نظر اهل سنت درباره ی دیدن معصومین(ع) در خواب توسط شیعیان چیست؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نظر اهل سنت درباره ی دیدن معصومین(ع) در خواب توسط شیعیان چیست؟

سلام
با نام خدا

تقریبا همه ی ما (شیعیان) ، یا خود ، پیغمبر(ص) و ائمه(ع) را در خواب دیده ایم ، یا از آشنایان نزدیکمان چنین خواب هایی را شنیده ایم که این بزرگواران در بعضی از مراحل زندگی به یاریمان آمده اند یا پند و نکته ای را به ما گوشزد کرده اند یا هر گونه توجه دیگری...

نظر اهل سنت در مورد این گونه خواب ها چیست؟( خصوصا در مورد دیدن امام دوازدهم(س) )

و آیا آنها نیز این چنین خواب هایی از پیغمبر(ص) و خلفاءشان می بینند ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: صدرا

با سلام و عرض ادب

الف) ابتداعا در مورد انواع خواب عرض می شود که:خوابهایی که ما می بینیم از این سه حال خارج نمی باشد:

1. خواب‏هاى مربوط به گذشته زندگى، اميال و آرزوها، كه بخش مهمى از خواب‏هاى انسان را تشكيل مى‏ دهد.

2. خواب‏هاى پريشان و نامفهوم كه معلول فعاليت توهّم و خيال است (اگر چه ممكن است انگيزه‏هاى روانى داشته باشد).

3.خواب‏هائى كه مربوط به آينده است و از آن گواهى مى ‏دهد.

شك نيست خواب‏هاى مربوط به زندگى گذشته و جان گرفتن و تجسم صحنه‏ هائى كه انسان در طول زندگى خود ديده است، تعبير خاصى ندارند.

همچنين خواب‏هاى پريشان و به اصطلاح «اضغاث احلام» كه نتيجه افكار پريشان، و همانند افكارى است كه انسان در حال تب و هذيان پيدا مى‏ كند نيز تعبير خاصى نسبت به مسائل آينده زندگى نمى‏ تواند داشته باشد، اگر چه روان‏شناسان و روان‏كاوان از آنها به عنوان دريچه‏ اى براى دست يافتن به ضمير ناآگاه بشرى استفاده كرده، و آنها را كليدى براى درمان بيمارى ‏هاى روانى مى ‏دانند.

بنابراين، تعبير خواب آنها براى كشف اسرار روان و سرچشمه بيمارى ‏ها است، نه براى كشف حوادث آينده زندگى.

و اما خواب‏هاى مربوط به آينده نيز داراى دو شعبه است:
قسمتى خواب‏هاى صريح و روشن مى ‏باشند كه به هيچ وجه تعبيرى نمى ‏خواهند، و گاهى بدون كمترين تفاوتى با نهايت تعجب، در آينده دور يا نزديك، تحقق مى ‏پذيرد.

دوم خواب‏هائى است كه در عين حكايت از حوادث آينده، بر اثر عوامل خاص ذهنى و روحى تغيير شكل يافته و نيازمند به تعبير است.[1]

-----------------------------------------------

[1].تفسیر نمونه، ج9،ص375.

عدم حجیت خواب در مسائل شرعی و اعتقادی

ب) این سخن که همه شیعیان، اهل بیت علیهم السلام را در خواب دیده باشند سخن درستی نیست؛ زیرا که چه بسا خیلی از افراد چنین خوابهایی را اساسا ندیده باشند، علاوه بر اینکه تطبیق در خواب متفرع بر دیدن در خارج است و چنین امری هم برای کسانی که آنحضرت را ندیده اند غیر ممکن است لذا تصویری را شخص بیننده در خواب می بیند به معنای تطبیق حقیقی نخواهد بود.

ج) خواب ولو اینکه رویای صادقه نیز باشد، برای غیر معصومین حجیت شرعی نخواهد داشت؛ ووظیفه ای شرعی بر عهده بیننده آن قرار نمی دهد و در این مساله تفاوتی بین آرای علمای شیعه و سنی وجود ندارد.

علامه مجلسی در رابطه با عدم حجیت خواب می فرمایند:

در حجیت چنین خوابهایی(خواب دیدن معصومین) اشکال است؛ زیرا به سندهای مختلف از امام صادق علیه السلام روایت شده است که آن حضرت فرمودند: «أَنَّ دِينَ اللَّهِ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى أَعَزُّ مِنْ أَنْ يُرَى فِي النَّوْمِ»‏؛ دين‏ خدا تبارك و تعالى عزيزتر از آن است كه در خواب ديده شود.

ایشان در ادامه می فرمایند:

سيد مهنا بن سنان از علامه حلى(ره)سؤال نمود: نظرتان در مورد کسی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله یا یکی از ائمه علیهم السلام را در خواب دیده باشد در حالی که آن حضرت در خواب او را نسبت به چیزی امر و یا نهی نمایند؟ آیا اطاعت آنها در این حال واجب است یا خیر؟ در حالی که به سند صحیح به دست ما رسیده که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: هر كس من را در خواب بيند البته مرا ديده و شيطان به صورت من دیده نمی شود؟

و چه می فرمائيد اگر امر و نهى آنها در خواب مخالف ظاهر احكام شرع باشد و ميان اين دو حال فرقى هست يا نه، تقاضاى جواب روشن داريم، خداوند مشکلات شما را حل نماید.

علامه در جواب این سوال فرمودند: آنچه مخالف ظاهر شرع است كه نمي توان پذيرفت و آنچه موافق است بهتر پيروى است نه اينكه واجب باشد، زيرا خواب دیدن پیامبر صلی الله علیه و آله وجوب تبعیت نمی آورد.[1]

:Gol:----------------------------------------------------------------:Gol:

[1]. بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏58، ص 238.

عدم حجیت خواب از منظر علمای اهل سنت

د) اکثر قریب به اتفاق اهل سنت اعتقادی به میلاد حضرت مهدی علیه السلام ندارند و تبعا اعتقادی نیز به چنین خوابهایی نخواهند داشت.

ه) در احادیثی که در منابع معتبر اهل سنت آمده می خوانیمعن أبي هريرة : ...ومن رآني في المنام فقد رآني حقا فإن الشيطان لا يتمثل في صورتي ...»؛[1] هر کس مرا در خواب دید، همانا مرا دیده است زیرا شیطان نمی تواند خودش را به صورت من درآورد.

اهل سنت در رابطه با این حدیث توضیحاتی داده اند که خلاصه آن این است که کسی که خواب پیامبر صلی الله علیه و آله را ببیند خوابی به حق دیده و خواب او پرت و پلا و شیطانی نمی باشد.[2] که البته این سخن به معنای وجوب عمل بر طبق محتوای خواب نیز نخواهد بود.

همچنین در میان اهل سنت نیز نقل چنین خوابهایی زیاد است، مخصوصا در میان افرادی که گرایش به تصوف در آنها نمود بیشتری دارد؛ لذا در واکنش به این خوابها برخی علمای اهل سنت گفته اند:

باید بر حذر بود از آنچه که برای برخی از مردم اتفاق می افتند و او پیامبر صلی الله علیه و آله را در خواب می بیند که آنحضرت او را به چیزی امر می کند و یا از چیزی نهی می نماید و او بیدار می شود و اقدام بر انجام یا ترک آن کار می نماید بدون اینکه آن عمل را به کتاب و سنت ارجاع دهد...وعلمای ما گفته اند هر چند به خواب دیدن آنحضرت حق است اما باید دانست که خداوند متعال آنها را به آنچه در خواب دیده اند مکلف نمی سازد ؛ زیرا در روایت نبوی صلی الله علیه و آله وارد شده است که فرمودند تکلیف از سه گروه ساقط است که یکی از آنها شخص خواب است تا زمانی که ازخواب بیدار شود.[3]

البته مساله خواب دیدن، تنها در میان عوام اهل سنت وجود نداشته بلکه در میان خواص آنها نیز با سخنان عجیبی مواجه می شویم به گونه ای که برخی مدعی دیدار خدا نیز شده اند؟!

آلوسی با جلالت علمی ای که در بین علمای اهل سنت دارد گفته است فأنا ولله تعالى الحمد قد رأیت ربی مناماً ثلاث مرات وکانت المرة الثالثة فی السنة السادسة والأربعین والمائتین والألف بعد الهجرة»؛[4] شکر خدا که خداوند را سه مرتبه در خواب دیدم ، که مرتبه سوم در سال 1246 اتفاق افتاد.

در میان معاصرن نیز خواب جناب مولوی خیر شاهی نیز جالب است که می توانید تفصیل آنرا در این لینک دنبال نمائید.

موفق باشید.

:Gol:-------------------------------------------------------------------- :Gol:

[1]. صحییح البخاری، باب اثم من کذب علی النبیء، ح110.

[2].عمدة القاری، العینی،ج35، ص36، باب من رای النبی فی المنام.فقد رآني قيل معناه أن رؤياه صحيحة لا تكون أضغاثا ولا من تشبيهات الشيطان.

[3].الجامع فی المولد، ج9،ص41.

[4].تفسیر آلوسی، ج9،ص52.(البته این سخنان ناظر به اصل تحقق رویت است و این منافاتی با عدم حجیت چنین خوابهایی در مسائل فقهی از منظر آنان ندارد).

صدرا;315343 نوشت:
عدم حجیت خواب در مسائل شرعی و اعتقادی

علامه مجلسی در رابطه با عدم حجیت خواب می فرمایند:

در حجیت چنین خوابهایی(خواب دیدن معصومین) اشکال است؛ زیرا به سندهای مختلف از امام صادق علیه السلام روایت شده است که آن حضرت فرمودند: «أَنَّ دِينَ اللَّهِ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى أَعَزُّ مِنْ أَنْ يُرَى فِي النَّوْمِ»‏؛ دين‏ خدا تبارك و تعالى عزيزتر از آن است كه در خواب ديده شود.

[=&quot]سلام به دوستان گرامی[/]
[=&quot]در توضیح اینکه خواب حجت نیست نکته ای دیدم که خالی از لطف نیست:
[/]

[=&quot]
[/]

[=&quot]مرحوم "ملّا هاشم خراسانى" داستانى را در كتاب "منتخب التواريخ" آورده است كه چكيده آن اين است: "ملّا صادق يزدى" گفته است: زمانى كه در يزد مشغول تحصيل بودم، مزاجم به هم خورد، طورى كه از اجتماع منزوى شدم؛ سرانجام به قريه‏اى رفته و در گورستان آن قريه ساكن گشتم. روزى ندائى آمد كه ملك الموتم و مأمور به قبض روحت هستم.[/][=&quot][/]
[=&quot]از استماع اين صدا به حال احتضار خوابيدم و گفتم: چرا قبض روح نمى‏كنى؟[/][=&quot][/]
[=&quot]گفت: مرگت به تأخير افتاد و بايد به مقامات عاليه برسى، چند روزى با هم صحبت داشتيم تا اينكه شبى از شبها دستور داد كه نيمه شب بر بالاى بام روم و اذان بگويم. اين كار را كردم، او نام افرادى را برد و گفت كه اينها اكنون مى ‏آيند و به تو اعتراض مى ‏كنند، به آنها اعتنا نكن. همان اشخاص آمدند و اعتراض نمودند كه اين اذان بر خلاف شرع است.[/][=&quot][/]
[=&quot]آن نديم نامرئى به من گفت: به يكى از آنان (كه در اعتراض اصرار مى‏ورزيد) بگو: در خلوت مرتكب فلان خلاف شرع مى‏شوى، حالا من را از عبادت وا مى ‏دارى؟[/][=&quot][/]
[=&quot]وقتى به او گفتم خجل شد و ديگر حرفى نزد.[/][=&quot][/]
[=&quot]چند روز به اين منوال گذشت، آن نيروى غير مرئى مرتّب اخبار غيبى مى‏داد و به دنبال آن مرا امر و نهى مى ‏كرد، تا اينكه روزى گفت: امام زمان در مكّه ظهور كرده است و تو بايد به حضور ايشان بروى، اگر مايل باشى تو را بر ابر سوار كنم و به مكّه ببرم.[/][=&quot][/]
[=&quot]گفتم: هرچه را بهتر مى ‏دانى انجام ده.[/][=&quot][/]
[=&quot]گفت: برو بالاى بام و صلوات بفرست و به هوا راه برو.[/][=&quot][/]
[=&quot]رفتم بالاى بام؛ وقتى نزديك پرتگاه آمدم، ترسيدم كه خود را به هوا بسپارم، ايستادم هرچه اصرار كرد برو نپذيرفتم، وقتى از من مأيوس شد گفت: در اثر مخالفت با من، خود را از وصول به مقامات انداختى، مى ‏روم نزد ميرزا على محمّد شيرازى كه او قابليّت دارد. ديگر او را نديدم و صدايش را نشنيدم. از اهل منزل خواستم قدرى كباب برايم تهيه كنند، مقدارى كباب را بو كردم و مقدارى را خوردم، رفته رفته در اثر تقويت سالم شدم، آن وقت ملتفت شدم كه آن نيرو كه من را بر خلاف دستورات شرعى مى ‏خواند، نيروى شيطانى بود و از اين راه در صدد اضلال و فريب من بود. بعد از چند روز، خبر ميرزا على محمّد شيرازى منتشر شد، دانستم كه او باطل است در حالى كه هنوز اسم او را نشنيده بودم.[/]

[=&quot] [/]

نظر کاملا شخصی بنده:

به عقیده من ما چون صورت و چهره مبارک پیامبر و اصحاب و دیگران را ندیده ایم پس نمی توانیم با قطعیت بگویم که فلانی را که در خواب دیده ایم پیامبر یا امام یا اصحاب بوده است.

چه بسا شیطانی باشد و بخواهد با سخنان شیرین ما را گمراه کنند.

خدا داند

ohfreedom;316427 نوشت:
نظر کاملا شخصی بنده:

به عقیده من ما چون صورت و چهره مبارک پیامبر و اصحاب و دیگران را ندیده ایم پس نمی توانیم با قطعیت بگویم که فلانی را که در خواب دیده ایم پیامبر یا امام یا اصحاب بوده است.

چه بسا شیطانی باشد و بخواهد با سخنان شیرین ما را گمراه کنند.

خدا داند

تجدید نظر بفرمائید:

هر کس مرا در خواب ببيند به تحقيق که مرا ديده است به درستي که شيطان به شکل من در نمي آيد. (صحيح البخاري 6993، وصحيح مسلم 2266)

علی مع الحق;316442 نوشت:
نقل نمایش پست ها نوشته اصلی توسط : Ohfreedom نظر کاملا شخصی بنده: به عقیده من ما چون صورت و چهره مبارک پیامبر و اصحاب و دیگران را ندیده ایم پس نمی توانیم با قطعیت بگویم که فلانی را که در خواب دیده ایم پیامبر یا امام یا اصحاب بوده است. چه بسا شیطانی باشد و بخواهد با سخنان شیرین ما را گمراه کنند. خدا داند تجدید نظر بفرمائید: هر کس مرا در خواب ببيند به تحقيق که مرا ديده است به درستي که شيطان به شکل من در نمي آيد. (صحيح البخاري 6993، وصحيح مسلم 2266)

حدیث این است:
هرکس مرا در خواب بیند؛ در قیامت نیز خواهد دید. شیطان به شکل من در نمی آید.

مشکل شخصی من با استناد شما اینه:

من نمی گویم شیطان شکل پیامبر شود، شیطان شاید به شکل شخصی دیگر در بیاید و بگوید من پیامبر هستم!
شیطان کارش مکر و فریب است.

در ثانی بنده فکر می کنم این مربوط به زمانی باشند که اشخاص آن دوران چهره پیامبر را می شناختند.

مشکل اصلی ما شناختن و نشناختن چهره اصلی بزرگان دین است.

موضوع قفل شده است