جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا من اشتباه کردم؟

علاقه
    خداوند
    نوشته
    228
    حضور
    22 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    17
    صلوات
    976

غمگین آیا من اشتباه کردم؟

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا يَسْخَرْ‌ قَوْمٌ مِّن قَوْمٍ عَسَىٰ أَن يَكُونُوا خَيْرً‌ا مِّنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِّن نِّسَاءٍ عَسَىٰ أَن يَكُنَّ خَيْرً‌ا مِّنْهُنَّ ۖ وَلَا تَلْمِزُوا أَنفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ ۖ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ ۚ وَمَن لَّمْ يَتُبْ فَأُولَـٰئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ

اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، نبايد قومى قوم ديگر را ريشخند كند، شايد آنها از اينها بهتر باشند، و نبايد زنانى زنان [ديگر] را [ريشخند كنند ]، شايد آنها از اينها بهتر باشند، و از يكديگر عيب مگيريد، و به همديگر لقبهاى زشت مدهيد؛ چه ناپسنديده است نام زشت پس از ايمان. و هر كه توبه نكرد آنان خود ستمكارند.

سوره الحجرات آیه 11

================

با سلام

بنده داشتم در مورد مطلبی با کسی صحبت می کردم که نا خود آگاه در میان حرفهایم گفتم: "...عربهای مسلمان مشروبخور..." که منظورم عربهای امروزی بود که اسلام را به فساد کشیده اند. و امروز به یاد آیه بالا افتادم. اگر در میان همین عربها مسلمانهای واقعی هم باشند آیا حرف من گناه بوده است و باید توبه کنم؟ به نظر شما آیا من اشتباه کردم؟

با تشکر

2. صلوات ها 12

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

بسم الله
    آیا من اشتباه کردم؟

کارشناس بحث : استاد

ویرایش توسط حکمت : ۱۳۹۱/۱۱/۱۹ در ساعت ۲۰:۰۰

5. صلوات ها 7

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    2,976
    حضور
    94 روز 6 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25282

نقل قول نوشته اصلی توسط ماه نورد نمایش پست ها
    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا يَسْخَرْ‌ قَوْمٌ مِّن قَوْمٍ عَسَىٰ أَن يَكُونُوا خَيْرً‌ا مِّنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِّن نِّسَاءٍ عَسَىٰ أَن يَكُنَّ خَيْرً‌ا مِّنْهُنَّ ۖ وَلَا تَلْمِزُوا أَنفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ ۖ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ ۚ وَمَن لَّمْ يَتُبْ فَأُولَـٰئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ

اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، نبايد قومى قوم ديگر را ريشخند كند، شايد آنها از اينها بهتر باشند، و نبايد زنانى زنان [ديگر] را [ريشخند كنند ]، شايد آنها از اينها بهتر باشند، و از يكديگر عيب مگيريد، و به همديگر لقبهاى زشت مدهيد؛ چه ناپسنديده است نام زشت پس از ايمان. و هر كه توبه نكرد آنان خود ستمكارند.

سوره الحجرات آیه 11

================

با سلام

بنده داشتم در مورد مطلبی با کسی صحبت می کردم که نا خود آگاه در میان حرفهایم گفتم: "...عربهای مسلمان مشروبخور..." که منظورم عربهای امروزی بود که اسلام را به فساد کشیده اند. و امروز به یاد آیه بالا افتادم. اگر در میان همین عربها مسلمانهای واقعی هم باشند آیا حرف من گناه بوده است و باید توبه کنم؟ به نظر شما آیا من اشتباه کردم؟

با تشکر
    سلام علیکم
    چون به صورت کلی گفته اید و یقینا کلام شما درست نبوده است،باید عرض کنم که متأسفانه مرتکب گناه تهمت شده اید و باید استغفار و توبه بکنید.إن شاء الله خداوند شما را مورد مغفرت خود قرار می دهد.

آیا من اشتباه کردم؟
    تا صورت پیوند جهان بود علی بود/ تا نقش زمین بود و زمان بود علی بود

شاهی که ولی بود و وصی بود علی بود / سلطان سخا و کرم و جود علی بود

عیسی به وجود آمد و در حال سخن گفت/ آن نطق و فصاحت که در او بود علی بود

مسجود ملایک که شد آدم ، ز علی شد / آدم چو یکی قبله و مسجود علی بود

آن شير دلاور كه براي طمع نفس/بر خوان جهان پنجه نيالود ، علي بود

سر دو جهان جمله ز پنهان و ز پيدا / شمس الحق تبريز كه بنمود ، علي بود

7. صلوات ها 14

علاقه
    علاقه به شفا قطع نخاع هستم و 25 ساله هستم.
    نوشته
    6,641
    حضور
    37 روز 2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    16940

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا يَسْخَرْ‌ قَوْمٌ مِّن قَوْمٍ عَسَىٰ أَن يَكُونُوا خَيْرً‌ا مِّنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِّن نِّسَاءٍ عَسَىٰ أَن يَكُنَّ خَيْرً‌ا مِّنْهُنَّ ۖ وَلَا تَلْمِزُوا أَنفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ ۖ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ ۚ وَمَن لَّمْ يَتُبْ فَأُولَـٰئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، نبايد قومى قوم ديگر را ريشخند كند، شايد آنها از اينها بهتر باشند، و نبايد زنانى زنان [ديگر] را [ريشخند كنند ]، شايد آنها از اينها بهتر باشند، و از يكديگر عيب مگيريد، و به همديگر لقبهاى زشت مدهيد؛ چه ناپسنديده است نام زشت پس از ايمان. و هر كه توبه نكرد آنان خود ستمكارند. سوره الحجرات آیه 11 ================ با سلام بنده داشتم در مورد مطلبی با کسی صحبت می کردم که نا خود آگاه در میان حرفهایم گفتم: "...عربهای مسلمان مشروبخور..." که منظورم عربهای امروزی بود که اسلام را به فساد کشیده اند. و امروز به یاد آیه بالا افتادم. اگر در میان همین عربها مسلمانهای واقعی هم باشند آیا حرف من گناه بوده است و باید توبه کنم؟ به نظر شما آیا من اشتباه کردم؟ با تشکر
    نقل قول نوشته اصلی توسط استاد نمایش پست ها
    سلام علیکم چون به صورت کلی گفته اید و یقینا کلام شما درست نبوده است،باید عرض کنم که متأسفانه مرتکب گناه تهمت شده اید و باید استغفار و توبه بکنید.إن شاء الله خداوند شما را مورد مغفرت خود قرار می دهد.
    بسم الله
    يا محمد ص
    سلام منم يك نكته بگم.
    من شنيدم اينگونه موقع ها اگر اگر درست بگي غيبت هست اگر دروغ(ندوني) و اشتباه بگي تهمت.
    يك سوال
    استاد حرف من درسته؟؟؟
    موفق باشيد
    يا حق و يا علي ع

ویرایش توسط دايي حسن : ۱۳۹۱/۱۱/۲۰ در ساعت ۱۱:۰۴
    رفيق بي كلك مادر

قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم

9. صلوات ها 10

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    2,976
    حضور
    94 روز 6 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25282

نقل قول نوشته اصلی توسط دايي حسن نمایش پست ها
    بسم الله
    يا محمد ص
    سلام منم يك نكته بگم.
    من شنيدم اينگونه موقع ها اگر اگر درست بگي غيبت هست اگر دروغ(ندوني) و اشتباه بگي تهمت.
    يك سوال
    استاد حرف من درسته؟؟؟
    موفق باشيد
    يا حق و يا علي ع
    سلام علیکم
    بله درسته.
    به همین جهت بود که بنده برای دوست عزیزمان نوشتم که تهمت زده اند،چون قطعا همه اعراب چنین نیستند.

آیا من اشتباه کردم؟

11. صلوات ها 9

علاقه
    خداوند
    نوشته
    228
    حضور
    22 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    17
    صلوات
    976

با سلام

یک اشتباه دیگه:

بعد از نماز جماعت صبح در مسجد ما بیشتر مواقع امام جماعت (که البته بجای امامت جماعت هستند و روحانی نیستند ولی فرد مورد قبول و خوبی هستند) بطرف نمازگذاران می ایستند و یک مسئله از مسائل توضیح المثائل امام خمینی (ره) را برای نمازگذاران می خوانند و به ترتیب هر روز یک یا چند مسئله از آن کتاب را می خوانند. ایشان با توجه به اینکه مرد بسیار بسیار مهربان و خوبی هستند. اکثر نمازگذاران صف اول که مسن هستند با ایشان بسیار دوست هستند و برخی مواقع در زمان خواندن برخی مسائل به شوخی حرفی میزنند که البته ایشان ناراحت نمی شوند و در برخی مواقع ایشان هم به شوخی جواب می دهند. ولی یک فرد مسن هست که وقتی نماز تمام می شود در زمان گفتن این مسئله ها به آخر مسجد میرود و تکیه می دهد. که معمولا ایشان هم با صدای بلند شوخی می کنند ولی کمی تند تر! امروز بعد از گفتن مسئله ای در مورد روزه که گفته بودند اگر فرد روزه بگیرد و فلان مشکل را بعد از مغرب بفهمد روزه او باطل است با صدای بلند از عقب مسجد به شوخی گفتند: "احتمالا اونی که این مسئله رو گفته تو چرت بوده اشتباه گفته!"

اگر فکر کنه می فهمه که داره این حرفها رو به امام خمینی (ره) می زنه!!!

البته این مورد دو روز پیش اتفاق افتاد و من با فکر اینکه ممکنه گناه نکرده باشن به ایشون چیزی نگفتم...

به نظر شما کار من اشتباه بوده؟ آیا باید پیش این فرد می رفتم و به ایشون می گفتم که پشت امام (ره) غیبت کرده و کارشون اشتباه بوده؟ یا اینکه به فرض شوخی بگیرم و زیاد به اینکارشون اعتنا نکنم؟

نظر شما چی هست؟
    ویرایش توسط ماه نورد : ۱۳۹۱/۱۱/۲۴ در ساعت ۲۰:۳۶

13. صلوات ها 6

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    2,976
    حضور
    94 روز 6 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25282

با سلام

یک اشتباه دیگه:

بعد از نماز جماعت صبح در مسجد ما بیشتر مواقع امام جماعت (که البته بجای امامت جماعت هستند و روحانی نیستند ولی فرد مورد قبول و خوبی هستند) بطرف نمازگذاران می ایستند و یک مسئله از مسائل توضیح المثائل امام خمینی (ره) را برای نمازگذاران می خوانند و به ترتیب هر روز یک یا چند مسئله از آن کتاب را می خوانند. ایشان با توجه به اینکه مرد بسیار بسیار مهربان و خوبی هستند. اکثر نمازگذاران صف اول که مسن هستند با ایشان بسیار دوست هستند و برخی مواقع در زمان خواندن برخی مسائل به شوخی حرفی میزنند که البته ایشان ناراحت نمی شوند و در برخی مواقع ایشان هم به شوخی جواب می دهند. ولی یک فرد مسن هست که وقتی نماز تمام می شود در زمان گفتن این مسئله ها به آخر مسجد میرود و تکیه می دهد. که معمولا ایشان هم با صدای بلند شوخی می کنند ولی کمی تند تر! امروز بعد از گفتن مسئله ای در مورد روزه که گفته بودند اگر فرد روزه بگیرد و فلان مشکل را بعد از مغرب بفهمد روزه او باطل است با صدای بلند از عقب مسجد به شوخی گفتند: "احتمالا اونی که این مسئله رو گفته تو چرت بوده اشتباه گفته!"

اگر فکر کنه می فهمه که داره این حرفها رو به امام خمینی (ره) می زنه!!!

البته این مورد دو روز پیش اتفاق افتاد و من با فکر اینکه ممکنه گناه نکرده باشن به ایشون چیزی نگفتم...

به نظر شما کار من اشتباه بوده؟ آیا باید پیش این فرد می رفتم و به ایشون می گفتم که پشت امام (ره) غیبت کرده و کارشون اشتباه بوده؟ یا اینکه به فرض شوخی بگیرم و زیاد به اینکارشون اعتنا نکنم؟

نظر شما چی هست؟
    سلام علیکم
    در فرضی که مطرح نمودید،آن فرد غیبتی نکرده است،زیرا مرحوم امام اشتباهی نکرده اند تا گفتن ایشان غیبت محسوب شود.
    پس کار ایشان چه حکمی دارد؟
    چه متوجه کلامشان نبوده اند و چه بوده اند،در هر دو حالت کلام ایشان توهین به حضرت امام محسوب می شود.
    در صورتی که می توانید با بیان نرم به ایشان مسأله را خاطر نشان کنید،وظیفه خود را انجام دهید.
    اما اگر نمی توانید،یا به هر دلیل معقولی نمی شود،اعتنائی نکنید.
    موفق باشید.

آیا من اشتباه کردم؟

15. صلوات ها 8

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 20 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

جمع بندی

پرسش :
    آیا نسبت دادن یک رذیله اخلاقی، به صورت کلی، به عده ای از انسان ها مثل عبارت "...عرب های مسلمان مشروب خور..." تهمت محسوب می شود ؟

پاسخ :
    بله؛ اگر این کلام به صورت کلی گفته شود، چون قطعا همه اعراب مسلمان، اهل شراب نیستند، موجب تهمت به آنها می شود و و گوینده سخن باید استغفار و توبه نماید.
    إن شاء الله خداوند فرد گوینده را مورد مغفرت خود قرار می دهد.

17. صلوات ها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۲/۰۷/۲۳, ۱۳:۳۳ : 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری