شبهه ای در مورد عدالت روز قیامت

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شبهه ای در مورد عدالت روز قیامت

خب من این پست رو سریع بیان می کنم امیدوارم برای دوستان عزیزم قابل فهم باشه.
ببینید سوال اینه که آیا واقعا عدالت برای انسان در آخرت وجود دارد یا خبر؟ البته می دونم که جواب این سوال بدون فکر بله هست ولی اگر به این شبهه پاسخ بدید ممنون میشم
شبهه به صورت داستان هست و از این قراره:
یه بنده خدایی تو دنیا ادم بدی بوده. این ادم میمیره. در روز قیامت خدا این ادم رو به جهنم محکوم میکنه. این ادم بر میگرده میگه درسته که من ادم بدی بودم ولی اگر من رو به جای فلان ادم میزاشتی من ادم خوبی می شدم.
خدا هم برای اینکه بهش ثابت کنه که اینطوری نیست این ادم رو به جای اون شخص مذکور می زاره. حالا این ادم به جای اون شخص زندگی می کنه. الان دو حالت وجود داره. حالت اول اینکه فرد، بهتر یا بدتر از حالت اولیه خودش میشه(حالتی که به جای خودش زندگی کرده) که در این صورت با عدل خدا سازگار نیست.
حالت دوم این شخص با اینکه به جای شخص دیگری زندگی کرده و بالطبع شخص دیگری هست، اما به همون اندازه ادم بدی شده که با عدل خدا سازگاره.
حالا این ادم باز روز قیامت دبه در میاره که اگر من جای فلان شخص بودن ادم خوبی می شدم. و خداهم باز اون رو جای شخص مورد نظر قرار میده و باز این ادم به همون اندازه ادم بدی میشه. این عمل به اندازه تمام ادم های دنیا انجام میگیره و مثلا شخص 10 میلیارد بار جای همه زندگی می کنه و هر بار هم ادم به همون نسبت بدی میشه.
حالا اینجا این شبهه مطرح میشه.
چرا این شخص هربار ادم بدی میشه؟ چه ویژگی در روح اون شخص وجود داشته که باعث میشده او هردفعه به سمت بدی کشیده بشه؟
چرا ادم های خوب هر دفعه به سمت خوبی کشیده میشن و چه تفاوتی بین روح ادم های خوب و روح ادم های بد هست که دسته اول هر 10 میلیارد بار خوب میشن و دسته دوم هر 10 میلیارد بار بد میشن؟
قطعا باید یه ویژگی در روحشون باشه چرا که ما محیط های متفاوت رو امتحان کردیم و نتیجه یکسان بوده.
ممنون میشم که به این شبهه پاسخ بدید. چند وقته خیلی ذهنم رو مشغول کرده.

کارشناس: استاد کریم

mohsen.blogger;313628 نوشت:
ببینید سوال اینه که آیا واقعا عدالت برای انسان در آخرت وجود دارد یا خبر؟ البته می دونم که جواب این سوال بدون فکر بله هست ولی اگر به این شبهه پاسخ بدید ممنون میشم
شبهه به صورت داستان هست و از این قراره:
یه بنده خدایی تو دنیا ادم بدی بوده. این ادم میمیره. در روز قیامت خدا این ادم رو به جهنم محکوم میکنه. این ادم بر میگرده میگه درسته که من ادم بدی بودم ولی اگر من رو به جای فلان ادم میزاشتی من ادم خوبی می شدم...

با سلام
الیته داستانی که ذکر کرده اید،همانطور که حتما خود بهتر می دانید صرفا تخیلی است،ودر کل سوال شما در مورد انسانها است که آدمهای خوب در هر محیطی خوب هستندحتی در فاسدترین محیط ها،اما آدمهای بد حتی در بهترین ومطلوبترین محیط ها باز هم بد هستند،چراخداوند انسانها را اینطور آفریده وچطور با عدالت خدا سازگار است؟
خداوند متعال اسباب لازم برای هدایت انسانها را به آنها داده است،وبه اندازه استعداد وتوانی که به آنها داده است از آنها عمل می خواهد(لا یکلف الله نفسا الا وسعها)
خداوند متعال در سوره دهر می فرماید:انا هدیناه السبیل اما شاکرا واما کفورا،ما انسان را به راه صحیح هدایت کردیم حال می خواهد بنده شاکر باشد ویا کفران کند.
خداوند به صراحت این آیه وآیات دیگری مثل آیات اولیه سوره اعلی اسباب هدایت وسعادت را در درون همه انسانها قرار داده است،وتفاوتی در این زمینه بین انسانها نیست،واین اسنان است که با اختیار خود مسیر درست وخدایی را انتخاب کند ویا مسیر شیطان وکفر را.
اینکه بعضی ها اهل جهنم می شوند دلایلی دارد که در اصل به انتخاب خود شخص بر می گرددکه مواردی از آنها را که در قرآن واحادیث آمده است ما بیان می کنیم.
در قرآن آمده است:لقد ذرنا لجهنم کثیرا من الجن والانس لهم قلوب لایفقهون بها ولهم آذان لا یسمعون بها...
خداوند می فرماید:ما خیلی از جن وانس را برای جهنم خلق کردیم چون آنها عقل داشتند ولی تدبر وتفقه نمی کردند ،گوش داشتند ولی حقایق را نمی شنیدند،چشم داشتند ولیآیات الهی را نمی دیدند.
از آیه اینطور به دست می آید که علت جهنمی شدن این افراد عدم استفاده از نعمت های خدادادی برای رسیدن به حقایق وبندگی خداست.
امام صادق علیه السلام می فرماید:العقل ما عبد به الرحمن واکتسب به الجنان،عقل وسیله ای است که با آن خدا عبادت می شود وبهشت به دست می آید.(اصول کافی کتاب عقل وجهل)
اگر انسانهایی به جای پیروی از عقل تابه هوسهای خود شده اند دیگر ربطی به بی عدالتی خدا ندارد بلکه سوءتدبیر وسوءاختیار این افراد است که از نعمتهای الهی درست استفاده نکرده اند،والا خداوند با ارسال پیامبران وقرار دادن آیات ونشانه های خود در عالم هستی برهمه اتمام حجت کرده است.
موضوع قفل شده است