چه کار کنم تا دیگر اعضای خانواده به نماز علاقمند شوند؟

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چه کار کنم تا دیگر اعضای خانواده به نماز علاقمند شوند؟

-ببین عزیزم شما الان به سن تکلیف رسیدی، نماز خیلی خوبه،خدا گفته نماز بخون تو هم باید بخونی!نماز راز و نیاز و عشق بازی با معبود است و....
-باشه حالا بعد میخونم...
-بچه جان میگم پاشو نماز بخون!!!!
-آخه بابا جان زوری که نمیشه،دلم نمیخواد نماز بخونم
-بیخود دلت نمیخواد،پاشو نماز بخون وگرنه...
-بله چشم چون شما میگید میخونم!!فقط چون شما میگیدها...
-------------
متاسفانه بسیاری از خانواده ها برای نماز خوان کردن فرزندانشان از روش بالا استفاده میکنند وبعد از مدتی هم گلایه میکنند که فرزند ما بی نمازاست،به نماز توجه ندارد و....
بنده چند ایراد از روش بالا عرض میکنم و اگر مواردی به ذهن دوستان رسید بفرمایند تا استفاده کنیم..

1-بی توجهی تا سن تکلیف:

مادر و پدر گرامی!توجه!شما همین که فرزندتان متولد شد وظیفه دارید آموزش هایتان را شروع کنید..
پیامبر گرامی اسلام صلوات الله علیه فرمود:
اگر براى كسى فرزندى به دنيا آيد، بايد در گوش راستش چون اذان نماز، اذان گويد و در گوش چپش اقامه گويد، چون كه آن پناهى از شيطان رانده شده است
ملاحظه میفرمایید؟کار شما از همان روز اول شروع میشود ،در واقع پایه ریزی نماز باید از همان ابتدا شروع شود،این رو حسی عرض میکنم،از جایی نشنیدم به نظر حقیر از همان نوزادی جلوی بچه نماز بخوانید،و در هر مرحله از رشد سن برنامه ای برای تشویق و ترغیب فرزند به نماز داشته باشید

2-تبلیغ نماز با شعار!

شما میخواهید به یک نوجوان 15 یا 9 ساله برداشت هایی را که یک عارف بعد از 40 سال نماز خواندن به آن ها رسیده را بگویید تا نماز خوان شود،چیزهایی که شاید خودتان هم به آن ها نرسیدید..جوان شما هم خودش را ناموفق در نماز میبیند و از ان دوری میکند،بهتره از سختی های نماز و لذت بندگی گفته بشه تا شعار و شعار

3-عدم الگوی مناسب بودن!

وقتی فرزند شما ببیند والدینی که نماز را برایش تجویز کردند اهل دروغ و غیبت و گناه هستند،نمیتواند حرف شما باور کند که زمان سرچشمه خوبی هات،خب بابا جان مادر جان چرا شما انقدر بدید..!!

4-عجله کردن:

پدری صبر کرده روز سن تکلیف حالا میخواهد عبادتی به این سنگینی را یکباره به خرد فرزندش بدهد،صبر داشته باشید!!!
اول اینکه از چند سال زودتر شروع کنید،خیلی ملایم و با صبوری،قرار نیست وقتی فرزند شما امروز عصر جمله زیبا از نماز شنید از صبح نماز را شروع کند،باید وقت داد تا خودش را پیدا کند،با عجله او را حساس خواهید کرد..

5-بی توجهی و کوتاهی در بردن فرزند به زیارت:

از این والدین تا دلتان بخواهد داریم که فقط حرف میزنند،باور کنید یک زیارت مشهد خیلی اثرگذارتر از خیلی از حرف هاست،هر سال چندبار زیارت مشهد،حضور در قدمگاه شهیدان و امامزادگان ودر صورت توانایی کربلا و مکه،بسپارید به کارسازان...
چند روز پیش مشهد بودم ،کنار پنجره فولاد پدر و پسر را دیدم که همدیگرو بغل کردند و بلند بلند گریه میکنند،بنده هم فضول!!رفتم و علت را پرسیدم،پدر در حالی که اشک میریخت گفت پسرم خیلی به نماز بی توجه بود،خیلی ناراحت بودم از این موضوع،امروز نمیدونم اینجا چی دید که با گریه زیاد بغلم کرد و گفت بابا از این به بعد همیشه نماز میخونم....

یه عده از پدر مادرام هستن که خودشون کاهل نمازند اما دائم به بچشون توصیه برای نماز میکنن ولو به زور واجبار. حتی دیدم که مادری به فرزندش گفت پاشو نمازت رو بخون وفرزندم برگشت گفت اگه نماز خوبه وباید خوند پس چرا خودتون نمیخونید؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مادرم به جای تفکر به دروغ متوسل شد وگفت : من نمازمیخونم وزمانهایی که من نماز میخونم تویاخوابی ویا مدرسه ایی!!!!!!!!!
شمابگید آخه چرا باید همچین اتفاقی بیوفته؟؟؟ مگه ایمان وعبادت فقط مال فرزندانه؟؟؟

سلام
ممنون بابت این تاپیک
دختر من 12 سالشه هم من هم پدرش به نماز خیلی دقت و توجه داریم اما برعکس دخترم از نماز خوندن فراریه من همیشه اونو تشویق میکنم به نمار خوندن اهل زیارت رفتن و هیئت رفتن و کلاسهای اخلاق رفتن هم هستیم البته اینم بگم که دخترم هم به هیئت و کلاسها هم علاقه داره اما برا نمازش خیلی کاهله و به هر نحوی شده از زیر خوندن نماز فرار میکنه برام خیلی سخته تو رو خدا کمک کنین چه کار کنم علاقشو زیاد کنم ممنونم

باسلام خدمت کارشناسان واسک دینی های عزیز
خانواده ی تاحدودی به اصطلاح مذهبی است،هرچندخودم اینو زیادقبول ندارم ولی ازنظر اطرافیان جزو خانواده های مذهبی هستیم ولی متأسفانه خواهربزرگه ی من الآن تارک الصلاة و...،خواهرکوچکم(13 سالشه)ولی نماز نمیخونه یعنی از راهی رفتم نشد چندباری هم اگه بخونه بازترک میکنه حجابش،روزه هاش و...همه چی خوبه ولی نمازش رو نمیخونه.داداش کوچیکم(9سالشه)نمازخوندن رو دوست نداره قرآن یاد گرفتن رو هم دوست نداره کلاًگرایش مذعبیش ضعیفه.متأسفانه این موضوع اونجورکه باید واسه خونواده قابل توجه نیست،میگن وقتی بچه تون تارک مشکلی توی دینش داشت یا مثلاًتارک الصلاةشد فرض کنید فرزندتون اگه سرطان میگرفت(دورازجون)چه جور گریه زاری میکردین اونجور از خدا بخواین ولی توی خونمون اینجوری نیست؟؟؟!!!ولی بخدا این وضعیت بدجورحالم رو میگیره ورو حیه ام رو بهم می ریزه.نمیدونم چقدرمقصرم ،حتم میدم مقصر باشم ولی من دیگه راهی بلد نیستم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

اندیشمند جوان;320420 نوشت:
سلام
ممنون بابت این تاپیک
دختر من 12 سالشه هم من هم پدرش به نماز خیلی دقت و توجه داریم اما برعکس دخترم از نماز خوندن فراریه من همیشه اونو تشویق میکنم به نمار خوندن اهل زیارت رفتن و هیئت رفتن و کلاسهای اخلاق رفتن هم هستیم البته اینم بگم که دخترم هم به هیئت و کلاسها هم علاقه داره اما برا نمازش خیلی کاهله و به هر نحوی شده از زیر خوندن نماز فرار میکنه برام خیلی سخته تو رو خدا کمک کنین چه کار کنم علاقشو زیاد کنم ممنونم

بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت
امام عليه‌السلام مي‌فرمايند" كونوا دعاة الناس بالخير بغير السنتكم"؛‌ مردم را با عمل خود به كارهاي خير فرا بخوانيد. بر اين مبنا اينكه بحمدالله حضرتعالي و همسر محترم به تقيدات مذهبي و نماز پايبند هستيد، خود گام بلندي براي دروني كردن ارزشهاي اسلامي در فرزندتان است.
در اين مسير توجه به نكات زير خالي از لطف نيست:
1- در عرصه هاي مختلف براي الگوگيري كمك حال فرزندتان باشيد و سعي كنيد اين الگوها از افراد مقيد به نماز انتخاب شوند.
اگر كودك و يا نوجوان شاهد پيشرفت افراد اهل نماز باشد، در ديد وي به نماز و مذهب نقش مثبت دارد.
2- سرمايه اصلي را بر اصل نماز خواندن ايشان متركز كنيد و نه نماز همراه با مستحباتي چون اول وقت بودن و... چرا كه براي يك كودك تقيد به مستحبات ممكن است دلزدگي ايجاد كند و رغبت او را كاهش دهد.
3- در دوستيابي ايشان دقت شود كه از افرادي باشند كه در حد خودشان، تقيد لازم را دارا هستند.
4- از اصرار و تكرار بيش از حد پرهيز كنيد.
5- براي ايشان مشوقهايي را در نظر بگيريد ( البته با توجه به سن ايشان، اين مشوقها بهتر است كه از حيث زماني و ارزشي غير قابل پيش بيني باشد)
6- براي نماز صبح براي اينكه كمتر اذيت شوند اولا لازم است زودتر بخوابند ( سعي شود اين امر تحميلي نباشد) و ثانيا ايشان را در چند نوبت بيدار كنيد.
7- هدايايي را كه مرتبط با نماز خواندن است مانند سجاده، عطر، چادر نماز و...، براي وي تهيه كنيد و البته بهتر است كه خود ايشان در انتخاب رنگ و مدل آنها مشاركت داشته باشد.
8- كتابهاي مرتبط با موضوع نماز (مثلا كتاب آقاي قرائتي)را به ايشان هديه دهيد و با رعايت اعتدال، پيرامون نماز و آثار آن با ايشان سخن بگوييد.
در پناه خداي متعال موفق باشيد.

سلام ببخشید باز سرو کله من پیدا شد!
برای نماز خون کردن پسرکوچولوی منم راه بگین(منظورم همسرمه!)
من سعی میکنم خودم به نماز اهمیت بیشتری بدم(البته در حد خودم) ولی تا الان که هیچچ تاثیری نذاشته.
نمیدونم چطوری میتونم همسرمو به نماز علاقه مند کنم؟ مثلا تو سفرهای مذهبی (کربلا و مکه) حتی اونجا هم خیلی موقع ها نماز صبح نمیخوندو و نمازای دیگشو دیر میخوند.
نمیدونم چرا از نماز فراریه.از سر کار میاد(اگه زود بیاد یعنی حدود شش بیاد)تا نزدیک دوازده وقتشو با تلویزیونو خواب و... پر میکنه ولی حاضر نیست بره نماز بخونه.
البته خود نماز که به چه سرعت عجیبی میخونه هم که هست...

اميدوار;360708 نوشت:

3- در دوستيابي ايشان دقت شود كه از افرادي باشند كه در حد خودشان، تقيد لازم را دارا هستند.
.

نقل قول:
خوب همسرم اصلا دوستان مذهبی ندارن ، من نمیتونم برم براش دوست پیدا کنم،خودش علاقش به این جور افراده که باهاشون دوسته.

8

نقل قول:
- كتابهاي مرتبط با موضوع نماز (مثلا كتاب آقاي قرائتي)را به ايشان هديه دهيد و با رعايت اعتدال، پيرامون نماز و آثار آن با ايشان سخن بگوييد.
در پناه خداي متعال موفق باشيد.

اصلا اهل کتاب خوندن نیست!

خوبه لااقل شماها فرصت حرف زدن دارید..
تو خونه ی ما تا میام یه کلمه حرف بزنم : بابا نماز ادمو....
همه میپرن تو دهنم..ای بابا باز تو شروع کردی...از بالا منبر بیا پایین....
خسته شدم از اینکه هیشکی مهلت حرف زدن نداد...:hey:

سلام
چه خوب میشد که در همین تاپیک ،روایاتی که از معصومین علیهم السلام درباره نمازخوندن وارد شده آورده شود .
منظورم روایت نماز و فرزند .
مثلا یه روایت داریم که میفرمایید ما اهل بیت فرزندان خود را از (سه یا 5 سالگی) به نماز تشویق میکنیم و شما فرزندان خود را از 7 سالگی با نماز آشنا کنید .
متاسفانه بنده دسترسی به روایات ندارم .اگه از دوستان و کارشناسان محترم کسی چنین روایاتی رو دارن لطفا ارائه دهند .
(اگه بشه تمام روایات در این زمینه رو جمع کنیم و در این تاپیک بذاریم خوب میشه)

سلام منم خودم ازاین نمونه ها دیدم ولی دیدمم که بچه ای بخاطر دیدن توجه شدید خانوادش بنماز خودش با شوق میخونه.یه تجربه که من خودم داشتم وقتی یموضوع رو بطور مستقیم مدوام به ینفر بگی مخصوصا بچه هایی که تو سن بلوغن یه لجبازی ناخواسته بوجود میاد راستش من خودم همین جور بودم.بنظرم یمدت فقط غیر مستقیم جنبه های مثبت نماز بهشون نشون بدید مثلا وقتی دور هم نشستید برای یکی دیگه از اعضای خانواده یه جریان تعریف کنید که نقش نماز توش باشه وقتی فرزندتونم باشن وبشنون حداقل برای چنددقیقه بهش فکر میکنن وانشاءالله یواش یواش جذب نماز میشن.یا حق.:Gol:

سلام فکرکنم طریقه ارائه اطلاع رسانی تون عوض کنید بهتر جواب بده.از اینجا شروع کنید که از بعضی از جریانای روزمرتون تعریف کنید بعضی روزام یه تجربه ای که از نماز خودتون داشتید یا شنیدید تو جریانی که تعریف میکنید تنظیم کنید فکر کنم اینجوری بهتر توجه کنن:hamdel:

اندیشمند جوان;320420 نوشت:
سلام
ممنون بابت این تاپیک

:Rose:سلام...:Rose:
منم از این موارد دیدم راستش رو بخواید منم همین طور بودم از زیر نماز مث حلزون در می رفتم با این که پدر ومادرم ازمذهبی های سخت وسفت بودن وتا حالا ندیده بودم بابام نمازش رو دیر بخونه ولی حالا با وقت تلف کردن وسوالای بی ربط مثلا سر بابا مو شیره می مالیدم تا نماز نخونم ولی با افزایش سنم نمازام رو مرتب می خوندم نه یه خط درمیون باید بگم که خیلی از جونای الان از پدر یا مادرشون دینشون رو می گیرن در صورتی که هیچ شناختی از اون ندارن ما باید بذاریم تا بتونن خودشون به برتری و کاملی دین اسلام و تشیع پی ببرن اون موقع کارشون برا خودشون هم ارزش بیش تری داره هم باعث لذتشون می شه مافقط باید اونا رو هول بدیم بقیه راهو خودشون بلدن فقط راهنمایی می خوان اما الان فقط چاره اینه که خودش بفهمه تشویقش کنید تادرباره همه ی اسلام فک کنه ترجمه قرآن کتاب مقدسمون رو بخونه درباشون فک کنه سوالاشو هر چند تلخ باشه یا بی دینی ببخشید مطرح کنه موقعی که سوال می کنه از کوره در نرید اگرم دلش نمی خواد بیش تر از سه بار بهش اصرار نگنید چون ممکن از نماز خدایی ناکرده بدش بیاد...

برای اینکه نمازخون بشن زحمت بدین این زحمت با احتیاط شود ....خطرناکه اگر بفهمه .۱ - باید مطلب مجله و روزنامه درباره نمازا اونو متوجه اش نمایید و توجه اگر میدانید حرف زدن سودی ندارد و او گوش نمیدهد اینکارا نکنید خیلی خطرناکه و شما مثلا تله تکست میخونید اونم میخونه و نباید نگاهش کرد تاثیر دارد هردو متوجه نشود و موارد عواقب ترک نماز هم اون بفهمه و بزارین بترسه و باز هم نباید نگاه کرد و ببینم اون چجوریه ادمیه من براش خلاقیت دربیارم تغییر رفتار شود البته من استعداد خلاقیت و روانشناسی خوبی دارم تاثیر خوبی خواهد داد و با عرض پوزش وقت ندارم بیشتر توصیف کنم.

موضوع قفل شده است