صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خودکشی فرد شیعه و عاقبت او در آخرت

نوشته
    2
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    30

اشاره خودکشی فرد شیعه و عاقبت او در آخرت

سلام
    توی یه سایت پرسش و پاسخ مذهبی خوندم (سایت پرسمان) که اگر یک فرد شیعه خودکشی کند در جهنم به طور جاویدان نمی ماند و بعد از این که در جهنم عذاب شد سرانجام نجات پیدا می کند اما به بهشت هم نمی رود !! بلکه به مکانی بین بهشت و جهنم اسکان داده می شود.می خواستم بدونم اونجا کجاست؟ آیا انسان در انجا عذاب می شود یا پاداش می گیرد؟کیفیت اونجا چطوریه؟؟

کارشناس بحث: شعیب
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۷/۱۵ در ساعت ۲۳:۱۲

2. صلوات ها 19

3.  

نوشته
    1,850
    حضور
    25 روز 13 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4427

با سلام خدمت شما دوست گرامی
    درباره این که فردی که خود کشی می کند جایگاهش کجاست ناگزیر باید سراغ نقل رفت و عقل در تعیین جایگاه او نقشی ندارد.
    آنچه که از روایات و آیات برداشت می شود این است که فردی که به دست خود رشته حیاتش را پاره می کند و دار تکلیف را وداع می گوید جهنمی بوده و در آن خالد خواهد بود ؛
    أبی ولاّد می گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم که فرمود: «مَنْ قَتَلَ نَفْسَهُ مُتَعَمِّدا فَهُوَ فی نارِ جَهَنَّمَ خالِدا فیها؛ کس عمدا خودکشی بکند، همیشه در آتش دوزخ خواهد بود.»(فروع کافی ج 7 ص45) قرآن کریم می فرماید: «وَلا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ إنَّ اللّه َ کانَ بِکُمْ رَحیما، وَمَنْ یَفْعَلْ ذلک عُدْوانا وَظُلْما فَسَوْفَ نُصْلیهِ نارا»؛ "و خودکشی نکنید! خداوند نسبت به شما مهربان است. و هر کس این عمل را از روی تجاوز و ستم انجام دهد، به زودی او را در آتشی وارد خواهیم کرد"

اما در باره این که او از جهنم خارج شده و وارد محیطی دیگر شود روایتی یافت نشد
    اما از منظری دیگر می توان به مساله نگاه کرد و آن معنای خلود و تفسیر آن است این که قرآن می فرماید کسی در جهنم خالد است به معنای همیشگی است یا زمان طولانی ؟
    در این باره نظرات مفسرین متفاوت است که بحث جدایی را می طلبد.

بحث دیگر این است که آیا این فرد که شیعه بوده و دست به خودکشی زده است مورد شفاعت واقع می شود یا نه ؟

مام باقر علیه السلام فرمود: «إنَّ المُؤْمِنَ یُبْتَلی بِکُلِّ بَلِیَّةٍ وَیَمُوتُ بِکُلِّ میتَةٍ إلاّ أَنَّهُ لایَقْتُلُ نَفْسَهُ؛ مؤمن ممکن است به هر بلائی مبتلا شود و به هر نوع مرگ بمیرد، امّا خودکشی نمی کند.»(وسایل الشیعه
    ج29، ص240)
    پیامبر فرمودند: کان فیمن قبْلَکُمْ رَجُلٌ بِهِ جرحٌ فَجَزَعَ فَأَخَذَ سِکّینا فَخَزَّ بِها یَدَهُ فَمارَقَأَ الدَّمُ حَتّی ماتَ، فَقال اللّه ُ: بادَرَنی عَبدی بِنَفْسِهِ؟! ...قد حَرَّمتُ عَلَیه الجَنَّةَ؛ میان انسانهای پیش از شما، مردی جراحتی برداشت و از شدّت بی تابی کاردی برداشت و با آن دستش را قطع کرد و از شدّت خونریزی مُرد، پس خداوند فرمود: بنده ام، در گرفتن جان خود بر من پیشی گرفت... هر آینه بهشت را بر او حرام کردم( این فرد در جبهه جنگ علیه کفار زخم برداشته بود)
    حتی برخی از گروههای اهل سنت مانند حنبلیها کسی را که خودکشی می کند کافر دانسته و نماز میت را برای او واجب نمی دانند. آنها در این باره به این حدیث استدلال می کنند که: «إنَّ رَجُلاً قَتَلَ نَفْسَهُ بِمَشاقِصٍ، فَقالَ رَسُول اللّه صلی الله علیه و آله : اَمّا أَنَا فَلا أُصَلِّی عَلَیْهِ؛ مردی با نیزه خودکشی کرد و رسول خدا فرمود: من بر این شخص نماز نمی خوانم.»

همچنین خداوند متعال فرمود: « وَ مَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزاؤُهُ جَهَنَّمُ خالِداً فيها وَ غَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَ لَعَنَهُ وَ أَعَدَّ لَهُ عَذاباً عَظيماً ــــ و هر كس، فرد باايمانى را از روى عمد به قتل برساند، مجازاتِ او دوزخ است؛ در حالى كه جاودانه در آن مى‏ماند؛ و خداوند بر او غضب مى‏كند؛ و او را از رحمتش دور مى‏سازد؛ و عذاب عظيمى براى او آماده ساخته است.» (النساء:93)
    منظور از مؤمن از منظر اهل بیت (ع) شیعه است. حال اگر فرض کنیم که فرد خودکشی کننده شیعه است ، طبق این آیه در جهنّم ابدی خواهد بود. البته حقیقت آن است که خودکشی کننده ، اگر چه اسماً شیعه باشد ، رسما شیعه نیست. چون طبق روایات ، شیعه محال است خودکشی کند.لذا شخص ابتدا از محبّت اهل بیت (ع) بیرون می رود و آنگاه خودکشی می کند.
    از مجموعه روایات و آیات برداشت می شود که جهنم برای فردی که دست به خود کشی بزند -حد اقل به صورت طولانی یا همیشگی - حتمی خواهد بود . واین که مورد لطف خاص خدا یا اولیای الهی قرار بگیرد و از جهنم خارج شود نیازمند روایات دیگری است که علی الظاهر این چنین روایتی نداریم( والله عالم)

مساله دیگری باقی می ماند که آیا میان بهشت و جهنم جایی هست یا نه ؟
    در سوره اعراف مکانی به همین نام - اعراف - نام برده شده است که در روایات متعددی به بیان خصوصیات آن مکان اشاره شده است:
    گروهي از گناهکاران به اميد عفو و مغفرت الهي و در انتظار شفاعت در اين مکان بسر مي برند. (رک تفسير علي بن ابراهيم ذيل آيه اعراف)
    شيخ مفيد تصريح نموده است که منظور از اعراف جايي که است که نه جزء بهشت است و نه جزء جهنم.
    ا
    بعلاوه دسته سومي از روايات هم دلالت دارند که گروهي وجود دارند که حسنات و سيئات آنها مساوي است و هنوز حکم آنها قطعي نشده هم در اعراف جايي دارند. (تفسير عياشي، ج 2 ص 18 / بحارالانوار ،ج 8 ص 337)
    علي بن ابراهيم آورده است از امام (ع) پرسيدند آيا جنيان مومن به بهشت مي روند؟ فرمود: لا و لکن لله حظائر بين الجنه و النار يکون فيها مومنو الجن و فساق الشيعه (تفسير قمي ص 624) فرمود: خير ولي خداوند بين بهشت و جهنم حظيره هايي دارد که جنيان مومن و شيعيان فاسق آنجا سکونت دارند.
    از روايات دسته سوم اين نتيجه بدست مي آيد که درجات نازل در اعراف مخصوص کساني است که جهنمي نيستند اما صلاحيت ورود به بهشت را هم ندارند (بايد متذکر شد که منافاتي وجود ندارد اگر در روايات ديگر به دخول بعضي از اين گروهها- بعد از توقف در اعراف -به بهشت اشاره شده است.)
    علامه طباطبائي در تفسير الميزان چند قول در مورد اعراف نقل نموده است و قول گروهي از مفسرين که قائل به حضور عده اي که کفه حسنات و سيئات آنها مساوي است را موافق آيات و روايات مي داند. (الميزان جد8 ص 126)
    برخی آن مکان را به چراگاه تشبیه کرده اند که در آن لذت بهشت و ذلت جهنم نیست و برای بهشتیان به مثابه جهنم و برای جهنمیان به مثابه بهشت است.

ویرایش توسط شعیب : ۱۳۹۱/۱۱/۱۶ در ساعت ۲۳:۳۴

5. صلوات ها 21

علاقه
    هیچی
    نوشته
    15
    حضور
    15 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    90

سلام.
    تکلیف کسی که خودکشی کرده باشه ولی زنده مونده باشه چیست!؟

خدایا از دنیات ، از آدمای این دنیا سیر شدم.
    اشتیاق من به مرگ از اشتیاق مرگ به من بیشتره.
    خدا جون بغلم کن خسته ام.
    آخرین برگ سفرنامه ی باران این است / زمین چرکین است.

7. صلوات ها 6

نوشته
    2,599
    حضور
    54 روز 8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6491

نقل قول نوشته اصلی توسط meysam20 نمایش پست ها

سلام.
    تکلیف کسی که خودکشی کرده باشه ولی زنده مونده باشه چیست!؟
    سلام علیکم

مشخصه که باید توبه کند، توبه از دو گناه

1- یاس از رحمت خدا

2- خودکشی
    امام خامنه ای: زیر پرچم امیرالمومنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند. دشمن همان حرفهایی را میزد که دوست میزند...
    آگاهی خود را بالا ببرید. نقش نخبگان و خواص اینست که این بصیرت را نه فقط در خودشان بلکه در دیگران هم بوجود بیاورند. رسا بگویید روشن بگویید، مبین بگویید آنچه را که میفهمید. سعی هم بکنید آنچه را که فهمیده اید درست باشد.

9. صلوات ها 10

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

با سلام....بنظر من اونطور که من خدا رو شناختم.....بعد از کلی عذاب تمام اهل جهنم که به اندازه گناهاشون عذاب دیدن کاملا بخشیده می شوند...حتی یزید....حالا کجا می رنو کاری ندارم فقط می دونم همه بخشیده می شوند...شما فرض کنید یک نفر بزنه زیر گوش شما...یک گناه کرده....شما با پدرت میری پیشش پدرت جواب چک رو با چک می ده....راضی نمیشه.. یک چک دیگه می زنه...دلش خنک نشده بازم یک چک دیگه می زنه...بچش که شما باشی مثلا خیلی ضعیف بوده و بدجور با چکی که خورده بهش ظلم شده...خلاصه تا صد بار چک می زنه طرف رو...اما بالاخره تا چه موقع ادامه می ده؟ آیا این از حد رد شدن عقده نام نداره؟ و ظلم نام ندارم؟ صد در صد عقده و ظلم و پدر رو می رسونه نه تقاص و عذاب... خدا هم همین گونه است...در قرآن برای ترساندن خلایق فرموده جهنم جاویده...وگرنه در قرآن داریم بهشت و جهنم جاویدند مگر الله طور دیگه ای بخواهد...این نظر و ایمان بدست آمده من بود...و بهش یقین دارم و اینم دلیل محکمم بود

11. صلوات ها 4

نوشته
    439
    حضور
    16 روز 2 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    2654

لطف و بخشش خدا زیاده....
    هرچند همچین کاری از یه شیعه واقعی نمیاد.... اما رحمت خداست که پایان نداره....
    شاید خواست و بخشیدشون.... کی میدونه؟
    ..:: لاالهَ إلا الله ::..

بدترین احساس زمانیست که خودت هم میفهمی از خدا دور شده ای ...

خداحافظ همگی .... حلال کنید

13. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,006
    حضور
    69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    43
    آپلود
    28
    گالری
    50
    صلوات
    6217

سلام و صلوات خدا بر دوستان عزیز
    خودکشی امری حرام و از گناهان بزرگ است. تنها گناهی است که بعد از آن هیچ گاه انسان فرصت توبه و پشیمانی از آن و بازگشت دوباره را نخواهد داشت.
    خودکشی کشتن یک انسان است. قرآن در آیات مختلف این مسئله را با اهمیت فوق‏العاده‏اى ذکر کرده است، تا آن جا که قتل بى‏دلیل یک انسان را همانند کشتن تمام مردم روى زمین معرفى مى‏کند: مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِى الأَرْضِ فَکَأَنَّما قَتَلَ النَّاسَ جَمِیْعاً (1) آن کس که انسانى را بدون این که قاتل باشد و یا در زمین فساد کند بکشد، گویا همه مردم را کشته است.
    از این جهت فرقی میان خود انسان یا شخص دیگرنیست.
    شخصی که دست به خودکشی می زند، هیچ گاه در شرایط عادی و متعادل به آن روی نمی آورد. با این همه در اسلام این مسئله با توجه به شرایط سختی که انسان دست به خودکشی می زند - نه یک انسان سالم و عادی و ...-گناه بزرگ و غیر قابل جبران دانسته شده است.
    خداوند در مورد کسی که قتل نفس انجام دهد می فرماید: وَ مَنْ یَقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزاؤُهُ جَهَنَّمُ خالِداً فیها وَ غَضِبَ اللَّهُ عَلَیْهِ وَ لَعَنَهُ وَ أَعَدَّ لَهُ عَذاباً عَظیماً (2) هر کس، فرد با ایمانى را از روى عمد به قتل برساند، مجازات او دوزخ است؛ در حالى که جاودانه در آن مى‏ماند؛ خداوند بر او غضب مى‏کند؛ او را از رحمتش دور مى‏سازد؛ عذاب عظیمى براى او آماده ساخته است.
    بنابراین برای خودکشی چهار مجازات و کیفر شدید اخروى در قرآن ذکر شده، به طوری که از نظر تشدید مجازات در هیچ مورد از قرآن چنین مجازات شدیدى بیان نگردیده است:
    1- خلود یعنى جاودانه در آتش دوزخ، مى‏فرماید: «کسى که مؤمنى را از روى عمد بکشد، مجازات او دوزخ است که در آن جاودانه مى‏ماند»
    2- خشم و غضب الهى: «و خداوند بر او خشم مى‏گیرد».
    3- دورى از رحمت خدا: علاوه بر آن «خداوند او را از رحمتش دور مى‏سازد ».
    4- مهیّا ساختن عذاب عظیم: «و عذاب عظیمى براى او فراهم ساخته است».(3)
    در روايات متعددي از پيامبر اكرم(ص) و اهل بيت ايشان عليهم السلام ،‌ مجازات سنگين و سختي براي آن بيان شده است.
    « قال الصادق (ع): «من قتل نفسه متعمدا فهو في نار جهنم خالدا فيها، قال الله تعالى: وَ لا تَقْتُلُوا أَنْفُسَكُم... » ترجمه : " امام صادق عليه السلام فرمود :‌هر كس از روي عمد خود كشي كند پس جايگاه ابدي او جهنم خواهد بود ، خداي متعال فرموده است : و خودتان را نكشيد ... » (4)
    _________

1.مائده (5) آیه 32.
    2.نساء (4) آیه 93.
    3. مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، تهران، دارالكتب الاسلاميه، 1374هـ.ش ، ج‏4، ص97 .
    4. شيخ صدوق،‌ ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، قم، دارالرضي، 1406هـ.ق ، ص 276.
    گفتم که مرا برکاتی بفرست
    گفتا که تو اول حسناتی بفرست
    گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
    گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

15. صلوات ها 4

نوشته
    116
    حضور
    13 روز 3 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    324

مگه زندگی کردن هم اجباری میشه؟ اگر کسی واقعا زندگی دنیا براش سخت شده بود و خواست خودکشی کنه چی؟
    و اینکه ایا عذاب کسی که اصلا شناختی از اسلام نداره و درباره گناه بودن خودکشی هم چیزی نمیدونه خودکشی کنه باز هم عذابش میکنند و در جهنم جاودانه؟

و یه چیز دیگه اگه کسی مثلا مثل شهید حسین فهمیده همچین کاری بکنه از روی عمد خودکشیه؟
    سر زد به دل دوباره غم کودکانه ای
    آهسته می تراود از این غم ترانه ای
    باران شبیه کودکی ام پشت شیشه هاست
    دارم هوای گریه خدایا بهانه ای

قیصر امین پور

17. صلوات

علاقه
    english conversation
    نوشته
    44
    حضور
    17 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    145

نقل قول نوشته اصلی توسط nothing نمایش پست ها
    با سلام....بنظر من اونطور که من خدا رو شناختم.....بعد از کلی عذاب تمام اهل جهنم که به اندازه گناهاشون عذاب دیدن کاملا بخشیده می شوند...حتی یزید....حالا کجا می رنو کاری ندارم فقط می دونم همه بخشیده می شوند...شما فرض کنید یک نفر بزنه زیر گوش شما...یک گناه کرده....شما با پدرت میری پیشش پدرت جواب چک رو با چک می ده....راضی نمیشه.. یک چک دیگه می زنه...دلش خنک نشده بازم یک چک دیگه می زنه...بچش که شما باشی مثلا خیلی ضعیف بوده و بدجور با چکی که خورده بهش ظلم شده...خلاصه تا صد بار چک می زنه طرف رو...اما بالاخره تا چه موقع ادامه می ده؟ آیا این از حد رد شدن عقده نام نداره؟ و ظلم نام ندارم؟ صد در صد عقده و ظلم و پدر رو می رسونه نه تقاص و عذاب... خدا هم همین گونه است...در قرآن برای ترساندن خلایق فرموده جهنم جاویده...وگرنه در قرآن داریم بهشت و جهنم جاویدند مگر الله طور دیگه ای بخواهد...این نظر و ایمان بدست آمده من بود...و بهش یقین دارم و اینم دلیل محکمم بود
    چون نیت گناه کردن در انسان های گناه کار به صورت دائمی هست یعنی بناشون این شده که اگر عمر نامحدود هم داشتند بازم همون گناه را به صورت نامحدود تکرار می کردند بنابراین عذابشون هم نامحدود می شه

19. صلوات

علاقه
    english conversation
    نوشته
    44
    حضور
    17 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    145

نقل قول نوشته اصلی توسط بانوی برفی نمایش پست ها
    مگه زندگی کردن هم اجباری میشه؟ اگر کسی واقعا زندگی دنیا براش سخت شده بود و خواست خودکشی کنه چی؟
    و اینکه ایا عذاب کسی که اصلا شناختی از اسلام نداره و درباره گناه بودن خودکشی هم چیزی نمیدونه خودکشی کنه باز هم عذابش میکنند و در جهنم جاودانه؟

و یه چیز دیگه اگه کسی مثلا مثل شهید حسین فهمیده همچین کاری بکنه از روی عمد خودکشیه؟
    تا جایی که می دونم جهل نمی تونه عذاب را برداره اگه اینجوری بود هر کس هر گناهی می خواست می کرد اون دنیا هم می گفت نمی دانستم و خلاص !

اون جور مواقع فداکاری حساب می شه . البته اگه راه دیگه ای وجود نداشته باشه !؟

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۰۸/۰۴, ۱۵:۴۱ : 6

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری