چگونه تبلیغ دینی بکنم با حدیث؟!؟

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

سلام...
خسته نباشید!!!
اولا که نیمدونم این تاپیک رو باید این جا میزدم یا نه... حالا که زدم!!
:khaneh:
راستیتش من میخواستم یه حرکتی بکنم منتها یکمی دو دلم!!
حرکتم هم این بود که یه سری حدیث چاپ کنم بدم به مغازه های محله مون که بزنن!!!
منتها چند تا چیز هست.. میخواستم نظرتونو بدونم!!!
-از چی شروع کنم!؟؟! خودم با یه فکرا و.. که کردم گفتم از دعا یا یاد خدا شروع کنم.. ولی دو گزینه دیگه ینی اخلاق و نماز هم هست... منتها نمیدونم
-ایده ای که در سرم هست اینه که مثلا برای یه هفته یا یه دهه چند تا حدیث مختلف با یک موضوع خاص به مغازه ها بدم که بزنن.... نظرتون چیه!؟؟!
-ممکنه که حدیثی اثر سوء داشته باشه؟!؟ ینی یکی مثلا با خوندن حدیثی توهین کنه یا بدتر لج بازی کنه؟!؟
-برای جذاب تر کردن برگه که چاپ میکنم چی کار کنم!؟؟ که بیشتر دیده بشه؟!؟
فکر خودم اینه :

بسمه تعالی
عنوانی از حدیث
متن حدیث
(منبع حدیث)

به دررررر میگم دیواررررررر بشنوه

البته یه چندتا چیز گرافیکی هم هستش که ان شاء الله میذارم!!!
-این بخش آخرش "به درررر" برای جالب تر کردن و اگه شد نشوندن لبخند بر لبان خواننده میذارم... اگه بده بگید!! اگه چیز بهتری میدونید بازم بگید!!!

اصن کلیت کار درسته!؟!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:Gig:

برچسب: 

به نام خدا
عرض سلام ودرود
و تشکر از حضرتعالی و کار خدا پسندانه اتون
در مورد کلیت کار ، کار بسیار عالی است
در انجمن گفتگوی دینی دوستان گرافیک کار زیادند
در صورتی که متنی را می خواستید در همین تاپیک بگذارید قطعا شما را یاری خواهیم کرد
چون کار را در مغازه ها می خواهید شروع کنید
جهت تشویق اولیه کاسب ها می توانید از دعاهائی که در جهت برکت کسب و کار کاسب هاست شروع کنید
سپس ایده و نظر خوبتون رو با آنها در میان می گذارید
احادیث اهتمام به راستگوئی-خوش قولی،وفای به عهد،نماز اول وقت،حفظ حجاب می تواند برای شروع
عمومی مناسب باشد.
برای موفقیتتان دعا می کنم
موفق باشید
التماس دعا

سلام دوست عزیز
بنده هم در حد پیشنهاد چند نکته عرض می کنم:

نمی دانم تحصیلات شما چقدره و در چه زمینه ای تحصیل کر ده اید، اما اگه با علوم دینی (به ویژه علوم حدیث) آشنایی کافی ندارید، مناسب است که برای این کار با عالم و روحانی محله تان مشورت کنید تا احادیث معتبر و کاربردی و مطابق حال مخاطبین انتخاب بشه.

اینکه دوست دارید چنین کاری انجام دهید نشان از دل پاک شما داره، اما در هر کاری _مخصصا تبلیغات دینی_ باید با احتیاط و مهارت کافی قدم برداشت تا تبلیغ به ضد آن تبدیل نشه؛ به عنوان نمونه:

اگر در مغازه ای که می دانیم صاحبش گران فروش و یا خدای ناکرده کم فروش یا بدفروش است یا مثلا کالای نامرغوب می فروشد، حدیث نبوی «و کان یقول زن يا وزان و أرجح» (1) (پیامبر اسلام همواره به كسى كه وزن مى‏ كرد، می فرمود: «وزن را تعيين كن و رجحان ده) را نصب کنیم، اثر منفی دارد؛ یعنی درج این روایت در آنجا، نه تنها اثر سازنده نداره، که مشتری ها را هم بی رغبت می کنه!

نکته دیگه اینکه: بهتره که احادیث جنبه عمومی داشته باشه و ناظر به همه باشه، مثلا حدیثی درج کنیم که هم شامل فروشنده باشد و هم شامل مشتری؛ به عنوان نمونه:

قال النبي ص من باع و اشترى فليحفظ خمس خصال و إلا فلا يشتري و لا يبيع الربا و الحلف و كتمان العيب و المدح إذا باع و الذم إذا اشترى (2):
کسی که فروشنده یا مشتری است باید پنج ویژگی را مراعات نماید، در غیر این صورت خرید و فروش نکند: [ترک] ربا [در معامله]، و [ترک] سوگند [در معامله]، و پنهان کردن عیب [کالا]، و ستایش [از کالا] زمانی که می فروشد و بد گفتن [از آن] زمانی که می خرد!

زیبایی و کوتاهی روایت از یک سو، و کاربردی بودن آن از سوی دیگه، تاثیر زیادی در مخاطب داره.

دیشب از متروی تهران رد می شدم. چشمم به احادیث دیوارای مترو (که به صورت تابلو نصب شده اند) افتاد. احادیث قشنگی بود اما باز قشنگ تر و کاربردی تر از اون هم می شد انتخاب کرد؛ مخصوصا با اون حجم زیاد آدم های جور وا جوری که در مترو رفت و آمد دارند و هر کدام دارای سلیقه و اعتقادات مختلفی هستند!

عجیب اینکه در راهروی دیگه ای از مترو، عین همان احادیث رو دوباره زده بودند! گفتم: دریایی از هزاران حدیث داریم، چرا همان احادیث رو دوباره تکرار کردند؟!

طرح های متناسب گرافیکی و درج عکس های متناسب با متن حدیث هم خیلی در جلب و تبلیغ مطلب، اثر داره! اینجا دیگه جای سلیقه و مهارته! هر چی دقیق تر، اثرش بهتر!

در مجموع، طرح خوبیه؛ با یه مقدار مطالعه و همفکری با دوستان طلبه و مذهبی، می تونید کار مناسبی انجام دهید و ان شاء الله به تدریج نتیجه خوبی هم بگیرید.

-----------------
1- فقه ‏القرآن، ج 2، ص 43
2- همان.

با سلام... ممنون از جواب ها تون...
ولی من بیشتر مد نظرم حدیث های اخلاقی اجتماعی بودش...
مثلا ابتدا احادیث مربوط به خدا و دعا کردن...
آخه تازگیا حس میکنم خیلی هامون خدا رو نداریم تو زندگی مون... یا خیل به دعا ایمون نداریم . از طرفی اخلاق ها مون حسینی و شیعی نیست..!!!!
اص به اینجور چیزا(احادیث مربوط به معامله و..) فکر نمیکردم...
---
اکثر احادیث رو هم از سایت آوینی بر میدارم که منبعشون رو هم ذکر کرده...
--
سعی م بر اینه که مثلا از احادیث کافی و و سائل الشیعه و نهج الفصاحه-خصال-کنز العمال و.... استفاده کنم... اینا سندیت دارن دیگه!؟؟
و از بحار هم حد الامکان نمی نذارم... ان شا ء الله
حالا به نظر شما اول از چه مسائلی شروع کنم؟!؟!؟؟!؟! یاد و ذکر خدا؟!؟ دعا/؟؟ نماز؟؟!
--
در ضمن من وسعت مالی خوبی هم ندارم و فعلا به فکر گذاشتن این حدیث ها در قالب آ4 و سیاه و سفید هستم...

این هم یک طرح اولیه..

نقل قول:

سلام به شما

بهترین نوع تبلیغ دین و آموختن احادیث، همراه کردن آن با قواعد علوم طبیعی است مثل فیزیک و شیمی و ...و الا چندان تاثیری نداره (مغصوصا روی جوانان) فقط آدرس دلت و به ناخالصی های ملت میدی!

موفق باشی

ali pir;316257 نوشت:
با سلام... ممنون از جواب ها تون...
ولی من بیشتر مد نظرم حدیث های اخلاقی اجتماعی بودش...
مثلا ابتدا احادیث مربوط به خدا و دعا کردن...
آخه تازگیا حس میکنم خیلی هامون خدا رو نداریم تو زندگی مون... یا خیل به دعا ایمون نداریم . از طرفی اخلاق ها مون حسینی و شیعی نیست..!!!!
اص به اینجور چیزا(احادیث مربوط به معامله و..) فکر نمیکردم...
---
اکثر احادیث رو هم از سایت آوینی بر میدارم که منبعشون رو هم ذکر کرده...
--
سعی م بر اینه که مثلا از احادیث کافی و و سائل الشیعه و نهج الفصاحه-خصال-کنز العمال و.... استفاده کنم... اینا سندیت دارن دیگه!؟؟
و از بحار هم حد الامکان نمی نذارم... ان شا ء الله
حالا به نظر شما اول از چه مسائلی شروع کنم؟!؟!؟؟!؟! یاد و ذکر خدا؟!؟ دعا/؟؟ نماز؟؟!
--
در ضمن من وسعت مالی خوبی هم ندارم و فعلا به فکر گذاشتن این حدیث ها در قالب آ4 و سیاه و سفید هستم...

سلام مجدد خدمت شما
اعتبار روایات در یک سطح نیست. در مجموع، روایات کافی و وسائل الشیعه از اعتبار خوبی برخوردارند. بحارالانوار هم سرشار از روایات معتبر و مفید فراوان است اما در هر صورت، انتخاب روایت مناسب و معتبر، نیازمند مقداری دانش حدیثی است و توضیحاتی در پست قبلی عرض کردم. حدیثی هم که در پست قبلی ذکر کردم، از باب مثال بود.

موضوعاتی که اشاره داشتید موضوعات خوبیه اما پیشنهاد بنده اینه که احادیثی در باب «امانت داری» و «راستگویی» انتخاب کنید. به نظر بنده، معضل امروز جامعه ما، این دو موضوع مهمه. برای توضیح بیشتر در این موضوع و انتخاب یک حدیث ساده و کوتاه در این باره، می توانید این لینک را مطالعه بفرمایید: http://hadith.mihanblog.com/post/10

در مورد اولین حدیثتان (که تصویرش را درج نموده اید) هم چند نکته را به عنوان پیشنهاد عرض می کنم:

جمله انتهایی را بردارید؛ (به در می گم دیوار بشنوه)!

پیشنهاد بنده اینه که در متن صفحه، تنها به ذکر حدیث و ترجمه و مدرک آن اکتفا کنید؛ یا فقط ترجمه روان و مدرک آن را ذکر کنید. نام امام (علیه السلام) رو هم در ابتدای نوشته بنویسید، و نه زیر آن!

نیازی به درج «عنوان» برای حدیث نیست! هر چه صفحه خلوت تر باشه، رغبت بیننده به مطالعه آن بیشتر می شه.

پس زمینه ای هم که انتخاب کردید، به نظر بنده دلچسب نیست. اگه الان تمکن مالی لازم رو ندارید، با همان زمینه ساده و سفید درج کنید.

در پناه حق تعالی باشید.

نقل قول:
نیازمند مقداری دانش حدیثی است و توضیحاتی در پست قبلی عرض کردم

آخه من از کججا پیدا کنم این دانش رو؟!؟!
این سایته حدیث سایت قابل اعتمادی به نظر میرسه... نظر شما چیه؟؟
http://www.hadith.net

نقل قول:

بهترین نوع تبلیغ دین و آموختن احادیث، همراه کردن آن با قواعد علوم طبیعی است مثل فیزیک و شیمی و ...و الا چندان تاثیری نداره (مغصوصا روی جوانان) فقط آدرس دلت و به ناخالصی های ملت میدی!

ممنون از جوابتون..
فقط این گونه حدیث ها رو چه جوری گیر بیارم...؟!؟! این جوری بذارم طولانی نمیشه؟!؟ جوون وقت میذاره بخونه؟؟! منظورتون داستانه؟!؟ از کجا معلوم مصداقی که برای اون حدیث پیدا میکنم درست باشه؟؟ مثال دارید؟!؟
--
منظور بخش آخر حرفتون رو هم نگرفتم!!!

نقل قول:
ممنون از جوابتون..
فقط این گونه حدیث ها رو چه جوری گیر بیارم...؟!؟! این جوری بذارم طولانی نمیشه؟!؟ جوون وقت میذاره بخونه؟؟! منظورتون داستانه؟!؟ از کجا معلوم مصداقی که برای اون حدیث پیدا میکنم درست باشه؟؟ مثال دارید؟!؟

سلام
بهترین راه داشتن بصیرت هست اگر ندارید باید به دنبال مرشدی بگردید و همراه او شوید والا خیلی زود تخلیه عقاید می شوید!

نقل قول:
منظور بخش آخر حرفتون رو هم نگرفتم!!!

هیچی مهم نیست ندانیم بهتر است

ali pir;316590 نوشت:
آخه من از کججا پیدا کنم این دانش رو؟!؟!
از طریق مشورت با اهل علم؛ مثل روحانی محله تان، طلبه های دوست و آشنایتان. (این را در اولین پاسخ هم اشاره کرده بودم)

ali pir;316590 نوشت:
این سایته حدیث سایت قابل اعتمادی به نظر میرسه... نظر شما چیه؟؟
http://www.hadith.net
بله، قابل اعتماده. می توانید از روایات میزان الحکمة که در بخش حدیثی آن آمده استفاده کنید.

نقل قول:
بنده با این نظر دوست خوبمان موافق نیستم. جوان های ما و مردم ما، در حوزه علوم قرآن و حدیث، به قوانین فیزیک و شیمی و زمین شناسی و سایر علوم طبیعی نیازی ندارند. آنها به کاربردی بودن دستورات قرآنی و حدیثی توجه و رغبت دارند؛ به اینکه این فرمایشات قرآن و حدیث، به چه درد امروز ما می خورد و چه گرهی از مشکلات امروز ما را حل می کند!

نه قرآن و نه حدیث، هیچیک به عنوان هدف اصلی و غایی، به دنبال مطرح کردن و تبیین قوانین طبیعی نبوده اند؛ گر چه کما بیش می توان از علوم طبیعی هم در این فرمایشات پیدا نمود اما قطعا بیان و تبین علوم طبیعی هدف اصلی و واقعی آنها نبوده؛ هدف اصلی، مطلب بالاتر و مهم تر بوده است که عبارت است از: تعلیم و تربیت انسان ها:

لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنينَ إِذْ بَعَثَ فيهِمْ رَسُولاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِهِ وَ يُزَكِّيهِمْ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كانُوا مِنْ قَبْلُ لَفي‏ ضَلالٍ مُبينٍ (آل عمران/164)
به يقين، خدا بر مؤمنان منت نهاد [كه‏] پيامبرى از خودشان در ميان آنان برانگيخت، تا آيات خود را بر ايشان بخواند و پاكشان گرداند و كتاب و حكمت به آنان بياموزد، قطعاً پيش از آن در گمراهى آشكارى بودند

خدای متعال، هدف بعثت نبی مکرم اسلام را تعلیم و تربیت ذکر می کند لذا اگر ما هم می خواهیم در وادی تبلیغ دینی _به هر اندازه ممکن_ قدمی برداریم، باید این هدف مهم را مد نظر داشته باشیم و برای تحققش تلاش نماییم.

با این توضیح، نشر احادیثی که به تعلیم و تربیت عموم افراد جامعه امروز ما کمک می کند، اولویت بیشتری دارد و مصداق یک کار تبلیغی مفید و نتیجه بخش است.

البته مهم تر از تبلیغ زبانی و نوشتاری، تبلیغ عملیه؛ اینکه هر کدام از ما، یک مسلمان عامل به دستورات اسلام باشیم؛ نفس همین عمل صحیح ما، خودش بهترین تبلیغ دینیه:

قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع كُونُوا دُعَاةً لِلنَّاسِ بِغَيْرِ أَلْسِنَتِكُمْ لِيَرَوْا مِنْكُمُ الْوَرَعَ وَ الِاجْتِهَادَ وَ الصَّلَاةَ وَ الْخَيْرَ فَإِنَّ ذَلِكَ دَاعِيَةٌ (الكافي، ج 2، ص 78، ح14)
از امام صادق (علیه السلام) روایت شده که فرمود: مردم را با غیر زبانتان دعوت نمایید [یعنی با عمل خود به راه حق دعوت نمایید]. باید مردم از شما پرهيزگارى و تلاش و نماز و نيكى ببينند، اينها خود، دعوت‏ كننده است!

آقا نکته زیاد شد...!! :khaneh:
ببینید من الات از این حرفای شما عزیزان این چیزا رو در آوردم...
-احادیثی که به تعلیم و تربیت عموم افراد جامعه امروز ما کمک می کند رو نشر کنم..!
حادیث راستگوئی-خوش قولی،وفای به عهد،نماز اول ،حفظ حجاب + امانت داری و پرهیز از دروغ و همچنین کسب برکت و.. میتوانند گزینه های خوبی باشند...
-با عالمی روحانی ای کسی پیرامون این قضیه مشورت داشته باشم...
-سعی بر داشتن بصیرت و انتخاب احادیث بهتر و معتبر تر که ضد تبلیغی نشه داشته باشم...
-احادیث انتخابی حد الامکان کوتاه-زیبا- و کاربردی باشند...
نکته ی دیگری هست؟!؟!؟!

نقل قول:
جمله انتهایی را بردارید؛ (به در می گم دیوار بشنوه)!

پیشنهاد بنده اینه که در متن صفحه، تنها به ذکر حدیث و ترجمه و مدرک آن اکتفا کنید؛ یا فقط ترجمه روان و مدرک آن را ذکر کنید. نام امام (علیه السلام) رو هم در ابتدای نوشته بنویسید، و نه زیر آن!

نیازی به درج «عنوان» برای حدیث نیست! هر چه صفحه خلوت تر باشه، رغبت بیننده به مطالعه آن بیشتر می شه.

پس زمینه ای هم که انتخاب کردید، به نظر بنده دلچسب نیست. اگه الان تمکن مالی لازم رو ندارید، با همان زمینه ساده و سفید درج کنید.

دوست عزیز تذکرات شما را تا به حدودی اعمال کردم... ببینید خوب هست؟!

حس میکنم خیلی جذابیت نداره!!!!
یکمی از راه و روش های جذاب سازی ش بگید هم خوبه!!!!!
الان به شخصه اگه یه چنین چیزی روی دیواری یا در مغازه ای چیزی ببینم فکر نکنم ترغیب به خوندنش بشم...
میگم یکی از این علامت های یاهو مث این رو بذارم زیرش؟!؟!
میگم شاید با این حرکت یکی لبخند بزنه.. که اونوقت میشه یه تیر و چند نشون.. خنودن مومن و مسلم از برای رضای خدا در حالت شرعی ثواب داره دیه!!؟!؟
بگذریم..!!! قضیه پیچیده میشه!!! مگه نه؟!؟

تعداد و اقسام حدیث بسیار می باشد و نام و تعداد این اقسام نزد همه محدّثین یکی نیست، به علاوه هر یک از اقسام حدیث در نقل و روایت، ساختار خاصی دارند و همة احادیث در کتب صحاح و مسایند بر یک وجه یا سیاق نقل نمی شود. در هر حال حدیث نزد فقها به چند بخش تقسیم می شود که هر بخش را نام خاصّی می باشد.
مشهورترین اقسام حدیث:
"متواتر": حدیثی را گویند که عدة زیادی آن را نقل نموده باشند، چنان که به خودی خود و بدون قرینه مفید علم و یقین باشد.
"خبر واحد": از حیث شمار ناقلان به حدّ تواتر نرسد، البته اگر چند نفر مثلاً سه یا چهار نفر آن را نقل کرده باشند، آن را "متضافر" خوانند.
"مسند": حدیثی است که واسطه های متعدد بین راوی و معصوم(ع) به نام و نشان معین و مشخّص باشد. پس اگر کسی که یکی از معصومین(ع) را ندیده و بدون واسطه از آن معصوم(ع) نقل کند یا این که بگوید از مردی (به صورت مجهول) و او از فلان معصوم(ع) روایت کند، حدیث مرسل خواهد بود؛ یعنی بعضی از واسطه های نقل حدیث، حذف شده اند.
"مُرسل": حدیثی است که واسطه های آن به معصوم(ع) متّصل نباشد.
"صحیح" حدیثی را گویند که تمامی افرادی که در سلسله سند آنند، امامی [شیعه دوازده امامی] و عادل و ضابط (ضبط صحیح) بوده و سند آن به معصوم(ع) متّصل باشد.
"حَسَن" حدیثی است که راوی آن امامی ممدوح نزد بزرگان شیعه بوده، گرچه عدالتش ثابت نشده باشد، به شرط این که مذمّت مقبولی از او نشده باشد.
"حدیث موثّق" آن است که در خلال سندش یکی یا بیشتر از یکی، عامی مذهب [سنّی] باشد که بزرگان شیعه راست گویی او را تأیید کرده باشند.
"ضعیف" حدیثی است که واجد شرایط احادیث صحیح و حَسَن و موثّق نباشد.[1]
--------------------------------------------------------------------------------------------------
پی نوشت:
[1] غلامحسین مصاحب، دایره المعارف فارسی، ج اوّل، ص 836؛ معارف و معاریف، ج 4، ص 425 - 424، با اقتباس و تلخیص

سلام

در اتوبوس که نشسته بودم دیدم کارتهای به اندازه نصف کاغذ a4 به اسم" سفر مطالعه " قرار داده اند در واقع در این کارتها نکات اخلاقی و اجتماعی و غیره ...نوشته شده اند
نکات خیلی جالبی بیان کرده اند
در یک کارت در مورد دوستی و نحوه دوستی نوشته شده بود و نکات دوست یابی و گزینی و اداب ان را گفته بود اما از حدیث امامان ع خبری نبود

تاپیک شما رو که دیدم یاد اون کارتها افتادم که اگر این کار شما با اون کار در کنار هم قرار بگیرد
خیلی جالب میشود

***مثلا در یکی از متن های دوست یابی اینطور نوشته بود : مادربزرگم همیشه میگفت دوستی انتخاب کن که شایسته دوستی باشد خدا مادربزرگم را بیامرزد بعد از سالها میفهمم الان چه میگوید از وقتی با خیانت دوستم مواجه شدم ...***

شما هم میتوانید امثال این متن ها را بنویسید و پایینش هم حدیث معصوم را قرار دهید .

حسنش این است که حدیثی را که بعد از متن می اورید در ذهن خواننده بهتر می ماند و هم حالت نظری و تیوری بودن خارج میشود و در ذهن به صورت عملی تداعی میشود

موفق باشید

موضوع قفل شده است