صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نظر مراجع تقلید در مورد مسائل روز جامعه

نوشته
    25
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    85

نظر مراجع تقلید در مورد مسائل روز جامعه

با سلام خدمت اساتید محترم
    همانطور که میدونید در حال حاضر مسائل و مشکلاتی وجود داره که زمان پیغمبر و امامان ما وجود نداشت لذا در این موارد حکم مراجع مختلف گاها بسیار متفاوت هستن از جمله این موارد مسئله خمس هست.

همونطور که میدونید الان شرایط طوری هست که خانواده ها برای خرید بعضی موارد پر هزینه مثل خانه ماشین و.. نیاز دارند سال ها پول پس انداز کنند. یا فرضا پدری که صاحب دختر است نمی تونه جهاز دختر رو از سالها قبل تهیه کنه چون اولا خونه ها کوچیکن و ثانیا از مد افتاده می شن. یا دختر و پسری رو فرض کنید که در طول دوران مجردی تمام حقوق خود رو پس انداز می کنن برای زندگی آینده و در این مدت از پول باباشون استفاده می کنن

حالا بیشتر مراجع می گن فرق نمی کنه و سر سال باید خمس بدین . خوب من نوعی ، وقتی حساب کتاب می کنم ، اگه قرار بشه خمس پس اندازم رو بدم ،دیگه چیزی برام نمی مونه و اگه نرخ تورم رو هم در نظر بگیریم ، تا آخر عمرمون هم نمی تونیم صاحب خونه و .. بشیم.
    یا دختر و پسری که برای زندگی آینده شون پس انداز می کنن ، اگه از پدر پول نگیرن و پول خودشون رو خرج کنن ، شاید آخر سال چیزی براشون باقی نمونه که بخوان خمس هم بدن.

ولی به تازگی شنیدم که مرحوم بهجت برای چنین مواری خمس رو لازم نمی دونستن.
    چون ایشون فوت کردن و امکان تقلید از ایشون نیست می شه نام مراجعی که در این مورد خاص با ایشون هم نظر هستند رو بفرمایید

ویرایش توسط sahra_2 : ۱۳۹۱/۱۱/۲۳ در ساعت ۰۸:۲۵

2. صلوات ها 13

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,511
    حضور
    174 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58279

با نام و یاد دوست

نظر مراجع تقلید در مورد مسائل روز جامعه

کارشناس بحث: سجاد

5. صلوات ها 5

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط sahra_2 نمایش پست ها
    با سلام خدمت اساتید محترم همانطور که میدونید در حال حاضر مسائل و مشکلاتی وجود داره که زمان پیغمبر و امامان ما وجود نداشت لذا در این موارد حکم مراجع مختلف گاها بسیار متفاوت هستن از جمله این موارد مسئله خمس هست. همونطور که میدونید الان شرایط طوری هست که خانواده ها برای خرید بعضی موارد پر هزینه مثل خانه ماشین و.. نیاز دارند سال ها پول پس انداز کنند. یا فرضا پدری که صاحب دختر است نمی تونه جهاز دختر رو از سالها قبل تهیه کنه چون اولا خونه ها کوچیکن و ثانیا از مد افتاده می شن. یا دختر و پسری رو فرض کنید که در طول دوران مجردی تمام حقوق خود رو پس انداز می کنن برای زندگی آینده و در این مدت از پول باباشون استفاده می کنن حالا بیشتر مراجع می گن فرق نمی کنه و سر سال باید خمس بدین . خوب من نوعی ، وقتی حساب کتاب می کنم ، اگه قرار بشه خمس پس اندازم رو بدم ،دیگه چیزی برام نمی مونه و اگه نرخ تورم رو هم در نظر بگیریم ، تا آخر عمرمون هم نمی تونیم صاحب خونه و .. بشیم. یا دختر و پسری که برای زندگی آینده شون پس انداز می کنن ، اگه از پدر پول نگیرن و پول خودشون رو خرج کنن ، شاید آخر سال چیزی براشون باقی نمونه که بخوان خمس هم بدن. ولی به تازگی شنیدم که مرحوم بهجت برای چنین مواری خمس رو لازم نمی دونستن. چون ایشون فوت کردن و امکان تقلید از ایشون نیست می شه نظر مراجعی که در این مورد خاص با ایشون هم نظر هستند رو بفرمایید
    با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

همان طور که فرمودید نظر مراجع در این زمینه مختلف است و هر مقلدی هم باید از نظر مرجع خود تبعیت کند .

