جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ولایت چیست

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11123

  ولایت چیست
  ولایت‏واژه‏اى عربى است که از کلمه «ولى‏» گرفته شده است. «ولى‏» در لغت‏عرب، به معناى آمدن چیزى است در پى چیز دیگر; بدون آنکه فاصله‏اى در میان آن دو باشد که لازمه چنین توانى و ترتبى، قرب و نزدیکى آن دو به یکدیگر است. از اینرو، این واژه با هیئت‏هاى مختلف(به فتح و کسر) درمعانى «حب و دوستى‏»، «نصرت و یارى‏»، «متابعت و پیروى‏»، و «سرپرستى‏»استعمال شده که وجه مشترک همه این معانى همان قرب معنوى است.

  مقصود از واژه «ولایت‏» در بحث ولایت فقیه، آخرین معناى مذکور یعنى «سرپرستى‏» است. ولایت‏به معناى سرپرستى، خود داراى اقسامى است .

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6033

  مطلب معاتی ولایت
  ولایت تصرفّی (تکویتی ) :
  در این معنا خدای متعال استقلالاَ و حضرات معصومین به اذن الله بر تمام عالم ممکنات حق تصرّف و ولایت دارند . معجزاتی که از حضرات انبیا و اولیای الهی صادر گشته و می گردد از این قبیل است . توجه به احادیث خمسه ی طیبه که بین فرق مسلمین اتفاقی نیز هست دلالت بر ولایت تکوینی این وجودات مقدسات دارد .

  ولایت عامه و تشریعی :
  در این معنا خدای متعال به عنوان ولی و شارع مقدس دارای اختیار وضع قانون برای همه ممکنات مکلف را دارد و برخی از انبیای عظام نیز به اذن الله دارای چنین ولایتی هستند مانند پیامبران اولوالعزم که در صدر آن ها رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و آله قرار دارد . و ولایت ائمه ی هدی نیز در طول ولایت حضرت رسول قرار دارد از این جهت حضرات معصومین ولی و سرپرست مردم و حجت خدا بر خلق و جانشینان رسول خدا و حافظ احکام دین و صاحب ولایت تشریعی هستند .

  دوست داشتن :
  معنای سوم ولایت دوست داشتن است که به مصداق آیه ی مودت مزد رسالت رسول خداست .


  و من الله التوفیق


 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۰
  علاقه
  مطالب توحیدی ، بحث های امامت
  نوشته
  190
  حضور
  1 روز 23 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  933  بسم الله الرحمن الرحیم
  با با سلام خدمت همه ی دوستان
  با عرض پوزش فراوان از اساتید گرامی
  اطلاعات مختصری در مورد ولی داشتم گفتم که در اختیار عموم گذارم شاید مفید واقع شود

  دلیل این اختلاف شدید در بین صاحبان معاجم به دلیل آیات و روایات متواتره ای است که بر ولایت حضرت مولانا امیر المومنین اشاره دارد از جمله ایه ی شریفه ی 55 سوره 5(مائده) :
  إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِينَ ءَامَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَوةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكَوةَ وَ هُمْ رَاكِعُونَ(55)
  جز اين نيست كه ولىّ شما خداست و رسول او و مؤمنانى كه نماز مى‏خوانند و هم چنان كه در ركوعند انفاق مى‏كنند
  که به روایات متواتره عند الفریقن ثابت است که این راکع کسی جز حضرت علی نیست
  و هم چنین غدیر که به فوق تواتر رسیده

  امّا ما زیاد وارد بحث علمی کلمه نمی شویم و به گفتن نظرات صاحبان معاجم معروف و نیز دقت کمی در کلمه بسنده می کنیم ولی در ابتدا چند معنی معروف ولی را بگویم:

  اولی به تصرف ، دوست ، یاور ، داماد ، ارباب ، شریک و ...
  ۱.راغب اصفهاني مى‌گويد :
  الولاء والتوالي أن يحصل شيئان فصاعداً حصولاً ليس بينهما ما ليس منهما ، ويستعار ذلك للقرب من حيث المكان ومن حيث النسبة ومن حيث الدين ومن حيث الصداقة والنصرة والاعتقاد والولاية : النصرة . والولاية : تولى الأمر . و قيل : الولاية والولاية نحو الدلالة والدلالة . وحقيقته : تولى الامر .
  دو چيز ، هر گاه چسبيده و كنار هم قرار گيرند كه شىء سوم ، ميان آن دو فاصله‌اى پديد نياورد كه پيوندشان را از هم بگسلاند ، « ولى » معنا و مفهوم پيداكرده و اين معنا در جاي ديگر كه قرب مكاني و نسبت و راستي و همكاري و عقيده داشته باشد به صورت استعاره به كار مي رود . ولايت ( به فتح واو ) به معناي نصرت و ولايت ( به كسر واو ) به معناي سرپرستي به كار مي رود ... حقيقت معناي ولايت همان سرپرستي است .
  الراغب الإصفهاني ، أبو القاسم الحسين بن محمد (متوفاي502هـ) ، المفردات في غريب القرآن ، ج 1 ص 533 ، تحقيق : محمد سيد كيلاني ، ناشر : دار المعرفة - لبنان .
  ۲.ابن اثير مي نويسد :
  ومن أسمائه عز وجل الوالي وهو مالك الأشياء جميعها المتصرف فيها وكأن الولاية تشعر بالتدبير والقدرة والفعل
  ولايت اشاره و دلالت بر تدبير و اعمال قدرت و انجام كاري دارد .
  الجزري، ابوالسعادات المبارك بن محمد (متوفاي606هـ)، النهاية فى غريب الحديث والأثر، ج 5 ص 226 ، تحقيق طاهر أحمد الزاوى - محمود محمد الطناحي، ناشر: المكتبة العلمية - بيروت - 1399هـ - 1979م.
  ۳.ابن منظور افريقي مي‌نويسد :
  وولي المرأة الذي يلي عقد النكاح عليها ولا يدعها تستبد بعقد النكاح دونه .
  سرپرست زن كسي است كه عقد نكاح به دست است و زن در اين امر رها گذاشته نمي شود ، كه ديگران با عقد نكاح در حق او استبداد نمايند .
  الأفريقى المصري، محمد بن مكرم بن منظور ( متوفاي711هـ ) ، لسان العرب، ج15 ، ص407 ، ناشر: دار صادر - بيروت، الطبعة: الأولى .
  ۴.صاحب مجمع البحرين مي نويسد :
  والولي : الوالي ، وكل من ولي أمر أحد فهو وليه . والولي هو الذي له النصرة و المعونة . والولي الذي يدير الأمر ، يقال : فلان ولي المرأة إذا كان يريد نكاحها . وولي الدم : من كان إليه المطالبة بالقود . والسلطان ولي أمر الرعية، ومنه قول الكميت في حق علي بن أبي طالب . ونعم ولي الأمر بعد وليه ومنتجع التقوى ونعم المقرب .
  ولي به معناي حاكم است و هركسي كه امر فردي ديگري را به عهده دارد او ولي آن كس است . ولي كسي است كه ديگري را ياري و همكاري مي كند . ولي به معناي كسي است كه تدبير و اداره امور مي كند ؛ مثل اين كه گفته مي شود : فلاني ولي زن است زماني كه قصد داشته باشد او را به عقد كسي دربياورد ، «ولي خون» به كسي مي گويند كه حق مطالبه قصاص را دا شته باشد . حاكم ولي امر رعيت است . از اين معنا است كلام كميت در حق علي (ع) كه گفت : بهترين ولي هستي بعد از ولي و بهترين داروي تقوي و نزديك كننده هستي .
  مجمع البحرين ، ج‏1 ، ص 455 .

  بخش دوم عمق معنی ولی :
  ولی به علاوه ی معنی حقیقی خود که همان اولی الامری می باشد معانی مجاز زیادی دارد و این ناشی از اموری است که حقیقت ولایت مرکّب از انها است که ده مورد است و در ذیل بررسی می شود.
  ۱.تماس و مصاحبت
  ۲. محبّت
  ۳. تسلط بر امر
  ۴. اطاعت
  ۵. نصرت ویاری
  ۶. تکمیل
  ۷. اصلاح
  ۸. نفع
  ۹.تصرّف
  ۱۰.اولویت
  واضح است که اکثر معانی مجاز کلمه ناشی از این امور است . فی المثال معنی محب و دوست که از این کلمه بر داشت می شود برای امر محبّتی است که ذکر شد و مثلا همسایگی اشاره به تماس دارد و نیز معنی نصرت کلمه از حقیقت نصرت و یاری سرچشمه می گیرد
  الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهذا وَ ما كُنَّا لِنَهْتَدِيَ لَوْ لا أَنْ هَدانَا اللَّه

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,658
  حضور
  32 روز 4 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23560  نقل قول نوشته اصلی توسط گمنام نمایش پست ها
  مقصود از واژه «ولایت‏» در بحث ولایت فقیه، آخرین معناى مذکور یعنى «سرپرستى‏» است. ولایت‏به معناى سرپرستى، خود داراى اقسامى است .
  سلام
  به نظر ما وقتی یک لفظ چند معنا داشته باشد و در کلام برای یکی از آن معانی قرینه ای نباشد تمام آن معانی مقصود هستند لذا در مثل "من کنت مولاه فهذا علی مولاه" اگر ادعای عدم وجود قرینه باشد همه معانی ولایت در آن هست و از جمله ولایت سرپرستی .
  والحمد لله

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 8. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود