جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خداوند به اهل دل، نظر بلا دارد!

علاقه
    اسک دین
    نوشته
    148
    حضور
    8 روز 18 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    704

خداوند به اهل دل، نظر بلا دارد!

سلام به همه ی اسک دینی ها

این حدیث رو بخونید لطفا:

رسول خدا میهمان منزلی شدند پس از لحظاتی سفره گسترده شد. رسول خدا ناگهان دیدند مرغی بر سر دیواری تخم گذاشت ، تخم مرغ از بالای دیوار سر خورد و به پایین افتاد . میان دیوار میخ بزرگی کوبیده شده بود ، تخم مرغ روی آن قرار گرفت ، ولی نشکست ، رسول خدا تعجب کردند.

میزبان جلو آمد و با افتخار عرض کرد : یا رسول الله آیا تعجب می کنید ؟ شما بر سر سفره ای نشسته اید که تا به حال بلایی بر آن وارد نشده ، رسول خدا به محض شنیدن این سخن برخاسته و از منزل آن مرد خارج شدند . صاحب منزل جلو آمد و عرض کرد : یا رسول الله چه شده است ؟ چرا برخاستید ؟

رسول خدا (ص) فرمودند من هرگز بر سر سفره ای که بلا نازل نشده باشد و صاحبش در سختی و رنج نبوده باشد نمی نشینم . چرا که خانه ای که صاحبان آن دچار سختی و بلا نشده باشند ، معلوم می شود که خداوند نظری بر آن ندارد

در پست پنجم این تایپیک هم اومده:
    askdin.com/thread25535.html

جست و جو کردم ولی منبعش رو پیدا نکردم!
    منتظر اساتید هستم
    والله الموفّق

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58289

با نام و یاد دوست

خداوند به اهل دل، نظر بلا دارد!

کارشناس بحث: مجید

5. صلوات ها 5

علاقه
    تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
    نوشته
    2,166
    حضور
    29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    9019

جمع‌بندی

سؤال:
    منبع این حدیث را ذکر کنید:
    رسول خدا میهمان منزلی شدند پس از لحظاتی سفره گسترده شد. رسول خدا ناگهان دید مرغی بر سر دیواری تخم گذاشت، تخم مرغ از بالای دیوار سر خورد و به پایین افتاد. میان دیوار میخ بزرگی کوبیده شده بود، تخم مرغ روی آن قرار گرفت، ولی نشکست، رسول خدا تعجب کرد. میزبان جلو آمد و با افتخار عرض کرد: یا رسول الله! آیا تعجب می کنید؟ شما بر سر سفره‌ای نشسته‌اید که تا به حال بلایی بر آن وارد نشده، رسول خدا به محض شنیدن این سخن برخاسته و از منزل آن مرد خارج شدند. صاحب منزل جلو آمد و عرض کرد: یا رسول الله چه شده است؟ چرا برخاستید؟ رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: من هرگز بر سر سفره‌ای که بلا نازل نشده باشد و صاحبش در سختی و رنج نبوده باشد نمی‌نشینم. چراکه خانه‌ای که صاحبان آن دچار سختی و بلا نشده باشند، معلوم می‌شود که خداوند نظری بر آن ندارد.

پاسخ:
    این حدیث، در کتاب اصول کافی، جلد 2، ص 256، حدیث 20، باب «شدةابتلاء المؤمن» آمده است.
    20. «عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عَنْ نُوحِ بْنِ شُعَيْبٍ عَنْ أَبِي دَاوُدَ الْمُسْتَرِقِّ رَفَعَهُ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ (علیه السلام) دُعِيَ النَّبِيُّ (صلی الله علیه و آله) إِلَى طَعَامٍ فَلَمَّا دَخَلَ مَنْزِلَ الرَّجُلِ نَظَرَ إِلَى دَجَاجَةٍ فَوْقَ حَائِطٍ قَدْ بَاضَتْ فَتَقَعُ الْبَيْضَةُ عَلَى وَتِدٍ فِي حَائِطٍ فَثَبَتَتْ عَلَيْهِ وَ لَمْ تَسْقُطْ وَ لَمْ تَنْكَسِرْ فَتَعَجَّبَ النَّبِيُّ (صلی الله علیه و آله) مِنْهَا فَقَالَ لَهُ الرَّجُلُ أَ عَجِبْتَ مِنْ هَذِهِ الْبَيْضَةِ فَوَ الَّذِي بَعَثَكَ بِالْحَقِّ مَا رُزِئْتُ شَيْئاً قَطُّ قَالَ فَنَهَضَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله) وَ لَمْ يَأْكُلْ مِنْ طَعَامِهِ شَيْئاً وَ قَالَ مَنْ لَمْ يُرْزَأْ فَمَا لِلَّهِ فِيهِ مِنْ حَاجَة»

در امان خداوند مهربان باشد.

ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۳/۱۲/۱۰ در ساعت ۰۶:۵۰ دلیل: ویرایش ویراستار جمع‌بندی‌ها

7. صلوات ها 6

علاقه
    اسک دین
    نوشته
    148
    حضور
    8 روز 18 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    704

سلام مجدد

تشکر از استاد مجید
    دوستان این حدیث در صفحه ی 355 روایت بیستم جلد سوم کتاب کافی هست که جناب sayedali با عنوان کتاب حدیث اصول کافی همراه با ترجمه 4جلد در کتابخانه ی اسک دین(اینجا) گذاشتند
    گفتم شاید روزی بدرد بخوره!

حال یک سوال:
    اگر من بخواهم این حدیث را در جایی باز گو کنم باید بگویم منبع آن چیست؟
    اصول کافی جلد 2،ص 256،حدیث20
    یا
    اصول كافى جلد 3، ص 355، حدیث 20

؟

و الله الموفق
    ویرایش توسط بی نام و نشان : ۱۳۹۱/۱۱/۲۲ در ساعت ۱۲:۴۲

9. صلوات ها 3

علاقه
    خدا
    نوشته
    866
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    5343

به نام خدا
    سلام

موضوع این تاپیک با تاپیک زیر ارتباط زیادی دارد . شاید شما هم تمایل داشته باشید مطالعه کنید :

کمال انسان در سختی کشیدن است

یا حق
    شادی و آرام نبود هر کرا وصل تو نیست / هر کرا وصل تو باشد هر چه باید جمله هست
    اگر لذت ترک لذت بدانی , دگر لذت نفس را لذت نخوانی
    انرژی هسته ای برای همه؛ سلاح هسته ای برای هیچکس

11. صلوات ها 4

علاقه
    تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
    نوشته
    2,166
    حضور
    29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    9019

خداوند به اهل دل، نظر بلا دارد! پاسخ به موضوع

نقل قول نوشته اصلی توسط بی نام و نشان نمایش پست ها
    سلام مجدد

تشکر از استاد مجید
    دوستان این حدیث در صفحه ی 355 روایت بیستم جلد سوم کتاب کافی هست که جناب sayedali با عنوان کتاب حدیث اصول کافی همراه با ترجمه 4جلد در کتابخانه ی اسک دین(اینجا) گذاشتند
    گفتم شاید روزی بدرد بخوره!

حال یک سوال:
    اگر من بخواهم این حدیث را در جایی باز گو کنم باید بگویم منبع آن چیست؟
    اصول کافی جلد 2،ص 256،حدیث20
    یا
    اصول كافى جلد 3، ص 355، حدیث 20

؟

و الله الموفق
    دوست گرامی برای رفرنس دادن شما باید توجه داشته باشید از چه کتابی نقل می کنید و از نظر نگارشی توجه به چند نکته در آدرس دادن الزامی است که در مورد آدرسی که برای این حدیث خدمت شما ارسال شده است متذکر می شوم :
    1- نام کتاب ، الکافی (عربی)،تعداد جلد(5)،ناشر:اسلامیه،مکان چاپ؛تهران،سال چاپ1362ش،نوبت چاپ؛دوّم
    2- نکته دیگر این که دوستی که آدرس دیگری برای شما ارسال کرده است از کافی مترجم بوده است ،ولی آدرسی که بنده برای شما ارسال کرده ام از کتاب صرفاًعربی بوده است .لطفا توجه بفر مایید . التماس دعا

13. صلوات ها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری