صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اگه عملمون از سر دلسوزی باشه نه جلب رضایت خدا... ؟؟؟

علاقه
    کلی چیزای خوب خوب :)
    نوشته
    864
    حضور
    15 روز 2 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    234
    آپلود
    0
    گالری
    22
    صلوات
    5788

اگه عملمون از سر دلسوزی باشه نه جلب رضایت خدا... ؟؟؟

... به نام او* و به یاد او* ...

یا امام سجاد ع

سلام..

راستش من یه مدتیه یه سوالی ذهنمو مشغول کرده!

ببینید ما کارایی که انجام میدیم، گاهی برای رضای خداست و کاملا اون لحظه به یاد خدا* هستیم و از ته دلمون میخوایم که خوشحالشون کنیم..

منتها گاهی اینطور نیست!! یعنی گاهی پیش میاد که تو لحظه ای که داریم کاری انجام میدیم به نیت شاد کردن و جلب رضایت خدا* نیست و هدف دیگه ای داریم!...

مثلا همین نمازی که میخونیم برای همه مون پیش اومده که یه موقعی از خستگی دل و دماغ نداشتیم و نمازمون صرفا برای رفع تکلیف و ترس از آتش جهنم بوده!...

یا مثلا موضوعی که باعث شد این سوال تو ذهنم بیاد، اینکه وقتی به یکی کمک بکنیم، ممکنه گاهی هدفمون چیزی جز جلب رضایت خدا* و اطاعت از دستورات الهی باشه!!

واضح تر بگم... مثلا وقتی می بینیم یه بچه ای تو خیابون گرسنه س ( ، خودِ من اون لحظه فقط میخوام فوری براش یه چیزی بگیرم تا بخوره، و اغلب پیش اومده که تو اون لحظه اصلا تو ذهنم نمیاد که خدا* این کارو دوس دارن و توصیه کردن! تو اون لحظه فقط به این دلیل که نمیتونم تحمل کنم اون صحنه رو و چون دلم سوخته، بهش کمک کردم!!...

حالا سوال من : میخوام بدونم تو چنین مواقعی گناه می کنم؟؟
    بابت اینکه عملم از سر دلسوزی بوده و نه دستوری که از خدا* داریم؟

نمیدونم تونستم منظورمو برسونم یا نه؟!!

ممنون میشم از کارشناسای محترم و دوستای خوب اسک دینی اگر نظر بدید و جوابمو بدید...

اگر سوالم رو در جای نامناسبی مطرح کردم عذر میخوام

کارشناس بحث :اویس

2. صلوات ها 14

3.  

علاقه
    زندگی
    نوشته
    957
    حضور
    18 روز 9 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    3287

منم این سوال تو ذهنم هست که ما به دیگران به خاطر دوستی و دلسوزی و... اکثرا کمک میکنیم آیا این کار های پاداش اخروی دارن یا فقط پاداش دنیوی دارن؟
    اما فک نکنم نماز بخاطر ترس از عقاب خدا گناه باشه چون خشیت از خدا خوب هست و کمک بخاطر دلسوزی باز گناه باشه چون گناه مفهومش متفاوته؟!!
    با تشکر

5. صلوات ها 10

علاقه
    اول از همه چیز دین خدا و همه ی متعلقاتش/دوست دارم یار امام زمان عج باشم/معماری
    نوشته
    1,465
    حضور
    17 روز 10 دقیقه
    دریافت
    132
    آپلود
    0
    گالری
    1169
    صلوات
    9815

حالا سوال من : میخوام بدونم تو چنین مواقعی گناه می کنم؟؟

سلام علیکم

سرکار مانلی بزرگوار،جواب کامل رو کارشناس سایت بهتون خواهند داد(إنشاءالله) و اما نظر بنده:
    همینکه او دعایی برای شما کند ،ثواب می برید و در هر حال حرام نیسته؛چون اگر حرام باشد گناه دارد ولی اگر از جنبه ی اخلاقی بخواییم نگاه کنیم به مسئله،کارشناس محترم جناب اویس پاسخگو هستند..

موفق باشید

ویرایش توسط حیدر لیلا : ۱۳۹۱/۱۱/۰۹ در ساعت ۱۷:۱۲

7. صلوات ها 10

نوشته
    727
    حضور
    33 روز 5 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    6544

بنام خدا
    یاامام هادی (ع) ادرکنی

باسلام

بنظر من هم ,ما بندگان غیرمعصوم خداوند, ناخواسته و متاسفانه ,این شرک خفی را در اعمال روزمره خود داریم .

اما چون اصل نیت ما شرک نیست بعید است عمل خیر , گناه حساب شود والبته درجه ی انسان ها متفاوت است و خداوند از هرکس به اندازه ی وسعش انتظار دارد

حتما" این معروف را شنیده اید که چه بسا :
    حسنات الابرار سیئات المقربین

همین که شما می دانید و می خواهید که همه اعمالتان برای رضای آن یگانه ی بی همتا باشد خیلی عالیست !

و من فکر می کنم موردی که شما مثال زده اید مانند کسیست که اول رمضان المبارک ,قصد روزه می کند, که ماه را روزه دار باشد اما هرسحر این نیت را در ذهن مرورنکند و مورد توجه خاص قرار ندهد, که می دانیم روزه اش درست است !

هرچند,هرچه انسان به حضورش در محضرالهی هشیارتر باشد بهترو به سعادت نزدیک تر است ..
    این نظرشخصی بنده بود که احتمال اشتباه بودن هم دارد ان شالله کارشناس محترم پاسخ شما دوست گرامی راخواهند داد
    ویرایش توسط معلم شهید : ۱۳۹۱/۱۱/۰۹ در ساعت ۱۷:۲۴
    درسایه ی رضا ع یم و همسایه ی رضا ع
    این سایه را به سایه ی طوبی نمی دهم

9. صلوات ها 11

علاقه
    شهادت قسمت ما می شد ای کاش ...
    نوشته
    4,004
    حضور
    44 روز 5 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    58
    آپلود
    15
    گالری
    1227
    صلوات
    32319

سلام
    من هم همین سوال را دارم
    تو برنامه سمت خدا بود فکر کنم یکی از کارشناسانشون میگفتن که روایت داریم از 100 درصد نیت عملمون حتی اگر یک درصد هم غیر خدایی باشه پذیرفته نیست !!!

با این حساب قریب به اتفاق اعمال من قبول نیست !

11. صلوات ها 10

علاقه
    نوشته
    864
    حضور
    15 روز 2 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    234
    آپلود
    0
    گالری
    22
    صلوات
    5788

نقل قول نوشته اصلی توسط سید رضوی نمایش پست ها
    همینکه او دعایی برای شما کند ،ثواب می برید و در هر حال حرام نیسته؛چون اگر حرام باشد گناه دارد
    خیلی زیاد ممنونم از توجه تون
    نقل قول نوشته اصلی توسط معلم شهید نمایش پست ها
    همین که شما می دانید و می خواهید که همه اعمالتان برای رضای آن یگانه ی بی همتا باشد خیلی عالیست ! و من فکر می کنم موردی که شما مثال زده اید مانند کسیست که اول رمضان المبارک ,قصد روزه می کند,.....!
    هرچند,هرچه انسان به حضورش در محضرالهی هشیارتر باشد بهترو به سعادت نزدیک تر است ..
    ممنونم ازتون.. دقیقا به همین دلیل من این سوال برام پیش اومد!
    امیدوارم کارشناس محترم زود تر بیان و جواب بدن..
    نقل قول نوشته اصلی توسط افلاکیان نمایش پست ها
    روایت داریم از 100 درصد نیت عملمون حتی اگر یک درصد هم غیر خدایی باشه پذیرفته نیست !!!
    خدا نکنه این حرف درست باشه!!!
    نقل قول نوشته اصلی توسط افلاکیان نمایش پست ها
    با این حساب قریب به اتفاق اعمال من قبول نیست !
    دقیقا!! منم...

13. صلوات ها 8

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 23 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30927

نقل قول نوشته اصلی توسط Maneli نمایش پست ها
    راستش من یه مدتیه یه سوالی ذهنمو مشغول کرده!ببینید ما کارایی که انجام میدیم، گاهی برای رضای خداست و کاملا اون لحظه به یاد خدا* هستیم و از ته دلمون میخوایم که خوشحالشون کنیم..منتها گاهی اینطور نیست!! یعنی گاهی پیش میاد که تو لحظه ای که داریم کاری انجام میدیم به نیت شاد کردن و جلب رضایت خدا* نیست و هدف دیگه ای داریم!...مثلا همین نمازی که میخونیم برای همه مون پیش اومده که یه موقعی از خستگی دل و دماغ نداشتیم و نمازمون صرفا برای رفع تکلیف و ترس از آتش جهنم بوده!...یا مثلا موضوعی که باعث شد این سوال تو ذهنم بیاد، اینکه وقتی به یکی کمک بکنیم، ممکنه گاهی هدفمون چیزی جز جلب رضایت خدا* و اطاعت از دستورات الهی باشه!!واضح تر بگم... مثلا وقتی می بینیم یه بچه ای تو خیابون گرسنه س ( ، خودِ من اون لحظه فقط میخوام فوری براش یه چیزی بگیرم تا بخوره، و اغلب پیش اومده که تو اون لحظه اصلا تو ذهنم نمیاد که خدا* این کارو دوس دارن و توصیه کردن! تو اون لحظه فقط به این دلیل که نمیتونم تحمل کنم اون صحنه رو و چون دلم سوخته، بهش کمک کردم!!...حالا سوال من : میخوام بدونم تو چنین مواقعی گناه می کنم؟؟بابت اینکه عملم از سر دلسوزی بوده و نه دستوری که از خدا* داریم؟نمیدونم تونستم منظورمو برسونم یا نه؟!!ممنون میشم از کارشناسای محترم و دوستای خوب اسک دینی اگر نظر بدید و جوابمو بدید...
    با عرض سلام وادب خدمت همه دوستان خوبم خصوصا سرکار محترم خانم Maneli
    در جواب سوالتان باید بگویم همانطوری که افعال زشت و ناپسند در محضر خداوند دارای مراتب گوناگون است کارهای خیر و ارزشمند نیز در پیشگاه الهی دارای مراتب متفاوت است.
    یک کار خیر و پسندیده به اعتبارات گوناگون می تواند از ارزشهای متفاوتی برخوردار باشد. آنچه مهم است این است که بدانید همانطوری که هیچ کار ناپسندی در نزد خداوند فراموش نمی شود به همین ترتیب هیچ کار خیری در پیشگاه خداوند نادیده گرفته نمی شود
    فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ وَ مَنْ يَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ (الزلزله/7-8)
    درست است که هر کار خیری اگر با اخلاص کامل و در جهت قرب الهی انجام گیرد از بالاترین ارزش ممکن برخوردار خواهد بود اما چنین نیست که خیراتی که در جهت انس و مدارا و الفت با مردم است اگر بدون توجه به قرب الهی صادر شود، بدون اجر وثواب باشد تنها «عبادت» که حق الله است اگر بدون قصد قربت انجام شود پذیرفته نخواهد شد، اما باقی خیرات و حسنات ولو اینکه بدون قصد قربت هم انجام شود اگر چه از عالیترین مراتب ثواب برخوردار نخواهد بود اما در عین حال نمی توان به طور کلی آن را از کمال و ثواب بی بهره دانست. خداوند همه نیکیهای بندگانش را می بیند و همه آنها را به حسب سبکی و سنگینی شان محاسبه خواهد کرد.

ویرایش توسط بال : ۱۳۹۱/۱۱/۱۰ در ساعت ۰۰:۱۴ دلیل: فونت

15. صلوات ها 13

نوشته
    300
    حضور
    14 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    776

پس اگر محاسبه گر هستش بشینه بدبختی ها و ناکامی ها و به آرزو نرسیدن های ما رو هم محاسبه بکنه و همچنین تاثیر اینها در خراب شدن روحیاتمون و حال خرابمون رو هم محاسبه بکنه بگذریم اگر من هم مجالی برای خوبی کردن داشتم فقط از روی دلسوزی هست

علاقه
    نوشته
    864
    حضور
    15 روز 2 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    234
    آپلود
    0
    گالری
    22
    صلوات
    5788

نقل قول نوشته اصلی توسط اویس نمایش پست ها
    درست است که هر کار خیری اگر با اخلاص کامل و در جهت قرب الهی انجام گیرد از بالاترین ارزش ممکن برخوردار خواهد بود اما چنین نیست که خیراتی که در جهت انس و مدارا و الفت با مردم است اگر بدون توجه به قرب الهی صادر شود، بدون اجر وثواب باشد تنها «عبادت» که حق الله است اگر بدون قصد قربت انجام شود پذیرفته نخواهد شد، اما باقی خیرات و حسنات ولو اینکه بدون قصد قربت هم انجام شود اگر چه از عالیترین مراتب ثواب برخوردار نخواهد بود اما در عین حال نمی توان به طور کلی آن را از کمال و ثواب بی بهره دانست. خداوند همه نیکیهای بندگانش را می بیند و همه آنها را به حسب سبکی و سنگینی شان محاسبه خواهد کرد.

با سلام..
    خیلییی متشکرم از پاسختون

- درست خاطرم نیست از زبون چه کسی شنیدم، نمیدونم، شاید حاج آقا پناهیان بودن، میگفتن : مثلا در نماز، حتی اگر در طول نماز حواسمون هی پرت شه و متمرکز نباشه اما حتی اگر سجده ی آخر نماز رو با حضور قلب بخونیم نمازمون قبوله...
    نمیدونم این مطلب درسته یا نه؟؟ چنین روایتی داریم؟؟

- چه بد! آخه مگه نه اینکه اصلِ کاره که انجام میشه؟؟
    اینجوری به قول سرکار افلاکیان، قریب به اتفاق اعمال ما (حداقل خود من) نصفه و نیمه قبول میشه! ؟؟

18. صلوات ها 7

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 23 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30927

نقل قول نوشته اصلی توسط maneli نمایش پست ها
    - درست خاطرم نیست از زبون چه کسی شنیدم، نمیدونم، شاید حاج آقا پناهیان بودن، میگفتن : مثلا در نماز، حتی اگر در طول نماز حواسمون هی پرت شه و متمرکز نباشه اما حتی اگر سجده ی آخر نماز رو با حضور قلب بخونیم نمازمون قبوله... نمیدونم این مطلب درسته یا نه؟؟ چنین روایتی داریم؟؟
    اینکه بنده گفتم اگر در عبادات قصد قربت نباشد از جانب خداوند مورد قبول نخواهد بود غیر از عدم حضور در نماز است. عدم حضور و عدم توجه کافی در نماز به معنای عدم قصد قربت نیست بلکه بسیاری از ما نماز را برای خدا می خوانیم اما حضور و توجه لازم را نداریم.
    غرض کلام حقیر از اینکه گفتم اگر عبادتی برای قصد قربت به خداوند نباشد یعنی برای ریاکاری یا برای جلب توجه دیگران باشد که در این صورت این نمازها مورد قبول درگاه الهی واقع نمی شود و خداوند اجر این نمازها را به همان مردمانی واگذار می کند که ما برای آنها عبادت کرده ایم.

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۱/۱۱/۱۰ در ساعت ۰۰:۴۱

20. صلوات ها 12

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)