جمع بندی آیا من اشتباه کردم؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا من اشتباه کردم؟

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا يَسْخَرْ‌ قَوْمٌ مِّن قَوْمٍ عَسَىٰ أَن يَكُونُوا خَيْرً‌ا مِّنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِّن نِّسَاءٍ عَسَىٰ أَن يَكُنَّ خَيْرً‌ا مِّنْهُنَّ ۖ وَلَا تَلْمِزُوا أَنفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ ۖ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ ۚ وَمَن لَّمْ يَتُبْ فَأُولَـٰئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ

اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، نبايد قومى قوم ديگر را ريشخند كند، شايد آنها از اينها بهتر باشند، و نبايد زنانى زنان [ديگر] را [ريشخند كنند ]، شايد آنها از اينها بهتر باشند، و از يكديگر عيب مگيريد، و به همديگر لقبهاى زشت مدهيد؛ چه ناپسنديده است نام زشت پس از ايمان. و هر كه توبه نكرد آنان خود ستمكارند.

سوره الحجرات آیه 11

================

با سلام

بنده داشتم در مورد مطلبی با کسی صحبت می کردم که نا خود آگاه در میان حرفهایم گفتم: "...عربهای مسلمان مشروبخور..." که منظورم عربهای امروزی بود که اسلام را به فساد کشیده اند. و امروز به یاد آیه بالا افتادم. اگر در میان همین عربها مسلمانهای واقعی هم باشند آیا حرف من گناه بوده است و باید توبه کنم؟ به نظر شما آیا من اشتباه کردم؟

با تشکر

بسم الله

کارشناس بحث : استاد

[="Tahoma"][="Navy"]

ماه نورد;314706 نوشت:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا يَسْخَرْ‌ قَوْمٌ مِّن قَوْمٍ عَسَىٰ أَن يَكُونُوا خَيْرً‌ا مِّنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِّن نِّسَاءٍ عَسَىٰ أَن يَكُنَّ خَيْرً‌ا مِّنْهُنَّ ۖ وَلَا تَلْمِزُوا أَنفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ ۖ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ ۚ وَمَن لَّمْ يَتُبْ فَأُولَـٰئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ

اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، نبايد قومى قوم ديگر را ريشخند كند، شايد آنها از اينها بهتر باشند، و نبايد زنانى زنان [ديگر] را [ريشخند كنند ]، شايد آنها از اينها بهتر باشند، و از يكديگر عيب مگيريد، و به همديگر لقبهاى زشت مدهيد؛ چه ناپسنديده است نام زشت پس از ايمان. و هر كه توبه نكرد آنان خود ستمكارند.

سوره الحجرات آیه 11

================

با سلام

بنده داشتم در مورد مطلبی با کسی صحبت می کردم که نا خود آگاه در میان حرفهایم گفتم: "...عربهای مسلمان مشروبخور..." که منظورم عربهای امروزی بود که اسلام را به فساد کشیده اند. و امروز به یاد آیه بالا افتادم. اگر در میان همین عربها مسلمانهای واقعی هم باشند آیا حرف من گناه بوده است و باید توبه کنم؟ به نظر شما آیا من اشتباه کردم؟

با تشکر

سلام علیکم
چون به صورت کلی گفته اید و یقینا کلام شما درست نبوده است،باید عرض کنم که متأسفانه مرتکب گناه تهمت شده اید و باید استغفار و توبه بکنید.إن شاء الله خداوند شما را مورد مغفرت خود قرار می دهد.
[/]

ماه نورد;314706 نوشت:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا يَسْخَرْ‌ قَوْمٌ مِّن قَوْمٍ عَسَىٰ أَن يَكُونُوا خَيْرً‌ا مِّنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِّن نِّسَاءٍ عَسَىٰ أَن يَكُنَّ خَيْرً‌ا مِّنْهُنَّ ۖ وَلَا تَلْمِزُوا أَنفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ ۖ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ ۚ وَمَن لَّمْ يَتُبْ فَأُولَـٰئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، نبايد قومى قوم ديگر را ريشخند كند، شايد آنها از اينها بهتر باشند، و نبايد زنانى زنان [ديگر] را [ريشخند كنند ]، شايد آنها از اينها بهتر باشند، و از يكديگر عيب مگيريد، و به همديگر لقبهاى زشت مدهيد؛ چه ناپسنديده است نام زشت پس از ايمان. و هر كه توبه نكرد آنان خود ستمكارند. سوره الحجرات آیه 11 ================ با سلام بنده داشتم در مورد مطلبی با کسی صحبت می کردم که نا خود آگاه در میان حرفهایم گفتم: "...عربهای مسلمان مشروبخور..." که منظورم عربهای امروزی بود که اسلام را به فساد کشیده اند. و امروز به یاد آیه بالا افتادم. اگر در میان همین عربها مسلمانهای واقعی هم باشند آیا حرف من گناه بوده است و باید توبه کنم؟ به نظر شما آیا من اشتباه کردم؟ با تشکر
استاد;314745 نوشت:
سلام علیکم چون به صورت کلی گفته اید و یقینا کلام شما درست نبوده است،باید عرض کنم که متأسفانه مرتکب گناه تهمت شده اید و باید استغفار و توبه بکنید.إن شاء الله خداوند شما را مورد مغفرت خود قرار می دهد.

بسم الله
يا محمد ص
سلام منم يك نكته بگم.
من شنيدم اينگونه موقع ها اگر اگر درست بگي غيبت هست اگر دروغ(ندوني) و اشتباه بگي تهمت.
يك سوال
استاد حرف من درسته؟؟؟
موفق باشيد
يا حق و يا علي ع

[="Tahoma"][="Navy"]

دايي حسن;314865 نوشت:
بسم الله
يا محمد ص
سلام منم يك نكته بگم.
من شنيدم اينگونه موقع ها اگر اگر درست بگي غيبت هست اگر دروغ(ندوني) و اشتباه بگي تهمت.
يك سوال
استاد حرف من درسته؟؟؟
موفق باشيد
يا حق و يا علي ع

سلام علیکم
بله درسته.
به همین جهت بود که بنده برای دوست عزیزمان نوشتم که تهمت زده اند،چون قطعا همه اعراب چنین نیستند.
[/]

با سلام

یک اشتباه دیگه:

بعد از نماز جماعت صبح در مسجد ما بیشتر مواقع امام جماعت (که البته بجای امامت جماعت هستند و روحانی نیستند ولی فرد مورد قبول و خوبی هستند) بطرف نمازگذاران می ایستند و یک مسئله از مسائل توضیح المثائل امام خمینی (ره) را برای نمازگذاران می خوانند و به ترتیب هر روز یک یا چند مسئله از آن کتاب را می خوانند. ایشان با توجه به اینکه مرد بسیار بسیار مهربان و خوبی هستند. اکثر نمازگذاران صف اول که مسن هستند با ایشان بسیار دوست هستند و برخی مواقع در زمان خواندن برخی مسائل به شوخی حرفی میزنند که البته ایشان ناراحت نمی شوند و در برخی مواقع ایشان هم به شوخی جواب می دهند. ولی یک فرد مسن هست که وقتی نماز تمام می شود در زمان گفتن این مسئله ها به آخر مسجد میرود و تکیه می دهد. که معمولا ایشان هم با صدای بلند شوخی می کنند ولی کمی تند تر! امروز بعد از گفتن مسئله ای در مورد روزه که گفته بودند اگر فرد روزه بگیرد و فلان مشکل را بعد از مغرب بفهمد روزه او باطل است با صدای بلند از عقب مسجد به شوخی گفتند: "احتمالا اونی که این مسئله رو گفته تو چرت بوده اشتباه گفته!"

اگر فکر کنه می فهمه که داره این حرفها رو به امام خمینی (ره) می زنه!!!

البته این مورد دو روز پیش اتفاق افتاد و من با فکر اینکه ممکنه گناه نکرده باشن به ایشون چیزی نگفتم...

به نظر شما کار من اشتباه بوده؟ آیا باید پیش این فرد می رفتم و به ایشون می گفتم که پشت امام (ره) غیبت کرده و کارشون اشتباه بوده؟ یا اینکه به فرض شوخی بگیرم و زیاد به اینکارشون اعتنا نکنم؟

نظر شما چی هست؟

[="Tahoma"][="Navy"]

ماه نورد;316064 نوشت:
با سلام

یک اشتباه دیگه:

بعد از نماز جماعت صبح در مسجد ما بیشتر مواقع امام جماعت (که البته بجای امامت جماعت هستند و روحانی نیستند ولی فرد مورد قبول و خوبی هستند) بطرف نمازگذاران می ایستند و یک مسئله از مسائل توضیح المثائل امام خمینی (ره) را برای نمازگذاران می خوانند و به ترتیب هر روز یک یا چند مسئله از آن کتاب را می خوانند. ایشان با توجه به اینکه مرد بسیار بسیار مهربان و خوبی هستند. اکثر نمازگذاران صف اول که مسن هستند با ایشان بسیار دوست هستند و برخی مواقع در زمان خواندن برخی مسائل به شوخی حرفی میزنند که البته ایشان ناراحت نمی شوند و در برخی مواقع ایشان هم به شوخی جواب می دهند. ولی یک فرد مسن هست که وقتی نماز تمام می شود در زمان گفتن این مسئله ها به آخر مسجد میرود و تکیه می دهد. که معمولا ایشان هم با صدای بلند شوخی می کنند ولی کمی تند تر! امروز بعد از گفتن مسئله ای در مورد روزه که گفته بودند اگر فرد روزه بگیرد و فلان مشکل را بعد از مغرب بفهمد روزه او باطل است با صدای بلند از عقب مسجد به شوخی گفتند: "احتمالا اونی که این مسئله رو گفته تو چرت بوده اشتباه گفته!"

اگر فکر کنه می فهمه که داره این حرفها رو به امام خمینی (ره) می زنه!!!

البته این مورد دو روز پیش اتفاق افتاد و من با فکر اینکه ممکنه گناه نکرده باشن به ایشون چیزی نگفتم...

به نظر شما کار من اشتباه بوده؟ آیا باید پیش این فرد می رفتم و به ایشون می گفتم که پشت امام (ره) غیبت کرده و کارشون اشتباه بوده؟ یا اینکه به فرض شوخی بگیرم و زیاد به اینکارشون اعتنا نکنم؟

نظر شما چی هست؟

سلام علیکم
در فرضی که مطرح نمودید،آن فرد غیبتی نکرده است،زیرا مرحوم امام اشتباهی نکرده اند تا گفتن ایشان غیبت محسوب شود.
پس کار ایشان چه حکمی دارد؟
چه متوجه کلامشان نبوده اند و چه بوده اند،در هر دو حالت کلام ایشان توهین به حضرت امام محسوب می شود.
در صورتی که می توانید با بیان نرم به ایشان مسأله را خاطر نشان کنید،وظیفه خود را انجام دهید.
اما اگر نمی توانید،یا به هر دلیل معقولی نمی شود،اعتنائی نکنید.
موفق باشید.
[/]

پرسش :
آیا نسبت دادن یک رذیله اخلاقی، به صورت کلی، به عده ای از انسان ها مثل عبارت "...عرب های مسلمان مشروب خور..." تهمت محسوب می شود ؟

پاسخ :
بله؛ اگر این کلام به صورت کلی گفته شود، چون قطعا همه اعراب مسلمان، اهل شراب نیستند، موجب تهمت به آنها می شود و و گوینده سخن باید استغفار و توبه نماید.
إن شاء الله خداوند فرد گوینده را مورد مغفرت خود قرار می دهد.

موضوع قفل شده است