صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احادیث جعلی ابو هریره

علاقه
    اسک دین
    نوشته
    148
    حضور
    8 روز 18 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    704

راهنما احادیث جعلی ابو هریره

سلام

شناخت احاديث از جهت معتبر بودن و يا معتبر نبودن بسيار مهم است زيرا در طول تاريخ جماعت زيادي پيدا شده‌اند كه با انگيزه‌هاي گوناگون به جعل و انتشار احاديث، به نام پيامبر (ص) و اعمه ی اطهار- علیهما السلام- پرداخته اند.
    به هر حال آنچه اتفاق افتاده است، پديد آمدن هزاران سخن باطل و بي‌پايه بود كه به عنوان «احاديث» در لابلاي كتب حديثي جاي گرفتند.

برخي از صحنه‌‌گردانان ميدان حديث‌سازي، گوي سبقت را از ديگر رقيبان خود ربوده‌اند. كه از آن جمله مي‌توان از ابوهريره نام برد.
    ابوهريره كسي است كه بسياري از بزرگان صحابه، او را مورد طعن و تكذيب خود قرار داده‌اند، چنانكه عمر؛ عثمان، مولا علي(ع) و عايشه و... او را تكذيب كرده‌اند، و از خليفه دوم، روايت شده كه «اكذب المحدثين ابوهريره» (دروغگوترين محدثين، ابوهريره است)
    [1]

نمونه‌هايي از احاديث جعلي ابوهريره:

1. استاد شهيد مرتضي مطهري، ضمن بحث در زمينه،به نوعي از نوآوري ممنوع و حرام اشاره مي‌كند و نمونه‌اي از آن را بر مي‌شمارد كه مربوط مي‌شود به نوآوريهاي ابوهريره، استاد چنين مي‌گويد:
    ‌«نوآوري در دين، (چيزي كه در دين نيست به دين نسبت دادن) حرام و محكوم است، ابوهريره وقتي كه حاكم مكه بود، مرد بيچاره‌اي از «عكّه» پياز آورده بود كه در «مكه» بفروشد.
    اما كسي از او نخريده بود و نزديك بود كه آن پياز خراب شود. دست به دامان ابوهريره زد كه چكار كنم، ورشكست مي‌شوم. ابوهريره روز جمعه بالاي منبر رفت و گفت:
    «سمعت من حبيبي رسول الله من اكل بصل عكه بمكه وجبت له الجنه»، يعني هر كس پياز عكه را در مكه بخورد بهشت بر او واجب مي‌شود! مردم هم مثل مور و ملخ ريختند و تمام پيازهايش را خريدند!».
    [2]

انشاالله که تکراری نبوده
    ادامه دارد...

-----------------------------------------------------
    پا ورقی:
    [1]. سيد جعفر مرتضي، الصحيح من السيره، ج 1، ص 247.
    [2]. مطهري، مرتضي، حق و باطل به ضميمة ‌احياي تفكر اسلامي، ص59.

با تشکر از مرکز مطالعات و پایخ گویی به شبهات اندیشه ی قم

2. صلوات ها 5

3.  

نوشته
    10,905
    حضور
    84 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40518

با سلام
    و تشکر در این تاپیکها در این مورد کامل توضیح داده شده

كعب‌الاحبار و ورود اسرائيليات‌ به‌ برخى‌ منابع‌ اسلامى‌!

http://www.askdin.com/thread3028.html

درباره‌ ابوهريره‌ سخن‌ بسيار است‌ و حجم‌ بيشتر رواياتى‌ كه‌ در كتاب‌هاى‌ اهل‌ سنت‌ نقل‌ شده‌، از طريق‌ اوست‌. باوجود آن‌كه‌ بيش‌ از سه‌ سال‌ محضر پيامبر«صلى‌الله‌ عليه‌ و آله‌ و سلم‌» را درك‌ نكرد، بيشتر از مجموع‌ صحابه‌ از پيامبرحديث‌ نقل‌ كرده‌ است‌.

ابوهريره‌ از شاگردان‌ كعب‌الاحبار بود و به‌ او توجه‌ خاصى‌ داشت‌ و بيشتر مطالبى‌ را كه‌كعب‌الاحبار از منابع‌ يهودى‌ نقل‌ كرده‌ بود، از حفظ‌ داشت‌.

كعب‌الاحبار درباره‌ او گفته‌ بود: «كسى‌ را نديدم‌ كه‌ تورات‌را نخوانده‌ باشد، اما به‌ محتواى‌ آن‌ از ابوهريره‌ آگاه‌تر باشد».
    گاهى‌ ابوهريره‌ گفته‌هاى‌ كعب‌ را با سخنان‌ پيامبر«صلى‌الله‌ عليه‌ و آله‌ و سلم‌» مى‌آميخت‌ و چيزى‌ را كه‌ از كعب‌ شنيده‌بود از قول‌ پيامبر نقل‌ مى‌كرد.
    از بشر بن‌ سعيد نقل‌ شده‌ كه‌ مى‌گفت‌: از خدا بترسيد و در حفظ‌ حديث‌ بكوشيد.
    گاهى‌ ابوهريره‌ حديث‌پيامبر«صلى‌الله‌ عليه‌ و آله‌ و سلم‌»را به‌ كعب‌الاحبار نسبت‌ مى‌داد يا سخن‌ كعب‌ را از پيامبر«صلى‌الله‌ عليه‌ و آله‌ وسلم‌»نقل‌ مى‌كرد.
    از يزيد بن‌ هارون‌ نقل‌ مى‌كنند كه‌ شعبه‌ مى‌گفت‌: ابوهريره‌ تدليس‌ مى‌كرد؛ يعنى‌ سخنى‌ را كه‌ از پيامبرشنيده‌ بود با سخنى‌ كه‌ از كعب‌الاحبار شنيده‌ بود روايت‌ مى‌كرد و مشخص‌ نمى‌كرد كدام‌ سخن‌ از كيست‌.

ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۱/۱۱/۱۳ در ساعت ۰۱:۴۳
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

5. صلوات ها 3

علاقه
    علم
    نوشته
    639
    حضور
    1 روز 6 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    341

برادر من اینگونه سخن گفتن جرح و اتهامی بیش نیست، شما اگر مشکلی دارید عین روایات را از کتب اهل سنت بیاورید و بعد بررسی کنید که آیا صحیح یا خیر؟؟؟

نوشته
    10,905
    حضور
    84 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40518

نقل قول نوشته اصلی توسط ohfreedom نمایش پست ها
    برادر من اینگونه سخن گفتن جرح و اتهامی بیش نیست، شما اگر مشکلی دارید عین روایات را از کتب اهل سنت بیاورید و بعد بررسی کنید که آیا صحیح یا خیر؟؟؟

سلام
    اخوی شما هنوز ازساده ترین مسائل دینی بی خبریید

حضرت محمد (ص) : پیش از سخن گفتن گفتار خود را با سلام کردن شروع کنید پس هر که پیش از سلام کردن شروع به سخن نمود پاسخش را ندهید.
    اصول کافی جلد 4 باب التسلیم حدیث 2

چگونه از احادیث
    كعب‌الاحبار و ابوهريره‌ سخن می گوید !!!

ابو هریره گفت: «سمعت حبیبی رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ : من أكل بصل عكه فی بكّه و جبت له الجنّه»1 و این كار از ناحیه ابوهریره آن قدر تكرار شد، كه خلیفه دوم او را به شلاّق محكوم كرد.2 «ابن أبی العوجاء» هنگام كشته شدن گفت: «من چهار هزار حدیث جعل و در بین احادیث شما داخل كردم.»3

1. مطهری، مرتضی؛ مجموعه‌ی آثار، ج16، ص104.
    2. ابوریّه، محمود؛ اضواء علی السنه المحمدیه، ص201 ـ عسقلانی، احمد بن حجر؛ الاصابه، ج4، ص202.
    3. جبعی عاملی، زین الدین، الرعایه، ص159 ـ ذهبی، محمد؛ میزان الاعتدال، ج4، ص386 ـ عسقلانی، احمد بن حجر؛ لسان المیزان، ج4، ص51.

.
    قرآن‌ كريم‌ بارها مسلمانان‌ را از اين‌كه‌ مطالب‌ را از يهود و نصارا دريافت‌ كنند برحذر داشته‌ است‌ و درباره‌ سوء نيت‌ ودروغ‌گويى‌ آنان‌ و تحريف‌ كلام‌ خدا توسط‌ علماى‌ اهل‌ كتاب‌ هشدار داده‌ و خاطر نشان‌ كرده‌ كه‌ هدف‌ آنان‌ گمراه‌كردن‌مسلمانان‌ است‌:

اَ لَم‌ْ تَرَ اءِلَى‌ الَّذِين‌َ اُوتُوا نَصِيباً مِن‌َ الْكِت'اب‌ِ يَشْتَرُون‌َ الضَّلا'لَة‌َ وَ يُرِيدُون‌َ اَن‌ْ تَضِلُّوا السَّبِيل‌َ؛2 آيا به‌ كسانى‌ كه‌ بهره‌اى‌ از كتاب‌يافته‌اند ننگريستى‌؟
    آن‌ها گمراهى‌ را مى‌خرند و مى‌خواهند شما نيز گمراه‌ شويد.

وَ اءِن‌َّ مِنْهُم‌ْ لَفَرِيقاً يَلْوُون‌َ اَلْسِنَتَهُم‌ْ بِالْكِت'اب‌ِ لِتَحْسَبُوه‌ُ مِن‌َ الْكِت'اب‌ِ وَ م'ا هُوَ مِن‌َ الْكِت'اب‌ِ وَ يَقُولُون‌َ هُوَ مِن‌ْ عِنْدِ اللّ'ه‌ِ وَ م'ا هُوَ مِن‌ْ عِنْدِ اللّ'ه‌ِ وَيَقُولُون‌َ عَلَى‌ اللّ'ه‌ِ الْكَذِب‌َ وَ هُم‌ْ يَعْلَمُون‌َ؛3 و از آنان‌ (اهل‌ كتاب‌) گروهى‌ هستند كه‌ زبان‌ خويش‌ را به‌ خواندن‌ كتاب‌مى‌چرخانند تا پنداريد كه‌ آن‌ از كتاب‌ (تورات‌) است‌ و حال‌ آن‌كه‌ از كتاب‌ نيست‌ و مى‌گويند: آن‌ از نزد خداست‌، درحالى‌ كه‌ از جانب‌ خدا نيست‌. آن‌ها به‌ خدا دورغ‌ مى‌بندند و خود مى‌دانند.
    قرطبى‌ نقل‌ مى‌كند كه‌ روزى‌ پيامبر خدا«صلى‌الله‌ عليه‌ و آله‌ و سلم‌» شانه‌ حيوانى‌ را آورد كه‌ در آن‌ چيزى‌ نوشته‌ شده‌بود و آن‌ را به‌ مسلمانان‌ نشان‌ داد و از اين‌كه‌ مسلمانى‌ به‌ جاى‌ قرآن‌ مطلبى‌ را از تورات‌ يادداشت‌ كرده‌ است‌ انتقاد كرد واين‌ آيه‌ را تلاوت‌ نمود:
    اَ وَ لَم‌ْ يَكْفِهِم‌ْ اَنّ'ا اَنْزَلْن'ا عَلَيْك‌َ الْكِت'اب‌َ يُتْلى‌' عَلَيْهِم‌ْ اءِن‌َّ فِى‌ ذ'لِك‌َ لَرَحْمَة‌ً وَ ذِكْرى‌' لِقَوْم‌ٍ يُوْمِنُون‌َ؛4 آيا براى‌ آنان‌ كافى‌ نبود كه‌كتاب‌ را بر تو نازل‌ كرديم‌ كه‌ بر آنان‌ خوانده‌ مى‌شود؟ بى‌ترديد در اين‌، رحمت‌ و پندى‌ است‌ براى‌ گروهى‌ كه‌ ايمان‌مى‌آورند. 5

طبرسى‌ هم‌ ذيل‌ همين‌ آيه‌ نقل‌ مى‌كند كه‌ گروهى‌ از مسلمانان‌ چيزى‌ از كتاب‌هاى‌ اهل‌ كتاب‌ را يادداشت‌ كرده‌ بودند كه‌پيامبر آنان‌ را نهى‌ كرد و فرمود: «من‌ براى‌ شما چيزى‌ آورده‌ام‌ كه‌ روشن‌ و پاك‌ است‌». 6

2 نساء(4) آيه‌ 44.
    3 آل‌ عمران‌ (3) آيه‌ 78.
    4 عنكبوت‌ (29) آيه‌ 51.
    5 قرطبى‌، الجامع‌ لاحكام‌ القرآن‌، ج‌ 14، ص‌ 356.
    6 طبرسى‌، مجمع‌ البيان‌، ج‌8، ص‌453.

ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۱/۱۱/۱۳ در ساعت ۱۴:۰۴
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

8. صلوات ها 4

نوشته
    9
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8

بسم الله الرحمن الرحیم

هیچ حجتی بر ما نیست اگر هیچ یک از احادیث را قبول نکنیم چون آن ها که از جانب غیر پیامبر است نیازی به عمل ندارد و آن ها منصوب به رسول الله هست کذب و صحتش را نمیدانیم و علم رجال بدرد خودش میخورد انّ هذا القرآن یهدی للّتی هی اقوم تعقل نمیکنید؟

نوشته
    10,905
    حضور
    84 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40518

نقل قول نوشته اصلی توسط عبد من عباد الله نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم

هیچ حجتی بر ما نیست اگر هیچ یک از احادیث را قبول نکنیم چون آن ها که از جانب غیر پیامبر است نیازی به عمل ندارد و آن ها منصوب به رسول الله هست کذب و صحتش را نمیدانیم و علم رجال بدرد خودش میخورد انّ هذا القرآن یهدی للّتی هی اقوم تعقل نمیکنید؟

سلام
    به به !!هر دم از این باغ بری میرسد

برای شروع شما اول تکلیفتان را با این آیه روشن کنید تا به احادیث برسیم

وَ قَرْنَ في‏ بُيُوتِکُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى‏ وَ أَقِمْنَ الصَّلاةَ وَ آتينَ الزَّکاةَ وَ أَطِعْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ إِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَکُمْ تَطْهيراً
    ( صفات الشيعه ص 8 )

11. صلوات ها 3

نوشته
    9
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها

سلام
    به به !!هر دم از این باغ بری میرسد

برای شروع شما اول تکلیفتان را با این آیه روشن کنید تا به احادیث برسیم

وَ قَرْنَ في‏ بُيُوتِکُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى‏ وَ أَقِمْنَ الصَّلاةَ وَ آتينَ الزَّکاةَ وَ أَطِعْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ إِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَکُمْ تَطْهيراً
    سلام

اگر به آیه های قبل رجوع کنیم میفهمیم

احادیث جعلی ابو هریره

احادیث جعلی ابو هریره

شما را گمراه میبینم

و حتی اگر با استدلال خودتان هم به آیات بخواهم جواب دهم باز هم کو علی کو فاطمه کو حسن کو حسین ؟ انّ هدی الله هوالهدی و من اظلم ممن افتری علی الله کذبا

علاقه
    دفاع از حضرت زهرا (س)-سید عباس-اکبر بیرامی
    نوشته
    1,424
    حضور
    33 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    2
    گالری
    2
    صلوات
    2980

ببخشید شما دینتان معلوم است چیست؟
    قابل توجه تهمت زنندگان ::
    ان شاء الله در آن دنیا با هم صحبت می کنیم و فقط یک سوال دارم چرا واقعا تهمت زدند ؟؟؟
    نکند ظاهر و باطن و عالم الغیب بودند نعوذ بالله ؟؟؟
    امام سجاد ع می فرمایند:
    لاستحل رجال مسلمون دمی * یرون أقبح ما یأتونه حسنا
    ای بسا اگر برخی لباب علمم ظاهر کنم مردم می گند امام سجاد بت پرسته یک مشت مسلمان خونم را می ریزن

نوشته
    10,905
    حضور
    84 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40518

نقل قول نوشته اصلی توسط عبد من عباد الله نمایش پست ها
    سلام

اگر به آیه های قبل رجوع کنیم میفهمیم

احادیث جعلی ابو هریره

احادیث جعلی ابو هریره

شما را گمراه میبینم

و حتی اگر با استدلال خودتان هم به آیات بخواهم جواب دهم باز هم کو علی کو فاطمه کو حسن کو حسین ؟ انّ هدی الله هوالهدی و من اظلم ممن افتری علی الله کذبا

سلام
    عجب فرارهای جالبی میکنید !!
    این را ابن تیمیه به شماها خوب یاد داده
    منتظر جوابم در مورد آیه آمده
    هستم
    شما ثابت کن زنان پیامبر ص جز اهل بیت او هستند ؟؟

.
    ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۱/۱۱/۱۳ در ساعت ۱۵:۲۵
    ( صفات الشيعه ص 8 )

15. صلوات ها 4

علاقه
    اسک دین
    نوشته
    148
    حضور
    8 روز 18 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    704

سلام دوباره

2- صحيح بخاري از ابوهريره نقل مي‌كند كه: «از پيامبر (ص) دو ظرف را حفظ كردم، و يكي از آندو را گشودم و منتشر ساختم، اما آن ديگري را اگر بگشايم، خوار خواهم شد!»[1]

3-ابن عساكر و ابن عدي و خطيب بغدادي از ابوهريره نقل نمودند: از پيامبر(ص) شنيدم كه مي‌گفت: «خداوند امانت وحي را به سه كس سپرد، من، جبرئيل و معاويه»![2]

4- ابوهريره از پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ نقل نمود كه: «شخصي سوار گاوي بود و آن گاو رويش را به طرف آن شخص برگرداند و گفت:‌من براي سواري دادن آفريده نشدم، بلكه براي شخم زدن خلق شدم! پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ بعد از شنيدن سخن گاو فرمود: من و ابوبكر و عمر سخن گاو را تأييد مي‌كنيم»![3]

اهميت احاديث را در مجموعه معارف و احكام اسلامي نمي‌توان ناديده انگاشت، اما از آنجايي كه احاديث معتبر با احاديث غير معتبر ساختگي درآميخته‌اند، بايد تلاش كرد تا آنها را نسبت به يكديگر تفكيك نمود.
    ابوهريره از پيشتازان جعل احاديث محسوب مي‌شود، و ساختگي بودن بسياري از احاديث او نياز به استدلال ندارد.

ادامه دارد...

------------------------------------------------
    [1]. شيخ محمود ابوريه، اصفراء علي السنة المحمديه، ص 211.
    [2]. ابن كثير، البدايه و النهايه، ج 8، ص 120.
    [3].هاشم معروف الحسيني، دراسات في الحديث و المحدثين، ص 271.
    با تشکر از مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات اندیشه ی قم

17. صلوات ها 2

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری