنیم و کاملا تابع دستورات دین باشیم ظرفیت ما بالا می رود و می توانیم به عنوان منتظر واقعی در خدمت امام زمان علیه السلام باشیم

دقت داشته باشیم اینکه بگوییم ما گنه كاريم، آلوده ايم، لياقت نداريم براي امام عصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف) دعا كنيم. و......

باید بدانیم اينگونه مطالب از ترفندهاي شيطان براي بازداشتن ما از دعا براي فرج به حساب مي آيد.

دعا براي امام (علیه السلام) ما را به حضرت نزديك مي كند. به علاوه امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) تنها امام نيكوكاران نيست، بر گنه كاران نيز حجت است و از آنان دستگيري مي كند. امام همچون خورشيد برهمگان مي تابد و به صنف خاصي تعلق ندارد. در انحصار ملت و نژاد خاصي نيز نيست.
پی نوشت:
1.ابن بابويه، محمد بن على‏
،كمال الدين و تمام النعمة،ج2،ص485،اسلامیه،تهران، 1395ق.

موضوع قفل شده است