خدا بدون معاد

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خدا بدون معاد

با سلام

من چند سال پیش داشتم مطلبی میخوندم از فرقه ای از یهودیت که باورمندان به آن به خدا اعتقاد دارند ولی به وجود روح و معاد و بهشت و جهنم اعتقادی ندارند و یادم هست که یکی از علل آنها این بود که خدا در عهد عتیق (تورات) وقتی بندگان نافرمانش رو تهدید میکنه صرفا حرف از مرگ میاوره نه از جهنم. میخواستم بدونم اسم این فرقه چیه و عقایدشون شامل چه چیزهایی میشود؟

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: شعیب

[=&quot]با سلام خدمت شما دوست گرامی [/]
[=&quot]ابتدا فرقه های یهود را به صورت گذرا در زیر می آوریم[/]
[=&quot]1-[/][=&quot]فرقه فریسیان[/]
[=&quot]۲[/][=&quot] [/][=&quot]-فرقه صدوقیان[/]
[=&quot] [/][=&quot]3-فرقه اینسیان[/] [=&quot][/][=&quot]-4 [/][=&quot]فرقه هرویان[/]
[=&quot]-5 [/][=&quot]فرقه زیلوت ها[/]
[=&quot]۶-[/][=&quot] [/][=&quot]فرقه قرائون[/]
[=&quot]۷-[/][=&quot] [/][=&quot]فرقه عنانیه[/][=&quot].[/]
[=&quot]۸-[/][=&quot] [/][=&quot]فرقه کاتبان[/]
[=&quot]۹-[/][=&quot] [/][=&quot]فرقه عیسویّه[/]
[=&quot]۱۰-[/][=&quot] [/][=&quot]فرقه ربانیون[/]
[=&quot]۱۱-[/][=&quot] [/][=&quot]فرقه تناسخیه[/]
[=&quot]۱۲-[/][=&quot] [/][=&quot]فرقه راعیه[/]
[=&quot]۱۳-[/][=&quot] [/][=&quot]فرقه سامره[/]
[=&quot]۱۴-[/][=&quot] [/][=&quot]فرقه دوستانیه[/]
[=&quot]۱۵-[/][=&quot][/][=&quot]فرقه کوستانیه[/][=&quot]…[/]
[=&quot]۱۶-[/][=&quot] [/][=&quot]فرقه مقاربه[/]
[=&quot]۱۷-[/][=&quot] [/][=&quot]فرقه یورغانیه[/]
[=&quot]۱۸-[/][=&quot] [/][=&quot]فرقه موشکاتیه[/]
[=&quot]۱۹-[/][=&quot] [/][=&quot]فرقه الکسائیه[/]
[=&quot]۲۰-[/][=&quot] [/][=&quot]اسنى ها،[/]
[=&quot]۲۱-[/][=&quot] [/][=&quot]سمپسى ها،[/]
[=&quot]۲۲-[/][=&quot] [/][=&quot]ابیونیها،[/]
[=&quot]۲۳-[/][=&quot] [/][=&quot]ماسبونى ها،[/]
[=&quot]۲۴-[/][=&quot] [/][=&quot]اوسى ها،[/]
[=&quot]۲۵-[/][=&quot][/][=&quot]نزاریها،[/]
[=&quot]۲۶-[/][=&quot] [/][=&quot]ناصورائى ها،[/]
[=&quot]۲۷-[/][=&quot] [/][=&quot]همور و باتیست ها[/]
[=&quot]
[/]

[=&quot]در میان این فرقه ها فقط دو فرقه با آن مشخصات که در سوال آمده است تا حدودی مطابقت دارد:[/]
[=&quot]1-فرقه کوستانیه[/]
[=&quot]منشعب از فرقه سامره . این فرقه نیز عقایدى مشابه با فرقه دوستانیه داشت[/][=&quot] [/][=&quot].[/]
[=&quot]بین این دو فرقه ، اختلاف در احکام است[/][=&quot] . [/][=&quot]فرقه سامره کوهى در بیت المقدس (جبل نابلس ) را قبله خود قرار داد: ((خداوند به داود دستور داده بود که بیت المقدس را در جبل نابلس بنا کند، ولى داود در ((ایلنا))[/][=&quot] [/][=&quot]بنا کرد و این بر خلاف امر پروردگار است . پس ‍ حضرت داود ظلم کرد.)) این فرقه مدعى است که تورات اصلى به زبان آنان است[/][=&quot] . [/]
[=&quot]لغت این فرقه نزدیک به زبان عبرى است[/][=&quot] . [/][=&quot]گویا از این فرقه [/][=&quot]۷۲[/][=&quot] فرقه پیدا شده است[/][=&quot].[/]
[=&quot]مورّخان مى گویند این فرقه از یهودیان سامره هستند که مى گویند همین دنیا محل ثواب و عقاب است و دسته اى مى گویند آخرت دار ثواب و عقاب است[/][=&quot] [/][=&quot].[/]
[=&quot]ابوریحان بیرونى مى گوید: قوم سامره از بابل به شام هجرت کردند. مذهبى این فرقه ترکیبى از دین یهود و دین مجوس است[/][=&quot] .
[/][=&quot]اکثر آنها در فلسطین زندگى مى کنند و کنیسه هاى آنان در همان حدود است[/][=&quot] [/][=&quot].[/]

