جمع بندی آیا درسته؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا درسته؟

بسم الله
سلام خدمت بزرگواران
می خواستم راهنمایی کنید برای اصلاح رفتار و برخوردم با توجه به موضوع زیر
خانواده ی من خیلی اعتقادی نیستند و اهمیت نمی دهند
خواهری دارم که خدمات کامپیوتری داره و مغازه نیز مال خود ماست اما مالیات نمی پردازد
و ایشون از درآمدی که بدست میاره برای خونه هم خرج می کنه که مثلا طرفی یا احیانا
خوراکی یا ...... لازم شد می خره ولی من نمی خواهم از اون درآمد وسایلی یا چیزای
دیگه بخره ..... نمی خواهم اگه خوراکی خرید از اون بخورم و خیلی نمی خواهم های دیگه
اولا مثلا اگه خوردنی می خرید به یه بهانه ای نمی خوردم ولی بعدا بخاطر سهل انگاری
خودم به این صورت که وقتی کس دیگه همون خوردنی رو می خرید با اشتیاق می خوردم
که باعث شدم بفهمه که من از چیزایی که اون می خره نمی خورم و استفاده نمی کنم
الان داره عکس العمل نشون میده و هر چی من می خرم ایشون استفاده نمی کنند .....
داره کلافه ام می کنه درآمد خانواده ام هیچ کدوم درآمد درست حسابی ندارند البته این
جای شکر بسیاری دارد که به از درآمدی های دیگر است هر چند هر کدام جای خود را دارد
حالا از شما راهنمایی می خواهم تا با این اوضاع و و ضع ایجاد شده چیکار کنم؟؟؟
ممنونم اگر پاسخ دهید:Gol:

زیباترین گل زهرا;313279 نوشت:
بسم الله
سلام خدمت بزرگواران
می خواستم راهنمایی کنید برای اصلاح رفتار و برخوردم با توجه به موضوع زیر
خانواده ی من خیلی اعتقادی نیستند و اهمیت نمی دهند
خواهری دارم که خدمات کامپیوتری داره و مغازه نیز مال خود ماست اما مالیات نمی پردازد
و ایشون از درآمدی که بدست میاره برای خونه هم خرج می کنه که مثلا طرفی یا احیانا
خوراکی یا ...... لازم شد می خره ولی من نمی خواهم از اون درآمد وسایلی یا چیزای
دیگه بخره ..... نمی خواهم اگه خوراکی خرید از اون بخورم و خیلی نمی خواهم های دیگه
اولا مثلا اگه خوردنی می خرید به یه بهانه ای نمی خوردم ولی بعدا بخاطر سهل انگاری
خودم به این صورت که وقتی کس دیگه همون خوردنی رو می خرید با اشتیاق می خوردم
که باعث شدم بفهمه که من از چیزایی که اون می خره نمی خورم و استفاده نمی کنم
الان داره عکس العمل نشون میده و هر چی من می خرم ایشون استفاده نمی کنند .....
داره کلافه ام می کنه درآمد خانواده ام هیچ کدوم درآمد درست حسابی ندارند البته این
جای شکر بسیاری دارد که به از درآمدی های دیگر است هر چند هر کدام جای خود را دارد
حالا از شما راهنمایی می خواهم تا با این اوضاع و و ضع ایجاد شده چیکار کنم؟؟؟
ممنونم اگر پاسخ دهید:gol:

سلام علیکم
ندادن مالیات که باعث حرام شدن یا مشکل پیدا کردن مال نمی شود.البته حق الناس به جهت بدهکار شدن به بیت المال مسلمین هست.

[="navy"]به نظر من رفتار سلبي و برخورد اين شكلي زياد خوب نيست....
اون بنده خدا (خواهرتون) كه مال حروم نياورده تو خونه، بالاخره زحمت ميكشه... حالا شما با حرف، يا به نحوي ديگه ميتونين در مورد حق الناس قانع ش كنيد، اما فعلا كه مالش حروم نيست، ميتونه بعدا ماليات بپردازه،
رفتار اينچنيني با خواهر تو فرهنگ ما خوب نيست...[/]

به نام او

اگر این طور است که جناب استاد ، سرور و استاد ما می فرمایند که اشکالی ندارد شما اسفاده کنید تا آن کدورت ها از بین برود و دوباره خانواده جمع شود .
ولی اگر مطمئن هستید که این مال حرام است که استفاده نکنید و نون بازوی خود را بخورید . می دانم بسیار سخ اس اما اجرش با خدا که حرام خوار نشوید .

یا حق

بسم الله

سلام حدمت بزرگواران
ممنون از جناب استاد گرامی و بزرگوار و همچنین از دوستان ارجمند hamdeava و عصا و همچنین سپاسگذارم که وقت گذاشتید برای پاسخ دادن:Gol:

ولی بحث فقط در مالیات نیست آخه چیزای دیگر نیز هست که باعث مکروه بودن درآمد شده و مطمئن بر مکروه بودن آن نیز هستم متأسفانه!!!
ولی آخر من نمی خواهم از درآمد شبهناک استفاده کنم!!!
چکاری انجام بدهم؟؟؟
سپاسگذارم اگه پاسخ دهید...:Gol:

سلام

مالیات نیازی نیست ولی زکات چرا اگر بدانید مالیات پولیست که به ظلم از مردم گرفته میشود.

[="Tahoma"][="Navy"]

زیباترین گل زهرا;314068 نوشت:
بسم الله

سلام حدمت بزرگواران
ممنون از جناب استاد گرامی و بزرگوار و همچنین از دوستان ارجمند hamdeava و عصا و همچنین سپاسگذارم که وقت گذاشتید برای پاسخ دادن:gol:

ولی بحث فقط در مالیات نیست آخه چیزای دیگر نیز هست که باعث مکروه بودن درآمد شده و مطمئن بر مکروه بودن آن نیز هستم متأسفانه!!!
ولی آخر من نمی خواهم از درآمد شبهناک استفاده کنم!!!
چکاری انجام بدهم؟؟؟
سپاسگذارم اگه پاسخ دهید...:gol:

سلام علیکم
خواهر گرامی نه مالیات ندادن و نه مکروه بودن باعث شبهه ناک بودن مال نمی شود.
در ضمن اگر درآمد خواهر شما با مال حرام مخلوط شده باشد،می توانید با دادن خمس/یک پنجم مقداری که مصرف کرده اید،احتیاط خود را عملی کنید.
در هر صورت نباید طوری عمل کنید که خواهرتان ناراحت شده و در ارتباطتتان تأثیر بگذارد.در ضمن بیان شد که مال خواهرتان شبهه ناک نیست.
[/]

به نام او

مَنْ اَطاعَ الْخالِقَ لَمْ یُبالِ بِسَخَطِ الْمَخْلُوقینَ

هركس مطیع و پیرو خدا باشد از قهر و كارشكنى دیگران باكى نخواهد داشت.

بحارالا نوار: ج 50، ص 177، ج 56

[="orange"]این حدیث برای مسلمانانی هست که کافران با آن ها قهر می کنند که مسلمین نباید غم بخورند و ناراحت باشند ولی در مورد دو نفر که با هم یار و همراه هستند نباید قهر کنند بلکه باید به حدیث زیر دقت کرد :
[/]
قال َحُسَيْنِ بن علىّ(عليه السلام): أيُّما إثْنَيْنِ جَرى بَيْنَهُما كَلامٌ، فَطَلِبَ أَحَدُهُما رِضَى الاْخَرِ، كانَ سابِقَهُ إلىَ الْجَنّةِ.

حضرت امام حسين (عليه السلام) فرمود: چنانچه دو نفر با يكديگر نزاع و اختلاف نمايند و يكى از آن دو نفر، در صلح و آشتى پيشقدم شود، همان شخص سبقت گيرنده، جلوتر از ديگرى به بهشت وارد مى شود.

محجّة البيضاء: ج 4، ص 228.

به نقل از سايت انديشه قم
یا حق

پرسش :
خواهرم در مغازه اي مشغول به كار است و با درآمد خود برخي از آن چه مورد احتياج منزل است را مي خرد. من به جهت اين كه او ماليات نمي پردازد و يا اعمالي كه در شرع ما به عنوان كراهت در معامله مطرح شده، انجام مي دهد،نمي خواهم از آنها استفاده كنم. خودداري من از استفاده آن چه او مي خرد باعث شده به خاطر تقابل به مثل هر چي من بخرم او نمي خورد. البته ساير اعضاي خانواده ام نيز درآمدشان مثل ايشان است. وظيفه من چيست؟

پاسخ :
ندادن مالیات که باعث حرام شدن یا مشکل پیدا کردن مال نمی شود.البته حق الناس به جهت بدهکار شدن به بیت المال مسلمین هست. حتي اگر درآمد خواهر شما با مال حرام مخلوط شده باشد،می توانید با دادن خمس (یک پنجم مقداری که مصرف کرده اید)،احتیاط خود را عملی کنید.
در هر صورت نباید طوری عمل کنید که خواهرتان ناراحت شده و در ارتباطتتان تأثیر بگذارد.
در اين زمينه با دفتر مرجع تقليدتان صحبت كنيد و يا با شماره (096400)‌تماس بگيريد.
موفق باشيد.

موضوع قفل شده است