جمع بندی خودکشی فرد شیعه و عاقبت او در آخرت

تب‌های اولیه

38 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خودکشی فرد شیعه و عاقبت او در آخرت

سلام
توی یه سایت پرسش و پاسخ مذهبی خوندم (سایت پرسمان) که اگر یک فرد شیعه خودکشی کند در جهنم به طور جاویدان نمی ماند و بعد از این که در جهنم عذاب شد سرانجام نجات پیدا می کند اما به بهشت هم نمی رود !! بلکه به مکانی بین بهشت و جهنم اسکان داده می شود.می خواستم بدونم اونجا کجاست؟ آیا انسان در انجا عذاب می شود یا پاداش می گیرد؟کیفیت اونجا چطوریه؟؟

کارشناس بحث: شعیب

با سلام خدمت شما دوست گرامی
درباره این که فردی که خود کشی می کند جایگاهش کجاست ناگزیر باید سراغ نقل رفت و عقل در تعیین جایگاه او نقشی ندارد.
آنچه که از روایات و آیات برداشت می شود این است که فردی که به دست خود رشته حیاتش را پاره می کند و دار تکلیف را وداع می گوید جهنمی بوده و در آن خالد خواهد بود ؛
أبی ولاّد می گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم که فرمود: «مَنْ قَتَلَ نَفْسَهُ مُتَعَمِّدا فَهُوَ فی نارِ جَهَنَّمَ خالِدا فیها؛ کس عمدا خودکشی بکند، همیشه در آتش دوزخ خواهد بود.»(فروع کافی ج 7 ص45) قرآن کریم می فرماید: «وَلا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ إنَّ اللّه َ کانَ بِکُمْ رَحیما، وَمَنْ یَفْعَلْ ذلک عُدْوانا وَظُلْما فَسَوْفَ نُصْلیهِ نارا»؛ "و خودکشی نکنید! خداوند نسبت به شما مهربان است. و هر کس این عمل را از روی تجاوز و ستم انجام دهد، به زودی او را در آتشی وارد خواهیم کرد"

اما در باره این که او از جهنم خارج شده و وارد محیطی دیگر شود روایتی یافت نشد
اما از منظری دیگر می توان به مساله نگاه کرد و آن معنای خلود و تفسیر آن است این که قرآن می فرماید کسی در جهنم خالد است به معنای همیشگی است یا زمان طولانی ؟
در این باره نظرات مفسرین متفاوت است که بحث جدایی را می طلبد.

بحث دیگر این است که آیا این فرد که شیعه بوده و دست به خودکشی زده است مورد شفاعت واقع می شود یا نه ؟

مام باقر علیه السلام فرمود: «إنَّ المُؤْمِنَ یُبْتَلی بِکُلِّ بَلِیَّةٍ وَیَمُوتُ بِکُلِّ میتَةٍ إلاّ أَنَّهُ لایَقْتُلُ نَفْسَهُ؛ مؤمن ممکن است به هر بلائی مبتلا شود و به هر نوع مرگ بمیرد، امّا خودکشی نمی کند.»(وسایل الشیعه
ج29، ص240)
پیامبر فرمودند: کان فیمن قبْلَکُمْ رَجُلٌ بِهِ جرحٌ فَجَزَعَ فَأَخَذَ سِکّینا فَخَزَّ بِها یَدَهُ فَمارَقَأَ الدَّمُ حَتّی ماتَ، فَقال اللّه ُ: بادَرَنی عَبدی بِنَفْسِهِ؟! ...قد حَرَّمتُ عَلَیه الجَنَّةَ؛ میان انسانهای پیش از شما، مردی جراحتی برداشت و از شدّت بی تابی کاردی برداشت و با آن دستش را قطع کرد و از شدّت خونریزی مُرد، پس خداوند فرمود: بنده ام، در گرفتن جان خود بر من پیشی گرفت... هر آینه بهشت را بر او حرام کردم( این فرد در جبهه جنگ علیه کفار زخم برداشته بود)
حتی برخی از گروههای اهل سنت مانند حنبلیها کسی را که خودکشی می کند کافر دانسته و نماز میت را برای او واجب نمی دانند. آنها در این باره به این حدیث استدلال می کنند که: «إنَّ رَجُلاً قَتَلَ نَفْسَهُ بِمَشاقِصٍ، فَقالَ رَسُول اللّه صلی الله علیه و آله : اَمّا أَنَا فَلا أُصَلِّی عَلَیْهِ؛ مردی با نیزه خودکشی کرد و رسول خدا فرمود: من بر این شخص نماز نمی خوانم.»

همچنین خداوند متعال فرمود: « وَ مَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزاؤُهُ جَهَنَّمُ خالِداً فيها وَ غَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَ لَعَنَهُ وَ أَعَدَّ لَهُ عَذاباً عَظيماً ــــ و هر كس، فرد باايمانى را از روى عمد به قتل برساند، مجازاتِ او دوزخ است؛ در حالى كه جاودانه در آن مى‏ماند؛ و خداوند بر او غضب مى‏كند؛ و او را از رحمتش دور مى‏سازد؛ و عذاب عظيمى براى او آماده ساخته است.» (النساء:93)
منظور از مؤمن از منظر اهل بیت (ع) شیعه است. حال اگر فرض کنیم که فرد خودکشی کننده شیعه است ، طبق این آیه در جهنّم ابدی خواهد بود. البته حقیقت آن است که خودکشی کننده ، اگر چه اسماً شیعه باشد ، رسما شیعه نیست. چون طبق روایات ، شیعه محال است خودکشی کند.لذا شخص ابتدا از محبّت اهل بیت (ع) بیرون می رود و آنگاه خودکشی می کند.
از مجموعه روایات و آیات برداشت می شود که جهنم برای فردی که دست به خود کشی بزند -حد اقل به صورت طولانی یا همیشگی - حتمی خواهد بود . واین که مورد لطف خاص خدا یا اولیای الهی قرار بگیرد و از جهنم خارج شود نیازمند روایات دیگری است که علی الظاهر این چنین روایتی نداریم( والله عالم)

مساله دیگری باقی می ماند که آیا میان بهشت و جهنم جایی هست یا نه ؟
در سوره اعراف مکانی به همین نام - اعراف - نام برده شده است که در روایات متعددی به بیان خصوصیات آن مکان اشاره شده است:
گروهي از گناهکاران به اميد عفو و مغفرت الهي و در انتظار شفاعت در اين مکان بسر مي برند. (رک تفسير علي بن ابراهيم ذيل آيه اعراف)
شيخ مفيد تصريح نموده است که منظور از اعراف جايي که است که نه جزء بهشت است و نه جزء جهنم.
ا
بعلاوه دسته سومي از روايات هم دلالت دارند که گروهي وجود دارند که حسنات و سيئات آنها مساوي است و هنوز حکم آنها قطعي نشده هم در اعراف جايي دارند. (تفسير عياشي، ج 2 ص 18 / بحارالانوار ،ج 8 ص 337)
علي بن ابراهيم آورده است از امام (ع) پرسيدند آيا جنيان مومن به بهشت مي روند؟ فرمود: لا و لکن لله حظائر بين الجنه و النار يکون فيها مومنو الجن و فساق الشيعه (تفسير قمي ص 624) فرمود: خير ولي خداوند بين بهشت و جهنم حظيره هايي دارد که جنيان مومن و شيعيان فاسق آنجا سکونت دارند.
از روايات دسته سوم اين نتيجه بدست مي آيد که درجات نازل در اعراف مخصوص کساني است که جهنمي نيستند اما صلاحيت ورود به بهشت را هم ندارند (بايد متذکر شد که منافاتي وجود ندارد اگر در روايات ديگر به دخول بعضي از اين گروهها- بعد از توقف در اعراف -به بهشت اشاره شده است.)
علامه طباطبائي در تفسير الميزان چند قول در مورد اعراف نقل نموده است و قول گروهي از مفسرين که قائل به حضور عده اي که کفه حسنات و سيئات آنها مساوي است را موافق آيات و روايات مي داند. (الميزان جد8 ص 126)
برخی آن مکان را به چراگاه تشبیه کرده اند که در آن لذت بهشت و ذلت جهنم نیست و برای بهشتیان به مثابه جهنم و برای جهنمیان به مثابه بهشت است.

سلام.
تکلیف کسی که خودکشی کرده باشه ولی زنده مونده باشه چیست!؟

meysam20;414362 نوشت:

سلام.
تکلیف کسی که خودکشی کرده باشه ولی زنده مونده باشه چیست!؟

سلام علیکم

مشخصه که باید توبه کند، توبه از دو گناه

1- یاس از رحمت خدا

2- خودکشی

با سلام....بنظر من اونطور که من خدا رو شناختم.....بعد از کلی عذاب تمام اهل جهنم که به اندازه گناهاشون عذاب دیدن کاملا بخشیده می شوند...حتی یزید....حالا کجا می رنو کاری ندارم فقط می دونم همه بخشیده می شوند...شما فرض کنید یک نفر بزنه زیر گوش شما...یک گناه کرده....شما با پدرت میری پیشش پدرت جواب چک رو با چک می ده....راضی نمیشه.. یک چک دیگه می زنه...دلش خنک نشده بازم یک چک دیگه می زنه...بچش که شما باشی مثلا خیلی ضعیف بوده و بدجور با چکی که خورده بهش ظلم شده...خلاصه تا صد بار چک می زنه طرف رو...اما بالاخره تا چه موقع ادامه می ده؟ آیا این از حد رد شدن عقده نام نداره؟ و ظلم نام ندارم؟ صد در صد عقده و ظلم و پدر رو می رسونه نه تقاص و عذاب... خدا هم همین گونه است...در قرآن برای ترساندن خلایق فرموده جهنم جاویده...وگرنه در قرآن داریم بهشت و جهنم جاویدند مگر الله طور دیگه ای بخواهد...این نظر و ایمان بدست آمده من بود...و بهش یقین دارم و اینم دلیل محکمم بود

لطف و بخشش خدا زیاده....
هرچند همچین کاری از یه شیعه واقعی نمیاد.... اما رحمت خداست که پایان نداره....
شاید خواست و بخشیدشون.... کی میدونه؟:hey:

سلام و صلوات خدا بر دوستان عزیز:Gol:
خودکشی امری حرام و از گناهان بزرگ است. تنها گناهی است که بعد از آن هیچ گاه انسان فرصت توبه و پشیمانی از آن و بازگشت دوباره را نخواهد داشت.
خودکشی کشتن یک انسان است. قرآن در آیات مختلف این مسئله را با اهمیت فوق‏العاده‏اى ذکر کرده است، تا آن جا که قتل بى‏دلیل یک انسان را همانند کشتن تمام مردم روى زمین معرفى مى‏کند: مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِى الأَرْضِ فَکَأَنَّما قَتَلَ النَّاسَ جَمِیْعاً (1) آن کس که انسانى را بدون این که قاتل باشد و یا در زمین فساد کند بکشد، گویا همه مردم را کشته است.
از این جهت فرقی میان خود انسان یا شخص دیگرنیست.
شخصی که دست به خودکشی می زند، هیچ گاه در شرایط عادی و متعادل به آن روی نمی آورد. با این همه در اسلام این مسئله با توجه به شرایط سختی که انسان دست به خودکشی می زند - نه یک انسان سالم و عادی و ...-گناه بزرگ و غیر قابل جبران دانسته شده است.
خداوند در مورد کسی که قتل نفس انجام دهد می فرماید: وَ مَنْ یَقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزاؤُهُ جَهَنَّمُ خالِداً فیها وَ غَضِبَ اللَّهُ عَلَیْهِ وَ لَعَنَهُ وَ أَعَدَّ لَهُ عَذاباً عَظیماً (2) هر کس، فرد با ایمانى را از روى عمد به قتل برساند، مجازات او دوزخ است؛ در حالى که جاودانه در آن مى‏ماند؛ خداوند بر او غضب مى‏کند؛ او را از رحمتش دور مى‏سازد؛ عذاب عظیمى براى او آماده ساخته است.
بنابراین برای خودکشی چهار مجازات و کیفر شدید اخروى در قرآن ذکر شده، به طوری که از نظر تشدید مجازات در هیچ مورد از قرآن چنین مجازات شدیدى بیان نگردیده است:
1- خلود یعنى جاودانه در آتش دوزخ، مى‏فرماید: «کسى که مؤمنى را از روى عمد بکشد، مجازات او دوزخ است که در آن جاودانه مى‏ماند»
2- خشم و غضب الهى: «و خداوند بر او خشم مى‏گیرد».
3- دورى از رحمت خدا: علاوه بر آن «خداوند او را از رحمتش دور مى‏سازد ».
4- مهیّا ساختن عذاب عظیم: «و عذاب عظیمى براى او فراهم ساخته است».(3)
در روايات متعددي از پيامبر اكرم(ص) و اهل بيت ايشان عليهم السلام ،‌ مجازات سنگين و سختي براي آن بيان شده است.
« قال الصادق (ع): «من قتل نفسه متعمدا فهو في نار جهنم خالدا فيها، قال الله تعالى: وَ لا تَقْتُلُوا أَنْفُسَكُم... » ترجمه : " امام صادق عليه السلام فرمود :‌هر كس از روي عمد خود كشي كند پس جايگاه ابدي او جهنم خواهد بود ، خداي متعال فرموده است : و خودتان را نكشيد ... » (4)
_________

1.مائده (5) آیه 32.
2.نساء (4) آیه 93.
3. مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، تهران، دارالكتب الاسلاميه، 1374هـ.ش ، ج‏4، ص97 .
4. شيخ صدوق،‌ ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، قم، دارالرضي، 1406هـ.ق ، ص 276.

[=arial]مگه زندگی کردن هم اجباری میشه؟ اگر کسی واقعا زندگی دنیا براش سخت شده بود و خواست خودکشی کنه چی؟
و اینکه ایا عذاب کسی که اصلا شناختی از اسلام نداره و درباره گناه بودن خودکشی هم چیزی نمیدونه خودکشی کنه باز هم عذابش میکنند و در جهنم جاودانه؟

[=arial]و یه چیز دیگه اگه کسی مثلا مثل شهید حسین فهمیده همچین کاری بکنه از روی عمد خودکشیه؟

nothing;453485 نوشت:
با سلام....بنظر من اونطور که من خدا رو شناختم.....بعد از کلی عذاب تمام اهل جهنم که به اندازه گناهاشون عذاب دیدن کاملا بخشیده می شوند...حتی یزید....حالا کجا می رنو کاری ندارم فقط می دونم همه بخشیده می شوند...شما فرض کنید یک نفر بزنه زیر گوش شما...یک گناه کرده....شما با پدرت میری پیشش پدرت جواب چک رو با چک می ده....راضی نمیشه.. یک چک دیگه می زنه...دلش خنک نشده بازم یک چک دیگه می زنه...بچش که شما باشی مثلا خیلی ضعیف بوده و بدجور با چکی که خورده بهش ظلم شده...خلاصه تا صد بار چک می زنه طرف رو...اما بالاخره تا چه موقع ادامه می ده؟ آیا این از حد رد شدن عقده نام نداره؟ و ظلم نام ندارم؟ صد در صد عقده و ظلم و پدر رو می رسونه نه تقاص و عذاب... خدا هم همین گونه است...در قرآن برای ترساندن خلایق فرموده جهنم جاویده...وگرنه در قرآن داریم بهشت و جهنم جاویدند مگر الله طور دیگه ای بخواهد...این نظر و ایمان بدست آمده من بود...و بهش یقین دارم و اینم دلیل محکمم بود

چون نیت گناه کردن در انسان های گناه کار به صورت دائمی هست یعنی بناشون این شده که اگر عمر نامحدود هم داشتند بازم همون گناه را به صورت نامحدود تکرار می کردند بنابراین عذابشون هم نامحدود می شه

بانوی برفی;531328 نوشت:
[=arial]مگه زندگی کردن هم اجباری میشه؟ اگر کسی واقعا زندگی دنیا براش سخت شده بود و خواست خودکشی کنه چی؟
و اینکه ایا عذاب کسی که اصلا شناختی از اسلام نداره و درباره گناه بودن خودکشی هم چیزی نمیدونه خودکشی کنه باز هم عذابش میکنند و در جهنم جاودانه؟

[=arial]و یه چیز دیگه اگه کسی مثلا مثل شهید حسین فهمیده همچین کاری بکنه از روی عمد خودکشیه؟

تا جایی که می دونم جهل نمی تونه عذاب را برداره اگه اینجوری بود هر کس هر گناهی می خواست می کرد اون دنیا هم می گفت نمی دانستم و خلاص !

اون جور مواقع فداکاری حساب می شه . البته اگه راه دیگه ای وجود نداشته باشه !؟

bahman69;531341 نوشت:
چون نیت گناه کردن در انسان های گناه کار به صورت دائمی هست یعنی بناشون این شده که اگر عمر نامحدود هم داشتند بازم همون گناه را به صورت نامحدود تکرار می کردند بنابراین عذابشون هم نامحدود می شه
این اشتباهه چون در احادیث داریم که خدا هرگز بخاطر تفکر گناه کسی رو عذاب نمی ده بلکه بخاطر انجام گناه عذاب می کنه

nothing;531387 نوشت:
این اشتباهه چون در احادیث داریم که خدا هرگز بخاطر تفکر گناه کسی رو عذاب نمی ده بلکه بخاطر انجام گناه عذاب می کنه

این در مورد کسانی بود که عملا گناه را انجام دادن دیگه اصلا به گناه بودن یا نبودن فکر نمی کنند در نتیجه عمر نامحدود هم داشته باشند گناه نامحدود می کنند . نه کسانی که به گناه فکر می کنند ولی گناه نمی کنند

bahman69;531885 نوشت:
این در مورد کسانی بود که عملا گناه را انجام دادن دیگه اصلا به گناه بودن یا نبودن فکر نمی کنند در نتیجه عمر نامحدود هم داشته باشند گناه نامحدود می کنند . نه کسانی که به گناه فکر می کنند ولی گناه نمی کنند
خدا هرگز بخاطر اعمالی که هنوز انجام نشده کسی رو عذاب نمی کنه احادیث داریم در این مورد....اصلا با عقل و منطق جور در نمیاد بزنی در گوش یه نفر بگی چون می خواستی بزنی... اینکه تا عمر داشتند هم گناه می کردند خودش گناه بزرگیه اما عذاب جاوید غیر معقوله

با تشکر از کارشناس بحث جناب شعیب
به نظر من بحث در خصوص عالم غیب - بهشت - جهنم - برزخ - پاداش و ... اخرت
امری نیست که بشه با عقل و بحث در ان خصوص به نتیجه رسید بلکه تنها راه ان رجوع به آیات و روایات میباشد
عمرو بن عبید بصری می گوید: «در یکی از جلسات امام صادق علیه السلام شرکت نمودم، پس از ورود و عرض ادب، شروع به خواندن این آیه نمودم که: «والَّذینَ یَجْتَنِبُونَ کَبائِرَ الاثْمِ»؛7 «آنانکه از گناهان کبیره پرهیز می کنند.» بعداز خواندن این آیه لحظه ای سکوت کردم. امام صادق علیه السلام فرمود: عمرو چرا سکوت کردی؟ عرض کردم: ای پسر رسول خدا! گناهان کبیره را برایم مشخص کنید. حضرت فرمود: ای عمرو! بزرگترین گناهان چند قسم است:الف. شریک قائل شدن برای خداوند؛ب. ناامیدی از خداوند متعال؛ج. عاق والدین؛د. کشتن نفسی که خداوند آن را حرام کرده است.8

nothing;531990 نوشت:
خدا هرگز بخاطر اعمالی که هنوز انجام نشده کسی رو عذاب نمی کنه احادیث داریم در این مورد....اصلا با عقل و منطق جور در نمیاد بزنی در گوش یه نفر بگی چون می خواستی بزنی... اینکه تا عمر داشتند هم گناه می کردند خودش گناه بزرگیه اما عذاب جاوید غیر معقوله

من پاسخ های قبلی شما را هم مطالعه کردم شما گفتید معتقد هستید که در نهایت تمام اهل جهنم بخشیده می شند ولی معلوم نیست کجا می رند
پس ایاتی که در قران آمده "در جهنم جاویدند " را چطور برداشت می کنید ؟!! پس قطعا کسانی در جهنم همیشگی خواهند بود .

یک توصیه دوستانه سعی کن به خدا خوشبین باشی خدا مو لا درزش نمی ره Smile

bahman69;532158 نوشت:
پس ایاتی که در قران آمده "در جهنم جاویدند " را چطور برداشت می کنید ؟!!
طبق روایات برخی مخلوقات برای جهنم و در جهنم آفریده شدند و از آتش و عذاب لذت می برند مثل ما که از بهشت لذت می بریم لذا اینگونه جهنم و یارانش جاویدند نه اینکه خدا پدر کشتگی داشته باشه با یک انسان تا ابد پدرشو در بیاره خدا که عقده نداره

nothing;532291 نوشت:
طبق روایات برخی مخلوقات برای جهنم و در جهنم آفریده شدند و از آتش و عذاب لذت می برند مثل ما که از بهشت لذت می بریم لذا اینگونه جهنم و یارانش جاویدند نه اینکه خدا پدر کشتگی داشته باشه با یک انسان تا ابد پدرشو در بیاره خدا که عقده نداره

تا جایی که من می بینم تو قران به انسان ها اشاره شده !! یعنی در این آیه های زیر منظور همه شون غیر انسانه ؟!

1. كسى كه مؤمنى را عمدا به قتل رساند، (ر.ك: سوره نساء، آيه 93).
2. كسى كه با خدا و رسولش به مبارزه بر مى‏خيزد، (ر.ك: سوره توبه، آيه‏ى 63).
3. كسى كه خدا و رسولش را نافرمانى كند و به حدود و احكام الهى تجاوز كند، (ر.ك: سوره نساء، آيه 14).
4. كافران و تكذيب كنندگان آيات الهى، (ر.ك: سوره بقره، آيه 39).
5. مرتكبين گناه كه آثار گناه سراسر وجودشان را گرفته باشد، (ر.ك: سوره بقره، آيه 81).
6. مرتدى كه كافر از دنيا برود، (ر.ك: سوره بقره، آيه 217).

ببین داش بهمن اگه هر چیزی که قرآن گفته رو به طور مستقیم برداشت اونوقت مثلا خدا گفته عرش دارد پس خدا عرش دارد؟ خدا گفته همه موجودات رو برای انسان آفریده تو قرآن پس دایناسور هارو برا چی آفریده؟ از همه موجودات جفت آفریده کرم خاکی رو پس چرا نیافریده؟ قرآن برای زمان حضرت محمد مبین و آشکار بود ن برای زمان ما هدف از خلقت رسیدن به کمال هست کسی که تا ابد در جهنم باقی بماند آخرش چه میشود؟ هیچ ولی تا ابد نماند به کمال برسد و از جهنم بیرون آید به بهشت برود و کمال رسیدنش تکمیل میشود و اخری خوبی هم دارد . تا ابد ماندن در جهنم تضاد با مهربانی خدا و اورا به پروردگاری خشمگین و انتقام جو تشبیه میکند خدا عبادت نکردنت را و یا بدی هایی که نسبت به خدا کردی میبخشد ولی نه حق الناس و او مهربان تر از همه چیز هست باقی ماندن تا ابد در جهنم بی معنی است و تا ابد نماندن با معنی تر از آن است .

جهنم جایی که نه مکان هست نه زمان هر چند شما آنرا مکان میپندارید و به علت نبود زمان آنرا جاویدان نیز می انگارید** تنها راه خروج از ان سوزانیده شدن تما گناهان و رسیدن به کمال که این نیز به خودمان ربط دارد و رسیدن به کمال در این دنیا راحت تر از جهنم هست که در عذاب باشیم و فکر و تفکر به رسیدن کمال باشیم****

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام بر شما

یه سوال دارم

اگر یک نفر که از حالت عادی خارج شده باشه (مواد مخدر استفاده کرده باشه) دست به خودکشی ، برای مثال پرت کردن خود از یک طبقه ساختمان ، بزنه ، آیا این حالت هم شامل اون نتایج (جهنم) میشه که ذکر کردین ؟ یا اینکه تفاوتی وجود داره بین کسی که با عقل عادی خودش تصمیم به این کار بگیره ؟

هرچند در مقابل این سوال من خودمم نظری دارم که بگم . به نظرم اون کسی هم که مواد مخدر رو مصرف کرده باشه و در اون حالت فکرش به سمت خودکشی بره ، یعنی پیش زمینه ی فکری این مسئله رو داشته صد در صد و همچنین مشکلاتی که باعث این فکر شده باشن . افکاری که فرد ممکنه خودشو بار ها و بار ها کشته شده توسط خودش فرض کنه .

Farhan;532536 نوشت:
خدا گفته همه موجودات رو برای انسان آفریده تو قرآن پس دایناسور هارو برا چی آفریده؟ از همه موجودات جفت آفریده کرم خاکی رو پس چرا نیافریده
خب دایناسورا رو برای انسان آفریده که دربارش تحقیق کنن و بفهمن و لذت ببرند و قدرت خدا رو پی ببرند و اینکه اگه بودند انسان ها رو می خوردند و خطری جدی بودند پس برای انسان برداشتش که انسان راحت باشه چون اگه دایناسورا بودند بیش از حد وحشی و قوی بودند و بیش از حد انسان اذیت می شد.....اما کرم خاکی اگه جفت نداره پس چه طوری تولید مثل می کنه؟ من نمی دونم ولی می دونم که یا جفت داره هرموجودی یا جفتش در وجود خودشه....وگرنه محاله هیچ موجودی تک نیست اصلا بحث موجود زنده که هیچ کلا هیچ چیز در دنیا جز خدا تک نیست و همه جفت دارند...از طرفی جفت بودن فقط نر و ماده و زندگی در کنار هم نیست

nothing;532660 نوشت:
خب دایناسورا رو برای انسان آفریده که دربارش تحقیق کنن و بفهمن و لذت ببرند و قدرت خدا رو پی ببرند و اینکه اگه بودند انسان ها رو می خوردند و خطری جدی بودند پس برای انسان برداشتش که انسان راحت باشه چون اگه دایناسورا بودند بیش از حد وحشی و قوی بودند و بیش از حد انسان اذیت می شد.....اما کرم خاکی اگه جفت نداره پس چه طوری تولید مثل می کنه؟ من نمی دونم ولی می دونم که یا جفت داره هرموجودی یا جفتش در وجود خودشه....وگرنه محاله هیچ موجودی تک نیست اصلا بحث موجود زنده که هیچ کلا هیچ چیز در دنیا جز خدا تک نیست و همه جفت دارند...از طرفی جفت بودن فقط نر و ماده و زندگی در کنار هم نیست

سلام بله کرم خاکی جفت ندارد تک جنسی هست منظور من این نیست که همه چیز قرآن رو به طور مستقیم باید برداشت کرد آنوقت باید کافران در جهنم تا ابد باقی بمانند واس همین برخی از کسانی که اعتقاد به خدا ندارن و به قرآن میگن تناقضاتی داره از همین جور مساعل میگن در حالی که قرآن هیچ تناقضی نداره اونایی که بد بین هستن قرآن خودش را برای آن ها با تناقضات نشون میده یا چون با دید بد منفی نگاه میکنن با تناقض میبینن ولی این ها معجزه های علمی و .. کنار گذاشتن اومدن به اینجور چیزا میگن که چون قران اینجور چیز نوشته پس خدا وجود نداره
با توجه به دلایل اینکه کسانی که مردن مثلا ایست قلبی و یا.. بعد از مدت ها در سرد خانه یا در بیمارستان دو باره به زندگی بازگشتن (Near Death Experience) تجربه ی نزدیگ به مرگ " اتفاقاتی که پیش آمده را مطرح کردن آن ها وجود عالمی دیگری پس از مرگ را می گویند که اگر با تحقیق تجربه های نزدیک به مرگ بهتر میتوانید درک کنید پس وجود خدا بطور قطعی میباشد و بحث و تبادل در مورد اثبات خدا از نظر من بدیهی میباشد

Farhan;532695 نوشت:
سلام بله کرم خاکی جفت ندارد تک جنسی هست
سلام پاسخ های شما زیباست...اما در این مورد اشتباه است چون اگرم کرم خاکی تک باشه جفتش در وجود خودشه مثل برخی حلزون ها که نر و ماده در خودشونه....هیچ چیز جز خدا تک نیست محاله....و هیچ استثنایی در کار نیست چون کرم خاکی تولید مثل می کنه دیگه....و تولید مثل با جفت اوست که یا کرم دیگری است یا کاملا در خود وجود اوست یا در نهایت ما نمی دانیم جفت او چیست وگرنه تمام خلقت جفت دارد هر چیز و هر موجودی

nothing;453485 نوشت:

با سلام خدمت شما دوست عزیز
نمی توان این گونه گفت که خلودی که درباره جهنم در قرآن آمده برای ترساندن انسان هاست مگر این که برای آن قرینه ای داشته باشید یا دلیلی اقامه کنید.
درباره خلود و معنای آن بحث های زیادی شده است تاپیک هایی در این باره بحث کرده اند و بین علما نیز اختلافاتی هست .
اما به صورت مختصر عرض کنم با توجه به آیات و روایاتی که درباب خلود در جهنم هست به آن یقین پیدا می کنیم.
برای اطلاع بیشتر می توانید به آدرس های زیر مراجعه کنید:
[h=1] http://www.askdin.com/thread920.html
[/h]http://www.askdin.com/thread3338.html
http://www.askdin.com/thread1393.html

بانوی برفی;531328 نوشت:
مگه زندگی کردن هم اجباری میشه؟ اگر کسی واقعا زندگی دنیا براش سخت شده بود و خواست خودکشی کنه چی؟

با سلام
ما در تمام قسمت های زندگی خود اختیار نداریم در این که به دنیا می آییم و یک روزی از دنیا می رویم یا نفس می کشیم یا این که باید مدتی در این دنیا زندگی کنیم.
دربرابر حیات، انسان یک کار می تواند بکند و آن این که با دست خود این رشته را قطع کند و این از بزرگترین گناهان معرفی شده است چرا که ریشه آن ناامیدی از ادامه زندگی و تغیییر در آن است. انسان یک فرصت چند ساله دارد که باید با آن ابدیتی برای خود بسازد حال اگر با دستان خود این موقعیت را در بدترین وضعیت زندگی اش بگیرد بزرگترین ظلم را در حق خود کرده است خدا به او فرصت تغییر ار داده ولی خود این فرصت را سلب می کند .
اگر کسی واقعا زندگی برایش سخت شده باشد باید صبر کند تا خدا فرجی برای او برساند و خودش در این مسیر تلاش کند و از پا ننشیند چرا که قرآن فرمود: «ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم»، (خدا وضع و حال هیچ قومی را عوض نخواهد کرد مگر آنکه انسانها به خودشان وضع و حال خودشان را تغییر دهند.
پسد انسان باید دائما در تلاش و کوشش باشد و هیچ گاه نامید نشود.
از طرفی همین سختی ها و ناملایمات زندگی بستری است برای رسیدن به کمالات عالیه و فرد با قطع رگ حیاتی خود این فرصت را از خود سلب می کند.

بانوی برفی;531328 نوشت:

حب ذات و شوق به ادامه حیات یک امر دینی نیست که خدا آن را به وسیله پیامبرانش به انسانها برساند بلکه یک امر ذاتی و فطری است و انسان بالفطره به حیات شوق دارد و حتی در درونش حب به زیست دائمی دارد. حال اگر کسی اصلا هم دین به او نرسیده باشد اگر دست به خود کشی بزند نشان می دهد که مخالف احکام عقلی و فطری اش می کند و این عقوبت دارد.
اما این که این افراد در جهنم هم خالد بشوند معلوم نیست.

بانوی برفی;531328 نوشت:
و یه چیز دیگه اگه کسی مثلا مثل شهید حسین فهمیده همچین کاری بکنه از روی عمد خودکشیه؟

این کار نه تنها گسستن رگ حیات نیست که پیوستن به یک حیات متعالی است که قرآن فرمود : ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء.."
گذشتن از حیات زمینی برای عمل به دستور الهی نه تنها خود کشی نیست بلکه شهادت و رسیدن به حیات طیبه است
نه تنها نا امید شدن از فضل و رحمت خدا نیست که امید داشتن به رضوان و جنه الهی است

Kamran;532542 نوشت:
اگر یک نفر که از حالت عادی خارج شده باشه (مواد مخدر استفاده کرده باشه) دست به خودکشی ، برای مثال پرت کردن خود از یک طبقه ساختمان ، بزنه ، آیا این حالت هم شامل اون نتایج (جهنم) میشه که ذکر کردین ؟ یا اینکه تفاوتی وجود داره بین کسی که با عقل عادی خودش تصمیم به این کار بگیره ؟

کسی که با دست خود مقدمات را برای کاری فراهم کند نتیجه هم تابع مقدمات خواهد بود مثلا کسی به یک انبار باروت یک کبریت می زند او نمی تواند بگوید من که به کل انبار آتش نزدم من فقط یک شعله روشن کردم . آتش گرفتن کل انبار نتیجه همان یک کبریت اوست . کسی که از بالای یک ساختمان 20 طبقه خود را می اندازد نمی تواند بگوید که من نمی خواستم بمیرم فقط می خواستم سقوط کنم و...
انسان با مقدمات گاهی محذورای برای خود می آفریند که مسئول آن نیز خواهد بود. مگر این که کسی واقعا به نتیجه احتمالی حاصله از این مقدمات علم نداشته باشد که آنوقت فرق می کند.

سلام.
میگن اگر فردی کسیرو بکشه انگار همه ی انسان های دنیارو کشته و اگر کسی رو نجات بده انگار همه انسان ها رو به زندگی برگردونده.
حالا فرض کنیم کسی خودکشی کرده و وصیت کرده که اعضای بدنش بعد از مرگ اهدا باشه.مسلما این اعضا جون چند نفری رو نجات میده.
با این حساب یعنی تخفیفی برای این فرد قائل میشن توی مجازاتش؟

ابتدا باید بگوییم دایاناور ها مربوط به زمان گذشته هستند و ما فقط میتوانیم در مورد آن ها تحقیق کنیم دوما منظور شما از کرم خاکی چیست

این مهم است که او برای چه خودکشی کرده مثلا یکی از شهدای خلبان ما که برای از بین بردن دشمنان با هواپیما به ساختمان محل اجلاس انها با هواپیما زد درست است که این هم خودکشی است اما حتما بهشتی است واما کجا گفته شده که کسی که خودکشی کرده است پس از مدتی نجات میابد شاید تعدادی به دلیل کارهای قبل از خود کشیشان نجات پیدا کنند اما همه هرگز

سلام دوستان جدید... :Gol: من یه سوال دارم میشه نظراتتون رو بهم بفرمایید؟
اگه کسی فقط برای تظاهر (یه جورایی فیلم بازی کردن) ادای خودکشی رو دربیاره و بخاطر لطف خدا زنده بمونه چی؟
------------------------------------------------
در ضمن در مورد کرم خاکی فکر کنم تو گوگل سرچ کنید نحوه جفت گیری ش رو متوجه می شید که اون هم جفت هست... البته تا اونجا که من میدونم... :Gol:

nothing;453485 نوشت:

سلام علیکم.

پناه بر خدا.. عقاید خود را به اهل فن ارائه کنید، سپس سعی در اصلاح آن نمایید.

این عقیده درست همان عقیده بنی اسرائیل است، که خداوند به صراحت در قرآن کریم آن را تخطئه کرده است و مهر بطلان به آن زده.

مثل جهنم، مثل مجازات های ما نیست، خداوند کسی را عذاب نمیکند، بلکه کافران با اعمالشان محشور می شوند.

یعنی تنبیه نیست که بگوییم یک سیلی زده ما هم یک سیلی بزنیم!

تنبیه در دنیا، قبر، برزخ، مواقف قیامت و ... وجود دارد، به این معنی که گناه انسان را پاک کند و او را رشد داده و آماده بهشت کند.

اما کسی که گناهانی دارد که در تنبیهات دنیا، قبر، برزخ، مواقف قیامت، امکان پاک شدن ندارد و کارش به دوزخ بکشد، در آن جاودانه خواهد بود... زیرا آنجا دیگر تنبیه نیست.. بلکه محشور شدن وی با گناهان و اعمال خود است.

ما سه جور مجازات داریم
1- تنبیه - اینکه در مقابل کار خطا، کسی را تنبیه کنند
2- اثر وضعی یک عمل -
3- محشور شدن با خود عمل

مورد 1 که مشخص است.

مورد 2، را مثالی میزنم، مثلا شما فرض کن در کودکی از روی جهل دست خود را داخل چرخ گوشت فرو ببرید، کل جهل و عمل شما 5 ثانیه بوده... ولی تا آخر عمر انگشت ندارید.
یا شیء تیزی را در چشم خود فرو کنید، کل عمل شما 3 ثانیه بوده، ولی دیگر چشمی نخواهید داشت

عذاب جهنم، مورد 1 نیست، حتی مورد 2 هم نیست یعنی اثر وضعی گناه هم نیست...

نوع جهنم، از نوع 3 می باشد، یعنی با خود عمل محشور می شوند، و این ظلم نیست.. کسی در جهنم می رود که انسانیت خود را نابود کرده باشد، وی با اعمال خودش محشور می شود، در واقع با خود خودش محشور میشود، کسی که دست خود را قطع کرده، چشم خود را کور کرده، پای خود را قطع کرده، گوش خود را کر کرده، همه را هم با اراده خود انجام داده، چه نجاتی خواهد داشت (تازه این مثالهایی که من زدم اثر وضعی هست، که نوع عذاب حتی این هم نیست)...
در واقع خودش را از استعداد و امکان، تهی کرده، هیچ نکته مثبتی ندارد و ... این ظلم نیست. این عین عدالت است..

موفق باشید.

AmirOmidvar;566923 نوشت:
زیرا آنجا دیگر تنبیه نیست.. بلکه محشور شدن وی با گناهان و اعمال خود است
سلام....بله جهنم ساخته شده خود گناهان ماست از خدای عالم....اما ایا کسی وجود دارد که گناه او بی نهایت باشد...قطعا بدترین مخلوق نیز گناهش بی نهایت نیست و مقدار قابل شمارش و اندازه گیری دارد لذا جهنم حد دارد....بهشت هم حد دارد....بهشت و جهنم جاویدند مگر خدا طور دیگری بخواهد.....فقط خدا حد ندارد....خدا رو چه دیدی شاید بعد بهشت و جهنم دنیای دیگری در کار باشه و بعد از اون نیز دنیای دیگری....هیچ کار خدا قابل پیش بینی نیست حتی چیزی که خودش بگوید....

AmirOmidvar;566923 نوشت:
مثلا شما فرض کن در کودکی از روی جهل دست خود را داخل چرخ گوشت فرو ببرید، کل جهل و عمل شما 5 ثانیه بوده... ولی تا آخر عمر انگشت ندارید.
یا شیء تیزی را در چشم خود فرو کنید، کل عمل شما 3 ثانیه بوده، ولی دیگر چشمی نخواهید داشت
احسنت...اول اینکه سریع میبری بیمارستان پیوند می زنن:Cheshmak: دوم .اخر عمر کجاست 60 سال 1000 سال یا 99999999999 سال ....پس بالاخره تموم میشه و دستش برگردونده میشه

AmirOmidvar;566923 نوشت:
کسی که دست خود را قطع کرده، چشم خود را کور کرده، پای خود را قطع کرده، گوش خود را کر کرده، همه را هم با اراده خود انجام داده، چه نجاتی خواهد داشت
اگه مسئله چنین مربوط به خود فرد بود که خدا می بخشیدش و یا دستش را می گرفت و کمکش می کرد تا در بیاد اما موضوع بیشتر خلود جهنم سر ظلم بر دیگران است نه مسئله شخصی که واضحه از جهنم در میاد...شک دیگران سر ظلم های به دیگران و عظیم و بویزه ظلم به امام حسین و پیامبران هست که اونم اخرش نابود میشن اگرم بهشت نرن نابود میشن هرچیه شکی ندارم جهنم جاوید نیست....از طرفی جاوید بودن جهنم سر یارانش هست که جهنم مخلوقاتی داره که ازش لذت می برند شاید منظور خدا از جهنم جاوید است اینه....چون من یه حدیثی خوندم یه گرگی با پیامبر هم صحبت شده بود گفت که خدا لذت منو این قرار داده که در جهنم بدن کافران را بدرم شهوتم چنین قرار داده و لذت می برم و بهشتم انجاست

سلام مجدد.
دوست من، بنده چندین بار حقیقتا خیرخواهی در حق شما کردم، و گفتم اعتقاداتتان را به اهلش عرضه کنید، و سپس تصحیح کنید. اصلا اگر کسر شأن خود میدانید که به استاد مراجعه کنید و می گویید خدا برایتان کافی است حداقل به مراجع عرضه کنید، آنها که دیگر در شأن شما هستند؟! آیت الله مکارم، آیت الله صافی گلپایگانی، آیت الله حسن زاده عاملی و ... اصلا هر فقیهی که دوست دارید عقایدتان را عرضه کنید و ببینید چقدر عقایدتان با اسلام فاصله دارد.

این اعتقادات شما که اسمش را یقین میگذارید و به اسلام نسبت می دهید، چیزی نیست جز تلقینات شیطان

بنده عرض کردم، و مثال زدم، برای نزدیک شدن قضیه به ذهن، در مثال مناقشه نیست، کسی که خود را محروم کرده از رشد و خلق شدن، چگونه باید از جهنم خلاص شود؟ کسی که دست برای خودش نبرده، چشم برای خودش نبرده، تمام وجودش را تاریکی گرفته، تمام وجودش را گناه گرفته و پوشانده، چطور خلاص شود؟ جایی برای اصلاح نگذاشته که تصحیح شود.

nothing;453485 نوشت:
در قرآن برای ترساندن خلایق فرموده جهنم جاویده

nothing;566991 نوشت:
.هیچ کار خدا قابل پیش بینی نیست حتی چیزی که خودش بگوید....

پناه میبرم به خدا از جملات شما، شما خدا را چگونه فرض کردید؟ کلام خدا را چگونه فرض کردید؟ مثل بشر که بولوف و لاف میزند؟ برای ترساندن مطلبی غیر حقیقی گفته؟ من چنین خدایی را هرگز نمی پرستم.
حتی چیزی که خدا بگوید، امکان تخلف دارد؟ من حتی بشری که اینطور باشد را به اندازه پوست تخمه برایش ارزش قائل نیستم... کسی که برای حرف خودش ارزشی قائل نباشد...
چطور خدایی را بپرستم که برای حرف خودش هم ارزشی قائل نیست و ممکن است خلاف حرف خودش عمل کند؟

خدا صمد است (تو پُر). جهل در خدا راه ندارد. گمراهی در خدا راه ندارد. خدا فعل قبیح انجام نمیدهد، یا بعبارتی محال است قبیحی از خدا سر بزند.

قبیح است کسی بولوف بزند.. قبیح است کسی لاف بزند... قبیح است کسی برای حرف خودش ارزش قائل نباشد و خلاف حرفش که مبتنی بر علم قطعی است عمل کند

من خدای ترسو نمی پرستم، من خدای دروغگو نمیپرستم، من خدای لاف زن نمی پرستم، من خدای بولوف زن نمی پرستم. من خدایی که برای حرفش که مبتنی بر علمش است ارزش قائل نباشد و خلاف آن عمل کند نمی پرستم.

سبحان الله، سبحان الله، سبحان الله.

nothing;453485 نوشت:
در قرآن برای ترساندن خلایق فرموده جهنم جاویده

nothing;453485 نوشت:
.و بهش یقین دارم و اینم دلیل محکمم بود

nothing;453485 نوشت:
.بعد از کلی عذاب تمام اهل جهنم که به اندازه گناهاشون عذاب دیدن کاملا بخشیده می شوند...حتی یزید

nothing;566991 نوشت:
هرچیه شکی ندارم جهنم جاوید نیست

nothing;566991 نوشت:
.قطعا بدترین مخلوق نیز گناهش بی نهایت نیست و مقدار قابل شمارش و اندازه گیری دارد لذا جهنم حد دارد

nothing;566991 نوشت:
.بهشت هم حد دارد

به استاد هم که مراجعه نمیکنید، به مراجع هم که مراجعه نمیکنید و دینتان را عرضه نمیکنید، حداقل قرآن را که قبول دارید؟ حداقل کلام خودتان را که در بالا نقل کردم، به قرآن عرضه کنید، و صحت آن را بسنجید!
بفرمایید، مقایسه کنید کلام خودتان را با چیزی که خدا به شدت تخطئه کرده و آن را مردود دانسته:

سوره مبارکه بقره آیات 80 و 81 و 82

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ قالُوا لَنْ تَمَسَّنَا النّارُ إِلّا أَیّاماً مَعْدُودَةً قُلْ أَتَّخَذْتُمْ عِنْدَ اللهِ عَهْداً فَلَنْ یُخْلِفَ اللهُ عَهْدَهُ أَمْ تَقُولُونَ عَلَى اللهِ ما لا تَعْلَمُونَ (٨٠)
بَلى مَنْ کَسَبَ سَیِّئَةً وَ أَحاطَتْ بِهِ خَطیئَتُهُ فَأُولئِکَ أَصْحابُ النّارِ هُمْ فیها خالِدُونَ (٨١)
وَ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ أُولئِکَ أَصْحابُ الْجَنَّةِ هُمْ فیها خالِدُونَ (٨٢)

و گفتند: «هرگز آتش دوزخ،جز چند روزى، به ما نخواهد رسید.» بگو: «آیا پیمانى از خدا گرفته اید؟! ـ که خداوند هرگز از پیمانش تخلّف نمىورزد ـ یا چیزى را که نمى دانید به خدا نسبت مى دهید»؟! (٨٠)
آرى، کسانى که مرتکب گناه شوند، و آثار گناه، سراسر وجودشان را بپوشاند، آنها اهل آتشند; و جاودانه در آن خواهند بود. (٨١)
و کسانى که ایمان آورده، و کارهاى شایسته انجام داده اند، آنان اهل بهشتند; و جاودانه در آن خواهند بود. (٨٢)

و در آخر
لکم دینکم ولی الدین

AmirOmidvar;567077 نوشت:
پناه میبرم به خدا از جملات شما، شما خدا را چگونه فرض کردید؟ کلام خدا را چگونه فرض کردید؟ مثل بشر که بولوف و لاف میزند؟ برای ترساندن مطلبی غیر حقیقی گفته؟ من چنین خدایی را هرگز نمی پرستم.
حتی چیزی که خدا بگوید، امکان تخلف دارد؟ من حتی بشری که اینطور باشد را به اندازه پوست تخمه برایش ارزش قائل نیستم... کسی که برای حرف خودش ارزشی قائل نباشد...
چطور خدایی را بپرستم که برای حرف خودش هم ارزشی قائل نیست و ممکن است خلاف حرف خودش عمل کند؟

خدا صمد است (تو پُر). جهل در خدا راه ندارد. گمراهی در خدا راه ندارد. خدا فعل قبیح انجام نمیدهد، یا بعبارتی محال است قبیحی از خدا سر بزند.

قبیح است کسی بولوف بزند.. قبیح است کسی لاف بزند... قبیح است کسی برای حرف خودش ارزش قائل نباشد و خلاف حرفش که مبتنی بر علم قطعی است عمل کند

من خدای ترسو نمی پرستم، من خدای دروغگو نمیپرستم، من خدای لاف زن نمی پرستم، من خدای بولوف زن نمی پرستم. من خدایی که برای حرفش که مبتنی بر علمش است ارزش قائل نباشد و خلاف آن عمل کند نمی پرستم

اول اینکه من نگفتم خدا می زنه زیر حرفش و خلاف وعده می کنه گفتم غیر قابل پیش بینیه حتی چیزی که خودش بگوید یعنی ممکنه خدا یه حرفو ظاهرا واضح زده اما بقدری منظور و هدفش فرق داره با تصور ما که فکرشم نمی کردیم چنین باشه....من هرگز نگفتم خدا خلاف وعده میکنه..... اینکه پشت سرش شما گفتی این خدا رو نمی پرستم نشان از ضعف شماست....خدا بمن دروغ بگه و بی دلیل هم منو بندازه جهنم بازم من دوستش دارم و می پرستمش به این می گن اوج عشق و اوج یقین حالا شما بخاطر وعده های بهشتی می پرسستیش بدون یقینن این پرستش زیاد ارزشی نداره....

AmirOmidvar;567077 نوشت:
و گفتند: «هرگز آتش دوزخ،جز چند روزى، به ما نخواهد رسید.» بگو: «آیا پیمانى از خدا گرفته اید؟! ـ که خداوند هرگز از پیمانش تخلّف نمىورزد ـ یا چیزى را که نمى دانید به خدا نسبت مى دهید»؟! (٨٠)
آرى، کسانى که مرتکب گناه شوند، و آثار گناه، سراسر وجودشان را بپوشاند، آنها اهل آتشند; و جاودانه در آن خواهند بود. (٨١)
و کسانى که ایمان آورده، و کارهاى شایسته انجام داده اند، آنان اهل بهشتند; و جاودانه در آن خواهند بود. (٨٢)
این ایه باز قابل تامل هست اما بازم منظورش جاوید نیست....اگه شما ایات جاوید میاری منم میگم در قران خدا گفته بهشت و جهنم جاویدند مگر خدا طور دیگری بخواهد...نه تنها به ممکن بودن فانی بودن جهنم اشاره شده در این ایه بلکه به ممکن بودن فانی بودن بهشت نیز اشاره شده

nothing;567116 نوشت:
اول اینکه من نگفتم خدا می زنه زیر حرفش و خلاف وعده می کنه گفتم غیر قابل پیش بینیه حتی چیزی که خودش بگوید یعنی ممکنه خدا یه حرفو ظاهرا واضح زده اما بقدری منظور و هدفش فرق داره با تصور ما که فکرشم نمی کردیم چنین باشه....من هرگز نگفتم خدا خلاف وعده میکنه..... اینکه پشت سرش شما گفتی این خدا رو نمی پرستم نشان از ضعف شماست....خدا بمن دروغ بگه و بی دلیل هم منو بندازه جهنم بازم من دوستش دارم و می پرستمش به این می گن اوج عشق و اوج یقین حالا شما بخاطر وعده های بهشتی می پرسستیش بدون یقینن این پرستش زیاد ارزشی نداره....

سلام مجدد.

بنده گفتم خدای دروغگو را نمی پرستم، آیا گفتم بخاطر وعده بهشت میپرستم؟

خدای دروغگو، اصلا خدا نیست که قابل پرستش باشد.. دیگر صمد نیست. این مشکل در خداشناسی است.

خدای ظالم که اصلا خدا نیست که قابل پرستش باشد.

همانگونه که خدای سنگی نمی پرستم، خدای چوبی هم نمیپرستم، خدای دروغگو هم نمیپرستم، خدای لاف زن هم نمی پرستم و خدای فانی را هم نمی پرستم.

منظور این است که من خدا را منزه میدانم از دروغ، منزه میدانم از لاف زدن، منزه میدانم از بولوف زدن، منزه میدانم از اینکه چیزی که حقیقت ندارد را بگوید برای ترساندن مردم و ...

سوره مبارکه انعام، آیات 76 و 77 و 78

بسم الله الرحمن الرحیم

فَلَمّا جَنَّ عَلَیْهِ الَّیْلُ رَأى کَوْکَباً قالَ هذا رَبِّی فَلَمّا أَفَلَ قالَ لا أُحِبُّ الْآفِلینَ (٧٦)
فَلَمّا رَأَى الْقَمَرَ بازِغاً قالَ هذا رَبِّی فَلَمّا أَفَلَ قالَ لَئِنْ لَمْ یَهْدِنی رَبِّی لَأَکُونَنَّ مِنَ الْقَوْمِ الضّالِّینَ (٧٧)
فَلَمّا رَأَى الشَّمْسَ بازِغَةً قالَ هذا رَبِّی هذا أَکْبَرُ فَلَمّا أَفَلَتْ قالَ یا قَوْمِ إِنِّی بَریءٌ مِمّا تُشْرِکُونَ (٧٨)

هنگامى که (تاریکى) شب او را فرا گرفت، ستاره اى را مشاهده کرد; گفت: «این پروردگار من است؟!» امّا هنگامى که غروب کرد، گفت: «غروب کنندگان را دوست ندارم.» (٧٦)
و هنگامى که ماه را دید که (سینه افق را) مى شکافد، گفت: «این پروردگار من است؟!» امّا هنگامى که (آن هم) غروب کرد، گفت: «اگر پروردگارم مرا راهنمایى نمى کرد، مسلّما از گروه گمراهان بودم.» (٧٧)
و هنگامى که خورشید را دید (که سینه افق را) مى شکافت، گفت: «این پروردگار من است این (که از همه) بزرگتر است؟!» امّا هنگامى که غروب کرد، گفت: «اى قوم من! به یقین من از آنچه همتاى خدا قرار مى دهید، بیزارم. (٧٨)

nothing;567116 نوشت:
این ایه باز قابل تامل هست اما بازم منظورش جاوید نیست....اگه شما ایات جاوید میاری منم میگم در قران خدا گفته بهشت و جهنم جاویدند مگر خدا طور دیگری بخواهد...نه تنها به ممکن بودن فانی بودن جهنم اشاره شده در این ایه بلکه به ممکن بودن فانی بودن بهشت نیز اشاره شده

آیا منظورتان آیات 105 تا 108 سوره مبارکه هود می باشد؟

ترجمه و تفسیر آیه مورد نظر خود را آیا تابحال خوانده اید؟ یا با ظن خود آن را ترجمه و تفسیر کرده اید؟

به تفاسیر، و اساتید قرآن مراجعه کنید تا شبهه شما را رفع گردد.

از منظر اسلام و مکتب اهل بیت (ع)، قطعا و قطعا بهشت جاویدان است. همچنین جهنم نیز قطعا و قطعا جاویدان است و انسانهایی در آن جاویدان خواهند بود.

این را هم فلسفه ثابت میکند، هم کلام ثابت میکند، هم مبنای عقلی دارد، هم مبنای قرآنی دارد، و هم مکتب اهل بیت (ع) این را می گوید و بسیار بدیهی است.

عقیده شما در خصوص بهشت و جهنم در میان فرقه های اسلامی تنها در فرقه جهمیه (جهم بن صفوان)، یافت میشود. که فرقه باطل و بدعت گذار بوده اند.

حیف است شما که محب اهل بیت (ع) هستید، عقایدتان همچون "جهمیه" باشد. بدانید که این دو با هم جمع نمی شوند، و قطعا یکی از آنها از شما خارج می شود، نمیشود هم محب اهل بیت (ع) باشید و هم عقاید جهمیه در شما باشد و به آن یقین داشته باشید و با آن عقیده از دنیا بروید، قطعا یکی از این دو از شما خارج می شود، و من دعا میکنم که با تلاش خودتان و مدد اهل بیت (ع)، این محبت اهل بیت (ع) و مکتب اهل بیت (ع) باشد که در شما پایدار بماند.

خواهش میکنم بیشتر مطالعه و تحقیق کنید. به تفاسیر و اساتید قرآن مراجعه کنید. این شبهه بسیار ساده است و راحت حل می شود. درست معنی آیات را متوجه نشده اید.

موفق باشید.

نیکی 62;566918 نوشت:
سلام دوستان جدید... من یه سوال دارم میشه نظراتتون رو بهم بفرمایید؟
اگه کسی فقط برای تظاهر (یه جورایی فیلم بازی کردن) ادای خودکشی رو دربیاره و بخاطر لطف خدا زنده بمونه چی؟

با سلام خدمت شما دوست گرامی
از تاخیری که در جواب هست پوزش می طلبم

اگر کسی دست به خودکشی بزند و به هر دلیلی نجات پیدا کند در این که به بدن خود آسیب رسانده گناهکار است و باید توبه کند و از خدا به خاطر این جور و ظلمی که به امانت الهی کرده است استغفار و طلب بخشش کند اما خودکشی آن گناهی که او قصد انجام آن را داشته ولی انجام نشده است نیز به خاطر نیت گناه توبه کرده و به خاطر لطفی که خدا در حق او کرده که او دفتر تکلیفش در این دنیا با قطع امید از پروردگار بسته نشده است و هنوز امکان انجام عمل خیر و نیک را دارد از خدا تشکر کند و جبران گذشته را بنماید و این فرصت به دست آمده را غنیمت بداند چه این که اگر لطف خدا نبود و فرد مرده بود چه بلایی بر سر زندگی دنیا و آخرتش می آمد.
پس بر این نعمت حیات خدا را شاکر باشد و در انجام عبادت پروردگار کوشش نماید.

jared;559727 نوشت:
سلام.
میگن اگر فردی کسیرو بکشه انگار همه ی انسان های دنیارو کشته و اگر کسی رو نجات بده انگار همه انسان ها رو به زندگی برگردونده.
حالا فرض کنیم کسی خودکشی کرده و وصیت کرده که اعضای بدنش بعد از مرگ اهدا باشه.مسلما این اعضا جون چند نفری رو نجات میده.
با این حساب یعنی تخفیفی برای این فرد قائل میشن توی مجازاتش؟

با سلام
(با فرض این که فردی که خودکشی می کند اعضایش به درد اهدا بخورد )
این که فردی وصیت به کار خیری کرده باشد ثواب جداگانه دارد و این که او خودکشی کند گناه و عقوبت خاص خودش را دارد.
از طرفی این کار ثواب(اهدای عضو) مقدمه اش کار حرامی است که باعث حرام شدن آن کار ثواب می شود و خدا این کار او را قبول نمی کند.

این قضیه همانند داستانی است که امام صادق برای اصحاب نقل کردند که فردی دو نان می دزدید و انفاق می کرد.
امام صادق (علیه السلام):در باره آیه «اهدنا الصراط المستقیم» می فرماید:

خدایا ما را راهنمایی کن به راهی که موجب محبت وبهشت خود شود ومانع پیروی هوای نفس گردد که

بدبخت شویم ویا به دلخواه خود رفتارنماییم وهلاک گردیم .

کسی که پیروهوای نفسش باشد وبه دلخواه خودعمل کند مانند آن مرد ی است که شنیدم عوام مردم

بسیار احترامش می کنندو ازاوتعریف می نمایند ؛علاقه مند شدم به دیدنش بروم، تا ببینم ارزش و قدر او

چقدراست ،بالاخره دیدم درمحلی اطرافش را گروهی ازعوام مردم گرفتند،گوشه ای ایستادم و صورت خود

را پوشاندم ونگاهش می کردم، ،پیوسته سعی می کردازجمعیت کناره بگیردتا ازآن ها جدا شود،راه راادامه

داد ورفت .

امام صادق (علیه السلام) فرمود: دیدم ، رسید به دکان نانوائی تا نانوا غافل شد دو قرص نان دزدید ، تعجب

کردم و با خودم گفتم :شاید بین آن ها معامله ای است، سپس رفت تا رسید به انار فروشی تا صاحبش غافل شد دو عدد انار دزدید ، تعجب کردم .با خودگفتم:چرا این کاررا می کند؟! رفتم دنبالش تا اینکه به مریضی رسید..

و دو نان و دو انار را به مریض داد وسپس مشغول مناجات با خدا شد؛ رفتم جلو و دلیل کارهایش را پرسیدم .

گفت: تو که هستی ؟

حضرت فرمود: مردی ازاولاد آدم از امت محمد(صلوات الله علیه واله)

گفت: بگو تو کیستی؟.

حضرت فرمود:مردی از خاندان اهل بیت (علیه السلام)رسول الله (صلوات الله علیه واله)

گفت:در چه شهری؟

حضرت فرمود:درشهر مدینه

گفت:شاید توجعفر بن محمد هستی !

فرمود :آری

گفت: چه فایده ای دارد که جدت پیامبراکرم(صلوات الله علیه واله) است ولی از قرآن چیزی نمی دانی ،

مگر نشنیدی خداوند عز وجل فرموده:

« من جاء بالحسنة فله عشر امثالها ومن جاء بالسیئة فلا یجزا الا مثلها..»انعام/آیه160

ترجمه:هر کس کار نیکی بیاورد ،ده چندان آن پاداش دارد ،وهرکس کار بدی بیاورد ،

جز مانند آن مجازات نشود ،وبرآن ها ستم نرود.

اکنون دونان و دو انار دزدیدم چهار گناه کردم ؛ به مریض بخشیدم ،کار خیر کردم ،برای هرکدام ده حسنه است
می شود چهل ثواب ؛پس چهاراز چهل کسر شود سی و شش حسنه می ماند ، من درحال حاضر سی و شش حسنه دارم !!

حضرت فرمود: مادرت به عزایت بنشیند، تو به کتاب خدا جاهلی ، مگر نشنیدی خدای عز وجل می فرماید:

« انما یتقبل الله من المتقین.»/مائده آیه 27

ترجمه:این است وجز این نیست که خدا فقط از اهل تقوا قبول می کند .

منبع حدیث:احتجاج /ج2 ص368 /وسائل الشیعه /باب استحباب صدقه/ص466

mahdihg;566911 نوشت:
این مهم است که او برای چه خودکشی کرده مثلا یکی از شهدای خلبان ما که برای از بین بردن دشمنان با هواپیما به ساختمان محل اجلاس انها با هواپیما زد درست است که این هم خودکشی است اما حتما بهشتی است واما کجا گفته شده که کسی که خودکشی کرده است پس از مدتی نجات میابد شاید تعدادی به دلیل کارهای قبل از خود کشیشان نجات پیدا کنند اما همه هرگز

با سلام
این که کسی خود را در راه خدا فدا کند که خودکشی(در اصطلاح معمول) نیست.
جسم و جان انسان ملک و مال خداست و مالک حقیقی آن دو خداست و فقط اوست که می تواند بگوید در چه راهی و برای چه این ها باید صرف و خرج شوند یا احیانا از بین روند.
شهادت در راه خدا خود کشی و از بین بردن جسم انسان در راه غیر خدا نیست بلکه شهادت از دست دادن جسم و جان انسان به فرمان خدا و در راه اوست و اگر کسی مثلا با هواپیما خود را به محل سران جنگی دشمن می کوبد و باعث پیروز شدن مسلمانان می شود این خود فدای جان برای خدا و در راه اوست.

سوال:
آیا این درست است که که اگر یک فرد شیعه خودکشی کند در جهنم به طور جاویدان نمی ماند و بعد از این که در جهنم عذاب شد سرانجام نجات پیدا می کند اما به بهشت هم نمی رود ؟؟!! بلکه به مکانی بین بهشت و جهنم اسکان داده می شود.می خواستم بدانم آنجا کجاست؟ آیا انسان در آنجا عذاب می شود یا پاداش می گیرد؟کیفیت اونجا چطوریه؟؟

جواب:
درباره این که فردی که خود کشی می کند جایگاهش کجاست ناگزیر باید سراغ نقل رفت و عقل در تعیین جایگاه او نقشی ندارد.
آنچه که از روایات و آیات برداشت می شود این است که فردی که به دست خود رشته حیاتش را پاره می کند و دار تکلیف را وداع می گوید جهنمی بوده و در آن خالد خواهد بود ؛
أبی ولاّد می گوید: از امام صادق (علیه السلام) شنیدم که فرمود: «مَنْ قَتَلَ نَفْسَهُ مُتَعَمِّدا فَهُوَ فی نارِ جَهَنَّمَ خالِدا فیها؛ کس عمدا خودکشی بکند، همیشه در آتش دوزخ خواهد بود.»(1) قرآن کریم می فرماید: «وَلا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ إنَّ اللّه َ کانَ بِکُمْ رَحیما، وَمَنْ یَفْعَلْ ذلک عُدْوانا وَظُلْما فَسَوْفَ نُصْلیهِ نارا»؛ "و خودکشی نکنید! خداوند نسبت به شما مهربان است. و هر کس این عمل را از روی تجاوز و ستم انجام دهد، به زودی او را در آتشی وارد خواهیم کرد"(2)

اما در باره این که او از جهنم خارج شده و وارد محیطی دیگر شود روایتی یافت نشد
اما از منظری دیگر می توان به مساله نگاه کرد و آن معنای خلود و تفسیر آن است این که قرآن می فرماید کسی در جهنم خالد است به معنای همیشگی است یا زمان طولانی ؟
در این باره نظرات مفسرین متفاوت است که بحث جدایی را می طلبد.

بحث دیگر این است که آیا این فرد که شیعه بوده و دست به خودکشی زده است مورد شفاعت واقع می شود یا نه ؟

امام باقر (علیه السلام) فرمود: «إنَّ المُؤْمِنَ یُبْتَلی بِکُلِّ بَلِیَّةٍ وَیَمُوتُ بِکُلِّ میتَةٍ إلاّ أَنَّهُ لایَقْتُلُ نَفْسَهُ؛ مؤمن ممکن است به هر بلائی مبتلا شود و به هر نوع مرگ بمیرد، امّا خودکشی نمی کند.»(3)
پیامبر فرمودند: کان فیمن قبْلَکُمْ رَجُلٌ بِهِ جرحٌ فَجَزَعَ فَأَخَذَ سِکّینا فَخَزَّ بِها یَدَهُ فَمارَقَأَ الدَّمُ حَتّی ماتَ، فَقال اللّه ُ: بادَرَنی عَبدی بِنَفْسِهِ؟! ...قد حَرَّمتُ عَلَیه الجَنَّةَ؛ میان انسانهای پیش از شما، مردی جراحتی برداشت و از شدّت بی تابی کاردی برداشت و با آن دستش را قطع کرد و از شدّت خونریزی مُرد، پس خداوند فرمود: بنده ام، در گرفتن جان خود بر من پیشی گرفت... هر آینه بهشت را بر او حرام کردم( این فرد در جبهه جنگ علیه کفار زخم برداشته بود)(4)
حتی برخی از گروههای اهل سنت مانند حنبلی ها کسی را که خودکشی می کند کافر دانسته و نماز میت را برای او واجب نمی دانند. آنها در این باره به این حدیث استدلال می کنند که: «إنَّ رَجُلاً قَتَلَ نَفْسَهُ بِمَشاقِصٍ، فَقالَ رَسُول اللّه صلی الله علیه و آله : اَمّا أَنَا فَلا أُصَلِّی عَلَیْهِ؛ مردی با نیزه خودکشی کرد و رسول خدا فرمود: من بر این شخص نماز نمی خوانم.»(5)

همچنین خداوند متعال فرمود: « وَ مَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزاؤُهُ جَهَنَّمُ خالِداً فيها وَ غَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَ لَعَنَهُ وَ أَعَدَّ لَهُ عَذاباً عَظيماً ــــ و هر كس، فرد باايمانى را از روى عمد به قتل برساند، مجازاتِ او دوزخ است؛ در حالى كه جاودانه در آن مى‏ماند؛ و خداوند بر او غضب مى‏كند؛ و او را از رحمتش دور مى‏سازد؛ و عذاب عظيمى براى او آماده ساخته است.» (6)
منظور از مؤمن از منظر اهلبیت (علیهم السلام) شیعه است. حال اگر فرض کنیم که فرد خودکشی کننده شیعه است ، طبق این آیه در جهنّم ابدی خواهد بود. البته حقیقت آن است که خودکشی کننده ، اگر چه اسماً شیعه باشد ، رسما شیعه نیست. چون طبق روایات ، شیعه محال است خودکشی کند.لذا شخص ابتدا از محبّت اهلبیت (علیهم السلام) بیرون می رود و آنگاه خودکشی می کند.
از مجموعه روایات و آیات برداشت می شود که جهنم برای فردی که دست به خود کشی بزند -حد اقل به صورت طولانی یا همیشگی - حتمی خواهد بود . واین که مورد لطف خاص خدا یا اولیای الهی قرار بگیرد و از جهنم خارج شود نیازمند روایات دیگری است که علی الظاهر این چنین روایتی نداریم( والله عالم)

مساله دیگری باقی می ماند که آیا میان بهشت و جهنم جایی هست یا نه ؟
در سوره اعراف مکانی به همین نام - اعراف - نام برده شده است که در روایات متعددی به بیان خصوصیات آن مکان اشاره شده است:
گروهي از گناهکاران به اميد عفو و مغفرت الهي و در انتظار شفاعت در اين مکان بسر مي برند.
شيخ مفيد تصريح نموده است که منظور از اعراف جايي که است که نه جزء بهشت است و نه جزء جهنم.

بعلاوه دسته سومي از روايات هم دلالت دارند که گروهي وجود دارند که حسنات و سيئات آنها مساوي است و هنوز حکم آنها قطعي نشده هم در اعراف جايي دارند. (7)
علي بن ابراهيم آورده است از امام (علیه السلام) پرسيدند آيا جنيان مومن به بهشت مي روند؟ فرمود: لا و لکن لله حظائر بين الجنه و النار يکون فيها مومن و الجن و فساق الشيعه فرمود: خير ولي خداوند بين بهشت و جهنم حظيره هايي دارد که جنيان مومن و شيعيان فاسق آنجا سکونت دارند.
از روايات دسته سوم اين نتيجه بدست مي آيد که درجات نازل در اعراف مخصوص کساني است که جهنمي نيستند اما صلاحيت ورود به بهشت را هم ندارند (بايد متذکر شد که منافاتي وجود ندارد اگر در روايات ديگر به دخول بعضي از اين گروهها- بعد از توقف در اعراف -به بهشت اشاره شده است.)
علامه طباطبائي در تفسير الميزان چند قول در مورد اعراف نقل نموده است و قول گروهي از مفسرين که قائل به حضور عده اي که کفه حسنات و سيئات آنها مساوي است را موافق آيات و روايات مي داند. (8)
برخی آن مکان را به چراگاه تشبیه کرده اند که در آن لذت بهشت و ذلت جهنم نیست و برای بهشتیان به مثابه جهنم و برای جهنمیان به مثابه بهشت است.

پی نوشت ها:
1- کلینی، کافی، ج7، ص 45، دار الکتب الاسلامیه، 1407

2- نساء 29- 30.
3- حر عاملی، وسایل الشیعه، ج29، ص240.
4- مسلم،صحیح مسلم بشرح النووی (م 676 ه)، المجلدات 18، الطبعه الثانیه، دارالکتاب العربی، بیروت، 1407 ه، ج2، ص118.
5-نسائی، سنن، ج4، ص 66، دار الفکر، لبنان ، 1348
6- نساء:93
7- مجلسی، بحارالانوار ،ج 8 ص 337، احیاء تراث، 1403.
8- الميزان جلد8 ص 126، دفتر انتشارات اسلامی، 1374.

موضوع قفل شده است