آیا موجوداتی هستند که قدرت نفوذ به خوابهای ما را دارند یا خیر ؟؟؟

تب‌های اولیه

74 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

سلام ...
سوالی که از کارشناسای محترم این سایت دارم این هست که آیا موجوداتی که ما در خواب میبینیم حقیقتا وجود دارند یا خیر ...

شاید سوال به نظر ساده برسد ولی اجازه بدین دلایل خودم رو بگم :

بعضی وقتها هستش که ما خواب "دریا" یا "کوه" یا "جنگل" رو میبینیم ... میتونیم برداشت کنیم که این خواب های ما نوعی پوسته از آن چیزی است که ما در بیداری میبینیم ... یا زمانی هست خواب آشنایان یا دوستان رو میبینیم ... میتونیم بگوییم باز اینها نوعی برداشت ناخودآگاه ذهن از آن تصاویر است ...

ولی ...
چیزی که من در بعضی از خوابهام باهاش در ارتباط بودم ... وجود شخصیت های هوشمندی بوده که مطمین هستم هوشمندی آنها از مغز و روان من منشعب نشده است ... این موجودات چه هستند ؟؟؟ آیا آنها اراده نفوذ به خوابها را دارند یا خیر ؟؟؟

یا برخی از خوابها به گونه ای است که گویا آنها را کسی کارگردانی میکنه ؟؟؟ آیا موجوداتی هستند که اراده کارگردانی کردن خوابهای ما را بر عهده داشته باشند ؟؟؟

مثال : چند وقت پیش من خواب دیدم که در یه مجتمع با هزاران دستشویی و ... گیر افتادم ... از هر دری که وارد میشم ...وارد دستشویی دیگری میشم که از دیوارهاش داره آب میریزه .... ناگهان مادرم رو به صورت تماما محجبه میبینم که میاد جلو و میگه بزار راه رو بهت نشون بدم ... و ...

سوال من این بود : این شخصی که میتونه با من صحبت کنه و صورت مادرم رو به چهره زده ... از آنجایی که قدرت خلق کردن و منظم کردن کلمات رو داره .... پس حتما وجود داره .... و کسی هم بوده که این داستان و این سناریو رو نوشته .... تا من تونستم اونو به صورت خواب ببینم .... خوب ... میخوام بدونم واقعا همچین موجوداتی هستند ؟؟؟

با تشکر

کارشناس بحث: رئوف

برچسب: 

ftmh_mohammadi;314143 نوشت:
سلام ...
سوالی که از کارشناسای محترم این سایت دارم این هست که آیا موجوداتی که ما در خواب میبینیم حقیقتا وجود دارند یا خیر ...

شاید سوال به نظر ساده برسد ولی اجازه بدین دلایل خودم رو بگم :

بعضی وقتها هستش که ما خواب "دریا" یا "کوه" یا "جنگل" رو میبینیم ... میتونیم برداشت کنیم که این خواب های ما نوعی پوسته از آن چیزی است که ما در بیداری میبینیم ... یا زمانی هست خواب آشنایان یا دوستان رو میبینیم ... میتونیم بگوییم باز اینها نوعی برداشت ناخودآگاه ذهن از آن تصاویر است ...

ولی ...
چیزی که من در بعضی از خوابهام باهاش در ارتباط بودم ... وجود شخصیت های هوشمندی بوده که مطمین هستم هوشمندی آنها از مغز و روان من منشعب نشده است ... این موجودات چه هستند ؟؟؟ آیا آنها اراده نفوذ به خوابها را دارند یا خیر ؟؟؟

یا برخی از خوابها به گونه ای است که گویا آنها را کسی کارگردانی میکنه ؟؟؟ آیا موجوداتی هستند که اراده کارگردانی کردن خوابهای ما را بر عهده داشته باشند ؟؟؟

با تشکر ؟؟؟

کارشناس بحث: رئوف

با سلام خدمت شما دوست گرامی

- دسته ای از خواب ها ، خواب هایی هستند که (همان طور که شما اشاره کردید) متاثر از اتفاقات و امور زمان بیداری ، شکل می گیرند و بر اثر حوادثی که در عالم بیداری اتفاق می افتد ، خوابی نیز پدید می آید.

- دسته ی دیگری از خواب ها وجود دارند که آنها متاثر از عالم بیداری نیستند بلکه حالتی است که در آن روح انسان مطالبی را از عالم هستی درک می کند . این خواب ها بسته به پاکی و صفای روح انسان ، می تواند روشن یا مبهم باشد . در این خواب ها اطلاعاتی از عالم برای فرد حاصل می شود . البته در صورتی که خواب مبهم باشد نیازمند تعبیر است . این دسته خواب ها به طور کلی "رویای صادقه" نامیده می شود .

- نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که تشخیص رویای صادقه و نیز تعبیر آن امر آسانی نیست و متاسفانه برخی از این راه سوء استفاده می کنند و با معرفی کردن خود به عنوان افرادی که به این امور آشنایی دارند ، درصدد سو استفاده بر می آیند که باید در این جهت احتیاط کرد .

- خواب شما نیز اگر صادق باشد ، می تواند انعکاس دهنده موجوداتی از عالم باشد . البته با توجه به ابهام موجود در آن ، نیازمند تعبیر است .

موفق باشید

منم خیلی خواب های اینجوری میبینم...
ولی میدونم اونی که جلومه کیه... چندین بار خواب شیطان رو دیدم... یه بار داشت مسخرم میکرد. یه بار دوستمو کشت. یه بار هم من کشتمشراستش خواب جهنم هم دیدم Smile فقط تنها چیزی که میتونم بگم این بود که اونا رو واقعا میدیم.. خیلی واقعی بود... واقعا با شیطان رو به رو میشدم. وقتی بیدار میشدم به حدی آشفته بودم که تا صبح گریه میکردم. نمیدونم چیجوری خوابامو توجیه کنم! کسی اینجا میتونه کمکی کنه؟(البته من از کارشناس بصیر هم در این باره کمک گرفتم..)

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام و درود بر شما

واقعا که خواب خیلی عجیب است .خود من ، در اینجا شاید بدونید که تاپیکی گذاشته بودم که کلمه قابوت چیست و از پنج خواب عجیبم که در طول کل زندگیم با ترتیب خاصی دیده بودم ، توضیحاتی داده بودم و خواستار کمک بودم و جالبه هیچکدام از افراد این سایت و بقیه افراد که در بیرون دیدم نتونستند به من بگن معنی قابوت چیست ! و در این سایت هم بعضیها گفتند خرافات است و یاترکیبی از چند کلمه در ذهن است و حتی روانشناس هم گفت نشانه از حافظه قوی هست که در ذهن باعث میشه کلمات جدید بسازید !

اما من رفتم و تحقیق کردم و از یه استاد ریشه یاب زبان عربی که استاد نمونه کشوری هم شده بود پرسیدم و گفت که قابوت کلمه عربی-عراقی هست و یعنی پالتوی گرمی که در فصل سرما پوشیده میشه . !!! معنی داشت ! در خواب هم از گفتن این کلمه به همراه چندین کلمات دیگر می ترسیدم ! و هنوز هم که هنوزه دقیقا نفهمیدم معنی اون جمله چی بود ! (قابوت گرفتار (بهطور دقیق این دو کلمه یادمه و اما بقیه جمله بعد از خواب به ذهنم رسید و ممکنه کمی اشتباه شده باشه اما "پنج ... همه خواهیم مرد " رو دقیقا یادمه ) پنج روز-ماه-سال همه خواهیم مرد ، حضرت آدم ) این کلمات بودند .

این رو گفتم برای اینکه بعضی خواب ها هستند که واقعا میخوان یه چیزایی رو برسونن ، تحقیق کنین در رابطه با اون ، جدی بگیرش ، اما مواظب باش مثل من که در یک حیطه زمانی طولانی که اینقدر وارد مسائل خواب و جن و ... شده بودم ، بد خوابی گرفته بودم !

و یک چیزی هم که برام عجیبه اینه که در خواب بعضی اتفاقات میوفته که انگار واقعا آدم داره حسشون می کنه !

خواب همانطور که عرض شد بسیار عجیب است
البته اکثر خواب های که بصورت حیوان وحشتناک دیده می شه دلیل یه موجود غریبه نیس دیدن هر کدوم از اینا یه دلیل روانشناختی داره
در مورد علامت ها و نشانه های که دیده می شه حتما سعی کنین اونو یادداشت کنین و سعی نکنین با زور مثلا بقیش رو خواب ببینین خواب که زوری نیس تنها راهی که می شه اسرار خواب رو بیشتر اشکار کرد اینه که سعی کنیم استرس و اضطراب رو از زندگی دور کنیم با علاقه نماز و قران بخونیم و شب وقتی می خوایم بخوابیم باارامش بخوابیم اونوقته که روز به روز علامت های خواب اشکارتر می شه

نقل قول:
و یک چیزی هم که برام عجیبه اینه که در خواب بعضی اتفاقات میوفته که انگار واقعا آدم داره حسشون می کنه !

چیزی که همین الان شما جلوی خودتون می بینید هم واقعی نیست، در واقع دنیایی است که مغز شما بر اساس دریافتی هاش از سنسورها (چشم و گوش و ...) می سازه. موقع خواب منابع دریافتی این اطلاعات تغییر می کنند، ولی مغز شما دوباره خودشه که داره این دنیای اطراف رو می سازه و برای همین دقیقا از نظر احساس کردن مثل زمان بیداری است، فقط شما کم پیش میاد خواب هاتون رو یادتون بمونه.

مسافر زمان;314419 نوشت:
خواب همانطور که عرض شد بسیار عجیب است
البته اکثر خواب های که بصورت حیوان وحشتناک دیده می شه دلیل یه موجود غریبه نیس دیدن هر کدوم از اینا یه دلیل روانشناختی داره
در مورد علامت ها و نشانه های که دیده می شه حتما سعی کنین اونو یادداشت کنین و سعی نکنین با زور مثلا بقیش رو خواب ببینین خواب که زوری نیس تنها راهی که می شه اسرار خواب رو بیشتر اشکار کرد اینه که سعی کنیم استرس و اضطراب رو از زندگی دور کنیم با علاقه نماز و قران بخونیم و شب وقتی می خوایم بخوابیم باارامش بخوابیم اونوقته که روز به روز علامت های خواب اشکارتر می شه

اتفاقا کاملا برعکسه دوست عزیز. الان تمام یافته های علمی نشون می ده یادآوری خواب یکی از علامت های یک ذهن آشفته و پریشان و پر از اظطرابه. موقع بیداری از خواب با آرامش، بدون آشفتگی و کاملا سالم شخص هیچ وقت نباید هیچ چیزی رو از خوابش به یاد بیاره. :Cheshmak:

ftmh_mohammadi;314143 نوشت:
سلام ... سوالی که از کارشناسای محترم این سایت دارم این هست که آیا موجوداتی که ما در خواب میبینیم حقیقتا وجود دارند یا خیر ... شاید سوال به نظر ساده برسد ولی اجازه بدین دلایل خودم رو بگم : بعضی وقتها هستش که ما خواب "دریا" یا "کوه" یا "جنگل" رو میبینیم ... میتونیم برداشت کنیم که این خواب های ما نوعی پوسته از آن چیزی است که ما در بیداری میبینیم ... یا زمانی هست خواب آشنایان یا دوستان رو میبینیم ... میتونیم بگوییم باز اینها نوعی برداشت ناخودآگاه ذهن از آن تصاویر است ... ولی ... چیزی که من در بعضی از خوابهام باهاش در ارتباط بودم ... وجود شخصیت های هوشمندی بوده که مطمین هستم هوشمندی آنها از مغز و روان من منشعب نشده است ... این موجودات چه هستند ؟؟؟ آیا آنها اراده نفوذ به خوابها را دارند یا خیر ؟؟؟ یا برخی از خوابها به گونه ای است که گویا آنها را کسی کارگردانی میکنه ؟؟؟ آیا موجوداتی هستند که اراده کارگردانی کردن خوابهای ما را بر عهده داشته باشند ؟؟؟ مثال : چند وقت پیش من خواب دیدم که در یه مجتمع با هزاران دستشویی و ... گیر افتادم ... از هر دری که وارد میشم ...وارد دستشویی دیگری میشم که از دیوارهاش داره آب میریزه .... ناگهان مادرم رو به صورت تماما محجبه میبینم که میاد جلو و میگه بزار راه رو بهت نشون بدم ... و ... سوال من این بود : این شخصی که میتونه با من صحبت کنه و صورت مادرم رو به چهره زده ... از آنجایی که قدرت خلق کردن و منظم کردن کلمات رو داره .... پس حتما وجود داره .... و کسی هم بوده که این داستان و این سناریو رو نوشته .... تا من تونستم اونو به صورت خواب ببینم .... خوب ... میخوام بدونم واقعا همچین موجوداتی هستند ؟؟؟

سلام
خواب انسان بر محور قوه خیال و تخیل اوست . قوه خیال قوه ای غیر مادی است که قادر به تصویر سازی از حقایق مادی و معنوی است . این قوه در هنگام خواب با ارتباط با عوالم مادی و معنوی صورتها صداها و مفاهیمی را در درون انسان می سازد که ما آنرا خواب یا رویا می نامیم .
قوه متخیله قوه ای است که قادر به دخل و تصرف در مکنونات قوه خیال است یعنی می تواند از صورتها و ادراکات صورتها و تصورات نویی بسازد که انسان قبلا هم آنها را ندیده است
البته شکی نیست که اگر خدای متعال یا موجودات مجرد عالم بالا اراده کنند می توانند قوه خیال انسان را در اختیار گرفته و پیامهای خود را به شکل خواب در آن ایجاد کنند
والله الموفق

kamran;314407 نوشت:

این رو گفتم برای اینکه بعضی خواب ها هستند که واقعا میخوان یه چیزایی رو برسونن ، تحقیق کنین در رابطه با اون ، جدی بگیرش ، اما مواظب باش مثل من که در یک حیطه زمانی طولانی که اینقدر وارد مسائل خواب و جن و ... شده بودم ، بد خوابی گرفته بودم !

منم احساس میکنم این خوابام میخواست منو از گناه دور کنه. منو ترسوندن. اولین خوابو که دیدم غرق گناه بودم!!! سعی کردم گناهامو کمتر کنم به سمت کارای خوب برم. توبه کردم. ولی توبم شکست. دومین خوابو که دیدم یه جورایی بهتر شده بودم! ولی نه خوبه خوب! سومین خوابو که دیدم وقتی بود که نماز میخوندم (میخوانم (چون همین چند وقت پیش این خوابو دیدم)) و توبه واقعی کردم.
احساس میکنم خدا میخواست از این راه منو برگردونه... چون خودم از درون از کاری که میگردم از گناهم راضی نبودم. عذاب میکشیدم. ولی الان واقعا احساس آرامش میکنم..
اون خواب جهنم هم چند وقت پیش دیدم. در واقع من جزء اون جهنمیا نبودم. منو چنتا از دوستام با یه نفر که لباس سفید داشت بودیم اونجا. مثل بقیه آدمای اونجا که عذاب میکشیدن نبودیم. آتیشو احساس نمیکردیم وقتی از توش رد میشدیم. آخر همین خوابم یهو از جهنم اومدیم بیرون. داخل تکیه مادربزرگمینا.. شیطان سعی داشت جلوم ظاهر شه ولی نمیتونست... فکر میکنم خوابام تعبیر خوبی داشته باشه... ؟

سلام و درود بر همگی

خب از نظر من ، شما این سه خواب رو دیدین و از گناه دور شدین .... در ذهنتون یه پیش زمینه از عذاب وجدان داشتین از گناه خودتون ... و این عذاب گناه در خواب به صورت تصویر بر شما منعکس شد ، برای من هم پیش آمده .

اما جالب اینه که طبق گفته آقای وایسلی گوجا من همیشه خواب هامو وقتی می بینیم ، هیچ احساسی ندارم ، یا یادم نمی مونه یا خیلی کم یادم میمونه و ذهنمو درگیر خودش نمی کنه !
اما بگم من در کل در طول کل زندگیم تابه حال [="red"]فقط پنج[/] خواب مرتبط با هم درطی دو سال به دو سال دیدم که این خواب ها معنی دار بودن و همشون بدون استثنا منو به شدت ترسوندند. بقیه خواب هایی که در طول کل زندگیم دیدم یا چرت و پرت است یا تخیلی یا مهم نیست و یا یادم نمیاد !

hannane.76;314371 نوشت:
منم خیلی خواب های اینجوری میبینم...
ولی میدونم اونی که جلومه کیه... چندین بار خواب شیطان رو دیدم... یه بار داشت مسخرم میکرد. یه بار دوستمو کشت. یه بار هم من کشتمشراستش خواب جهنم هم دیدم Smile فقط تنها چیزی که میتونم بگم این بود که اونا رو واقعا میدیم.. خیلی واقعی بود... واقعا با شیطان رو به رو میشدم. وقتی بیدار میشدم به حدی آشفته بودم که تا صبح گریه میکردم. نمیدونم چیجوری خوابامو توجیه کنم! کسی اینجا میتونه کمکی کنه؟(البته من از کارشناس بصیر هم در این باره کمک گرفتم..)

قبل خواب هفت بار آیت الکرسی (تا هو العلی العظیم) و سوره ناس وفلق هر کدام یکبار بخوانید بعد ببینید باز هم چنین خوابهایی می بینید؟

وایسلی گوجا;314456 نوشت:
اتفاقا کاملا برعکسه دوست عزیز. الان تمام یافته های علمی نشون می ده یادآوری خواب یکی از علامت های یک ذهن آشفته و پریشان و پر از اظطرابه. موقع بیداری از خواب با آرامش، بدون آشفتگی و کاملا سالم شخص هیچ وقت نباید هیچ چیزی رو از خوابش به یاد بیاره. :cheshmak:

تا حدودی درسته
چیزی که شما می گین از یه طرف درسته و اون هم مربوط به خواب های اشفته هست
یعنی اینقدر فکر درگیره اینقدر استرس و اضطراب داره که اگر هم به قول شما یادش بمونه شاید چند کلمه باشه این خواب ها درواقع برای ازاد شدن ذهن انسان از افکاری هست که پیرامونش رو گرفته و 99درصدش هم صحیح نیست
منظور من خوابی است که نشان از علامت و نشانه باشه خواب معنوی منظورمه
اینطور خواب ها چنان با قدرت بیان می شه که کاملا شخص می فهمه که چی دیده وگرنه اگر استرس و اضطراب و دلمشغولی همراه باشه با یک خواب که اصطلاحا بهش گفته می شه دزد خواب ، خواب اصلی گم می شه
زمانی که ذهن با ارامش باشه انسان اون و فراموش
چیزای که ممکنه از ماورا بصورت معنوی و صادق برش بیاد رو خیلی راحتتر دریافت می کنه و بخاطر می سپاره

نقل قول:
اتفاقا کاملا برعکسه دوست عزیز. الان تمام یافته های علمی نشون می ده یادآوری خواب یکی از علامت های یک ذهن آشفته و پریشان و پر از اظطرابه. موقع بیداری از خواب با آرامش، بدون آشفتگی و کاملا سالم شخص هیچ وقت نباید هیچ چیزی رو از خوابش به یاد بیاره.

وااااااااااي من خيلي ازاين مباحث خوشم ميادچرا كمتردرموردش صحبت ميشه؟

خلاصه مباحث دوستان اين بودكه خواب فقط يه جنبه نداره ازجنبه هاي:آشفته،صادقه،مادي ومعنوي؛گرفته تاجنبه آرامش روحي و...

:1:خواب ميتونه يك نماد باشه ازشخصيت انسان؛ميتونه منبع آرامش باشه؛ميتونه مكانيسم دفاعي انسان بعدازبحران باشه؛ميتونه مجموعه ايي ازخلاقيت ذهن انسان باشه؛

:2:درمتافيزيك به روياي صادقه توجه ميشه..

:3:توي روان شناختي به تفسيرتصاويربراي شناخت شخصيت دروني انسان استفاده ميشه..

:4:توي روان كاوي به عنوان پيدا كردن نمادهاواسه ي برطرف كردن اختلالات وآشفتگي ها استفاده ميشه و

:5:توي فيزيولوژي وزيست شناسي به مراحل خواب واثرفعاليت مغزوهورمون هاو تاثيراون برخواب ديدن استفاده ميشه و...

:6:توي قرآن خواب بيشتر به عنوان هشدار....الهام...ارتباط روح با عالم والا....وخصوصا نشون ميده كه خيلي ازخواب هاي خاص،صادقه هستن وبراي راهنمايي انسان وبازگويي آينده استفاده ميشه و..

موضوع خواب خيلي پيچيده تراز اين هاست اما ميشه خيلي خلاصه اش كرد دراين طبقات..

اماسوال شما:

تصاويرخواب همگي و همگي تحت اثر كار روح ونفس انسانه بادنياي بيرون چه فيزيكي وچه متافيزيكي...
ونيروي خارق العاده ايي نميتونه كنترلش كنه منتهي:

اگر مديوم شماقوي باشه و روحتون ميتونه باعالم غيرمادي (مثل عالم روح وياعالم موجودات ديگر)به راحتي ارتباط برقراركنه و امواج روسريع دريافت كنه آره!

دراين صورت روح تحت اثرپيام هاي اونها خواب ميبينه...مثل هيپنوتيزم.

كه مانوعي خواب رو ازراه هيپنوتيزم بهش القا ميكنيم و كاري ميكنيم اون خواب واقعي ببينه طوري كه حتي روحش دراون محل حضورپيداكنه..

اما اين كنترل هاوروابط با موجودات علامت هاي مشخصي دارن باتوجه به نكته ايي كه شماگفتيد مربوط به موجودات نميشه پس خيالتون راحت باشه..

اگرخواستيد جزئيات خواب خودتون روبدونيد بهتره
بيشتردرموردش تعريف كنيدواينكه زنجيره خوابهاي شما چطوري آغازشدوتاكجاكشيده شده؟

مسافر زمان;314781 نوشت:
تا حدودی درسته
چیزی که شما می گین از یه طرف درسته و اون هم مربوط به خواب های اشفته هست
یعنی اینقدر فکر درگیره اینقدر استرس و اضطراب داره که اگر هم به قول شما یادش بمونه شاید چند کلمه باشه این خواب ها درواقع برای ازاد شدن ذهن انسان از افکاری هست که پیرامونش رو گرفته و 99درصدش هم صحیح نیست
منظور من خوابی است که نشان از علامت و نشانه باشه خواب معنوی منظورمه
اینطور خواب ها چنان با قدرت بیان می شه که کاملا شخص می فهمه که چی دیده وگرنه اگر استرس و اضطراب و دلمشغولی همراه باشه با یک خواب که اصطلاحا بهش گفته می شه دزد خواب ، خواب اصلی گم می شه
زمانی که ذهن با ارامش باشه انسان اون و فراموش
چیزای که ممکنه از ماورا بصورت معنوی و صادق برش بیاد رو خیلی راحتتر دریافت می کنه و بخاطر می سپاره

همه خواب ها (و یادآوریشون) مشابه همدیگه هستند. چیزی به اسم خواب معنوی نداریم. اینکه شما در خواب چی می بینید هیچ ربطی در یادآوری آینده اش نداره. هرچقدر خواب رو بهتر و واضح تر به یاد بیاریم، نشون دهنده ذهنی آشفته تر و بیمار تر داره حتی اگه خواب آرام ترین لحظات ممکن رو دیده باشیم. "دزد خواب" و "خواب اصلی" و این اصطلاح ها هم همه افسانه هستند و همونطور که اسب تک شاخ و پری دریایی هم افسانه هستند.

پیشنهاد می کنم کمی درباره یافته های علمی درباره خواب و رویا مطالعه کنید. در خواب چیزی از ماوراء نمیاد، همش ناشی از فعالیت بالای مغز در زمان rem خواب است و فرضا شما یک قرض بخورید می تونید از فعالیت مغز پیشگیری کنید و این مرحله رو از خوابتون حذف کنید و در اون صورت هرگز هیچ خوابی نخواهید دید.

سبزينه ظهور;314805 نوشت:

:3:توي روان شناختي به تفسيرتصاويربراي شناخت شخصيت دروني انسان استفاده ميشه..

:4:توي روان كاوي به عنوان پيدا كردن نمادهاواسه ي برطرف كردن اختلالات وآشفتگي ها استفاده ميشه و

:5:توي فيزيولوژي وزيست شناسي به مراحل خواب واثرفعاليت مغزوهورمون هاو تاثيراون برخواب ديدن استفاده ميشه و...

کاری به بقیه صحبت هایی که کردید ندارم (چون حتی به اندازه یک دانه نخود پایه علمی ندارند و من هم تخصصی در بررسی این موضوع ها بر اساس خرافات ندارم)، ولی در این سه مورد ادعاهای علمی کردید که صحیح نیستند.

شخصیت درونی ارتباطی به چیزی که شخصی در خواب می بینه نداره و در روانشناسی هم به هیچ وجه از این استفاده نمیشه. اینکه شخص با چه جزئیاتی خوابش رو یادش میاد، یا تجربه ای که در خواب داشته تا چه حد براش خوشایند یا غیر خوشایند بوده ارزش روانشناسی دارند ولی چیزی که شخص در خواب می بینه تفسیر نمیشه.

اختلالات خواب (چه تشخیص و چه درمان) ارتباطی با اینکه شخص در خواب چه می بینه ندارند و بر اساس خواب (رویا) افراد هیچ تشخیص یا درمانی صورت نمی گیره.

تاثیرات هورمونی و دارویی در خواب مطالعه میشه ولی نه بر اساس اینکه شخص چه چیزی رو در خواب می بینه، این تاثیرات رو بر اساس میزان فعالیت مغز و فیزیکی بدن در طول خواب می سنجند.

نقل قول:
همه خواب ها (و یادآوریشون) مشابه همدیگه هستند. چیزی به اسم خواب معنوی نداریم. اینکه شما در خواب چی می بینید هیچ ربطی در یادآوری آینده اش نداره. هرچقدر خواب رو بهتر و واضح تر به یاد بیاریم، نشون دهنده ذهنی آشفته تر و بیمار تر داره حتی اگه خواب آرام ترین لحظات ممکن رو دیده باشیم.
ظاهرا شما تفسيرهاي خواب در روان شناسي مطالعه نكرديد.
يه سرچ كوچيك بزنيد..تفسيرخواب..وخواب رو دررويكردي روان شناسي بررسي كنيد.

معنويت درعلم النفس(كه دربخشي به روان شناسي نوين مربوط ميشه)همون حالت روحي انسانه كه با عاطفه تاعقل اون درگيرهست(به زبان عاميانه)

خواب معنوي يعني خوابي كه مربوط به كشف الهامات ازراه مديوم هاي ماست.

ک

نقل قول:
اری به بقیه صحبت هایی که کردید ندارم (چون حتی به اندازه یک دانه نخود پایه علمی ندارند و من هم تخصصی در بررسی این موضوع ها بر اساس خرافات ندارم)، ولی در این سه مورد ادعاهای علمی کردید که صحیح نیستند.
چي ي ي ي؟

اين جا بايد بحث كاملا محترمانه ردوبدل بشه پس كلمه نخود؟ارزش؟قائل دن؟صحيح نيست(جسارت نصيحت بنده روببخشيد)

تعجب ميكنم دردنياي علم چنين چيزي مطالعه نكرديد درمورد خواب..بنده فقط مقدمه اون رو گفتم..چيزي كه توي هزارمنبع....

باشه شايد من خيلي عاميانه وخيلي خلاصه وبدمطرح كردم.عذرخواهي ميكنم.

انشاءالله فرداباذكرمنبع واستون ميذارم.

موفق باشيد.

نقل قول:
شخصیت درونی ارتباطی به چیزی که شخصی در خواب می بینه نداره و در روانشناسی هم به هیچ وجه از این استفاده نمیشه. اینکه شخص با چه جزئیاتی خوابش رو یادش میاد، یا تجربه ای که در خواب داشته تا چه حد براش خوشایند یا غیر خوشایند بوده ارزش روانشناسی دارند ولی چیزی که شخص در خواب می بینه تفسیر نمیشه.
فقط يه هيئت بزرگ ايجاد كرديم(واسه تعريف نگفتما) براي تفسير از راه خواب ويافتن اختلالات و بنده هم يعني دوره اش رو گذروندم(البته الان باتوجه به تاكيد كلام شما يه كم نسبت به دوره هايي كه ديدم ترديد پيداكردم!!)

چرا تك تك تصاويرخواب نشانه ونمادهستن(البته نه هرخوابي)واين نشانه هاگوشه ايي ازشخصيت ويا اختلال ويادرون انسان وحتي راه حل مشكلش درروان كاوي استفاده ميشه.

اثرخوشايند و يادشوارخواب كه شما فرموديد مربوط به تحقيق وگردآوري اطلاعات بيمارهست كه معمولا واسه
حالت بيماري وحس بيماراز زندگي روزمره اش پرسيده ميشه(به من كه اساتيد اين طوري ياددادن اگرشما چيزبهتري سراغ داريد ممنون ميشم بهم يادبديد)

نقل قول:
اختلالات خواب (چه تشخیص و چه درمان) ارتباطی با اینکه شخص در خواب چه می بینه ندارند و بر اساس خواب (رویا) افراد هیچ تشخیص یا درمانی صورت نمی گیره.
آره.به صورت مطلق به كارنميگيريم اما ازش استفاده ميكنيم.
هرتصويري ازخواب فرد حالت روحي ورواني وحتي اختلال وحتي نابهنجاري روتوضيح ميده.
اتفاقا آزمون مشهور رورشاخ شبيه پرسش هاي مربوط به خواب وتفسيرخوابه.

هرتصويروهر نگرشي كه ماازتصويرخواب داريم مساله ايي ازدرون ماروهويداميكنه.

نقل قول:
تاثیرات هورمونی و دارویی در خواب مطالعه میشه ولی نه بر اساس اینکه شخص چه چیزی رو در خواب می بینه، این تاثیرات رو بر اساس میزان فعالیت مغز و فیزیکی بدن در طول خواب می سنجند.
اين رودرست فرموديد كه مربوط ميشه به بخش زيست شناسي وفيزيولوژيكي هوش وهيجان.

رويكردهاي روانشناسي داراي چندين دوربين بانگاه متفاوت هست كه متناقض نيستند بلكه مكمل هم هستن.

اين بخش مربوط به زيست هست وبخش تفسير ازتصاويرخواب مربوط به روان كاوي افرادوروان شناختي هست..دومقوله جداازهم اما مكمل هم.

خوشحال ميشم اگرمنابع مطالعاتي شماهم بدونم وبيشترتوي اين زمينه مطالعه كنم واشكال خودم روبفهمم چون خيلي به اين چيزا علاقه دارم.

موفق باشيد.

نقل قول:
ظاهرا شما تفسيرهاي خواب در روان شناسي مطالعه نكرديد.
يه سرچ كوچيك بزنيد..تفسيرخواب..وخواب رو دررويكردي روان شناسي بررسي كنيد.

معنويت درعلم النفس(كه دربخشي به روان شناسي نوين مربوط ميشه)همون حالت روحي انسانه كه با عاطفه تاعقل اون درگيرهست(به زبان عاميانه)

خواب معنوي يعني خوابي كه مربوط به كشف الهامات ازراه مديوم هاي ماست.

تفسیر خواب در روانشناسی مدرن نداریم. صحبت های فروید و یک سری روانشناس ها هست که اکثرا قبل از سال 1950 بودند. حتی یک منبع هم وجود نداره که بطور علمی با استاندارد های روز ادعایی درباره تفسیر خواب کرده باشه.

نقل قول:

چي ي ي ي؟

اين جا بايد بحث كاملا محترمانه ردوبدل بشه پس كلمه نخود؟ارزش؟قائل دن؟صحيح نيست(جسارت نصيحت بنده روببخشيد)

تعجب ميكنم دردنياي علم چنين چيزي مطالعه نكرديد درمورد خواب..بنده فقط مقدمه اون رو گفتم..چيزي كه توي هزارمنبع....

باشه شايد من خيلي عاميانه وخيلي خلاصه وبدمطرح كردم.عذرخواهي ميكنم.

انشاءالله فرداباذكرمنبع واستون ميذارم.

موفق باشيد.

ببخشید من هم خیلی خوب نگفتم و منظورم توهین نیست، این لفظ صحبت کردن درباره مسائل علمی خیلی جا افتاده است (نخود و ارزش علمی نداشتن و ...) و مخاطب من هم شخص شما نبودید، فرمایشات شما بودند که پشتوانه علمی ندارند.

سلام آقای وایسلی گوجا ...
من پست های خیلی زیادی از شما خوندم ... و پست های زیبا و در خور تحسینی بوده اند ... سوالی هم که من در این پست کرده بودم این بود که موجوداتی که در درون خوابهای ما هستند امکان دارد واقعا وجود خارجی داشته باشند چون آنها قدرت منظم کردن کلمات و کارگردانی خوابها را دارند ... شما اظهار نظر کردید که آنها ناشی از ذهن بیمار خودم است ... ولی مطمین هستم اینگونه نیست ... و باید آنها موجودات متفکری باشند که قدرت تصمیم گیری ... پردازش اطلاعات ... و ... را دارند ... برایش دلایل زیادی دارم ...

مثلا من تو یه خواب دیدم : در جمعی که چندین دختر و پسر است نشسته ام ... ناگهان کسی ( نامریی) درگوشم زمزمه میکند میخواهی به تو چیزی را آموزش دهم ... میخواهی بتو قدرت دهم .... میخواهی لذت ببری.... میخواهی دیگران راوسوسه کنی ....ته دلم فهمیدم با موجود شریری در ارتباط هستم ... خواستم آن موجود شریر را گول بزنم ... شاید هم آنچنان خود را در سیطره قدرت او میدم ترجیح دادم جواب "نه" به او ندهم . به او گفتم بله میخواهم ... با آنکه نمیخواستم این کار را بکنم .... او هم گفت به تو قدرتش را میدهم ... از او شروع کن ... آن پسر را تههیج کن ... همون لحظه با تمام وجوودم گفتم نه ... من این کار رو نمیکنم ... اون موجود هم ...قه قه ای زد .... و گفت میخواستی منو گول بزنی .... ها ها ها .... و بعد به سرعت از خواب بیدار شدم وگریه ام گرفت ...

خوب این موجود نمیتونسته منشعب از فکر و خیال من بوده باشه ... اینو مطمین هستم ... چون حتی بار قدرت و زور اونو تو لحضاتی که خواب بودم روخودم احساس میکردم ... میدیدم که میتونه تا حدودی منو کنترل کنه ... و رو تصمیماتم اثر گذاره .... من میگفتم نه ... نه ... ولی قدرت اون رو هم احساسش میکردم

به هر حال اعتقاد شخصی من این هست که موجودات متفکری هستند که میتونن بیان تو خوابهای ما ....

نقل قول:
فقط يه هيئت بزرگ ايجاد كرديم(واسه تعريف نگفتما) براي تفسير از راه خواب ويافتن اختلالات و بنده هم يعني دوره اش رو گذروندم(البته الان باتوجه به تاكيد كلام شما يه كم نسبت به دوره هايي كه ديدم ترديد پيداكردم!!)

چرا تك تك تصاويرخواب نشانه ونمادهستن(البته نه هرخوابي)واين نشانه هاگوشه ايي ازشخصيت ويا اختلال ويادرون انسان وحتي راه حل مشكلش درروان كاوي استفاده ميشه.

اثرخوشايند و يادشوارخواب كه شما فرموديد مربوط به تحقيق وگردآوري اطلاعات بيمارهست كه معمولا واسه
حالت بيماري وحس بيماراز زندگي روزمره اش پرسيده ميشه(به من كه اساتيد اين طوري ياددادن اگرشما چيزبهتري سراغ داريد ممنون ميشم بهم يادبديد)

من هم خیلی ها رو می شناسم که دوره های احضار روح و رمالی و انرژی درمانی و ... گذروندند، دلیل نمیشه بگیم اینها صحیح بوده. شما بهتره توضیح بدید منابع یادگیری اون دوره چی بوده، اون دوره توسط کدوم موسسه علمی روانشناسی مطرح در دنیا برگزار شده و چه افرادی در اون دوره ها تدریس می کردند.

من هیچ جا نشنیدم تصاویری که در خواب می بینیم نشانه و نماد هستند که مرتبط به شخصیت و اختلال و ... هستند. لطفا مدارک مربوط به این ادعا رو ارائه کنید.

نقل قول:

آره.به صورت مطلق به كارنميگيريم اما ازش استفاده ميكنيم.
هرتصويري ازخواب فرد حالت روحي ورواني وحتي اختلال وحتي نابهنجاري روتوضيح ميده.
اتفاقا آزمون مشهور رورشاخ شبيه پرسش هاي مربوط به خواب وتفسيرخوابه.

هرتصويروهر نگرشي كه ماازتصويرخواب داريم مساله ايي ازدرون ماروهويداميكنه.

باز هم گفتید هر تصویر حالت روانی شخصی رو توضیح می ده. این کاملا اشتباهه ولی شما که اصرار دارید لطفا مدارک مربوط به این رو توضیح بدید.

نقل قول:

اين رودرست فرموديد كه مربوط ميشه به بخش زيست شناسي وفيزيولوژيكي هوش وهيجان.

رويكردهاي روانشناسي داراي چندين دوربين بانگاه متفاوت هست كه متناقض نيستند بلكه مكمل هم هستن.

اين بخش مربوط به زيست هست وبخش تفسير ازتصاويرخواب مربوط به روان كاوي افرادوروان شناختي هست..دومقوله جداازهم اما مكمل هم.

خوشحال ميشم اگرمنابع مطالعاتي شماهم بدونم وبيشترتوي اين زمينه مطالعه كنم واشكال خودم روبفهمم چون خيلي به اين چيزا علاقه دارم.

موفق باشيد.

تفسیر از خواب و ارتباط با روانشناسی و روان کاوی رو من در هیچ جا ندیدم. منابع مطالعاتی من هم کتب علمی روز روانشناسی هستن که در دانشگاه های مطرح دنیا تدریس میشن و مقالاتی که در ژورنال های معتبر علمی دنیا چاپ میشن. اگه خواستید بهتون اسم می تونم بدم.

ftmh_mohammadi;314820 نوشت:
سلام آقای وایسلی گوجا ...
من پست های خیلی زیادی از شما خوندم ... و پست های زیبا و در خور تحسینی بوده اند ... سوالی هم که من در این پست کرده بودم این بود که موجوداتی که در درون خوابهای ما هستند امکان دارد واقعا وجود خارجی داشته باشند چون آنها قدرت منظم کردن کلمات و کارگردانی خوابها را دارند ... شما اظهار نظر کردید که آنها ناشی از ذهن بیمار خودم است ... ولی مطمین هستم اینگونه نیست ... و باید آنها موجودات متفکری باشند که قدرت تصمیم گیری ... پردازش اطلاعات ... و ... را دارند ... برایش دلایل زیادی دارم ...

مثلا من تو یه خواب دیدم : در جمعی که چندین دختر و پسر است نشسته ام ... ناگهان کسی ( نامریی) درگوشم زمزمه میکند میخواهی به تو چیزی را آموزش دهم ... میخواهی بتو قدرت دهم .... میخواهی لذت ببری.... میخواهی دیگران راوسوسه کنی ....ته دلم فهمیدم با موجود شریری در ارتباط هستم ... خواستم آن موجود شریر را گول بزنم ... شاید هم آنچنان خود را در سیطره قدرت او میدم ترجیح دادم جواب "نه" به او ندهم . به او گفتم بله میخواهم ... با آنکه نمیخواستم این کار را بکنم .... او هم گفت به تو قدرتش را میدهم ... از او شروع کن ... آن پسر را تههیج کن ... همون لحظه با تمام وجوودم گفتم نه ... من این کار رو نمیکنم ... اون موجود هم ...قه قه ای زد .... و گفت میخواستی منو گول بزنی .... ها ها ها .... و بعد به سرعت از خواب بیدار شدم وگریه ام گرفت ...

خوب این موجود نمیتونسته منشعب از فکر و خیال من بوده باشه ... اینو مطمین هستم ... چون حتی بار قدرت و زور اونو تو لحضاتی که خواب بودم روخودم احساس میکردم ... میدیدم که میتونه تا حدودی منو کنترل کنه ... و رو تصمیماتم اثر گذاره .... من میگفتم نه ... نه ... ولی قدرت اون رو هم احساسش میکردم

به هر حال اعتقاد شخصی من این هست که موجودات متفکری هستند که میتونن بیان تو خوابهای ما ....

دوست عزیز من ذهن بیمار نه (نمیشه بگیم هرکسی خوابش رو به یاد میاره بیماره، ولی در حالت ایده آل نباید چیزی از خواب یادمون بیاد. در اصل همه ماها یه مقدار از این بیماری رو داریم من هم خواب همین دیشبم رو یادم میاد).

این ها ناشی از ذهن شماست. همین که شما فکر می کنید چنین مجوداتی هستند باعث میشه در خواب چیزهایی مشاهده کنید که فکر می کنید حتما می بایست از اونها اومده باشه. قدرت پردازش اطلاعات و جمله سازی و صحنه سازی و تفکر و ... رو هم مغز شما داره و اتفاقا فعال ترین زمان مغز در هنگام مرحله rem در خواب هست و در بیداری هیچ وقت مغز ما به این اندازه فعال نخواهد بود برای همین چیزهایی می بینیم که فکر نمی کنیم صرفا فقط مغز ما توان پدید آوردنش رو داشته باشه.

درباره خواب شما هم دو نکته است. یکی اینکه شما با این جزئیات این خواب رو یادتون میاد که احتمالا نشون می ده مراحل خواب راحتی ندارید، دلایلش هم ممکنه استرس و نگرانی یا حتی تغذیه ناصحیح (گرسنگی یا خوردن غذاهای سنگین و چرب قبل از خواب، یا کمبود آب در بدن) باشه.

چیزهایی که شما در خواب دیدید هم جزو احساس های عادی است و چیز عجیبی نیست. اینکه چرا به این شکل بوده رو نمی تونم توضیح بدم (سوادش رو ندارم) ولی این ها باعث نمیشه فکر کنیم چیزی خارج از مغز شما عامل پدید آمدن این ها بوده. اینکه احساسات شما هم باعث شده بعد از خواب گریه کنید باز هم یک امر بسیار عادی است چون محرکه احساسات چه در خواب و چه در بیداری یکسان است و برای همین فرضا اگه خواب ببینید عزیزی رو از دست دادید هم ممکنه بعد از بیدار شدن گریه کنید. ناشناخته ها رو نیازی نیست به سوپرنچرال ارتباط بدیم.

نقل قول:
این ها ناشی از ذهن شماست. همین که شما فکر می کنید چنین مجوداتی هستند باعث میشه در خواب چیزهایی مشاهده کنید که فکر می کنید حتما می بایست از اونها اومده باشه. قدرت پردازش اطلاعات و جمله سازی و صحنه سازی و تفکر و ... رو هم مغز شما داره و اتفاقا فعال ترین زمان مغز در هنگام مرحله rem در خواب هست و در بیداری هیچ وقت مغز ما به این اندازه فعال نخواهد بود.
میفهمم که در زمان خواب امکان بسیار بسیار فعالتر شدن مغرمن وجود داره .... چون اینو کاملا احساسش کردم ... ولی اینی که مغز من بتونه به صورت یه پردازنده مالتی پروسسور در بیاد که نقش چندین شخصیت رو به صورت همزمان بازی کنه و مغز من سناریویی رو نوشته باشه که خودم ازش اطلاعی ندارم ... و شخصیت هایی که تو خواب من هستند بدون آنکه از روی آن سناریو چندین بار روخوانی کنند ... آن وظیفه را به بهترین وجه انجاممیدهند ... قبولش یکم سخت هست ... ممنون از اینکه پاسخ دادین :Gol:

سلام بعضی انسان ها و بیشتر جنیان می توانند در خواب ما نفوذ کنند و ما را اذیت کنند

این تجربه یکی از هم محلی هایم هست که من عین همون را که برام گفته بود اینجا می نویسم حالا خودتون تحلیل کنید

این بنده خدا می گفت
[spoiler]

« یه حیووناییی که مثل گوریل پشمالوئن و لباس قرمزم تنش هست و میبینم که میاد توی حیاط خونمون یا توی اتاقامون میگرده! مثلا اینو همین یه ماه پیش دیدم از نظر قد هم از من بزرگ تر بود هیکلی هم بود اما یه جورایی بی آزار بود فک کنم منم با یه چوب اون و یواش یواش از دروازه حیاطمون بردم بیرون!(داشت نون می خورد!)

شاید این زیاد ترسی هم نداشت منم می دونستم توی خوابم و سعیم میکردم که باهاش در گیر نشم ،امــــــــا...

اونی که من براش رفتم دکتر و گفتم مغزم منگ شده که به این آرومی نبود !
یادمه از سر کار اومده بودم خونه، ناهار که خوردم چون خسته بودم فورا رفتم خوابیدم
ساعت حدودا دو بعد از ظهر یه روز تابستون بود .

دو دقیقه نشده بود که خوابیدم حالا توی خواب توی همون اتاقم هستم و می بینم که دارم ذل میزنم به پنجره اتاقم، که انگار یکی داره با یه چیزی توری سیمی پنجره رو پاره میکنه!!

یکم بیشتر دقت که کردم دیدم یه آدم که چی بگم یه نوع حیوونی چیزی بود با صورتی قهوه ای سوخته -چشمای سفید درشت -موهایی ریش ریش خاکستری رنگی که به یه حالت بدی آویزون و شلخته بودنو با دندونای تیغ تیغی!! توری پنجرمو پاره کرده اومده تو..... یادمه یه خرناسی چیزی هم میکشید و با یه چاقویی که دستش فک کنم استخونی چیزی بود میخواد با حرص تموم بکنه توی گوشم!!!(حمله کرد به من!)

ای خدا... نمی دونم چرا این جور موقعا آدم باید داد بزنه زبون آدم انگار قفل میشه! اینقده من هل کرده بودم کهبی اختیار اصلا از رختخواب بلند شدم سریع دستی که چاقو توش بود و محکم گرفتم! حالا هی به صورت همیدیگه نگاه میکنیم داد میزنیم هی اون داد میزد و هی من جیغ ومی کشیدم هی اون هی من!...که مثلا نذارم که چاقوشو تو تنم فرو کنه!!!

اینقد هوار کشیدم اینقد داد زدم هی میگفتم کمک کمک منو کشت آهاااااااااااااآی...!!!

آخرشم پرید روی دوشم چپم و بدبختی سرمو با دندونش گاز گرفت! ای خدا لعنتش کنه!
منم از هول طوری که همون جور داد میزدم از خواب پریدم یه جوری شده بود که مادرم اینا همه اومده بودن توی اتاقم هی میگفتن چه خبره اینقد داد میکنی مریضی مگه!!!

منم که گیچ و منگ و هراسان بودم بیدار که شدم دیدم وسط ظهر تابستون تموم مرغ و خروسامون ریختن توی حیاط هی سرو صدا میکنن! بعد تازه من فهمیدم اینقد صدای اونا زیاد بود و میرفت توی مغزم من بیدار شده بودم!! وگرنه معلوم نبود چی میشد چون من قشنگ یادمه روحم قفل شده بود. انگار راه برگشت به مغزمو یه جورایی گم کرده بود!!
فرداش من احساس کردم که نیمه چپ سرم منگ شده یه هفته بعدم کلا منگ شدم و یه جورایی خل شده بودم که رفتتم دکتر و بقیه ماجرا ...[/spoiler]

دکترا بهش گفتن نمی دونن علتش چیه!

حالا شما فکر می کنین یک نوعی از جن ها بوده ؟

نقل قول:
تفسیر خواب در روانشناسی مدرن نداریم. صحبت های فروید و یک سری روانشناس ها هست که اکثرا قبل از سال 1950 بودند. حتی یک منبع هم وجود نداره که بطور علمی با استاندارد های روز ادعایی درباره تفسیر خواب کرده باشه.
:Kaf:
مطلب همين جاست.
فرويد ازكساني هست كه تاثيربسزايي در علم روان شناسي داشته.
زماني كه ايشان تفسيرخواب رومطرح كردند مقدمه ايي شد براي سايرروان شناسان براي تحليل گري تصاويرذهني كه خواب يكي ازفصل هاي اون هست.همين باعث شدكه يك فصل مجزادرفيزيولوژي به عملكردخواب اختصاص داده بشه.

براي يافتن منبع ظاهرا به فقط نام(تفسيرخواب)بسنده كرديد.

ازكتابهاي معروف هيلگاردگرفته تاكتابهاي تبليغاتي روان شناسي درمورد خواب وروياوتصاوير خواب صحبت شده بيش ازصدهامقاله ومجله علمي درمورد اين موضوع ازبزرگترين دانشگاههاي دنيا(ازجمله آمريكا)ارائه شده.
به علت جامع بودن موضوع خيلي طولاني ميشه اگرتمام منابع روبذارم اما درخواست دادم يكي ازدوستان واسم خلاصه ايي ازاين مطالب رو تهيه كنه تاواستون بذارم.

نقل قول:
من هیچ جا نشنیدم تصاویری که در خواب می بینیم نشانه و نماد هستند که مرتبط به شخصیت و اختلال و ... هستند. لطفا مدارک مربوط به این ادعا رو ارائه کنید.

اين جمله بهتره..چون نشنيديد نشون نميده كه اشتباهه.وكلا بارعلمي نداره.
كسي كه ازاحضارروح ورمالي حرف نزد(هرچندكه جديدا دانشمندان درمورد اين چيزها هم به اعتراف اومدن و به خاطر وجودبعضي ازشواهدعلل اين امررو درعلوم تجربي جاي دادند.

واااااااااااااي اينقدرمدرك هست باوركنيد نميدونم ازكدومشون شروع كنم اما باشه چشم..فقط اجازه بديد خلاصه ايي ازاون كه به درد تاپيك بخوره تهيه كنم.

نقل قول:
تفسیر از خواب و ارتباط با روانشناسی و روان کاوی رو من در هیچ جا ندیدم. منابع مطالعاتی من هم کتب علمی روز روانشناسی هستن که در دانشگاه های مطرح دنیا تدریس میشن و مقالاتی که در ژورنال های معتبر علمی دنیا چاپ میشن. اگه خواستید بهتون اسم می تونم بدم.

منابعي كه مطالعه كرديد درسته اما چون به صورت جامع تمام رويكردهاي روان شناسي رو مطالعه نكرديد درمورد اين موضوع چيزي نخونديد.
اگرميشه منابع خودتون هم بذاريدكه ببينم منابعتون چي هستش؟(البته منابعي كه به بحث موضوع مابخوره ودراون اثر تصاويرخواب رو كلا ردكرده باشه)

نقل قول:
در جمعی که چندین دختر و پسر است نشسته ام ... ناگهان کسی ( نامریی) درگوشم زمزمه میکند میخواهی به تو چیزی را آموزش دهم ... میخواهی بتو قدرت دهم .... میخواهی لذت ببری.... میخواهی دیگران راوسوسه کنی ....ته دلم فهمیدم با موجود شریری در ارتباط هستم ... خواستم آن موجود شریر را گول بزنم ... شاید هم آنچنان خود را در سیطره قدرت او میدم ترجیح دادم جواب "نه" به او ندهم . به او گفتم بله میخواهم ... با آنکه نمیخواستم این کار را بکنم .... او هم گفت به تو قدرتش را میدهم ... از او شروع کن ... آن پسر را تههیج کن ... همون لحظه با تمام وجوودم گفتم نه ... من این کار رو نمیکنم ... اون موجود هم ...قه قه ای زد .... و گفت میخواستی منو گول بزنی .... ها ها ها .... و بعد به سرعت از خواب بیدار شدم وگریه ام گرفت ...

[=Arial Narrow]سلام.
نميدونم به پاسخ رسيديد يانه؟اما اگر خواستيد ادامه بديد لطفا به اين سوالات پاسخ بديد:
1)اين خواب ها از كي شروع شد؟ اول به نفوذ موجودات ديگه معتقدبوديدوبعدش اين خوابهارو ديديد يااول خواب ديديد و بعدمعتقد شديد؟
2)شمانوجوان هستيد ياجوان؟
[=Arial Narrow] [=Arial Narrow]

3)رفتارپدروبرادرشما درخانه چطوري؟رفتارخشن وتسلط اميزدارند؟واقع بين ومنظم هستند؟مهربان وآرام وصميمي؟هيجاني و آزاد؟خانواده شماازنظرمذهب درچه درجه اييه؟

4)باعرض معذرت آيا قبل ازاين خواب شكست عاطفي داشتيد؟

5)درمورد روابط با آقايون آيا دوست داريد اونهارو جذب كنيد ودراين مورد فكرميكنيد جذاب نيستيد؟

6)رابطه شمابا جنس مخالف؟به زورباهاشون سلام ميكنيد؟يابا اونها راحت هستيدوتوي فرهنگتون اشكال نداره رابطه باپسر؟

7)آيا خيلي زودفريب پسرهارو ميخوريد(باعرض معذرت)

8)توي بچگي بحران نداشتيد؟آيا كتك ميخورديد؟بيشترازمادرياپدر؟

ممنون ميشم اگر به اين سوالات بادقت پاسخ بديد.:Gol:

اهل بلا;314614 نوشت:

قبل خواب هفت بار آیت الکرسی (تا هو العلی العظیم) و سوره ناس وفلق هر کدام یکبار بخوانید بعد ببینید باز هم چنین خوابهایی می بینید؟

بعد از اون خوابم قبل خواب وضو میگیرم. سه بارم سوره توحید (واسه همون 50آیه در روز که فرصت خوندنشو نداشتم) رو میخونم. این خوابا رو هم نمیبینم دیگه. البته اون خوابام تو زمان های مختلف به فاصله ی چند ماه از هم بود. اولیش واسه اوخر تابستون. آخریشم یه هفته پیش که با اینکه توبه کرده بودم دوباره توبه کردم.. چون واقعا ترسیده بودم. صحنه هاش خیلی واقعی بود. اصلا جوری نبود که بخوام بگم ساخته ی ذهنم بوده! کاملا اون دلهره رو الان وقتی بهش فکر میکنم احساس میکنم!

وایسلی گوجا;314813 نوشت:

همه خواب ها (و یادآوریشون) مشابه همدیگه هستند.

چیزی به اسم خواب معنوی نداریم.
اینکه شما در خواب چی می بینید هیچ ربطی در یادآوری آینده اش نداره. هرچقدر خواب رو بهتر و واضح تر به یاد بیاریم، نشون دهنده ذهنی آشفته تر و بیمار تر داره حتی اگه خواب آرام ترین لحظات ممکن رو دیده باشیم.
پیشنهاد می کنم کمی درباره یافته های علمی درباره خواب و رویا مطالعه کنید. در خواب چیزی از ماوراء نمیاد، همش ناشی از فعالیت بالای مغز در زمان rem خواب است و
فرضا شما یک قرض بخورید می تونید از فعالیت مغز پیشگیری کنید و این مرحله رو از خوابتون حذف کنید و در اون صورت هرگز هیچ خوابی نخواهید دید.

تفسیر خواب در روانشناسی مدرن نداریم.

شما تو همه تاپیکها خیلی خودتون علمی و آگاه به علم روز میگیرید جناب دانشمند!
ماشاء الله هر چه هم در ادیان باشد از نظر شما کاملا خرافه و غیر علمی و ساخته خیال انسان است! عجب دانشی دارید شما؟! مواظب باشید شما رو ندزدن؟!

علوم تجربی پا را از حس فرا نگذاشته پس این جماعت به اصطلاح علم گرا هنوز در جهل عمیقی هستند!
ولی برخی یافته هایشان صحیح است اما برای همه شاید صدق نکند

خواب به عوامل مختلفی بستگی دارد: خوراک،صفای باطن، افکار و درگیری ذهنی،افکار قبل خواب،داروهای شیمیایی،گیاهان و...

مثلا اگر گرمیجات مانند ادویه جات و کلا افزایش دهنده های میل جنسی مصرف کرده باشید و مجرد باشید احتمال اینکه رویاهای جنسی ببینید زیاد است!

یا اگر یک یا دو برگ بو Bay Leaves را زیر بالشت بگذارید هم رویاهای مختلف می بینید و هم خواب واضحتر میشود و هم بهتر به یادتان می ماند!

یا اینکه در سخنان ائمه هست که به پهلوی راست بخوابید و به پهلوی چپ نخوابید! دلیلش اینست فرشته ای که بعضا خوابی را به شما الهام میکند وقتی بر پهلوی راست هستید بر شما وارد یا عارض میشود! و در پهلوی چپ موجوداتی مانند جن و.. برخی مواقع عارض میشوند و خواب پریشان یا وحشتناک ممکن است ببینید که میتوانید برای جلوگیری از آن، سوره ناس و فلق و سه بار آیت الکرسی (تا هوالعلی العظیم) بخوانید!
البته همه خوابها به این موجودات ربطی ندارد!

بنده خودم بارها در زمانی که بیشترین افسردگی و دغدغه را داشتم رویاهای واضح و صادقه ای دیدم!

با برخی دستورات قرآنی میتوان وضوح خواب را افزایش داد یا خوابهای راست و خوب را بیشتر کرد!

داروهای خواب آور که خواب را سنگین هم میکنند حافظه خواب را تضعیف میکنند و شخص، رویاهایش را به خاطر نمی آورد! مثلا در بین گیاهان سنبل الطیب اینگونه است!

لخت خوابیدن دختران هم در برخی مواقع موجب رویت رویاهای جنسی میشود که اینجا دیگر ربطی به غذا ندارد بلکه موجودی بر وی عارض میشود و.... و اینکه در دین توصیه شده موقع بیرون آوردن لباس، بسم الله الرحمن الرحیم و.. بخوانید دلیلش همین است!

بختک همانی است که در روانشناسی گفته شده ولی حالاتی شبیه آن وجود دارد که علتش جدای از مواردی است که روانشناسی بیان میکند! و...

وحی و الهام و خواب راست از دیدگاه عزیز الدین نسفی

بدان- اعزّک اللّه فی الدارین- که هر وقت که آدمی اندرون خود را پاک کند، و آیینۀ دل را صافی گرداند بملائکۀ سماوی نزدیک گردد، از جهت آن که ملائکۀ سماوی جمله پاک و صافیاند و علم و طهارت دارند.

ای درویش! روح انسانی از جنس ملائکۀ سماوی است و جوهری پاک و صافی است، امّا بواسطۀ بدن آلوده گشته است، و تیره شده است. چون ترک لذّات و شهوات بدنی کند، و علم و طهارت حاصل کند، و بیرون و اندرون خود را پاک گرداند، و آیینۀ دل را صافی کند، باز پاک و صافی شود.

چون پاک و صافی گشت، روح او را با ملائکه سماوی نسبت پیدا آید. چون مناسبت پیدا آمد، همچون دو آیینۀ صافی باشند که در مقابلۀ یکدیگر بدارند. هرچه در آن باشد، درین پیدا آید، و هر چه درین بود، در آن ظاهر شود و این ملاقات در بیداری باشد و در خواب هم بود در خواب بسیار کس را باشد، امّا در بیداری اندک بود. و این ملاقات در بیداری سبب وجد و وارد و الهام و خاطر ملکی بود، و در خواب سبب خواب راست باشد.

بدان که ملائکۀ سماوی جمله پاک و صافیاند و جمله علم و طهارت دارند، و ملائکۀ هر آسمانی که بالاتر است، پاکتر و صافیتر است و علم و طهارت وی بیشتر است. پس آدمی بریاضات و مجاهدات هرچند پاکتر و صافیتر میشود و علم و طهارت بیشتر حاصل میکند مناسبت او با ملائکۀ بالاتر حاصل میشود تا بجائی برسد که در پاکی و صفا و در علم و طهارت از جملۀ ملائکه بگذرد و بعقل اوّل رسد بعضی میگویند که از عقل اوّل در نتواند گذشت و ازعقل اول فیض قبول کند، و عقل اول واسطه باشد میان وی و خدا از جهت آن که عقل اول ملک مقرّب است، بغایت بزرگوار و دانا است، و داناتر از وی و مقرّبتر از وی چیزی دیگر نیست.

و بعضی میگویند که از عقل اول هم بگذرد، و با خدای بیواسطۀ ملک بگوید و بشنود. این نهایت مقامات آدمی است؛ و علامت این آن باشد که هیچ چیز از ملک و ملکوت و جبروت و مبداء اول بر وی پوشیده نماند، تمامت اشیاء و تمام حکمت و طبیعت و خاصیّت و حقیقت اشیا را کماهی بداند و ببیند، و آن چنان که دیگران در خواب ارواح انبیا و اولیا و ملائکه را ببینند، و با ایشان سخن گویند، و از ایشان مدد و یاری خواهند، وی در بیداری ارواح انبیا و اولیا و ملائکه را ببیند، و با ایشان سخن گوید و از ایشان مدد و یاری خواهد.

این است معنی کشف و وحی و الهام، و این چنین کس را انسان کامل گویند، و هر که باین مقام رسید، اهل عالم را از وی مدد و یاری بسیار باشد، از جهت آن که آن چنان که عقول و نفوس عالم علوی مؤثراند درین عالم سفلی، وی هم مؤثر باشد. درین عالم سفلی هر که از وی مدد خواهد، مدد دهد، و همت وی را اثرها باشد هم در کار دنیا و هم در کار آخرت. و اگر بعد از وفات وی بر سر قبر وی بزیارت روند، و مدد خواهند، هم مددها یابند.

بدان که هر بلائی یا عطائی که از عالم غیب روانه شود، تا باین عالم شهادت آید، پیش از آن که باین عالم شهادت رسد، بر دل انسان کامل پیدا آید و وی را از آن حال معلوم شود.

آن چنان که دیگران درخواب بینند، وی در بیداری ببیند، و آن چنان که کرّوبیان و روحانیان دریابند، وی هم دریابد؛ یعنی بعضی از سالکان چنان باشند که از کرّوبیان و روحانیان فیض قبول کنند و عکس بستانند. اول کرّوبیان و روحانیان از آن عطا یا از آن بلا با خبر شوند، آنگاه از ایشان عکس آن بر دلهای سالکان پیدا آید؛ و بعضی از سالکان چنان باشند که بیواسطۀ کرّوبیان و روحانیان از آن عطا یا از آن بلا باخبر شوند آن چنان که کرّوبیان و روحانیان درمییابند و باخبر میشوند، ایشان هم دریابند و باخبر شوند، بلکه بیشتر و بیشتر از کرّوبیان و روحانیان دریابند و باخبر شوند. «قلب المؤمن عرش اللّه الاکبر».

هر چیز که از دریای عالم غیب غیب روانه میشود تا بساحل وجود رسد، عکس آن بر دل انسان کامل پیدا میآید، و انسان کامل را از آن حال خبر میشود و هر که بنزدیک انسان کامل درآید، هر چیز که در دل آن کس باشد، عکس آن در دل انسان کامل پیدا آید.

بغیر سالکان قومی دیگر هستند که دلهای ایشان در اصل ساده و بینقش افتاده است، چیزها بر دلهای ایشان هم پیدا آید، و از احوال آینده خبر دهند و از اندرون مردم و از احوال مردم خبر دهند و بر دلهای حیوانات هم پیدا آید، که دلهای ایشان هم ساده و بینقش است و آن حیوانات خبر مردم دهند. بعضی مردم فهم کنند، و بعضی فهم نکنند.

ای درویش! این ظهور عکس بکفر و اسلام تعلّق ندارد، ظهور عکس بدل ساده و بی نقش تعلقّ دارد. و این ظهور عکس در کامل و ناقص پیدا آید و در صالح و فاسق ظاهر شود. و اگر در صالح پیدا آید، صلاحیت وی زیادت شود و بسیار کس بواسطۀ او سود کنند؛ و اگر در فاسق پیدا آید، فسق وی زیادت شود و بسیار کس بواسطۀ وی زیان کار شوند سخن دراز شد واز مقصود دور افتادم.

بدان که اهل شریعت میگویند که ملائکۀ سماوی وقتها مصوّر شوند و با بعضی از آدمیان سخن گویند و میگویند که ما ملک و رسول خداییم و بکاری آمدهایم، چنان که در قرآن از قصّه مریم و از قصّۀ ابراهیم خبر میدهد و در قرآن و احادیث ذکر این معنی بسیار است. و وقت باشد که این صورت بر آدمی ظاهر نشود، امّا بآدمی سخن گوید و کاری فرماید و از حالی خبر دهد. و آن آواز را آواز هاتف گویند.
چون این مقدّمات معلوم کردی، اکنون بدان که هر وقت که ملائکۀ سماوی سخن بدل آدمیان القا کنند، آن القا اگر در بیداری باشد، نامش الهام است؛ و اگر در خواب باشد، نامش خواب راست است. و هر وقت که ملائکه مصوّر شوند و بر انبیا ظاهر گردند و سخن خدای بانبیا رسانند، نامش وحی است. این بود سخن اهل شریعت در بیان وحی و الهام و خواب راست و در بیان مصوّر شدن ملائکه.

بدان که اگر کسی سؤال کند که چون ملائکه غیب نمیدانند، از چه میدانند که فردا چه باشد و سال آینده چه خواهد بود؟

جواب. بدان که ملائکه در عالم غیباند، خود عالم غیباند. و درعالم غیب دی و امروز و فردا نیست، پار و امسال و سال آینده نیست. صد هزار سال گذشته و صدهزار سال نیامده بیتفاوت حاضراند، از جهت آن که عالم غیب عالم اضداد نیست، عالم شهادت عالم اضداد است.
ای درویش! زمان و بعد زمان پیش ماست که فرزند افلاک و انجمیم و در عالم شهادتیم. در عالم غیب زمان و بعد زمان نیست، هر چه بود و هست و خواهد بود حاضراند. پس ملائکه غیب نمیدانند، آنچه حاضر است میدانند.
چون این مقدّمات معلوم کردی، اکنون بدان که آنچه معین شد که از عالم غیب باین عالم شهادت آید، ملائکه دانستند. و چون ملائکه دانستند، عکس آن در آیینۀ دل ما پیدا آمدو ما هم دانستیم و آن خبر شاید که بعد از یک روز، و شاید که بعد از یک سال و شاید که بعد از دو سال، و شاید که بعد از صد سال و شاید که بعد از هزار سال دیگر از عالم غیب باین عالم شهادت آید.

خواب و بیداری عبارت از آن است که روح آدمی از راه حواس بیرون آید تا کارهای بیرونی ساز دهد، و چون کارهای بیرون ساز داد، باز باندرون میرود تا کارهای اندرونی ساز دهد. چون بیرون میآید و حواس در کار میآید، این حالت را بیداری میگویند؛ و چون باندرون میرود و حواس از کارها معزول میشوند، این حالت را خواب میخوانند. و اندرون رفتن روح را سبب‌ها بسیار است، اما مراد ما درین موضع بیان خواب است.

چون معنی خواب و بیداری دانستی، اکنون بدان که سبب خواب دیدن دو چیز است، یکی از حواس اندرونی است و یکی از ملائکۀ سماوی است، آن که از حواس اندرونی است از خیال و حافظه است، خیال خزینهدار حس مشترک است وحافظه خزینهدار وهم است. هر دو خزینه داراند و بروزگار دراز از ایشان چیزها یاد گرفتهاند صوری و معنوی و در خزینه نهادهاند، تا بوقت آن که طلب کنند بر ایشان عرض کنند.

ای درویش! اگر در بدن آدمی یکی ازین اخلاط اربعه غالب شود، مثلا اگر صفرا غالب شود، قوت خیال چیزها زرد مصوّر کند و در خواب عرض کند، همچون گل زرد و انجیر زرد و جامۀ زرد، و موضع پرآتش که شعله میزند و مانند این. در آن اخلاط دیگر همچنین میدان.

اگر خون غالب شود، قوّت خیال چیزهای سرخ مصوّر میکند و در خواب عرض کند؛ و اگر بلغم غالب شود، قوّت خیال چیزهای سپید و آبهای روان مصوّر کند و در خواب عرض کند؛ و اگر سودا غالب شود، قوّت خیال چیزهای سیاه و جایهای تاریک مصوّر کند و در خواب عرض کند.

این هر دو قسم که گفته شد، از حواس اندرونی
اند؛ و آن قسم اول را اعتبار و تعبیر نیست، و این قسم دوم را اعتبار و تعبیر هست.

و آن قسم دیگر که از ملائکۀ سماوی است: چون بواسطۀ خواب حواس معزول میشود و اندرون جمع میشود و آیینۀ دل صافی میگردد، در آن ساعت دل را با ملائکۀ سماوی مناسبت پیدا آید و همچون دو آیینۀ صافی باشند که در مقابلۀ یکدیگر بدارند. چیزی از آنچه معلوم ملائکه باشد، عکس آن در دل خواب بیننده پیدا آید، چنان که چند نوبت گفته شد. این خواب دیدن را اعتبار هست و این خواب را تعبیر هست، و خواب راست عبارت ازین است. و این خواب است که یک جزو است از چهل و شش جزو نبوّت.

منبع : کتاب انسان کامل

hannane.76;314875 نوشت:
بعد از اون خوابم قبل خواب وضو میگیرم. سه بارم سوره توحید (واسه همون 50آیه در روز که فرصت خوندنشو نداشتم) رو میخونم. این خوابا رو هم نمیبینم دیگه. البته اون خوابام تو زمان های مختلف به فاصله ی چند ماه از هم بود. اولیش واسه اوخر تابستون. آخریشم یه هفته پیش که با اینکه توبه کرده بودم دوباره توبه کردم.. چون واقعا ترسیده بودم. صحنه هاش خیلی واقعی بود. اصلا جوری نبود که بخوام بگم ساخته ی ذهنم بوده! کاملا اون دلهره رو الان وقتی بهش فکر میکنم احساس میکنم!

سُبْحَانَكَ لاَ عِلْمَ لَنَا إِلاَّ مَا عَلَّمْتَنَا إِنَّكَ أَنتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ

متاسفانه جوابی که برایتان نوشتم حذف شد! چون مطالبی که گفتم در منابع و کتب نیست.
مثلا تعبیر خوابی که در قرآن گفته شده به حضرت یوسف آموختند در کتب نیست حال اگر یکی بداند و تعبیر کند میگویند از خودت در آوردی ما که تو کتب و منابع همچین چیزایی ندیدیم و نخواندیم!

بنده مشکل شما رو از دید علوم غریبه ذکر کرده بودم!
شما برای جلوگیری از این خوابها، اولا سعی کنید همیشه در نمازها در رکعت دوم بعد سوره حمد، سوره فلق را بخوانید!
ثانیا قبل خواب، سه یا هفت بار آیت الکرسی (تا هو العلی العظیم) بخوانید. اگر صبح و عصر هم بخوانید از بلایا و موجودات موذی و شرور و.. در امان خواهید بود!

میتوانید به نیت حفظ خود و همسر و خانواده تان هم این آیه را بخوانید!

در ضمن اون موجودی که دیدید شیطان نبوده!

اینم نکات عمومی که بعضا در مستحبات دین آمده

-توصیه میکنم اذان در نماز را بلند بخوانید. و اگر صدای تلویزیون موقع اذان دادن بلند باشه خوبه.

-توصیه اکید اینکه نقاشی و تصاویر حیوانات در منزل نباشد و نیز حیواناتی مثل گربه، سگ و... در منزل نگهداری نکنید! ماهی و پرنده اشکال ندارد! اگر گربه و چنین حیواناتی در منزل دارید بعد بیرون کردن حیوان، تمام جاهایی که آنجا قدم زده و بوده را بشورید

-گوش دادن به آهنگهای شیطان پرستی ممنوع!

-موقع ورود به حمام سوره های فلق و ناس بخوانید. موقع ورود به مکان تاریک و یا ریختن آب داغ روی خود ، بسم الله الرحمن الرحیم بگویید.البته اگر دستور حفظ آیت الکرسی هفت بار که گفتم را مرتب روزانه بخوانید نیازی به بسم الله گفتن موقع ورود به حمام و... نیست!

-لخت نخوابید البته اینجا منظورم کسانی است که آیت الکرسی نمیخوانند و بطور کلی همه دختران و زنان را شامل میشود!

-در حمام تا زمانی که لازم نیست عورت خود را پوشیده نگه دارید.

-قبل در آوردن لباسها همیشه بگویید بسم الله الذى لا اله الا هو یا بسم الله الرحمن الرحیم

-در حمام آواز نخوانید و گریه نکنید و فریاد نکشید

-وقتی نجس شدید مثل حالت جنابت، غسل کنید و با جنابت نخوابید. یا اگه آن موقع نمیتوانید آن ناحیه را بشورید و لباس تمیز بپوشید تا بعدا که غسل میکنید.

-بهداشت و پاکیزگی در منزل را رعایت کنید

-خوشبو بودن هم خوبه

-زمان رابطه جنسی که قصد لخت شدن دارید نیز بسم الله بگویید ولی خواندن سوره ناس و فلق بهتر است

-از خودبینی بپرهیزید!

دعای زیر هم از صحیفه سجادیه هست و دعای کامل و خوبی است!

برای حفظ شخص و خانواده اش

اللَّهُمَّ إِنَّا نَعُوذُ بِکَ مِنْ نَزَغَاتِ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ وَ کَیْدِهِ وَ مَکَایِدِهِ، وَ مِنَ الثِّقَةِ بِأَمَانِیِّهِ وَ مَوَاعِیدِهِ وَ غُرُورِهِ وَ مَصَائِدِهِ وَ أَنْ یُطْمِعَ نَفْسَهُ فِى إِضْلالِنَا عَنْ طَاعَتِکَ، وَ امْتِهَانِنَا بِمَعْصِیَتِکَ، أَوْ أَنْ یَحْسُنَ عِنْدَنَا مَا حَسَّنَ لَنَا، أَوْ أَنْ یَثْقُلَ عَلَیْنَا مَا کَرَّهَ إِلَیْنَا.
اللَّهُمَّ اخْسَأْهُ عَنَّا بِعِبَادَتِکَ، وَ اکْبِتْهُ بِدُءوبِنَا فِى مَحَبَّتِکَ، وَ اجْعَلْ بَیْنَنَا وَ بَیْنَهُ سِتْرا لا یَهْتِکُهُ، وَ رَدْما مُصْمِتا لا یَفْتُقُهُ.
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اشْغَلْهُ عَنَّا بِبَعْضِ أَعْدَائِکَ، وَ اعْصِمْنَا مِنْهُ بِحُسْنِ رِعَایَتِکَ، وَ اکْفِنَا خَتْرَهُ، وَ وَلِّنَا ظَهْرَهُ، وَ اقْطَعْ عَنَّا إِثْرَهُ.
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَمْتِعْنَا مِنَ الْهُدَى بِمِثْلِ ضَلالَتِهِ، وَ زَوِّدْنَا مِنَ الْتَّقْوَى ضِدَّ غَوَایَتِهِ، وَ اسْلُکْ بِنَا مِنَ التُّقَى خِلافَ سَبِیلِهِ مِنَ الرَّدَى.
اللَّهُمَّ لا تَجْعَلْ لَهُ فِى قُلُوبِنَا مَدْخَلا وَ لا تُوطِنَنَّ لَهُ فِیمَا لَدَیْنَا مَنْزِلا.
اللَّهُمَّ وَ مَا سَوَّلَ لَنَا مِنْ بَاطِلٍ فَعَرِّفْنَاهُ، وَ إِذَا عَرَّفْتَنَاهُ فَقِنَاهُ، وَ بَصِّرْنَا مَا نُکَایِدُهُ بِهِ، وَ أَلْهِمْنَا مَا نُعِدُّهُ لَهُ، وَ أَیْقِظْنَا عَنْ سِنَةِ الْغَفْلَةِ بِالرُّکُونِ إِلَیْهِ، وَ أَحْسِنْ بِتَوْفِیقِکَ عَوْنَنَا عَلَیْهِ.
اللَّهُمَّ وَ أَشْرِبْ قُلُوبَنَا إِنْکَارَ عَمَلِهِ، وَ الْطُفْ لَنَا فِى نَقْضِ حِیَلِهِ.
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ حَوِّلْ سُلْطَانَهُ عَنَّا، وَ اقْطَعْ رَجَاءَهُ مِنَّا، وَ ادْرَأْهُ عَنِ الْوُلُوعِ بِنَا.
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اجْعَلْ آبَاءَنَا وَ أُمَّهَاتِنَا وَ أَوْلادَنَا وَ أَهَالِیَنَا وَ ذَوِى أَرْحَامِنَا وَ قَرَابَاتِنَا وَ جِیرَانَنَا مِنَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ مِنْهُ فِى حِرْزٍ حَارِزٍ، وَ حِصْنٍ حَافِظٍ، وَ کَهْفٍ مَانِعٍ، وَ أَلْبِسْهُمْ مِنْهُ جُنَنا وَاقِیَةً، وَ أَعْطِهِمْ عَلَیْهِ أَسْلِحَةً مَاضِیَةً.
اللَّهُمَّ وَ اعْمُمْ بِذَلِکَ مَنْ شَهِدَ لَکَ بِالرُّبُوبِیَّةِ، وَ أَخْلَصَ لَکَ بِالْوَحْدَانِیَّةِ، وَ عَادَاهُ لَکَ بِحَقِیقَةِ الْعُبُودِیَّةِ، وَ اسْتَظْهَرَ بِکَ عَلَیْهِ فِى مَعْرِفَةِ الْعُلُومِ الرَّبَّانِیَّةِ.
اللَّهُمَّ احْلُلْ مَا عَقَدَ، وَ افْتُقْ مَا رَتَقَ، وَ افْسَخْ مَا دَبَّرَ، وَ ثَبِّطْهُ إِذَا عَزَمَ، وَ انْقُضْ مَا أَبْرَمَ.
اللَّهُمَّ وَ اهْزِمْ جُنْدَهُ، وَ أَبْطِلْ کَیْدَهُ وَ اهْدِمْ کَهْفَهُ، وَ أَرْغِمْ أَنْفَهُ
اللَّهُمَّ اجْعَلْنَا فِى نَظْمِ أَعْدَائِهِ، وَ اعْزِلْنَا عَنْ عِدَادِ أَوْلِیَائِهِ، لا نُطِیعُ لَهُ إِذَا اسْتَهْوَانَا، وَ لا نَسْتَجِیبُ لَهُ إِذَا دَعَانَا، نَأْمُرُ بِمُنَاوَاتِهِ، مَنْ أَطَاعَ أَمْرَنَا، وَ نَعِظُ عَنْ مُتَابَعَتِهِ مَنِ اتَّبَعَ زَجْرَنَا.
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ خَاتِمِ النَّبِیِّینَ وَ سَیِّدِ الْمُرْسَلِینَ وَ عَلَى أَهْلِ بَیْتِهِ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ، وَ أَعِذْنَا وَ أَهَالِیَنَا وَ إِخْوَانَنَا وَ جَمِیعَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ مِمَّا اسْتَعَذْنَا مِنْهُ، وَ أَجِرْنَا مِمَّا اسْتَجَرْنَا بِکَ مِنْ خَوْفِهِ
وَ اسْمَعْ لَنَا مَا دَعَوْنَا بِهِ، وَ أَعْطِنَا مَا أَغْفَلْنَاهُ، وَ احْفَظْ لَنَا مَا نَسِینَاهُ، وَ صَیِّرْنَا بِذَلِکَ فِى دَرَجَاتِ الصَّالِحِینَ وَ مَرَاتِبِ الْمُؤْمِنِینَ، آمِینَ رَبَّ الْعَالَمِینَ

نقل قول:
)اين خواب ها از كي شروع شد؟ اول به نفوذ موجودات ديگه معتقدبوديدوبعدش اين خوابهارو ديديد يااول خواب ديديد و بعدمعتقد شديد؟

2)شمانوجوان هستيد ياجوان؟

3)رفتارپدروبرادرشما درخانه چطوري؟رفتارخشن وتسلط اميزدارند؟واقع بين ومنظم هستند؟مهربان وآرام وصميمي؟هيجاني و آزاد؟خانواده شماازنظرمذهب درچه درجه اييه؟

4)باعرض معذرت آيا قبل ازاين خواب شكست عاطفي داشتيد؟

5)درمورد روابط با آقايون آيا دوست داريد اونهارو جذب كنيد ودراين مورد فكرميكنيد جذاب نيستيد؟

6)رابطه شمابا جنس مخالف؟به زورباهاشون سلام ميكنيد؟يابا اونها راحت هستيدوتوي فرهنگتون اشكال نداره رابطه باپسر؟

7)آيا خيلي زودفريب پسرهارو ميخوريد(باعرض معذرت)

8)توي بچگي بحران نداشتيد؟آيا كتك ميخورديد؟بيشترازمادرياپدر ؟

1) کلا تا به حال حدودا 4 یا 5 بار از این خوایها دیدم از حدودا 4 سال پیش .
2) 29 سالمه
3) پدر و مادرم فوت شدن ... توخونه فقط منم و برادر کوچکترم ... برادرم که خیلی کوچکتر از منه ... خودم قبلا آدم مذهبی بودم ولی الان نیستم .
4) بله
5) نه ... اصلا بهش فکر هم نمیکنم . راستش هر کی رو بخوام وسوسش کنم راحت میتونم .
6) با آقایون راحت هستم ... هیچ ایرادی هم نمیبینم ...
7) منظورت رواز فریب متوجه نشدم .... ولی اگر منظورت اینه که آقایون بتونن کنترلم کنن ... نه ... راستش بعد از اون شکست عشقی از کسی خوشم نیومده که ....
8)نه نداشتم .

ftmh_mohammadi;314820 نوشت:
باید آنها موجودات متفکری باشند که قدرت تصمیم گیری ... پردازش اطلاعات ... و ... را دارند ... برایش دلایل زیادی دارم ...

بله موجود یا موجوداتی هستند! مانند همزاد شیطانی، اجنه کافر و... که اینها اعمالشان شیطانی است و میتوانند بر خواب و خود شخص تاثیراتی بگذارند ولی میتوان آنها را از خود دور کرد!

وَمَن يَعْشُ عَن ذِكْرِ الرَّحْمَنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطَانًا فَهُوَ لَهُ قَرِينٌ ﴿۳۶﴾
و هر كس از ياد [خداى] رحمان دل بگرداند بر او شيطانى مى‏ گماريم تا براى وى دمسازى(همزاد) باشد(۳۶)

مطالبی هست که در کتب نیست و اگر اینجا مطرح کنم حذف میشود اما پستهای بدون سند جناب گوجه حذف نمیشود!

متشكرم ازپاسخ گويي.

هركس با رويكردخودش به سوال شماجواب ميده ممكنه متفاوت باشنداما همگي مكمل هم هستن پاسخ ها.اگراجازه بديد من ازطريق روان شناسي بازش كنم وبعد نتيجه گيري كنيم باهم باتوجه به بقيه رويكردها تابه جواب واحدبرسيم.:

نقل قول:
1) کلا تا به حال حدودا 4 یا 5 بار از این خوایها دیدم از حدودا 4 سال پیش .
2) 29 سالمه
3) پدر و مادرم فوت شدن ... توخونه فقط منم و برادر کوچکترم ... برادرم که خیلی کوچکتر از منه ... خودم قبلا آدم مذهبی بودم ولی الان نیستم .
4) بله
5) نه ... اصلا بهش فکر هم نمیکنم . راستش هر کی رو بخوام وسوسش کنم راحت میتونم .
6) با آقایون راحت هستم ... هیچ ایرادی هم نمیبینم ...
7) منظورت رواز فریب متوجه نشدم .... ولی اگر منظورت اینه که آقایون بتونن کنترلم کنن ... نه ... راستش بعد از اون شکست عشقی از کسی خوشم نیومده که ....
8)نه نداشتم .
هرجارو كه اشتباه برداشت كردم لطفابگيدتا جواب صحيح بشه:
خواب هاي نمادداري كه ديديد تاحدودي به نوع تفكروشخصيت وعقايد شماربط داره:

1)شماقبلا مذهبي بوديدوكم كم ازحالت مذهبي خارج شديد و اين ميتونه تضادي بين گذشته والان شمادردرون شما(حدود4سال پيش)ايجادكنه.

تضاد تاحدودي درخواب شماديده شده(اگرخوب وكامل وباجزئيات تعريفش كرده باشيد)تاجايي كه خودتون گفتيد:جايي كه صدايي كه اهريمنه ودرخواست داره كسي رو وسوسه كنيد اما شما بااون باگفتن(نه)مقابله ميكنيد.
اين اهريمن وشما در خواب بيان وجود نيروي ومحيط وافرادمنفي(درمحيط شما كه توي اديان مختلف به اسم شيطان وانسانهاي شيطاني هست كه درروان شناسي اثرمنفي محيط معرفي ميشه)هستش.

2)پس اون اهريمن درخواب وجودموجود ديگري نبوده..هرچند درديدگاه فلسفه اديان الهي به نام الهامي هست كه جز وسوسه هاي شيطانه(موجوداهريمن)خوانده ميشه.

3)تااينجا مشخصه كه نفس شما براي حس كنجكاوي تشويق به لذت داشتن به صداي شيطان ويا امواج منفي محيط دوست داشته پاسخ بده ويا حداقل صداش روبشنوه...
اما به خاطر داشتن گذشته مذهبي وهم چنين داشتن عزت نفس(كه اعتقادداريد خودتون توانايي جذب افرادرو داريدواصلا اينقدرمطمئن هستيد كه به داشتنش اصلا فكرهم نكرديد)باعث شده احساس نيازي به اهريمن نداشته باشيد.تازه ازدرخواستش به عنوان فريب خودش استفاده كنيد)

4)ازطرفي به خاطر شكست عاطفي معمولا خانم هاخواب هاي شبيه به اين مي بينند(خواب هاي اين چنيني بين اين افراد ديده شده:شكست عاطفي؛افسردگي شديد؛بحران زدگي؛بدرفتاري جنس مخالف باوي درخانه؛كنترل مردسوءاستفاده گر؛داشتن حس مغلوب شديد؛و...).

براي مثال خواب يكي ازمراجعه كننده ها:
بعدازدوبارشكست عاطفي كه داشته:
خواب ديدم ميان زنان نيمه عريان كه درحال رقص هستن بايد عبوركنم.اولش عادي بود اما ناگهان مردي ازبين زنان ظاهر شدوگوشم روگرفت!

شروع كرد القاي اين جملات درگوشم:تو تحت تسلط كامل مني..زانو بزن!
من باتمام گريه وناراحتي زانوزدم...وبعدادامه داد:من بهت دستور ميدم مردان رو جذب كني...تو چيزايي داري كه ميتوني اونهارو فريب بدي ....اين طوري توهستي كه ميتوني براونها كنترل كني.

موقع پريدنم ازخواب توگوشم فريادزد:برده من باش تاارباب مردهابشي.)

احتمال داره يكي ازوجوه هاي خواب ديدن به اين سبك مربوط به شكست عاطفي باشه كه داشتيد..كه اي كاش بگيد كه علت شكست چي بود؟واون آقا تاچقدردراين شكست سهيم بوده...:Gol:

منابع:
نقل قول:
شرمنده اگربخوام منابع كامل روبذارم كمي وقت ميبره..تاهرجا كه به ذهنم بياد واستون ميگم:

درابتدا آغازكنندگان اين ايده فرويدو يونگ بودن(تاجايي كه يادمه قبلا خوندم..حالا براي صحت بيشترخودتون هم تحقيق كنيد)

فرويد كه پايه گذاردانش نوين روان كاوي بود اول به روياوتصاويراون ونقش تصاويربا ناخوداگاه فردوشخصيت محبوس شده وخلا هاي روحي فرداشاره كرد.

وبعديونگ كه به نمادهاوسنبل هابسيارتوجه داشت كاملش كرد..وتحقيقاتش مربوط به رويابودن.

روان شناسان نوين گفته هاي انها درارتباط مطلق رويا با شخصيت رو نتوانستند به صورت قطعي درعلم بپذيرند اما ادعايي براي رد كامل آن هم نداشتند و دركنارآن درتاثيرنسبي ارتباط تصاويرخواب باشخصيت فردرو پذيرفتند درضمن باادامه تحقيقات آنها(كه فرويدويونگ باعث ايجادجرقه شدند) برآن شدند كه ازنظر فيزيولوژيكي نيزخواب بررسي بشه...

فرانسيس كرك،رابين رويستون،كلايتمن وژوره درمورد خواب تحقيق كردند.
كلايتمن وژوره خواب رو به فيزيوليژيكي ربط دادندو روياديدن روهم به اعمال فيزيولوژيكي ارتباط دونستند.

ويليام دامهوف وكاليون هالمتوجه شدنداسرار بسياري درروياوجودداره برروي چندين هزارخواب كاركردند وبه نتايج جالبي درمورد رويادست يافتند.

پژوهشگران باآزمايش هاي مختلفي تونستند تشخيص بدهندكه شخصيت متفاوت زن ومرد باخواب هاي اونهادرارتباطه..طوري كه روياي مردبا روياي زن متفاوته.

روان شناسان نوين به اين رسيدند كه خواب ورويا باتعارض هاي گذشته درارتباطه وباآزمايش فهميدن كه:درنيمه اول شب رويا بيشتربا حوادث روزدرارتباطه و اما نيمه دوم خوابها غيرواقعي ووغيرعادين كه به رويدادروزمره ربط نداره و نوعي نمادمحصوب ميشنوند.

درهوش وهيجان رويا وخواب كم كم يه شاخه جداگانه شد و فصلي مجزابه خودش اختصاص داد.

كم كم بسياري ازپژوهشگران علاقه مندشدند كه درمورد روياديدن آزمايش هايي انجام بدن:آزمايشي مثل اثر تلقين؛اثركنترل خواب؛استفاده ازعينك شيشه ايي قرمزدرخواب؛اثركارباهيپنوتيزم؛بررسي عملكردمغزوسيستم عصبي مغزهنگام روياديدن وارتباط رويا با مغزونيمكره ها وعملكردبدن..

تمام اين پژوهش هاكمك كرد كه روان شناسان از روياها(خصوصا كابوس؛حمله خواب؛هراس بعدازرويا؛روياهاي ترسناك؛رنگ تصويرخواب؛و.....)استفاده كنندتابتونندبهتربا بيمارارتباط داشته باشندبراي شناخت مشكل وبعددرمان.

حيوانات هم تازه بررسي شده كه ممكنه روياداشته باشند.اماانسان درطول زندگي حدود6الي7سال رويا خواب ميبينه!

به خاطر اينه كه روانكاوها به تصاويرونمادهاتوجه ميكنند(نه اينكه فقط به اين بسنده كنندبلكه ازش ميتونند استفاده كنندبه عنوان گردآوري اطلاعات ازبيمار)

وفيزيولوژيك هابه ارتباط رويا با رابطه فعاليتهاي مغزتوجه دارند:تغذيه وحالت جسمي فردبيماري وياسالم بودن اون و...وارتباط اينهابا رويا.

دوتارويكرد متفاوت اما مكمل هم.

چون موضوع رويا خيلي پيچيده هست هنوز به نتيجه قطعي درعلم نرسيديم كه تبديل به نظرقطعي بشه(خيلي ازنظريه ها هنوز همين طورين)
اما نظرقطعي بين روان شناسان هست كه رويا هم ميتونه تاحدودي در شناخت فردواميال وناراحتي هاواختلالات اون كمك كنه.

علت نظرقطعي ندادن به خاطرپيچيدگي موضوع هست ونه به خاطر رد نظريه.

نقل قول:

منابعي كه مطالعه كرديد درسته اما چون به صورت جامع تمام رويكردهاي روان شناسي رو مطالعه نكرديد درمورد اين موضوع چيزي نخونديد.
اگرميشه منابع خودتون هم بذاريدكه ببينم منابعتون چي هستش؟(البته منابعي كه به بحث موضوع مابخوره ودراون اثر تصاويرخواب رو كلا ردكرده باشه)
خب شما که تمام رویکرد های روانشناسی رو مطالعه کردید و درباره این موضوع با دقت بسیار زیادی چیزها خوندید و دقیقا می دونید تاثیرات خواب ها رو در شخصیت و ... ، لطفا رو کنید :Cheshmak:

چیزی که شما دنبالش هستید وجود نداره همونطور که منبعی وجود نداره که اثر خمیازه کشیدن رو در مرگ ناگهانی توسط صانحه رانندگی رد کنه، شمایی که ادعا می کنید ارتباطی دقیق بین این دو پدیده (تصاویر خواب و شخصیت) وجود داره باید وجودش رو اثبات کنید. به این میگن مغالطه Shifting the burden of proof ، به جای اینکه خودتون ادعاتون رو ثابت کنید از بقیه می خواید ادعاتون رو رد کنند.

نقل قول:
مطالبی هست که در کتب نیست و اگر اینجا مطرح کنم حذف میشود اما پستهای بدون سند جناب گوجه حذف نمیشود!
جناب اهل بلا (که مثل اینکه دستی در تسمخر و توهین هم دارید)، چیزهایی که شما گفتید پایه و اساس علمی ندارند و بر اساس خرافات (باورهای شما که سایرینی که باورهای شما رو اعتقاد ندارند بهش میگند خرافات، همونطور که شما باورهای هندو ها رو خرافه می دونید) هستند. بنده از ابتدا گفتم تخصصی در بررسی موضوعات بر اساس خرافات (چه شما و چه سایرین) ندارم و وارد این بحث ها نمیشم.

سبزينه ظهور;314909 نوشت:
منابع:
شرمنده اگربخوام منابع كامل روبذارم كمي وقت ميبره..تاهرجا كه به ذهنم بياد واستون ميگم:

درابتدا آغازكنندگان اين ايده فرويدو يونگ بودن(تاجايي كه يادمه قبلا خوندم..حالا براي صحت بيشترخودتون هم تحقيق كنيد)

فرويد كه پايه گذاردانش نوين روان كاوي بود اول به روياوتصاويراون ونقش تصاويربا ناخوداگاه فردوشخصيت محبوس شده وخلا هاي روحي فرداشاره كرد.

وبعديونگ كه به نمادهاوسنبل هابسيارتوجه داشت كاملش كرد..وتحقيقاتش مربوط به رويابودن.

روان شناسان نوين گفته هاي انها درارتباط مطلق رويا با شخصيت رو نتوانستند به صورت قطعي درعلم بپذيرند اما ادعايي براي رد كامل آن هم نداشتند و دركنارآن درتاثيرنسبي ارتباط تصاويرخواب باشخصيت فردرو پذيرفتند درضمن باادامه تحقيقات آنها(كه فرويدويونگ باعث ايجادجرقه شدند) برآن شدند كه ازنظر فيزيولوژيكي نيزخواب بررسي بشه...

فرانسيس كرك،رابين رويستون،كلايتمن وژوره درمورد خواب تحقيق كردند.
كلايتمن وژوره خواب رو به فيزيوليژيكي ربط دادندو روياديدن روهم به اعمال فيزيولوژيكي ارتباط دونستند.

ويليام دامهوف وكاليون هالمتوجه شدنداسرار بسياري درروياوجودداره برروي چندين هزارخواب كاركردند وبه نتايج جالبي درمورد رويادست يافتند.

پژوهشگران باآزمايش هاي مختلفي تونستند تشخيص بدهندكه شخصيت متفاوت زن ومرد باخواب هاي اونهادرارتباطه..طوري كه روياي مردبا روياي زن متفاوته.

روان شناسان نوين به اين رسيدند كه خواب ورويا باتعارض هاي گذشته درارتباطه وباآزمايش فهميدن كه:درنيمه اول شب رويا بيشتربا حوادث روزدرارتباطه و اما نيمه دوم خوابها غيرواقعي ووغيرعادين كه به رويدادروزمره ربط نداره و نوعي نمادمحصوب ميشنوند.

درهوش وهيجان رويا وخواب كم كم يه شاخه جداگانه شد و فصلي مجزابه خودش اختصاص داد.

كم كم بسياري ازپژوهشگران علاقه مندشدند كه درمورد روياديدن آزمايش هايي انجام بدن:آزمايشي مثل اثر تلقين؛اثركنترل خواب؛استفاده ازعينك شيشه ايي قرمزدرخواب؛اثركارباهيپنوتيزم؛بررسي عملكردمغزوسيستم عصبي مغزهنگام روياديدن وارتباط رويا با مغزونيمكره ها وعملكردبدن..

تمام اين پژوهش هاكمك كرد كه روان شناسان از روياها(خصوصا كابوس؛حمله خواب؛هراس بعدازرويا؛روياهاي ترسناك؛رنگ تصويرخواب؛و.....)استفاده كنندتابتونندبهتربا بيمارارتباط داشته باشندبراي شناخت مشكل وبعددرمان.

حيوانات هم تازه بررسي شده كه ممكنه روياداشته باشند.اماانسان درطول زندگي حدود6الي7سال رويا خواب ميبينه!

به خاطر اينه كه روانكاوها به تصاويرونمادهاتوجه ميكنند(نه اينكه فقط به اين بسنده كنندبلكه ازش ميتونند استفاده كنندبه عنوان گردآوري اطلاعات ازبيمار)

وفيزيولوژيك هابه ارتباط رويا با رابطه فعاليتهاي مغزتوجه دارند:تغذيه وحالت جسمي فردبيماري وياسالم بودن اون و...وارتباط اينهابا رويا.

دوتارويكرد متفاوت اما مكمل هم.

چون موضوع رويا خيلي پيچيده هست هنوز به نتيجه قطعي درعلم نرسيديم كه تبديل به نظرقطعي بشه(خيلي ازنظريه ها هنوز همين طورين)
اما نظرقطعي بين روان شناسان هست كه رويا هم ميتونه تاحدودي در شناخت فردواميال وناراحتي هاواختلالات اون كمك كنه.

دوست عزیز چیزهایی که گفتید باورهای سال های 1910-1920 هست! دانش اون زمان ما از مغز انسان به اندازه یک درصد الان هم نبود. در روانشناسی چیزی که بیشتر از 10 سال از مطرح شدنش بگذره و دوباره توسط علم روز تایید نشه خود به خود باطل به حساب میاد چون دانسته های این علم داره هر سال بسیار متحول میشه. فروید خیلی حرف ها زد که با اینکه در تاریخ علم روانشناسی مهم هستند، در روانشناسی روز مثل افسانه و خرافات به حساب میان. مثل صحبت های بلطمیوس که زمین رو مرکز جهان می دونست که ارزش در تاریخ علم دارند، ولی در علم روز الان می دونیم حرف هاشون اشتباه بوده.

اگه ممکنه شما یک مقاله در یکی از ژورنال های مطرح روانشناسی بیارید یا یکی از کتب علمی روانشناسی روز رو بیارید (نه تاریخچه تعبیر خواب!) که این صحبت ها رو تایید کرده باشه.

همونطور که می دونید روانشناس ها متد های مستند و خیلی دقیقی دارند، لطفا یک متد علمی روز که در دنیا استفاده میشه رو بگید که در اون بر اساس تصاویر خواب هایی که بیمار می بینه درباره شخصیت و ... اون اظهار نظر می کنند. شما هر وقت این رو پاسخ بدید می تونیم بحث رو ادامه بدیم.

نقل قول:
علت نظرقطعي ندادن به خاطرپيچيدگي موضوع هست ونه به خاطر رد نظريه.

علت نظر قطعی ندادن به خاطر اینه که هیچ ارتباط قطعی ای تا به حال اثبات نشده. ما نظر قطعی درباره ارتباط هیولای 12 سر و آتشفشان ها و رعد و برق در دنیا پیدا نکردیم، ولی دلیل نظر قطعی ندادن پیچیدگی موضوع نیست، رد نظریه هم نیست، فقط و فقط اینه که ارتباط قطعی ای پیدا و اثبات نشده.

نقل قول:
دوست عزیز چیزهایی که گفتید باورهای سال های 1910-1920 هست! دانش اون زمان ما از مغز انسان به اندازه یک درصد الان هم نبود. در روانشناسی چیزی که بیشتر از 10 سال از مطرح شدنش بگذره و دوباره توسط علم روز تایید نشه خود به خود باطل به حساب میاد چون دانسته های این علم داره هر سال بسیار متحول میشه.

سلام:Gol:
احتمالا شما برادرخوب كلا رشته تون روان شناسي نيست.

روان شناسي مثل ساير رشته هانيست كه مثلا چون سال1900نظريه دادن100سال بعد اين نظريه منسوخ بشه به صورت كلي...
اگرتاريخ روان شناسي رو مطمالعه كرده باشيد مثل يك خط تكاملي مطالب ادامه پيداكردند.
اون نظريه هاي فرويد كه بعدا رد شدنداما منسوخ نشدند؛يعني اينكه تمام نظريه ردنشد بلكه تكميل وغلط اون تصحيح شدند.

نظريه هاي روان شناسي سال به سال دارند تكميل ميشن به خاطر همين اگربخواهيم روان شناس قابلي بشيم بايد تاريخ سيرروان شناسي رو كامل بلد باشيم.چون مطالب اساسي اون اززمان دوره فرويد(بخش روان كاوي اون)شروع ميشه.

نظرات فرويد در روان شناسي هنوزپابرجاست منتهي الان تكميل شده اون روداريم پس نميتونيم مثل رشته شيمي ويافيزيك به ردويااثبات يك نظرنوين بپردازيم وازسايرنظرات چشم پوشي كنيم.دقيقا مثل فلسفه كلام كه بايد به ابتداي شروع اين فلسفه برگرديم.

ازطvفي موضوع رويا رو فقط فرويدنگفته..الان بين بسياري ازپژوهشگران هم تحقيق درمورد خواب ديدن مطرحه منتهي چون نوپا هستش هنوزاسرار بسياري داره.

اما علم نوين:
تعجب ميكنم اين روميگيد.درعلم نوين(درهمين دهه)علم نوپايي درمورد خواب وخواب ديدن (وهمين طور خواب شناسي)برقرارشده وچون هنورزنوپاهست پيچيدگي داره....ظاهرا شما اصلا نه فرويد روميشناسيدونه كلايتمن ونه ژوره كه باعث شدنددرعلم نوين فيزيولوژيكي موضوع خواب يك رشته خاص به خودش بگيره.

آقا شمابريد يه سرچ كوچولوبزنيد درمورد رشته خواب شناسي و البته ارتباط رويا باشخصيت فردهم يه سرچ بزنيد اين قدر اين موضوع پيش پاافتاده هست كه اصلا درمورد اثبات اين مورد حرف نميزنند(چيزي كه الان شمابهش گيرداديد)فقط درمورد آثارونتايج تحقيق صحبت ميشه)
اصلا يه تاپيك جداگونه بزنيد تا بتونيم اونجا تمام تحقيقات پيرامون خواب رو كه نوين وامروزي هستن رو نشونتون بديم.
جديدا درمورد(روح)هم يك رشته جديد(نوپاست)دردانشگاههاي بزرگ دنياي غرب(كه البته شماعلم رو دراونجا ميبينيدپس فقط واستون منبع ازاون جاميذارم)ايجادكردند(چيزي كه شايدشما اون رو خرافه ميدونيد)

ديگه الان كارباخواب رويا وهيپنوتيزم در انگيزش وهيجان به عنوان علم شناخته شده است..كه فكركنم داريم ازبحث خارج ميشيم.
براي صحت بيشترميتونيد چندين خواب وروياي نماددار خودتون رو تعريف كنيد تابا نحوه كارواثراستفاده از تصاويرخواب به شما شخصيتتون گفته بشه.

(درروش باليني مامصاحبه؛شرح حال؛آزمون هاي ساخت دار داريم وامااگرباز اطلاعات جمع آوري شده كم باشن ميتونيم ازهراس فردبيمارونظرش نسبت به خوابهايش وهمين طور درمورد كابوس ديدن وي سوال كنيم. تابه نتايج بيشتربرسيم.امااينجاچون فرصت اين همه آزمون وسوال رونداريم مجبورا به تصاويرخواب بسنده ميكنيم.)

نقل قول:
اگه ممکنه شما یک مقاله در یکی از ژورنال های مطرح روانشناسی بیارید یا یکی از کتب علمی روانشناسی روز رو بیارید (نه تاریخچه تعبیر خواب!) که این صحبت ها رو تایید کرده باشه.
يه بخش درسيش رومعرفي ميكنم(اين ديگه درسيشه)بريدبخونيد:
روان شناسي فيزيولوژيك،انگيزش وهيجان(چرخه هاي زيستي ومكانيسم خواب):قسمت(ارتباط روياوخواب)

درضمن دراين بخش فقط به بخش فيزيولوژيكي بيشترصحبت شده.باآزمايش هاي جديد در مورد خواب به اين نتيجه رسيدند كه به خيلي ازاسرار هنوز نرسيدند.اين قدر نوپا هست اين موضوع در روان شناسي كه به خاطر پيچيدگي كسي نتونسته هنوز نظرقطعي بده....نه اينكه اون رو باطل كردند.
اميدوارم منظوربنده رو متوجه بشيد..شايددارم بدانتقال ميدم.

اجازه بديد بيشترتوضيح بدم:

شماهيچ كتابي كه ارتباط روياوشخصيت رونقض كنه نداريد اما كتابهايي هستن كه درمورد ارتباطش حرف ميزنند اما چون تحقيق تكميل نشده اظهارنظرسخت هست(چون نمادهاي تصويرخواب بسيارپيچيده اند...من نوعي كه مثلا ادعام ميشه متوجه تصاويرخواب ميشم بيش3000خواب روبررسي كردم به كمك دوستان تاتونستم تازه مقدمه رمزگشايي اين تصاويرروكشف كنم)

به خاطر اظهارنظرسخت هنوزدرحال بررسي هست نه اين كه درحال بطلان اين نظريه هست!!اتفاقا برعكس دارند هنوز روي اون كارميكنند

اگرقراربودخط بطلان كشيده بشه روي اون تمام اين رشته هادرروان شناسي مربوط به خواب ورويا بايد بيخودباشن!
(شمافقط قسمت اول موضوع كه درمورد فرويدويونگ نوشتم توجه كرديد.اون اول تاريخچه موضوع ماست كم كم به تكامل ميرسه وآخرش درمورد نظرروان شناسان نوين رو هم نوشتم)

موفق باشيد.

با سلام خدمت شما دوستان گرامی

در مورد مطالب مطرح شده ، یک مطلب به نظرم حائز اهمیت است که بیان می شود :

همان طور که در پاسخ اولیه بیان شد ، دسته ای از رویاها در واقع تاثرات ما از جهان بیرونی و عالم خارج است . این گونه خواب ها می تواند موضوع بررسی علوم مختلفی مانند روانشناسی یا علوم دیگر باشد .

اما توجه به این نکته مهم است که نمی توان وجود دسته دیگر از خواب ها را که به آنها رویای صادقه گفته می شود ، انکار کرد . در این مورد آیات و روایات زیادی وجود دارد.

مطلبی که به نظر اهمیت بالایی دارد این است که نمی توان با متد صرفا علمی ، تمام پدیده های عالم را تبیین کرد. دوستان باید توجه داشته باشند که این مطلب که "هرچه با چشم ما (حواس) دیده نشد ، وجود ندارد" ، یک مبنای باطل است . مانند این است که کسی تنها قدرت دیدن اشیا تا شعاع 200 متر را دارد ، و کل جهان هستی که دورتر از آن 200 متر باشد را انکار کند .
خواب های معنوی قطعا وجود دارند و در طول تاریخ نیز بارهای برای انسان های صالح(اعم از پیامبران و انسان های مومن) اتفاق افتاده است و نمونه های بارز آن را در مورد حضرت ابراهیم (ع) در مورد قربانی کردن فرزندش یا حضرت یوسف (ع) و خوابی که در مورد آینده دیده بود ، می توان یافت .
باید توجه داشت ، اینکه برخی تنها با ملاک مادی در مورد کل جهان قضاوت می کنند و هر چیزی که با ملاک مادی آنها قابل تبیین نباشد را انکار می کنند ، از لحاظ فلسفی اشتباه است و قابل دفاع نیست .

موفق باشید

نقل قول:
مطلبی که به نظر اهمیت بالایی دارد این است که نمی توان با متد صرفا علمی ، تمام پدیده های عالم را تبیین کرد. دوستان باید توجه داشته باشند که این مطلب که "هرچه با چشم ما (حواس) دیده نشد ، وجود ندارد" ، یک مبنای باطل است . مانند این است که کسی تنها قدرت دیدن اشیا تا شعاع 200 متر را دارد ، و کل جهان هستی که دورتر از آن 200 متر باشد را انکار کند .

بله حق باشماست..

اتفاقا در قسمتي ازخطاي رومئو كه دراون اطلاعات زيستي مطرحه اعتراف ميكنه كه بعضي مسائل رو نميتونه باعلم اثبات كنه وبه صورت عيني قابل مشاهده هستن.

حتي درمورد فهم ازآينده وديدن روياي صادقه كه كم وبيش براي همه مااتفاق افتاده ونميشه انكارش كرد براين شدندكه علت علمي ازاون روپيداكنندوچون نتونستن اين كاروكنند رابط علم بامتافيزيك روبنيان گذاري كردندو رشته مرتبط با روح رو به عنوان رشته ايي رسمي و قابل بررسي وتحقيق به رشته ها اضافه كردند.

خود پژوهشگران هم به اعتراف اين موضوع پرداختن وبعدازاين همه پختگي تحقيقات بزرگان مادرمورد احاديث وروايت براي اين افراد تازه داره عامل ناشناخته معرفي ميشه كه دردست تحقيق بره.

جالب اين جاست يهودياني كه اساس بسياري ازعلوم روبه نام خودثبت كردندوحتي بعضي ازعلوم روازبقيه براي پيشرفت خودشون پنهان كردند هم هميشه دربخش نمادپرستيشون ازروياوخواب به عنوان كليداول وبه عنوان اطلاع ازآينده استفاده مي كنند.

اکثر خواب های ما ناشی از ذهن ما هست در این شکی نیست ذهنی اشفته ذهنی پر از استرس و کار و گرفتار یو فشارو...
ولی خواب های که راجب اینده بر بعضی دیده می شود رو چی می شه اسمش گذاشت؟
برای بسیاری پیش اومده که دیدن مثلا یه اتفاقی واسشون می افته و عین اون دقیقا رخ می ده
پس نمی شه کلا پدیده خواب رو زد به مادی
در مورد دیدن موجودات در خواب
من یه استادی داشتم خدا بیامرزدش یه جمله بهم گفت
گفت این حیوان ها اصلا نه واقعی هستن و نه وجود دارن اینا فقط و فقط خودمونیم
اگر اگر کسی هستید که دارید یه گناهی رو ترک می کنید مطمعن باشید از این حیوانات می بینید که خیلی هم وحشی هستن
اگر گناه رو برای مدت ها ترک کرده باشید جنس این حیوان مهربان تر می شه ممکنه در اخر یه اسبی دیده بشه
پس دلیل روانشناختیش دقیقا برمیگرده به رفتار و کردار ما نسبت به چیزی که با تمام وجودمون داریم مقابله می کنیم مثلا ترک یک گناه
یا علی

جناب سبزينه ظهور ، همونطور که گفتم منابع ادعاهاتون رو ارائه بدید و شما همینطور توضیح میدید که من بلد نیستم و شما بلد هستید. ببخشید که در یک بحث علمی حرف شما برای من مرجع نیست.

نقل قول:
صحیح، ولی چه کسی می گه دقیقا علم کجاها ناتوان است، و صحبت هایی که هیچ پایه و اساسی ندارند دقیقا همونجاها توانا هستند؟ شما که اطلاع ندارید مرز علم یا این 200 متر کجاست، و دلیلی هم نداریم باور کنیم وقتی همه جهان بیشتر از این 200 متر رو نمی بینند، یک عده خاص تونستند ببینند در حالی که کوچکترین دلیل و مدرکی بر ادعاها هم نیست.

ما چیزی رو که علم توضیح می ده باور می کنیم و چیزی رو که هنوز توضیح نداده مجهول باقی می گذاریم. اینکه علم فرضا در توضیح چیزی ناتوان است دلیل نمیشه که فرض کنیم هر خرافه ای صحیحه.

مسافر زمان;315011 نوشت:
اکثر خواب های ما ناشی از ذهن ما هست در این شکی نیست ذهنی اشفته ذهنی پر از استرس و کار و گرفتار یو فشارو...
ولی خواب های که راجب اینده بر بعضی دیده می شود رو چی می شه اسمش گذاشت؟
برای بسیاری پیش اومده که دیدن مثلا یه اتفاقی واسشون می افته و عین اون دقیقا رخ می ده
پس نمی شه کلا پدیده خواب رو زد به مادی
در مورد دیدن موجودات در خواب
من یه استادی داشتم خدا بیامرزدش یه جمله بهم گفت
گفت این حیوان ها اصلا نه واقعی هستن و نه وجود دارن اینا فقط و فقط خودمونیم
اگر اگر کسی هستید که دارید یه گناهی رو ترک می کنید مطمعن باشید از این حیوانات می بینید که خیلی هم وحشی هستن
اگر گناه رو برای مدت ها ترک کرده باشید جنس این حیوان مهربان تر می شه ممکنه در اخر یه اسبی دیده بشه
پس دلیل روانشناختیش دقیقا برمیگرده به رفتار و کردار ما نسبت به چیزی که با تمام وجودمون داریم مقابله می کنیم مثلا ترک یک گناه
یا علی

اتفاقا مسافر زمان عزیز همین دسته خواب هایی که می فرمایید دیدن آینده هستند هم ساخته مغز ما هستند. این قضیه خیلی جالب بود و آزمایش های بسیاری براش انجام دادند به این شرح:

به یک عده بسیار زیاد گفتند بعد از خواب هرچیزی رو که از خواب خودتون به یاد میارید با یادداشت و نقاشی و ... ثبت کنید. حالا بعضی مواقع ماه ها یا سال ها بعد در بیداری صحنه ای میدیدند که فکر می کردند دقیقا مثل همون رو در خواب دیدند، وقتی به یادداشت ها برمی گشتند می دیدند اصلا اینطور نبوده و کلیت اون صحنه به این شکل بوده و جزئیات رو کاملا فراموش کرده بودند و ذهن خودشون این ارتباط رو ایجاد می کرده. این قضیه برای همه افراد دقیقا یکسان بوده و نتایج بسیار محکم.

همونطور که گفتم با دارو (که یک چیز مادی است!) میشه کاری کرد اصلا خواب نبینید و هنگامی که اون دارو مصرف میشه هیچ کس تحت هیچ شرایطی خواب نمی بینه چون مغز انسان اصلا وارد اون مرحله REM خواب نمیشه. کاملا واضحه کل این پدیده مادی است و چیزی سوپرنچرال در اون دخالت نداره. به امید روزی که هر نادانسته ای رو سریعا به خرافات ربط ندیم.

سلام و عرض ادب خدمت دوستان گرامی
بحث بین جناب سبزینه ظهور و جناب وایسلی گوجا برای من بسیار جالب است امیدوارم که با سعه صدر ادامه پیدا کند
بدین وسیله خواستم تشکر خود را از ایشان اعلام کنم
وهمینطور نظر خود را در مورد سؤال اصلی تاپیک عنوان کنم :
چنین احتمالی بسیار بعید است
شاید در آینده دور با کمک ابزار بتوانند چنین تکنولوژی را فراهم بیاورند ولی بسیار بعید است که بدون تماس فیزیکی و یا استفاده ازداروهاها و ابزار مناسب چنین فرایندی را به سادگی و در شرایط عادی متصور شد
از نظر علم امروز نه چنبن موجوداتی تا بحال کشف شده اند و نه به این راحتی قدرت نفوذی بر افکار و خیالات انسان مترتب است هر چند بسته به هیجانات روحی و جمعی گاهاً انسانها تحت تأثیر سخنرانان متبحر و یا شیوه های تبلیغاتی قرار میگیرد که صد البته این روشها به صورت علمی مورد استفاده مشاوران تبلیغاتی قرار میگیرد
پس با قاطعیت میتوان گفت پاسخ تاپیک «خیر» میباشد.

در مورد خواب وکیفیت آن به طور خلاصه میتوان گفت
در طول روز مغز انسان مواجه با سیل عظیم اطلاعات گوناگون میشود
این اطلاعات نیاز به طبقه بندی و پاکسازی دارد معمولاً این کار در طی خواب شبانه انجام میشود
مثلاً در طول روز شما مناظر و وقایع بسیار زیادی میبیند همه اینها نه مورد احتیاج است و نه ذخیره آنها کارساز جهت افزایش تجربه انسان است
روند پاکسازی و طبقه بندی اطلاعات آنقدر مهم است که اگر مانع خواب فرد حتی برای زمان کوتاهی بشوند پس از مدتی فرد مورد نظر به سمت دیوانگی سوق پیدا میکند یکی از روشهای شکنجه و تخریب شخصیت افراد متأسفانه هر چند غیر انسانی است همین ممانعت از خواب و یا مزاحمت در خواب است
مغز جهت ساماندهی اطلاعات این تجربیات روزانه را به صورت نماد های مختلف به صورت رندوم در محلهای مختلف ذخیره میکند
در طول ذخیره سازی بسته های اطلاعاتی چون در مجاورت خاطره هایی از گذشته قرار میگیرد بعضی از خاطرات قدیم دوباره فعال میشود که مسلم ربطی به حوادث یا خاطرات امروز ندارد.
این یادآوری های نامربوط گذشته با خاطرات روزانه به صورت معجونی از رؤیاها و کابوسهای شبانه در میآید
مغز یکی ازکارهایش ارتباط دادن و مفهوم سازی از تحریکات حسی مختلف است آنهم به ساده ترین وجه ممکن ومعمولاً جهت آن قصه سازی میکند تا آن تحریک حسی خوشایند و باورپذیر بنماید هر چند غیر عادی باشد
در طول روز چون با سیل مستمر حقایق و واقعیات روبرو هستیم این قصه سازی ها به سرعت اصلاح میشود
و ما روابط و مفاهیم وقایع بیرون را به سرعت از خیالات واهی تشخیص میدهیم و روند منطقی وقایع را دنبال میکنیم
ولی در طی خواب این قصه سازیها با ورود اطلاعات از طریق حواس پنجگانه اصلاح نمیشود و روند نامتعارف اشخاص مکانها و احساسها در خواب شخص فراهم میشود.
چون فیدبکی برای اصلاح قصه سازیهای مغز وجود ندارد بنابراین همان روابط خارق العاده در رؤیا یا کابوس ادامه می یابد و قطع نمیگردد تا اینکه مغز شروع به طبقه بندی اطلاعات بعدی کند یا اینکه شخص بیدار شود
این حوادث و روابط در رؤیا به ندرت و گاهآً صورت واقعی دارند و لی در بیشتر موارد نامربوط و نامفهوم هستند ولی همه این قضایا چون در حافظه کوتاه مدت فرد ذخیره میشود ، و همینطور به علت غیر منطقی بودن سریعاً به فراموشی سپرده میشود ولی چنانچه در نیمه های شب ازخواب برخاستید چنانچه به کار دیگر ذهن خود را مشغول نکنید و به همین رؤیا اخیرتان فکر کنید میتوانید خواب اخیر خود را دربند حافظه اسیر کنید

چون خواب ورؤیا از فعالیتهای مغز است بنابراین وضعیت سلامت جسمی فرد و سطح آگاهی و دانش افراد در کیفیت و روند خواب مؤثر است
پس روند منطقی خواب و رؤیای افراد هم بسته به شخصیت افراد میتواند داشته باشد از این نظر فکر نکنم به طور کل نظریات فروید و یونگ کاملاً منسوخ باشد بلکه در جهت واکاوی بعضی از رؤیاهای به شدت تکراری و مزاحم میتوان هنوز از نظریات ایشان کمک گرفت

موفق باشید

سلام
خواب انسان بر محور قوه خیال و تخیل اوست . قوه خیال قوه ای غیر مادی است که قادر به تصویر سازی از حقایق مادی و معنوی است . این قوه در هنگام خواب با ارتباط با عوالم مادی و معنوی صورتها صداها و مفاهیمی را در درون انسان می سازد که ما آنرا خواب یا رویا می نامیم . قوه متخیله قوه ای است که قادر به دخل و تصرف در مکنونات قوه خیال است یعنی می تواند از صورتها و ادراکات صورتها و تصورات نویی بسازد که انسان قبلا هم آنها را ندیده است البته شکی نیست که اگر خدای متعال یا موجودات مجرد عالم بالا اراده کنند می توانند قوه خیال انسان را در اختیار گرفته و پیامهای خود را به شکل خواب در آن ایجاد کنند والله الموفق

سلام و درود بر همگی

جناب آقای وایسلی گوجا ، یک مسئله ای هست ، البته من نمی خوام وارد بحث علمی بشم و بگم من بلدم ! من فقط سوال می کنم که یاد بگیرم .

میگم یک نظریه هست به نام شبیه سازی اگر اشتباه نکنم که میگه همه ی اون چیزی که می بینیم و حس می کنیم و ... مغز ما به ما میگه و ما در اصل یه مغز هستیم در یک چیز خمره مانند در کنار همه ی افراد دیگر که این واقعیتی که ما در اون همه چیز رو حس می کنیم در واقع تلقینی بسیار قوی ای هست که ازطریق الکتریسیته هایی از یک ابر کنترل کننده ی خمره ها به ما القا میشه .

و اگر اینطور در نظر بگیریم میشه زندگی رو هم با خوردن یک قرص کلا سیاه کرد و هیچی ندید و حس نکرد و ...
پس خواب هم در همین راستا قرار می گیره ، خواب هم میتونه یه جورایی تصاویری از ذهن خودمان باشه یا به راحتی یه نیروی خارجی بر مغز ما کنترل داشته باشه که بتونه چیزی از خواب بر مغز ما وارد کنه که چنین چیزی هستش . پس اگر قرصی بخوریم که خواب نبینیم خلاف طبیعت انسان هست و ممکنه از بعضی چیز ها که در قسمت خواب میگذره خودمان را محروم کنیم .

در یک جا دیدم که میشه با فرستادن الکتریسیته به بخشی از مغز ، فرد رو وادار به انجام کاری کرد در واقعاون فرد فکر میکنه خودش داره انجام میده اما در واقع کسی بر اون کنترل داره . فکر کنم چنین چیزی در خواب هم ممکن هست برای حال ، توسط نیروی کنترل کننده ی ما که ما اسمشو میذاریم خدا .

نظرتون چیست ؟

نقل قول:
جناب سبزينه ظهور ، همونطور که گفتم منابع ادعاهاتون رو ارائه بدید و شما همینطور توضیح میدید که من بلد نیستم و شما بلد هستید. ببخشید که در یک بحث علمی حرف شما برای من مرجع نیست.
باسلام.
يادم نمياد چنين حرفي زده باشم.ما توي جنگ نيستيم كه بخوام يكي روسركوب كنم تاكلام خودم به كرسي...!!
شماگفتيد منبع ذكركنيد ،خلاصه ايي ازمنابع گفته شد كه درعلم نوين اسامي منابع مرجع هستند!
جالب اينجاست كه شما هنوز منابع خودتون رو ذكرنكرديد(منبعي كه روياروخرافه بدونه وهيچ ارزش روان شناسي واسش قائل نباشه) واسه روشني موضوع ميتونيد شيوه من رو امتحان كنيدو چند تا ازخوابها و كابوس هايتان رو تعريف كنيد و بعد وقتي تحليل روان شناسيش رو شنيديد قضاوت كنيد..

شماهمه اش ايراد ميگيريد..درصورتي كه ماميخواهيم به كمك هم ودوستان به دوستمون واسه رسيدن به جوابش كمك كنيم.:Gol:

نقل قول:
ما چیزی رو که علم توضیح می ده باور می کنیم و چیزی رو که هنوز توضیح نداده مجهول باقی می گذاریم
:Kaf:مجهول ميذاريم اما منسوخش نميكنيم اما شمابه طوركل رابطه تصاويرخواب رو باروان شناسي وتحليل شخصيت افراد منسوخ شده ميدونيد!!!
نقل قول:
به یک عده بسیار زیاد گفتند بعد از خواب هرچیزی رو که از خواب خودتون به یاد میارید با یادداشت و نقاشی و ... ثبت کنید. حالا بعضی مواقع ماه ها یا سال ها بعد در بیداری صحنه ای میدیدند که فکر می کردند دقیقا مثل همون رو در خواب دیدند، وقتی به یادداشت ها برمی گشتند می دیدند اصلا اینطور نبوده و کلیت اون صحنه به این شکل بوده و جزئیات رو کاملا فراموش کرده بودند و ذهن خودشون این ارتباط رو ایجاد می کرده. این قضیه برای همه افراد دقیقا یکسان بوده و نتایج بسیار محکم.همونطور که گفتم با دارو (که یک چیز مادی است!) میشه کاری کرد اصلا خواب نبینید و هنگامی که اون دارو مصرف میشه هیچ کس تحت هیچ شرایطی خواب نمی بینه چون مغز انسان اصلا وارد اون مرحله REM خواب نمیشه. کاملا واضحه کل این پدیده مادی است و چیزی سوپرنچرال در اون دخالت نداره. به امید روزی که هر نادانسته ای رو سریعا به خرافات ربط ندیم.
منبع علمي كه گفتيد اين بود؟!!
يعني باور شما ابن هست؟
درمورد پيش گويي وخواب ديدن كه ربطي به اين تاپيك نداره نميتونم خيلي بازش كنم اما دررشته هاي مرتبط باروح دانشمندان دارنددرموردش اظهارنظرميكنند.
اينقدراين پيش گويي كردنها ذهن دانشمندان رودرگيركرده كه حتي به فيزيك هم راه پيداكرده..

درمورد نظريه جهان هاي موازي مامي بينيم كه دربخشي از اون بيان شده كه ممكنه نسخه ايي ازما كه در زمان هاي متفاوت هستند دراونجا درحال زندگي باشن وشايد اين جرقه ايي براي ارتباط مابا نسخه خودمان ودريافت آينده درروياويابيداري باشيم!
استاد ژنتيك وقتي ميخواستند در مورد انتقالDNAصحبت كنند بيان كردندكه اين دانشمندان به اعتراف اين رسيدند كه روح توانايي دريافت بخشي ازاتفاقات آينده روداره وچون نميتونند مدرك علمي پيداكنند اين نظريه ها ذهن اونها رو مشغول ميكنه
(پس هدف اين نظريه هااينه كه تازه دانشمندان دارند روي موضوع روح كا رميكنندكه شايد با جسم وانرژي بتوننداون روبه فيزيك ربط بدهند)
جالب اينكه بعضي ازنظريه پردازان درمورد انتقال ژن اون رو با انتقال روح هنگام نسخه برداري بر روح وجسم(كه شبيه هم زاد خودمونه)بيان كردند.

اينها آره همه اش نظريه است(شايد يه روز منسوخ بشن) اما نشون ميده كه توجه به اين مسائل درعلم روز نشانه مثبت براي پذيرفتن واعراف اين كه انسان توانايي درك حوادث آينده روداره..فقط هنوزعلت اين عامل ناشناخته پيدانشده.
(علت ديدن آينده مربوط به بخشي ازمديوم انسان هست كه حالت پيامبرگونه داره وميتونه امواج وهاله هايي ازپيرامون دريافت كنه.واگراين هاله هاشامل پيام ازآينده باشن فردميتونه حوادث آينده روتشخيص بده.ماازطريق پيشرفت روح واعمال مشابه رو يوگا ميتونيم به اين قدرت دست پيداكنيم.انسانهاي زيادي توي تاريخ بودند كه اين كاروكردن.
اما دارو:فكركنم نظرپژوهشگران فيزيولوژيكي رو كامل مطالعه نكرديم.دارو ديدن خواب وياداوري خواب روغيرممكن ميكنه اما اگرازحدطبيعي خارج بشه اثرمخرب داره.

اتفاقا همين تحقيق باعث شد پژهشگران متوجه بشن كه خواب ديدن ورويا لازمه آرامش انسانه...وبايد باشه تاانسان ازحالت تعادل خارج نشه..پس رويا باشخصيت فردوتضادهاوخلل روح انسان درارتباطه.
چون ديدند كه قطع خواب و رويا به صورت محض به ضررانسان تمام ميشه.به اين اصل باوررسيدن اما اينكه دقيقا هرتصوير نماد چه چيزهست واينكه چرا هركس خواب منحصربه فردي ميبينه و علت اصلي خواب ورويا وتصاويرش به طوركامل مشخص نيست.

نقل قول:
از نظر علم امروز نه چنبن موجوداتی تا بحال کشف شده اند و نه به این راحتی قدرت نفوذی بر افکار و خیالات انسان مترتب است هر چند بسته به هیجانات روحی و جمعی گاهاً انسانها تحت تأثیر سخنرانان متبحر و یا شیوه های تبلیغاتی قرار میگیرد که صد البته این روشها به صورت علمی مورد استفاده مشاوران تبلیغاتی قرار میگیرد
پس با قاطعیت میتوان گفت پاسخ تاپیک «خیر» میباشد.

نقل قول:
چون خواب ورؤیا از فعالیتهای مغز است بنابراین وضعیت سلامت جسمی فرد و سطح آگاهی و دانش افراد در کیفیت و روند خواب مؤثر است
پس روند منطقی خواب و رؤیای افراد هم بسته به شخصیت افراد میتواند داشته باشد از این نظر فکر نکنم به طور کل نظریات فروید و یونگ کاملاً منسوخ باشد بلکه در جهت واکاوی بعضی از رؤیاهای به شدت تکراری و مزاحم میتوان هنوز از نظریات ایشان کمک گرفت
:Kaf:
متشكرم.خيلي خلاصه وجامع توضيح داديد.انشاءالله شيوايي اين مطلب موضوع روبهتربازكنه.
موفق باشيد.

یکی از اقوام ما خواب هایی می بینه که به نظر صادقه اس.مثلا راه حل مشکلات تو خواب بهش الهام میشه.البته راه حل هاش برای من که تا حالا درست از آب درنیومده و خودمم هم اعتقادی به خواب ندارم.ولی برای خیلی ها راه حل هایی که به این شخص الهام شده راه گشا بوده.و همه اون رو به عنوان یک فرشته میشناسن!
[="green"]میخوام بدونم آیا چون من به خواب اعتقادی ندارم برا من درست درنمیاد یا مشکل از خواب های ایشونه؟[/]
لازم به ذکره که ایشون حتی زمان مرگ.حادثه ای که منجر به مرگ میشه.عاقبت افراد.همسر هر شخص و کلی از این جور اطلاعات بهشون الهام میشه(البته به گفته خود ایشون)!

خادم فاطمه;315188 نوشت:
لازم به ذکره که ایشون حتی زمان مرگ.حادثه ای که منجر به مرگ میشه.عاقبت افراد.همسر هر شخص و کلی از این جور اطلاعات بهشون الهام میشه(البته به گفته خود ایشون)!

سلام
این امور فی نفسه امکان دارد اما اینکه فرد خاصی از چنین توانایی برخوردار است یا نه به سادگی قابل قضاوت نیست اصل این است که هر کسی برخوردار نباشد
والله الموفق

حامد;315115 نوشت:
سلام
خواب انسان بر محور قوه خیال و تخیل اوست . قوه خیال قوه ای غیر مادی است که قادر به تصویر سازی از حقایق مادی و معنوی است . این قوه در هنگام خواب با ارتباط با عوالم مادی و معنوی صورتها صداها و مفاهیمی را در درون انسان می سازد که ما آنرا خواب یا رویا می نامیم . قوه متخیله قوه ای است که قادر به دخل و تصرف در مکنونات قوه خیال است یعنی می تواند از صورتها و ادراکات صورتها و تصورات نویی بسازد که انسان قبلا هم آنها را ندیده است البته شکی نیست که اگر خدای متعال یا موجودات مجرد عالم بالا اراده کنند می توانند قوه خیال انسان را در اختیار گرفته و پیامهای خود را به شکل خواب در آن ایجاد کنند والله الموفق

حامد گرامی توضیحات شما جالب بود ولی نکته اینجاست که قوه تخیل هم از فعالیت قسمت هایی از مغز ناشی میشه و کاملا مادی است. اینکه آیا این قسمت از مغز چه ویژگی ای داره که می تونه با چیزهایی خارج از دنیای ماده ارتباط داشته باشه رو ما نمی دونیم، و خب علم جهان هم پیدا نکرده.

kamran;315126 نوشت:

سلام و درود بر همگی

جناب آقای وایسلی گوجا ، یک مسئله ای هست ، البته من نمی خوام وارد بحث علمی بشم و بگم من بلدم ! من فقط سوال می کنم که یاد بگیرم .

میگم یک نظریه هست به نام شبیه سازی اگر اشتباه نکنم که میگه همه ی اون چیزی که می بینیم و حس می کنیم و ... مغز ما به ما میگه و ما در اصل یه مغز هستیم در یک چیز خمره مانند در کنار همه ی افراد دیگر که این واقعیتی که ما در اون همه چیز رو حس می کنیم در واقع تلقینی بسیار قوی ای هست که ازطریق الکتریسیته هایی از یک ابر کنترل کننده ی خمره ها به ما القا میشه .

و اگر اینطور در نظر بگیریم میشه زندگی رو هم با خوردن یک قرص کلا سیاه کرد و هیچی ندید و حس نکرد و ...
پس خواب هم در همین راستا قرار می گیره ، خواب هم میتونه یه جورایی تصاویری از ذهن خودمان باشه یا به راحتی یه نیروی خارجی بر مغز ما کنترل داشته باشه که بتونه چیزی از خواب بر مغز ما وارد کنه که چنین چیزی هستش . پس اگر قرصی بخوریم که خواب نبینیم خلاف طبیعت انسان هست و ممکنه از بعضی چیز ها که در قسمت خواب میگذره خودمان را محروم کنیم .

در یک جا دیدم که میشه با فرستادن الکتریسیته به بخشی از مغز ، فرد رو وادار به انجام کاری کرد در واقعاون فرد فکر میکنه خودش داره انجام میده اما در واقع کسی بر اون کنترل داره . فکر کنم چنین چیزی در خواب هم ممکن هست برای حال ، توسط نیروی کنترل کننده ی ما که ما اسمشو میذاریم خدا .

نظرتون چیست ؟

دوست عزیز توضیحات شما کاملا صحیحه.

مغز ما همیشه در حال شبیه سازی محیط بیرون هست و چیزی که ما می بینیم، می شنویم یا حس می کنیم در اصل شبیه سازی مغز ما از محیط بیرون بر اساس اطلاعات دریافتی از سنسور های بدن مثل چشم و گوش و لامسه و ... است. برای همینه که اگه ما نابینا باشیم دیگه این شبیه سازی اطلاعات مربوط به نورهای اطراف ما رو نداره یا اگه نشنوا باشیم اطلاعات مربوط به صدای اطراف رو نداره یا کسی که قطع عضو شده دیگه با اون قسمت قطع شده نمی تونه اطلاعات از دنیای بیرون بگیره.

با خوردن دارو میشه اینها رو دستکاری کرد، با الکتریسیته هم میشه، ولی اینها هم همگی مفاهیم مادی هستند و چیزی خارج از این جهان نیست. اینکه بگیم یک نیروی خارجی، خارج از جهان ماده، بر خواب ما اثر گذاشته، و تاثیرش بر روی اسکن های مغز ما قابل دیدن نیست، ولی باعث میشه ما خواب ببینیم ادعای عجیبیه که نیاز به اثبات داره، و تا جایی که من اطلاع دارم چنین ادعایی در جهان اثبات نشده.

قرصی که می خوریم بر خلاف طبیعت نیست همونطور که آمپول پنی سیلینی که می زنیم برای درمان عفونت هم بر خلاف طبیعت نیست. صرفا خوردن این مواد باعث میشه تغییراتی در بدن رخ بده که فیزیک بدن رفتار متفاوتی رو نشون بده، و اگه بر اساس این تغییرات فیزیکی تجربیات ما تغییری بکنه این نشون می ده که اون تجربیات ناشی از همین عوامل فیزیکی بودند.

با فرستادن الکتریسیته به مغز میشه کاری که شما گفتید رو انجام داد، ولی باز هم مشخصه که این از یک عامل خارجی داره میاد، این قابل مشاهده و اندازه گیریه و باز هم همه چیز مادی است. اینکه فرض کنیم چیزی غیر مادی هم می تونه این کار رو انجام بده، فقط یک فرضیه است که نیاز به اثبات داره. احتما وجودش صفر نیست همونطور که احتمال وجود یک اژدها در خوشید صفر نیست، یا اسب تک شاخ و ... ، ولی پایه و اساس استدلالی برای وجود چنین چیزهایی دقیقا مثل هون اسب تک شاخه. افسانه هایی که هیچ اثری ازشون در دنیای خارج مشاهده نشده.

متحیر;315035 نوشت:

دقت کنید، اگر a نتیجه بدهد b ؛ لزوما نمیشه نتیجه گرفت b نتیجه می دهد a.

تغذیه و سلامت و غذا و حتی سرما و گرما تاثیراتی در خواب می تونند داشته باشند، ولی برعکس این قضیه، که از روی خواب یک شخص درباره تغذیه وسلامت و غذا و سرما و گرمای محیط خواب و ... تشخیص بدهیم یک چیز به کل جداست.

صحبت اینجاست که علم روز از روی تعبیر خواب، و تصاویری که شخصی در خواب می بینه تشخیصی درباره شخصیت اون شخص نمی ده. تشخیص ها از روی نوع برخورد شخص با خواب، یا فعالیت مغزی حین خواب، یا خوش آیند بودن تجربه خواب داده میشه، نه اینکه اگه شخصی فلان چیز رو در خواب دید پس فلان نتیجه رو درباره شخصیت ایشون میشه گرفت. این ادعای جناب سبزینه ظهور بود که پایه و اساس علمی نداره.

نقل قول:

باسلام.
يادم نمياد چنين حرفي زده باشم.ما توي جنگ نيستيم كه بخوام يكي روسركوب كنم تاكلام خودم به كرسي...!!
شماگفتيد منبع ذكركنيد ،خلاصه ايي ازمنابع گفته شد كه درعلم نوين اسامي منابع مرجع هستند!
جالب اينجاست كه شما هنوز منابع خودتون رو ذكرنكرديد(منبعي كه روياروخرافه بدونه وهيچ ارزش روان شناسي واسش قائل نباشه) واسه روشني موضوع ميتونيد شيوه من رو امتحان كنيدو چند تا ازخوابها و كابوس هايتان رو تعريف كنيد و بعد وقتي تحليل روان شناسيش رو شنيديد قضاوت كنيد..

شماهمه اش ايراد ميگيريد..درصورتي كه ماميخواهيم به كمك هم ودوستان به دوستمون واسه رسيدن به جوابش كمك كنيم.:Gol:

منبعی که شما دنبالش هستید قبلا هم توضیح دادم وجود نداره، به همون شکلی که منبعی وجود نداره که دقیقا وجود یک اژدهای 12 سر رو در قلب خورشید خرافه بدونه. همین که چنین چیزی در کتب علمی ستاره شناسی وجود نداره یعنی علم روز باور به وجود چنین چیزی نداره.

اگه قصد یادگیری دارید کتاب Scientific Study of Dreams در دانشگاه سن دیگو کالیفرنیا کتاب خوبی است:
http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/1557989354/adamschneishomep

نقل قول:
:Kaf:مجهول ميذاريم اما منسوخش نميكنيم اما شمابه طوركل رابطه تصاويرخواب رو باروان شناسي وتحليل شخصيت افراد منسوخ شده ميدونيد!!!
بنده هر چیزی رو که به طور علمی اثبات نشده باشه، دلیلی برای صحیح دونستنش نمی دونم و قطعا ادعای هر شخصی بدون اثبات درباره چیزی رو خرافه می دونم. شما ادعا کردید الان از تصاویر خواب افراد برای تشخیص شخصیت افراد استفاده میشه، من گفتم نمیشه چون هنوز این ارتباط به اثبات نرسیده.

در قدیم ادعاهایی شد، الان فهمیدیم اون ادعا ها اشتباه بوده. اگه روزی ادعاهای جدیدی بشه که اثبات کنند صحیحه من هم قبول می کنم، تا قبل از اون هر کس که از روی خرافات یا تخیل چیزی در این باره بگه تا زمانی که حرفش رو در مجامع علمی دنیا به اثبات نرسونده باشه از نظر من باد هواست.

شما فکر می کنید چون چیزی هنوز دقیقا حل و فصل نشده، پس هر ادعایی در این باره صحیحه! این درست نیست.

نقل قول:

منبع علمي كه گفتيد اين بود؟!!
يعني باور شما ابن هست؟
درمورد پيش گويي وخواب ديدن كه ربطي به اين تاپيك نداره نميتونم خيلي بازش كنم اما دررشته هاي مرتبط باروح دانشمندان دارنددرموردش اظهارنظرميكنند.
اينقدراين پيش گويي كردنها ذهن دانشمندان رودرگيركرده كه حتي به فيزيك هم راه پيداكرده..

منبع علمی چی؟ اینکه از خواب نمیشه پیشگویی آینده رو کرد؟ من چنین ادعایی نکردم که شما از من مدرک بخواید، اگه شما معتقدید از خواب میشه پیشگویی آینده رو کرد، منتظر اثبات این ادعا هستم. در قدیم هم از روی طرح ابر ها، یا با فال قهوه آینده رو حدس می زدن، اونها هم باید ادعاهاشون رو اثبات کنند. همونطوری که من معتقدم از طرح روی فرض یا کاشی های کف آشپزخانه نمیشه آینده رو پیشگویی کرد، از خواب هم نمیشه چون مدارک و مستندات موجود برای این دو ادعا مانند همدیگه است: صفر. اگه خلاف این رو باور دارید، بسم الله، منتظر دیدن اثبات شما در مجامع علمی و چاپش در ژورنال های معتبر هستم، و این افتخاری برای ایران هم خواهد بود.

پیشگویی در علم هیچ جایگاهی نداره، اون پیش بینی است که در علم جا داره. تفاوت این دو بسیار زیاده.

نقل قول:

درمورد نظريه جهان هاي موازي مامي بينيم كه دربخشي از اون بيان شده كه ممكنه نسخه ايي ازما كه در زمان هاي متفاوت هستند دراونجا درحال زندگي باشن وشايد اين جرقه ايي براي ارتباط مابا نسخه خودمان ودريافت آينده درروياويابيداري باشيم!
استاد ژنتيك وقتي ميخواستند در مورد انتقالDNAصحبت كنند بيان كردندكه اين دانشمندان به اعتراف اين رسيدند كه روح توانايي دريافت بخشي ازاتفاقات آينده روداره وچون نميتونند مدرك علمي پيداكنند اين نظريه ها ذهن اونها رو مشغول ميكنه
(پس هدف اين نظريه هااينه كه تازه دانشمندان دارند روي موضوع روح كا رميكنندكه شايد با جسم وانرژي بتوننداون روبه فيزيك ربط بدهند)
جالب اينكه بعضي ازنظريه پردازان درمورد انتقال ژن اون رو با انتقال روح هنگام نسخه برداري بر روح وجسم(كه شبيه هم زاد خودمونه)بيان كردند.
من ادعایی درباره جهان های موازی هم ندارم ولی مثل اینکه شما دارید، اون رو هم باید اثبات کنید (ارتباط رویا با جهان های موازی!).

درباره DNA و روح !!! لطفا مستندات خودتون رو نشون بدید. از کجا می دونید دانشمندان دارن روی این قضیه کار می کنند؟ لطفا لینک مقالاتی که درباره این موضوع در ژورنال ها و کنفرانس های علمی معتبر جهانی کار کردند رو ارائه بدید. ادعا پشت ادعا بدون حتی یک نقطه پشتوانه علمی...

نقل قول:

اينها آره همه اش نظريه است(شايد يه روز منسوخ بشن) اما نشون ميده كه توجه به اين مسائل درعلم روز نشانه مثبت براي پذيرفتن واعراف اين كه انسان توانايي درك حوادث آينده روداره..فقط هنوزعلت اين عامل ناشناخته پيدانشده.
(علت ديدن آينده مربوط به بخشي ازمديوم انسان هست كه حالت پيامبرگونه داره وميتونه امواج وهاله هايي ازپيرامون دريافت كنه.واگراين هاله هاشامل پيام ازآينده باشن فردميتونه حوادث آينده روتشخيص بده.ماازطريق پيشرفت روح واعمال مشابه رو يوگا ميتونيم به اين قدرت دست پيداكنيم.انسانهاي زيادي توي تاريخ بودند كه اين كاروكردن.
اما دارو:فكركنم نظرپژوهشگران فيزيولوژيكي رو كامل مطالعه نكرديم.دارو ديدن خواب وياداوري خواب روغيرممكن ميكنه اما اگرازحدطبيعي خارج بشه اثرمخرب داره.

اتفاقا همين تحقيق باعث شد پژهشگران متوجه بشن كه خواب ديدن ورويا لازمه آرامش انسانه...وبايد باشه تاانسان ازحالت تعادل خارج نشه..پس رويا باشخصيت فردوتضادهاوخلل روح انسان درارتباطه.
چون ديدند كه قطع خواب و رويا به صورت محض به ضررانسان تمام ميشه.به اين اصل باوررسيدن اما اينكه دقيقا هرتصوير نماد چه چيزهست واينكه چرا هركس خواب منحصربه فردي ميبينه و علت اصلي خواب ورويا وتصاويرش به طوركامل مشخص نيست.

باز هم ادعاهای جالبی کردید، مدیوم انسان ها، هاله هایی از پیرامون و پیام از آینده، ارتباط روح و یوگا و ... ، این ادعاها رو لطفا اثبات کنید وگرنه مثل داستان های کودکان هست که قبل از خواب براشون تعریف می کنند.

خواب مکانیزم استراحت مغز هست و رویا دیدن هم به این پروسه کمک می کنه، و قطعش هم برای بدن ضرر داره (همونطور که تغذیه نامناسب برای بدن ضرر داره). از این شما نمی تونید ادعاهایی که قبلا کردید مثل ارتباط تصاویر رویا و شخصیت یا دنیای موازی و مدیوم و ارتباط رویا با روح و آینده و ... رو نتیجه بگیرید.

=======

جناب سبزینه ظهور عزیز بنده وقتم محدوده و تا زمانی که شما به همون سوال اساسی من پاسخ ندادید، از پاسخ دادن به پست های شما معذور خواهم بود چون فکر می کنم بسیار بیش از حد بحث رو منحرف کردیم. به این پاسخ بدید:

شما ادعا کردید:

نقل قول:

:1:خواب ميتونه يك نماد باشه ازشخصيت انسان؛ميتونه منبع آرامش باشه؛ميتونه مكانيسم دفاعي انسان بعدازبحران باشه؛ميتونه مجموعه ايي ازخلاقيت ذهن انسان باشه؛

:3:توي روان شناختي به تفسيرتصاويربراي شناخت شخصيت دروني انسان استفاده ميشه..:4:توي روان كاوي به عنوان پيدا كردن نمادهاواسه ي برطرف كردن اختلالات وآشفتگي ها استفاده ميشه و
و من پرسیدم:

همونطور که می دونید روانشناس ها متد های مستند و خیلی دقیقی دارند، لطفا یک متد علمی روز که در دنیا استفاده میشه رو بگید که در اون بر اساس تصاویر خواب هایی که بیمار می بینه درباره شخصیت و ... اون اظهار نظر می کنند. شما هر وقت این رو پاسخ بدید می تونیم بحث رو ادامه بدیم.

منتظر شما هستم که روش های دقیق روانشناسی که امروزه در جهان استفاده میشه و ادعاهای شما رو اثبات کنه رو ارائه کنید.

ممنون.

موضوع قفل شده است