[=&quot]برخى مى گویند که این فرقه همان فرقه صدوقیان و فریسیان مى باشند یعنى دوستانیه فرقه صدوقیان و کوسانیه فرقه فریسیان است . ضبط اسم این فرقه در منابع مختلف است : سامریه ، سمره ، سامره ، و[/]

[=&quot]۲-[/][=&quot] [/][=&quot]فرقه صدوقیان[/]
[=&quot]منسوب به یکى از روحانیون یهود به نام صدوق[/][=&quot]. [/][=&quot]این فرقه را روشنفکران و یونانى گرایان تشکیل مى دادند. آنان منکر معاد و مخالف احکام و اصول و فروع غیر علمى – عقلى دین یهود بودند. این فرقه تنها به نبوت موسی باور داشت و انبیاء و کتب دیگر غیر از تورات را قبول نداشت . از تورات فقط اسفار پنجگانه را قبول داشتند[/][=&quot].[/]
[=&quot]این فرقه به بقاى روح و جهان آخرت باور نداشت . و همین جهان را دار ثواب و عقاب مى دانستند. آنان به خداوند اعتقاد داشتند و به معبد نیز مى رفتند. این گروه در سال هفتاد میلادى و پس از ویرانى اورشلیم ، بکلى از میان رفت.[/]
[=&quot]عوام یهودى این فرقه روشنفکر را مرتد و خارج از دین مى شمردند. در عهد جدید یعنى اناجیل و رسالات رسولان از این فرقه یاد شده است . بنا به مندرجات انجیل ، مقارن میلاد ((مسیح)) علیه السلام ، میان دو فرقه فریسى و صدوقى اختلاف شدید رخ دارد[/][=&quot].[/]
[=&quot]صدوقیان در اقلیت بودند و لذا مورد تهمت و آزار فریسیان قرار داشتند. در آن هنگام فریسیان با مسیح و پیروان او در جنگ و جدال بودند. ((قیافا)) کاهن بزرگ یهودیان فریسى به قتل عیسى فرمان و فتوى داد و آن حضرت را مرتد نامید: ((… پس[/][=&quot] ‍ [/][=&quot]((یهودا)) (یکى از یاران عیسى که مکان اختفاى او را مى دانست ) چون که ((عیسى )) در آنجا با شاگردان خود بارها انجمن کرده بود، لشکریان و خادمان از نزد رؤ ساى کاهنان فریسیان با چراغها و مشعلها به آنجا آمدند.)) و نیز آمده است که[/][=&quot] [/][=&quot]:[/]
[=&quot]((کاهنان فریسى همیشه با حضرت عیسى (علیه السلام) مناظره کردند، به او تهمت زنا مى زدند و به او اهانت و آزار مى رساندند.)) تعصّب و اختلافات فریسى و صدوقى باعث از میان رفتن وحدت سیاسى و مذهبى قوم یهود شد. تعالیم صدوقیان به تعالیم عیسى شباهت دارد[/][=&quot]. [/][=&quot]قرآن به اختلاف و تفرقه یهود اشاره دارد[/][=&quot].[/]

من هم با اینکه مسلمان هستم اما همانند برخی از یهودیان فکر میکنم زندگی ما شامل همین دنیاست چرا که برای من روح و بهشت و جهنم و نکیر و منکر و بشیر و مبشر و پل صراط و نامه اعمال و امثالهم خیلی مسخرست.

a1ireza;314149 نوشت:
خدا در عهد عتیق (تورات) وقتی بندگان نافرمانش رو تهدید میکنه صرفا حرف از مرگ میاوره نه از جهنم

به نام خدا
سلام

طبق این آیه از قرآن یکی از خصوصیات جهنم آن است که مرگ برای انسان از هر جایی می آید ولی نمی میرد:
یاتیه الموت من کل مکان و ما هو بمیت"

a1ireza;315980 نوشت:
من هم با اینکه مسلمان هستم اما همانند برخی از یهودیان فکر میکنم زندگی ما شامل همین دنیاست چرا که برای من روح و بهشت و جهنم و نکیر و منکر و بشیر و مبشر و پل صراط و نامه اعمال و امثالهم خیلی مسخرست.

با سلام
اعتقاد به معاد از ضروریات دین مبین اسلام و از مدلل ترین آنها است ما اگر به قرآن اعتقاد داشته باشیم دیگر هیچ شکی در وجو معاد و بهشت و جهنم نخواهیم داشت . و صد و یک دلیل عقلی و نقلی دیگر
اما با همه این ها برای این که به ادله معاد و بهشت و جهنم بیشتر پرداخته شود می توانید سوال خود را در تاپیکی جداگانه مطرح بفرمایید:Gol:
موضوع قفل شده است