چگونه مادرخوبی باشيم؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه مادرخوبی باشيم؟

:hamdel::hamdel::hamdel::hamdel::hamdel::hamdel::hamdel::hamdel::hamdel:

بسمه تعالي

سلام برشما...

همه نگرانيش اين بودكه مشكلش برطرف شودومادرشود
آرزوداشت صداي گريه بچه اش روبشنود
مرتب درمنزل باهمسرش مجادله مي كرد
ازشدت استرس شب هاراحت خوابش نمي برد
مرتب دكترمعالج خودراتعويض مي كرد
اينهاوچندين موردديگه دغدغه خيلي اززنهاي متاهل امروزيه
مادرم هيشه ميفرمايد:بچه عزيزه اماتربيتش ازخودش عزيزتره
راست ميگه،

امامن اين سوال رودارم ودوست دارم شماكاربران فرهيخته سايت ديني هم مشاركت داشته باشين

آياباپيشرفت امكانات وبادادن شعارفرزندكمتر،زندگي بهتر؛تربيت فرزندانمون بهترشده يا.....؟؟؟؟

:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

ستیلا;314077 نوشت:
بسمه تعالي

سلام برشما...

همه نگرانيش اين بودكه مشكلش برطرف شودومادرشود
آرزوداشت صداي گريه بچه اش روبشنود
مرتب درمنزل باهمسرش مجادله مي كرد
ازشدت استرس شب هاراحت خوابش نمي برد
مرتب دكترمعالج خودراتعويض مي كرد
اينهاوچندين موردديگه دغدغه خيلي اززنهاي متاهل امروزيه
مادرم هيشه ميفرمايد:بچه عزيزه اماتربيتش ازخودش عزيزتره
راست ميگه،

امامن اين سوال رودارم ودوست دارم شماكاربران فرهيخته سايت ديني هم مشاركت داشته باشين
آياباپيشرفت امكانات وبادادن شعارفرزندكمتر،زندگي بهتر؛تربيت فرزندانمون بهترشده يا.....؟؟؟؟

با عرض سلام و ادب

از حسن اعتماد شما به سایت سپاسگذارم
سوال بسیار خوبی را پرسیدید
واقعا چه چیزهایی سبب تربیت درست می شوند :
اصلا تربیت درست یعنی چه ؟ یعنی اگر فرزند ما تحصیلات خوبی داشته باشه، شغل خوبی بتونه بدست بیاوره یعنی تربیت درستی داشته؟؟؟؟تربیت درست یعنی فرزند ما چه ویژگیهایی داشته باشد و به چه چیزهایی دست یابد؟؟؟
آیا هر چه امکانات بیشتر شود تربیت بهتر می شود؟
آیا فرزند کمتر = تربیت بهتر؟؟؟؟؟؟؟ تاثیر تعداد فرزندان در تربیت آنان چیست؟
آیا عوامل تاثیر گذار تربیتی نسبت به سالیان قبل متفاوت شده است؟ چگونه؟
و سوالات مختلفی که میشه مطرح کرد

آنچه به ذهن بنده می رسد عوامل مختلفی در تربیت تاثیر گذار می باشد اما عوامل مهم و کلیدی در تربیت درست فرزندان سه چیز است :

1. شناخت و آگاهی
  2. وقت گذاشتن
  3. حوصله داشتن

مواردی که ماها بسیار کم داریم و به اهمیت آن واقف نیستیم میخواهیم با پول و رفاه و امکانات جبرانش کنیم که صد البته نتیجه معکوس دارد سه شیفته کار می کنیم بهترین غذاها و امکانات را تهیه می کنیم در حالیکه بیشتر فرزندان ما از ما بازی و رفاقت و همدلی و محبت و... می خواهند.

برای استفاده از نظرات سایر دوستان تاپیک را باز می کنم و در ادامه مطالب بیشتری را عرض خواهم کرد

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

با سلام

اسلام، پدران و مادران را در امر پرورش اخلاقی فرزندان خویش مسئول می داند و تربیت درست کودکان را از حقوق مهم و اساسی آنان می داند. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله درباره پرورش اخلاقی کودکان فرمودند: «خداوند رحمت کند پدری را که فرزندش را به نیکوکاری وا دارد و به او احسان کند و همراه و همراز وی باشد و او را به دانش و ادب آراسته سازد».هم چنین امام زین العابدین علیه السلام می فرمایند: «حق فرزند بر تو آن است که بدانی او از توست و نیک و بدی های او دراین دنیا به تو بستگی دارد. بدان که در سرپرستی او تو مسئولی و مورد مؤاخذه قرار می گیری و وظیفه داری فرزندت را با آداب و اخلاق پسندیده پرورش دهی و به روش خود در تربیت فرزندت توجه کنی». بر اساس همین مسئوولیت است که امام زین العابدین علیه السلام از پیشگاه پروردگار برای حُسن تربیت فرزندان خود استمداد می کند و می فرماید: بار خدایا! مرا در تربیت و تأدیب فرزندم یاری فرما.

بدون شک مادران مؤثرترین عامل در تربیت کودکان به شمار می روند. رفتارهایی که مادر تحت تأثیر عناصر و ارزش های فرهنگی از تولد خود بروز می دهد و آثار روحی که این رفتارها در مادر به وجود می آورد، قبل از کودک دراو اثر می گذارد. کودک قبل از این که به دنیا بیاید و در دوران جنینی متأثر از رفتار مادر است.پس از تولد نیز که در نخستین مدرسه، یعنی دامن مادر، وارد می شود، مستقیما تحت تربیت مادرقرار می گیرد. دامن مادر دامنی است که انسان از آن باید درست شود. یعنی اول مرتبه تربیت بچه است در دامن مادر؛ برای این که علاقه بچه به مادر بیشتر از همه علائقش هست و هیچ علاقه ای بالاتر از علاقه مادری و فرزندی نیست. بچه ها از مادر بهتر چیز اخذ می کنند. آن قدر که تحت تأثیر مادر هستند، تحت تأثیر معلم نیستند، تحت تأثیر استاد نیستند

سلام

کودکی که قرار است در یک خانواده رشد کند همه اعضای آن (پدر، مادر، خواهر، برادر، احیانا پدرو مادر بزرگ) در رشد شناختی، عاطفی، رفتاری، اجتماعی و... تاثیر گذارند

از انجائیکه بطور خاص در این تاپیک به نقش مادر اشاره شد باید به نقش مؤثر مادر بعنوان الگوی رفتاری مستقیم و مربی تاثیرگذار برای تنظیم رفتار کودک در مراحل رشد تاکید شود،

یک مادر در درجه اول قبل از فرزندآوری باید به سلامت روانی خانه و خانواده خود مطمئن باشد یعنی عشق همسران به یکدیگر ملموس و بدون شبهه باشد،

زن عاشق شوهرش باشد تا بتواند حضور فرزند که دستاورد و محصول این زندگی است را با آغوش باز بپذیرند،

احترام همسران به یکدیگر، رافت و مودت بین آن ها، ابراز محبت آن ها به هم، می تواند الگوی رفتاری مناسبی برای عزیز ماندن فرزند بر اثر تربیت باشد.

خانه ای که در آن مشکلات بصورت تهاجمی حل نشود، مسائل اقتصادی (وضع مالی خوب یا بد) عاطفه و عشق را تحت الشعاع قرار ندهد،

بعنوان یک خانواده متعادل اگر گاهی دچار اختلافات ناشی از تفاوت های فردی و یا بگو مگوهای عادی زندگی می شوند چگونگی حل این رفتارهای اجتناب ناپذیر را بدانند،

می توانند از تعدد فرزندان برخوردار باشند و شعارهای زندگی خود را با توجه به موقعیت موجود عملی کنند.

به نظرم بهتره مسائل جزئی تر و تخصصی تر بحث بشه.
به نظر شما
1- دیدن برنامه هایی مثل پلنگ صورتی یا باب اسفنجی و ... برای بچه مفیده؟ اونم به کرات
2- آشنایی با تبلت و بازی های اندرویدی؟
3- موسیقی؟

ممنون

روزنه;929518 نوشت:
به نظرم بهتره مسائل جزئی تر و تخصصی تر بحث بشه.
به نظر شما
1- دیدن برنامه هایی مثل پلنگ صورتی یا باب اسفنجی و ... برای بچه مفیده؟ اونم به کرات
2- آشنایی با تبلت و بازی های اندرویدی؟
3- موسیقی؟

ممنون

بطور کلی:
درستش این است که بصورت همگانی در خانواده از سه مورد فوق استفاده شود، یعنی والد یا والدین در کنار فرزند با هم کارتون ببینند (در زمان محدود و مشخص)

تبلت و بازی های اندرویدی بصورت اختصاصی در اختیار و مختص کودک نباشه (مثلا این تب لت برای تو، غلطه ) بلکه تب لتی هست همه قراره استفاده کنند و یه زمانی هم بچه در اختیار می گیره.

موسیقی هم با توجه به شرایط و مقررات خانه (مثلا خط قرمزهای حلال و حرام) بصورت معمول گوش داده شود مشکلی نداره...
پس استفاده اونم به کرات در همه موارد کاملا رد شده است...

بطور خاص:
بازی نقش مهمی در زندگی بچه داره یعنی می شود گفت کل زندگی او را پر می کند، حتی بسیاری از اختلالات مثل اضطراب کودک با شیوه بازی درمانی حل می شود،
اگر مواردی که شما گفتید نقش بازی را در زندگی کودک داشته باشد و کل وقت او را به این اشکال پر کند مطمئنا با ضرر و زیان زیادی روبه رو خواهد بود.

انواع بازی:
1- فعالیتی( بپر بپر، بدو بدو، کشتی گرفتن، قلقلک و... )
2- نشستنی ( منچ، اتل متل، شطرنج، دیدن کارتون و...)
3- فکری ( بازی کامپیوتری، دیدن کارتون و...)
موارد فوق با توجه به سن کودک در نظر گرفته میشه

اولویت با نوع اوله(فعالیتی) که متاسفانه به دلایل متعدد امروزه کودکان و والدین بیشتر از دونوع دوم و سوم استفاده می کنند.

همانطور که کارشناس محترم جناب راهنما فرمودند:

راهنما;929117 نوشت:
آنچه به ذهن بنده می رسد عوامل مختلفی در تربیت تاثیر گذار می باشد اما عوامل مهم و کلیدی در تربیت درست فرزندان سه چیز است :

شناخت و آگاهی
وقت گذاشتن
حوصله داشتن

شناخت و آگاهی از خصوصیات و ویژگی های مراحل رشدی کودک
وقت بهینه و مستمر و مؤثر برای کودک
خرج حوصله کافی برای کودک
می تواند تسهیل کننده گذر از کودکی به مرحله بلوغ کودک باشد ...

ریحــانه الــنبی;929520 نوشت:
درستش این است که بصورت همگانی در خانواده از سه مورد فوق استفاده شود، یعنی والد یا والدین در کنار فرزند با هم کارتون ببینند (در زمان محدود و مشخص)

با سلام و تشکر از پاسختون
البته هرکسی ویژگی خاص خودش و داره. این نمونه برای همه نمیشه یکی باشه. مثلا والدینی که وقت کافی ندارند. حوصله کارتون ندارن. یا مثلا خود من یادمه بچه که بودم دوست داشتم تنهایی بشینم کارتون نگاه کنم b-)

منظور من از کارتون برنامه های خاصی مثل مواردی که ذکر کردم بود. من با این سنم گاهی مدت ها تحت تاثیر یه ویدیو یا آهنگ یا کلیپ یا عکس قرار میگیرم، بنابراین در یک بچه که هنوز واقعیت و مجاز و تشخیص نمیده شدتش بیشتره. گاهی باعث تخیلی شدن هم میشه. برای همین دقیقا نمیدونم آیا کارتون که اکثرا هم توشون بلاخره چندین نکته نادرست وجود داره مناسبه برای بچه یا نه؟ یا باید بچه ببینه بعد والدین بهش بگن نادرسته؟

الان خیلی ارزش ها تغییر کرده و بچه ها آزادی های زیادی دارن.
از طرفی خانواده ها برای اینکه راحت باشن از سی دی های کارتون و تبلت و ... استفاده میکنن و برای اینکه فرزندشون مهارت ها رو یاد بگیره توی کلاس های آموزشی ثبتن نامشون میکنن. آیا واقعا این کلاس ها تاثیری توی رشد ذهنی دارن؟

روزنه;929525 نوشت:
مثلا والدینی که وقت کافی ندارند. حوصله کارتون ندارن. یا مثلا خود من یادمه بچه که بودم دوست داشتم تنهایی بشینم کارتون نگاه کنم

سلام
والد شدن یعنی از خیلی از خوشایندهای ناخوشایندهای شخصی دست کشیدن... کار سختیه مثلا 45 دقیقه ادم کنار بچه بشینه و کارتون ببینه و تو ذهنش هزار و یک کار دیگه رژه برن

در هر صورت چون موضوع تاپیک، مادر بعنوان مربی درخواست راهنمایی کرده باید وقتی را به این کار هم اختصاص داد منتهی با برنامه ریزی که هم جنبه تربیتی داشته باشه هم استفاده بهینه از رسانه و وقت هر دوطرف باشه.
بنظر من از اینکه بچه ای دوست داشته باشه تنهایی کارتون ببینه شاید بخاطر تجربه از رفتار والدین هنگام دیدن برنامه های قبلیه، اینکه فقط فیزیکی حضور دارند و اون دقت لازم را برای دیدن از نظر بچه نمی کنند

روزنه;929525 نوشت:
منظور من از کارتون برنامه های خاصی مثل مواردی که ذکر کردم بود. من با این سنم گاهی مدت ها تحت تاثیر یه ویدیو یا آهنگ یا کلیپ یا عکس قرار میگیرم، بنابراین در یک بچه که هنوز واقعیت و مجاز و تشخیص نمیده شدتش بیشتره. گاهی باعث تخیلی شدن هم میشه. برای همین دقیقا نمیدونم آیا کارتون که اکثرا هم توشون بلاخره چندین نکته نادرست وجود داره مناسبه برای بچه یا نه؟ یا باید بچه ببینه بعد والدین بهش بگن نادرسته؟

روزنه;929525 نوشت:
از طرفی خانواده ها برای اینکه راحت باشن از سی دی های کارتون و تبلت و ... استفاده میکنن و برای اینکه فرزندشون مهارت ها رو یاد بگیره توی کلاس های آموزشی ثبتن نامشون میکنن. آیا واقعا این کلاس ها تاثیری توی رشد ذهنی دارن؟

این دیگه تخصصیه ان شاء الله کارشناس محترم راهنمایی خواهند کرد. و استفاده خواهیم کرد.

موضوع قفل شده است