لطفا نام مرجع تقلید خود را بفرمایید تا بهتر بتوانیم در این مسئله در خدمت شما باشیم .

همیشه موفق و سلامت باشید

7. صلوات ها 11

علاقه
    خدا
    نوشته
    866
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    5343

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

همان طور که فرمودید نظر مراجع در این زمینه مختلف است و هر مقلدی هم باید از نظر مرجع خود تبعیت کند .

لطفا نام مرجع تقلید خود را بفرمایید تا بهتر بتوانیم در این مسئله در خدمت شما باشیم .

همیشه موفق و سلامت باشید
    به نام خدا
    سلام

جناب سجاد گرامی
    مرجع تقلید من آیت الله خامنه ای هستند . لطفا برای من هم جواب دهید .
    با تشکر
    شادی و آرام نبود هر کرا وصل تو نیست / هر کرا وصل تو باشد هر چه باید جمله هست
    اگر لذت ترک لذت بدانی , دگر لذت نفس را لذت نخوانی
    انرژی هسته ای برای همه؛ سلاح هسته ای برای هیچکس

9. صلوات ها 6

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط vahid_barvarz نمایش پست ها
    به نام خدا سلام جناب سجاد گرامی مرجع تقلید من آیت الله خامنه ای هستند . لطفا برای من هم جواب دهید . با تشکر
    با عرض سلام و احترام خدمت همکار گرانقدر و تشکر از سؤالتان

پاسخ این سؤال را می توانید در استفتاء زیر از کتاب اجوبه الاستفتائات بیابید:

س 886: آیا اموالی که به تدريج براى خريد خانه يا ساير ما يحتاج زندگى پس انداز مى‌شود، خمس تعلق مى‌گيرد؟

آيا به اموالى كه به تدريج براى خريد خانه يا ساير ما يحتاج زندگى پس انداز مى‌شود، خمس تعلق مى‌گيرد؟

ج:
    اگر خريد ما يحتاج زندگى بر حسب وضع مالى شخص متوقف بر پس انداز درآمد سال باشد، و بنا دارد پس اندازها را در آيندۀ نزديك مثلًا دو سه ماه ديگر، صرف خريد ما يحتاج زندگى نمايد، خمس ندارد.

همیشه موفق و سلامت باشید

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۱/۱۱/۲۰ در ساعت ۱۵:۵۰

11. صلوات ها 9

نوشته
    25
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    85

با عرض پوزش جهت تاخیر.
    مرجع خاصی منظور نظر من نیست و فقط می خواهم بدانم نظر کدام یک از مراجع با نظر مرحوم بهجت ، در این مورد خاص ، یکسان است.
    لطفا راهنمایی کنید چون مدت زیادی است که به دنبال این سوال هستم ولی نتیجه ای حاصل نشده.

13. صلوات ها 6

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط sahra_2 نمایش پست ها
    با عرض پوزش جهت تاخیر. مرجع خاصی منظور نظر من نیست و فقط می خواهم بدانم نظر کدام یک از مراجع با نظر مرحوم بهجت ، در این مورد خاص ، یکسان است. لطفا راهنمایی کنید چون مدت زیادی است که به دنبال این سوال هستم ولی نتیجه ای حاصل نشده.
    با تشکر از پاسختان

جسارتا باید این مسئله را برای عموم بازدید کنندگان محترم تاپیک تکرار کنم که انتخاب مرجع بر اساس نوع فتوا صحیح نیست بلکه باید مرجعی را از طرق شرعی انتخاب نموده به فتاوای ایشان عمل کرد .

در فرض سؤال در میان مراجع زنده ظاهرا تنها آیت الله نوری همدانی چنین فتوایی داده اند. (1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله نوری همدانی در قم

15. صلوات ها 8

نوشته
    649
    حضور
    5 روز 7 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2877

پاسخ

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها

در فرض سؤال در میان مراجع زنده ظاهرا تنها آیت الله نوری همدانی چنین فتوایی داده اند. (1)
    باسلام خدمت پاسخگوی محترم

ببخشید مقام رهبری هم فرمودند پس انداز برای خرید مایحتاج زندگی، خمس ندارد پس میتوان نتیجه گرفت نظر ایشان با آیت الله بهجت یکی است!

اگر خريد ما يحتاج زندگى بر حسب وضع مالى شخص متوقف بر پس انداز درآمد سال باشد، و بنا دارد پس اندازها را در آيندۀ نزديك مثلًا دو سه ماه ديگر، صرف خريد ما يحتاج زندگى نمايد، خمس ندارد.

آیت الله بهجت: « 173 » چيزهايى كه در زندگى به آن احتياج دارد، مانند خانه، اثاثيه و جهيزيه دختر اگر نمى تواند يك دفعه آن را تهيه نمايد ولى مى تواند تدريجا در طول چند سال آنها را تهيه نمايد خمس ندارد مثلاً اگر يك سال زمين را و در سال بعد قسمتى از وسايل ساختمان را بخرد كه دراين صورت اگرچه زمين يا آهن و آجر و يا ساير وسايل مدتى بدون استفاده مى ماند، خمس ندارد،
    حتى اگر پولى را براى تهيه اينها پس انداز نمايد در صورتى كه با آن پول در يك مرتبه نمى شود تمام آن چيز را خريد و در مدت كمى، مثلاً دو سال و سه سال مى تواند آن چيز را بخرد و عرفا مى گويند محتاج به آن چيز است و پس انداز كردن هم براى خريدن آن چيز باشد باز هم خمس ندارد؛ ولى اگر بخواهد بعد از مدت طولانى مثلاً بعد از بيست سال آن چيز را بخرد به طورى كه عرفا نگويند فعلاً به آن محتاج است، در اين صورت پولى كه پس انداز كرده، اگر از يك سال گذشت خمس دارد.

وفقکم الله لکل خیر

ویرایش توسط اویس قرنی : ۱۳۹۱/۱۱/۲۴ در ساعت ۱۱:۵۹

17. صلوات ها 4

علاقه
    etc
    نوشته
    134
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    343

با سلام
    اصلا و ابدا خمس بر آن تعلق نمی گیرد چرا که شما از این پول برای خرید مایحتاجی استفاده می کنید که هر چند دور باشد زمان خریدش اما لازم و در زندگی شما تاثیر بسزایی دارد . اما زکات را بدهید چون به همه چیز برکت می دهد .

19. صلوات ها 2

علاقه
    حق، افزایش آگاهی
    نوشته
    1,248
    حضور
    140 روز 15 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    25
    آپلود
    0
    گالری
    66
    صلوات
    6260

نقل قول نوشته اصلی توسط rassol نمایش پست ها
    با سلام
    اصلا و ابدا خمس بر آن تعلق نمی گیرد چرا که شما از این پول برای خرید مایحتاجی استفاده می کنید که هر چند دور باشد زمان خریدش اما لازم و در زندگی شما تاثیر بسزایی دارد . اما زکات را بدهید چون به همه چیز برکت می دهد .
    ابتدا عرض کنم قصد توهین ندارم ولی نتونستم جلوی خودما بگیرم چون این رفتار را از خیلی ها دیدم.
    آیا شما مرجع تقلید هستید! اگر هستید که بنده معذرت می خوام.
    اما اگه نیستید به چه حقی درباره چیزی که صلاحیت ندارید نظر میدید وقتی علمشا ندارید .
    این موضوع فقط به مباحث دینی و شخص شما هم محدود نمیشه . متاسفانه مردم ایران اکثرا خودشونا متخصص در همه زمینه ها می دونن و جوری نظر می دن که اگه ادم ندونه فکر میکنه تو اون زمینه دانشمند هستن.
    شما حق دارید طبق نظر شخصی خودتون عمل کنید و اون دنیا هم جواب خدا را خودتون میدید پس به من ربطی نداره نظر شخصی شما چیه ولی وقتی میاین به قید اصلا و ابدا برای دیگران حکم صادر می کنید جای اعتراض داره.
    همان گونه كه [عذاب را] بر تقسيم‏ كنندگان نازل كرديم
    همانان كه قرآن را جزء جزء كردند
    [به برخى از آن عمل كردند و بعضى را رها نمودند]
    پس سوگند به پروردگارت كه از همه آنان خواهيم پرسيد
    از آنچه انجام مى‏ دادند (آیه ۹۰ تا ۹۳ حجر)

امام علی علیه السلام:
    مؤمن دنیا را سپر دینش قرار می‌دهد و فاجر دینش را سپر دنیایش. غررالحکم، ح 1546

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری