صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: به نظرتون ازدواج با خواستگاری که نماز نمی خونه اشکال داره؟

علاقه
    علم و دانش
    نوشته
    3
    حضور
    2 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    40

به نظرتون ازدواج با خواستگاری که نماز نمی خونه اشکال داره؟

سلام

به خاطر دو تا دلیل خواستم با اشخاص اینجا مشورت کنم1-چون یک سایت مذهبی –دینی و بهتر با دغدغه امثال من که ادعای مذهبی بودن دارند اشنایی دارند 2- به خاطر اینکه اطلاعات دینی تون بالاتره

یه خواستگاری دارم که کاملا سنتی اشنا شدیم(توسط مادرشون) و همسایه سه تا کوچه بالاترمون هستند . تو تحقیقاتمون فهمیدیم خانواده ای خوب و اروم با اخلاقی هستند که خوب خوده اقاپسر هم همینطوری بودند و نه اهل دوست و رفیق و نه شرور و دعوایی نه چشم ناپاک داره ... کلا خوب بودند . شغلش و تحصیلاتشون متوسطه (به نظر خودم که خوبه چون برام کفایت میکنه )و همینکه ضریب هوشی کمی نداره اینکه تحصیلاتش پایین تر از خودمه مشکلی ندارم

ولی نمیدونم اینو میشه اسمش رو ایراد گذاشت یا نه ؟!ولی خودشون تو جلسه بهم گفتند که چند ساله که دیگه نماز نمیخونه و قبلا میخونده . میگه نمازی که هیچ کمالی نداره هیچ ارزشی هم نداره .توی حرفاش متوجه شدم میگه که ادم باید اخلاق مدار باشه تا اینکه جای مهر نماز روی پیشونی باشه ،ماله مردمو بخوره .اما به خدا و روز قیامت اعتقاد داره

فکر کنید یکی مثل بنده که سال اول طلبگیشه و رو این وظایف دینی ام حساسم .بعد بدترین قسمتش اینجاست چون دیگه واقعا واقعا نمیتونم بیشتر از این منتظر کسی باشم که لااقل با 50درصد معیارام سازگاری داشته باشه و مذهبی هم باشه .چون دورو برم ادم مذهبی نیست .27 سالمه و زندگی نسبتا سختی داشتم و ضمن اینکه شرایطی دارم که عقلم بهم میگه شاید خواستگار بعدیم خوب نباشه و حتی همین خصوصیاتی که در این اقا هست بعدی کمتر داشته باشه یا نداشته باشه

به نظرتون ردش کنم ؟ شما باشین چیکار میکنین؟ کلا مشورت بدین جایه دوری نمیره ؟

کارشناس بحث: حامی

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۱/۱۱/۱۳ در ساعت ۰۰:۰۵

2. صلوات ها 29

3.  

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

با سلام و تشکر از اعتمادتون
    پوزش می طلبم به خاطر تأخیری که در ارسال پاسخ شده است.
    ازدواج با این فردی اشکال شرعی ندارد ولی از نظر مشاوران ازدواج، همتایی در ازدواج بسیار مهم است به خصوص
    همتایی در باورهای دینی و اهداف کلی زندگی، هتمایی در ارزش هاو هتمایی در اخلاق.
    همتايي سبب انسجام و پيوند قوي تر مي شود.
    اما شرایط شما شرایط خاص است به نظر می رسد با داشتن خانواده خوب و اخلاق مناسب زمینه ها را داشته باشند. به خصوص این که نماز هم می خوانده است. گاهی مشکلات زندگی و اقتصادی، شایعات و شبهات و...می تواند فرد را از دین دور کند.
    انسان در کل اراده دارد می تواند حتی در سخت ترین شرایط باورهای دینی خود را داشته باشد مثل همسر فرعون که قرآن آن را به عنوان الگو مثال زده اند.
    اما
    زود عقد نکنید. مدتی با هم با اشراف خانواده ها رفت و آمد داشته باشید و گفت و گو کنید. بیشتر ایشان را بسنجید
    به خصوص در مورد دوستان او و همکارانش تحقیق کنید از او بخواهید چند معرف( خانم و آقا) که او را خوب می شناسد معرفی کنند با آنها هم خانواده و خودتان صحبت کنید. و او را ارزیابی کنید.
    اگر دیديد زمینه ها مناسب را دارد او را انتخاب کنید.
    ولی اگر فاصله زیاد است باورهای غیر منطقی زیادی دارد و...از چاله مجردی وارد چاله تاریک زندگی با فردناسازگار و غیرمنطقی نشوید.
    هرگز صرف اين كه بگويد به خاطر شما نماز مي خوانم او را قبول نكنيد چون به خاطر يك مشاجره نيز ممكن است نماز را ترك كند. نماز خواندن ريشه در اصول اعتقادي دارند يعني فردي كه باورهاي ديني قوي داشته باشد و بداند كه خدايي هست، او پيامبري دارد و با وحي با بندگانش ارتباط دارد و سرانجام حساب و كتاب و معادي است كفايت مي كند كه دستورات خدا عمل كند و از نواهي او دوري كند.
    شما طلبه هستيد و بايد همسري همراه و كمك كار داشته باشيد تا بتوانيد رسالت خود را به خوبي انجام دهيد و گرنه همسرتان خود مانع تبليغ و حتي تربيت فرزندتان خواهد بود.

دوستان و کاربران بزرگوار نیز نظرات خود را مرقوم فرمایند

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۳/۱۲/۲۲ در ساعت ۰۷:۳۲
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

5. صلوات ها 27

علاقه
    علوم دینی
    نوشته
    1,241
    حضور
    35 روز 16 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    145
    آپلود
    1
    گالری
    48
    صلوات
    8306

سلام خواهرم
    شما که سال اول طلبگی هستی، یعنی برای حرفای این خواستگار، خودت جواب نداری؟ یعنی حق مردم رو نخوردن، از اولیات دینی مون که خدای به اون عظمت ازمون خواسته، مهم تره که هیچ؛حتی اون میتونه جایگزین این بشه؟ اینا به نظر من کم شبهه نیست و جدی بگیر؛ اگه اسلامی زندگی کردن برات مهم بوده که به طلبه شدن فک کردی؛ جدی بگیر.
    آسیه شدن کار هر کسی نیست؛ اصلاً خودمونو متفاوت از بقیه زن ها نبینیم که عملاً به دین شوهرشون در میان. من دختری میشناختم حزب اللهی، اما بعد ازدواج با یه مرد اتفاقاً حق مردم نخور و بی نماز، الان دو رکعت نماز هم یا نمی خونه به زور می خونه!! بچه هاشونم دارن همینطوری بی نماز بار میان!!
    خیلی انتخاب پیچیده ای داری دقت کن؛ به نظر منِ حقیر اصلاً فک نکن خواستگار بعدیت با اخلاق هست یا نه؛ شرایط هر خواستگار رو مستقل از بقیه دغدغه هات بسنج و البته بر اساس اولویت های زندگیت که می خوای تا آخر عمر حفظشون کنی بسنج.
    به نظر من بیشتر دقت کن.
    اگه الان تحت تاثیر این دلایل که نوشتی باهاش ازدواج کنی و بعداً خودتم تو نماز خوندن سست بشی، دیگه راه برگشتت خیلی سخت میشه.
    این آدم حق خدا رو که خودتم می گی قبولش داره، به سادگی با یک شبهه ی پیش پا افتاده، زیر پا میذاره؛ به نظر من احتمال اینکه آدم قابل اعتمادی نباشه هست. بیشتر بسنج شرایطش رو.
    حتی اگه خواستی باهاش ازدواج کنی، حتماً دلایل محکم تری داشته باش ؛ نه اینکه با اخلاقه و شرور نیست و حق مردم نمی خوره و خواستگارای بعدیم ممکنه همین طور با اخلاق هم نباشن. خدا حواسش هست که تو بخاطر اعتقادات چقدر سختی کشیدی و به موقعش بهترین رو سر راهت قرار میده. کاش بهش اعتماد کنیم.

ویرایش توسط mkhahande313 : ۱۳۹۱/۱۲/۰۲ در ساعت ۰۸:۲۹
    وَ اللهِ اِن قَطَعــــــتُموا یَمینی

اِنّی اُحامی اَبَداً عَن دینی

7. صلوات ها 21

علاقه
    زیارت ، اقتصاد
    نوشته
    1,467
    حضور
    17 روز 3 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    14
    آپلود
    0
    گالری
    58
    صلوات
    12737

لا حول و لا قوة الا بالله

سلام و عرض ادب
    به خانواده بزرگ اسک دین خوش آمدید
    نقل قول نوشته اصلی توسط ازاد و رها 2 نمایش پست ها
    میگه نمازی که هیچ کمالی نداره هیچ ارزشی هم نداره .توی حرفاش متوجه شدم میگه که ادم باید اخلاق مدار باشه تا اینکه جای مهر نماز روی پیشونی باشه ،ماله مردمو بخوره .اما به خدا و روز قیامت اعتقاد داره

کسی که به این نتیجه میرسه که نماز هیچ کمال و ارزشی نداره خیلی سخت هست که دوباره اصلاح بشه
    تجربه نشون داده که تاثیر گذاری مرد روی زن در موارد دینی بسیار بسیار بیشتر هست تا تاثیر زن روی مرد
    هر چند که طلبه هستید اما احتمال اینکه ایشون روی شما تاثیر منفی بگذاره بیشتر هست
    خانواده ایشون هم مثل خودشون هستند ؟
    شرایطتون سخت هست اما ببینید چه تصمیمی رو بخاطر چه کسی میگیرید

به خدا اعتماد کنیم

یادم میاد قرار روز اولم باهات ، مگه قرارمون نبود بشم منم فدات
    آقا دارن میرن دونه دونه کبوترا ، توی دمشق و کاظمین و شهر سامرا
    دلم پر از شکایته امام مهربون ، چه جور دلت میاد بهم بگی بازم بمون
    به جون حضرت جواد و جون مادرت ، ی کاری کن که پرپرت بشه کبوترت

9. صلوات ها 18

نوشته
    1,321
    حضور
    37 روز 3 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    182
    صلوات
    10747

تا اونجا که ما شنیدیم هرکسی رو میذارن توی قبر خودش،اگه زنم قوی باشه هیچوقت از شوهرش تاثیر نمیپذیره
    پس به نظر من نباید بی دلیل به هم بزنید
    ایشون خودشون گفتن قبلا نماز میخوندند،پس احتمال اینکه دوباره اهل نماز بشن خیلی زیاده
    نمیخوام ناامیدتون کنم ولی به قول خودتون ممکنه در آینده براتون خواستگار مذهبی پیدا نشه، پس به امید آینده الانتونو خراب نکنید
    موفق باشید
    ویرایش توسط عطر یـاس : ۱۳۹۱/۱۲/۰۲ در ساعت ۰۹:۵۶

11. صلوات ها 14

نوشته
    1,321
    حضور
    37 روز 3 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    182
    صلوات
    10747

ببخشید فرزانه جون
    ولی میشه بگید چه تضمینی وجود داره که در آینده خواستگاری بهتر از ایشون براشون پیدا بشه
    چه تضمینی وجود داره که در آینده به خاطر شرایط سخت تنهایی ناخودآگاه در شرایط گناه قرار نگیرن
    بهتر یه خورده واقع بینانه باشیم
    دختری رو میشناسم که با پسر بی نمازی ازدواج کرده،الان که چند سال از زندگیه مشترکشون میگذره
    ایشون نه تنها اعتقاداتشون سست نشده بلکه قوی هم شدن،حجابشون بهتر از قبل شده، هر چند شوهرشون هنوز هم کاهل نماز هستن،ایشون آسیه نیستن ولی به نظر من تصمیم بهتری گرفتن،چون نمیشه اینده رو پیش بینی کرد.

نقل قول نوشته اصلی توسط فرزانه!! نمایش پست ها
    خدا حواسش هست که تو بخاطر اعتقادات چقدر سختی کشیدی و به موقعش بهترین رو سر راهت قرار میده
    چیزی رو که خودم تجربه کردم میگم،هیچ ضمانتی وجود نداره

13. صلوات ها 13

علاقه
    کتاب
    نوشته
    41
    حضور
    17 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    386

سلام.ببخشید میدونم خیلی کوچیکم واسه نظر دادن ولی این موضوع رو تجربه کردم,الانم میگم شاید تاثیری داشته باشه.
    اخلاق و ایمان و اعتقاد خیلی مهمه بین طرفین.اگه میبینید اخلاق و اعتقاداتتون بهم نمیاد,بهتره ازدواج نکنید با این فرد.چون شما یه خانم هستی و بعد از ازدواج باید به حرف شوهرت گوش کنی.مثلا میخوای بری مسجد یا مراسم عزاداری و... ,خب ممکنه این آقا اجازه نده شما به اینجور جاها بری و شما هم که طلبه هستی و به این چیزا شدیدا اعتقاد داری,یا به حرف شوهرت احترام میذاری و نمیری (که بعد از مدتی خسته میشی,چون اون میخواد عادت هاتو عوض کنی و این کار آسونی نیست و هیچکس نمیتونه کسی رو عوض کنه) و یا اینکه کار به طلاق میکشه.
    داداش من یه فرد نماز خون بود و بعد از اینکه با یه فرد بی نماز که فقط ادعا میکرد نماز نمیخونه و بقیه کاراش درسته ازدواج کرد.اوایل نامزدی خانم داداشم چادری شد,جلوی ما نماز میخوند و روزه میگرفت.اما بعد از مدتی آرایش کرد و موهاشو بیرون گذاشت و چادرشو کنار گذاشت و نماز و روزه هم به کنار و... همه اینا یه طرف,اینکه باعث شد داداش منم دیگه نماز نخونه هم یه طرف.اون خانم به شدت دروغ گو بود و... حالام کارشون به طلاق کشید.البته اینبار داداشم به خودش اومد و اعتقاداتش رو بر همه چیز مقدم دونست.
    از اینا که بگذریم,از نظر خودم نماز نخوندن زمینه ی همه جور گناهی رو فراهم میکنه.دروغ گویی و...
    وممکنه که عاقبت بخیریمون رو از دست بدیم.

15. صلوات ها 17

علاقه
    ورزش موسیقی طبیعت
    نوشته
    12
    حضور
    18 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    70

سلام به شما.واقعا تصمیم سختیه بهتون حق میدم.تو این زمان ازدواج و انتخاب واقعا سخت شده که نه به کسی میشه به راحتی اعتماد کرد و نه فردی با شرایط هم کفو و مناسب میشه پیدا کرد. خانواده این آقا چی؟ اونا نماز می خونند مخصوصا پدر و مادر؟ اینکه دوست خوبم آیسودا گفتند درسته اعتقاد طرفین روی هم تاثیر گذاره به خصوص مرد روی زن به همین دلیل اسلام ازدواج موقت مرد مسلمان با زن اهل کتاب رو درست میدونه ولی زن مسلمان با مرد اهل کتاب درست نیست.و شما برای خروج از منزل به اجازه ایشون نیاز دارید و ممکنه برای رفتن به مسجد و اماکن مذهبی یا حتی تحصیل در حوزه بهتون اجازه ندن و فرزندان این خانواده ها با اعتقادات متفاوت نیز معمولا در این امور سست هستند و پایبندی چندانی ندارند. البته احتمال اینکه خواستگار مناسب و هم کفوی پیدا نشه هم زیاده. ولی به نظرم زندگی مجردی خیلی بهتر از ازدواج با دعوا بر سر اعتقاداته.به هر حال براتون آرزوی خوشبختی می کنم و از خدا می خوام کمکتون کنه بهترین تصمیم رو بگیرید.

17. صلوات ها 13

علاقه
    درس خواندن،گوش کردن، و یه عالمه چیز دیگه!
    نوشته
    520
    حضور
    4 روز 7 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2477

ببین عزیزم اول برای خودت هدفت رو معلوم کن
    دین اولویت چندم زندگیته؟
    زیاده روی نمی کنم، نماز ستون دینه و بی نماز دین نداریم ویرانه داریم
    براش موضوع رو باز کن و بگو چرا جوابت نه است! اگه قبول کرد بسم الله و مبارک باشه ولی اگر نه، همون طور که دوستان گفتن زمینه ساز خیلی چیزای دیگه است
    براش اهمیت نماز رو هم بگو:بگو خدا با این همه محبتش براش حاضر نیستی یه نماز بخونی پس برای من که تا حالا هیچ کاره بودم تو زندگیت که معلومه
    دوستم همین موضوع براش پیش اومده بود و همین طور بهشون گفته بود البته با لحن ملایم تر
    جالب این که خواستگارشون قبل جلسه برای تفریح رفته بود زیارت و از امام رضا خواسته بود هدایتش کنه و گفته بود امام رضا دیگه خودت می دونی خداحافظ و رفته بود ادامه ی خوش گذرونی...
    الآن عشقه که از زندگیشون می باره، یه عشق خدایی...
    آتش بگیر تا بدانی چه می کشم
    احساس سوختن به تماشا نمی شود
    آقا بیا...

19. صلوات ها 16

نوشته
    166
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1329

سلام
    به نظرم باید در سطح 1 باشین.آخه فکر نمی کنم طلبه ای حاضر به جواب بله به این آقا باشه.
    ما هم از شماها یاد گرفتیم و الانم داریم درس پس میدیم برای همینه که خواستم اینو بگم :"فاصله ی بین ایمان و کفر نماز است"
    دوستان اسک دینی درست و منطقی گفتند .به جز دوستی که جواب مثبت داشتن.
    می دونم که همه ی ما تجربه کردیم که زمانی که نماز نمی خونیم خیلی خیلی خیلی فاصله میگیریم.
    به نظر بنده اگر بخوایم بر اساس اینکه بعدا شاید خواستگار نداشته باشم بگیم بله ! اصلا درست نیست.خب مگه نشده که کسی نیمه ی دیگه اش رو پیدا نکنه؟؟؟!
    خلاصه باید بگم که من با نماز صحیح متحول شدم.و نماز رو اصل اول در دین قرار دادم.
    شاید همین آقا بعدا همین ارزش های اخلاقی رو هم زیر پا گذاشت.دیگه چی می مونه؟!
    شایدم به قول دوستمون بعد ها نماز خوند.البته از روی تاثیر پذیری از شما.ولی اینو بگم که این احتمال درصدش خیلی خیلی کم می تونه باشه.یه جایی خوندم که در مورد معیار ها حتی درجه ی ایمانتون رو هم بسنجین!
    بهترین ها رو آرزو می کنم.
    با ما که مشورت کردین حالا نمی دونم اول با خدا مشورت کردین یا نه .ولی با خدا هم یه مشورتی بکنین.
    خداوند به موسای نبی فرمود : با زبانی دعا کن که با آن گناه نکرده ای تا دعایت مستجاب شود ؛موسی عرض کرد چگونه ؟خداوند فرمود :به دیگران بگو برایت دعا کنند ، چون تو با زبان آنها گناه نکرده ای.
    شما برای ما دعا کنید ؛ ما هم برای شما دعا می کنیم.

from:the only victim

21. صلوات ها 8

صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری